BONN EN MOSKOU ZIJN HET EENS OVER BERLIJN KINDERVOEDING VOOR SOEDAN Massa-proces op komst in Egypte Amok in Memphis CIA-memorandum over Nixon en verdoezeling Watergate-affaire Graan voor Bangla Desj Drie Afrikanen geëxecuteerd Brezjnjews besprekingen met Brandl IJsland eventueel uit de NAVO Nieuwe jachthaven Brouwershaven trekt veel „bekijks" IJsland roept ambassadeur terug 110 T £>E jXJ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 mei 1973 129ste jaargang Nr. 21288 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 »/o B.T.W. in dit nummer. Jeugdcommissie te W ester schouwen Wereld dichter bij blijvende vrede BONN, 21-5. West-Duitsland en de Sowjet-Unie zijn eenstemmig van oordeel dat het akkoord van Berlijn, door de grote vier in 1971 opgesteld, strikt en volledig moet worden toegepast. Bondskanselier Brandt en party leider Brezjnjew zeggen in een maan dagavond getekende gezamenlijke verklaring dat het akkoord een principiële voorwaarde is voor blijvende ontspanning in West-Europa en voor de verbeterde Russisch-Westduitse betrekkingen. De twee leiders pleiten voor een verdere ontwikkeling van de weder zijdse betrekkingen en zeggen dat het niet-aanvalsverdrag van augus tus 1970 een „betrouwbare basis heeft geschapen voor het overwinnen van een moeilijk verleden". De slotverklaring is uitgegeven na een topgesprek van vier dagen. De ondertekening vond maandagavond plaats in het persberghotel waar de Russische leider sinds vorige week vrijdag heeft gelogeerd. Brezjnew keert dinsdag terug naar Moskou. DEN HAAG, 21-5. Het Nederland se Rode Kruis heeft met het m.s. „Ommenkerk" uit Rotterdam 40.000 potten hoogwaardige, kindervoeding naar dc Soedanese Rede Halve Maan vereniging gezonden. Het voedsel, dat een waarde van 28.000 gulden vertegenwoordigt, is bestemd voor vluchtelingen in het zuiden van de Soedan en bevolkings groepen die ten gevolge van de droogte honger lijden. CAIRO, 21-5. In Egypte zijn maan dag 51 studenten in staat van be schuldiging gesteld in verband met de studentenbetogingen tussen okto ber en februari in Cairo en Alexan- drie. De demonstraties leidden tot vechtpartijen met de politie en tijde lijke sluiting van alle Egyptische universiteiten. MEMPHIS. (Tennessee), 21-5. Een man heeft maandag in Memphis, in de Amerikaanse staat Tennessee, dood en verderf gezaaid met een vuurwapen. Hij schoot midden op straat in het wilde om zich heen als gevolg waarvan vijf voorbijgangers werden gedood. Een van de slacht offers was een politieman. Tijdens een vuurgevecht met de politie kwam de onbekende schutter om het leven. HAAMSTEDE. Nóg een plaatje van de fraaie toegangspoort van hel Slot Haamslede, gezien vanaf het kus- teelplem. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Kort voor de publikatie van de slotverklaring had hy via de tele visie tegen het Westduitse volk ver teld dat zijn gesprekken met de bondskanselier ertoe hebben bijge dragen dat de wereld nu dichter dan ooit bij een blijvende vrede is aan gekomen. Brandt zal woensdag voor de Bondsdag een verklaring afleggen over het bezoek van de Russische leider. Berlijn Rusland. Engeland en Frankrijk, be paalt dat West-Berlijn weliswaar geen integraal deel vormt van de Bondsrepubliek maar dat de belan gen van de stad door Bonn kunnen worden vertegenwoordigd, behalve in zaken betreffende status en vei ligheid. Bonn schijnt er vurig naar te hebben gestreefd de verschillen in interpretatie met Moskou te egali seren over de mate waarin de drie westelijke geallieerden West-Berlijn in de V.N. zullen vertegenwoordigen en over de vraag hoever zij deze verantwoordelijkheid aan de rege ring van de Bondsrepubliek zullen delegeren. Tezelfdertijd heeft Brandt van de Russen de waarborg pogen te krijgen dat het recht van Bonn wordt er kend op speciale administratieve, economische en culturele banden met West-Berlijn, zoals in het ak koord is voorzien. De Westduitsers vreesden dat de geringste poging om deze banden aan te tasten zou lei den tot een verdere isolatie van de stad. een enclave diep op Oostduits gebied. De kwestie Berlijn is een van de meest emotionele onderwerpen ge weest tijdens het topgesprek. De Westduitse regering is al geruime tijd uit op waarbox-gen dat de spe ciale relatie tussen Bonn en West- Berlijn zowel in de praktijk als op papier door de Russen strikt in acht wordt genomen volgens het akkoord van de grote vier over de vei'deelde stad. De kwestie is sinds de dagen van de koude oorlog een bron van constante wrijving geweest in de be trekkingen tussen Bonn en Moskou. Ze is bijzonder urgeixt geworden met het oog op de voox-genomen toetre ding van de twee Duitse staten tot de Verenigde Naties, die later dit jaar wordt verwacht. Het akkoord van Bei-lijn, dat in 1971 werd getekend door Amei-ika. NOVOSIBIRSK. Prinses Beatrix en prins Claus bekijken een sjaal, die hun als soevenir werd aangeboden door Ivan Leunov, leider van het staatslandbouwbedrijf „Berdsky" in Novosibirsk, (Siberië). WASHINGTON, 22-5. President Nixon kon in juli vorig jaar weten dat enkelen van zijn ondergeschikten poogden de inbraak in het Watergate- gebouw in de doofpot te stoppen. Dit blijkt uit een memorandum van de geheime dienst, CIA, dat maandagavond door de National Broadcasting Company is onthuld. DEN IIAAG, 22-5. De Nederlandse minister voor ontwikkelingssamen werking, drs. J. P. Pronk, heeft de secretai'is-generaal van de V.N. mee gedeeld 200.000 ton graan beschik baar te zullen stellen ter bestrijding van de hongersnood in Bangla-Desj. Evenals in zes Afrikaanse landen, waaraan Nederland vorige week 500.000 ton graanbiscuits beschik baar stelde, heeft de grote droogte van de afgelopen maanden een groot deel van de oogsten in Azië doen mislukken. Ernstige voedseltekorten worden uit vrijwel alle gebieden in India, Pakistan en Bangle Desj ge meld. SALISBURY. In het Rhodesische Salisbury zijn maandag drie Afri kaanse guerillastrijders opgehangen. Zij waren beschuldigd van moord op een Rhodesische militair. De namen van de drie geëxecuteerde mannen zyn niet bekendgemaakt. De N.B.C. deelde mee dat het me morandum was geschx-even doox- lui tenant-generaal Vernon Waltex-s, plv. hoofd van de C.I.A. Het was bestemd voor het ax-chief van de Ge heime Dienst en het gaf verslag van een gespi-ek tussen de px-esident en Patrick Gray, die toen wnd. hoofd van de Fedei-ale Recherche, F.B.I.. was. Ontdoen van betrokkenen „Tegen het eind van het gespx-ek", aldus het memox-andum, „vx-oeg de president hem (Gx-ay) of hij met mij (Walters) over de zaak had gespro ken. Gray antwoox-dde bevestigend. De px-esident vi-oeg toen wat hij aan beval", aldus generaal Walters. „Gx-ay antwoordde dat de zaak niet in de doofpot kon worden gestopt en dat het geval ver zou voeren. Hij meende dat de px-esident zich van de betx-okken mensen zou moeten ont doen. Een poging de F.B.I. en de C.I.A. in deze zaak te betx-ekken, zou een dodelijke wond blijken te zijn en zou tot niets leiden". Volgens het memorandum zei de president daarop „dan moet ik mij ontdoen van wie erbij betrokken is, hoe hoog hij ook is". Gray antwoord de dat dit zyn aanbeveling was. De px-esident vroeg toen wat ik (Waltei's) dacht. Gx-ay zei dat ik net zo dacht als hij. De president begx-eep het goed en dankte hem, aldus hef memox-andum. Volgens de N.B.C. was het memo x-andum door generaal Walters ge schreven twee weken nadat hij en hel hoofd van de C.I.A. Richai'd Helms voor het eex-st op het Witte Huis waren ontboden voor een ge sprek met twee adviseurs van Nixon, onder wie H. R. Haldeman die vori ge maand aftrad als staf-chef van de president. BONN, 21-5. Bij het Westduits- Russische topoverleg is naast de be handeling van de onderlinge betrek kingen ook het complex van de Eu ropese politiek in het raam van de verhoudingen tussen oost en west op de voorgrond gekomen. De Westduitse bondskanselier Wil ly Bi-andt en de Russische partijlei der Leonid Brezjnjew die sinds vrij dag in de bondsrepubliek verblijft, zetten zondag hun gedachtenwisse- ling over deze vraagstukken voort op hel terras van het hotel Peters- berg, waar Brezjnew logeert. Na eerst onder vier ogen met elkaar te hebben gesproken zetten zij latex- hun gesprek in een wat grotere kring voort. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken. Walter Scheel, nam niet meer aan de besprekingen deel. Hij was intussen zondagochtend naar het Midden-Oosten vertrokken voor bezoeken aan Cairo. Amman en Bei roet. REYKJAVIK, 22-5. De premier van IJsland, Olafur Johanneson, heeft maandagavond op een pers conferentie in Reykjavik gezegd dat IJsland zch eventueel uit de Navo zal terugtrekken als er geen spoedi ge oplossing wordt gevonden voor het visserijconflict met Engeland. BROUWERSHAVEN. 21-5. De nieuwe jachthaven in aanleg te Brouwershaven trekt vooral in het weekend veel nieuwsgierige kijkers. Het werk is al een stuk gevorderd en menig bezoeker steekt zijn be- nïct onder stoelen of Haven-Noordzijde wondering banken. Het project is prachtig gesitueerd achter de Molenstraat en ligt prak tisch in het centx-um van de gemeen te, een situatie die uniek te noemen is. Momenteel zijn de wandelpaden klaar gekomen, de parkeex-stroken liggen er keux-ig bij alsmede het gro te parkeerteiTein. waarop de wagens met boten worden geplaatst. Twee fx-aaie toiletgebouwen zijn een staal tje van moderne verzorging, welke aan de watersportbeoefenaars wordt geboden. Momenteel is men nog be zig aan het nieuwe kantoor dat wox-dt gebouwd voor de havenmees ter op de keersluis. De jachthaven krijgt een bijzonder accent door de plaatsing van straatlantaarns in ou de vorm met een kopex-en lichtbak. Ook de strook grond, waar een gx-oenstrook is geprojecteex-d is thans ge-egaliseerd en ligt er keurig bij. REYKJAVIK, 21-5. De regering van IJsland heeft maandag besloten haar ambasadeur in Londen, Niels Sïgurd-Sson, terug <e roepen voor overleg over de „kabeljauwoorlog" tussen IJsland en Engeland. Maandag heeft Sigurdssbn de Britse minister van buitenlandse zaken, sir Alec Douglas-Home, een n.ota van zijn regering overhandigd. In deze nota protesteert de regering van IJsland tegen het besluit van de regering-Heath om Britse oorlogs- bestaat uit 10 pagina's Ons leven dient te beslaan uit rijden en remmen. Salomonson VIM" BILT c^y? Aansluitend hierop is men reeds ver gevox-derd met de herconstruc tie van de Haven-Noordzijde. De rijbaan ligt er pi-aktisch in en hier- naast zijn de zgn. kinderkopjes, aan- gebi-acht, waarmee men in vakken- verdeeld een parkeex-strook heeft heeft gemaakt. Hiernaast is ook weer een gi-oensti-ook gemaakt, waarin in de toekomst boompjes worden geplant. Wanneer straks op zaterdag 9 juni het prinselijk paar de jachthaven zal hebben geopend is de Smalstad ge reed om de watersportliefhebbers te ontvangen in een zeer moderne ha ven, welke gerealiseerd kon worden door het vooruitziend oog van het gemeentebestuur, nu moest worden overgeschakeld op de recreatie bij het verdwijnen van de visserij. Verwachting to,t woensdagavond: Onbestendig Plaatselijk buien, maar morgen ge leidelijk meer opklaringen, het eerst in het zuiden van het land: over wegend matige wind ruimend naar zuid tot zuidwest; minimumtempe raturen ongeveer 9, maxima morgen van 16 graden aan zee tot 20 gi-aden in het binnenland. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperaturen: omstx-eeks nor maal. Max.-tempex-aturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel dx-oog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 23 mei. Zon op 4.35, onder 20.39 Maan op 0.36, onder 9.59 24 inei. Zon op 4,34, onder 20.40 Maan op 0.55, onder 11.11 Laatste kwartier: 25 mei (9.40). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 23 mei 6.53 24 mei 7.33 Doodtij: 27 mei. 19.07 0.23 12.44 19.47 1.09 13.39 schepen naar de omstreden óO-mijls- zone om IJsland te sturen. Sigurds- son liet minister Home weten dat ex- geen akkoord gesloten kan worden tussen de Britse en IJslandse rege ring over de omstreden visserijgreris zolang de Britse oorlogsschepen binnen de 50-mijlsgrens blijven ope- rex'en. Op 1 september van het voiag jaar verbreedde IJsland zijn visserij grens van 12 tot 50 mijl. Engeland en West-Duitsland beschouwen dit als een schending van het volkenrecht. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 22-5. Het K.N.M.I. deelt mede: De zware onweersbui die zich maandagmiddag hoofdzakelijk boven Midden-Nederland ontlastte, bleek het hoogtepunt van zijn aktiviteit in de omgeving van De Bilt te heb ben gehad. Op dit station viel bin nen een 'uuf tijd ruim 30 milimeter regen, wat betekent, dat er gemid deld op elke viei'kante meter zo'n 30 liter water is terechtgekomen. Hoe groot de onstabiliteit van de atmosfeer plaatselijk is kunnen wor den is daarmee wel duidelijk gede monstreerd. De voornaamste ooi-zaak van dit telkens weer tot ontwikkeling komen van onweersstoringen iedere keer als de temperatux-en maar even op lopen, moet gezocht worden in de circulatie die momenteel in West- Europa heerst. Een stalionaix-e de pressie namelijk, ten zuidwesten van Ierland, houdt een zuidelijke stro ming in stand, die in de hogere luchtlagen relatief koud is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1