Russen lezen over Watergate AUSTIN MORRIS TIEN MILJOEN MENSEN ZUIDELIJK SAHARA IN NOOD Warm onthaal prinselijk paar in Siberië Vier (Engelse) doden in Ulster Veerpont gezonken in Birma Terreur in Italië I FELKE AANBÖU WKEUKENS I MEUBELRAiBA 00K LOSSE VERKOOP „ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE" Of ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 mei 1973 129ste jaargang Nr. 21286 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 o B.T.W. In dit nummer Combi-school Haamstede!Burgh opgeleverd VER. NATIES, NEW YORK, 18-5. De EAO (voedsel- en landbouworganisaties van de V. N.) heeft tot dus ver 400.000 ton voedselhulp ingezameld voor de ge bieden in Afrika die door hongersnood worden be dreigd, als gevolg van jarenlange droogte. Bovendien zal het Wereldvoedselprogramma van de V. N. nog eens 50.000 ton leveren. Tot dusver heeft naar schatting 300.000 ton hiervan Afrikaanse havens bereikt, maar er zyn nu nog met spoed meer vliegtuigen nodig om het voedsel naar de rampgebieden te brengen. Dit is donderdag in New York meegedeeld door de Belgische oud-minister Raymond Scheyven, die namens F.A.O.-directeur-generaal Boerma voedsel hulp voor Afrika probeert los te krijgen in de Verenigde Staten, Canada en Westeuropa. MOSKOU, 17-5. De Russische krantenlezers weten nu eindelijk wat meer van het Amerikaanse Water- gate-schandaal. De officiële Russi sche pers heeft haar stilzwijgen over deze kwestie verbroken en donder dag een artikel eraan gewijd in de Literaire Gazet, een wekelijks ver schijnend blad dat door het Verbond van Schrijvers wordt uitgegeven. Het in voorzichtige bewoordingen gestelde artikel maakt geen gewag van een mogelijk aandeel van pre sident Nixon in de Watergate-zaak. Het noemt trouwens in het geheel het Witte Huis niet, de schrijver somt de voornaamste feiten op van de inbraak in het hoofdkwartier van de democraten en de daaropvolgen de processen. De reden voor de voor zichtigheid van de Russische pers ziet men in het komende bezoek van Brezjnew aan Nixon. Hij zei dat tien miljoen mensen in zes landen ten zuiden van Sahara direct door de honger worden be dreigd. De getroffen landen zijn Mauretanie, Senegal. Mali. Opper Volta, Niger en Tsjaad. De ramp dreigt zich uit te breiden tot Soedan en Guinee omdat de uitgehongerde kudden vee daarheen trekken. Overleg Scheyven overlegt in New York ook met andere V.N.-instellingen, zoals Unicef, de wereldbanken, de economische en sociale raad van de V.N. V.N.-secretaris generaal Kurt Waldheim zal zondag met Boerma overleggen over korte en lange ter mijn-maatregelen om de getroffen landen te helpen. Ontzettende droogte De droogte, die dit gebied sinds 7 jaren in haar greep houdt, heeft alarmerende vormen aangenomen en brengt het leven in gevaar van de mensen en van hun veestapel. Zes landen zijn het slachtoffer van deze catastrofe: Opper-Volta, Tsjaad, Se negal, Mali, Mauritanië en Niger. Over Opper-Volta schrijft een correspondent van A.F.P.: De mensen stelen het voedsel van 'de mieren, zwervende groepen op zoek naar een druppel water of naar een weiland, dieren die van honger of van dorst zijn omgekomen, te zwakke dieren die door de herders werden achtergelaten, het apocalyp tisch landschap van een uitgedroog de aarde die alleen nog stof produ ceert: zo ziet de Sahelstreek van Volta er uit. ,.De mensen trachten niet langer te eten om zich te voeden, maar al leen om in leven te blijven' zo ver telt de verantwoordelijke man voor de veestapèl van Opper-Volta, die regelmatig in deze streek rondreist. Biacler en De mensen eten bladeren ofwel verzamelen ze in de weinig overblij vende poelen waterlelies, waarvan ze de zaadjes opeten. Anderen stel len zich tevreden met veevoeder. Men verovert graanzemelen en ka toenzaad om de honger te stillen. Er zijn er zelfs die mierennesten ver nielen om er de zaadjes te stelen die de mieren samengebracht hadden. De bevolking voedde zich traditio neel met in melk gedoopte gerst, maar de koeien geven geen melk meer. Iveju Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114] 1495 BELFAST. Be Britse luchtvaart maatschappijen hebben donderdag besloten de dreigementen van de „Provisional IRA" met aanslagen op vliegtuigen en installaties op het vliegveld voortaan hoog genoteerd staat als doelwit voor sabotage-ac- ties. Hongerramp in Afrika LEIDEN. Een nieuw soort masker, in de handel gebracht door een be drijf te Leiden, zorgt ervoor dat de enthousiaste duivenhouder geen ge vaar meer loopt geïnfecteerd te wor den door een virus dat de z.g. „dui- venmelkeslong" veroorzaakt. Het ri sico om deze ziekte op te lopen is vooral groot in duivenhokken en met name wanneer deze worden schoon gemaakt. Het stof, afkomstig van de opgedroogde uitwerpselen van de duiven dringt in neus- en mondholte en komt in de longen waar het ge noemde infectie kan veroorzaken en zo de gezondheid kan schaden. Dit gevaar behoort echter thans tot het verleden. MEXICO-STAD. By Montemorelos in de Mexicaanse staat Nuevo Leon is donderdag een uit 58 wagons be staande goederentrein uit de rails geraakt en op huizen naast de spoor baan terechtgekomen. Tankwagens vlogen in brand. Voorzover nu be kend zijn twintig personen om het leyen gekomen en is een groot aantal gewond. TASJKENT, 7-5. „Doen ze dat ook volgens een vijfjarenplan", vroeg prins Ctaus aan de vrouw van een van de plaatselijke autoriteiten in Tasjkent, toen ze hem vertelde dat haar dochter vier kinderen wil heb ben. Dit gesprekje speelde zich af in het huis van een landbouwdes kundige in de „Rode Colchoze", een collectieve boerderij bij Tasjkent die prinses Beatrix en haar man don derdag hebben bezocht. Anielja. de gastvrouw zelf, een jonge Oezbeekse in de traditionele kleurige kleding met zijden broek, bloosde alleen maar verlegen na de vraag of zij net zoveel kinderen wilde hebben als de meeste vrouwen in Oezbe kistan, waar het geboortecijfer het gemiddelde van de Sowjet-Unie vele malen overtreft. Veel minder verlegen vertelde ze over haar zoontje Islam Bek. haar studie voor ingenieur en haar werk in een automatiseringsinstituut. De prinses en de prins dronken thee bij haar. maar ze lieten de bij behorende lekkernijen vryvvel on aangeroerd, want op dat moment - halverwege de middag - hadden ze al ettelijke min of meer omvang rijke maaltyden achter de rug. Het bezoek aan Tasjkent wordt gekenmerkt door een enorme gast vrijheid. Overal waar Beatrix en Claus komen, krygen ze bloemen en staat er ongeacht het uur van de dag tafels met aardbeien, kersen, brood en wijn. BELFAST, 18-5. Een bomontplof fing in een auto heeft vrijdagochtend RANGOON, 17-5. Men vreest dat honderd mensen verdronken zijn bij het kapseizen van een veerpont bij Chaoek in Centraal Birma. Volgens in Rangoon ontvangen be richten sloeg de boot door de sterke wind om. De ruim 150 opvarende werden van de stad Minla gebracht naar Chaoek. ROME, 17-5. Bomaanslagen, ge weldpleging en stakingen die zich als een besmettelijke ziekte over heel Italië hebben verspreid, hebben vrees doen ontstaan over een drei ging van de kant van neo-fascisti- sche elementen. In de gespannen sfeer die thans in het op twee na grootste westeuropese land heerst, is de vraag gerezen of Italië het hel lende vlak nadert dat uiteindelijk zou kunnen leiden tot een terugkeer van een fascistisch bewind, nog geen 30 jaar na de dood van Mussolini, hoewel de meeste commentatoren de kans daartoe gering achten. In de Italiaanse straten ontploften met een afschuwwekkende regelmaat en frekwentie bommen. Onlangs hebben drie incidenten het nationale geweten beroerd. Het eerste was de verkrachting en mishandeling van de linkse actrice Franca Rame door een bende van vijf Milanese gang sters. Vorige, maand werd in Milaan een jonge politieman gedood toen tijdens een neo-fascistische optocht een handgranaat werd gegooid. Vier dagen daarna werden brandbommen gegooid in het appartement van een Romeinse neo-fascistische functiona ris waarbij diens zoons omkwamen. Aanvankelyk werd aangenomen dat de brandstichting een linkse re presaille was voor het gebeurde in Milaan, maar bij nader onderzoek bleek dat het ook een uitvloeisel kon zijn geweest van interne strijd in rechtse kring. Wat ook het resultaat van het onderzoek zal zijn, een feit is dat het effect van de gewelddaden de aandacht van het grote publiek heeft gevestigd op de heropleving van het fascisme in Italië. Tienduizenden Romeinen kwamen op de been voor de begrafenis van de twee slachtoffers van de brand stichting. Zij hoorden de neo-fascis tische leider Girogio Almirantc ver klaren: „Wij hebben geen vendetaa van vergeldingsakties in de zin, maar wij zijn ook niet van plan te vergeven". Verwachting tot zaterdagavond: Later meer bewolking Flinke zonnige perioden, maar later vooral in het zuiden van het land meer bewolking met hier en daar een bui; overwegend matige ooste lijke wind; min.-temperaturen onge veer 9 graden, maxima morgen rond 19 graden, maar op de Waddeneilan den enkele graden lager. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 9. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max.-temperaturen omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 19 mei. Zon op 4.41. onder 20.33. Maan op 23.06, onder 5.44. 20 mei. Zon op 4.39, onder 20.35. Maan op 23.43, onder 6.39. 21 mei. Zon op 4.38, onder 20.36. Maan op onder 7.42. Laatste kwartier: 25 mei (9.40). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater 19 mei 20 mei 21 mei 4.37 5.11 5.43 16.58 17.31 18.00 Laagwater 10.10 22.32 10.46 23.10 11.20 23.45 Springtij: 19 mei. Advertentie aan vier Britse militairen in Noord- Ierland het leven gekost. Een vyfde is ernstig gewond. De soldaten hadden hun vrije avond doorgebracht in een dancing in Omagh. De bom ontplofte toen ze na afloop in hun auto wilden stap pen. De explosie was zo hevig dat 'n gat van 60 cm diepte in de grond werd geslagen en de lichaamsdelen van de slachtoffers over de parkeer plaats en de aangrenzende terreinen verspreid lagen. Vier is het grootste aantal Britse militairen dat tot dus ver bij één incident is omgekomen. „Onderwereld" aktief rond Ajax—Juventus BELGRADO, 17-5. Als men de verslaggever van het Zuidslavisohe blad „Novosti" mag geloven hebben de voornaamste leiders van de on derwereld in Belgrado op 9 en 13 mei twee „topconferenties" gehou den in verband met de voetbalstrijd tussen Ajax en Juventus. die op 30 mei in de Zuidslavische hoofdstad wordt gespeeld. Twintig leiders van dieven- en zakkenrollersbenden hebben op deze bijeenkomsten besproken hoe zij het best de „buitenlandse concurrentie" kunnen bestrijden. Zij stelden een plan de campagne op waarin de stad waar 60,000 supporters uit de landen van de twee clubs worden verwacht in sectoren is verdeeld. Hierbij is rekening gehouden met de ligging van parkeerterreinen, hotels en par ken. Voorts is de Belgradose onder wereld voorzien van foto's en karak teristieke kenmerken van mogelijke buitenlandse concurrenten. Deze worden onmiddellijk aan de politie gemeld. hij in onze showroom Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265 (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's v „Als een boek niet waard is f meerdere malen gelezen te vorden, is hel niet waard een- f maal gelezen te worden. „Krantebakjes" op saillante plaatsen ZIERIKZEE, 18-5. Van heden-vrijdag af zal de Zierik zeesehe Nieuwsbode te Zierikzee in vrije verkoop te verkrijgen zijn, waartoe gebruik wordt gemaakt van „krantebakjes", voorzien van een kwartjes-pot. Ook al zijn de afstanden te Zierikzee niet groot tol het krantebedrijf in het Jannewekken, doel van de „bak jes" is de belangstellende burger te gerieven en uiter aard nu en straks de toerist. De passieve straatverkoop van kranten neemt in het algemeen in Neder land toe. In het buitenland is deze verkoop, vooral de aktieve, altijd veel belangrijker geweest dan in ons land, maar er groeit ook hier een modernere trend, die dient in te houden, de krant rechtstreeks bij het publiek te brengen. Vandaar dat ook dit blad een aantal punten heeft verkregen voor de losse verkoop. Op de volgende plaatsen zullen - met medewerking van betrokkenen - op verschijningsdata losse num mers van de Zierikzeesehe Nieuws bode te koop zijn: Boekhandel Ocht man. Lange Nobelstraal, ,.'L Auber- ge Maritieme", Nieuwe Haven 21, Bakkerij T. Hage, Poststraat 26; Kantoormachinehandel Volkeri. Dam 3; restaurant Concordia; res taurant Van Oppen; restaurant „Mondragon", stationsgebouw RTM en sigarenmagazijnrsouvenirzaak D. C. Viergever, Havenpark. Leus „Pik een krantje mee", willen di- rektie van drukkerij Lakenman Ochtman en uiteraard de redaktie, wel tot hun leus maken, tegenover het publiek, dat - het zij zonder ei genwaan gezegd - over stad en regio Schouwen-Duiveland, zonder de Z.N. onvolledig is ge-informeerd. Intus sen wordt de mogelijkheid onder zocht ook andere plaatsen in de re gio van deze service te laten profi teren. STOCKHOLM. In. Stockholm is donderdag het proces begonnen te gen de Westduitse „peppillen-ko ning" Karl Pauksoh. die in februari dcor Nederland aan Zweden werd uitgeleverd. Hij wordt al jaren be schouwd als een van de grootste drughandelaren op de Zweedse markt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1