renóboerin A.W.B.Z. niet voorTHUISZORG Gezin uitgemoord in Georgia (V.S.) Gruwelmoord in Parijs DE SITUATIE IN B0ER0ENDI <2>e Prinselijk paar zag „wonder van Siberië" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 mei 1973 Nr. 212S5 VAN HET VADERLANDSE ERF RENESSE. De 'toegang tot sloi Moermond, tegen de achtergrond van het zachte lentegroen. Slot Moermond krijgt - als gemeld - een nieuwe bestem ming, die zijn officiële begin krijgt op zaterdag 26 mei. r* '(Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (A.W.B.Z.), een nog vrij jonge volksverzekering, heelt veel uitkomst geboden aan mensen die voor langdurige tijd moeten worden verpleegd in ziekenhuizens, psychiatrische inrichtingen, ver pleegtehuizen enz., terwijl in de loop der laatste jaren ook nog andere verstrekkingen van medisch-sociale aard onder de werkingssfeer van deze wet zijn gebracht. Het een en ander ging overigens gepaard met een regelmatige verhoging van de premie. Een knelpunt blijft evenwel, dat alleen intramurale hulp onder de werkingssfeer van de A.W.B.Z. valt. De thuiszorg, die vooral bij bejaar den van groot belang kan zijn, wordt niet door de A.W.B.Z. gefi nancierd. Geen evenwicht tussen thuisverpleging en opneming De algemene Wet. Bijzondere Ziektekosten biedt ruime perspek- tieven voor lichamelijk en psychisch gehandikapten, die onbeperkte be handeling en verpleging behoeven in ziekenhuizen, iisychialrische inrich tingen, instellingen voor zwakzinni gen, revalidatiecentra etc. De kosten van een dergelijke verpleging zijn zo exhorbïtant hoog, dat slechts weinig mensen ze kunnen opbrengen. Toen de wet nog niet bestond, raakten talloze gezinnen, waarvan een van de leden een langdurige verpleging nodig had, met hun fi nanciën in de knoop. Weliswaar kon in dat geval een beroep op de ge meentelijke dienst van sociale zaken worden gedaan, maar zelden was ei- sprake van volledige vergoeding. De invoering van de A.W.B.Z. heeft gelukkig aan deze toestand een definitief einde gemaakt. Behalve verpleging in de reeds aangeduide kategorieën van instellingen vallen ook nog andere voorzieningen met een medisch, resp. medisch-sociaal karakter onder de werkingssfeer van de wetzoals bijvoorbeeld de dagle- huizen voor gehandikapten, om slechts één voorbeeld te noemen. Home care De wet biedt echter alleen soelaas aan degenen, wier gezondheidstoe stand zodanig is, dat zij intramurale hulp behoeven. De genees- en ver pleegkundige hulp, die de mensen thuis kunnen krijgen, valt niet on der de A.W.B.Z. Dat valt ten zeerhe te betreuren. Juist de afgelopen 10'a 15 jaar begon namelijk "de thuiszorg* (home care) zich in ons land krachtig té ontwik kelen. Met veel zorg en toewijding heeft men getracht opneming in zie kenhuizen en verpleegtehuizen uil te schakelen, als dat maar enigszins verantwoord'was. Dit op grond van de overweging, dat het handhaven van chronische zieken of gehandi kapten in eigen milieu en gezin grote voordelen had. Dat gold zeker voor oudere mensen. Stel u voor, dat men een gehuwde man, die enigszins gehandikapt is, in een verpleegtehuis opneemt. Zijn vrouw blijft dan alleen achter, de man voelt zich in het tehuis, waar hij gescheiden van zijn vrouw leeft, eveneens ongelukkig. Liever tracht men hem thuis te verplegen en te behandelen, als dat enigszins moge lijk is. Door de sterke groei van het open bejaardenwerlc is dit trouwens meer en meer te .verwezenlijken. Natuurlijk oefent de thuisverple ging soms een druk op het gezin uit. Maar - en dat. geldt vooral voor ou deren - hoe vaak ziet men niet dat het samen zorgen een zegen is? Bijstandswet Aan deze groep van zieken en ge handikapten biedt de A.W.B.Z. geen perspektieven. De regering Biesheu vel heeft het zelfs bestaan om bij- voorbeeld de subsidies aan de ge zinszorg te verminderen! Vooralsnog valt alleen de intramurale hulp, min of meer breed opgevat, onder de A. W.B.Z. Daarmee wordt een ontwik keling doorkruist, die juist het afge lopen decennium zo behoorlijk op gang was gekomen. Hel evenwicht lussen opneming en thuisverpleging 'is helaas doorbroken „ten gunste" van de opneming. Immers, nu zal eerder de neiging beslaan zich maar te laten opnemen, want dan heeft men tenminste geen financiële beslommeringen. Moet ■men thuis worden verpleegd, dan zal de a.o.w. ontoereikend zijn en is men wel gedwongen een beroep te doen op de Algemene Bijstandswet, met alle rompslomp vandien. Degenen, die aanvoeren dat er momenteel geen financiële ruimte is om bijvoorbeeld de thuiszorg onder de A.W.B.Z. te brengen hebben niet helemaal ongelijk, maar zij moeten toch wel bedenken dat het voortijdig opnemen van iemand, die anders thuis verpleegd wordt, ook geld kost en dal alle door de bijstandswet be taalde verstrekkingen eveneens uit de pot van de algemene middelen komen, Mr. A. B., REYUOLDSVILLE (Georgia), 16-5. Vijf personen van één familie zijn in de nacht in hun op een camping in Reyoldsville (Georgia) staande caravan vermoord. De politie ontdekte in de caravan de lijken van een 62-jarige man, dies broer en zijn drie kinderen, die met pistoolschoten om het leven wa re gebracht. De moeder van de ver moorde kinderen is spoorloos, ver moedelijk is zij door de moordenaar (s) als gijzelaar meegenomen. PARIJS, 16-5. De Paryse politie heeft in een flat aan de exclusieve Evenue Fech het onthoofde lijk ge vonden van een rijke Amerikaanse vrouw die al enkele jaren in de Franse hoofdstad woonde. Het stoffelijk overschot van de 40- jarige Elizabeth Kalman werd in de badkamer aangetroffen. Het hoofd stond op een vaas in de woonkamer. Het lijk vertoonde nog" andere ver minkingen. Een 22-jarige vriend van' het slachtoffer staat onder politie- bewakig in een ziekenhuis in Parijs waar hij werd gevonden. In een flat ontdekte de politie een brief die door hem was ondertekend. Daarin stond dat hij de vrouw „voor zijn plezier'" had gedood. De moord moet twee dagen geleden zijn ge pleegd. Mevrouw Kalman die ge scheiden was, T,vas een schilderes die deze maand juist in Parijs een ten toonstelling van haar werk zou heb ben. BOEJOEMBOERA, 16-5. Artemon Simbanaije, minister van buiten landse zaken van Boeroendie, heeft verklaard dat rebellen die uit het aan Boeroendi, grenzende Rwanda waren gekomen, een slachting heb ben aangericht onder burgers van zijn land. Hij beschuldigde Rwanda van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Boeroendi. Boeroendi, aldus de minister, heeft een krachtig protest laten horen bij de redering van Rwanda, Flitsen uit het buitenland OSNABRUCK. De Westduitse po litie heeft maandag op de autosnel weg Bremen-Ruhrgeboed bij Osna- brück een dertigjarige Surinamer gearresteerd, die met dertien kilo imitatiehasjiesj op weg was naar het zuiden.' GENEVE. Als gevolg van de in eenstorting van een in Genève ge vestigde internationale financie- rings- en beleggingsmaatschappij zijn wellicht honderden beleggers in Zwitserland en andere Europese lan den voor een bedrag van ongeveer 100 miljoen Zwitserse frank ge schaad. NEW YORK. De Newyorkse poli tie heeft twee mannen gearresteerd die op het hoofdbureau van politie in deze stad marihuana verkochten. LONDEN. De geprojecteerde tun nel onder het Kanaal zal wellicht bij zyn voltooiing tweemaal zoveel heb ben gekost als de oorspronkelijke raming - 850 miljoen pond (een klei ne zes miljard gulden). Dit staat in een communique dat de kanaal maatschappij dinsdag in Londen heeft uitgegeven. WASHINGTON. De Amerikaanse legerminister heeft een aanbeveling om de gevangenisstraf van luitenant William Calley voor moord op Viet namese burgers in My Lai van 20 jaar-te verlagen tot 17, afgewezen. DAKAR. In de hoofdstad van Se negal, Dakar, hebben betogingen plaatsgehad naar aanleiding van het overlijden in de gevangenis op vrij dag van de Senegalese student Ou- mar Blondin Diop. STRAATSBURG. De assemblee van de Raad van Europa heeft de ze ventien .aangesloten regeringen ge vraagd een conferentie van ministers van binnenlandse zaken en even tueel van justitie bijeen te roepen om maatregelen tegen terrorisme te coördineren. SAIGON. De Zuidvietnamese re gering heeft besloten tot een spoed- programma voor de economische op bouw van het land dat gericht is op vier „realiteiten": verhoging van de rijstproduktie, de woningbouw, de vluchtelingenhulp en het scheppen van werkgelegenheid. BONN. In een interview met het Westduitse geïllustreerde weekblad Stern heeft de Sowjetrussische par tijleider Brezjnjew woensdag be loofd dat de Sowjet-Unie op de ko mende Europese veiligheidsconfe rentie alles zal doen „om het Euro pese volk vertrouwen in een vreed zame toekomst te geven". PEKING. Het Amerikaanse ver bindingsbureau in Peking is officieel zijn werkzaamheden begonnen. De eerste Amerikaanse diplomaat in de volksrepubliek sinds 24 jaar, David Bruce, werkt in de diplomatenwijk San Li-Toen. STRAATSBURG. De Israëlische premier. Golda Meir, zal in de eerste helft van oktober de assemblee van de Raad van Europa toespreken, al dus heeft de voorzitter, Giuseppe Vedovato, meegedeeld. STOCKHOLM. De bewapenings wedloop in de wereld duurt voort en het einde is niet in zicht. Tot deze slotsom komt het „Internationaal In stituut voor Vredesonderzoek" (SI- PRI) in Stockholm in zijn dinsdag verschenen jaaroverzicht „World armament en disarmament" (Wereld bewapening en ontwapening). TRIPOLIS. Libië draaide dinsdag voor vierentwintig uur de oliekraan dicht voor westelijke maatschappij en uit protest tegen de steun van het westen aan Israël. WEST-BERLIJN BONN. De West duitse politie heeft in steden als West-Berlijn. Bonn, Hamburg en München de woningen doorzocht van uiterst-linkse Maoïsten „talrijke documenten" in beslaggenomen. WENEN. Woordvoerders van en kele NAVO-landen hebben dinsdag tijdens de tweede plenaire zitting van het voorbereidend overleg over wederzydse evenwichtige troepen vermindering in central-Euorpa (MBFR) verband gelegd tussen deze conferentie en de Europese veilig heidsconferentie, waarvoor de voor bereidende besprekingen in Helsinki worden gehouden. NEW YORK. Henry Kissinger heeft voor het eerst in bijzonderhe den bevestigd dat hij sedert medio 1969 op de hoogte was van het af luisteren van telefoongesprekken in verband met de Watergate- en Pen tagon-affaires, zo meldt de New York Times. LONDEN. De Britse minister voor milieuzaken, Geoffrey Rippon, heeft een offensief aangekondigd tegen de particuliere auto's die het verkeer in de Britse steden verstoppen. LUXEUIL. Bij de luchtmachtbasis Luxeuil in het oosten van Frankrijk is een Mirage-4 gevechtsbommen werper van de Franse luchtmacht neergestort. De beide inzittenden zijn om het leven gekomen. BELFAST. Bij nieuwe ongeregeld heden in de gevangenis van Belfast hebben twee bewakers verwondin gen opgelopen, '^iagr verluidt zijn ruim 200 gevangen^» in hongersta king gegaan uit protest tegen wat zij bruut optreden' van de bewaking noemden. HOLLAND PATENT. De Ameri kaanse generaal van de luchtmacht James Price is om het leven geko men aan boord van een straaljager van het type F-106 die in de buurt van Holland Patent in de staal New York in de lucht ontplofte. ANCONA. De Italiaanse politie heeft meegedeeld (Lit ze beslag heeft gelegd op gesmokkeld goud en vreemd geld ten bedrage van hon derd miljoen lire. Goud en geld wa ren uit Zwitserland en Griekenland afkomstig. Een Zwitserse vrouw en twee Grieken zijn aangehouden. BERN. De Zwitsere kiezers zullen zondag naar de stembus gaan om te beslissen of twee artikelen uit de grondwet moeten worden geschrapt. Het betreft een verbod voor Jezu- ieten om in Zwitserland te wonen en te werken en het vestigen van nieu we kloosters eri religieuze orden in het land. fN CAIRO. In^dp* kathedraal van Sint Marcus in Cairo-is tijdens een plech tige ceremonie het gebeente bijgezet van de Heilige Athanasius, een Kop- tische patriarch uit de vierde eeuw. WASHINGTON. Het Witte Huis heeft dinsdag categorisch de geruch ten tegengesproken dat president Nixon van plan zou zijn in verband met de Watergate-affaire af te tre den. SAIGON. In een openluchtbios coop in de noordoostelijke provincie Quang Tin vanf Zuid-Vietnam. niet ver van de provinciale hoofdstad Tam Ky, is een plastiekbom ontploft. Veertien bezoekers kwamen om het leven en een veertigtal liep verwon dingen op. SYDNEY. De Franse luchtvaart maatschappij Uta heeft woensdag alle vluchten van en naar Australië geannuleerd, kort nadat vakbonds- besluiten in Australië alle recht streekse contact tussen dit land en Frankrijk onmogelijk zullen maken als protest tegen de Franse kern proeven. I WASHINGTON* De senaatscom missie voor dè tóewijzingen heeft dinsdag met algemene stemmen be sloten dat ook gelden die in het ver leden aan het Pentagon zijn toege wezen, niet gebruikt mogen worden voor lucht-, land of zeeacties in Cambodja of Laos. PARIJS. Amerikaanse en Noord- vietnamese functionarissen in Parijs hebben dinsdag verklaard, dat de besprekingen 'tufcsen de eerste Ame rikaanse onderhandelaar en advi seur van president Nixon, Henry Kissinger, en de eerste Noordvietna- mese onderhandelaar, Le Due Tho, donderdag beginnen, zoals is vast gesteld. PARIJS. Donald Kaminski, de op één na langstlevende met een ruil- hart, is op 43-jarige leeftijd overle den. Kaminski leidde sinds zijn zieke hart in december 1968 door een exemplaar van een bij een verkeers ongeluk omgekomen donor werd vervangen een sportief leven. MOSKOU. De Russische ondermi nister van buitenlandse zaken Leo nid Iljitsjew en de Russische ambas sadeur in Peking Wassili Tolstikow zijn in de Chinese hoofdstad aange komen voor de voortzetting van het al lang slepende overleg over grens geschillen. NIEUW DELHI. In de Indaise staat Bihar zijn de afgelopen dagen minstens tien mensen doodgeranseld door groepen opgewonden pergonen na geruchten dat er kirtderontvoer- ders actief waren. 61 En geconstateerd hebben, dat die meneer Hoogendijk op beestachtige wijze was mishandeld? Weet u ook. dat het slachtoffer naar het zieken huis in Winschoten werd gebracht en daar dagen en nachten tussen le ven en dood zweefde, zoals men dat pleegt te noemen? Maar mede dank zij zijn krachtig gestel en de onver moeide arbeid van een aantal artsen en verpleegsters er nog net boven op kwam? Weet u voorts, dat voor noemde heer Hoogendijk nog altijd in dit ziekenhuis vertoeft? Nog altijd niet genezen? Nu, ruim twee maan den later? Wat hebt u daarop te zeg gen?" Hoewel Willem van den Hoek zich allesbehalve op zijn gemak voelt, kan hij maar één ding doen: hard nekkig ontkennen er meer van te weten. „Waarom zouden wij hem mishandelen? Wij hebben hem al bijna twee jaar niet meer gezien. Als u denkt, dat wij hem mishandeld hebben, moet u dit maar eens bewij zen." ..Wat deed u dan die avond daar op de grensweg? Samen met uw broer?" „O. ik had hem van zijn schip ge haald en we besloten een eindje om te rijden. Dat wil zeggen: via bin nenwegen naar huis". De opper kijkt de ander giftig aan. „Dat schip gaan we controleren, me neer. We kunnen namelijk precies nagaan, welke schepen er op 30 de cember vorig jaar binnenkwamen." Hij knikt enkele malen. „En van dat ommetje rijden, vind ik een goeie mop. Het was immers zulk leuk weer die avond? Een pracht van een mist, die om zes uur 's avonds al zo dik was, dat al het scheepvaartver keer in de Eems totaal stil kwam te liggen en de busdiensten in een deel Wasserij prijzen omhoog DELFT. 16-5. De wasserijbedrijven hebben hun prijzen verhoogd met ongeveer negen procent. Dit is vol gens de vereniging van wasserijen te Delft gebeurd vanwege de sterke stijging van lonen en sociale lasten en prijsverhogingen van de kant van toeleveranciers. De verhoging is doorgevoerd op advies van genoem de vereniging en is volgens deze instelling in overeenstemming met de prijzerabeschikking goederen en diensten 1972. Wachten tot zondag met lancering Skylab-bemanning CAPE KENNEDY, 16-5. De defini- tieve beslissing over het al dan niet doorgaan van het nu voor zondag a.s. voorgenomen vertrek van de drie astronauten naar de Skylab. zal pas één dag voordien worden geno men. Dit heeft het hoofd van het Sky- lab-program, Bill Schneider, dins dag op een persconferentie in Cape Kennedy bekendgemaakt. Hij zei dat zaterdagavond het besluit zal wor den meegedeeld. De NASA zal voordien nog alle problemen analyseren en naar mo gelijke oplossingen zoeken. Schnei der toonde zich optimistisch over de kansen dat de vlucht zondag door gaat. van Groningen na zeven uur werd gestaakt. En dan gaan de heren er een ommetje van maken. Kom nu, meneer, probeert u uw sprookjes er gens anders te vertellen, maar mij maakt u niets wijs". „Wij weten nergens van," houdt Willem hardnekkig vol. „Wij zijn niet het type om te gaan vechten." De opper kijkt in de papieren, die voor hem liggen. „U misschien niet, maar uw broer heeft een strafblad. Zowel hier in Nederland als in De nemarken en in Engeiand. En wie weet waar nog meer. Hij heeft al een keer drie maanden gezeten. Vier keer geweldpleging. Met andere woorden: vechten. Eén keer zelfs met een mes." „Wat mijn broer tijdens zijn rei zen gedaan heeft, is mijn zaak niet. Ik weet van geen mishandeling." Als Jaap van den Hoek aan de beurt is, volgt een ongeveer zelfde reaktie. als hem de ambtsedige ver klaring van Kurt Müller wordt voorgelezen. Dan verschillen de ver klaringen van de broers. Want Jaap beweert, dat hij op 30 december niet in Groningen geweest kan zijn. Zi.in schip was de dag tevoren afgemeerd in Delfzijl en hij was naar de over kant afgestoken, naar Emden. om daar de bloemetjes buiten te zetten. Tot en met oudejaarsavond. En van mishandeling weet hij helemaal niets, Visser vordert langzaam. Als hij deze reus met 7-i.in neus op de feiten drukt en zegt. dat zijn broer heeft verklaard, dat ze samen via Oude Schans en Beerta die avond naar Goudswaard zijn gereden, haalt de man zijn schouders op. „Hij kan wel zoveel verklaren. Ik was op 30 de cember in Duitsland. Aan de over kant van het water." BRATSK, 16-5. Achttien jaar ge leden was Bratsk aan de rivier de Ankara in Siberië een plaats met 3.000 inwoners, die leefden van vis sen en jagen. Er werd een water- krachtstalion gebouwd en nu wonen er 200.000 meest jonge mensen, die werken in de hout-, metaal- en cel- lulose-industrie. Ze wonen in mo derne flats, en verdienen 40 toi 90 procent meer dan de arbeiders in het Europese deel van de Sowjet- Unie. Ze hebben bijna anderhalve maand vakantie, doorstaan in de negen maanden durende winter temperaturen van 40 graden onder nul en lager en brengen hun kleine kinderen naar de ruim 100 crecnes en kleuterscholen in de stad. Prinses Beatrix en prins Claus hebben dit „wonder van Siberië", 600 km ten noorden van Irkoetsk, bezocht. Ze bekeken er een enorm fabriekscomplex, waar per jaar 7 miljoen nv' hout wordt verwerkt tot spaanplaat, karton, papier en cellu lose. In de fabriek is 1,8 miljard roebel geïnvesteerd en er werken 10.000 arbeiders, bijna evenveel vrouwen als mannen. Het is al laat, als de beide broers weer opgeborgen zijn. Visser pleegt overleg met de maréchaussée. De twee leden, die op de bewuste avond het slachtoffer gevonden hebben, buigen zich over het dossier, dat Vis ser over de beide broers al samenge steld hebben en bestuderen het. Vis ser werkt zijn aantekeningen nog uit en voegt die er bij. De maré- chaussée's lezen ook de beide t.gen- strijdige verklaringen. En weten, dat ze beiden de mishandeling ontken nen. Visser herinnert zich opeens de doodgeschoten hond. „Ik kan niet loskomen van de gedachte, dat die twee er ook meer van weten. Het schot is afgevum-d door een Deense revolver van een speciaal formaat. Kaliber 65. Morgenochtend ze hier over maar eens aan de tand voelen. Ik moet nu naar huis. Tenslotte is daar m'n standplaats." Dit laatste geeft de beide maré- chaussée's te denken. De oudste en hoogste in rang beslist:, We gaan op dat schip kijken, Joop. Eens romme len in zijn bezittingen." Een paar uur later zijn ze weer te rug in Nieuwe Schans. Mét een re volver. Een Deense van uitzonderlijk formaat. Kaliber 65. Er zitten nog drie patronen in en twee lege ka mers. Een wapenvergunning hebben ze niet gevonden. Er wordt overleg gepleegd met de commandant. Deze belt Visser op en de opper heeft er geen bezwaar te gen. dat de maréchaussée het onder zoek gaat voortzetten. De gevonden revolver geeft hen daartoe het recht. Want Jaap is over de grens gekomen en heeft een revolver ingevoerd zonder vergunning. Dat is tegen woordig een misdrijf. (wordt vervolgd) De jurk, duidelijk weer wat meer geliefd deze zomer. Hier twee overhemd- jurkjes van 100 procent katoen. Het gebloemde jurkje heeft ingeslikte plooi tjes in het voorpand en een rugceintuurtje; de lange bloezende mouwen ma ken het extra feestelijk. Hel „verpleegsters"-jurk je is doorknoopbaar en heeft een rimpelrok, borstzakken en een rugplooi. FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7