College verweert zich legen schrijven inzake parkeerterrein STREEKNIEUWS ECHTPAAR H. TOXOPEUS-SLOBBE 60 JAAR GETROUWD Geslaagd uitstapje bejaarden Oosterland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 mei 1973 Nr. 21289 Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE. 23-5. Op de woensdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, was wethouder Bij de Vaate, wegens verblijf in het buitenland afwezig. Een mooi stuk tijd werd besteed aan het bekende schrijven van de heer Van Geffen c.a. inzake de plannen van de gemeente bij de kleuterscholen een parkeerterrein aan te leggen. Verschillende raadsleden namen aan de be sprekingen deel en hier en daar waren duidelijke bezwaren tegen de plannen, hoewel veel steekhoudende tegenargumenten door het college werden aan gevoerd. De aanleg van een parkeerterrein in de omgeving van 't Vrije en de kleuterscholen vond de heer Den Boer een voorbeeld van een goed beleid, maar punt voor hem was of de kleuters de weg moeten overste ken en of er alleen een toegang is via de Hoge Molenstraat en dus geen andere uitgang. Verder pleitte hij voor een trottoir, zodat de kinderen veilig de school kunnen bereiken. Mevrouw Beije beriep zich op er varing met kinderen en stelde zich negatief op tegenover hel plan. De kleuter let niet op het verkeer en wegrijdende auto's leveren een po tentieel gevaar op. Zij wilde geen goedkeuring geven aan het. plan. Afscheiding De heer Simmers had een voorbe spreking met de besturen van de kleuterscholen een betere gang van zaken gevonden. Hij vroeg om een afscheiding voor het tegelpad en een stopverbod. Hij had echter in het al gemeen begrip voor de aanleg van parkeerterreinen. Be heer De Moor wilde weten of echt geen andere uitgang valt te realiseren. Als er tweé-richtings- verkeer komt in de Hoge Molen straat, ontstaat een gevaarlijke si tuatie voor iedereen. Een eerste plan - zo wist hij - voorzag in een „an dere uitgang''. Repliek college Wethouder Asma zei dat er een trottoir langs de Baden Powell-weg komt. Het laatste stuk is het ge vaarlijkste en daar komt (Chr. kleu terschool) een dubbel hek. Er is nog geen uitgang naar het Jannewekken Eerst wil men de zaak uitbroberen en daarna zien. „We roepen ook geen -hoera, maar er dient ook ge dacht aan mensen zonder parkeer gelegenheid", aldus de wethouder, die opmerkte dat er altijd en overal van alles kan gebeuren. Uitgangs punt moet altijd zijn dat een kleuter niet alleen naar school mag gaan. Er is een goed onderhoud geweest met het bestuur van de Chr. kleuter school en samen kwam men tot overeenstemming. Een brief van de Nutskleuterschool waardeerde de wethouder minder, temeer daar nooit is gereageerd op zijn aanbod de zaak door te praten en toe te lichten. Over een tweede uitgang zijn nog besprekingen gaande met de desbetreffende grondeigenaar. Komt die tweede uitgang er niet. dan moet opnieuw over de situatie nagedacht. De wethouder tilde niet zwaar aan het recreatieverlies, want de speel tuin is al enkele jaren buiten ge bruik. Zin voor realiteit De voorzitter wilde bij de protes terenden zelf wel meer „zin voor realiteit", die men van het college vraagt. De kleuter mag niet alleen de st.aat op; er zijn veel gevaarlijker plaatsen te Zierikzee (Calandweg). Punt is verder dat de auto's in de Baden Powellweg maar stapvoets kunnen rijden. „Ik heb de indruk dat het gevarenargument wordt gebruikt om te ageren tegen de aanleg; van een parkeerterrein", aldus de voor zitter. De raad besloot daarop be doeld schrijven voor kennisgeving aan te nemen. NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor ALLE VERZEKERINGEN noori: tegenover*Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. Kringvergadering Rode Kruis te Goes In „De Prins van Oranje" te Goes wordt zaterdag 2 juni te 10.30 uitl een Kringvergadering gehouden van Het Nederlandse Rode Kruis. Op de agenda staan o.a. de volgende pun ten: Stand van zaken m.b.t. het Rode Kruis Korps Zeeland, een inleiding gehouden door mejuffrouw J. E. de Bruyn, medewerkster van het Hoofdbureau over de werkzaamhe den van het Prinses Irenefonds. Na de sluiting zal vertoond worden een korte film van Charles Breijer o.a. over het nieuwe hospitaalschip J. Henri Dunant. Rode Kruis-examens Voor de te Goes gehouden Rode Kruis-examens slaagden van de Af deling Schouwen-Westhoek, de vol gende kandidaten Helper 3e klas: de heren G. J. Boot. A. N. W. Oosterling. N. W. Bliek. M. C. Vos. A. L. Bakker, M. P. Zorge, P Duson en L. L. v. d. Panne. Helpster 3e klas: de dames A. P. Hendrikse-Bauman. Y. de Jong-Phi- lipse. A. J. v. 't Hoofd-van Sluis, J. E. van 't Hoofd, M. L. J. A. Jansen- Baert, A, Boot en J- M. Meddeler. Examen afgenomen door: dokter H. J. Simons en zr. C. v. d. Haven- Eikelenboom. Afdeling Zierikzee Helpster le klas: mevrouw T. C. Stout jesdijk-Wilbrink. Helpster 3e klas: de dames C. P. Stoutjesdijk-Berrevoets. J. F. Ley- dekker-v. d. Vate, M. C. Verbeek- Stoutjesdijk. G. M. Willemse-Wes- sels. M. v. d. Berge-de Vos. A. J. de Bruijne-Goudswaard, A. J. Klum- ber-Luin, E. v. d. Kreeke-Raven- zwaay en J. Quist. Examen afgenomen door: mevr. zr. L. v. d. Sluis-Bij de Vaate en zr. L. Kuijper. Aandeelhoudersvergadering N.V. Watermaatschappij Zeeland De algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Water maatschappij „Zeeland" zal worden gehouden op maandag' 18 juni aan staande in het hoofdkantoor van de vennootschap te Goes De agenda vermeldt onder andere vaststelling van de balans per 31 dec. 1972 en de winst- en verliesrekening over 1972. Verder komt aan de orde financie ring van de aanvoer uit de Bies- bosch. Kringgroep Ver. van fokkers en liefhebbers van Duitse Herdershonden, (V.D.H.j In Café-restaurant „De drie scha pen" vond een oprichtingsvergade ring plaats, tot het komen van een kringgroep van de vereniging van fokkers en liefhebbers van Duitse Herdershonden, afgekort de V.D.H. De voorzitter de heer B. v. Broek- hoven kon deze avond een 12-tal belangstellenden begroeten. Na een aantal huishoudelijke mededelingen werd besloten om de trainingsavond (africhten) te stellen op woensdag avond. Voorlopig is deze training op de ijsbaan van Oosterland. maar hope lijk binnenkort in de bossen van Staatsbosbeheer te Ouwerkerk (de aanvang van deze avonden is 18.30 uur). Nadrukkelijk werd er deze avond opgewezen dat het gaat om raszuivere honden. Na nog enige mededelingen aan de orde te hebben gebracht sloot de voorzitter de ver gadering. (Belangstelenden kunnen zich in verbinding stellen met de heer J. Folmer. Mauritsweg 9. Re- nesse (tel. 01116-1639). ZIERIKZEE Uitreiking sportbekers De sportbekers 1972 zullen door de gemeente worden uitgereikt op een dinsdag 29 mei a.s. te houden bij eenkomst in het stadhuis. HAAMSTEDE, 24-5. Een dezer dagen vierde het echtpaar II. Toxo- peus-Slobbe het zestigjarig huwe lijksfeest. Het was de bedoeling van het bruidspaar deze dag zonder fees telijkheden voorbij te laten gaan, maar dit ging niet door. 's Morgens begon het al met het bezorgen van talloze bloemstukken. In de middag uren kwam burgemeester II. P. Everwijn en echtgenote de heer en mevrouw Toxopeus gelukwensen met hun huwelijksfeest en werden gelukstelegrammen bezorgd van H.M. koningin Juliana en de Com missaris der Koningin in Zeeland mr. J. van Aartsen. 's Avonds bracht het fanfarekorps „Witte van Ilaem- stede" een serenade. De heer Toxopeus werd in Bierum (Groningen) geboren, zijn vrouw in Capelle a.d. IJssel. Zij leerden elkaar kennen door de connecties die beide vaders met elkaar onderhielden over het tuindersbedrijf. Toen in Gronin gen in de tuinbouw niet veel meer viel te verdienen, vertrok het echt paar naar Rotterdam, maar ook daar gingen de zaken niet zo best en be sloten beiden naar Frankrijk te ver trekken. Zij hebben daar vijf-en- twintig jaar gewoond, maar me vrouw Toxopeus kon het niet zo erg goed wennen en daarom kochten zij een huisje te Haamstede, omdat hier twee getrouwde dochters wonen. De heer en mevrouw Toxopeus hebben tien kinderen, die nogal verspreid SLOT HAAMSTEDE (Vervolg van pag. 1) Incidentele restauraties zouden echter niet durend helpen. Architect Van Beveren toonde aan hoe slecht het slot was; construktief deugde er niets meer van. „Het is - mede gelet op de jongste ernstige stormen - allemaal net op tijd klaar gekomen", zo vervolgde de heer Van Royen, die tenslotte warme dankwoorden sprak tot allen die medewerkten aan deze restaura tie. de reeds genoemden en de aan nemer L. C. Bom B.V. te Burgh. de (gepensioneerde) uitvoerder de heer Duson. Geen geraamte, geen gang De heer Van Royen merkte op dat sluiting van het slot gedurende een deel van de restauratieperiode feite lijk beter ware geweest, maar de fa milie wilde er toch nog gebruik van maken. Door het werk wei-den som mige mystifikaties uit de wereld ge holpen er is geen geraamte onder de „winkel van Geleynse" van er is geen onderaardse gang naar de kerk. De herstellers vormden een hecht team: architect, de medewerkers van Monumentenzorg en de aannemer. Dank gaat uit naar de Rijksdienst, de provincie, het college van b. w. en de familie. Ook ,,ons" slot Burgemeester H. P. Everwijn be- [roette de ..de slotvrouwen". mevr. Mr. F. Th. Dijckmeester tijdens zijn toespraak tot de aanwezigen in de Ridderzaal (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) L. A. C. van Roven-van der Lek de Clerq en mevr. E. M. Dijckmeester- van der Lek -de Clercq. „Het is uw slot, maar het is ook „ons" slot, aldus de eerste burger van Westersehou- wen. die zich restauratiegesprekken herinnerde al uit de vijftiger jaren. Het kwam tot oprichtingen van de B.V. Landgoed Slot Haamstede en de subsidie-bedragen liepen steeds op. Een eerste i-aming was f 410.000. opgelopen in 1967 tot f 597.000. In 1968 weer een stijging met f 134.000. De raad wilde medewerking blijven geven, maar verbond in 1969 aan een nieuwe subsidietoezegging de voor waarde, dat de Ridderzaal gebruikt zou kunnen worden voor culturele doeleinden. Hierover zal nog nader overleg met de vennootschap plaats vinden. Dank werd ook gebracht aan de familie. Het verlangen gaat nog uit naar restauratie (en verlaging) van de slotmuur, waardoor van de Noordstraat af een beter zicht ver kregen zal kunnen worden op het slot. De burgemeester was blij dat een bedrijf uit eigen gemeente het werk heeft kunnen doen en bood de familie namens de gemeente een schilderstuk (duingezicht) aan van de hand van jvr. C. van Citters. Boekje De directeur van de Nêd. Kastelen Stichting, de heer A. I. J. M. Schel- lart bood met een toepasselijk woord hierna de eerste exemplaren aan van het reeds genoemde boekje over slot Haamstede aan de dames Van Royen en Dijckmeester. De grote oplaag komt nog achterop. Namens Monumentenzorg gaf daarop de heer C. J. Bardet een „college over dé restauratiegeschiedenis, waarop wij hier thans niet meer die per ingaan, gedachtig aan vroegere publikaties hierover van de hand van mr. F. Th. Dijckmeester in deze krant, een uitvoerig opstel in het De heer A. I J. M. Sehellart, direc teur van de Ned. Kastelen Stichting, biedt de eerste exemplaren van het boekje ,.1-Iet Slot Haamstede" aan aan de dames Van Royen-van der Lek de Clercq en Dijckmeesier-van der Lek de Clercq. „Zeeuws Tijdschrift" en de presentie van het boekje „Het Slot Haamste de". waarin het allemaal te lezen valt. Door de ontdekking van de Rid derzaal en de inwendige wijzigingen ging het 19e eeuwse aspekt van het kasteel verloren, maar door de aan wezigheid van verschillende speci- ma van stijlperioden moest een compromis worden gesloten. Culturele zaken Mr. F. Th. Dijckmeester tenslotte verheugde zich over de mogelijkhe den, die het slot- thans op cultureel terrein kan bieden. Dat sluit trou wens aan bij de historie, want de op eenvolgende bewoners hebben zich in de loop der tijden, intensief met culturele zaken bezig gehouden. Hij noemde voorbeelden hiervan, die ook terug te vinden zijn in het boekje, dat door de heer Sehellart eerder als behorend tot de betere werkjes in de reeks over Nederlandse kastelen werd aangemerkt. Als blijk van waardering ontvin gen de architect en de medewerkers van Monumentenzorg hierna een bij zonder boekwerk over kunst en ar chitectuur, terwijl een ander boek werk was bestemd voor de heren Bom van het gelijknamige aanne mersbedrijf, dat de restauratie zo voortreffelijk uitvoerde. Xa dit historisch uurtje werd in het woongedeelte van het slot de thee gebruikt, waarmede het einde kwam aan een hooggestemde mid dag voor de betrokken familie, voor Schouwen-Duiveland in het alge meen en Haamstede in het bijzonder. Feestelijklieidjes te Haamstede wonen. Vier kinderen wonen name lijk in Nieuw-Zeèland, twee in Frankrijk, één in Amsterdam, en één in Rotterdam. De familie uit Frank rijk kwam zelfs even over om vader en moeder geluk te wensen. Tien kinderen dus, drie-en-dertig klein kinderen en drie achterkleinkinde ren. Geen kleine familie. Het meest sprak de heer Toxopeus op deze feestelijke dag de serenade aan van het fanfarekorps. De vele bloem stukken in de huiskamer duidden er wel duidelijk op dat het echtpaar niet vergeten is bij familie en ken nissen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Turks „recht" ISTANBUL. 23-5. Een 20-jarig meisje en haar baby zijn in hel Turkse dorp Samsun door de eigen familie in een pan kokend water verdronken omdat het ongehuwde me sje de naam van de familie had onteerd. Bijzonderheden over deze „te rechtstelling" werden woensdag bekend toen de vader, de broer en. de zuster op beschuldiging van moord terechtstonden. Gebleken was dat het meisje door een familieraad ter dood was ver oordeeld. Zij en het kind werden vervolgens gedood door hen met het hoofd in een pan kokend water te duwen. DEN HAAG. De tekorten van de zirn. „primitieve" begrotingen der Nederlandse gemeenten voor 1973 zijn in totaal 160 miljoen gulden ho ger dan d e van het vorige jaar. Dit blijkt uit een enquête van de Raad voor de gemeentefinanciën. OOSTERLAND, 23-5. Begunstigd door buitengewoon stralend weer maakten de bejaarden-soosbezoekers en bezoeksters vrijdag hun jaarlijkse reis per autobus van de firma Van Oeveren uit Zierikzee, met als chauffeur de heer Willemse. Behalve de bejaarden maakten het dames comité, de organistes en serveersters de reis mee, in totaal ongeveer 40 personen. Half negen in de morgen startte de bus vanaf het Herv. Verenigings gebouw en ging het eerst naar het Noordbrabantse Made, via de Gre- velinendam en langs Willemstad. Hierna reed men naar Qislerwijk, waar ongeveer half één een lunch werd genuttigd. Na deze maaltijd werd een bezoek gebracht aan dc prachtige bossen in de onmiddeiijke nabijheid. Sommigen wandelden er heen, terwijl anderen het open treintje namen. Er werd zeer geno ten van het prachtige natuurschoon bij dit uitzonderlijk mooi weer. Twee uur vertrok men over Hilvarenbeek en Turnhout, waar even gepauzeerd werd. Bij Putte ging het over de grens om nog even België te zien. en vervolgens belandde men in Bergen op Zoom, waar in het café „Dc Raavberg" nogmaals iets gebruikt werd. 'In de bus werd tijdens de tocht verschillende malen getrac- teerd. Hierna ging het huistoe, weer over Willemstad en Grevelingcndam De heer Kees varl den Beige sprak een dankwoord namens de bejaarden tot het damescomité, de chauffeur, de helpsters en tot allen die hun s'.eentje bijdroegen om de bejaarden- sociëteit zo'n schitterende reis aan te bicden. Ongeveer 7 uur was men weer op het dorp terug, hoogst vol daan over deze mooie dag. BRUSSEL. De permanente Navo- raad. bestaande uit dc ambassadeurs van de Navo-lidstaten bij de N'avo heeft woensdag niet gesproken over het geschil tussen IJsland en het Verenigd Koninkrijk over de viswa teren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5