VERKEERSPLAN (LOOPSTRATEN) IN VUUR DISKUSSIE IEITUM MC. MOURER DE BLOEDPROEF AGENDA Zuivering afvalwater vergt I 3,6 miljard India op zoek naar buitenlands graan LAATSTE -NIEUWS Zij schieten u in de lach in een &TRIMI17 nummer 14 JQHHH DRUUFF Gemeenteraad Zierikzee (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 23-5. - Hel nieuwe verkeersplan, met name de ingevoerde loopstraten, is onderwierp geweest van zeer langdurige diskussies in de woensdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester. Twee dingen sprongen er uiteindelijk uit: het accent viel (opnieuw) op het proefkarakter van hel plan, waardoor correcties mogelijk blijven en de loopstra ten krijgen „verluchting" door een tijdslimitering van 10.00 tot 17.00 uur. Het verkeersplan was geen agendapunt. Dat kon ook niet, want verkcers- vraagstukkcn en -regelingen heeft de raad (1967) destijds gedelegeerd aan het college. Hier en daar klonk spijt door over dit toen genomen besluit. De zaak kwam in bespreking in het kader van de rondvraag en apart werd uitgelicht een schrijven van de eigenaar van Hotel van Oppen, die - met anderen - heeft gewezen op de onhoudbare situatie in de Verrenieuwstraal. Bussen mogen er niet komen; er is inrijverbod en getankt mag er b.v. niet bij garage Bezuycn, hetgeen nadelig is voor de betrokken zaken. De heer Simmers vond dit een nare zaak. De situatie hier is ont staan door afsluiting van de Melk markt. De onderwerpelijke bedrij ven moeten liet hebben van (vooral ook) vóór- en naseizoen. De heer Simmers vond het evident dat men in 1967 de stand van de ontwikkeling in 1973 niet -kon voorspellen. Nie mand kon vfêten hoe het zou gaan met het autoverkeer. Hierop is thans een drastisch plan gekomen en hij vroeg of het college niet beter met één straat had kunnen beginnen. Verder vond hij het niet juist dat de loopstraten ook afgesloten zijn voor fietsers. Met name voor bejaarden is dit onhandig. Er is, een precedent van een weg met éénrichtingsver keer, waar toch fietsen zijn toege staan (Scheepstimmerdijk). Verder pleitte hij voor de tijdslimitering van 10 tot 17 uur en een periode voor de praktizering van het plan van 15 juni tot 15 augustus, zodat fïasko's Vóór sommige middenstanders kun nen worden voorkomen. In de vergadering van de Onder nemers Centrale heeft wethouder Asma recentelijk gezegd; „de raads leden zijn uw eigen mensen maar - aldus de heer Simmers - de raad heeft met het verkeersplan geen be moeienis gehad. De voorzitter bestreed dit en wees op de diskussies in de vergadering van de Verkeerscommissie. „Het is niet zo, dat het college de bezwaren van raad en bevolking naast zich neer zal leggen"', aldus de voorzitter. Met name de Hotel Van Oppen- brief is uitvoerig behandeld en in die situatie wordt ook verandering gebracht. Overigens vond de voorzitter dat elk (verkeers)plan op punten aan vechtbaar is. Het opstellen en invoe ren er van is een hoogst ondankbare zaak. Ingrijpend f. De heer Sprengelmeijer vond het plan (te) ingrijpend. Men had met enkele loopstraten moeten beginnen en tegen fietsen geen bezwaar moe ten maken. Aan de situatie bij hotel Van Oppen moet alles gedaan en de instelling van 10.00-17.00 uur werd ook door hem bepleit. De heer Den Boer herinnerde er aan dat het delegeren in 1967 samen viel met de invoering van het nieu we Verkeersreglement, maar in feite ontstond hierdoor geen nieuwe situ atie. Hij vroeg zich wel af of de presentatie van het plan een geluk kige is geweest. „Gaat het nu om de toeristen of om de belangen van de eigen bewoners?" Zo drastisch als nu had het voor hem niet gehoeven, zo b.v. geen afsluiting gehele Poslstraat en geen verbod voor fietsers. Hij vond dal de invoering van het: plan wat overhaast is geschied en zo vroeg hij - had het niet op de weg van de gemeente gelegen de bevol king te informeren? Mei elite I en Zilver vanaf 21,75 Pleet vanaf 7,50 rf; netst 'a Gravensteen A- ',-wonpteln 1 Zierikzee Tel. (01110) 2113 De heer Groen zou het fout vinden als aan het pas'ingevoerde plan on middellijk zbtf worden gesleuteld. Hij vond het stellen van tijdstippen onjuist en wilde eerst een tijd met het plan draaien, om daarna met de bevolking de zaak door te praten. De heer Becu wilde weten of - in gevallen van aanwijsbare schade - de gemeente op "korte termijn iets kan doen. De heer Doeleman wees op het ingewikkelde karakter van de mate rie en op het feil dat de.zaak in de praktijk heel anders wordt ervaren dan „op papier". .Er zijn eigenlijk geen alternatieven en de zaak is in gewikkelder dan de burgerij denkt. In belang gemeenschap De voorzitter wilde de zaak uit de sfeer van emotionaliteit getild zien en stelde voorop dat het plan is in gevoerd in het belang van de totale gemeenschap, voor de eigen bevol king dus. De moeilijkheid is dat het plan een legpuzzel is. Als men iets verandert heeft dit konsekwenties voor het gehele plan. De narigheid is bovendien dat men de gevolgen eerst in de praktijk ervaart. Overi gens was er ook bij het in 1966 in gevoerde plan veel beroering, maal later is het publiek aan de wijziging toch gewend geraakt. Het fietsen vond de voorzitter geen punt, daar de (loop)afstanden te Zierikzee maar klein zijn. Wijziging bij Van Oppen Wethouder Asma deelde mede dat het probleem Hotel Van Oppen c.a. in de Verkeerscommissie is geweest. Er komt een wijziging in de situatie in dier voege dat het stopbord ver anderd wordt in een wachtbord op de juiste plaats, zodat zowel het ho tel als de zaak B (benzinepomp) geen hinder meer ondervinden. De wet houder vond de behandeling van het plan breed genoeg: verkeersdeskun- dige, verkeerscommissie, Veilig Ver keer en politie. Via de verkeerscommissie heeft de rrad tcch een grote inbreng in het plan gehad. Wijzigingen blijven mo gelijk en het plan moet (kan) saepel opgevat worden. „Het gaat. er om thans geen pa niekvoetbal te spelen. Over een maand kan de zaak bezien en wat bijgeschaafd'. De fietsverboden vond ook de wethouder geen probleem. In de krant(deze krant) is een kaartje ongelukkig overgekomen. (Wij mogen aantekenen dar het kaartje een schoolvoorbeeld was van mini-gepriegel, waarvan een niet sterke foto de redaktie bereikte. Van zo'n foto moet een cliché gemaakt (derde trap) en da ngedrukt (vierde trap). Dat er ergens nog een vlak- persje bestaat dat het vertalen kan, kan moeilijk een criterium zijn. Red.) Overigens geloofde de voorzitter dat het publiek een kaartje door gaans toch lastig te interpreteren vindt. Wat het beroepsrecht bestaat, deelde de secretaris - op verzoek - mede dat het goed is bé bezwaar schriften inhoudelijk aan het college bekend te maken. Dat werkt sneller dan beroep op de Kroon, dat jaren kan duren. De voorzitter zei dat nog overwo gen is de Melkmarkt open te stellen, maar de konsekwenties daarvan moeten nader bestudeerd. De wethouder ging niet mee met de idee van een seizoenslimiet. Par- 'tiële wijzigingen zijn mogelijk en, later kan een „hearing" worden ge houden over de opgedane ervarin gen. Op de koopavonden zullen de loop straten (de regeling immers gaat gelden van 10 tot 17 uur) niet afge sloten zijn. hetgeen de voorzitter be treurde. De heer Van den Doel bracht opnieuw de beroepsmogelijk heid ter sprake. Na een maand ver loopt de mogelijkheid tot beroep en nadien is het dus niet meer moge lijk. De voorzitter wilde nog opmei'ken dat het niet gaat en zal gaan om juridische spitsvondigheden, om ie mand in de boot te laten gaan. Hij vond het ook niet juist als wethou der Asma „tot zondebok' zou worden gemaakt. Het plan is een zaak van het gehele college en via de Ver keerscommissie van de gehele raad. DEN HAAG, 23-5. Binnen niet te lange tijd wordt de verplichte bloedproef ingevoerd om vast te kunnen stellen of een weggebruiker van drankmisbruik kan worden be schuldigd. Het bleedalcoholpercen- tage mag namelijk niet hoger zijn dan 0,5 promille. De Eerste Kamer is dinsdagmiddag met 48 tegen 9 stemmen akkoord gegaan met desbetreffende wijzigin gen, nodig om effectief te kunnen optreden tegen hel rijden onder in vloed, enkele maanden geleden goed. Tot de tegenstanders in de senaat behoorden enkele leden van de Pv- dA-fraclie, de CPN en dc PSP. Vrouwelijk uithoudingsvermogen DECATUR (Illinois), 23-5. Een nieuiv soort marathon, georganiseerd door een radio station in Decatur, in de Ame rikaanse siaat Illinois, is maandagavond gewonnen door mevrouw Barbara Buesking, die het bestaan heeft 132' uur en 8 minuten lang in slaande houding baar twee handen te laten rusten op een gloednieu we automobiel. Mevrouio Buesking won de wagen enige minuten nadat de wiskundeleraar Alvin Boyd als een na laatste van de 25 con- currenten in de marathon het had laten afweten en zijn arts .hein had gezegd, dat hij te vermoeid was om hel van de koppige vrouw te kunnen win- Blits minister betrokken bij schandaal LONDEN, 23-5. „Ik heb mij onge lofelijk stom gedragen, en heb niets tot mijn verontschuldiging aan te voeren, maar ik heb op geen enlteïe wijze de nationale veiligheid in ge vaar gebracht". Dit zegt de dinsdag onverwacht afgetreden Britse onder-minister voor defensie Lord Lambton in een woensdag aan de pers verstrekte verklaring, waarin hij zegt inciden tele relaties mét een prostituee te hebben onderhouden De 51-jarige Lord Lambton, die in zijn ontslagbrief aan premier Heath sprak over „persoonlijke en gezond heidsredenen", zegt dat de echtge noot van de vrouw een aantal foto's heeft gemaakt die afin de pers zijn verkocht. Hij ontkent dat in de hoogste Britse 'kingen een groep call-girls actief zou zijn. Postorderbedrijven hadden in 1971 omzet van 400 miljoen DEN HAAG. 23-5. De omzet van de postorderbedrijven in Nederland bedraagt volgens de cijfers van 1971 ongeveer 400 miljoen gulden. Per Nederlander wördt per jaar voor 31 gulden per post besteld. Dit blijkt uit een brochure van de „Deutseher Industrie- und Handelstag" over de postorderbedrijven in de negen EEG-landen en in de Verenigde Staten. Steeds meer werkloze academici DEN HAAG, 23-5. Per 31 januari jl. stonden 1.729 academici als werk loos ingeschreven bij de gewestelijke arbeidsbureaus, een stijging van 143 ten opzichte van 30 november 1972. Dit zegt het Centraal Bureau voor de Statistiek in zijn „sociale maand- statistiek." De stijging van hex aan tal academici is geconfronteerd bij de afgestudeerden in dc exacte we tenschappen (plus 51). in de sociale wetenschappen (plus 45) en in de rechtsgeleerdheid (plus 32). Nederlanders hebben weinig eigen buizen DEN HAAG, 23-5. In de Europese Gemeenschap van negen is in Neder land, ep Wést-Duitsland na, het ei- gen-woningbezit het minst verbreid. Bovendien is slechts in Ierland het aantal woningen per duizend inwo ners lager dan in Nederland, aldus blijkt uit een overzicht van het bu reaus voor de statistiek van de EEG. Omstreeks 1970 was in Nederland de verhouding eigen woning-huur woning 36-64. In West-Duitsland bedroeg deze verhouding 34-66, in Frankrijk 43-57. in Denemarken 47- 53, in Engeland 51-49, in Italië 53-47 en in België 66-34. Man van vlot gered VLIELAND, 23-5. De reddingboot Oudendijk van Vlieland heeft een man van een vlot gehaald en naar Vlieland gebracht. Het vlot was op de zandbank Richel bij Vlieland aan- gespoéld, nadat het was losgeraakt van een sleepboot van de Koninklij ke Landmacht. Omdat het in de om geving van Vlieland mistig was en de Oudendijk niet met radar is uit gerust heeft de passagiersboot Oost- Vlieland van de Terschellinger Stoombootmaatschappij de Ouden dijk met behulp van haar radar via de radio naar de plaats van de stran ding gedirigeerd. Staking voor andere directie BREDA, 23-5. Bijna alle 140 werk nemers bij de Electrotechnische In dustrie Rotron B.V. in Breda - de Nederlandse vestiging van het Ame rikaanse Rotronconcern - hebben dinsdag van half elf 'sochtends tot één uur 's middags het werk neer gelegd. Inzet van de actie vormde dit keer geen looneisen maar het per soneel wilde op deze manier berei ken dat de huidige directie werd vervangen door een nieuwe. Dit om dat volgens het personeel de zitten de directie een wanbeleid zou heb- \ben gevoerd. Militairen hielpen Wesllaml HONSELERSDIJK. 23-5. Ruim honderd militairen, vertegenwoordi gend ongeveer tienduizend man schappen. uit verschillende detache menten, zijn woensdag de gast ge weest van het Weslland als dank voor de door hen verleende hulp bij het opruimingswerk na de storm ramp van 2 april in het Zuidholland se glasgebied. Het was de deelnemers t, Ie marathon veroorloofd elke 12 nu- te nemen. een kwartier rnst DEN HAAG, 23-5. De totale in vesteringen ter zuivering van het Nederlandse afvalwater zullen onge veer f 3,6 miljard vergen. Aangezien het streven bestaat de ze zuivering in 1985 te hebben vol tooid, zullen de zuiverende instan ties gemiddeld ongeveer f 270 min. per jaar móeten investeren. Dit blijkt uit een raming van de slich ting toegepast onderzoek reiniging afvalwater ,(Slora), die is gepubli ceerd in het jaarverslag van de Ne derlandse Waterschapsbank N.V. Donderdag 24 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwenvereniging. Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 16.00 en 19.0021.00 uur verkoping (Zendingskrans). Vrijdag 25 mei Zierikzee Chr. Kleuterschool „Rehobotht" van 14.30 tot 16.30 uur bezichtiging werk over het verkeer en dia-voorstelling. Hotel Bom, 20.00 uur, algemene le denvergadering Ned. Rode Kruis, afdeling Westenschouwen. Zaterdag 26 mei Man verdronken bij werkzaamheden UTRECHT, 23-5. De 49-jarige A. van Kessel uit Schalkwijk is woens dagmorgen verdronken in een ver- bindingssloot tussen de Leidse Rijn en de Bijleveld in de gemeente Har- melen. Volgens de Rijkspolitie was de man in een schuit voorzien van een maaimachine bezig gras langs de slootkanten te maaien, toen de aan drijfas van de machine zijn kleding greep. De man kwam hierdoor met het hoofd onder water terecht, waar door hij verdronk. Man stikt onder tractor AMSTERDAM, 23-5. Een ongeluk met een tractor heeft het leven ge kost aan de 37-jarige melkcontroleur H. van Ee uit Zunderdorp in het landelijk gebied van Amsterdam- noord. De man reed woensdagoch tend in zijn woonplaats door nog on opgehelderde oorzaak met de door hem bestuurde tractor een sloot in. waarbij hij onder het voertuig te recht kwam. Volgens de politie is hij gestikt in de modder. lu 1985 gereed Uil een enquête naar de kapitaal- beho.efte in 1973 blijkt dat voor zui- veringstaken f 310 min. nodig zal zijn tegenover f 94 min. in 1972. Voor de traditionele waterschaps- aktiviteiten is daarnaast nog f 94 min. nodig tegen f 101 min. vorig jaar. Vooral de waterverontreiniging en de water- en grondverzilting nemen in ons land steeds ernstiger vormen aan. aldus hel verstag. Dientenge volge worden dc bemoeiingen die dc waterschappen met de bestrijding daarvan hebben voortdurend uitge breid. Sportcentrum „Onderdak", van 10.00 tot 12.30 uur, doorlopende startmo gelijkheid zwem-lrimproeven. Westenschouwen Café „Zeelust", tussen 14.00 en 16.00 uur start voor trimtochten over 2,5 en 5 km. Zondag 27 mei Serooskcrke Rest. Schelphoek, 14.30 uur, start natuurwandeling Schelphoekgebied. Nicuwerkerk „Rehoboth", 20.00 uur, jongeren-dis- kussie-avond. Donderdag 31 mei Nieuwerkerk Stolpweg, (Natuursteen Timmerman) 13.30 uur start gezelligheidsrit m.a.c. Sparta. Vrijdag 1 juni Zierikzee 's Landskamer, 10.00 uur v.m., ver gadering Waterschap Schouwen- Duiveland. Huis van Nassau. 19.30 uur. Coöp. Raiffeisenbank „Zierikzee e.o." Zaterdag 2 juni Burgh 9.30 uur Boeyes Bosch slreekcon- cours L. R. ..Westelijk Schouwen". Scharendijke/EHemeet Wandeltocht Z.S.C. '62. Maandag 4 juni Oosterland Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, afdeling Duiveland Plattelandsvrou wen Bond, Reorganisatie bloedtransfusiedienst GENEVE, 23-5. Het Nederlandse Rode Kruis is bezig het huidige sy steem van de transfusiedïenst te re organiseren. Als gevolg van de zeer grote ont wikkeling in de medische sector is er besloten de 110 plaatselijke dien sten in het land om te zetten in 25 regionale bloedbanken, waar niet al leen bloed zal worden afgenomen, maar ook het plasma wordt vervaar digd en de levering aan ziekenhuizen wordt gebundeld. De werving van donors - ons land heeft er nu 300.000 - blijft een zaak van de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis. Inmiddels zijn al in tien steden regionale bloedbanken ingericht. Zij krijgen overal de vorm van een stichting. NIEUW DELHI. 23-5. De Indiase graanreserves zijn net voldoende om het land tot begin september door de huidige droogte- en hongercrisis heen te helpen. De staatssecretaris voor de voedselvoorziening, G. C. L. Ganeja, is daarom op het ogenblik met een geheime missie in hel bui tenland om vier tot vijf miljoen ton graan aan te kopen. Dit berichtte woensdag het Indiase blad The Sta tesman. Nieuw soort Volkswagen WOLFBURG, 23-5. Volkswagen heeft een nieuwe midden-klasse auto uitgebracht, die de naam Passat heeft gekregen. De auto heeft voor wielaandrijving en volgens de fabri kant geeft de verzonken achterruit, de z.g. fastback, dc auto een sportief uiterlijk. Begin juli zal de nieuwe auto op de Nederlandse markt ko men. Over het algemeen doet de Passat sterk denken aan de Audi 80. Niet alleen werd het onderstel vrijwel ge heel van de Audi overgenomen, ook het front en vele details uit het in terieur vertonen gelijkenis. Akkoord mei oliemaatschappijen TEHERAN, 24-5. Donderdagoch tend is in Teheran een definitief akkoord ondertekend dat de nieuwe betrekkingen regelt tussen Iran en de internationale oliemaatschappijen ftu weer te stil in Zierikzeesche stralen. ROBERT WIDMARK HARRY BAIRD Regie Mario Siciliano BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE telefoon (01110) 2770 brengt u a.s. zaterdagavond 20.00 uur: Toegang 14 jaar A.s. zaterdagmiddag 26 mei 15.0% uur :dagl29 mei j uur: produktie: Cor Coster camera: montage: Ruud van Buren Bert Roozemond e Vp&xit we» Gty Km ö»r slichtte CFM llm.?rh ur Geen voorverkoop. Toegang alle leeftijden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2