FRAAIE FABRIEK DELTA ELEKTRONIKA GE OPEND Vormingscentrum „Moermond" STREEKNIEUWS Tentoonstelling Abdij van Middelburg" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 mei 1973 Nr. 21291 NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U beul vvelkmn bij uw 7rtitsst>afn-bank voor HYPOTHEKEN op aantrekkelijke voorwaarden KERKWERVE: Ring. woensdags van 14.00- 15.00 uur. zwaar beschadigd, maar hier bleef het bij. In een strandhuisje aan de Punt te Westenschouwen werd de vloer op getild en een kindertent in kinder schopjes werden meegenomen. Eveneens in andere strandhuisjes drong men binnen maar de eigenaars konden nog niet meedelen of er iets wordt vermist. De dader(s) zijn tot nu toe onbekend. NIEUWERKERK Stijlvolle industrie-aanwinst ZIERIKZEE., 25-5. Er is iels veranderd aan de - wat nu heet - Julianastraat en aan de Vissersdijk. De nieuwe fabriek van Delta Elektronika B.V. staal. Het klinkt uitzonderlijk modern, strakgetrokken en ef ficiënt en dat is Liet ook, maar daarnaast past de uitzonderlijk waardevolle aantekening, dat liet gebouw - waarin verincorporeerd het oude ter plaatse staande berenhuis - is opgetrokken in een antieke stijl, die fraai aansluit bij hetgeen bouwkun dig zo markant is voor Zierikzee. Vlaggemast Aannemer van het werk was bouwbedrijf F. J. van Aken. De heer Van Aken gewaagde van een blijde dag. Hij toonde zich dankbaar aan deze bouw te hebben mogen mee werken en uitte die dank jegens de heer Koopman en diens echtgenote. Het bedrijf bood de vlaggemast aan voor het gazon, voor de gelegen heid gesierd met andere masten, waaraan - naast het rood, wit, blauw - verschillende buitenlandse vlaggen waren gehesen. Groot is de ontwikkeling geweest gedurende de afgelopen tien jaar. hetgeen uiteraard ook blijkt uit de maandelijkse afrekeningen met de Werkplaats. De heer Pomper bood een drietal aquarellen aan. Ir. Koopman repli ceerde dat hij aanvankelijk toch maar weinig reserve had tegen So ciale Werkplaatsen, omdat hij (mi litaire dienst) er in de praktijk al mee te maken had gehad. De rela ties met de werkplaats - toen nog in de Wevershoek - waren van meet af aan prettig. Het is en was alle maal mogelijk door een zo gemakke lijk opzet van het werk, dat de mensen in de werkplaats verrichten. Drankje en balonnen De heer Osling uit Zurich sprak namens de Zwitserse vertegenwoor diging van Delta Elektronika. Hij gaf uiting aan de voldoening, die in zijn land bestaat over het produkt, dat te Zierikzee vervaardigd wordt. Hij bood een fraaie tinnen, typisch Züricher, schenkkan aan. Slotspreker was de directeur van het Werkvoorzieningsschap Schou- wen-Duiveland (de nieuwe officiële naam voor de sociale werkplaats) de heer J. Pomper, die herinnerde aan de begintijd van de relatie met Del ta Elektronika, zo'n tien jaar gele den. Heel snel was er van direktie- zijde geen enkele reserve meer ten aanzien van de Sociale Werkplaats, die werk zoekt dat bij de mensen past. „Dankzij Delta Elektronika kon de Centrale Werkplaats te Zierikzee een goede worden", aldus de heer Pomper, die meedeelde dat met an deren Gok de toenmalige minister van sociale zaken het werk voor het bedrijf in de werkplaats als hoog waardig onderkende. De autoriteiten - midden mr. J. van Aartsen en echtgenote - op weg naar de „praattent". Als een scene uil een historische zaterdag uit, gezien van de Icasleel- film zag het „Moermond"-terrein, toren af. bezet door paarden en rijtuigen, er (Foto's: Zïerikzeesche Nieuwsbode) Tevoren had de heer Koopman de gasten uit binnen- en buitenland (Noorwegen, Denemarken, Frankrijk Zwitserland en Engeland) begroet. Hij noemde enkele afnemers van de Delta-produkten als de technische hoge scholen te Delft en Eindhoven, de N.S., Hoogovens e.a. „die hopelijk tevreden zullen zijn". Na de plechtige openingshandeling door prof. Oberman, werd, het obli gate drankje geschonken en was er volop gelegenheid het fraaie bedrijf te bezichtigen. Even toeven op het zonovergoten gazon was ook iets. Attraktie apart hierbij was het oplaten van talrijke kleurige ballons, die niet snel, maar wel onweerstaanbaar de hogere luchtlagen opzochten en tot stipjes verijlden. Vermelden wij tenslotte nog dat aan de bouw medewerkten schil dersbedrijf Schults en De Spirt (in richting). De installering verrichtte een bedrijf buiten de regio. Iets heel aparts kwam tot stand aan de Vissersdijk. Wie het vijf jaar geleden zou hebben gezegd, was vast niet geloofd. Buitengewone algemene vergadering Z.L.M. te Goes Op woensdagmiddag 20 juni a.s. vindt in de „Prins van Oranje" te Goes een buitengewone algemene vergadering van de Z.L.M. In deze bijeenkomst zullen inleidingen wor den gehouden door prof. F. W. J. Kriellaars, voorzitter der N.C.B. over „De toekomst van het gezinsbedrijf in Nederland" en mr. K. Milthers. Deens landbouwattaché in ons land, over „Het Deens gezinsbedrijf in de E.E.G. van negen". Mede aan de hand van het Z.L.M.-rapport „Het gezinsbedrijf in de landbouw" en de te houden inleidingen wordt in de buitengewone vergadering de dis cussie over de toekomst van het ge zinsbedrijf verder voortgezet. ZIERIKZEE Geslaagd In de Hervormde Stichting „Crab- behoff' te Dordrecht, slaagde dezer dagen voor het examen ter verkrij ging van het diploma ziekenverzorg- ster mej. L. M. Moermond. HAAMSTEDE Geslaagd Voor het examen leerling-kapster, afgenomen te Goes, slaagde mej. T. van de Maas. Zij is wei'kzaam bij kapsalon Simons te Haamstede. Geslaagden E.hLB.O. Bij het vrijdag afgenomen EHBO- examen slaagden alle twaalf opge leide kandidaten. De geslaagden zijn de dames J. Bode-Gunsing, mej. N. Flikweert, N. A. de Leeuw, M. E. Middelhoek-Hoek, J. Pieper-Schot, E. B. Slager. E. L. H. Verseput-Bode en de heren D. A. Bakker, C. van de Haven, C. J. Rademaker, J. de Jonge en A. H. de Vrieze. De examens werden afgenomen door de artsen J. W. F. Loubert en dokter H. J. Simons, in het Groene Kruis gebouw aan de Burghseweg. Botsing Op de Hoogezoom had zatei-dag een botsing plaats tussen twee per sonenauto's, doordat een van de be trokkenen in de berm terecht kwam en daardoor begon te slingeren. Hierdoor kon de tegemoet komende auto deze niet meer ontwijken, waardoor een aanrijding ontstond, die zich gelukkig alleen tot materië le schade beperkte. Vermissing van sieraden In een zomerhuisje aan de Breed- steweg werd in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. Een raam werd ingeslagen, maar de eigenaar de heer T. K. M. te Düsseldorf die lag te slapen heeft niets gemerkt. Er werd voor f 1500,— aan sieraden meegenomen, waaronder een gouden herenhorloge met dito armband, een gouden' damesarmband, wit-gouden ring met maansteen-robijnen en twee sigarettenaanstekers. De da- der(s) heeft (hebben) bij het verlaten van het huis de sleutel van de voor deur meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. De heer M. is handelaar in sieraden. Inbraken In het afgelopen weekend werd op een drietal plaatsen ingebroken of getracht in te breken. Op camping Ginsterveld werd het gaas van het koelgebouw vernield, maar tot nu toe wordt nog niets vermist. Zo ook in een caravan aan de Dapperweg op het terrein van de heer L. te Haam stede. De deur van de caravan werd Ouderavond Chr. School De ouderavond van de School met de Bijbel te Nïeuwerkerk zal D.V. gehouden worden op woensdag 30 mei a.s. in „Ons Dorpshuis". De aanvangstijd is 19.30 uur. Vanaf 20.40 uur is er gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen in het schoolgebouw aan de Molenstraat. Kleuterschool „Rehoboth" met de neus op verkeer ZIERIKZEE, 25-5. Onder leiding van twee studentes aan de Pedago gische Academie in Middelburg me juffrouw IV. Immerzeel en mejuf frouw N. Sleeuwenhoek, werd op de Christelijke kleuterschool „Reho both" afgelopen week aandacht besteed aan het verkeer. Maandag kwam „Oom Agent" de heer N. van Hoven met de politie bus al een bezoekje brengen aan de school. In de loop van de week wer den leer-gesprekken gehouden, werkstukjes gemaakt met betrek king op het verkeer en werd een heel verkeersproject opgezet, waar van de kleuters de onderdelen zelf vervaardigden. Een straten-net compleet met huizen, auto's, fietsen, voetgangers, zebra's, borden etc. Dia's Vrijdagmiddag werden in bijzijn van de moeders dia's vertoond door de heer N. van Hoven. Hierbij werd nuttige informatie verstrekt. Onder 't motto „Goed voorbeeld doet goed volgen", legde de heer Van Hoven de nadruk op het feit, dat juist de ouders, door zich aan de verkeersre gels te houden, een belangrijke rol kunnen spelen bij de verkeersopvoe- ding van hun kroost. Misschien een voor de hand liggende hint. Maar wel één, om even bij stil te staan. De kleuters zorgden verder voor een muzikale omlijsting van het geheel, en tot besluit werd nog een kopje koffie gedronken. Overigens een goed idee van de kleuterleidsters in spé, een belangrijk stuk kleuterpro- bi ematiek in hun stageprogramma te verwerken. MIDDELBURG, 2G-5. In Middel burg is de tentoonstelling „Abdij van Middelburg" geopend. Dit jaar is het precies 850 jaar geleden dat de abdij door Karei de Goede in 1123 werd gesticht onder de kloosterre gels. die Sint Augustines heeft op gesteld. In 1127 in het jaar dat Karei de Goede werd vermoord namen de Norbertijnen uit Antwerpen het be heer over de abdij over. De tentoon stelling die tot september in het Rijksarchief in Middelburg plaats vindt geeft een beeld van de kerke lijke ontwikkelingen, de wereldlijke macht, de rijkdom en de ondergang van de abdij. „Jubilate Deo" De tentoonstelling sluit aan bij de tentoonstelling „Jubilate Deo" over het kerklied door de eeuwen heen in de abdijgebouwen te Middelburg. Ter gelegenheid van deze tentoon stelling zijn de koorgangen en de Munt opengesteld voor het publiek. Mocht de tentoonstelling zoveel in druk maken op de bezoeker dat hij ook de rustieke sfeer, die in dit prachtig gerestaureerde abdijcom plex nog echt aanwezig is, proeven dan wordt hij daartoe deze zomer in staat gesteld. De tentoonstelling „Abdij van Middelburg" is samen gesteld door het Rijksarchief in Zee land. De Delftse hoogleraar prof. dr. ir. R. M. M. Oberman verrichtte de ope ning met het hijsen van de bedrijfsvlag aan de mast op het gazon aan de achterzijde van het nieuwe bedrijf. In de grote bedrijfshal viel voorheen het spraakwater neer. „Graag wil ik iets zeggen over het wat, waar, hoe en wie van Delta Elektronka", aldus professor Oberman in een systematisch opgebouwde toespraak, waarin hij uitlegde dat het bedrijf voedingsapparaten maakt, nodig om van wissel stroom gelijkstroom te leveren. Deze voedingsapparaten vinden velerlei toepassingen op het gebied van de elektronika. Er zijn trou wens verschillende typen, die met een optimale oplossing, in concur rentie kunnen blijven op dit gebied. Prof. Oberman bleek goed op de hoogte van de zaken met en rond zijn vroegere student Koopman. In het leger kwam hij reeds (Verbin dingsdienst) met specima van het vak in aanraking en hij kreeg zijn opleiding in een bedrijf te Zeist. Dat Delta Elektronika niet in het westen werd gevestigd, vindt zijn ooraaak in de woningnood. Firato Het begon allemaal in 1960 op de zolder van de Koopman-woning aan de Oude Haven en het gemaakte produkt werd ten doop gehouden op de in die tijd gehouden Firato. Het bedrijf ging van start op basis van familiefinanciering, even later in de huiskamer van een nevenhuis en nog weer later in het hoekpand Nieuwe Bogaardstraat-St. Domus- straat. „Het bedrijf kon tot ontplooiing komen door een technisch ge-avan ceerde produkt, van moderne vorm, van hoogwaardige kwaliteit tegen de juiste prijzen en door een goede service", aldus prof. Oberman, die daarna de uitbesteding van de appa ratuur noemde aan de Centrale Werkplaats. De „wie", die het doen houden zich bezig met produktieresearch, keuring, administratie en verkoop, waardoor de cirkel steeds groter wordt. Belangrijk in het (produktie) proces is de destijds mede uit Zeist overgekomen heer Bon. Hartelijke gelukwensen tot slot van prof. Oberman, die een vroegere leerling van hem op deze dag wel bijzonder succesvol aantrof. „Avonturier" In repliek op deze toespraak noemde ir. Koopman de hypotheek op het Oude Haven-huis als het eer ste financiële begin, toen het E.T.I. hem nog een „avonturier" noemde en er geen bank was om hem geld te lenen. „Heel veel medewerkers zijn er al in het bedrijf en het ziet er naar uit dat nog meer bekwame krachten moeten worden aangetrok ken", aldus de grondlegger van het bedrijf, die zei behept te zijn met een „bouw-tik", zodat het een res tauratie en bouw in oude stijl werd, tot vreugde van Monumentenzorg. Ir. Koopman stipte hierna de vroe gere zoutnering aan op deze histo rische grond. In 1526 waren er nog 77 zoutindustrietjes, op basis van de „darinck", die gedroogd werd, ver brand, waarna uit de as het zout werd gewonnen, een kostbaar pro dukt in die tijd. Begin deze eeuw was er nog één zoutkeet in gebruik, maar het. produkt werd toen aange voerd. Wat de nieuwbouw betreft, hoopte de heer Koopman op een goede behuizing voor het personeel en een prettige sfeer, ivaarin het met plezier werken is. Trots gemeentebestuur Burgemeester De Meester zei trots te zijn dat het bedrijf hier gevestigd is. Er zijn wel wat probleempjes ge weest bij de voorbereiding tot de bouw en er is wellicht sprake van „een beetje collectief schuldgevoel", maar de hoop bestaat op een bijzon der goede samenwerking. Het is met Delta Elektronika bepaald iets an ders dan met een „nieuwkomer", die komt met zijn presentatie, maar dan later hel lid op de neus krijgt. De waardering gaat mede uit naar de architectonische vormgeving van het complex, evenzeer als naar het knappe technische kunnen, zoals het zich in het bedrijf manifesteert. Nmeri citerend - en daarbij doe lend op de historische ondergrond van het gebouw - zei de heer De Meester:„een zoutverbond is een onverwoestbaar verbond". Die 'op merking was duidelijk en werd ge koppeld aan de hoop van het ge meentebestuur, dat er ooit nog eens een uitbreiding komt. „maar dan aan de andere kant van de haven en in dezelfde bouwstijl." Geschenk personeel De werknemer de heer J. Bil had de rijmvorm gekozen om uitdruk king te geven aan de gevoelens van het personeel, dat uiterst dankbaar bleek met het nieuwe onderkomen, in herinnering aan de oude, te kleine behuizing. De heer Bil bood een fraaie bloemenbak aan voor de kan tine. Inhakend op de lofwoorden van de heer Bil zei ir. Koopman dat met de gekozen vormgeving, het uit zicht, het gazon, de kantine en het terras een goede werksfeer is ont staan. De grondlegger van hei bedrijf ir. C. Kooptnan wordt ge'ukgeioenst door zijn leermeester prof. Oberman. Even tevoren was de bedrijfsvlag in top gegaan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Met ingang van maandag 4 juni a.s. zullen de kantoren van Drukkerij v/h Lakenman en Ochtman B.V., uitgeefster van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken II, Zierikzee ge opend zijn van 08.00 tot 1700 uur. Ook tijdens de middagpauze zijn wij tot uw dienst. Direktie Lakenman en Ochtman B.V.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5