PLANNEN VOOR VISFILEERHAL INDUSTRIETERREIN Verhoging plaatselijke belastingen in gemeente Duiveland STREEKNIEUWS Kans voor Bruinisse Gemeenteraad vergaderde BRUINISSE, 26-5. Bruinisse schijnt de kans te krij gen, waarop het jarenlang heeft gewacht. Vele jaren hoopte het gemeentebestuur dat het industrieterrein, dat werd aangelegd, noordelijk van het betonbedrijf van de heer Griep nu werkelijk eens een industriële bestemming zou krijgen. De firma Braber werd er min of meer noodgedwon gen gevestigd en er kwam naast het bedrijf van de fir ma Mol, het bedrijf van de firma Giljam, beiden agrarisch georiënteerd, terwijl de loods van de firma Bout de visserij-sector van de Bruse samenleving pre senteerde. Maar het industrieterrein bleef toch te veel onbebouwd. Daar schijnt nu plotseling verandering in te zullen komen, mits de Bruse bevolking de geboden kans op een zeer ruime bijverdienste, of zo men wil nieuwe hoofdverdienste weet te grijpen. Het visfileer- en verwerkingsbedrijf „Gcmavi'\ uit Stellendam, waarvan de naam betrekking heeft op de Goe- reese Vis, Aankoop Verwerking en Opslagmaatschappij wil in Bruinisse een geheel moderne fileerhal gaan bouwen, mits men enigszins verzekerd zal zijn van voldoende personeel, om de zaak te kunnen exploiteren. Want een fabriek zender het nodige personeel heeft geen zin. Het bedrijf kan aan vele mensen werk bieden. Bij het woord vis. halen vele men sen de neus op. men denkt meestal dat het in een bedrijf waar vis wordt verwerkt altijd stinkt. Niets is echter minder waar. Aan een dergelijk bedrijf worden door de Keuringsdienst van Waren zeer hoge eisen gesteld. Het handhaven van de hygiëne is dan ook een zaak die de voortdurende aandacht van de di rectie heeft. De te fileren vis wordt, voordat ze in het bedrijf wordfr verwerkt ontdaan van de ingewanden en schoongespoeld. Bovendien worden de snijtafels constant met stromend water schoon gehouden. Visafval wordt via een lopende band afgevoerd en buiten de fileer hal in bevroren toestand opgeslagen. Aan het einde van iedere week wordt de gehele hal en de daarin aanwezige machines, snijtafels en dergelijke schoongespoeld en ont smet. Tijdens de koffiepauze kan het personeel vaneen welverdiende rust Voor 45 jaar R EN ESSE. Vooral op dei i 2den Pinksterdag was het bezoek aan Schouwen enorm groot. Honderdtal len moderne vehikels snorden langs Schouwens vruchtbare landouwen, zelfs de verouderde „Jan Plezier" bracht ratelend bezoekers aan. ZIERIKZEE. Honderden en hon derden zijn er de 2en Pinksterdag per tram, auto, autobus, motor, rij wiel, ofwel met de benenwagen op uitgetrokken naar strand en duin of naar Schuddebeurs, waar sedert on heugelijke tijden kermis wordt ge vierd en inwoners van onze stad al tijd in groote getale tegenwoordig zijn. RENSSE, (Adv.). Concours Renesse Op de hofstede van den heer M. S. (bij het feestterrein) wederom berg plaats voor Auto's, Motors en Fietsen RENESSE. (Adv.). Tijdens het Concours gelegenheid tol Koffie drinken beleefd aanbevelend C. P. B. De Theetuin. Renesse aan Zee. ZIERIKZEE. In de aangenaam verwarmde zaal van de Sociëteit „De Vereeniging" werd Vrijdag-avond de algemene ledenvergadering van hel Nul gehouden. De vergadering was als gewoonlijk slecht bezocht. ZIERIKZEE. (Adv.). Ik heb beste gele kroppen Sla meegebracht d 8 of 10 ct. Spinazie en Postelein 35 cl. de kilo. Overigens is de groente mij te duur. C. v. d. II. Telef. 34. Sla en Bloemkool aan hooge prijs gevraagd. ZIERIKZEE. (Adv.). Het is een goede gewoonte geworden de feest dagen te willen verschijnen met een verzorgd uiterlijk. Uw haar speelt daarbij een voorname rol. Laat zien hoe Uw haar geknipt is, en ik zal zeggen wie gij zijt. Voor Kunstig Haarsnijden naar J. genieten in een ruime bedrijfskanti ne. Na afloop van het werk kan men zich verfrissen in de gesepa reerde wasgelegenheden voor dames en heren. Bedrijfskleding en een fileermes (ook laarzen) krijgt men bij de in diensttreding. Per dag krijgt men vervolgens een vaste vergoeding voor verdere aanschaf van bedrijfs kleding, messen, koffie etc. Een kijkje in het fileerbedrijf te Stellendam. Wij hebben een aantal weekloon- lijsten van het in Stellendam wer kende personeel gezien en de weke lijks verdiende bedragen als men in het fileren enige handigheid heeft verkregen logen er echt niet om. Coöperatief bedrijf De „Gomavi" is een coöperatief bedrijf van de Stellendamse vissers, directeur is de heer J. W. Troost, directeur van de Stellendamse Visse- rijschool, die ongeveer 4'/2 jaar ge leden de stoot gal lot oprichting van het bedrijf, omdat hij de schol, die werd doorgedraaid en voor de vis sers niets opleverde, wat waard wilde laten worden en hij is daarin dan ook buitengewoon geslaagd. Het bedrijf dat langlopende afzet contracten heeft, met een groot ex portbedrijf, is nu nodig aan uitbrei ding toe. Men wil nu proberen in Bruinisse personeel aan te werven dat in dienst kan komen als de fabriek klaar is. maar gedeeltelijk ook reeds dadelijk om in Stellendam alvast het vak te leren. De avond waar mannen, vrouwen, jongens en meisjes, al of niet voor hele dagen zullen worden voorge licht hoe het allemaal zit met de te verrichten werkzaamheden en de beloning daarvoor zal worden ge houden in het Dorpshuis op vrijdag avond 1 juni. Natuurlijk wordt ook gerekend op personeel uit Oosterland, Nieuwer- kerk. Sirjansland of eventeuel ande re plaatsen op Schouwen-Duiveland. De te verwerken vis is voor bijna de gehele produktie schol. zierikzee Commandowisseling Leger des Heils De luitenant Kooiman van het Le ger des Heils-koi'ps gaat Zierikzee per 5 juni verlaten. Hij vertrekt naar Den Haag (zuid), waar hij woi'dt ge plaatst bij een (groter) korps. Hij wordt opgevolgd door de kapi tein J. Vellinga, afkomstig van het korps Den Haag (centrum). Afscheid van de vertrekkende luitenant wordt genomen in de avondsamenkomst van zondag 3 juni. De scheidende luitenant was twee en een half jaar te Zierikzee gestationeerd. kerkwerve Het winnende brandweerkorps bruinisse Op de zaterdag jl. gehouden brandweerwedstrijd te Scharendijke behaalde het korps van de vrijwilli ge brandweer van Kerkwerve de le prijs. De ploeg, welke dit resultaat behaalde was samengesteld uit de volgende leden van het korps: J. M. van Langeraad. bevelvoer der; W. Berrevoets en J. Rentemees- ter, aanvalsploeg; P. Berrevoets, or- dinnans: C. Rotte en L. v.' d. Ouden, waterploeg; M. v. d. Have en J. A. Hart, slangenploeg en C. P. Hart. pompbediener. Door het behalen van deze plaats zal dit korps voor de 4e achtereen volgende maal mogen deelnemen aan de Gewestelijke brandweerwed- stnjden. die op 16 juni a.s. te Zierik- ze zullen worden gehouden. NIEUWERKERK „The Fish" tot 1 september dicht De plaatselijke jeugdsoos „The Fish" zal in de zomermaanden ge sloten zijn. Het ligt in de bedoeling om dan öp 1 september weer met het nieuwe seizoen te beginnen. Ter af- DEN HAAG. Premier Den Uyl heeft in de persoon van prof. Glastra van Loon zijn nog ontbrekende staatssecretaris van justitie gevon den. Daarmee is het kabinet-Den Uyl compleet. sluiting van het afgelopen seizoen, wurdt er op zaterdagavond 9 juni een barbecue-avond gehouden. Aan vang 7 uur. Het bestuur van de soos wenst alle leden en anderen een prettige vakantie. OOSTERLAND Reis Chr. Vrouwenvereniging Op woensdag 30 mei a.s. hoopt de Chr. Vrouwenvereniging „Martha" de jaarlijkse reis te houden ditmaal naai- Walcheren, per autobus van de firma Van Oeveren uit Zierikzee. Er zal o.m. een bezoek gebracht wbrden aan showruimten van de N.V. PZEM. Verder zal er over het mooie eiland worden getoerd en verschil lende mooie plaatsen worden be zocht. Wanneer de weersgesteldheid gunstig is belooft het een prachtige tocht te worden. DUIVELAND, 26-5. Vrijdagavond vergaderde de raad van de gemeente Duiveland in liet gemeentehuis te Nieuwerkerk onder voorziterschap van burgemeester J. D. de Kam. Alle leden waren op de vergadering, die door de voorzitter werd geopend met ambtsgebed en welkomstwoord, aan wezig. Bij de ingekomen stukken waren een aantal goedkeuringen door Ged. Staten van vorige vergaderingen ge nomen raadsbesluiten, en een brief van de alg. leesbibliotheek te Nieu werkerk, waarin dank wordt ge bracht voor de toegekende subsidie door de gemeente ad f 750, Verder twee verslagen, één van de algemene vergadering van de schoolartsendienst die door het raadslid mevr. A. F. van der Zande- Vleugels Schutter, als vertegenwoor digster van de gemeente was bijge woond, en één van het college voor de verlening van bijstand over het jaar 1972. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De huurverhoging Per 1 april van dit jaar heeft een algemene huurverhoging plaats ge vonden; behalve de wettelijke ver- hoging van 6 procent, is ook een ver hoging toegepast in het kader van de huurharmonisatie. Niet-woningwet- woningen kunnen niet meer „auto matisch" verhoogd worden door de huurliberalisatie. Het is billijk om ook de niet-woningwetwoningen in de gemeente te verhogen. Het betreft de percelen te Ouwerkerk: Ring 3, Ring 8 en Ring 23 die allemaal van f 75.90 per maand verhoogd worden tot f 84,65. De percelen Rijksweg 13 en 15 te Nieuwerkerk worden ver hoogd resp. van f 104,30 naar f 110,60 per maand en van f 138,95 naar f 147,30 per maand. Te Oosterland wordt perceel Groene Poort 3 ver hoogd van f 149,naar f 155,90 per maand en het pex'ceel Molenweg 59 van f 189,05 naar f 200.40 per maand en het perceel Lage weg 11 te Sir jansland wordt verhoogd van f 120,30 naar f 127,55 per maand. Geen huurverhoging werd gevraagd voor de percelen Weststraat 1. Kerk plein 1, Oude Noordstraat 2 en Sta tionstraat 2, alle in het dorp Nieu werkerk. Besloten werd door de raad hierop in te gaan. De kerkvoogdij van de Hervormde gemeente in Oosterland heeft een vei'zoek ingediend om toekenning van een aanvullende subsidie in de restauratiekosten van het kerkge bouw. Aangezien - via de verfij ningsregeling uitkering monumen ten - uit 't gemeentefonds 'n bijdrage voor dergelijke kosten wordt ver leend. wat in de praktijk neerkomt dat bij een subsidie-verlening van 30 procent, dit bedrag in 30 jaar uit het gemeentefonds wordt terug ont vangen. Verleend werd een aanvullende subsidie van 30 procent in de door het rijk aanvaarde afrekening van de restauratiekosten ad f 27.665,nl. een bedrag van f 8.299,50. Verhoging van belastingen Twaalf jaar lang heeft de gemeen te Duiveland geprofiteerd van extra lage belastingen voor straat- en rioolbelasting. Dit zal echter in het vervolg niet meer mogelijk zijn, want om een reëel sluitende begro ting te verkrijgen dienen enige be lastingen drastisch verhoogd te wor den. Thans besloot de raad om de straat- en rioolbelasting als volgt sa men te stellen: A. Verhoging van de straatbelasting tot 12 procent van de belastbare opbrengst gebouwde ei gendommen en. 6 procent van de be lastbare opbrengst ongebouwde ei gendommen. Momenteel is het resp. 6 en 3 procent, dus een verdubbeling van het huidige tarief. B. Verhoging van de rioolbelasting als volgt: Indeling in vier klassen t.vv.: Klasse 1: omvattende de perce len tot en met een belastbare op brengst van f 100,een rioolbelas- De opbrengst was bestemd voor de Mbuma-zending. Niet alle goederen konden worden verkocht. Dat was waarschijnlijk ook niet voorzien. Eén middag is daarvoor te kort. Naast koffie en bloemen kon men er ook echte Bruinisser „brokken" ko pen. waarvoor men 40 jaar geleden in het- „schoolslop" moest zijn. ting van f 40,Klasse II: Omvat tende de percelen met een belastba re opbrengst vanaf f 101,tot en met f 125,een rioolbelasting van f 60,Klasse III: omvattende de percelen met een belastbare op brengst vanaf f 126.tot en met f 175,een rioolbelasting van f 85,Klasse IV: omvattende de percelen met een belastbare op brengst bov enf 175.een rioolbe lasting van f 110, Begroting 1973 De nieuwe verordening wordt ge acht in werking te zijn getreden met ingang van 1 januari 1973. Ook de legesverordening zal een verhoogde tendens vormen in het kader van de inkomstenverhoging van de gemeen te, sedert de uit 1963 geldende ta rieven. De bouwkosten die minder dan f 500. bedragen. zullen aan legeskosten gaan „doen" f 15,in- plaats van f 7.50. Bouwkosten van 1' 10.000,of meer tot f 15.000. kosten in hel vervolg inplaats van f 65,f 130,Bouwkosten van f 100:000,of meer tot f 110.000, kosten thans f 520,inplaats van f 195,En wanneer de bouwkosten f 200.000,bedragen of meer, be taalt men aan legeskosten f 10,per f 5.000,aan bouwkosten. Ook dit wordt door de raad goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde de vast stelling van de gemeentebegroting en de begroting gemeentelijk woning bedrijf voor het dienstjaar 1973. Ter sprake kwam het verslag van de ge houden vergadering van de begro tingscommissie op 8 mei jl. gehou den in het gemeentehuis te Nieuwer kerk. Aanwezig waren hierbij mevr. A. F. van der Zande-Vleugels Schut ter en de heren A. van Klinken, K. van der Werf, M. Stouten, A. Stout- jesdijk, J. op 't Hof, M. K. Romeijn. J. van 't Hoff en A. L. Bakker. Het onderzoek dal de commissie instelde naar de gemeentebegroting en de be groting van het gemeentelijk wo ningbedrijf leidde tot de hierna vol gende opmerkingen. Hoofdstuk II: Bij de post „voor lichting" werd er weer op aange drongen om periodiek de burgerlijke stand-gegevens in de Zierikzeesehe Nieuwsbode te laten opnemen. Het wordt door andere gemeenten op het eiland, ondanks een eventueel ver bod, toch gedaan, jen het wordt door een deel van de bevolking erg ge waardeerd. Hoofdstuk V: De com missie is van mening dat ten aan zien van het totale woningbeleid, dus zowel over de vraag of de in het be zit van de gemeente zijnde woning complexen wel of niet aan een wo ningbouwvereniging overgedragen moeten worden, als over de wense lijkheid van woningbouw in de toe komst, het college van b. en w. uit voerig met de Raad van gedachten zou moeten wisselen. Hoofdstuk VIII: Nauwkeurig zullen de ver voerskosten van zowel het bijzon der als het openbaar kleuteronder wijs bekeken moeten worden, mede in verband met het feit dat de kleu terschool te Nieuwerkerk thans weer meer leerlingen kan opnemen. Even zo is dit het geval met de bijdrage van de Zeeuwsche Muziekschool, waarbij de commissie nader ge-in- formeerd zou willen worden over het huidige aantal leerlingen uit de ge meente. het soort van onderwijs dat zij volgen, de door de gemeente daarvoor te betalen bijdragen, en de bijdragen die de ouders der leerlin gen daarin betalen. Verder viel het de commissie op dat het salaris van de conciërge van het Dorpshuis te Sirjansland aan de lage kant is, in verhouding tot dat van andere dorpshuizen in de gemeente. Tot slot adviseerde de commissie de huur prijs van de landbouwgronden met ingang van het volgend dienstjaar te herzien, gezien de huidige geldende huurprijzen in de landbouw. (Voor de hierna gehouden algemene be schouwingen over de beschouwingen over de begroting verwijzen we naar het volgende nummer. Red.) De rondvraag Bij de i-ondvraag, wees de heer Op 't Hof (ARP) er op dat er nog enige onbeantwoorde vragen zijn in de no tulen. Sgreker zou graag willen we ten wanneer de bejaax'denwoningen in Sii-jansland nu eindelijk eens klaar zullen komen. Men heeft hem dit gevraagd en spreker zou hierover graag woi-den ingelicht. De voorzit ter zal dit onderzoeken. De heer Bakker werd het zat die Extra leerkracht aan openbare basisschool De Staatssecretaris van het mini- sterie van onderwijs en wetenschap pen heeft bepaald dat voor de open bare basisschool te Bruinisse één ex tra leerkracht kan worden benoemd voor rijksrekening, voor de periode van 1 augustus 1973 tot en met 31 december 1973. Als voorwaarde is bepaald dat in genoemde periode het aantal leerlin gen van de leerjaren 4, 5 en 6 ten minste 41 blijft bedragen. Deze voor waarde is vooralsnog niet bezwaar lijk. De verwachting is gerechtvaardigd dat m.i.v. 1 januari 1974 de school weer recht heeft op een vierde leer kracht. Verkoping goederen vrouwenvereniging De vrouwenvex-eniging van de Ge reformeerde Gemeente te Bruinisse hield vorige week een verkoopmid dag van tijdens de vex-gaderingen of thuis vervaardigde goedex-en. Deze verkoopmiddag werd gehou den in het Hervormd Verenigingsge bouw. De middag werd door ds. A. van den Berg geopend, met enkele gepaste woorden. De dames bleken in staat geweest te zijn een gi'oot as sortiment goederen klaar te maken, van grote spreien, tot kleedjes en an dere nuttige zaken van bescheidener afmetingen. grote troep op het terrein van het voormalige Dorpshuis te Oosterland, hij informeerde of er nu nog steeds niets definitiefs te vermelden valt hierover voor wat betreft bespre kingen met Baron Schimmelpen- ninck van der Oye. De sanei'ing van het Marktplein moet toch eens van de grond komen. Anders zou spreker het maar op een andere manier wil len gaan doen. De voorzitter zag nog een lichtpuntje. Op verzoek van de heer Romeijn (VVD) zal er in een be sloten vergadering over dit punt ver der worden gesproken. Verder klaagde de heer Bakker over het feit dat de i'aadsstukken veel te laat bij de leden binnen ko men, er is geen tijd om ze grondig te bestuderen. Zeker een week voor de vergaderingen zouden ze toch bij de leden aanwezig moeten zijn. De raadsvoorzitter was dit met de heer Bakker eens en er zal aandacht aan geschonken worden. De heer Stouten (SGP) zou graag willen zien dat er tijdens de bestratingswerk- zaamheden in de Lange Dreef in zijn woonplaats Oostei'land rijplaten wex-den uitgelegd op het zandbed in deze straat. Tweemaal heeft hij er met zijn trekker naar toe gemoeten om een weggezonken auto er uit te trekken, en dat terwijl er hele sta pels rijplaten bij de ingang liggen. Wanneer er iets gebeurde met ziekte en dei-gelijke is het onmogelijk met een auto in deze stx-aat te komen. De heer Stoutjesdijk informeerde naar het herstelwerk aan de stralen in Oostei'land, en wanneer dit zal plaats vinden. Wethouder Kuijper antwoordde dat zo veel mogelijk alle oneffenheden in sti'aten en pleinen zullen worden opgeknapt. Er bestaat een tekening waarop alles is ge pland. De heer Stoutjesdijk zal deze toegezonden woi-den. VOOR DE VROUW U kunt niet ALLES iceten! ALS U PIJNLIJKE OF GEZWOL LEN VOETEN HEBT, doe ze dan in een bak warm water, xvaaraan een kopje azijn is toegevoegd. U zult onmiddellijk verlichting be speuren. KRASSEN OP GEPOLITOERD HOUT verdwijnen als u de kras inwrijft met een halve aardnoot. De olie uil deze noot zorgt voor het verdwijnen van deze kras. ECHT BONT KUNT U NIET WAS SEN met water en zeep, want dan zal de huid niet alleen hard, maar ook stug worden. Warm, zeer fijn zand, is een van de middelen om bont schoon te maken. Dit zand moet men stevig door het bont ivrijven en vervolgens moet men het weer ititkloppen met een rietje tegen de achterkant van het bont. UW PARAPLU WORDT WATER DICHT door haar te bestrijken - in open toestand - in rechte stre pen van de stok af naar buiten met een mengsel van een deel paraffi ne en 15 delen benzine. U gebruikt hiervoor een zachte kwast. CAPUCIJNERS kunnen heel goed als broodbelegging dienst doen. Sloof ze in een sausje van capucij- nernal met melk, bloem en een beetje kerry. WIT FLUWEEL moet eerst geweekt worden in zeepsop-ammonia, daar na gewassen en heel goed nage spoeld worden. Door achtergeble ven zeep wordt het. fluweel geel. Hei wassen van fluxoeel heeft plaats door dit op en neer te ha len, anders plet het. BEHANDELT U VLEKKEN MET TETRA, doe dit dan liefst voor een open raam of buiten. Tetra- darripen zijn giftig en men kan er onwel van worden. CITROENEN GEVEN MEER SAP als men ze voor het uitpersen eerst goed verwarmt. ZIERIKZEE. Hel vlayhijsen ter ope ning van de nieuwe fabriek van Del ta Elektronika, werd ingeleid met blaasmuziek van „Kunst en Eer"- leden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6