^renóboerin Watergate-effect slecht voor Europa U proeft het... puur zongerijpt fruit Tussen 15 en 16 miljoen inwoners Adviezen voor kabinet over. ontwikkelingssamenwerking BLIK DOOR HET WERELD Het Water gate-circus van senator Sam Ervin draait verhoren waar voor vrijwel ieder ontboden kan kan worden, die dan tevens voor de tv rechtstreeks de Amerikanen nog het een en ander kan vertellen over staaltjes van machtsmisbruik, kui perij, knevelarij, afpersing, gepleegd om de toch al voorspelbare herver kiezing van president Nixon nog eens extra zeker te maken. Er komen dus nog wel wat details, maar veel zijn er niet meer nodig: het is dui delijk dat Ehrlichman en Haldeman op het Witte Huis door hun macht zo bezeten zijn geraakt, dat ze meenden zich daarom niets van wetten aan te hoeven trekken. En als president Ni xon in een huilerige tv-rede vertelt van alles nooit geweten te hebben, gelooft niemand hem - zijn eigen FBl-chef zegt hem al kort na de in braak in het Watergate-knmvlex ne- zegd te hebben, dat de Witte-Huis- staf het onderzoek op drastische ma nier saboteerde. Het is iets waaraan Amerikanen maar liever niet denken, maar de grondwet heeft bepalingen over hel afzetten van een president - een be voegdheid van het kongres. Maar naarmate de onthullingen verder gaan, lijkt het mogelijk d.at er zo fla- gante overtredingen van Nixon zelf blijken, dat men wel verplicht is er op in te gaan. Het op zijn beloop la ten van vergrijpen van de hoogste man in het land zou een zo schrille demonstratie van klassejustitie zijn, dat men die tot a/le prijs moet voor komen. Even zo goed is het wel in staat van beschuldiging stellen van de president iets, waarvoor niemand veel voelt. Tenslotte is het ook geen reklame voor een land als de be langrijkste politieke daden van het jongste verleden verricht blijken te zijn door een figuur die veroordeeld moet worden. En hoe men het ook bekijkt, met name in zijn buitenland se politiek heeft Nixon vrij wat werk verzet, dat beivondering verdient. Dit geldt voor de kontakten met Rusland en China allereerst en i?i mindere mate voor Vietnam, al heeft hij dan inderdaad de weg vrijge maakt voor terugkeer van de Ameri kaanse troepen. Gevecht Een bedenkelijker aspekt aan zijn bewind is, dat hij er meer en meer in geslaagd is de macht vrijwel te konsentreren in het Witte Huis, in plaats van die te delen met het kon gres. Dit is niet Nixons vinding - zijn voorgangers Johnson en Kenne dy waren er ook al aardig mee bezig, niaar op de door hen gelegde grond slag is Nixon fors verder gaan bou wen in snel tempo. En haalde John son voornamelijk wat extra-macht naar zich toe voor bepaalde doelein den - de vrije hand in Vietnam bij voorbeeld - door nogal dubieus ge wiekst het kongres te manipuleren, Nixon heeft er een systeem van ge maakt gewoon te doen wat hij wil en maling te hebben aan de parlemen tariërs van het kongres. Hij haalde de macht zelfs bij zijn ministers weg om alles in klein komité. ongekon- troleerd. in het Witte Huis zelf te re gelen en te beslissen. Die machtbe lustheid is het ook die psychologisch de sfeer rijp heeft gemaakt, voor Wa tergate en dergelijke meer. Natuurlijk kan het kongres zich zelf ook wel verwijten maken - ten slotte hebben ze zich laten afpakken wat ze kwijt zijn geraakt. Maar die stemming is nu wel definitief omge slagen. Werd tot dusver door Huis en Senaat nog wel een en ander geslikt, als de president vooral op buiten lands gebied iets wilde doorzetten, dit doet men nu niet meer. En een arena is voor het gevecht tussen parlement en president al gekozen. De afgevaardigden en senatoren hebben de geldkraan dicht gedraaid voor de bombardementen op Cam bodja - de president wil ze blijven uitvoeren naar zijn goeddunken. Hoe deze botsing afloopt, zal bepalend zijn voor het politieke gezicht van het Amerikaanse presidentschap in de toekomst. Wantrouwen Voorlopig gaat alles nog als van ouds. Brezinew komt óp bezoek en hij neemt dus kennelijk aan dat er met Nixon nog best zaken gedaan kunnen ivordcn. Maar dit is ook niet de vuurproef - wat Nixon met de Russen afsprak stemt wel grofweg overeen met. wat de meerderheid in de V S. goed acht. Maar voor zijn on derhandelingen met de Europese landen, die later dit jaar op het pro gramma staan, heeft hij diverse vol machten van het kongres nodig, waarvan het de vraag is, of dit wan trouwig geworden en geprikkeld in stituut ze zal verlenen. Zodat het er naar uitziet dat er wel eens een zwakkere Nixon naar Europa komt dan tot dusver was voorzien. Wat Nixon voor de Europeanen in petto had was niet allemaal zo ple zierig, maar toch heerst er in het oude werelddeel daarover geen juichstemming. Tenslotte moeten er zaken gedaan worden die men liefst doet met een partij die men enigs zins meent te kennen. Een in zijn gezag ondermijnde en in macht be knotte partner is dan onaangenamer dan de wat doordouwende harde on derhandelaar, die men tot dusver in Nixon mocht zien. C.a.o. horecabedrijf DEN HAAG, 26-5. In de c.a.o. voor het Horeca- en aanverwante bedryf zullen de lonen en garantie-inko mens met ingang van 1 april wor den verhoogd met zes procent en met ingang van 1 juli met 2,20 procent met een minimum van f 6,35 per week of f 27,50 per maand voor werknemers van 23 tot 65 jaar. Het aantal vakantiedagen is uit gebreid tot drie weken en vier dagen voor werknemers van 18 jaar en ouder. De vakantie-bijslag wordt zeven procent met een minimum van f 1000,— per jaar, ook 'voor werknemers van 23 jaar en ouder, doch jonger dan 65 jaar. Er zal voorts een kledingtoeslag van f 2,50 per week worden ingevoerd, behalve voor hen van wie uniform en be roepskleding voor rekening van de werkgever is en voor administratie ve en vergelijkbare werknemers. Dit heeft de landelijke bedrijfscommissie voor de Horecabedrijven vrijdag meegedeeld. Flitsen uit het buitenland LUCKNOW. Het Indiase leger heeft een eind gemaakt aan een ge wapende opstand van duizenden po litiemannen in Oettar Pradesj, de grootste staat van het land. Na ge vechten en onderhandelingen werden de laatste twee verzetshaarden van de para-militaire agenten gebroken. De opstand, die drie dagen heeft geduurd, heeft aan minstens 40 mensen het leven gekost. WASHINGTON. Hel Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 322 tegen 73 de begroting van de Nasa ten bedrage van 3 miljard en 73 miljoen dollar goedgekeurd. De begroting moet nog bij de senaat worden ingediend. WASHINGTON. Volgens een nieuw Amerikaans rapport over de Salt-onderhandelingen zou de Sow- jet-Unie in 1970 de VS. een plan van gezamenlijk optreden tegen China hebben voorgelegd, voor het geval China een atoomaanval zou ondernemen. PARIJS'LONDEN. De minister van buitenlandse zaken van volks republiek China. Tsji Peng-Fei. zal in juni bezoeken aan Engeland en Frankrijk brengen. Van 6 tot 10 juni is hij in Londen en van 10 tot 14 juni in Parijs. Daarna gaat minister Peng-Fei naar Teheran. WASHINGTON. Jeb Magruber. de tweede man van het comité voor de herverkiezing van president Nixon, heeft besloten schuld te bekennen en het openbaar ministèr e te helpen bij het onderzoek naar het Water- gate-schandaal. Dit is vrijdag bericht door de New York Times en de Was hington Post. ATHENE. Bij het rechtse opposi tieblad „Vradyni" in Athene is in de nacht van donderdag op vrijdag huiszoeking verricht in opdracht van de autoriteiten die belast zijn met het onderzoek naar het complot bij de marine. MUNCHEN. Doordat een van de bestuurders geen voorrang gaf zijn in het cenrtum van Miinchen drie trams op elkaar gebotst. Er werden 17 mensen gewond. Een van de be stuurders moest uit de wrakstukken worden gezaagd. LONDEN. De Britse interplanetai re vei-eniging heeft meegedeeld dat de Sowjet-Unie opnieuw een tegen slag heeft op het gebied van de ruimtevaart. Er is nu een onbeman de kunstmaan in de atmosfeer ver brand. WASHINGTON. John Caulfield. voormalige adviseur van het Witte Huis die een aanbod tot presiden tiële gratie overbracht aan een be trokkene in het Watergate-schan- daal, heeft ontslag genomen als on der-directeur van de afdeling van het ministerie van financiën die be last is met vervolging wegens be- lastingmisdrijven. NJENEVER £NBr|<\ndewijn FRAltfBOfcENBRANDEWIJN ABRIKOZEN BRANDEWIJN AARQgÉlENBRANDEWIJN SINASBRANDEWIJN Vraag Uw Slijter de gratis Voordeelkaart voor het verzilveren van de puntenzegels, de extra attractie bij elk De Kuyper-artikel Nederland in 2000: DEN HAAG, 26-5. In het jaar 2000 zal Nederland een inwonertal heb ben dat ligt tussen 15 en 16 miljoen. Dit blijkt uit de donderdag gepubli ceerde eerste resultaten van nieuwe berekeningen van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. In 1971 berekende het C.B.S. voor Nummer lama's vangen UTRECHT, 26-5. De Utrecht se politie heeft met enige moeite twee loslopende lama's in de kraag gevat die op de vierbaans Beneluxlaan in Utrecht matineuze automobi listen de stuipen op het lijf joegen. De dieren, eigendom van hel circus Renz dat mo menteel voorstellingen in de Domstad geeft, waren aan hun bewaker ontsnapt. De lama's waren kennelijk op hun bewa ker gebeten want bij de „ar restatie" deponeerde een van hen spuugnijdig de inhoud van zijn maag in 's mans gelaat. het jaar 2000 nog een aantal inwo ners van 17,1 miljoen. Volgens de nieuwe berekeningen, waarbij geen rekening is gehouden met een even tueel effect van de buitenlandse im migratie, zal het tempo vande toe komstige bevolkingsgroei in ons land duidelijk lager zijn dan overeenkom stig de verwachtingen van enige ja ren terug. Aanleiding voor de nieuwe bere kening vormde de na 1969 waarge nomen opnieuw versnelde geboorte teruggang. Voor 1969 bedroeg het geboortecijfer nog 19,2 per 1000 in woners. In 1972 was dit cijfer ge daald tot 16.1 per mille. Ook in het eerste kwartaal van dit jaar is de daling doorgegaan. De gezinsvrucht baarheid neemt thans zo snel af dat het gemiddeld kindertal per gezin het niveau benadert, waarbij de kindergeneraties de oudere genera ties slechts vervangen zodat op den duur wellicht een stationaire bevol kingssituatie in ons land zal ont staan. TEHERAN. De sjah van Iran heeft gratie verleend aan vier leden van een terreurorganisatie die door een militaire rechtbank ter dood waren veroordeeld wegens aanslagen op politiewagens en een warenhuis in Teheran, zo is in Teheran vernomen, DEN HAAG, 25-5. De uitbreiding van de E.E.G. met Engeland mag voor geen enkele groep ontwikke lingslanden nadelig zijn. Dit is een van de conclusies uit een advies, dat de „Nationale Raad van Advies in zake hulpverlening aan minder ontwikkelde landen" heeft uitge bracht over de ontwikkelingssamen werking in het kader van de E.E.G. De raad, die verwacht, dat het nog wel lang zal duren, alvorens men tot een behoorlijke afweging van de belangen van de gemeenschap en van de ontwikkelingssamenwerking zal komen, houdt zich in dit advies vooral bezig met de gevolgen van de Britse toetreding tot de gemeen schap voor het associatiebeleid van de E.E.G. en voor de positie van de geassocieerde landen en de landen die wel en die niet voor associatie met de E.E.G. in aanmerking komen. Hierbij heeft de raad vooral laten wegen, dat de onderhandelingen over hel toekomstige associatiebeleid reeds medio 1973 beginnen. HAAMSTEDE. De buitensensatie in het kader uon de restauratie van het slot Haamstede, icas destijds de vondst van het oorspronkelijke kas teel. Een deel van de fundamenten is vrij gehouden en funktioneel ge maakt voor luinrecreatie. De grote rest van de fundamenten is weer toegedekt met grond. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) KORTE BERICHTEN CIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De Ziekenfonds raad heeft in Amsterdam zijn goed keuring gehecht aan een n euwe overeenkomst tussen de zieken fondsen en tandartsen over de stij ging van het tandartsenhonorarium. AMSTERDAM. De raadkamer van het gerechtshof in Amsterdam heeft vier funktionarissen van het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf Noord- Holland buiten vervolging gesteld inzake hun schuld aan een ongeluk in een transformatorhuisje in Pur- merend, waarbij twee kinderen in 1969 om het leven kwamen en drie anderen ernstige brandwonden op liepen. ZAANDAM. Aan de Willem Drees- laan in Zaandijk heeft dr. W. Drccs sr. een complex van 150 bejaarden woningen met een dienstencentrum officieel in gebruik gesteld. ZWOLLE. In Zwolle gaan twee hotels dicht. Het zijn de hotels Christine met 20 bedden en Goed hart met 25 bedden. Het beddenbe stand in Zwolle zakt hierdoor van 301 naar 256. Oorzaak is een niet- lonende exploitatie. AMSTERDAM. De 60-jarige S. Truijens uit Amsterdam is in een ziekenhuis overleden aan de ver wondingen die hij dinsdag had opge lopen bij een verkeersongeluk. De man was om kwart voor tien 's mor gens op de kruising Mauritskade-'s Grevenzandestraat in Amsterdam- Oost met zijn bromfiets in botsing gekomen met een auto. DEN HAAG. De brand, die een bejaardentehuis aan de Frankenslag in Den Haag verwoestte, heeft, zo blijkt nu, nog een tweede slachtoffer geëist. De 83-jarige mevrouw W, E. V-nk overleed in een ziekenhuis in Den Haag aan de gevolgen van een hartaanval. FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS TOKIO. In het Japanse Tottori is een groot speelcomplep voor kinderen ge opend. De oppervlakte van „Totori Duinen", zoals de tuin is genoemd, be strijkt 120.000 m De stichtingskóëfën bedroegen eeti miljard yen. Een van (le nieuwtjes is een rollenglijbaun of le wel „«culms" (tclruani). Vos doodt adelaar adelaar doodt vos ROME, 26-5. Een adelaar en een vos hebben donderdag in de buurt van de Italiaanse stad Merano een gevecht op leven en dood geleverd dat met de dood voor beide dieren eindigde. Wandelaars zagen hoe een adelaar zich op een vos stortte en het dier in zijn klauwen geklemd mee de lucht in nam. Reinaert was echter niei van plan zich zonder meer bij zijn lol neer le leggen. Hij wist zijn landen in de strot van de vogel te zetten, waarna beide van zeshonderd meter hoogte omlaag stortten. Dat bete kende het einde van de adelaar, maar ook vttn Reinaert de vos. „Zegt u maar Els. mevrouw. Een kop koffie zal nauurlijk smaken. En hoe gaat het hier? Hoe gaat het met uzelf?" „O. ik ben weer helemaal de oude hoor. Geurt is van de week voor het laatst Ik had hem al eerder kwijt gekund, maar uw vader stond er op dat hij nog een poosje zou blijven. Ik ben uw vader veel dank verschul digd. Lis." „Kom, kom, we konden u toch niet in de steek laten? Hoe had het dan met de beesten gemoeten? Dat kon toch niet ande.s? In deze streek vormen we zo'n beetje een gemeen schap. Al Iepen we niet elke dag bij elkaar binnen, als de nood aan de man komt. helpen we elkaar. Dat is de echte, ouderwetse, Groningse bu- renplicht." „Ik was er toch maar geweldig mee geholpen." geeft de boerin eer lijk toe. „Dan was er geen probleem, me- Na een goed half uurtje neemt Els van Kees met een handdruk afscheid Zo hebben ze afgesproken, voor ze het erf opreden. De eerste dagen niets laten merken. „Alleen zeg ie het, als ze het je moeilijk maakt." had E!s geadviseerd. „Maar ook niet eerder." Als het Dafje weggereden is, kij ken boerin en knecht elkaar aan. Gelijktijdig beginnen ze te lachen. „Fijn, Kees, dat je er weer bent. Je weet zeker, dat je beide vroegere zwagers gearresteerd zijn?" Hij knikt. ..De politie is verschil lende malen in hel ziekenhuis bij me geweest. Ik heb geen aanklacht te gen ze ingediend Dat wil ik niet. Ondanks wat ze gedaan hebben. Wat mij betreft, mogen ze vrij naar huis „Maar de politie denkt er anders over. En dat is maar goed ook. want anders is het hek van de dam. Zoiets hebben we in deze streek sinds men senheugenis niet gehad. Eigenlijk zijn wij. Groningers, veel te nuchter. Weinig emotievol". I-lij denkt terug aan de wilde nachten met deze vrouw. Was dat geen emotie? Gi noem je het anders? Niet meer aan terugdenken. Dit is voorbij. Nu heelt* hij Els. De lieve, maar zelfbewuste boerendochter, die weet, wat ze wil. Maar met wie hij zeker gelukkig zal worden. Als ze de kopjes heeft afgewassen en weggezet, gaan ze samen het be drijf rond. Het is buiten zacht voor jaarsweer. Het gras begint al iets te groeien en is lichtgroen getint. De winterrogge is al een eind uit de grond. Binnen een paar weken kun nen ock de aardappelen gepoot wor den. In de stal bekijkt hij het vee. Er staan nu zeven melkkoeien en bui ten lopen een paar pinken en vaar zen. Allemaal stamboek Op stal zien de beesten er ondanks goed uit. De lange winter hebben ze goed door staan. De knecht van Stiekema heett zijn werk uitstekend verricht. Dat ziet hij in één oogopslag. Wat hij niet weet is. dat Stiekema zelf min sters eens per week kwam controle ren. of alles ging. zoals het behoor de te gaan. Aan zijn scherpe cgen ontging niets. Dat wist Geurt Prins en daarom zorgde hij er wel voor, dat de boer nauwelijks aanmerkin gen kon maken. Op advies van Stiekema en in overleg met de boerin heeft Geurt honderd jonge hennen gekocht. Boe rin en knecht bezien de nieuwe aan winst: mooie, witte leghorns. Binnen korte tijd zullen ze wel aan de leg gaan. Hoe eerder hoe beter, want de eierprijs is momenteel bijzonder goed: vijftien en een half heeft de verzamelaar vorige week uitbetaald aan de boerin. Een prijs, die ze lan ge tijd niet heeft gekregen. Daarom: hoe meer eieren in deze weken, hoe beter. Geurt eet "s middags mee aan ta fel en doet daarna, gewoonte ge trouw, een middagdutje. Zoveel werk is er midden maart nog niet op het bedrijf Zodat boerin en de her stelde knecht na het eten roken. En ieder met eigen gedachten bezig is. Christien Tollema heeft intussen een besluit genomen. Ze voelt zich verplicht het de knecht te vertellen. Kurt moet één mei in Cloppenburg beginnen. Hij wil eerst nog veertien dagen vakantie nemen, zodat ze half april gaan trouwen. Dan kan er een huwelijksreisje aan vastgeknoopt worden. Volgende week gaan ze aan tekenen. Het is kort dag geworden. Ze kent de clausule in het testament op de dag van haar ondertrouw zal ze haar stiefzoons op de hoogte moe ten stellen. En op 14 april zal ze de boerderij voorgoed verlaten. Wat moet er dan gebeuren met Kees? Zullen de broers hem voorlopig be lasten met de leiding van het be drijf? Ol' hem ook op staande voet ontslaan? Het is ellendig, maar ze zal het hem een dezer dagen moeten vertellen. Daar komt ze niet onder uit. Trouwens, overmorgen komt Kurt een paar uurtjes buurten. Vóór die tijd moet Kees in kennis gesteld worden vande komende ingrijpende veranderingen op de boerderij Za.l- ic nijdig zijn? W.T:tl V iilgd'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7