Basisschool Oosterland op „De Kleine Melane" - Bergen op Zoom Klassen afd. smeden-bankwerken „Ambachtsschool" in 1915 STREEKNIEUWS Debat over regeringsverklaring Straks kartonnen afvaldoos? VAKCENTRALES OVER 1974 Er steekt heel wat leven in „Nieuw Leven" Commissie voor jeugdbeleid te Westerschouwen iurdaags schoolkamp Brokje jeugdsunIiment ZIERIKZEE. Mei. Ditmaal een brokje jeugdsentiment voor oud-leerlin- gen van de technische school, vroeger Ambachtsschool, waarvan hier een foto uit 1913. De leerlingen - gewapend met de nodige attributen - vormden de eerste, tweede en derde klas van de afdeling smeden-bankwerken. Naar sfeer en stijl is er zo het een en ander veranderd op deze school, die toen al een belangrijke plaats innam in de stedelijke rij van leerinstituten. Wie staan er allemaal op. Een man met een ijzersterk geheugen, die ook de foto in bruikleen afstond, wist die namen zich te herinneren c.q. op te sporen. Geheel boven v.l.n.r.: Stoffel v. d. Hoek en Jo Sipkens. Tweede rij (staande): de heer Flint (tekenles raar). Leen de Boer, Willem Haeck. Gilles Daane, Leen Quaak, Bart Koopman, Jan van der Ploeg, Jan Jacobi. de heer Van Zutfen (leraar smeden - bankwerken). OUWERKERK, 15-5. Onder voor zitterschap va nde heer J. B. Manni heeft het muziekgezelschap „Nieuw Leven' in zaal-Vijverberg de jaar lijkse ledenvergadering gehouden. Het jaarverslag 1972-'73 van de se cretaris vermeldde de (talrijke) mu zikale evenementen in het verslag jaar. Het jaarverslag van de pening- meester werd onder de loupe geno men. Er is een klein voordelig saldo en de voorzitter van de kascommis- sie adviseerde tot goedkeuring, waartoe besloten. De bestuursleden de heren J. Smits en D. Sies waren aftredend en wer den herkozen. De heer J. Lukus zal zitting nemen in de kascommissie in de plaats van de heer J. Boot welke niet herkies baar is. Voorts ging de vergadering ak koord met Het voorstel tot contribu tieverhoging tot f 2per maand (jeugleden f 1,25), zulks ingaande 1 juni. Zomerprogramma In overleg met „Crescendo" uit Dreischor zal het zomerprogramma nog nader worden vastgesteld. Er zijn aanvragen ingekomen voor het schoolreisje op 25 mei. een camping- concert-V. V.V. op 6 juli en op „Het Sluitgat'' d.d. 14 juli. Over het con cert in de tent te Ouwerkerk moet nog worden overlegd. Aan het verzoek van de sportver eniging, om op 9 juni de wandel tocht te helpen uitgeleiden kan niet voldaan worden, omdat dan wordt meegewerkt aan de opening van de jachthaven te Brouwershaven. Het Dorpshuis zal per 15 mei in onderhoud en beheer van de keuken overgaan in handen van mevrouw Manni-I-Iart. In aansluiting hierop wees de voorzitter op de noodzaak, de repetitiegelegenheid en de grote zaal proper te houden. Dit voorkomt vele moeilijkheden. Ingekomen was een bedankbrief van de gemeente Duiveland voor de Uit Zierikzee en regio Derde rij: de heer J. J Wesseling (directeur). Kees Korsten, Jaap de Ronde, Wietze Boontjes, Corri van Burg. Onderste rij: Bram de Graaf, Jaap van Zweden, J. Pairoux, Marien van de Velde, Johan v. d. Bout, Leen ten Haaf. Niet alle leerlingen, op - deze foto kwamen uit Zierikzee. W. Boontjes kwam van Brouwershaven. G. Daa- gewaardeerde medewerking op 1 fe bruari j.l. De instrumenten Enkele oude instrumenten in de hoge stemming zijn voor het korps onbruikbaar. Deze worden ter ver gadering aan de meestbiedenden verkocht, t.w.: 3 clarinetten, 1 pic colo en 1 cornet. Tijdens de rondvraag kwam de vaandel-kwestie aan de orde. Door een samenloop van omstandigheden is dit een langdurig iets geworden, maar realisatie zal nu hopenlijk niet lang meer uitblijven. Naar aanleiding van een desbetref fende vraag zal ook worden gepro beerd, de jaarvergadering wat vroe ger uit te schrijven. Er zullen wat kleinere uniformen worden bijgemaakt, zulks ten gerie ve van jeugdige leden. De lesuren van de muziekschool- leerlingen ontmoeten nogal bezwa ren. Getracht zal worden, deze pro blemen met de leraren op te lossen. Het schijnt, dat een en ander niet zo gemakkelijk te regelen is. Nadat de muzikanten een tractatie was aangeboden sprak de voorzitter dankwoorden voor de gehouden pret tige besprekingen. De samenwerking met ..Crescendo" uit Dreischor is steeds boven alle lof verheven. Omdat het onderling solistencon cours zo goed is bevallen, besloot de vergadering tenslotte, dit wederom te doen plaatsvinden, als de moge lijkheid en de liefhebberij daarvoor aanwezig is. OOSTERLAND Collecte Astmafonds Onder leiding van mevr. J. Meer man-van Damme werd hier Ier plaatse gecollecteerd voor het Ned. Astmafonds, door mevr. S. van Al- ne van Sirjansland, M. v. d. Velde van Dreischor en J. van Zweden van Nieuwerkerk. Het lijkt ons kïs als men zichzelf vindt en herkent op een foto als deze. menkerk-Stoutjesdijk, mevr. A. van roekhoven, mevr. B. Capelle-Dorst, Aberdien eije, Rian Rotte en Jan en Nel' Meerman. Het resultaat was mooi te noemen nl. f 391,28. Hier past dan ook zeker een dankwoord tot diegenen die dit werk wilden ge denken en niet minder de leiding en de collectanten. Nieuwe eigenaar pand Molenweg 4 Het woonhuis Molenweg 4, laat stelijk bewoond door de heer Adrïaan Dorst Jz, is thans in andere handen overgegaan. Via het make laarskantoor Edelschaap is koper ge worden de heer M. Stam uit Gorin- chem, die zich definitief hier komt vestigen. Dit kapitale woonhuis werd in 1910 gebouwd voor de heer J. Bouman, rustend landbouwer, toen zijn schoonzoon, de heer P. van Westen met zijn dochter hun intrek namen op de boerderij ..Boumans- lust" niet ver hier vandaan. In 1917, na het overlijden van de mevr. de wed. Bouman-Labrijn werd de wo ning verkocht aan de heer Mar. van As. eveneens een rustend landbou wer. Na het overlijden van diens weduwe werd de woning verhuurd aan de rentenierende landbouwer L. Stouten Joh.z., totdat in 1968 de wo ning weer van eigenaar verwisselde, en de heer Adriaan Dorst er zijn in trek in nam. Toen deze onlangs een cafetaria opende aan de Sint Joost- dijk-hoek Markt, genaamd „Neffen d' Eule" alhier, kwam de woning weer leeg te staan en te koop. Zoals gezegd is nu de heer Stam uit Go- rinchem de nieuwe eigenaar. BRUINISSE Vestiging visfileerbedrijf De omzet van het visfileerbedrijf is stijgend- Dit is vooral een gevolg van de groter wordende omzetten van de vismijn. De vismijn, vorig jaar pas geopend, moet zelfs al weer vergroot worden nu de goed vangen de Goereese vissersschepen meer en meer gaan lossen in de eigen haven plaats. Dit jaar wordt gerekend op 22-24 miljoen kg. In de dezer dagen gehouden ver gadering van aandeelhouders van het visfileerbedrijf werd besloten uitbreiding aan het bedrijf te geven door een vestiging te Bruinisse, mits tot overeenstemming kan worden gekomen met het gemeentebestuur. Een belangrijk punt is ook het aan trekken van voldoende werkkrach ten: vrouwen, meisjes, mannen en jongens. OOSTERLAND, 16-5. Vorige week hadden de leerlingen van de zesde klas va nde openbare basisschool al hier weer hun vierdaag schoolkamp op de kampeerboerderij ..Be Kleine Melane" te Bergen op Zoom, onder leiding van bet schoolhoofd, de heer P. T. Bolkenbaas, en de vakonder wijzeres, mevr. A. M. Hage-Hage Gedurende deze dagen hebben de kinderen veel gezien en veel genoten al kwam de weersgesteldheid nog wel eens „reet" in het eten gooien. Zoals voorheen werd de reis naar „Bergen" weer gemaakt per fiets. Dezelfde middag, na aankomst, werd een bezoek gebracht aan het zwem bad en in de avonduren ging het naar het Canadese oorlogskerkhof, een vervólg op de behandeling in de klas va nde tweede wereldoorlog (1939-1945). De volgende dag was het regenweer en de voorgenomen reis naar Gssendrecht moest per bus plaats vinden in plaats van op de fiets, zoals was voorgenomen. In deze plaats bezocht men de W.M.Z. Middelburg onderzoekt f ie tsmogel ij kheden In opdracht van het gemeentebe stuur van Middelburg is een onder zoek ingesteld naar het fietsverkeer in de Zeeuwse hoofdstad, met name in de binnenstad. Het doel was in zicht te verkrijgen in het huidige en toekomstige fietsgebruik en het doen van suggesties en voorstellen voor een zodanig verkeersregiem dat het gebruiken van de fiets ook in de toe komst zo aantrekkelijk mogelijk is. De conclusies van het gepubliceerde, rapport pleiten voor een duidelijke voorkeursbehandeling van het fiets verkeer door onder meer het instel len van speciale fietsverbindingen die zoveel mogelijk kruisingvrij moeten zijn. Daarnaast het zorgen voor voldoende slallingsplaatsen na bij veel personen aantrekkende ob jecten. Volgens het rapport sal de „slag" om-de fietsende verkeersdeel nemers binnen de komende tien jaar gewonnen of verloren worden, zodat de speling in de tijd om maat regelen te nemen betrekkelijk gering moei worden genoemd. DEN HAAG. 16-5. Veertien frac tievoorzitters uit de Tweede Kamer zullen deelnemen aan het debat over de regeringsverklaring van het ka binet-Den Uyl. Deze verklaring wordt afgelegd op maandag 28 mei. De sprekerslijst vermeld achter eenvolgens de namen van de fractie voorzitters Wiegel (VVD). Van Thijn (PvdA), Andriessen (KVP), Aantjes (ARP), De Gaay Fortman (PPR), Bakker (CPN), Van der Lek (PSP), Drees (DS"70), Van Mierlo (D'66), Tilanus (CHU), Jongeling (GPV), Abma (SGP). Beuker (RKPN) en Koekoek (BP). GRONINGEN, 17-5. Gedeputeerde Staten van Groningen hebben de mi nister van economische zaken ver zocht een onderzoek naar de milieu hygiënische gedragingen van de kartonnen afvaldoos te willen be vorderen. Het college schrijft in de aar. de bewindsman verzonden brief het zeer op prijs te zullen stellen indien deze onderzoekingen zich tevens zouden uitstrekken tot de door een carton- en cartonnagefabrièk te Gude Pekela ontwikkelde kartonnen afvaldoos, omdat het hier evenzeer een mogelijk alternatief ben-eft voor de thans veelal in gebruik zijnde plastic vuilniszak. SALISBURY. In Rhodesië is be kendgemaakt dat twee blanken door guerrillaaktiviteiten om het leven zijn gekomen. (Walermaatschappij Zeeland) waar de kinderen op de hoogte werden gebracht wat er met ons drinkwater plaats heeft voor het geconsumeerd kan worden. De ontvangst was hier buitengewoon prettig, en zeer leer zaam. Dit kan ook gezegd worden van het bezoek aan de Volkssterren wacht te Hoeven waar de leerlingen ingewijd werden in de talloze ge heimen van het planetenstelsel. Er werden dia's vertoond, en men mocht een kijkje door de telescoop nemen. „Van plankje tot potlood" Vrijdag stond een bezoek aan de Bruynzeelfabriek op het programma Bijzonder interessant was het te zien hoe van een plank,e de potloden ge maakt worden, op een hoogst ver nuftige wijze. Na het bezoek aan deze fabriek kon men nog een poos je in het bos gaan spelen en vervol gens werd in de middaguren een bezoek gebracht aan het gemeente museum van Bergen op Zoom, dat UTRECHT, 16-5. De drie vakcen trales menen dat in 1974 geen infla tie-correctie mag worden gegeven. Het bedrag dat gemoeid is met het niet doorgaan van die correctie dient voor de helft te worden be steed aan verhoging van de belas tingvrije voet en het terugdraaien van de nadelen die voor bepaalde groepen zijn ontstaan bij invoering van het schij ventarief in de loon- en inkomstenbelasting. De andere, helft moet worden besteed aan collectieve voorzieningen. De b.t.w.-tarieven mogen in 1974 niet worden verhoogd en er moet een progressief tarief in de vermogensbelasting worden in gevoerd. gevestigd is in het oude Markiezen hof. Hier is zeer veel te bewonderen op het gebied van porcelein en lin nen en koperen voorwerpen, bene vens oude schilderijen. Na dit mu- seumbezoek ging het naar de speeltuin „Rozenoord" waar de kin deren op de kabelbaan aan hun trekken konden komen en veel pret maakten op grote schommels waar 8 personen tegelijk op konden plaats nemen. In de aovnduren werd een imitatie gedaan van dc bekende Be rend Boude wijn kwis en voerden een viertal meisjes een toneelstukje op, onder de titel „De Clowns", dat de lachspieren niet weinig in bewe ging bracht. Zaterdag was de laatste dag, en in de morgenuren werd nog een bezoek aan V. en D. gebracht, waar vooral de speelgoedafdeling, en die van boeken en platen, in bijzon dere mate de aandacht trok. Hierna werd het rijd om „De Kleine Mela ne" vaarwel te zeggen, de fietsen werden weer bestegen, en om kwart over zes was men weer thuis. Eerste afslag haring in Vlaardingen VLAARDINGEN, 17-5. De eerste afslag van nieuwe haringen in Vlaardingen vond woensdagavond om elf uur plaats. De aanvoer be droeg 53 kantjes. Aan wal gebracht door de VL 105 „Elisabeth" van re derij W. Kwakkelstein. Voor de maatjes haring werd een prijs genoteerd van f 1.201,per kantje en voor de kleinere soort f 1.250,per kantje. De grotere soort bracht f 800,per kantje op. ZIERIKZEE. En de lente zet maar door tot hel zomer is. In de vpgel- wereld is het overal een pril gedoe, getuige ook deze moeder-zwaan in haar nest aan de Wandeling. De kleintjes zijn uit het ei gekomen en niemand mag nu dichtbij het nest komen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Vergadering le,Ónwerkerk WAAR GELD NOG WAARDE HEEFT Vergadering gemeenteraad HAAMSTEDE, 16-5. In november 1971 werd op verzoek van burge meester en wethouders een rapport samengesteld bekend onder de naam Nota Jeugd Westerschouwen. Daarin werd aangedrongen op-op heffing van de in 1962 ingestelde Sportraad en daarvoor een kommis sie in de plaats te stellen die" het gehele gebied van de jeugd (sport en cultuur) kan bezien. Daar deze gedachte ook leefde bij het. college van b. en w. wordt nu voorgesteld de Sportraad op te hef fen en in te stellen een „Kommissie advies en bijstand Jeugdbeleid Enkele voorbereidingsbesluiten moe ten weer verlengd worden in af wachting van een definitief Bestem mingsplan. Ditmaal gaat het om de omgeving Hoogenboomlaan te Re- nesse, omgeving Groenewoudswegje en Groenoordswegje en de omgeving Hogezoom-Lagezoom ^5* ft* H1 S w16 k 9 n f Door het grote bezoek aan de Ge reformeerde Kerkdiensten onstaan er vaak parkeermoeilijkheden. Om hieraan een eind te maken zullen voor enkele punten in de omgeving van de kerk parkeerverboden wor den ingesteld. a. voor de noordzijde van de Plat- boslaan tussen Hogezoom en toe gang gereformeerde kerk. b. Aan beide zijden van de Hoge zoom tussen Serooskerkeweg en Omloopsweg. c. Aan beide zijden van het gedeelte Kloosterweg tussen de Hogezoom en het perceel plaatselijk bekend als Kloosterweg 12. Ook zullen weer enkele grondverko- pen plaats vinden. Verder kan de raad zich uitspreken over een nieuw reglement van orde voor de verga deringen va nde raad. Een commis sie daarvoor ingesteld in september 1972 heeft in maart advies uitge bracht hetwelk b. en w. in grote trekken over willen nemen. Natuurlijk ontbreken ook een aan tal begrotingswijzigingen ook op de ze vergadering niet. De landschapsverordening Wester schouwen zaal aangevuld worden met een beroepsmogelijkheid, zulks wordt in deze verordening inge bracht op voorstel van G.Z. van Zee land. •r* X x" t, i -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6