Opzoek naarhf ge rente? 1 U krijgt tot bij de postspaarbank Commissaris mr J van Aartsen „spuit" Haven-conferentiecentr um „Moermond" open Verstekelingen omgekomen altijd safe V. Muiterij op Grieks schip Ook Mao werd afgeluisterd FELKE AAN WKEUKENS RAM A MEUB V ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 mei 1973 Maandag 28 mei 1973 Nr. 21291 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT l REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77 Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 °/o B.T.W. In dit nummer: Nieuwe fabriek Delta Elektronika open Opwekkend gebeuren te Renesse (Van onze redakteur) RENESSE, 26-5. Precies (de overtreffende trap, zou dan nog moeten komen) de mooiste mei-dag bleek zaterdag uitgekozen voor de hoogst officiële opening van het Buitencentrum Moermond te Renesse, in de nieuwe rol van conferentieoord en opleidingscentrum van de havens van Rotterdam en Amsterdam. Zeeland's commissaris mr. J. van Aartsen opende het nieuwe uitgebreide centrum, niet met een duik in een zwembad en niet met het doorknippen van een lint (dat had hij uitdrukkelijk gestipuleerd), maar met een druk op de knop waarmede een sprankelende fontein in de slotgracht in werking werd gezet. Heel mooi natuurlijk; zon op het stoeiende water en tegen het frisse groen, zo gul op het palet gezet van dit 15 ha grote terrein rond het kasteel. Uitzonderlijk velen waren op dit buitengcbeuren, als heel charmant lente uitje afgekomen. Een lange ry mensen dus door de slotlaan. Eerst een kop koffie in de „Orangerie", maar die naam klopt niet. In de tyd van mr. J. Vriesendorp-van Renesse (aanwezig met echtgenote op deze dag met een kruisje) heette dit bijgebouw „Het Paviljoen" en dat moet eigenlijk wel zo blijven. Ingeleid door de heer J. Scheffers, voorzitter van de Stichting Buitencentrum Moermond, sprak Zeelands commissaris even later in een reuze-gelegenheidstent, waar nog wat later ook een glaasje (en een boter ham) viel te savoureren. Mr. Van Aartsen gooide het nog wat exacter dan voorheen al met be trekking tot Moermond is gebeurd, op de historische toer, vernoemend het „oerhuis" dat ooit vrijwel op de plaats van het huidige kasteel stond. Dat was in 1229 en tin „De Tegen woordige Staat de bekende historische bijbel, staat het stamhuis van de heren van Renesse vermeld als een „vermackelijk gewest", al konden de heren - in dienst van de graaf - daar echt niet altijd vertoe ven. ALGIERS, 26-5. Zes Algerijnse verstekelingen zijn bij een brand aan boord van het Nederlandse kust vaartuigje „De Twee Gezusters" vo rige week levend verbrand, zo heb ben zegslieden van de Nederlandse ambassade in Algiers vrijdag mee gedeeld. De kustvaarder onderhoudt een geregelde dienst tussen Algerije en de Franse kust. Niet ver buiten Al giers brak dinsdag brand uit en werd het schip met een sleepboot naar Algiers teruggesleept nadat de brand geblust was. In de haven werden de verkoolde lijken van zes verstekelingen gevon den. Het huis stond dicht bij „Rietnes se'' en dan duikt Jan van Renesse op in de historie, die door Wolfert van Borssele verdacht wordt gemaakt bij graaf Jan I, een niet zo gezellige zaak, want het loopt zelfs uit op een belegering van Moermond. Het huis wordt nadien gesloopt en dat betekent het einde van het eer ste Moermond. De tweede bouw is van 1339, waarbij valt aan te teke nen dat de goederen van Jan van Renesse overgingen naar Witte van Haemstede. In 1513 wordt als eigenaar ge noemd Jacob van Serooskerke die aan Moermond de nodige verbou wingen liet verrichten. Verkoping in 1612 In 1612 wordt het slot publiek ver kocht en komt in handen van de Zierikzeeënaar Iman van Zuydland Uit die tijd moeten ook de. hoofd deuren van het kasteeltje stammen. In 1908 wordt zelfs gedacht aan sloop, maar dank zij bemiddeling van mr. Van der Lek de Clercq wordt in 1909 1910 opnieuw restau- i-atie mogelijk voor de prijs van f 5000. Die restauratie werd geacht de eeuwen te zullen doorstaan. De jongste geschiedenis is bekend: mr. Vriesendorp verkocht het ge bouw aan de Stichting Moermond, waarna de Outward Boundschool er tien jaar gehuisvest was en nu dan - tot vreugde van het provinciaal bestuur - de nieuwe bijzondere be stemming, als conferentieoord en voor allerlei andere aktiviteiten. Het geheel zal, ook wat de exploi tatie betreft, een zware financiële belasting betekenen, maar het mooie is dat in en rond dit conferentieoord werknemers en werkgevers elkaar vonden. Uiteraard moest er nogal wat ge restaureerd. de „Orangerie" werd opgeknapt en er kwamen nieuwe bijgebouwen. „Ik hoop dat het allemaal aan de verwachtingen zal voldoen en veel meer jaren zal duren dan in de eer- ste instantie gedachte tien", aldus mr. Van Aartsen, die verder hoopte dat de beheerder (de bekende haven man) W. J. Hulsker zich hier thuis zal voelen, in zijn meer dan een „woningwetje", „seer bequaam om voorname heren te huisvesten". „Conferentie- en Schol ings oord" De heer Scheffer - de commissaris dankend - wilde het liefst gesproken zien van „conferentie- en scholings oord". Hij hoopte dat op het punt van scholing en voorlichting allen - betrokken bij de vervoerswereld - hier hun plaats zullen kunnen vin den. Daarna was het tijd voor het ceremoniële buitengebeuren, dat een opgewekt verloop had. IMPS De postspaarbank is altijd vlak bijwoning of werk, want op elk van de 2500 postkantoren kunt u terecht. Zeelands commissaris mr. J. van Aartsen stelt met een druk op de knop de openingsfontein in werking. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Welkomstwoord Tevoren had de heer Scheffers een welkomstwoord gesproken, waarin hij - gezien de lange lijst genodig den - niet gedetaileerd kon zijn. Apart noemde hij burgemeester Thomassen van Rotterdam en zijn collega van Westerschouwen. de heer H. P. Everwijn. Verder - behalve uiteraard Zeelands commissaris - oud-minister Van Veen. gedeputeer de Van Geesbergen, talrijke burge meesters en de omvangrijke delega ties uit de scheepvaart- en ver voerswereld. het nautisch onderwijs en van de Stichting „Moermond". Moeilij kheden De heer Scheffers schetste kort heidshalve de omvangrijke moeilijk heden, die moesten worden over wonnen om tot ini'ichting van het centrum te komen, moeilijkheden die eerst onoverkomenlijk leken, want men zat feitelijk met een ruïne. (Aangetekend zij hierbij dat de Out ward Bound School „de zaak" des tijds kraakhelder heeft achtergelaten maar een periode van leegstand en bezoek van ongeregelde groepen, heeft tot die verwaarlozing geleid. RED.). Veel dank bracht de heer Schef fers aan de architect de heer P. C. Tieleman en echtgenote, de heer Hulsker en zijn staf, de aannemer en onderaannemers. Geschenken Later sprak nog burgemeester H. P. Everwijn, die gewaagde van de in het verleden geopperde bestem mingsmogelijkheden voor Moermond camping, restaurant, landbouwmu seum en dat soort dingen, totdat de de mogelijkheid zich voordeed van het vormingscentrum, waarvoor de gemeente bijzonder dankbaar is. „liet vormingscentrum is bijzon der welkom te Westerschouwen; wy hebben vertrouwen in de doelstel ling en zijn ervan overtuigd dat, er geen spijt zal zijn over deze keus", aldus de heer Everwijn. Hij bood de gemeentevlag aan en als (stevig) embryo voor de centrum bibliotheek een exemplaar van de „Chronyck van Zeelant' Kijkspel Het buitengebeuren kreeg nog enkele opwekkende hoogtepunten. De top van de autoriteiten werd in caleches en gerijtjes geladen, gere den door leden van „De Schouwse Ruiters", die een stoet van ruiters en amazones aan het hoofd van de optocht door Renesse had geplaatst, gevolgd door junioren op ponies. Zo'n unieke slang over de historische slotbrug, bleek „voer" voor alle aanwezige kijkers. Muzikale mede werking werd verleend door leden van de Kon. Harmonie ..Kunst en Eer", die ,.de fontein open bliezen" en uiteraard Renesse's eigen fanfa rekorps „Luctor et Emergo'. onder leiding van dirigent Blom. Voor een fraaie show op het ter rein voor het slot zorgde tenslotte het tamboer- en majorcttenkorps van „Rust Roest" te Zierikzee, waar bij muzikaal werd versymboliseerd dat het nieuwe vormingscentrum helemaal bij de regio hoort. En het weer (dat schreven we al), was on vergetelijk fraai ROME, 27-6. De kapitein en dertig officieren en manschappen van de Griekse torpedobootjager Velos zyn een nieuw leven begonnen als poli tieke ballingen in Italië. Gezagvoerder Nicholas Pappas leidde vrijdag aan boord van zijn schip een muiterij, die was gericht tegen de kolonelsregering in Athene. „Ik verwijder me" De Velos had enkele dagen geleden het eiland Kreta verlaten om deel te gaan nemen aan oefeningen van de Navo. Vrijdag voer de Velos in konvooi met Italiaanse, Turkse, Amerikaanse en Britse schepen. Plotseling zwaaide de Velos af met de mededeling aan de andere sche pen: „Ik verwijder me om binnen landse redenen". Twee kinderen verdronken AMSTERDAM, 27-5. Terwijl op hoogstens zestig meter afstand de vader en moeder in het gras lagen te zonnebaden, zijn zondagmiddag bij het Sportpark Melkweg in Amster dam-Noord twee kinderen in een vij ver verdronken. Het zijn de 11-jarigë Wilma Mar tens van de Ranonkelkade 58 in Am sterdam-Noord en haar 8-jarige broertje Freddy. Op deze eerste warme zondag van het jaar mochten de kinderen van hun ouders in de vijver gaan spelen. Het water is slechts 1 tot anderhalve meter diep. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 28-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan het vrij warme en zon nige weer van de afgelopen dagen lijkt langzamerhand een einde te komen. Het centrum van een hoge- drukgebied dat voor dit weertype zorgde verplaatst zich van Dene marken langzaam in oostelijke rich tingen. Samenhangend hiermee kun nen storingen geleidelijk hun invloed naar onze omgeving uitbreiden. Zo trok maandag een onweersstoring, die zondag boven Frankrijk tot ont wikkeling kwam in de richting van ons land. Volgende storing boven de Atlantische Oceaan wordt dinsdag boven de Britse eilanden verwacht. In de loop van de dag zal hierdoor bij ons de bewolking van het westen uit toenemen. De middagtemperatu- ren zullen waarden bereiken die en kele graden lager zijn dan die van de voorafgaande dagen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Beter tien vogels in de lucht, dan één in de hand. J. P. Strijbos Verwachting tot dinsdagavond: Minder warm Vannacht plaatselijk een regen- of onweersbui, morgen perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige wind, draaiend naar zuid tot zuidwest; mi nimumtemperaturen omstreeks 11, maxima morgen ongeveer 20 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 11 uur. Min.-temperaturen: van 2 tot 6 gra den boven normaal. Max.-temperaturenvan 1 tot 6 gra den boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 29 mei. Zon op 4.29, onder 20.47 Maan op 2.23, onder 17.41 Nieuwe maan: 1 juni (5.34). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 29 mei 0.03 12.45 6.02 18.28 Springtij: 3 juni. HONGKONG. 26-5. Ook Mao Tse- Toeng. de voorzitter van de Chinese Communistische Partij, weet wat af luisteren is. Topmedewerkers van hem zijn ervan beschuldigd dat zij afluisterapparatuur hebben ge plaatst in zijn slaapkamer, auto's, canapees, bloempotten en op andere plaatsen waar hij pleegt te werken of te rusten. bij in onze showroom Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1