buitenlands geld reisverzekering laat ons er maar voorzorgen: (^renóbo&rin de bank voor iedereen Rumoer om nutteloze kernproeven Uakmanschap is Mpej^erschap ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 mei 1973 Nr. 21289 Rabobank Q Rabobank-zo noemen zich voortaan Raiffeisénbanken en Boerenleenbanken BLIK DOOR HET WERELD VENSTER m hnnetjes, in foujjeljlessen en in pijpjes KIEV. Het bezoek van prinses Bea trix en prins Claus aan de Sowjet- Unie. Op de foto het prinselijk paar tijdens een wandeling door Kiev. DEN HAAG. Het Concertgebouw orkest zal gedurende het lopende sei zoen ten volle aan zijn financiële verplichtingen kunnen voldoep. Al dus heeft minister Van Doorn van CRM donderdag geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede kamerlid Voogd (PvdA). DEN "HAAG. Aan'de Frankenslag in Den Haag is een verzorgingstehuis voor bejaarden uitgebrand. Een vijf tal bejaarden kon tijdig het bran dende huis uitvluchten. Een bejaar de wouw raakte echter door de rook bedwelmd. De brandweer vond haar op de grond op de eerste verdieping. Zij is naar een ziekenhuis gebracht. De Franse kernproeven midden in de Stille Oceaan hebben grotere pro testen opgeleverd dan ooit tevoren - en het is toch al de dertigste daa.r. De regering in Parijs heeft duidelijk te kennen gegeven zich van alle be roering niets aan te trekken, want dan wordt gemotiveerd met weten schappelijke rapporten waaruit mag blijken, dat het allemaal veel lawaai om niets is. De radio-aktiviteit die vrijkomt zou zeer gering zijn en de gevaarlijkste bestanddelen vooral zouden voor ze in de bewoonde we reld aankomen zo verzwakt zijn, dat het effekt ervan veel minder is dan van bijvoorbeeld televisietoestellen. Het zijn geen rapporten overigens waaronder alle deskundigen bereid zijn hun naam te zetten. Vooral de landen die letterlijk gesproken het dichtstbij het vuur ziten, hebben an dere opvattingen. Tenslotte is na vo rige proeven gebleken dat bijvoor beeld vijfduizend kilometer van de atol Muru.o'a &n% Nieuw Zeeland de melk sterk gespeijen percentages va- dioaktievestoffen vertoonde. In Australië en Hieuw-Zeeland is van vakbondszijde al scherp gerea geerd op dë granse onverschilligheid jegens anderirifcns klachten. Een*. boycot van'alle Franse produkten is aangekondigd in de overtuiging dat dit de beste manier is om bij wijze van spreken de kernproeven iets dichter bij het bed van president Pompidou te brengen. Het is Qok het enige wat een beetje effektief kan zijn. Officieel is de zaak ook aan hangig gemaakt bij het Internatio naal Gerechtshof in Den Haag, waarbij als argument onder veel meer wordt gebruikt, dat door ver vuiling van de atmosfeer inbreuk wordt gemaakt 'op de soevereiniteit van de klagende landen. Maar veel effekt hoeft niemand te:mverwachten. Hel hof werkt uitermate langzaam en de zaak kan nog wel jaren slepen. Bovendien - al kwam er snel een uitspraak, dan nog schiet niemand er veel mee op. Parijs erkent de be voegdheid van het hof niet om zelfs maar kennis te nemen van de zaak. Eindeloos En waarom dit alles? De proefex plosies in de Stille Zuidzee zijn ge volgd op die in Algerië, waar men er na de onafhankelijkheid snel een eind aan maakte, zelfs al werden ze diep onder de aarde uitgevoerd, zo dat inderdaad de overlast voor ie- ereen zo goed als nihil geacht kan worden. Wat Frankrijk nu in de praktijk beproeft, zijn koppen voor de raketten van zijn kernonder zeeërs, waarvan er over vier jaar twee onder het oppervlak van de oceanen zullen, verren. Ee& nucleaire zeemacht waarvan, niemand onder de indruk kan komen en die militair bijzonder weinig voorstelt. Trouwens of ze met nog enigszins presentabele wapens zullen varen is nog de vraag. Het eindeloos lang experi menteren duidt er op, dat het niet gaat zoals hel moei. Frankrijk heeft nu al de helft meer proeven geno men dan de Britten die ermee zijn opgehouden omdat ze hadden wat ze wensten. En dat is ook een bron van ergernis: dat een behoorlijke ver vuiling van de atmosfeer - en niet alleen iwor de direkte omgeving, want het spul draait nog tijden om de aarde voor het overal neerstrijkt - om gering nu wordt uitgevoerd door lieden, die kennelijk niet zo bij zonder bekwaam of gelukkig wer ken. t Protesten klinken overigens rfn ook in Parijs zelf, waar de gesfe om zonnebrillen naar Polynesië te stu ren om de bevolking in staat 'ie""stel len het spektakel goed te zien, bespot ypoydt door voor te stellen de proef voor de Franse kust zelf te houden als het zo'n toeristisch aantrekke lijk schouwspel is. Maar waarschijn lijk staakt Pompidou de proeven pas als de Fransen zelf zich bewust fwor den dat het geldverspillerijyis. Persprijs Ned. Rode Kruis DEN HAAG. 23-5. De jaarlijkse persprijs van het Nederlandse Rode Kruis is voor 1972 toegekend» aan Ank van Dugteren van „Het Bin nenhof" in Den Haag. Zij kreeg de „Dr. J. H. C. Basting" penning en de cheque voor het arti kel „Hel Welfare werk bewijst het al 25 jaar: zieken en'bejaarden zijn niet uitgeschakeld", dat op 11 no vember werd gepubliceerd'. De «prijs werd toegekend op advies', vtm. een jury die was samengesteld uit dr. Diemer en de heren Lücker en Van der Wielen. Zoals men zich zal herinneren werd de persprijs 1971, verleden jaar uitgereikt aan de redaktie van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" KORTE BERICHTEN DEN HAAG. Drs. J. de Koning is benoemd tot waarnemend voorzitter van de ARP. Dr. A. Veerman moest voor het voorzittersschap van deze partij bedanken in verband met zijn benoeming tot staatssecretaris van onderwijs. Drs. De Koning, Tweede kamerlid, was tot dusverre onder voorzitter. VELP. De Arnhemse politie heeft drie jongemannen gearresteerd, die in de nacht van zondag op maandag in Velp, samen met twee andere mannen, de 20-jarige G. van de G. uit die plaats bij een automatiek zo hebben mishandeld, dat hij in be wusteloze toestand naar een zieken huis moest worden gebracht. Advertentie DEN BOSCH, tiit h£t. Huis van be waring in de St. Jorisstraat in Den Bosch zijn een dftetal gedetineerden ontsnapt. MAASTRICHT.' d| Belgische op sporingsbrigade heeft na een wilde achtervolging in Maastricht de 27- jarige Belg J. de G. uit Maasmeche- len aangehouden, die'i'n het bezit was van 40 kilo marihuana. De. man maakt deel uit van een groep van vermoedelijk acht- mannen die bij de politie in België bekend staan als handelaars in verdovende middelen. AMSTERDAM. Óp een bij Paul Brandt in Amsterdam begonnen kunstveiling is voor een winterland schap van Schelfhout een bedrag van 72.000 gulden betaajd. Een schilderij van Jan Steen, voorstellende de te rugkeer van de verloten zoon, werd door een Duitse verzamelaar voor 58.000 gulden gekocht. DEN HAAG. De "^an Heutszkazer- ne in Kampen zal in september a.s. definitief worden ontruimd. Het op leidingscentrum militaire admini stratie, dat op dit moment nog in de kazerne is gevestigd, wordt dan ver plaatst naar Middelburg en Ossen- drecht, aldus de Legervoorlichtings- dienst. ROTTERDAM.' ©fri de stad aan trekkelijker te mekèfi voor Neder landse en buitenlandse toeristen heeft Rotterdam he,t plan opgevat een amusementspark aan te leggen. Dit recreatie-óbject, £al te vergelij ken zijn met vermaakcentra in an dere grote steden,zoals het Tivoli bij Kopenhagen. LEIDSCHENDAM. Minister mr. I. Vorrink van volksgezondheid en mi lieuhygiëne heeft de actiegroepen op milieugebied geadviseerd zich per regio te bundelen om op die manier krachtiger op te treden. Zij meende, dat de diverse groepen het onderling niet altijd eens zijn. Bovendien heeft zij geen tijd om dag in dag uit actiegroepen te ontvangen. DEN HAAG. De Stichting Vrije Recreatie (S.V.R.) heeft in een brief aan minister Van Doorn (CRM) en staatssecretaris Meijer (CRM) ge zegd dat de hoop van de stichting is gevestigd op mr. Van Doorn als progressief minister". De S.V.R. hoopt dat hij de vrije recreatie zal legaliseren. Dat hij zich daar ongelukkig voel de en ai een keer overspannen ge raakte, omdat hij hunkerde naar het buitenleven en niet kon aarden aan het lopende handwerk in een fabriek. Dat hij tenslotte geen en kele uitweg meer zag en de benen nam, een advokaat opscharrelde en hem geld gaf om de scheiding aan hangig te maken. En toen op de boerderij van mevrouw Tollema te recht kwam, waar hij zijn oorspron kelijke werk. het boeren ,weer ter hand nam. Gewoon als knecht. Maar met liefde en toewijding. Als vader het niet gelooft, moet hij mevrouw Tollema maar eens bellen. En vra gen of Kees zijn werk goed deed of niet. Dan weet Els het antwoord wel: in feite leidde hij het hele be drijf. Die jongen is een geboren boer. Zo staan de zaken en nier an ders. Misschien denkt vader nu een beetje anders over die „kerel", zoals hij hem tot nog toe noemde? En als er voor Kees hier op de boerderij geen plaats is, geen nood. Zijn han den zijn weer helemaal in orde en werk is er voor een goede boeren knecht overal te vinden. Vader moet er dan maar op rekenen, dat zij de langste tijd hier gewoond heeft, want ze gaat met Kees mee. Al is het naar het andere eind van het land! Want ze houdt van hem en hij van haar. Dus gaan ze in de naaste toekomst trouwen. Berend Stiekema is uiteindelijk een verstandig mens. Daarom heeft hij zonder haar ook maar één keer in de rede te vallen, geluisterd. En lang zamerhand begrepen, dat het dit maal bittere ernst is bij zijn dochter.' De Stiekema's zijn koppig van aard. Dat weet hij. Zelf is hij het op z'n tijd ook. Hier zit zijn evenbeeld te genover hem. Hij kent zijn eigen dochter, zijn oogappel en weet, dat DEN HAAG. Volgens een ruwe schatting zouden er 250.000 a 300.000 luchtbuksen onder onze bevolking in omloop kunnen zijn. OOSTERBEEK. Tijdens een in braak in een woning te Oosterbeek is voor tienduizenden guldens aan sieraden, juwelen, onderscheidingen, horloges televisie- en afspeelappara tuur en dergelijke gestolen. DEN HAAG. De koningin, prinses Beatrix en prins Claus zijn op maandag 28 mei bij de uitreiking van de Erasmusprijs 1973 - door prins Bernhard - aan de Parijse hoogleraar Claude Levi-Strauss De plechtigheid wordt gehouden in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam en begint om 15.00 uur. ze een willetje heeft, geen tegen spraak duldend. Als zij van plan is met die Hoogendijk te trouwen, den doet ze dat. Met of zonder toestem ming. Bovendien is ze meerderjarig; hij zal haar niet kunnen weerhou den. „Wij hebben nog nooit een ge scheiden man of vrouw in de fami lie gehad, Els," zegt hij en in de toon van zijn stem bespeurt ze al het begin van een nederlaag. „Weet ik," antwoord ze met vaste stem. „Denk je soms, dat ik het voor jullie leuk vind? Helemaal niet. Maar je moet er ook geen drama van maken. Kees komt uit een ander deel van het land. Niemand behoeft het hier te weten te komen. Op het gemeentehuis wordt het niet meer gezegd: gescheiden van die en die. Dat is verleden tijd, dat heb ik al lang geïnformeerd. Dus.... wie komt het te weten?" „Zoiets houd je niet geheim, Els. Op de een of andere manier komt het toch uit." „En wat dan nog? We leven in een moderne tijd, vader. Daar komt nog bij, dat u een der grootste boeren in de wijde omtrek bent, die wel enige invloed hebt, zou ik denken. Zo er al mensen zijn, die er achter komen, zullen ze in het openbaar hun mond houden. Neem dat maar van mij aan. Er is bovendien nog een andere kant, vader. U bent de zestig gepas seerd. Wilt u tot uw dood blijven boeren? In het harnas sterven? Dat staat erg mooi op een grafsteen, maar u en moeder zullen er meer aan hebben, als u over enige tijd het heft uit handen geeft, u terugtrekt en wat gaat genieten van het leven. Wat reizen en zo. Een huisje kopen of laten bouwen met een klein stuk je grond, zodat u bezigheid hebt. En profiteren van het feit. dat u nog ge- AMSTERDAM. Veronica wil graag programma's verzorgen op een offi ciële vierde zender op de midden golf. Dit heeft Veronica verklaard in ëen aanvullend memorandum aan de Tweede Kamercommissie, die zich bezich houdt met de problemen rond de „piratenzenders". DEN HAAG. De Nederlandse ma rineschepen „Limburg" en „Van Galen", die 12 juni voor een oefen- reis naar Australië en de Indische Oceaan vertrekken, zullen niet, zoals aanvankelijk het plan was, de Zuid- afrikaanse haven Simonstown aan doen. Via diplomatieke kanalen wordt nog gezocht naar alternatieve oplossingen om stookolie in te ne men, aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS zond bent. Kees zal zich als een uit stekende boer ontpoppen, die garan tie geef ik u bij voorbaat. En als u een andere mening bent toegedaan, laat hem dan eerst hier een poosje als knecht werken. Daar is hij vast niet te beroerd voor. Ik ken hem. Dan kunt u zelf constateren, of hij verstand heeft van boeren of niet. U hebt mensenkennis genoeg. Het is niet meer dan eerlijk om hem een kans te geven. Daarna kunt u oorde- Pen. Wedden, dat u na een poosje heel anders over hem gaat denken?" De boer knikt enkele malen be dachtzaam. „Dat is allemaal erg mooi voorgesteld. Els. maar die Hoo gendijk werkt bij Christien Tollema. Moet ik haar enige knecht wegha len? Is ze weer net zo ver als nu". Ze weet het. Ze weet nog veel meer, maar dat vertelt ze niet aan haar ouders, want dan heeft Kees geen enkele kans. Zal Christien hem willen loslaten? Ze zal met de boerin 'moeten praten. Het gaat om haar ge luk. En dat van Kees. „We doen niets overijld," is ten slotte haar antwoord. „Met een paar weken kan Kees uit het ziekenhuis ontslagen worden. Dan keert hij te rug naar de boederij van mevrouw Tollema. Als hij daar geacclimati seerd is, rijd ik wel eens naar de boerin om mijn belangen te beplei ten. Ze is een vrouw en zal het mis schien begrijpen." Ze zegt expres „misschien" omdat ze bang is, dat Christien Tollema waarschijnlijk nog de grootste hin derpaal zal zijn voor haar geluk. Zal ze hem laten gaan? En zal Kees staande kunnen blijven? Ze hoopt het vurig, want anders is hij een vent van niks en draait ze hem haar rug toe. Want een man zonder rugge- graat biedt voor haar geen toekomst. (wordt vervolgd) UIT HET BINNENLAND GRONINGEN. Het Groninger sta tenlid drs. M. Santema (PvdA) vindt dat de werkneemsters van het Win- schoter bedrijf Optilon, die onlangs enige tijd hebben gestaakt omdat zij minder verdienden dan de mannen in het bedrijf, de culturele prijs van de provincie Groningen verdienen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7