Be»iu werkzaamheden Prov. Visserij Coördinatie-orgaan Sirene was stuk STREEKNIEUWS Het rommelt „aardig" in de vereniging J\ I ïfÊt. W*r% C. Wandel en Zn Astronauten moeten nog wachten AANDACHT VOOR PLAN-IJSSEL VOOR VOOR-DELTA (Slot) Zierikzee, 16-5. Het Provinciaal Visserij Coördinatie orgaan gaat - zoals gemeld - (men zie het donderdagnummer) beginnen. Onderstaand treft men de verdere doelstellingen van het orgaan aan. Versterking van de Zeeuwse kot- tervloot door middel van aangepaste financieringsmaatregelen. Bij de huidige tendentie naar gro tere en duurdere schepen voldoet het systeem ven de financiering door middel van een gemeentelijke kredietgarantie niet langer. Er ont staat een te groot risico en een to grote belasting vcor de gemeentelij ke financien. Het is noodzakelijk dat het draagvlak van de financiering van de vlootvernieuwig wordt ver breed. Een adeel van de huidige krediet- garantielening is ook dat de kleinere minder draagk.achtige vissei-s veelal niet geholpen kunnen worden. Dit houdt een zekere discriminatie in ten opzichte van een categorie, die juist het zwaarst door de uitvoering van de Deltawerken worden getrof fen. Voor deze groep zullen speciale maatregelen nodig zijn. Act iet beleid met betrekking tot het aantrekken van verwerkende en toeleverende bedrijvigheid. De uitbreiding van de EEG met Engeland en Denemarken vormt een aangrijpingspunt om grotere natio nale en internationale bedrijven te interesseren voor investeringen in Zeeland ten behoeve van aanvoer, BRUSSEL, 17-5. Hei feit dat de alarmsirene van de brandweer in Basecles in België al langer dan een jaar onklaar is, zal hei warenhuis „Nopri" in dit stadje (of zijn verze keringsmaatschappij) veel geld kos ten. Dat warenhuis is donderdag middag namelijk zwaar beschadigd door een felle brand die zijn kans kreeg omdat de brandweer te laat kwam opdagen vanwege het gebrek aan de sirene, die al een jaar defect is. Bij deze brand deden zich geen persoonlijke ongevallen voor, met dien verstande dat enkele brand-, weerlieden licht gewond werden. De verkoopruimte van het warenhuis liep echter zware brand- en water schade op. Een achter het warenhuis gelegen opslagplaats ging geheel verloren. De brand ontstond enkele ogen blikken voor de middagpauze. Op dat moment was er vrijwel geen publiek in het warenhuis. Op hei moment dat de brand uitbrak werd de vrij willige brandweer gewaarschuwd. De oproep kwam-wel binnen, maar aangezien de sirene defect was kon den de mannen van de brandweer niet opgeroepen worden. yyyzcc&yyscGCGccGcccc&saac KOUWENBERG doe-het-zelf /artikelen op saqjjait^gèfoied Posptraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. RENESSE. Wachtend op de officiële ingebruikstelling wacht slot „Moer- mond" in een kader van zacht lente groen. verwerking of verhandeling. Hierbij kan ook gedracjil worden aan ves- tigingspunten vooi buitenlandse re derijen. L'ehoud van het visserij-onderwijs in Zeela nd. Visserij onderwijs op provinciaal niveau is van onschatba re waarde voor de continuïteit in de personeelsvoorziening en voor de begeleiding van de grote structuur veranderingen in de visserij. Bovenstaande punten hebben als gemeenschappelijke achtergrond: de gen eentelijke zorg voor de verdere ontwikkeling van bedrijfsresultaten en werkgelegenheid in oen belang rijke, traditioneel Zeeuwse bedrijfs tak, welke vele gunstige neveneffec ten heeft voor de Zeeuwse samenle ving en bovendien geen nadelige mi lieueffecten veroorzaakt. De Contactgroep is als volgt samengesteld: I. Filius, wethouder van Vlissin- gen, voorzitter; H. Cornelisse, wet houder van Reimerswaal; P. J. Evers, burgemeester van Korlgene; A. Hack. burgemeester van Ame- muiden; A. G. U. Hildebrandi, vis serij-econoom, 's-Gravenhage; S. A. Jumelet, wethouder van Bruinisse; Th. H. de Meester, burgemeester van Zierikzee: A. J. Scherpenisse, wet houder van Thclen; J. J. Vergouwe, wethouder van Costburg; C. de Schipper, E.T.I. voor Zeeland, Mid delburg. secretaris. OOSTERLAND Verkoop woonhuis Het woonhuis Sandströmstraat 40 alhier, eigenaresse mevr. de wed. Vermaas-de Schutter is door bemid deling van het makelaarskantoor Edelschaap alhier van eigenaar ver wisseld. Deze houten woning, een Zweedse geschenkwoning, werd ge kocht door de heer Jacob Goud zwaard Johz.. thans woonachtig aan de Sint Joostdijk 9. Eerste bewoner van dit woonhuis was de heer C. M. van den Berge die enige jaren gele den een bejaardenhuis betrok aan het Hofplein. SIRJANSLAND Voor het Astmafonds is door de meisjes Gp 't Hof f 43,85 opgehaald. BRUINISSE Veerboot was gestremd Woensdagmiddag is het veer Zij— pe-Anna Jacobapolder enkele uren gestremd geweest, doordat een as brak tussen een truck en een opleg ger, geladen met stenen. Bij het af rijden van de pont te Zijpe op de loopbrug moet men een klein hoogteverschil overwinnen. De as, die truck met de oplegger verbond was tegen de schok die dat teweeg bracht niet bestand en brak af. Een monteur die helemaal uit 's-Herto- genbosch moest komen, heeft de breuk weer hersteld c.q. de verbin ding weer tot stand gebracht zodat de oplegger kon worden weggereden. Maar een tweetal automobilisten, die na de truck de pont moesten afrij den zaten enkele uren in de val. Zij konden niet passeren en moesten wachten tot de afrit van de pont weer vrij was. Meer telefoonlijnen voor gemeente De gemeente Bruinisse (gemeente secretarie) heeft thans de beschik king over drie telefoonlijnen, daar de PTT vorige en deze week een nieuwe automatische telefoon instal latie aanlegde, nodig geworden door veroudering van de in gebruik zijn de en door de vestiging van de tech nische dienst Bruinisse-Midden- schouwen in het gemeentehuis. Interkerkelijke jeugddienst Op zondag 20 mei a.s. om 17.00 uur wordt in de Ned. Hervormde Kerk te Bruinisse een interkerkelijke jeugd dienst gehouden, welke dienst zal worden geleid door Sipke van der Land uil Wassenaar. Sipke van der Land geniet bekendheid door het tv- programma* „Je kunt het geloven of niet" van de NCRV, waarin hij o.a. de plaats van de jeugd in onze hui dige kerk aan de orde stelt. Aan de dienst werkt verder mee het koor „The Voices of Freedom" uit Oost-Souburg. Een uitstekend kooi-, dat er toe /.al bijdragen, dat de dienst een blij gebeuren wordt. Het orgel wordt bespeeld door Jo van den Berge uit Bruinisse. De jeugddienst is georganiseerd door jongeren van de Hervormde en Ge reformeerde kerk van Bruinisse. Zendingskrans Tryfosa Bovengenoemde zendingskrans der Geref. Gem. in Ned. zal op donder dag 24 mei a.s. haar eerste verkoop middag en -avond houden, in het Herv. Ver. Gebouw. De. opbrengst van al de gemaakte goederen zal zijn ten bate voor de Mbuma-zending. Ook zal de heer Van Beveren daar zijn met een boekenstand met goede lectuur, mede ter ondersteuning van dit zendingswerk. Er is veel werk door de zendings krans verricht. Ongetwijfeld zal er veel belangstelling voor zijn. D.e toe gang is vrij. Het bestuur hoopt op het welslagen hiervan. Voor lijden: zie agenda. Het inwonertal Het aantal inwoners van Bruinisse was per 1 mei 1973 2649, op 1 maart waren er 2616, tegen 2606 per 1 ja nuari 1973. De stijging in de maanden maart en april werd onjder meer in de hand gewerkt, door het gereed komen van 26 nieuwe woningwetwoningen in plan West en een aantal premie-wo ningen in diezelfde wijk. Jammer dat de afgifte van bouw vergunningen van premiewoningen momenteel stagneert. Een bouw maatschappij, die reeds ver gevor derde voorbereidingen had om een dezer dagen te gaan bouwen, heeft aan de gegadigden de reeds gestorte bijdrage terug gegeven. Bru kan „Kwiek" niet missen BRUINISSE, 16-5. Het rommelt in de gymnastiekvereniging Kwiek te Bruinisse en tal van grieven kwa men aan de oppervlakte In een wat rumoerige jaarvergadering, woens dagavond in hotel Storm gehouden. Een bepaalde groep ïs ontevreden over de gang van zaken in de vere niging en dit onbehagen werd geuit in grievende opmerkingen en scher pe kritiek. Een andere groep, voor namelijk ouderen vond geen reden voor een ongelimiteerde kritiek en ook zij liet dat blijken. De eens zo bloeiende sportvereni ging waarop Bruinisse terecht trots kon zijn. verkeert kennelijk in een neergaande periode, iets wat door bepaalde leden moeilijk schijnt te kunnen worden verwerkt. Maar de opgekomen leden (plm 30) spraken toch in meerderheid hun vertrouwen in het bestuur uit, ter wijl eveneens werd besloten het contract met de trainer de heer Kos ters uit Zierikzee te verlengen. En kele voorturnsters dreigden met het opzeggen van hun lidmaatschap c.q. het staken van hun werkzaamheden ten bate van de vereniging. Het is te hopen, dat het bestuur er in mag slagen hun van dat voornemen te rug te houden, want het zou jammer zijn, dat een gymnastiekvereniging die vele jaren voor jongeren en ou deren te Bruinisse. een zinvolle en nuttige vrijetijdsbesteding gaf, zou moeten verdwijnen. Bru kan Kwiek niet missen. J nt Duiveland. GARAGE Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 Doden langs Frans-Spaanse grens HENDAYE, 18-5. In 1972 zijn langs de Spaans-Franse grens de lijken gevonden van twaalf Portugezen en Afrikanen die illegaal probeerden Frankrijk binnen te komen. D.e meesten zijn in de bergen ver ongelukt. Dit is donderdag, rheegè- deeld door de autoriteiten van.de Franse grensbewaking in Hendaye, nadat er berichten de ronde deden dat er meer dan 15Ó. illegale immi granten zouden zijn 'omgekomen.' Zeven lijken zijn aan 'de Spaanse kant van de grens gevonden en vijL langs de Franse, kant. In de afgelo pen tien jaar zijn 80 mensen om het leven gekomen terwijl ze pi-obeerden illegaal de Spaans-Franse grens over te komen. HOUSTON, 17-5. De lancering van de drie Amerikaanse astronauten, die de eerste bemanning van de Skylab vormen, is opnieuw uitge steld en wel tot vrijdag volgende week. Naar het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) donderdag heeft bekend gemaakt, zullen de astronauten een soort zon nezeil over het ruimtestation span nen. Duitse televisie over Hollandse piratenzenders HILVERSUM. Be verwikkelingen rond de voor de Nederlandse kust opererende piraten zenders en de concurrentiepositie tussen Hilver sum III en Radio Veronica is onder werp van een Duits televisiepro gramma, dat dinsdag 22 mei op Duitsland I zal worden uitgezonden in de serie „Trefpunkte". R.enesse beleefde deze week alweer de eerste markt in het jaar. Er be- slond al dadelijk een grote belang stelling; voorproefje intn de zomer- drukte. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Pluim veehoudster niet meer op de stoep ZWOLLE, 17-5. Mevrouw Anna Kleinheerenbrink (33) uit Slaghren (gem. Hardenberg) heeft haar sit- downaetie voor het kantoor van de rijksinspecteur van volksgezondheid en de milieuhygiëne in Zwolle na vijf dagen en zes nachten beëindigd. De 33-jarige pluimveehoudster acht haar doel bereikt, nu twee Tweede-Kamerleden de heren Kros- se en Ter .Woorst (beiden KVP) over haar geval vragen gaan stellen aan minister mevrouw Vorrink van volksgezondheid en milieuhygiëne. Mevrouw Kleinheerenbrink was bij inspecteur ir. J. P. van den Berg' op de stoep gaari zitten omdat deze bij de kroon in beroep was gegaan tegen een door de gemeente Harden berg verleende hinderwetvergun ning tot uitbreiding van het door haar en haar gezin gedreven pluim- veebedrijf. Hoechst mag uitbreiden MIDDELBURG. 17-5. Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben ..Hoechst Holland N.V." in Vlissin- gen vergunning gegeven om een chemische fabriek in Vlissingen- oost uit te breiden. De uitbreiding houdt een vergroting in van de op slag van natronloog en polyconden- saat. terwijl er een inrichting voor ontvangst, opslag en distributie van superbenzie en aardgasolie bij mag worden gezet. Hoechst moet er van G.S. wel voor zorgen dat de electromotoren en elektrische toestellen in de uitbrei ding geen storing in radio en televi- sie-ontvangst veroorzaken. Israëlische agent schoot in Hilton-hotel AMSTERDAM, 17-5. De drie Franse bankrovers, die vorige week woensdag met de politie op de hielen dekking wilden zoeken in het Hilton hotel te Amsterdam, blijken dubbele pech te hebben gehad. Na de botsing met de auto, waarin ze met hun buit poogden te ontko men, liepen ze in de hal van het ho tel uitgerekend tegen Israëlische veiligheidsagenten op, die zonder een moment te aarzelen het vuur openden. Daarbij werd een dei- bankrovers in de hartstreek getrof fen. Het onderzoek in deze schietpartij is thans zover gevorderd, dat de Amsterdamse politie dit nu met vol ledige zekerheid bekend heeft kun nen maken. De luchtige zomerkatoentjes van '73. Voor lioogzomer deze zonnejurkjes van gebreide katoen, die veel bloot laten zien. Luchtig en zeer modieus. Het tweedelig pakje met horizontale streepjes heeft een halter-hals en een open rug. Het strapless-jurkje heeft een geborduurde bloemenrand en strikjes op de schouders. Na installatie Visserij-orgaan ZIERIKZEE. 17-5. Op maandag 28 mei zal te Middelburg de Provinciaal Visserij Coördinatie orgaan Zeeland door de Commissaris der Koningin in Zeeland mr. J. van Aartsen wor den geïnstalleerd. Verder zal in deze openingsverga dering aandacht worden besteed aan Je structuur van de Zeeuwse Visserij, aan de nota van de Contactgroep Zeeuwse Visserijgemeenten en aan het z.g. Oosterscheldewad, het z.g. Plan IJssel, om te bewerken, dat door het aanleggen van dammen, een z.g. „voordelta" ontstaat tussen Wal cheren en Goercc. Deze voordelta zou een mogelijk heid moeten scheppen, om de schaal en schelpdierencultuur te blijven uitoefenen, terwijl ook de functie van „kinderkamer" voor diverse soorten vis, behouden zou blijven, alles ter vervanging van mogelijk heden, die door het afsluiten van de Oosterschelde verloren gaan. Het Statenlid IJssel heeft zijn denkbeel den betreffende een „Oosterschelde wad" vorig jaar eind oktober open baar gemaakt. Drie dammen zouden in zee moeten worden gelegd, elke dam op de kop voordien van een z.g. bastion. Eén dam op de uiterste punt van Noord-Beveland (Onrustpolder), één dam op de kop van Schouwen ter hoogte vari het vliegveld Haam stede en één strekdam op de kop van Goeree, bij de vuurtoren. Men overweegt, dat het instellen van „werkgroepen ad hoe" de voor keur verdient boven het instellen van werkgroepen sec.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6