ADVOCAAT BETAALDE DE WATERGATE-VERDACHTEN Engeland stuurt marine naar IJslandse wateren FELKE AANBÖUW KEU KENS LR AM A U BÉ Nixon denkt niet aan aftreden Ernstige ongeregeldheden in Salisbury Akkoorden Sowjet-Unie en West-Duitsland Giftig gas in Skylab-cabine Cairo dwingt Belgisch vliegtuig te landen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag; 21 mei 1973 129ste jaargang Nr. 21287 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Z-erikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 °/o B.T.W. In dit nummer; Intern, hengelwedstrijd bij Schelphoek REYKJAVIK, 19-5. Twee fregatten van de Britse marine zijn zaterdag de 50-mijlszone rond IJsland binnengevaren, die IJsland eenzydig tot zijn visserijwateren heeft bestempeld. De IJslandse premier Olafur Johannesson lieeft onmiddellijk de Britse ambassadeur*"ontboden en krachtig geprotesteerd tegen de „Britse invasie". mïng die Engelse vissersboten in de omstreden vijftig-mijlszone van IJs land van fregatten van de Britse Koninklijke Marine gekregen heb ben. LONDEN, 21-5. De Britse journa list Brian Crozier schrijft uit naar hij meent betrouwbare bron verno men te hebben, dat de gewezen Na zi-concentratiekamparts Joseph Mengele in Paraguay woont waar hij betrokken is in een drug-smokkel organisatie. „Beschermheer" van deze organi satie zou een topfunctionaris van het bewind van president Alfredo Stroessner zijn. Dit nummer bestaat uit 6 pagina'» ZIERIKZEE. Zierikzee onderging voor het eerst zijn loopstraten. De reakties van publiek en zakenlieden lopen nogal uiteen. Niet iedereen is gelukkig met de nieuwe regeling. Een zeker ongenoegen uitte zich in de nacht van zaterdag op zondag door het plakken van stroken met het woord „protest" op ver schillende borden. De wandelaars waarderen de situatie echter duidelijk en geloven dat vooral ook in het drukke seizoen de regelingeen geweldig gun stig effekt zal sorteren. Enkele zakenlieden zijn dezelfde mening toegedaan, maar een zakenman in de Poslstraat belde op en deelde mee: „vroeger heette de Poslstraat Potstraat en nu „Dood in de PoV'-straat. De waarheid zal wel in het midden liggen, maar straks slaat de weegschaal wel door naar de goe de kant voor iedereen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De IJslandse x-egering protesteert met klem tegen de agressie van Groot-Brittannië tegen een NAVO- bondgenoot, die slechts zijn bestaan verdedigt door zijn voornaamste middel van bestaan (vis) te verdedi gen, aldus de protestnota. IJsland, zo zegt de nota. behoudt zich het recht voor tegenmaatregelen te ne men. Tot dusver had Engeland alleen ongewapende schepen gestuurd om de Britse treilervloot binnen de 50- mijlszone te beschermen. Het kwam regelmatig tot botsingen met sche pen van de IJslandse kustwacht, die netten van de vissersboten door sneden. Donderdag verlieten bijna alle Britse treilers de visserijwateren uit protest tegen het uitblijven van hulp van de Britse marine. Nadat de Britse regering betere bescherming had toegezegd keerden de meeste te rug. „Kabeljauwoorlog" Premier Olafur Johannesson van IJsland heeft zondag bekendgemaakt dat zijn kabinet zich maandag zal buigen over de vraag of Engeland in de „kabeljauwoorlog" agressie heeft gepleegd die ter kennis van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties of zelfs de Navoraad in Brus sel zou moeten worden gebracht. Hij zei dat het kabinet de stappen zal overwegen die IJsland moet ne men naar aanleiding van de bescher- bij I in onze sWwroor Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265 WASHINGTON, 19-5. Herbert Kalmbach, tot voor kort Nixon's persoonlijke advocaat, heeft 210.000 dollar gegeven aan de zeven verdachten in het Water- gate-proces, of aan hun advocaten. Dit is bekendgemaakt door de Amerikaanse algemene rekenkamer (General Accounting Office). De G.A.O. heeft deze inlichtingen van Kalmbach gekregen. Kalmbach had het grootste deel van dit bedrag gekregen van ex-mi- n'ister van handel Maurice Stans, toendertijd medewerker van Nixons verkiezingscampagne, Frederick La rue, eveneens campagnemedewerker en Thomas Jones, een medewerker van de „Northdrop Corporation". WASHINGTON, 19-5. De woord voerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, heeft vrijdag op zijn pers conferentie verklaard, dat president Nixon in het geheel niet van plan is af te treden in verband met de Wa- tergate-zaak, de president heeft nog veel te doen en nog veel tot stand te brengen", aldus Ziegler. De G.A.O. constateert dat deze transacties een schending lijken van de wettelijke regeling voor de finan ciering van campagnes en heeft het rapport daarom voorgelegd aan het ministerie van justitie. Zwijgen „kopen" James McCord, een van de ver oordeelden in het Watergateproces, zei voor de senaatscommissie dat men met geld geprobeerd heeft zijn zwijgen te kopen en dat hij geld had gekregen voor de proceskosten. Het comité tot herverkiezing van presi dent Nixon verklaarde zaterdags niets onwettig te hebben gedaan. Het comité noemt het G.A.O.-rapport „onvolledig en inaccuraat", maar spreekt niet met zoveel woorden te gen dat Kalmbach via tussenperso nen de zeven Watergate-verdachten heeft betaald. Brezjnjew naar Washington BONN. De leider van de Sowjetrus- sische communistische partij Leonid Brezjnew heeft zondag in Bonn ge zegd dat de Watergate-zaak geen in vloed zal hebben op zijn plannen een bezoek te brengen aan president Ni- SALISBURY, 21-5. Na een boks- toernooi in het Afrikaanse woonge bied Harari van Salisbury in Rho- desië is het zondag tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Negers begonnen na het verlaten van het moderne stadion „Rufaro" met stenen te gooien en hielden dat twee uur vol. Een van de slachtoffers van de rel is mevrouw Allan Savory, vrouw van een vooraanstaande blanke po litiefunctionaris. Zij liep ernstige hoofdwonden op en ook haar zoon werd aan het hoofd gewond en kreeg een gebroken arm. Mevrouw Savory verwacht haar tweede kind. „Natuurlijk is Amerika op mijn programma blijven staan", was het antwoord van Brezjnew op de vraag van een verslaggever van een tele- visiepool die hem bij aankomst van bondskanselier Brandts residentie aansprak. „Die datum blijft. Ver wacht u dan een aardbeving, of zo. Ik ga er zeker naar toe". Openbare aanklager in Watergate-zaak C WASHINGTON. 19-5. De Ameri kaanse jurist Archibald Cox is vrij dag in Washington benoemd tot eer ste openbare aanklager in de Water gate-zaak. Op een persconferentie heeft de door president Nixon benoemde mi nister van justitie Elliot Richardson de 61-jarige voormalige advocaat- generaal voorgesteld als degene die belast zal zijn met de strafrechtelij ke vervolging in de Watergate-zaak. President Nixon had in een rede op 30 april toegezegd, dat een bij zondere eerste aanklager met bij zondere bevoegdheden en in een on afhankelijke positie zou worden be noemd. Cox zal tot strafrechtelijke vervol ging overgaan na afloop van het se- naatsonderzoek en de geheime ver horen door een jury-rechtbank in de Watergate-zaak. BONN, 20-5. De leider van de Sowjetrussische communistische par tij, Leonid Brezjnew, en bondskan selier Willy Brandt van West-Duits land hebben zaterdag in Bonn een overeenkomst getekend over weten schappelijke, industriële en techni sche samenwerking tussen de Sow- jet-Unie en de Bondsrepubliek. Viaduct in aanbouw ingestort CEAN, 19-5. Bij Cean in Norman- dië zijn vrijdag vijf arbeiders onder een grote hoeveelheid beton bedol ven, toen een in aanbouw zijnde via duct instortte. Het stoffelijk over schot van een van hen is gevonden. Aangenomen wordt dat ook de an dere vier het ongeluk niet hebben overleefd. Het ongeluk gebeurde doordat een kabel brak van een kraan die juist een stuk van beton van 40 ton op hees. HCUSTON, 19-5. De vluchtleiding in Houston heeft pogingen onderne men mogelijk giftige gassen uit de Skylabcabine te verdrijven en de cabine te vullen met een vers meng sel van zuurstof en stikstof Halver wege moest de operatie echter voor lopig stopgezet worden omdat de neus van het ruimtelaboratonum naar rechts zwenkte door de kracht van de uitgeblazen gassen. HAAMSTEDE. Met een officieel getinte bijeenkomst, wordt ivoensdag 23 mei stilgestaan bij de afsluiting van de ingrijpende restauratie van Slot Haam stede. De foto de fraaie brug over de gracht en de toegangspoort. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUSSEL, 21-5. De Egyptische autoriteiten hebben zondagavond een Belgische Boeing 707 met 45 passagiers en 8 bemanningsleden aan boord gedwongen op het vlieg veld van Cairo te landen. Dit heeft de Sabena bekendgemaakt. Het persbureau voor het Midden oosten had uit Cairo gemeld dat het viermotorige toestel tot landen was gedwongen omdat het zonder voor afgaande toestemming het Egypti sche luchtruim was binnengekomen De Boeing was op weg naar Dar-es- Salaam, Groot schandaal rond Belgische PTT BRUSSEL, 19-5. Beschuldigingen tegen de Belgische administrateur- generaal van de PTT, de socialist Baudrin. hebben vrijdag in België groot opzien gebaard. Een hoofdin genieur van de PTT heeft de admi nistrateur-generaal beschuldigd van niet legale praktijken die de PTT in middels op een schade van 420 mil joen gulden te staan zouden zijn ge komen. Volgens de Sabena heeft het toe stel later toestemming gekregen te vertrekken. Men wist in Brussel nog niet wat de reden van de Egyptische actie is geweest. .Noodhulp voor Afrika DEN HAAG, 19-5. De Nederlandse regering heeft besloten noodhulp te verlenen aan de door uitzonderlijk grote droogte getroffen Afrikaanse landen Senegal, Mali, Bovenvolta, Niger, Tsjaad en Mauretanië. Daar toe heeft de minister voor ontwikke lingssamenwerking. drs. J. P. Pronk, vijfhonderd ton graanbiscuits aan de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) beschik baar gesteld. Nederland geeft daarmee gehoor aan de dringende oproep, die de di recteur-generaal van de FAO op de wereld heeft gedaan om de getroffen landen et helpen. De graanbiscuits zijn in blik verpakt. Ze hebben een grote voedingswaarde en zijn voor onmiddellijke consumptie geschikt. Joseph Mengele drugsmokkelaar? O Verwachting tot dinsdagavond: Weinig verandering Vannacht nog plaatselijk een regen- of onweersbui; morgen overdag zon nige perioden- en op de meeste plaat sen droog; zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuid west; minimumtemperaturen onge veer 11, maxima morgen van 17 gra den vlak aan zee tot omstreeks 21 graden elders. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperaturen: van ongeveer nol-maal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 22 mei. Zon op 4.37, onder 20.37. Maan op 0.13, onder 8.49. Laatste kwartier: 25 mei (9.40). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 22 mei 6.16 18.31 11.57 Doodtij: 27 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een vlak lage drukgebied dat zich nu al enkele dagen ten zuidwes ten van Ierland handhaaft, houdt over onze omgeving een overwegend zuidelijke stroming in stand. Met de ze stroming wordt vrij warme, maar ook vochtige lucht aangevoerd. Dooi de hoge vochtigheid van de lucht zijn de kansen op plaatselijke regen- of onweersbuien vrij groot. Boven dien worden kleine warmtestoringen die regelmatig boven Frankrijk ont staan, met de zuidelijke stroming naar ons land getransporteerd. Dooi de nabijheid van' het laëe drukge bied is het weer de laatste dagen in Spanje. Westelijk-Frankrijk en op de Britse eilanden nogal wisselvallig, regenachtig en koel. Dinsdag zal een zwakke rug van hoge luchtdruk de atmosfeer boven ons land wat stabiliseren, zodat de zon de overhand zal hebben op de buien. Overigens behoudt het weer zijn licht wisselvallig karakter met ongeveer normale temperaturen. I t I Van alle twaalf maanden in het jaar, is de meimaand de dicht erlijksle. Ouida

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1