M.s, „Orca" kiest Zierikzee weer als overnachtingshaven I Waarschuwing tegen verkeerd gebruik van de zee Varkensvlees zal nog duurder worden Prinselijk paar praat over kunst in Rusland Vele miljoenen zilveren guldens en rijksdaalders nog niet uitgewisseld Aan boord: hulpbehoevende bejaarden ZIERIKZEE, 2:5-5. Zierikzee blijft een aantrekkelijke overnachtingshaven voor boten met patiënten op vakantie. Nog bekend van de vyfweekse mara thon in september en oktober 1972 laat het motorschip „Orca" van rederij Flevo te Harderwijk zich opnieuw in de Zierikzeese haven zien op dinsdag 29 mei a-s- -^an boord zullen ongeveer 40 meest hulpbehoevende bejaarden zijn uit het bejaardentehuis St. Jacob in Amsterdam. Jeugd- en Jongeren Rode Kruis Zierikzee heeft voor dit bezoek een feestelijk programma gereed. Muziek en zang Het m.s. Orca komt aan de steiger bij het Luitje te liggen en op de avond van de 29e mei zullen velen gebruik maken van de noodtrap van af het Bolwerk om het schip te be reiken. Voor de Koninklijke Harmo nie „Kunst en Eer" wordt het dit maal geen vrolijk marcheren naar het schip. Toch zullen muzikanten en drumband zich om half acht op de ponton presenteren voor een muzi- VLAARDINGEN, 22-5. De ten toonstelling „Leve(n) cle zeeeen be dreigde voedselbron, die tot en met 15 oktober in het Vlaardingse visse rijmuseum wordt gehouden, waar schuwt tegen het verkeerde gebruik van de zee. Als grootste bedreigingen van de onmetelijke voedselbronnen onder water komen aan de orde: de waterverontreiniging, het afsluiten van binnenzeeën en zeearmen, zee bodemexploitatie en de overbevïs- sing, die 't ergste probleem wordt ge noemd. Met name de Noordzee is Zo sterk overbevist, dat de visstand geen gelegenheid krijgt zichzelf op peil te houden, Op de tentoonstelling zijn voorts grafieken, een diaklankbeeld en filmvoorstellingen, waarmee op de betekenis van de zee als voedselpro ducent wordt ingegaan. Eén procent (63 miljard kilo) van het wereldvoedsel komt uit de zee, die driekwart van de aardbodem be slaat, terwijl 99 procent van het voedsel moet komen van het verhou dingsgewijs kleine stukje land. Door maricultuur (zeebouw) en een meer verantwoord gebruik van de zee zal deze meer voedsel kunnen opleveren. De tentoonstelling eiste anderhalf jaar voorbereiding. Koningin Juliana opent laboratorium DELFT. 23-5. Koningin Juliana heeft het nïeuwbouwcomplex van het Waterloopkundig laboratorium te Delft officieel geopend. Zij deed dit door het in werking stellen van een onderzoekmodel. Met dit appa raat zullen proeven worden genomen met betrekking tot de inwerking van zcut op zoet water. Het doel hiervan is mogelijkheden te vinden om het binnendringen van zeewater bij schutsluizen te verhinderen of zoveel mogelijk te beperken. BIER VERBRU IK BLIJFT STIJGEN AMSTERDAM, 23-5. Nederlanders drinken steeds meer bier, maar nog aitijd aanzienlijk minder dan dc be woners van omliggende landen, zo blijkt uit het jaarverslag 1972 van hel Produktschap voor Bier. Per noofd van de bevolking werd vorig jaar 65,9 liter verbruikt tegen 62,4 liter in 1971. West-Duits land stond in 1971 aan de top met bijna 145 liter, gevolgd door België met 129,5 liter en Luxemburg met 124 liter per hoofd. kaal halfuurtje onder leiding van di rigent de heer E. A. de Looff en tam- boer-maïtre de heer A. Struijk. Het jeugdkoor „Sjaloom" zal om kwart over acht aan boord eigen tijdse geestelijke liederen zingen on der direktie van de heer C. J Groen- leer. Geschenken Zierikzee stuurt de Amsterdamse bejaarden niet met lege handen naar huis. Het blijft nog even een verras sing wat het zal zijn. maar twee groepen leerlingen van de Land- bouw-huishoudschool „Prinses Ju liana" zullen een tweetal presentjes aanbieden. Het zijn als regel scholen en ver enigingen die presentjes brengen aan boord van (Rode Kruis) schepen. Op merkelijk en tegelijk verheugend is het, dat de bewonerskommissie van het Bejaardencentrum „Borrendam- me" de laatste weken bijzonder ak- tief bezig _is. Er is geld ingezameld in de rekreatiezaal. Een aardig geschenkje werd ge- kccht en dat komen ze als resultaat van bejaarden aktivitcit voor meer hulpbehoevende bejaarden uitdelen aan boord van de „Orca" De bewonerskommissie bestaat uit de dames W. van Apeldoorn. T. Douw-van Burgh, M. Kloet-de Jonge en de heren P. Bakker, D. de Rijke, D. Struijk. J. Zeeman. Prentbriefkaarten van Zierikzee zullen er zijn. Om naar familie en kennissen te sturen of zomaar mee naar hel; tehuis te nemen als herin nering. Ook nu zijn er weer help sters van het Rode Kruis Korps o.l.v. mevr, L. v. d. Sluis-Bij de Vaate (leidster-helpsters) die de bejaarden van de nodige kaarten zullen voor zien en zonodig behulpzaam zullen zijn bij het schrijven van de kaarten. Namens het V.V.V. mogen ze een boekje met wetenswaardigheden over Zierikzee uitreiken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Van 25 mei tot en met 1 juni wordt in ons land de week voor „Solidariteit met zuidelyk Afrika" gehouden. Een half miljoen kranten met speciale informatie zul len worden verspreid via de achter ban van organisaties en actiegroepen die voor deze week in een comité samenwerken. DEN HAAG. Koningin Juliana heeft in de Ridderzaal dc plenaire vergadering van de nationale Euro pese L'nicefcomité's geopend. STADSKANAAL. Bezoekers aan de katholieke begraafplaats in Stadskanaal kwamen dinsdagavond tot de ontdekking, dat daar achttien graven waren vernield. De politie van Stadskanaal heeft verklaard dat de grafschennis het werk geweest is van twee 7-jarige jongetjes uit Stadskanaal. ROTTERDAM. De recherche van de kinderpolitie in Rotterdam heeft 1J jongens te pakken gekregen, die ervan worden verdacht in de afge lopen maanden 86 inbraken en dief stallen <e hebben gepleegd. Dc totale waarde van dc buit en dc daarbtf vernielde goederen beloopt een be drag van ongeveer f 150.000. RIJSWIJK, 23-5. Hol is bijna ze- k-r dat in dc komende maanden de Nederlandse consumentenprijzen voor varkensvlees nog verder zullen stijgen. Dal hangt onder meer samen met hel feil dat bij ons vooral dc buik en dc ribben van het varken gebruikt worden. De heer S. Homburg vertelde dit woensdagmorgen in de bestuursver gadering van hél Produktschap voor Vee en Vlees. In het eerder in de vergadering gegeven markloverziehl was meege deeld dat de hele varkens in twee (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Pastoor A. C. W. Loonen zal om streeks kwart voor negen het pro gramma besluiten met het uitspre ken van een meditatie. En heel dit feestelijk gebeuren voor de Amsterdamse bejaarden die tijdens hun weekboottocht .van Am sterdam naar Willemstad daarna ook Zierikzee aandoen voordat ze verder varen naar Middelburg en Gorinchem. krijgt cm kwart voor zeven zijn start na een welkomst groet van burgemeester Th. H. de Meester. weken lijds wol veertien cent per kilo in prijs gestegen waren, maar dat dc prijzen van de „onderdelen' (hammen, schouders, ribben, buik- spek en dergelijke) daarbij achter bleven, zodat er zelfs klachten waren over het. rendement van de varkens verwerking. Voorzitter ir. O. A. Meyer ver wachtte dal in de tweede helft van dil jaar de prijzen nog wel verder zullen uillopen, ook die van de on derdelen. zodat hij al evenmin als de heer Homburg geruststellende woorden voor de consument kon vinden. „Flitsen" uit het buitenland CAIRO. De Westduïtse minister van buitenlandse zaken, Walter Scheel, heeft er voor gepleit dat on verwijld nieuwe, ernstige initiatie ven worden ontplooid om met inter nationale hulp een vreedzame oplos sing voor het conflict in het Midden- Oosten te vinden. GENEVE. De Wereldgezondheids organisatie (W.H.O.) heeft woensdag opgeroepen tot onmiddellijke stop zetting van alle proeven met kern wapens, die het peil van de ionise rende uitstraling in de dampkring verhogen. ATHENE. Het Griekse ministerie van openbare orde heeft bekendge maakt dat een verzetsgroep is gear resteerd die al lange tijd bomaan slagen had gepleegd. Het is de orga nisatie „Griekse Democratische Jeugd (EAN)", aldus het ministerie. CARACAS. Alle veiligheidsagen ten in de stad Valera in het westen van Venezuela zijn gearresteerd om dat zij niet voorkomen hebben dat dit weekeind een vliegtuig werd ge kaapt. GENEVE. De directeur-generaal van het Nederlandse Rode Kruis, de heer A. van Emden, heeft op het hoofdkwartier van het Internationa le Rode Kruis in Genève de eerste officiële radioverbinding tot stand gebracht met een groep van (12) Ne derlandse zendamateurs, die bij ca lamiteiten door de nationale organi satie zullen worden ingeschakeld om de contacten met Genève te on derhouden. WASHINGTON. Een commissie van het Amerikaanse congres heeft opnieuw blijk gegeven van verzet te gen president Nixon door zich uit te spreken tegen het regeringsplan voor de reorganisatie van de strijd tegen dc handel in verdovende mid delen. SAIGON. De voorlopige revolutio naire regering van Vietnam (dè Viet- cong) heeft een uit zeven punten be staand plan van Zuid-Vietnam ver worpen. dat beoogde een einde te maken aan de gevechten in Vietnam die ondanks het bestand van vier maanden1 geleden nog steeds voort duren. Dit heeft een woordvoerder in Saigon meegedeeld. NIEUW DELHI. In de steden Kan- poer en Ramn Agar, in de Indiase staat Oettar Pradesj zijn politieafde lingen slaags geraakt met eenheden van. hel Indiase leger. Bij vuurge vechten zijn verscheidene militairen en politiemannen gedood of gewond, zo is in de hoofdstad van India ver nomen. RIO DE JANEIRO. De H.K. bis schoppen van het arme noord-ooste lijke gebied van Brazilië hebben de militaire bestuurders beschuldigd van marteling, moord, verminking en gevangenzetting teneinde het functioneren van hun kapitalistische stelsel te waarborgen. MELBOURNE. Een jjjchl met zes personen is uil Melbourne vertrok ken naar het. Mururca-Atol in dc Stille Oceaan om te proberen nieuwe Franse kernproeven in dit gebied te verhinderen. REYKJAVIK. IJsland zal zich niets aantrekken van de aanwezig heid van de Britse marine in zijn zeegebied en voortgaan met het ver nielen van cle netten van Britse trei ters die binnen de 50-mijlszone vis sen. TEL AVIV. Een Israëlische mars kramer. de 50-jarige Eliahoe Vs-v-nin uil Rehoboth bij Tel Aviv, heeft de hoofdprijs in de Israëlische voetbal- toto gewonnen - 630.000 Israëlische ponden (circa 600.000 gulden). MOSKOU/UTRECHT. In het insti tuut voor experimentele en klinisch kankeronderzoek in Moskou is be sloten radio-actief tritium te ge bruiken om kwaadaardige tumoren bij mensen te behandelen. Dit nadat dit geneesmiddel uitvoerig is getest op proefdieren. BUENOS AIRES. Vrijdag zal er een einde komen aan het militaire bewind in Argentinië dat bijna ze ven jaar aan de macht is geweest. De Peronist dr. Hector Jose Campo- ra, cle winnaar van de verkiezingen van maart, zal die dag worden be ëdigd als de 36ste president van de republiek. gestelde enquête van f 77 miljoen in 1971 tol f 94 miljoen in 1972 en bereikte daarmee voor hel eerst een zelfde peil als de gemiddelde jaar lijkse kapitaalbehoefte in de sector traditionele waterschapsactiviteiten. BONN 1-Iet. Weslduitse ministerie van buitenlandse zaken heeft be kendgemaakt dat het officiële bezoek van bondskanselier Brandt aan Is raël volgens plan van 7 lot 11 juni doorgaat. LOESAKA. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties lieeft „alle verantwoordelij ken" opgeroepen, op te houden met het leggen van landmijnen langs de grens met Zambië. DODELIJKE ONGELUKKEN GDOORN. In Odoorn is de 24-ja- rige machinist Johannes H. Boertien uiit Nieuw Dordrecht bij een ver keersongeluk om het leven gekomen De heer Boertien wilde met zijn auto van Rijksweg 34 af een links gele gen inrit naar een boerderij inrijden Daarbij kwam hij in botsing met een vrachtwagen met oplegger. De heer Boertien was vrijwel op slag dood. DEN HAAG. De 53-jarige Hage naar H. G. Goutier is in een zieken huis overleden aan hoofdletsel dat hij eerder op de dag opgelopen had bij een verkeersongeluk. Op een kruispunt van'de Melis Slokelaan in Den Haag had hij met zijn fiets geen voorrang verleend aan een vracht wagen. DEN BOMMEL. De 20-jarige J. J. de Graaf uit Den Bommel (Goeree- Overflakkee) is kort na een ver keersongeluk op de weg Oostflak- kee-Numansdorp overleden. Hij reed met hoge snelheid in een sloot. De auto raakte in bi-and. NIJVERDAL. De 68-jarige A. Wi- chink uit Haarlq (gem. Hellendoorn) is om het leven gekomen. Toen hij met 7-'jn bromfiets de Rijksweg Al- melo-Zwolle wilde oversteken, werd hij aangereden door een auto. MOSKOU. 23-5. ..Hoe zouden onze tijdgenoten en de toekomstige gene ratie ons kunnen beschrijven als wij de eerste mens die in de lucht was, Yoeri Gagarin, als een kleurige vlek op een paar scheepjes zouden afbeel den. Hij is zo'n mooi mens en hij heeft zulke blauwe ogen", zij zouden het ons nooit vergeven". De minister van cultuur van de Sowjet-Unie me vrouw E. A. Foert-Zeva, maakte de ze opmerking woensdag bij een le vendige discussie met prinses Bea trix en prins Claus over kunst. Het prinselijk paar had woensdagochtend direct na zijn aankomst uit Lenin grad een gesprek met haar. Het onderwerp abstracte kunst kwam ter tafel, toen de prinses, ge vraagd naar eventuele wensen met betrekking tot de laatste dagen van haar verblijf in de Sowjet-Unie, zei dat zij graag moderne kunstenaars wilde ontmoeten: „Dat doen wij thuis ook omdat wij op de hoogte willen blijven van de ontwikkelingen in de kunst". Minister Foertzeva vertelde, dat abstracte kunst in de Sowjet-Unie niet wordt gestimuleerd. De staat koopt geen abstract werk en organi seert er ook geen exposities van". Zij kunnen het geld van het volk niet gebruiken voor kunst die het volk niet begrijpt." DEN IIAAG, 23-5. Van de zilveren guldens en rijksdaalders, die sedert 1 januari geen wettig betaalmiddel meer zijn. is maar een klein gedeel te ingewisseld. Van de bijna 129 miljoen zilveren guldens, die er op 1 januari jl. in handen van het publiek waren, zijn er 'tot I mei ruim 28 miljoen inge- wisseld, zodat er nog steeds ruim DELFT, 22-5. Koningin Juliana heeft hef; nieuwbouw complex van het wa terloopkundig laboratorium te Delft geopend. Zij deed dit door hel in werking stellen van een onderzoek model. Hierna volgde H. M. gespan nen het proces van de vermenging van zoet en zout water in het ver lichte bassin. Links ir. G. Slotboom, voorzitter van de stichting, rechts minis-ter drs. Th. E. Westerterp van verkeer en waterstaat en burge meester H. P. Oele van Delft. UTRECHT. De 12-jarige Johannes de Lorijn uit Bunnik is bij eeh ver keersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. DALEN. In het. Drentse Wachlum (gemeente Dalen) is de 71-jarige me vrouw A. H. Zevenberg-van Hasselt uit het bejaardencentrum in Dalen bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen. EINDHOVEN. De 24-jarige N. F. Nuh uit Budel is ten gevolge van een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen hij met zijn bromfiets geen voorrang verleende en daarbij door een personenauto werd aange reden. UTRECHT. De 18-jarige A. van Dam uit Sittard is tijdens werk zaamheden aan de spoorbaan tussen Heerlen en Sittard aangereden door een personentren. Hij was direct dood. Stads en dorpsgezichten ARNHEM, 23-5. Veertig werkloze bouwkundige teke naars gaan in Gelderland in samenwerking •met Monu mentenzorg 20 oude dorps- en- stadsgezichten iu kaart bren gen. Deze activiteit is'mogelijk gemaakt in het kader van de tweede aanvullende werkgele- genheidsnota waarvoor Gel derland f 21 miljoen heeft ont vangen. 100 miljoen in handen van het pu bliek moeten zijn. Van de 43,2 mil joen zilveren rijksdaalders zijn er 8,5 miljoen ingewisseld. 34,7 miljoen van deze muntstukken zijn nog niet bij de Rijksmunt terug. Zilveren guldens en rijksdaalders kunnen tot 1 juli worden ingewis seld. Het ministerie van financiën laat weten, dat verlengingvan de inwisselingspèriode niet wordt over wogen. Kruiser ,,De Ruyter" overgedragen aan Peru DEN HELDER. 23-5. Met veel ce remonieel heeft de Peruaanse mari ne woensdag in Den Helder het voormalige Nederlandes oorlogsschip De Ruyter in gebruik genomen. Het schip werd enige maanden geleden aan Peru verkocht, en' is inmiddels omgedoopt tot „Almirante Gr.au". naar de Peruaanse admiraal Mighel. Het is Het derde schip van die naam en tevens het vlaggeschip van de Pe ruaanse marine. BONN. De leider van de Sowjetrus- sische communistischepartij Leonid Brezhnev en bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland hebben in Bonn een overéénkomst getekend over wetenschappelijke, industriële en technische samenwerking tussen de Sowjet-Unie en Wesl-Duitsland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6