„Supersone vliegen bedreigt misschien de mensheid" Gezanelijk liedboek kerken aangeboden Uitbarsting van geweld in Noord-Ierland Gemeentebestuur Bergen op Zoom doet beroep op het Rampenfonds AGENDA Minister Vredeling DEN HAAG, 20-5. Het vliegen met supersone snelheid is een enorm probleem. Als men in de komende twintig jaar supersone verkeers vliegtuigen gaat aankopen, komen er zoveel van in de stratosfeer dat het gevaar dreigt dal de hele atmosfeer wordt vernield. Dit heeft de minister van defensie ir. H. Vredeling. verklaard in de radiojournaal-rubriek van de Avro. Men vroeg hem. daarin nader ever zijn eerder deze week bekend ge maakte besluit het Frans-Britse su persone verkeersvliegtuig „Concor de" niet uit te nodigen voor een de monstratievlucht tijdens de „open dag" op de vliegbasis Deelen. Ter gelegenheid van het feit dat zestig jaar geleden de militaire luchtvaartafdeling in ons land is opgericht houdt de Koninklijke Luchtmacht op zaterdag 30 juni a.s. een open dag op Deelen. De n-inister merkte op dat met name de ozonlaag wordt vernield door dat vliegen met grote aantallen supersone verkeersvliegtuigen in de stratosfeer. Die laag beschermt niet alleen het menselijk leven maar ook dat van plant en dier tegen de vio- letstraling- van de zon. ,Spel des doods MAZAMET, 19-5. Het 16.610 inwoners tellende Zuidfranse stadje Mazamet heeft een „Spel des doods" gespeeld. Het thema van dit, spel, waren de 16.610 Fransen die in 1972 bij verkeersongelukken het le ven hebben gelaten. De Franse televisie werd in de gelegenheid gesteld opna men te maken van „Een van de kaart geveegde stad", een stad waarvan het aantal in woners precies overeenkomt met de dodenbalans van het verkeer in Frankrijk in het jaar 1972. Donderdagmiddag kwart over twee vloog een hef- schroefvliegtuig laag over Ma zamet en riep de inwoners op zich gereed te maken. Kort daarna werden auto's kris-kras over de straten gezet met open portieren en kofferdeksels. De mannen, vrouwen en kinderen van Mazamet ontdeden zich vervolgens van enkele kle dingstukken en schoenen en strekten zich eveneens languit op straat uit in willekeurige ligging. Om half drie gingen de sirenes loeien en de kerk klokken luiden. Iedereen lag roerloos en de televisiecamera draaide. Alleen een jachthond liep nog rond, maar sprong tenslotte in een auto. Om tien over half drie was het spel afgelopen, de bewoners van Mazamet stonden op en klap ten spontaan in handen. Men reed de auto's weer naar hun plaatsen. „Daar weet men nog bijzonder weinig van. Als die zou worden aangetast dan zou dat een recht streekse bedreiging vcor de mens heid zijn', zo zei hij. Restauratie oude molens ZEDDAM, 18-5. In 't Gelderse stad je Zeddam wordt binnenkort de res tauratie van 2 molens ter hand geno men, die enkele honderden jaren oud zijn. Het zijn de Torenmolen en de Rosmolen die eveneens tot expositie ruimte wordt ingericht. De gezamen lijke herstelkosten worden geraamd op f 150.000 tot f 200.000. Het werk wordt uitgevoerd onder auspiciën van Monumentenzorg en de Gelderse molencommissie. MIDDELBURG. 19-5. De inter kerkelijke stichting voor het kerk lied heeft zaterdag in Middelburg het nieuwe gezamenlijk liedboek voor de kerken officieel aangeboden aan de vijf reformatorische kerk genootschappen in Nederland. Dit gebeurde in Middelburg, om dat daar deze zomer ter gelegenheid van dit liedboek - waar diverse commissies, dichters en schrijvers ongeveer 20 jaar aan hebben ge werkt - een tentoonstelling wordt gehouden in het abdijcomplex over de historie van het kerklied door de eeuwen heen. Ook gezinsboek Volgens prof. dr. P. G. Kunst, voorzitter van de interkerkelijke stichting voor het liedboek is het nieuwe liedboek niet alleen bedoeld voor de kerken maar ook als gezins beek en vooral als schoolboek. 's Middags gaven tientallen Zeeuw se koren met begeleidnig van drie brassbands een massale zangdemon stratie op het Abdijplein in Middel burg, waarbij liederen uit het nieu we liedboek ten gehore werden ge bracht. Miljonair uil liefdesverdriet STUTTGART, 16-5. Een 35- jarige man uit Waldshut (Ba den-Württemberg) is „uit lief desverdriet miljonair gewof- den". Uit ontgoocheling over zijn vriendin die hem in de steek fiad gelalen, kocht hij een lol uil de televisie-loterij Ge- luks-Spiraal" waarop hij door vrouwe fortuin werd gekust: hij won een miljoen mark. Het geluk was hem daarbij om zo te zeggen voor de voe ten geworpen. Toen hij op het loterij-kantoor kwam om een lot te kopen, fladderde een lol op de grond. Hij raapte hel op, betaalde ervoor en ivon Belgen konden in Terneuzeii niet lossen TERNEUZEN, 19-5. Een zestigtal Nederlandse binnenschippers heeft vrijdag het lossen van twee Belgi sche binnenschepen in Terneuzen verhinderd. Als motief voerden zij aan dat de stakende Belgische bin- nenvaartschippers in eigen land de Nederlandse collega's geen vrije doorvaart verlenen. Zij waren er bo vendien verbolgen over dat de Bel gische schippers nu in Nederland proberen geld te verdienen ten koste van de Nederlandse schippers van wie er al velen wekenlang op een vrachtje wachten. Daarom werden de Belgische schippers in Terneuzen als onderkruipers betiteld. Kleine TBC-explosie VENRAY, 19-5. In het kerkdorpje Gx-oeningen - in de gemeente Vier lingsbeek (Noord-Brabant) - heeft zich een kleine tuberculose-explosie voorgedaan, die, aangezien de be smettingsbron bekend is onder con trole is, zo heeft het ministerie van volksgezondheid vrijdag" meegedeeld. Verrassingen over (hoge) prijsstijgingen DEN HAAG, 19-5. De prijsstijging in april met 1,7 procent heeft het "Verbond van Nederlandse Onderne mingen (VNO) verrast. Wel was te verwachten, aldus het VNO, dat de prijsstijging in april groter zou zijn dan in de voorgaande maanden om dat in april een aantal min of meer eenmalige verhogingen doorgevoerd plegen te worden, zoals de huren. In april 1971 en 1972 hadden de huur verhogingen een invloed van 0,6 procent op de stijging van het index cijfer. De hoge prijsstijging is volgens het VNO ongetwijfeld het gevolg van sterke kostenstijging. De economi sche controledienst heeft bevestigd dat het prijsgedrag van de onderne mingen in overeenstemming is met de prijscalculatiebeschikking, aldus het verbond. BELFAST, 19-5. Vrijdag is een van de bloedigste dagen in de strijd tussen de Noordierse katholieken en protestanten geworden. Acht mensen kwamen om het leven bij bomaan slagen cf door de kogels van sluip schutters. Sinds in augustus 1969 het geweld in Ulster losbarste, zijn nu 799 mensen gedood. De meeste slachtoffers vielen in Omagh, een stadje op 100 kilometer ten westen van Eelfasl. Vier Britse militairen werden letterlijk in stuk ken gereten toen op een parkeer plaats van een hotel hun auto door een bomaanslag in de lucht vloog. De militairen kwamen vrijdagmor gen vrceg van een danspartijtje. In verband met deze aanslag heeft het Britse leger alle militairen aangera den in de vrije tijd in de kazernes te blijven. In een ziekenhuis in de hoofdstad overleed een meisje van 14 jaav dat ernstig was gewond toen zij uit een rijdende auto door een sluipschutter weid beschoten. In een café werd een katholieke man door de kogels van sluipschutters dodelijk getroffen In de katholieke wijk Ardoyne in Belfast werd kort na middernacht een sluipschutter door een Britse patrouille doodgeschoten nadat hij de militairen onder vuur had geno men. Het achtste.slachtoffer van vrijdag viel bij de grens met de Ierse repu bliek, waar een man die geen gehoor gaf aan een bevel stil te staan, dooi de pcütie werd neergeschoten. DEN HAAG. Drs. S. C. Bakkenist (l.) die is afgetreden als voorzitter van hel Verbond van Nederlandse On dernemingen, overhandigt de voor zittershamer aan zijn opvolger dr. J. Bartels. Flitsen uit het buitenland PARIJS. President Nixons eerste onderhandelaar, Henry Kissinger en de Noordvietnamese toponderhande laar Le Due Tho zijn in Parijs twee maal bijeen geweest in een poging, de Vietnamese wapenstilstandsover eenkomst te redden en een eind te maken aan de strijd in Cambodja. ATHENE. Alexandres Panagoelis, die sinds 1968 in de gevangenis zit wegens een poging om premier Papadopoelos te vermoorden, is in hongerstaking gegaan uit protest te gen de wijze waarop hij behandeld wordt, verklaarde donderdag zijn moeder in Athene. PARIJS. Premier Edward Healh van Engeland is zondagmiddag in Parijs aangekomen voor zijn overleg maandag en dinsdag met president Georges Pompidou. LOEANDA. Het Portugese keur korps Flechas (pijlen) heeft in het weekeinde ten noordoosten van de Angolese hoofdstad Loeanda 24 par- tisaneh van het nationale be vrij - dinsfront gedood. BELFAST. De Noordierse politie heeft in het graafschap Fermanagh bij de grens met de Ierse republiek een man doodgeschoten. Dit gebeur de toen hij geen acht sloeg op een stopteken en probeerde met zijn auto aan de politie te ontkomen. PHNOM PENH. Ondanks hevige bombardementen op de oevers van de Mekong in Cambodja hebben communistische troepen toch een convooi schepen beschoten dat op weg was naar Phnom Penh. Op twee van de acht schepen brak brand uit. RANGOON. Gevreesd wordt dat meer dan honderd mensen zijn om gekomen toen een schip, de Tawpan, in de rivier de Irrawady ten noord westen van Rangoon zonk. Volgens in Rangoon ontvangen be richten zonk het schip ter hoogte van Magwee. Verdere bijzonderheden zijn niet bekend. WASHINGTON. Met 15 stemmen voor en geen tegen heeft de Ameri kaanse senaatscommissie voor bui tenlandse zaken een wetsontwerp goedgekeurd op grond waarvan de bevoegdheid van de president wordt beperkt lot het nemen van een be sluit tot militaire interventie. ZURICH. De Zwitserse stad Zii- rich krijgt voorlopig geen metro. Te gen de wens van de gemeenteraad hebben de kiezers geweigerd een bedrag van meer dan een miljoen gulden voor dat doel beschikbaar te stellen. LONDEN. IJsland heeft het zon dag alle Britse vliegtuigen verboden nog langer gebruik te maken van het NAVO-vliegveld in Keflavik, verklaarden welingelichte kringen in Londen zondagavond. AIX-EN-PROVENCE. De Britse onderwijzer Jeremy Cartland is dooi de rechter van instructie van Aix- en-Provence officieel beschuldigd van moord op zijn 60 jaar oude va der op 18 maart in het zuiden van Frankrijk. Tegen Cartland is een in ternationaal bevelschrift tot aanhou ding uitgevaardigd. WASHINGTON. Een hoge func tionaris van de Amerikaanse gehei me dienst, C.I.A., heeft ontslag geno men omdat hij van mening is dat de ze dienst de omvang van het verzet in Cambodja „grovelijk" onder schat en weigert te erkennen dat het conflict in dat land in feite een „bur geroorlog" is. PEKING. China steunt hel. idee van een kernvrije zone in de Stille Oceaan. Dit heeft premier Tsjoe en- Lai verklaard tegenover James Cairns, minister voor de buitenland se handel van Australië, die een be zoek aan Peking brengt. BEIROET. Onbekenden hebben maandagochtend gescheten op Ma lek al Ali, een broer van de Libanese oud-minister van landbouw Scclci- man al Ali, zo is uit welingelichte bron vernomen. ATLANTA (Georgia), Zaterdag zijn minstens veertig mensen ge wond geraakt tijdens wervelstormen die verscheidene zuidelijke en cen trale staten van de Verenigde Sta ten hebben getroffen. RIJSSEL. In Rijssel zijn veertien personen veroordeeld wegens het verhandelen of het gebruiken van .drugs. WASHINGTON. De voornaamste adviseur van de democratische pre sident Lyndon Johnson op het ge bied van de binnenlandse zaken, Joseph A. Califano, heeft donderdag president Nixon de raad gegeven „tot heil van het land" af le treden., In een toespraak in Washington ver klaarde Califano dat een eventuele schuld van Nixon in de Watergate- zaak niet bewezen is. DODELIJKE ONGELUKKEN REUSEL. De 27-jarige H. C. Th. van Lint uit Reusel is zondag m het St. Josephziekenhuis te Eindhoven overleden aan de gevolgen van het verkeersongeval dat hem overkwam. Hij werd met zijn fiets geschept door een achteropkomende personenauto op de kruising Wilhelminalaan-Pa- rallelweg in Reusel. BEST. De 72-jarige F. van Mook uit Eindhoven is verongelukt toen hij met zijn auto op de Oirschotse- weg in Best uit een bocht vloog en tegen een boom terecht kwam. REEK. Zondagavond is de 68-ja- rige weduwe mevrouw7 C. A. E. M. van Boesschoten uit Nijmegen in Reek (Br.) verongelukt. Zij zat als passagiere in een auto die uit een file tegen een boom botste. LEUSDEN. De 62-jarige heer J. J. Greefhorst uit Amersfoort is om het leven gekomen toen hij op de krui sing Noorderinslag-Hamersveldse- weg in Leusden met zijn bromfiets de voorrangsweg overstak en door een bestelauto werd gegrepen. ROERMOND. Op de Venrayseweg ter hoogte van de gemeente Horst is de 17-jarige scholier M. J. M. Geurts uit Horst bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De jongeman is met zijn bromfiets op het kruispunt Venrayseweg-Tienrayseweg in bot sing gekomen met een autobus. De jongen was op slag dood. Rivierpolitie pikte verstekelingen op ROTTERDAM, 19-5. De Rotter damse rivierpolitie heeft vrijdag 12 verstekelingen op twee Griekse schepen van boord gehaald. Beide schepen hadden in de Waalhaven afgemeerd. Het waren jongemannen uit de Afrikaanse landen, Ghana, Gambia en Senegal. Twee doden op spoorwegovergang UTRECHT, 20-5." Bij een botsing tussen een personenauto en de stoptrein Ede-Amersfoort op een overweg zijn twee inzittenden van de personenauto om het leven geko men. Het ongeluk gebeurde op een 'met automatische knipperlichten be veiligde overweg tussen Amersfoort en Barneveld. De slachtoffers zijn de heer A. Gaalman (75) en zijn vrouw J. Gaal- man-Letterboer (73). uit Enschede. De oorzaak van de botsing is onbe kend. Overval op speelhol in Rotterdam ROTTERDAM, 19-5. Twee gemas kerde mannen hebben in de nacht van vrijdag cp zaterdag een achttal roulettespelers beroofd van een be drag van f 12.000. Omstreeks drie uur waren beide mannen- de woning aan de Meinesz- laan, waar het spel werd gespeeld, binnengestapt. Daar bedreigden zij de zeven spelers en de bewoner van het pand' met vuurwapens. Er wer den enkele schoten gelost, maar nie mand werd gewond. Het tweetal ging er met de buit vandoor en is thans spoorloos. Arrestant per ongeluk in been geschoten AMSTERDAM, 21-5. De 17-jarige E. R. van Z. is in de nacht van zon dag op maandag op het Rapenburg in Amsterdam per ongeluk door een rechercheur in een bovenbeen ge schoten, nadat hij op verdenking van poging tot autodiefstal was aan gehouden. De jongeman vroeg de politieman, die met getrokken pis tool op hem was toegelopen, zich te legitimeren. Toen deze aan het ver zoek wilde voldoen en het wapen in zijn andere hand overnam, om zijn legitimatiekaart te pakken, ging - aldus een politiewoordvoerder - door onverklaarbare oorzaak een schot af. De verdachte, vermoedelijk eenmilitair, is. opgenomen in* het Binnengasthuis. Jongen verdronken ROTTERDAM, 20-5. De zeven jarige Ronald Blokland uit de Ka- tendrechtse straat in Rotterdam is zondag in de Nieuwe Maas bij de linker veerdam verdronken. Hij was met enkele kinderen aan het spelen op een boot. Op een gegeven ogen blik was hij verdwenen. De inmid dels gewaarschuwde rivierpolitie ken even later het stoffelijk over schot bergen. Auto tegen boom: vier doden WARNSVELD. 19-5. Bij een ver keersongeluk op de Borculoseweg in de Gelderse gemeente Ruurlo zijn zaterdagmorgen vier Marokkaanse gastarbeiders om het leven gekomen. De vier woonden in Winterswijk. Een personenauto met de vier Ma rokkanen reed ter hoogte van de be graafplaats met grote snelheid tegen een boom. Twee duikers verdronken Man dood 11a val LEEUWARDEN, 21-5. Een tragisch verdrïnkingsgeval heeft zaterdag middag bij Terschelling twee slacht offers geëist. Het waren leden van een duikvereniging uit-Leeuwarden. Zij doken met zuurstofapparaten, waarbij zij in een net verward raakten. Een van hen, de heer F. van Meekeren uit Zurich (Fr.) wist zich te bevrijden. Hij ging onmiddellijk naar boven om alarm te slaan. De andere, Cecar Klaas de Groot, af komstig uit Leeuwarden fotograaf van beroep slaagde er echter niet in zich uit het net los te maken. Hierop gingen verschillende duikers naai beneden. Zij konden de heer De Groot bevrijden. Toen een arts kunstmatige ademhaling toepaste bleek dat de heer De Groot overle den was. Bij de reddingspogingen is de heer Van Meekeren cpnieuw in het net verstrikt geraakt en verdronken Beide slachtoffers waren leden van de Noord Nederlandse Federatie van Duikersverenigingen Nirwana. BERGEN OP ZOOM, 19-5. Het gemeentebestuur van Bergen op Zoom heeft schriftelijk een beroep gedaan op het Rampenfonds om te trachten een bijdrage uit het fonds te krijgen voor hulp aan de door wateroverlast van donderdag 3 mei jl. getroffen inwoners. In een uur tijds viel er toen in de stau 70 mm regen tijdens een plens bui, waardoor straten blank kwamen te staan en het water de huizen en winkels binnenstroomde. Bij de ge meente kwamen heel veel verzoeken om schadevergoeding binnen, doch het stadsbestuur staat in deze geval len machteloos, omdat voor dit soort calamiteiten onmogelijk fondsen ge vormd kunnen worden, zo schrijven b. en w. aan het Rampenfonds. „Wij zijn ons ervan bewust", aldus hel gemeentebestuur, „dat hier niet ge sproken kan worden van een natio nale ramp, doch voor de betrokke nen, die geconfronteerd werden met schadelijke gevolgen van deze onge kende wateroverlast, wordt het wel als zodanig ervaren." Bij het bijzonder zware noodweer liepen op 3 mei vooral de laagst ge legen delen van de stad onder wa ter, omdat de riolering de wolk breuk met geen mogelijkheid kon verwerken. In tientallen- gevallen drong het water huizen en winkels binnen, waardoor grote schade werd aangericht aan vloerbedekking, meubilair, inventaris etc. Maandag 21 mei Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, schaak- wedstrijden. Mondragon, 20.00 uur, vergadering „Philatelica". Dinsdag 22 mei Zonncmairc „De Volharding", 20.00 uur, leden vergadering Oranjevereniging. Woensdag 23 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, vergadering C.P.B. Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad. Serooskerkc Restaurant „Schelphoek", 14.00 uur, afdeling Brouwershaven «Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Donderdag 24 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwenvereniging. Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 15.00 en 29.0021.00 uur verkoping (Zendingskrans). Zondag 27 mei Nieuwerkerk „Rehoboth", 20.00 uur, jongeren-dis- kussie-avond. Vrijdag 1 juni 's Landskamer, 10.00 uur v.m., ver gadering Waterschap Schouwen- Duiveland. Huis van Nassau, 19.30 uur, Goöp. Raiffeisenbank „Zierikzee e.o." Zaterdag 2 juni Scharendijke/Ellemect Wandeltocht Z.S.C. '62 ROTTERDAM, 19-5. De 32-jarige voorman C. A. Jonkers uit Steenber gen is vrijdagmiddag van een 55 me ter hoge stelling gevallen. Hij kwam op een betonnen vloer terecht en was op slag dood. Het ongeluk ge beurde bij de bouw van de elektrici teitscentrale op de Maasvlakte. Het stoffelijk overschot van de man is naar het Zuiderziekenhuis in Rotter dam gebracht. Auto tegen boom: Dode en vijf gewonden HOOGE EN LAGE MIERDE (N.B.) Zaterdagavond is te Hulsel, gemeen te Hooge en Lage Mierde, bij een verkeersongeluk een man om het le ven gekomen en zijn vijf mensen ge wond. Waarschijnlijk door de gladheid van het natte wegdek slipte een per sonenwagen en reed tegen een boom. De 19-jarige A. M. A. Persoons uit Rotterdam verloor het leven. Een in zittende van de auto was ernstig en de vier overige inzittenden waren in mindere mate gewond. Wntergule- ganzenbord WASHINGTON, 19-5. Het kon niet uitblijven „een potje Wa tergate spelen" is een nieuwe rage in de'Verenigde Staten. Drie onderne mende zakenmannen in New York hebben om te beginnen 10.000 exem plaren van deze nieuwe variant op het vertrouwde ganzenbord op de markt gebracht. De spelers vertrekken van het Witte Huis, dobbelstenen gooiend, om over een weg met talrijke obsta kels die hen in de gevangenis kun nen brengen tenslotte Wateigate te bereiken. De zwaarste gevangenis straf is weggelegd voor de speler die de rechter-commissaris, belast met het onderzoek, de functie van minis ter van justitie aanbiedt. Spotvogel en Wielewaal ook weer terug MIDDELBURG, 21-5. Ornilologen hebben zaterdag de spotvogel en de wielewaal gesignaleerd. Dit betekent dat alle soorten vogels, die in tro pisch Afrika plegen te overwinteren maar zomers in Nederland vertoeven weer in ons land teruggekeerd. De trek van de zgn. zomergasten naar Nederland gaat tot ver in juni door. Heengaan Italiaanse kabinet-Andreotti geëist ROME. De voorzitter van de Ita liaanse communistische partij, Enri co Berlinguer, heeft het heengaan van het kabinet-Andreotti geëist, naar aanleiding van de bomaanslag in Milaan. Laai berouw PARIJS. 19-5. Laat berouw heeft een 79-jarige man in een ziekenhuis in Nantes geloond. In een brief aan zijn dochter vertelde hij dat hij in 1944 zijn eerste vrouw en moeder van degene aan wie de brief was gericht, had vermoord en haar lijk onder de kersenboom van zijn tuin in het plaatsje Reze had begraven. De door de dochter op de hoogte gestelde politie ontdek te inderdaad de stoffelijke resten van de verdwenen vrouw. De vader had zijn kind na de moord verteld dat zijn vrouw er legen hel einde van de oorlog met een Duitse offi cier vandoor was gegaan. Het is mogelijk dat een niet onbe sproken levenswandel van zijn twintig jaar jongere vrouw hem lot de misdaad had ge dreven. Later werd de ver moorde vrouw als vermist op gegeven waarna de man op nieuw trouwde. De politie en de gerechtelij ke instanties stellen een ver der onderzoek in. Daar de misdaad meer dan 20 jaar ge leden is gebeurd, is hij ver jaard en kan de man niet meer voor de rechtbank ge daagd worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2