Landbouwprijzen Prijzen in april 1,7 procent hoger HEMO SPECIAL GOOIT HET OP DE GROTERE TOER Konsumentenkontakt verwacht prijsstijging tot 8 procent Weg voor blinden DE OLIE VAN DE NOORDZEE Rijnmond-recreatie in de knel AGENDA LAATSTE NIEUWS heerlijk Ieder jaar opnieuw heerst er heel wat angst rond de landbouwprij zen en een moderne vraag is: wat zal Brussel nu weer klaar maken? Die prijzen, althans de beweging der prijzen van landbóuwproduk- ten is bekend en er is dus weer een EEG-resultaat uit het vuur gesleept. Dat mag men zo wel zeggen; het bewijst dan overigens tevens dat de methodiek van prijsstelling niet zo simpel is, om niet te zeggen veel te moeilijk en verder dat de gemeenschappelijke basis (en daar gaat het in de EEG toch om) om die landbouwprijzen op te baseren maar smal. Men houdt dus iedere keer het hart vast of het allemaal weer wel ge lukken zal, met name de produ cent, die al heel goed ge-infor- meerd moeten zijn willen zij het subtiele spel van wikken en we gen van allerlei belangen kunnen volgen. Vast staat dat de proce dure door vergroting van de EEG er ook in de toekomst niet een voudiger op zal worden. Twee uitzonderingen springen er ditmaal prijsmatig uit: de vee houderij (maar dat was al eerder zo) en de tuinbouw, ook een teer plantje, dat best wat steun gebrui ken kan. Opnieuw lijkt de akker bouw het kind van de prijsstel lingsregeling. Er is wel een prijs verhoging, maar die bedraagt slechts één procent voor de voor naamste produkten, die b.v. ook op Schouwen-Duiveland worden geteeld. Wie de spiraal van kost prijzen en verhogingen kan teke nen. weet wel dat in deze tijd een een 1 ^-verhoging veel te gering is. Het gaat immers niet louter om de financiële behagelijkheid van de boer (en daar mag het best om gaan), maar om de altijd bestaan de noodzaak om te investeren en wat doet mien dan met één pro cent meer? Het Landbouwschap heeft in het onderwërpelijk kader vooral gelaakt de - wat genoemd wordt - „verwarrende combinatiepogingen van prijsbeleid met monetair be leid". waardoor de prijsmaatrege len voor een aantal produkten bijzonder ingewikkeld worden gemaakt. Een zaak die de agrarische re gio ook geweldig aanspreekt is die van de grondpolitiek en in dit op zicht wordt uiteraard belangstel lend uitgekeken naar hetgeen van overheidswege op dit speciale terrein 'uit de bus komt. Hier (het is helemaal (ook) een zaak van Schouwen-Duiveland) duikt het probleem op van de grondverwer ving voor niet-agrarische doelein den (huizen, wegen, recreatieter reinen e.d.). Primair dient gesteld dat de agrarische produktie niet mag lijden onder de grondmanipu- laties. die in de toekomst zijn te verwachten. De harde noodzaak van (we reld) landbouwproduktie bestaat weer onverkort. Men denke in dit verband aan de tot angstig laag peil gezakte wereldgrondvöorra- den, waardoor een oogstafhanke- lijkheid per jaar ontstaat. Geen regelingen zijn ook te to lereren, die ruimte laten voor grondspekulatie. Daarvan hebben we in het verleden al genoeg ge had. De Pachtwet - en daarmede de pachtnormen - zullen in de naaste toekomst (nieuwe regering) ook wel aan de orde komen. Het zal eerst moeten komen tot wijziging van het Pachtnormenbesluit en daar zit nogal wat aan vast. Zo zal de landbouw dit jaar - en ook straks - nog weer volop in het nieuws zijn, want vroeg of laat leidt het allemaal toch tot de er kenning dat de agrarische produk tie „a" is, waarna industrie en handel als „b" en „c" minstens zo belangrijk zijn, maar toch na „a" komen, om elementairder redenen dan in het verleden wel is erkend of toegegeven. DEN HAAG. 17-5. De prijzen voor levensonderhoud zijn in april met 1,7 procent gestegen, zo heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek be rekend. Dit houdt in dat de prijs stijging tot dusver dit jaar 3,7 pro cent bedraagt. Het prijsindexcijfer van de gezins consumptie liep op van 126.7 medio maart tot 128,8 medio april. De prijsstijging van 1,7 procent schrijft het C.B.S. vooral toe aan de huurverhoging - 0,6 procent - en aan de kledingpryzcn - 0,4 procent. An dere prijsstijgingen: brood, aardap pelen, groenten, vlees, margarine, eieren, huishoudtextiel, schoeisel, benzine en vakantietarieven in bin nen- en buitenland. De vakantieta rieven worden één keer per jaar - in april - in de prijsindexcijfers ver werkt. Moderne zaak Zierikzee ZIERIKZEE, 18-5. De speciaalzaak in fietsen, bromfietsen en motoren, Hemo Special aan de VVeststraat is uitgebreid met een büna cvengrote opper vlakte als de voorheen reeds bestaande zaak. Het tien-jarig zoontje van de familie A. van Hese heropende donderdagmorgen door het ontsluiten van de winkeldeur, om elf uur de zaak. „Hemo-Special" gaat zich steeds meer toeleggen op de grote vraag naar bromfietsen. Het magazijn dat voorheen was ondergebracht in de werkplaats," is nu ook in de winkel gevestigd. Het bespaart de heer en mevrouw Van Hese iedere keer .een „wandeling" naar de'werkplaats. Tussen de voor- en achterwinkel is een kantoorruim te gecreëerd. Aan' de, wandén van het nieuwe gedeelte zijn -diverse fietsen: opgëhangen, terwijl.een groot assortiment'-bromfietsen en. motoren vari: diverse merken te bezichtigen zijn. T we elen Door middel van een schuifgordijn kan de zaak in: twee delen worden gesplitst. De- familie. Van Hese, woonde vroeger achter de zaak, maar is nu" naar boveti verhuisd, waar zij een prachtig'woongedeelte hééft 'gekregen. Even relaxen kan men. ook; 'voor de balie zijn krukken "neergezet,zodat men rustig vouw bladen en dergèlijke kan doornemen. Bombrief in Canberr DEN HAAG, 17-5. Het Konsumen tenkontakt verwacht dit jaar een prijsstijging van 7,5 a 8 procent, evenveel als in 1972. Dé: prijsstijging tot dusver is vrij - weT even groot als in 1972, boven dien zijn een aantal prijsstijgingén (melk, margarine, elektriciteit) nog riièt in de indexcijfer verwerkt en staan andere te wachten (benzine, PTT-tarieven). De prijzen van voe dingsmiddelen, vooral van vlees, zullen blijven stijgen, zo zegt het Konsumentenkontakt in een com mentaar op het prijsverloop in april. De prijsstijging - mede veroor zaakt door het E.E.G.-beleid - moet ook in E.E.G.-verband worden aan gepakt, zo vindt het Konsumenten kontakt. Het vraagt zich af of de KASSEL, 17-5. In de buurt van de Westduitse stad Kassei is donder dag de eerste wandelweg voor blin den in Europa opengesteld. De weg ligt in het natuurpark Habichtswald en is twee kilometer lang. Het pad is met hekken afgezet. Daarbinnen kunnen de wandelaars met behulp van braïlle-aanwijzingen hun weg vinden. Er is een schuilhut tegen slecht weer en er staan talrijke ban ken. IRKOETSK. In hel kader van hun Ruslandreis bracht het prinselijk paar deze week een bezoek aan het Baikalmeer, waarvan het water zo zuiver is dat het zonder meer kan worden gedronken. Dat moest even worden geprobeerd. regering niet kan komen tot maxi mumprijzen voor produkten dié n(i niet onder de prijsmaatregel vallen. Plet kontakt wijst er op, dat in Bel gië de aardappelprijzen aan maxima zijn gebonden. DEN HAAG, 17-5. Als de schat tingen'juist zijn. zal tegen 1985 een totale olieproduktie van ongeveer één tol drie miljoen barrels per dag uit de Noordzee mogelijk zijn en dat is in hel gunstigste geval ongeveer tien procent van de Westeuropese behoefte. De Shell zegt dit in een overzicht van de situatie met be trekking tot de olie en het gas onder de Noordzeebodem. Europa zal dus negentig procent an de benodigde hoeveelheid aardolie moeten blijven importeren. ROTTERDAM, 17-5. De recreatie in het Rijnmondgebied loopt gevaar. De uitvoering van bestaande en up stapel staande projecten dreigt te stagneren door geldgebrek. Dit is. kort samengevat, de con clusie van een werkgroep, die in op dracht van het openbaar lichaam Rijnmond een onderzoek heeft ver richt naar de stand van zaken op het gebied van de recreatie hier. Watersate-onderzoek «mg van start WASHINGTON, 17-5. Op de dag af elf maanden na de inbraak in het hoofdkwartier van de democratische partij in het Watergategebouw in Washington heeft de Amerikaanse senaat donderdag zijn onderzoek narr de politieke spionage en sabo tage bij de verkiezingen van vorig j ar geopend. Precies om lo uur verklaarde de 76-jarige voorzitter van de commis sie \an onderzoek. Sam J. Ei vin, die al 19 jaar lid is van de senaat, dat de uit vier democraten en drie republikeinen bestaande commissie vastbesloten is de volle waarheid aan het licht te brengen. MI 1111 If f 11111111111111111111111111111111111111 I BIOSCOOP I DE CONCERTZAAL 1 I ZIERIKZEE telefoon (01110) 2770 Vrijdag 18 mei Brouwershaven Lecrlingenavond openbare basis school. Zaterdag 19 mei Zierikzee Convertzaal. 20.00 uur, filmvoorstel ling „De gendarme op drift". Schuddebeurs Oefenterrein Kloosterweg, 13.00 uur, streekconcours ..De Schouwse Rui- Maandag 20 mei Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, schaak wedstrijden. Woensdag 23 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. 19.30 uur, vergadering C.P.B. Stadhuis. 20.00 uur. vergadering ge meenteraad. brengt a.s. zaterdagavond 20.00 uur: Een „kijkje" op een hoek van het nieuwe gedeelte, maar diverse brom- fietsen, motoren en fietsen staan E uitgestald. E (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) E Op de drukbezochte receptie, was ook aanwezig Honda-Europa direc teur, vertegenwoordigers en véle be langstellenden. De talloze bloemstukken geven liet interieur een zonnig aanzicht. Ver schillende deuren geven toegang op mensen die iets uit de winkel nodig mensen die iets uit dewinkel nódig hebben en ook nog even in de werk plaats moeten zijn. Een echte spe ciaalzaak in tweewiëlers is „Hemo- Special" geworden. a CANBERRA, 17-5. Op een inter nationale 'def ensieconf eren tie die plaats heeft in Canberra is donder dag een bombrief ontdekt, klaarblij kelijk geadresseerd aan het hoofd van de Britse delegatie, generaal! Pa- ge. Het voorval wordt door de Australische overheid ernstig opge vat vanwege het belang van.de jaar lijks door Amerika, Engeland, Australië en Canada gehouden con ferentie. Zij betreft de standaardisa tie van de bewapening en defensie strategie. Over het voorval wordt geheim houding betracht. Israël voert raketten uit TEL AVIV, 17-5. Israël heeft met een aantal niet met name genoemde landen contracten gesloten voor de levering van in Israël vervaardigde Ballistische raketten voor gebruik op zee, zo is van welingelichte zijde in Tel Aviv vernomen. De interesse van tal van andere landen in deze Gabriël''-rakelten is. aldus deze bronnen, aanzienlijk. De reeds tot stand gekomen contracten vertegenwoordigen een waarde van 113 miljoen gulden. Nieuwe Dwaze Avonturen (ran de Booemde Genrarmes van^Tfropez! (LE GENDARME EN BALADE) in kleuren UNIVERSAL FILM AGENCY N.V. Geen plaatsbespreken. Kassa open 19.00 uur; zaal open 19.30 uur. Toegang alle leeftijden. j-j TTMHIIlHMMIMNMIMnMMMMMMIIIMHMIIÏi Donderdag 24 mei E Bruinisse E Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 E —15.00 en 29.0021.00 uur verkoping (Zendingskrans). E Woensdag 23 mei z- Serooskerke Restaurant „Schelphoek", 14.00 uur, afdeling Brouwershaven Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. E Vrijdag 1 juni Zierikzee 's Landskamer, 10.00 uur v.m., ver- E gadering Waterschap Schouwen- E Duiveland. E Huis van Nassau, 19.30 uur. Coöp. Raiffeisenbank „Zierikzee e.o." E Zaterdag 2 juni E Scharendijke/EIlemeet E Wandeltocht Z.S.C. '62. 1 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-5. Hét K.N.M.I. deelt mede: Boven Scandinavië blijft de E luchtdruk hoog. Boven de Golf van E Biscaje ligt een depressie waarvan E de bijbehorende frontensystemen het E weer in Zuidwest-Europa bepalen. Een dergelijk front dat donderdag in E Frankrijk veel bewolking bracht met E op veel plaatsen regen bereikte vrij- dagmorgen het zuidwesten van ons land. Daar aangekomen nam de ak- tiviteit vrij snel af, zodat alleen in E Zeeland wat regen viel. Een ander E front is inmiddels boven de Franse E westkust aangekomen. In Norman- E dië veroorzaakte het onweer. Ver- E wacht wordt dat zaterdag in de loop E van de dag dicht bij ons lapd komt S te liggen. De buienkans neemt dan ook toe. In een nota van de werkgroep, wordt aangedrongen op maatregelen óp zeer korte termijn om het tekort aan recreatieruimte niet verder te laten groeien. Volgens de werkgroep zou men al een heel eind komen als alle gemeenten in en om Rijnmond gingen meebetalen aan de recreatie projecten. Men heeft berekend dat een jaarlijkse bijdrage van f 5.per inwoner al voldoende is om in het huidige tempo door te gaan. Brezjnjew naar Bonn MOSKOU. 18-5. De Sowjetrussi- sche partijleider, Leonid Brezjnjew, is vrijdagochtend uit Moskou ver trokken voor zijn bezoek aan West- Duitsland, het eerste van een top leider van het Kremlin, aldus het Russische persbureau Tass. Hem werd uitgeleide gedaan door presi dent Nikolai Podgorny, premier Alexei Kosigin en andere Sowjet- leiders. Brezjnew zal tijdens zijn bezoek dat vijf dagen duurt, besprekingen voeren met bondskanselier Willy Brandt. De reis van de Russische partijlei der wordt gezien als de bezegeling van een tijdperk van ontspanning na een kwart eeuw koude oorlog en als een belangrijke fase in het Sowjet- beleid van samenwerking tussen Oost en West. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 19 en zondag 20 mei 1973 Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Van Geer en dokter Bontkes. De weskeinddienst gaat in: zaterdag morgen, de weekeinddienst eindigt: maandagmorgen 8.00 uur. Dokter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stengel*. De weekeinddienst gaat in: zater dagmorgen. de weekeinddienst ein digt maandagmorgen 8.00 uur. Dokter II. Speelman, Oosterland. (01114) 1280. neemt waar voor voor dokter De Bruin. De artsendienst OOSTERAND- BRUINISSE gaat' in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter E. E. Vleugels Schutter. Zie rikzee, tel. (01110)—27S0, neeirl waar voor dokter Van der Zande en dokter Visser. Zuster Maas, Rcnesse, tel. (01116) 303, heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts J. Minderhoud, Middel. harnis, tel. (01870) 2897 heeft dienst voor Schouwen-Duive land en Goeree-Overflakkee. Nil woon ik „dus" aan de andere kant van de stad en met die nieuwe verkeerstoestanden „zie je wat, hoor je wat", om het met Louis Davids te zeggen. Enfin U weet al dat de on schuldige fietser bijna op één hoop gegooid wordt met de dames en he ren in de karretjes maar goed, goed daar hebben we het nu even niet over. Van de ene kant van de stad naar de andere kant. Mensen hel is heerlijk, je komt nog eens op plekjes waar je anders nooit komt. De Hem bijvoor beeld, daar kwam ik - toch al niet zo dol op paardevlees - eigenlijk nooit. Maar heel wat anders, hel Hoeltje (mag met de fiets, vraag het maar aan oom agent). De Dam is de Dam, is de Dam, is de Dam, maar het Hoeltje is er ook en je .mag er fiet sen, al staat er wel een paaltje, maar welaan daar zeilen we wel omheen. We ondergaan ook de verrukkin gen van hel Beddeweeg, ook ineens heel belangrijk geworden, want daar mag je doorheen. En dan het (even) aan een Noordfranse stad herinne rende iwrbindingsstraatje lussen Beddeweeg en de Meelstraa.t die vanaf dit punt vrij is. Daar kunnen we een romantische keus maken: óf over het Kerkplein door het kner pend grint en natuurlijk alweer de paaltjes omzeilen of rechtuit doorrij den en dan de St. Lievensmonsterto- ren ronden, waarbij wij het Koraal straatje laten liggen. Zijn xbe mooi op de Balie aangeko men. Zien we bijna enders ook al leen op weg naar de tandarts. De boor is dan al te horen en dat is geen goede accoustische voedingsbo dem, voor oud-stadsschoon-verruk- kingen. Nu is dat anders geworden. De Raamstraat opent de wijde moederarmen om ons te ontvangen. De Verrepul doet ons herinneren aan onze middeleeuwse glorie, maar de muurtjes moeten ivel eens bijge- metseld en dan ons aller Raamstraat, met rechts het tuinpoortje van een heel mooi huis en links de lieve jeugd, die kennis opdoet. Laten we nog snel - dat kan ook in de nieuwe situatie - het oog wer pen op het Padje: „O, dromen in de vroege avond, waar 'k schier de tijd vergat: zo mild en vredig, aan het steedlijk Pad". Dan zijn we al in de. Ravenstraat, met - niet allemaal mooie - maar tuel schattige huisjes, nooit wegdoen, aliijd herstallen en romantisch maken, met geinige steentjes en lollige gordijntjes. Via clie straat komen we in hel Quartier Latin, hel Havenkwartier en is - zeg nu zelf - dit geen meesterlijke ..sightseeing"-trip? Je komt eens an dere mensen tegen en zo „zie je wat, zo hoor je ivat". In het zonnebad van Davids, zeker, maar ook op die roete. Rijds hem eens. Groots! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2