JVUjri" LAGERE LONEN IN 1970-1972 HET MEEST GESTEGEN AMSTEL BIERrT EINDE RESTAURATIE SLOT OFFICIEEL HERDACHT Ontploffing in Utrechts flatgebouw heen te gaan J^öfi ,/f BH Kissinger- Le Due Tho ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 mei 1973 129ste jaargang Nr. 21289 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Z'erikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per lósse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer: Loopstraten-diskussie in gemeenteraad Cijfers van het C.B.S. DEN HAAG, 23-5. Van 1970 op 1972 zijn de reëele bestedingsmogelijkheden van de laagste loongroep procentueel meer gestegen dan die van de hogere loon- groepen. Bij een brutoloon van 13.000 gulden steeg het reëel besteedbare inkomen procentueel viermaal zoveel als bij een brutoloon van 39.000 gulden per jaar. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (C.B.S.) rekent dat voor in de sociale maanstatistiek. Bij de bere keningen is uitgegaan van een ge trouwde werknemer in het particu liere bedrijf met twee kinderen be neden de zestien jaar. De hoeveelheid geld die men in handen kreeg, steeg bij een bruto loon van 13.000 gulden met 4,6 pro cent; bij 19.500 met 3,6 procent; bij 26.000 gulden met 3,1 procent; bij 32.500 gulden met 2,2 procent en bij 39.000 gulden met 1 procent. Door de invloed van de belasting progressie blijkt de toeneming van het beschikbare inkomen achter te Advertentie halve liter 59 spaar mee voor 6gevel kop en schotels f8,95 +35sterretjes lopen bij die van de brutolonen. Vooral door de invloed van de nomi nale belastingvermindering blijkt overigens dat bij 311e gekozen stij- gingspercentages der bruto-lonen de beschikbare inkomens van de loonniveaus 26/b00»en 32.500, evenals ten dele van loonniveau 30.000 een grotere stijging, vertonen dan de be schikbare inkomens voor de loonni veaus 13.000 eri 19.500. Voor het loon niveau van 13.000 gulden blijkt dat bij een loonstijging van 7 procent het beschikbare nominale inkomen toeneemt met 4,1 procent. Dit ver schil in ontwikkeling groeit geleide lijk bij een loonstijging van 13 pro cent loopt het beschikbare inkomen op met 8,6 procent. Bij een brutoloon van 39.000 zijn de stijgingspercenta ges van het beschikbare nominale inkomen 5,4 en 8,9 bij een respectie ve toeneming van de bruto-lonen met 7 en 13 procent. Prijsstijgingen Indien bijvoorbeeld de prijsstij gingen gecompenseerd zouden wor den tot een maximum .van f 250 per procent prijsstijging (met inachtne ming van een „drempel" van pro cent) dan zouden bij een prijsstijging van 7-% procent en een initiële loonstijging van 3 procent de bruto lonen van de loonniveaus 13.000 en 19.500 toenemen met 10 procent. Het beschikbare inkomen zou in dit ge val bij 13.000 bruto toenemen met 6,4 procent en bij 19.500 bruto met 6,9 procent. Voor de hogere loonni veaus zouden de bruto-lonen dan minder stijgen, t.w. met respectie velijk 8,3, 7,2 en 6,5 procent. De cor responderende stijgingspercentages van het beschikbare inkomen zou den voor deze loonniveaus respectie velijk 6,6; 6.1 en 5,1 bedragen voor 26.000, 32.500 en 39.000 bruto. Om bij een prijsstijging van 4 pro cent - het laagste alternatief - in reële zin over hetzelfde inkomen te blijven beschikken, zou van het loonniveau van 13.000 gulden een brutoloonstijging noodzakelijk zijn van 6,9 procent. Voor het loonniveau van 19.500 gulden zou een loonstijging noodza kelijk zijn van 6,1 procent. Voor de overige loonniveaus blijkt nog ge ringere loonstijging voldoende te zijn nl. voor 26.000, 32.500 en 39.000 res pectievelijk 4,4; 3,7 en 4,7 procent. Hooggestemde plechtigheid te Haamstede (Van onze redakteur) HAAMSTEDE, 23-5. Het slot Haamstede, historisch juweel verpakt in een schrijn van fris lentegroen, stond woensdagmiddag in het centrum van de belang stelling, door een officiële plechtigheid in de (oude) nieuwe Ridderzaal, waar het definitieve einde van Nixon niet van plan de gefaseerde restauratie werd herdacht. Een restau ratie die tien jaar in beslag nam en als slot van optel sommen van subsidies en door het Landgoed Slot Haamstede B.Y. ingebrachte gelden, een bedrag van 1,2 miljoen vergde. Exploderende fles gas richt grote vernielingen aan UTRECHT, 23-5. Eén persoon is zeer ernstig en drie personen zijn licht gewond bij de explosie van een butagasfles in een flat aan de Pearsonlaan in Utrecht woensdagmorgen omstreeks kwart voor elf. Twaalf omliggende flatwoningen kunnen als gevolg van deze explosie voorlopig niet meer wor den gebruikt. 1-Iet interieur ervan is in een ruine herschapen. Buurtbewoners die op het geluid van de explosie afkwamen zagen kans met water en met inder haast uit een nabijgelegen drogiste rij gehaalde schuimblasser de gas fles af te koelen, tot dat de brand weer dit karwei kon overnemen. De zwaargewonde is de 15-jarige J. Ruys. die ziek thuis op bed lag. Hij liep ernstig schedelletsel op doordat hij werd getroffen door een deur. die als gevolg van de druk van de explosie uit zijn hengsels vloog. Lichtgewond werd de bewoner van de flat, waar de fles ontplofte, de heer J. van Rooijen, zijn buurvrouw mevr. F. J. Berkhout en haar zoon tje. Hun brand- en schaafwonden werden behandeld in een nabijgele gen ziekenhuis, de zwaargewonde is opgenomen in het Academisch zie kenhuis van Utrecht. WASHINGTON, 23-5. President Nixon heeft in een bijzonder woord rijke verklaring gezegd dat hij in functie wil blijven om „de taak uit te voeren waarvoor ik ben gekozen". Hij gaf echter toe dat er kennelijk tot in de hoogste kringen aan ge werkt is het afluisterschandaal in de doofpot te doen verdwijnen. Hij zei dat hij zich in zoverre schuldig voelde dat hij waakzamer had moe ten zijn. Nixon ontkende echter krachtig dat hij tevoren iets van de inbraak in het hoofdkwartier van de democratische tegenstander had ge weten of van de daarop volgende pogingen deze kwestie te verdoeze len. „Belangrijk uiteraard zijn geschiedenis van bouwmeester en bewoners van het slot Haamstede, dat geldt als versterkte Middeleeuwse woontoren, met - tijdens de restauratie - de herontdekte Ridderzaal. Vanachter metsel werk kwam een oorspronkelijk dertiende eeuwse venster tevoorschijn, aan duiding van de Ridderzaal, die lange tijd was „vergeten" door vertimmerin gen tot kamers en een gang", aldus vatte de heer E. J. van Royen, voorzitter van de restauratiecommissie, het bijzondere van de restauratie samen. Hij sprak bij ontstentenis van de president-commissaris van de vennootschap, ds. F. van Royen en maakte gewag van een boekje over slot Haamstede, geschreven door mr. en mevrouw F. Th. Dyckmeester-de Bratiw, die uiter aard mede aanwezig waren op deze heuglijke dag. In bedoeld boekje - een uitgave van de Ned. Kastelenstichting - is de injke historie van het slot vastge legd, waarbij niet alleen de bouwge schiedenis deel uitmaakt van de boeiende tekst, maar vooral ook de respektievelijke eigenaars/bewoners, sinds 1850 de familie Van der Lek de Clercq en haar nakomelingen. De heer Van Royen wees verder op de gevonden fundamenten van het oor spronkelijke (Gruuthuse)-kasteel. Het noordelijk deel van deze funda menten werd gerestaureerd en is zichtbaar gehouden. Ooit - zo bleek - liet de katholieke kerk het oog vallen op het slot om er een klooster in te vestigen, maar zover kwam het niet door de ver wei-ving van het slot door de familie Van der Lqk de Clercq. De thans in de laan staande kastanjebomen stammen ook uit die tijd (midden 19e eeuw). De „Erven A" Nakomelingen van de familie Van der Lek de Clercq en eigenaars van het slot zijn - wat de heer Van Royen noemde - de „Erven A". zijn de families Dijckmeester, Laman Trip en Van Royen, die ieder drie fa miliebeden „leverden" voor de res tauratiecommissie, daarmede uiting gevend aan hun gehechtheid aan het slot, evenals aan de omgeving van bos en duin. De restauratie stond onder leiding van de architect M. J. van Beveren, in samenwerking met (achtereenvol gens) de hoofdarchitecten van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg H. Janse en C. J. Bardot. Restauratie was urgent Zich de retorische vraag stellend: „was het nodig die restauratie", her innerde de heer Van Royen aan „grootvadei's tijd", toen wel ge streefd werd het slot watér- en winddicht te houden, maar er toch altijd met pannetjes moest gelopen om de drup op te vangen. Zwaar te lijden had het slot ook in de Duitse tijd. o.m. door een bombardement en latere vertimmerïngen, voor huisves ting van Jeugdzorg vormden een ernstige aantasting. Vooral mevr. L. A. C. van Royen van der Lek de Clercq wijdde zich met energie aan de laak het slot bewoonbaar te ma ken. samen met anderen: de heren Everlse en Slager. (Vervolg pag, 3) Burgemeester H. P. Everwijn biedt de familie namens de gemeente een schilderij aan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Havenplein Zierikzee Telefoon OHIO - 2584 gebonden groentesoep schnitzel in roomsaus of ragout van tarbot roomijs met vruchten a 17,50 HOUSTON. In het Johnson ruimte- centrum in Houston wordt hard ge werkt aan het vervangende loarm- teschild dat de astronauten over Skylab moeten trekken. Men heeft nog hoop dat dit schild de tempera tuur in het ruimteschip kan doen dalen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's kinderen niet al te veel leren. Euripides Grote ravage Behalve dat de explosie grote vernielingen aanrichtte in het vier verdiepingen hoge flatgebouw (ei gendom van de gemeente) sneuvelden er ook diverse ruiten van omliggen de flats. Buurtbewoners verklaarden dat zij vlak voor de explosie gedu rende enkele seconden een aanhou dend gesis hadden gehoord. De ge meentelijke sociale dienst heeft zich belast met het onderbrengen van de bewoners van de beschadigde flats. Over de oorzaak van de explosie en de juiste omvang van de schade kon nog niets met zekerheid worden gezegd. PARIJS, 23-5. President Nixons adviseur Henry Kissinger is woens dag na een week van onderhandelin gen met de Noordvietnamees Le Due Tho naar Washington teruggekeerd. Voor zijn vertrek van de Parijse luchthaven zei Kissinger dat belang rijke vooruitgang is geboekt en dat hij voor nieuwe besprekingen binnen twee weken in Parijs zal terugkeren. Verwachting tot vrijdagavond: O ver wegend droog Op de meeste plaatsen droog weer met af en toe zon; zwakke tot matige wind uit uileenlop^ide richtingen; min.-temperaturen omstreeks 8, maxima morgen rond 17 graden, maar vlak aan zee enkele graden lager. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperaturen: 1 tot 6 graden boven norm'aal. Max.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 25 mei. Zon op 4.33, onder 20.42. Maan op 1.12, onder 12.23. Laatste kwartier: 25 mei (9.40). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 25 mei 8.20 20.35 2.03 14.37 Doodtij: 27 mei. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 24-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een front dat na over ons land getrokken te; zijn, woensdag avond tot het gebiêd juist ten noor den van de Waddeneilanden was ge vorderd, kwam daarna geleidelijk tot stilstand. t Onverwacht snelle stijgingen van de barometers op de Britse eilanden echter had het ontstaan van een zwakke noordelijke stroming op het westelijk gedeelte van de Noordzee tot gevolg, zodat het front weer zuidwaarts begon te koersen. Dit was merkbaar doordat het. in ons land op de meeste plaatsen weer ging regenen. Vrijdag zal de rug van hogelucht- druk die zich inmiddels boven de Britse eilanden gevormd heeft, zijn invloed tot over ons land uitgebreid hebben. Dat houdt droog en vrij zonnig weer in, maar zwakke noordwestelij ke winden zullen de temperaturen op een gematigd niveau houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1