a 419 WÈÊ winkelruimte KOFFIEMELK PREMIER DEN UYL ACHT KABINET ENIG MOGELIJKE deze I week bij 1 LFVOLLE IJsland eist interventie van de N.A.V.0. Russische piloot vraagt asiel Executies in Perzië Helsinki nam grote hindernis O U II V ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 mei 1973 129ste jaargang Nr. 21292 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie) 4 »,'o B.T.W. In dit nummer: Opening nieuiv bankgebouw te Haamstede De regeringsverklaring DEN HAAG, 28-5. De Tweede Kamer heeft maan dag de regeringsverklaring aangehoord uit de mond van premier Den Uyl. In die verklaring gaf de heer Den Uyl uiting aan zijn overtuiging, dat - gegeven de politieke omstandigheden in Nederland (lit kabinet de enige oplossing was. Hij erkende dat het kabinet met veel moeite is tot stand gekomen en zeker niet zal beantwoorden aan de politieke verlangens van allen. De manier van formeren ontmoette in de Kamer al dadelijk de nodige kritiek, hetgeen overigens ook wel te verwachten viel. Ook al was er kritiek, onderschreven werd de stelling dat het huidige kabinet de enige oplossing is. Deze standpunten werden vertolkt door de heren Andriessen en Aantjes van respectievelijk de K.V.P. en de A.R.P. Scherp afwijzend tegenover de formatie stond de heer Wiegel (V.V.D.), die vond dat er te weinig onderzoek is geweest naar de mogelijkheden van een herstel van het oudë vijf partijen kabinet. Hieronder volgen de belangrijkste punten uit de regeringsverklaring. Controleerbare afspraken over ta riefstelling van beoefenaars van vrije beroepen; Vergroting van de openbaarheid van inkomens en vermogens; fles 1000 gram ter introduktie jLe spaar mee voor 6gevel kop en schotels f8,95 +35 sterretjes Verlaging van de salarissen van de bewindslieden; Verscherping en verstrakking van de prijsvoorschriften; Afzien van voorstellen tot verho ging van de omzetbelasting; Zo spoedig mogelijk beslissen over invoering vermogenswinstbelasting; Voorrang geven aan totstandko ming van een volksverzekering ar beidsongeschiktheid. Contra werkloosheid Intensieve bestrijding van de werkloosheid; Zoveel mogelijke beheersing van de kredietverlening aan particulie ren; Voortzetting spreidingsbeleid rijks diensten; Handhaving uitgangspunten selec tieve investeringsregeling; Geen verdere uitbreiding van de huurliberalisatie Herinvoering woonruimtewet voor bepaalde gemeenten of voor bepaal de categorieën van woningen; Toekenning, met name aan ge meenten. van voorkeursrecht en ver goeding van de gebruikswaarde bij onteigening Aanleg van de Schiphollijn; Een rigoureuze aanpak van de verkeersonveiligheid Geen invoering van eigen risico in de ziekenfondsverzekering. Premier den Uyl kondigde voorts aan verhoging van de bijstandsnorm tot het niveau van het netto mini mum-loon en de A.O.W. Volgende beleidspunten zijn: Zo spoedig mogelijk uitbreiding voorziening werkende jongeren. Kleuter- en lager onderwijs Experimenten met betrekking tot integratie kleuter- en lager onder wijs; Voorbereiding van maatregelen voor geleidelijke verlaging van leer- lingenschaal bij kleuter- en basison derwijs; Spoedige herstructurering we tenschappelijk onderwijs; Uitwerking nationaal plan voor onderwijsvernieuwing; Invoering nieuw stelsel studiefi nanciering; Vernieuwing staatsrechtelijk be stel; Instelling onafhankelijke ombuds man; Invoering ontslagverbod wegens huwelijk, zwangerschap en bevalling; Uitbreiding bevoegdheden onder nemingsraden niet later dan in 1975; Invoering klachtrecht voor indi viduele werknemer; Bevordering grotere openbaarheid van financiële gegevens van grote ondernemingen Uitbreiding personele en materiele uitrusting politie; Verkorting eerste oefentijd Afwijzing Europese kernmacht; Herstructurering van de krijgs macht; Het tot stand brengen van een be tere samenwerking tussen de West- Europese Navo-landen; Verscherping toezicht op naleving van de embargos ten aanzien van zuidelijk Afrika en van de sancties tegen Rhodesië; Beëindiging financiële steun aan emigratie naar Zuid-Afrika; Steun aan bevrijdingsbewegingen in de koloniale gebieden van zuide lijk Afrika. Opheffing ongelijkheid Vergroting ontwikkelingsbijstand voor 1973. Inflatiebest.rijding Het kabinet wil zich in zijn beleid laten leiden door het streven naar opheffing van ongelijkheid en ach terstelling. De bestrijding van infla tie en van de drang naar overbeste- ding heeft slechts dan kans van sla gen als ze wordt geplaatst „in hel ruimere kader van het terugdringen van bestaande ongelijkheid in inko men, bezit, macht en kennis", aldus premier Den Uyl. Het kabinet, zo vervolgde hij, wil voorrang geven aan de verbetering van de kwaliteit van het bestaan, aan behoud en verbetering van de dagelijkse leef- en werkomstandig heden. Het kabinet wenst „welvaart te richten op welzijn". Hij wees er op. dat het beleid offers in de per soonlijke sfeer vraagt en stelde dal die offers in de eerste plaats ge bracht moeten worden door hen. die reeds op een naar verhouding hoog welvaartspeil kunnen bogen. „Een wenselijke verhoging van de laagste inkomens zal mede mogelijk gemaakt moeten worden door een beperking van de hoogste inkomens". REYKJAVIK, 28-5. IJsland heeft zich maandag tot de NAVO gericht met de eis dat de NAVO tussenbeide komt om een eind te maken aan de bescherming door Britse oorlogs schepen van Britse treilers. die ille gaal vissen binnen de IJslandse visserij grenzen. De IJslandse minister van buiten landse zaken Einar Augustsson heeft dit'meegedeeld na een vergadering met de commissie voor buitenlandse zaken van het parlement. De IJslandse regering zal ook een HANNOVER BONN, 28-5. De 21- jarige Russische piloot die zondag met. .een straaljager van de Sowjet- russische luchtmacht bij Brunswijk was neergestort, heeft West-Duits- land om politiek asiel gevraagd, zo heeft een woordvoerder van het Westduitse ministerie van binnen landse zaken in Bonn maandag mee gedeeld. De naam van de luitenant-vlieger, die in Maagdenburg was gestatio neerd en zich met zijn schietstoel wist te redden, is niet bekendge maakt. Doden en schade door wervelstormen in V.S. NEW YORK. 28-5. De wervelstor men de zaterdagavond het zuid-wes ten van de Verenigde Staten hebben geteisterd hebben ongeveer veertig mensen het leven gekost en in tien staten ernstige schade aangericht. Het stadje Brent in Alabama is voor 95 procent verwoest. De ergst getroffen staten zijn Ar kansas, Florida, Georgia, Kansas, Mississippi. Missouri, Noord-Caroli- na, Oklahoma en Tennessee. Westduitse vredesprijs voor de Club van Rome FRANKFORT, 28-5. De „vredes prijs" van het Westduitse uitgevers genootschap ten bedrage van 10.000 mark (ruim 10.000 gulden) is dit jaar toegekend aan de „Club van Rome". Het is de eerste maal dat de prijs wordt verleend aan een groep per sonen. De „Club van Rome" wordt gevormd door 85 geleerden, indu striëlen en economen uit ruim 30 landen. Te huur gevraagd: in Icentf-um van Zierikzee ZIERIKZEE. Zondagnacht omstreeks l uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in twee schuurtjes, gelegen tussen Gat van Westen en de Ravenstraat. De brandweer bestreed het vuur met de hogedrukspuit en met een op de waterleiding aangesloten spuit. De schuurtjes werden een prooi der vlammen; uitbreiding van de brand werd voorkomen. De foto toont de brandweer in nachtelijke aktie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Brieven onder no, 3845 bureau van dit blad brief sturen naar de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, maar de inhoud van die brief zal vandaag (dinsdag) vastgesteld worden. Geen derde minister betrokken bij Brits seksschandaal LONDEN, 28-5. Er is geen enkel bewijs gevonden voor de bewering van de call-girl Norma Levy dat er behalve onderminister lord Lambton en de voorzitter van het Hogerhuis lord Jellicoe nog een andere minis ter betrokken is geweest bij het seksschandaal. Dit heeft een woordvoerder van premier Heath maandag meegedeeld Alpinisten omgekomen KATMANDOE, 28-5. Vier Japanse bergbeklimmers en een Sherpa-gids zijn om het leven gekomen de dag nadat zij de top van de bijna 8100 meter hoge Annapurna in Nepal tot op 50 meter waren genaderd, zo is in Katmandoe vernomen. Vier Italiaanse alpinisten, leden van een 14 leden tellende expeditie, zijn aan de voet van de Mount Eve rest omgekomen. Eén van hen was de leider Consiglio. TEHERAN, 28-5. In Ahwaz, in het zuiden van Perzië, zijn maandag acht mannen door een vuurpeleton terechtgesteld, die waren veroor deeld wegens verraad, spionage en sabotage, zo heeft een regerings woordvoerder in Teheran meege deeld. De mannen waren begin vorige maand gearresteerd en door een krijgsraad ter dood veroordeeld. HELSINKI. 28-5. Een van de groot ste hindernissen op de weg naar tot standkoming van een Europese vei ligheidsconferentie is in de loop van de voorbesprekingen in de Finse hoofdstad Helsinki genomen. Naar maandag door afgevaardigden van het westen werd meegedeeld, hebben de 34 landen overeenstemming be reikt over de vraag hoe op de con ferentie het hete hangijzer van de ruimere menselijke contacten in Eu ropa aangepakt moet worden. Griekse muiterij ernstiger dan vermoed ATHENE, 28-5. De muiterij van de marine was ernstiger dan vermoed werd, zo is volgens de Griekse rege ring uit een onderzoek gebleken. Het Griekse ministerie van de fensie maakte maandag bekend dal er meer officieren bij betrokken wa ren dan eerst werd aangenomen. Met inbegrip van gezagvoerder Nicolaos Pappas kapitein van de Ve los, waren dat 35 hoge marine-offi cieren in actieve dienst. Onder hen zijn drie oud-admiraals. HILVERSUM. De anti-auto-aktie „Profiets" heeft in Hilversum een demonstratie-optocht gehouden. Bij de grimmig meegevoerde kist was ook een spandoek te zien: „Boos oog voor auto." Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Men wordt sneller overtuigd f door eigen bewijsgronden, dan f f door die, opgekomen in de f geest van anderen. W47 1^23811 UQT VI bilt Verwachting tot woensdagavond: Gematigde temperaturen In hel algemeen veel bewolking met plaatselijk regen: zwakke tol matige zuidwestelijke wind; minimumtem peraturen omstreeks 10, maxima morgen ongeveer 17 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: van 2 lot 10 uur. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 30 mei. Zon op 4.28, onder 20.48 Maan op 2.49. onder 19.08 31 mei. Zon op 4.27, onder 20.49 Maan op 3.24, onder 20.30 1 juni. Zon op Nieuwt maan: 1 juni (5.34). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 30 mei 1.04 13.39 6.53 19.15 31 mei 1.59 14.33 7.39 20.01 1 juni 2.58 15.24 8.24 20.54 Springtij: 3 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 29-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Achter een storing, die dins dag van het zuidwesten uit over ons land trok. ruimde de wind van zuid oost naar zuidwest. Hiermee kwam een einde aan de aanvoer van war me continentale lucht waarin maan dag in de zuidelijke provincies nog maxima werden bereikt van 25 gra den. In de oceaanlucht die nu boven onze omgeving aanwezig is, liggen de middagtemperaturen zo'n 4 a 5 graden lager. Ook woensdag zullen wij ons in deze koele en vochtige lucht bevinden. Bovendien zal een frontensysteem dat dinsdagmorgen de Ierse westkust bereikte en naar het oosten trekt, opnieuw voor veel bewolking zorgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1