%L. ZIERIKZEESE ONDERNEMERS TOONDEN MASSAAL »Eisen vakcentrales zware hypotheek BELANGSTELLING VOOR VERKEERSPLAN BINNENSTAD °P het centraal overleg Vakmanschap is Meesterschap Gaaf gebit in Nederland zeldzaam Prinselijk paar in academie-stad Nederland veilig vlieglandje EN DE PRIJZEN STIJGEN MAAR Ook tweede centrale te Borsele AGENDA Principe-akkoord c.a.o. groot-metaal Stijgende temperatuur maakt Sky lab onbewoonbaar Vijftig jaar AVRO LAATSTE NIEUWS Dnik bezochte vergadering Mening van het V.N.O.: ZIERIKZEE, 16-5. Een groot aantal belangstellenden gaf dinsdagavond gehoor aan de uitnodiging van de Stichting Ondernemers Centrale Zierikzee, tot het bij wonen van een vergadering over het ingrijpende nieuwe verkeers-circulatieplan voor de binnenstad. Voorzitter P. Verhage van de Ondernemers Centrale was met het bestuur verheugd over de massale opkomst van de leden. Hij dankte wethouder H. Asma voor zyn komst naar „Concordia" om een toelichting te geven op het verkeersplan, zoals dat op de dag van de vergadering - 15 mei - van kracht geworden is, al gaat het uitdrukkelijk om een voorlopig plan. Na het verstrijken van de a.s. zomer zal de hele zaak opnieuw worden bekeken en worden nagegaan hoe de maatregelen in de praktijk zijn bevallen. De voorzitter deed mededeling van enige wijzigingen zoals die inmiddels hebben plaatsgevonden. Hij wees op het duidelijke proefkarakter van het plan. De Ondernemers Centrale is dan ook vastbesloten om na het seizoen opnieuw met de leden van gedachten te wisselen over de ervaringen die de komende maanden zullen worden opgedaan. De voorzitter vroeg zich overi gens al' of de genomen maatregelen wel de moeite waard zijn. Zo lijkt de periode van 1 april tot 1 oktober erg lang. De heer Verhage vond het eigenlijk onjuist dat ook aan het verkeersgedrag van de toe risten niet wat meer eisen worden gesteld. De voetganger wordt op een voetstuk geplaatst, maar de Zierik- zeese ondernemer heeft nu eenmaal ook te maken met relaties uit an dere gemeenten, die graag tot voor de winkeldeur rijden. De voorzitter Advertentie in de bekende beugelfles 1 vers-bier 2 geen opener nodig 3 plezierig op tafel ook in pijpjes en in tinnetjes Marechaussee wordt gestroomlijnd DEN HAAG, 16-5. Van 86 mare- chasseebrigades zullen er 14 opge heven worden. Deze stroomlijning is het gevolg van het streven naar een zo groot mogelijke efficiency, zo heeft het ministerie van defensie dinsdag meegedeeld. Het takenpak ket zal niet kleiner worden, alle ta ken van de 14 brigades worden door andere overgenomen. De be trokken 100 marechaussees worn en bij nevenbrigades of elders in het wapen ondergebracht. vroeg zich af of voor wielrijders wel voldoende voorzieningen worden getroffen, zo ook voor de fietsende schooljeugd heen en terug naar West. De laad- en losproblemen zijn nog niet te overzien. In dit verband sprak de heer Verhage de wens uit dat de vrijstellingen (ontheffingen) gratis zullen worden verleend. „De ondernemers mogen niet de dupe worden van verkeerstechnische maatregelen", aldus de voorzitter. Maatregelen onontkoombaar Wethouder Asma schetste vervol gens de totstandkoming van het verkeersplan, waarvoor de basis reeds gelegd werd rond Wereldste debouwdag in november vorig jaar. totdat het plan in februari jl. in de verkeerscommissie kwam. „Reacties bleven eerst uit. tot men begreep: het is menens". Zierikzee is nu een maal niet berekend op het verkeer van de 20ste eeuw, er' zijn zelfs ad viezen gekomen de stad geheel voor het verkeer af te sluiten. De heer Asma wilde voorop stel len dat het gemeentebestuur wel degelijk aan de belangen van de on dernemers heeft gedacht, maar maatregelen waren nu eenmaal on ontkoombaar. Het plan is echter in gegaan als een voorlopig plan; de bezwaren worden afgewacht. Uit gangspunt van de hele zaak is de instelling van loopstraten. De wethouder was het niet eens met de voorzitter: niet de wandelaar maar de auto staat op een voetstuk, het is nog maar 10 jaar geleden dat iedereen in Zierikzee „te voet de stad inging". De wethouder belichtte vervolgens vele technische konsekwenties van de genomen maatregelen. Zo is het voor de kinderen een prettige bij komstigheid dat de Westbrug één richtingsverkeer krijgt, op het schoolplein N. Bogerdstraat komt ruime parkeergelegenheid, vooral ook als een door de gemeente aan te kopen schuur „plat" zal gaan, verder zal het groentje bij het Bol werk ruimte aan 40 auto's geven, bij de Molenberg zullen 50 en in de Zuidhoek nog eens 80 auto's kunnen worden geparkeerd. De heer Asma riep de Centrale cp tot activiteit om nu eindelijk ook de parkeerkwestie bij de Grote kerk eens „rond" te krijgen. Het gemeen tebestuur is er alles aan gelegen om de middenstand te kunnen laien „draaien": ei' zal dan ook gewerkt moeten worden met een heleboel ontheffingen Spijtig is dat dit jaar nog niet ge rekend zal kunnen worden op de Mosselboomgaard als parkeerplaats met de aanleg zal een bedrag var. 5 ton gemoeid zijn, zo deelde de wet houder mee in antwoord op een vraag van de voorzitter. Na de toelichting van de wethou der kwam er een groot aantal vra gen los. Eén van de aanwezigen zag weinig heil in „loopstraten": hij meende dat de St. Janstraat - „loop straat" sedert een aantal jaren - za kelijk zo'n beetje verloren is gegaan. Een tiental ondernemers kwam met o.a. de volgende bezwaren, opmer kingen en vragen: het publiek wil vóór de (winkel)deur inladen, een ..loopcentrum is de middenstand niet dienstig", er zijn bezwaren op de stop Westbrug, hoe gaat het met de vrijstellingen, het optreden van de politie zal soepel moeten zijn, in de Verrenieuwstraat ontstaat een on mogelijke situatie voor bevoorraden de vrachtwagens. In zijn beantwoording zei de wet houder o.a. dat de situatie St. Jan straat hoogstens voor een deel het gevolg is van het „loopstraat"-ka rakter. De beroepstermijn op het verkeersplan is één maand. Het zal aan de mensen zelf liggen of na af- lcop van de proefperiode het plan automatisch wordt voortgezet: „als u niets doet gaat het in ieder geval gewoon door", aldus de heer Asma. Het vrijstellingensysteem is niets nieuws: „dat loopt al jaren". Bezien zal worden of ontheffing per firma of per auto zal worden ingesteld. Vraagpunten „Tweede ronde" De heer Asma beantwoordde ook nog een tweede ronde vraagpunten. Meningen uit de zaal: „dat na zessen niet gerèden mag worden is absurd", laat geen brommers toe op de Mol en verhoog het voetgangerspad voor het trapje van het Gravensteen tot trot toir, laat de Z.H.-poort de grote toe gangsweg worden, met de bezoeken de bussen is het een „hopeloze zaak". De wethouder meende dat over de tijdlimiet wat betreft de „avond klok" nog gepraat zal kunnen wor den, over het verlenen van gratis ontheffingen valt nog niets te zeggen. Vast staat: de zaken moeten draaien dus de bevoorrading zal moeten kunnen doorgaan. Nadat de heer Bakker nog een toelichting had gegeven op de sa menwerking in de Verkeerscommis sie dankte de heer Verhage wethou der Asma voor zijn duidelijke toe lichting en alle aanwezigen voor de prettige besprekingen. TILBURG, 16-5. Het Nederlandse volk snoept zyn tanden en kiezen de vernieling in. Bijna driekwart van de kleuters die naar de lagere school gaan heeft tanden en kezen die geen tandarts nog redden kan. Er is vrijwel niemand van 20 jaar in ons land die nog een gaaf gebit heeft. Gemiddeld hebben kinderen van twaalf jaar op het ogenblik zestien vullingen in hun gebit. Vijfentwintig jaar geleden waren het er nog maar zes. De toename van het tandbederf is enorm. De Tilburger T. G. J. Kuperes, directeur van de schoóltandver- zorging in Nederland zei dit tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de schooltandverzorging in het district Tilburg. In 1968 versnoepten de Nederlanders met elkaar voor 325 miljoen gulden. In 1971 werd voor 900 miljoen, aan tandvernielende zoetig heden naar binnengewerkt. Geen wonder, aldus de heer Kuperes, dat deskundigen aandringen op een wettelijke verplichtng om kin deren elk half jaar op tandbederf te laten onderzoeken, zoals in West-Duitsland al doorgevoerd is. Voor een optimale verzorging van het gebit van alle Nederlanders zouden er op dit moment 6600 tandartsen bij moeten komen, maar dat is volgens de heer Kuperes niet haalbaar. DEN HAAG. 16-5. Als het centraal overleg tussen werkgevers en werk nemers afhankelijk wordt gesteld van de eisen die de vakbeweging' aan de regering heeft gesteld, zou d.:t wel eens een te zware hypotheek op dit overleg kunnen leggen. Poging „Watergate" in doofpot te stoppen WASHINGTON, 15-5. Nixons vormalige assistenten in het Witte Huis H. R. Haldeman en John Dean hebben getracht de Centrale inlich tingendienst (CIA) over te halen be hulpzaam te zijn bij het in de doof pot stoppen van de Watergate-affai re. Dit heeft de plv. directeur van de CIA, luitenant-generaal Vernon Walters, maandag verklaard in de senaatscommissie voor de strijd krachten. De vice-voorzitter van de commissie, Stuart Symington, heeft de beëdigde verklaring van Walters voor publikatie vrij gegeven. Politie arresteert studenten in Kaapstad KAAPSTAD, 16-5. De Zuidafri- kaanse politie heeft woensdag een veertigtal studenten gearresteerd die op de trappen van de St. George kathedraal demonstreerden tegen een verbod op openbare bijeenkom sten in de buurt van het parlement. Nadat het hoofd va nde politie-een- heid, kolonel Crous. een verklaring had voorgelezen waarin de betoging van de studenten onwettig werd verklaard, ging de politie over tot de arrestaties. TASJKENT. 16-5. „Mijn klein dochtertje heeft nog nooit een prin ses gezien, ze wil alles over u weten. Ze denkt dat u een sprookjesfiguur bent. Ik zal haar vertellen hoe char mant u bent". Dat zei de echtgenote van de be roemde Russische geleerde Michael Lavrentsjev woensdag tegen prinses eatrix. Prov. Lavrentsjev, Mathema ticus, vice-voorzitter van de acade mie van wetenschappen in de Sow- jetUnie en voorzitter van de Siberi sche afdeling van de academie, ont ving de prinses en prins Claus in haar Akademgorodok. de academie stad bij Novosibirsk. In deze stad. die 50.000 inwoners heeft, zijn de knapste koppen van de Sowjet-Unie bij elkaar gebracht: er werken 3000 geleerden van naam en 20.000 man wetenschappelijk personeel in de meer dan 20 grote research-centra. De universiteit in de academie stad telt maar 5000 studenten, het accent ligt er meer op het wetenschappelijk onderzoek dan op het onderwijs. LONDEN, 16-5. Nederland heeft hel veiligste luchtverkeer ter wereld, zo blijkt uit een overzicht clat het tijdschrift „Flight International" woensdag heeft gepubliceerd. Het tijdschrift heeft een veilig heidstabel over de jaren 1063-1972 opgesteld waarbij het aantal doden per miljoen vluchten als norm is ge nomen. Het onderzoek gold 15 lan den emt het drukste luchtverkeer. Nederland komt daarbij als veiligste land uit de bus met geen doden. Australië komt op de tweede plaats met 10,6, Scandinavië mei 3S.6 en de Verenigde Staten met 45,3. Daarna volgen West-Duitsland, België, Ca nada, Engeland, een niet met name genoemd Zuidamerikaans land. Ja pan, Frankrijk en Brazilië. De landen waar mei de meeste fa tale ongelukken per miljoen vluch ten zijn India (475) en een niet nader genoemd land in het Midden-Oos ten (1516). In bovengenoemde periode kwa men in Nederland geen vliegtuigon gelukken in hét bürgerluchtverkeer voor ivaarbij doden vielen, in Australië vielen 785 doden, in Scan dinavië 1.348, in Amerika 1.680, in Westduitsland 2.181 en in Engeland. De lucht veronl reiniging in Zeeland MIDDELBURG, 15-5. Het dage lijks bestuur van de gemeensschap- pelijke regeling metingen luchtver ontreiniging in Zeeland heeft de mi nister van volksgezondheid en milieuhygiëne verzocht om een bij drage in de kosten van het meetpro gramma over het meetjaar 1973- 1974. In het belang van de volksge zondheid menen wij, aldus de brief, dat er aanleiding is voor het rijk om financieel bij te dragen in bedoelde kosten, zoals dit, naar het dagelijks bestuur meent te weten, ook elders geschiedt. Daarbij wordt met name gewezen op het belang van de voor Zeeland noodzakelijke fluormetin- gen, waarin het landelijk meetnet luchtverontreiniging voorlopig niet zal voorzien: het meet uitsluitend zwaveldioxyde. DEN HAAG, 16-5. De Consumen tenbond heeft berekend, dat de kos ten van het levensonderhoud in april zeker met meer dan één pro cent zijn gestegen. Het indexcijfer - dat binnenkort is te verwachten - zal een „ongekend hoge stijging" te zien geven. De prijzen zijn in april de pan uit gerezen, aldus de Consumentenbond Een prijsstijging van 1 procent in april zou betekenen dat de kosten van levensonderhoud sinds 1 januari reeds met ca. 3V2 procent zijn toege nomen. Een van de eerste taken van het nieuwe kabinet is volgens de bond „de prijsverhogingsgölf", die ook in mei nog doorloopt, in te dij ken. Dit zegt het verbond van Neder landse Ondernemingen in zijn reac tie op de nota arbeidsvoorwaarden beleid 1974 en het ontwerp urgentie programma voor het regeringsbeleid 1974 die het overlegorgaan van de drie vakcentrales dinsdag jl. neef: gepubliceerd. Daarin stelden de vakcentrales c.m. dat eventuele centrale afspra ken met de werkgeversorganisaties voor een belangrijk deel zullen af hangen van de mate waarin de re- garirg voldoet aan de eisen die de vakbeweging haar heeft gesteld. Het V.N.O. verwijt de vakcentrales dat zij cle inflatiebestrijding in de nota en het ontwerp-urgentiepro- gramma niet centraal stellen, maar dal die daar slechts terloops aan de orde komt. Het ontwerp kwantificeert immers noch de eisen voor de uitgaven, noch die voer de fiscale dekkingen, aldus het V.N.O. Uitbreiding chemische fabriek Hoechst MIDDELBURG, 16-5. Ged. Staten van Zeeland hebben Hoechst Hol land N.V. te Vlissingen op grond van de hinderwet en van de wet inzake de luchtverontreiniging vergunning verleend tot het uitbreiden van een chemische fabriek met een uitbrei ding van de opslag ten behoeve van natronloog en polycondensaat, als mede met een inrichting voor ont vangst, opslag en distributie van su- perbenzine en aardgasolie. op een perceel aan de Europa weg in Vlis- singen-oost. Zand in olielagers van electriciteitscentrale AMSTERDAM, 16-5. Bij de elek triciteitscentrale aan de Ilemweg in Amsterdam is het afgelopen week einde zang aangetroffen. In vijftien van de 6.4 olielagers van de verbrandingslucht- en zuig- trekventilatoren van het ketelhuis Hemweg 1. Het is nog een raadsel hoe de olie van de lagers vervuild is geraakt, maar volgens een recher chewoordvoerder is er duidelijk sprake van sabotage. Zes van de vervuilde lagers werden zodanig beschadigd, dat zij vervangen moes ten worden. De schade wordt ge raamd op f 50 tot f 100.000. Volgens directeur drs. B. van Riel van het gemeentelijk energiebedrijf is 'geen explosiegevaar geweest. Ook was de elektriciteitsvoorziening niet be dreigd geweest. DEN HAAG, 16-5. Het is mogelijk (lat de tweede commerciële kerncen trale in Nederland, waarvoor offerte is aangevraagd, in Borsele zal wor den gebouwd. Aldus heeft de minister van eco nomische zaken geantwoord op vra gen vanuit de Tweede Kamer De opstelling van produktievermogen, de aard var. het vermogen en de keuze van de vestigingsplaats zijn het resultaat van gezamelijk over leg van alle bij de openbare voorzie ning betrokken elektriciteitsproduk- tiebedrijven. Omstreeks 1979 1980 moet een nieuwe centrale in bedrijf zijn, een kerncentrale dan wel een conventio nele. Voordat met de eigenlijke bouw wordt aangevangen, zal erva ring zijn opgedaan met de eerste kernenergieëenheid te Borsele, aldus de bewindsman. Vrijdag 18 mei Brouwershaven Leerlingenavond openbare basis school. Zaterdag 19 mei Schuddebeurs Oefenterrein Kloosterweg, 13.00 uur, streekconcours „De Schouwse Rui ters". Maandag 20 mei Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, schaak wedstrijden. Woensdag 23 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. 19.30 uur. vergadering C.P.B. Stadhuis. 20.00 uur, vergadering ge meenteraad. Woensdag 23 mei Serooskerke Restaurant „Schelphoek14.00 uur. afdeling Brouwershaven Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Vrijdag 1 juni Zierikzee 's Landskamer. 10.00 uur v.m., ver gadering Waterschap Schouwen- Duiveland. Zaterdag 2 juni ScharendijkeElIemeet Wandeltocht Z.S.C. '62. DEN HAAG, 16-5. Partijen bij de c.a.o. voor de metaalindustrie (groot- metaal) hebben maandag, veertien weken nadat ze uit elkaar gingen, een principe-overeenkomst bereikt. Zowel de werkgeversonderhande laar, de heer A. Prins, gedelegeei d lid van het hoofdbestuur van de F.M.E., als de vertegenwoordigers van de vijf bonden van werknemers achten die overeenkomst verdedig baar voor de leden. Op vrijdag 8 juni zal de raad van overleg in de metaalindustrie weer bijeenkomen om te horen hoe die achterbannen op de overeenkomst hebben gerea geerd. Is die reactie gunstig dsn zal op die dag formeel de c.a.o. worden gesloten. C.a.o. voor klein-metaal DEN HAAG, 15-5. Dinsdag hebben partijen bij de c.a.o. voor de metaal nijverheid (klein metaal, 18.600 on dernemingen met 154.000 werkne mers) overeenstemming bereikt over deze c.a.o. die 1 januari 1973 ingaat, en op 31 december a.s. afloopt. Bij de inhoud ervan is rekening gehouden met het centrale akkoord van 6 de cember 1972 en met de basis-af spraak van 11 mei jl. HOUSTON, 16-5. Stijgende temperatuur heeft het interieur van Skylab-1 onbewoonbaar gemaakt en er zal naar alle waarschijnlijkheid een ruimte- wandeling van de eerste groep van drie astronauten voor nodig zijn om het euvel te verhelpen. Dit is woensdag bekendgemaakt door het Ameri kaanse bureau voor de lucht- en ruimtevaart, NASA. Vluchtleider Chuck Lewis zei dat ingenieurs in het Marshall Space Flight Center in Huntsville in Ala bama en reserve-kapitein Russell L. Schweickart van Skylab-1, woens dag begonnen met proeven met een zonneschild dat aan Skylab-1 zou kunnen worden aangebracht om het laboratorium af te koelen. Vooralsnog wil Nasa proberen het sturen van de eerste ploeg van drie astronauten naar Skylab-1 op zon dag, te handhaven, maar Lewis trok in twijfel of tegen die tijd het repa ratiemateriaal klaar en beprpefd zou zijn. Op zijn persconferentie verklaar de de vluchtleider dat de 'tempera tuur aan boord van Skvlab-i i§ gestegen tot 40 graden Celsius. Dit verhindert volgens hem niet dat zich een astronaut aan boord van de Skylab begeeft, maar als woonver blijf is het laboratorium niet ge schikt meer. „Scherm" Behalve het denkbeeld van het aanbrengen van een ..gordijnachtig" scherm van plastic met een laag aluminium rondom Skylab-1, denkt men aan het plaatsen van een enor me ballon tussen de zon en Skylab, zodat op het laboratorium een ver koelende schaduw wordt geworpen. Als men besluit tot het aanbrengen van het „zonnescherm", dan wordt dat volgens Lewis een gevaarte van twaalf meter lengte en 3 of 3,6 meter breedte. Een van de drie astronauten zou het scherm, staande in het Skv- labluik, met alumir.iumroeden aan de bovenbouw van Skylab bevesti gen. De ruimtewandeling die hier voor nodig zou zijn, zou de eerste zijn ter reparatie van een ruimtetuig. Herstel oude molen NEEDE, 16-5. De Hollandse molen in Neede (Gld.) die de laatste twintig jaar dermate in verval is geraakt dat niemand er meer binnen mag, gaat in juni in de steigers. De kap met wieken, die instoi'tingsgevaar ople- vert, zal worden vernieuwd. De res tauratie, onder auspiciën van de provinciale molencommissie, kost ruim honderdduizend gulden. Noorse houtmensen naar de Veluwe ARNHEM, 16-5. Om het oprui- mingswerk van stormhout op de Ve luwe te bespoedigen willen de bos- eigenaren naast militaire bijstand ook vijftig Noorse' vakmensen aan trekken. Dat is meegedeeld tijdens een excursie van leden van provin ciale staten naar de Veluwe. „Het Dorp" heeft ondernemingsraad ARNHEM. 16-5. De gemeenschap van gehandicapten „Het Dorp" te Arnhem heeft een ondernemings raad gekregen. Volgens directeur mr. W. P. Bijleveld die ook voorzit ter is van de ondernemingsraad zal het nieuwe orgaan bij de doelstel lingen van „Het Dorp" vooral aan het in standhouden en uitbouwen van de woon- leef- en werkgemeen schap van de bewoners. HILVERSUM, 16-5. In het kader van haar 50-jarig bestaan gaat de AVRO op zaterdag 15 september een Marathonprogramma uitzenden, dat de televisiezendtijd van 7.00 tot ten minste 24.00 uur in beslag zal ne men. Tijdens dit non-stopprogram ma zullen onder meer shows, films, kinderprogramma's, sportuitzendin- gen, nieuws, vrouwenprogramma's, documentaires, concerten e.d. op het scherm verschijnen. De AVRO heeft aan deze opzet de voorkeur gegeven boven een aantal over het seizoen verspreide jubileumprogramma's. Onder meer krijgt men beelden te zien van het „Criterium der azen", een wielerevenement, dat ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van de AVRO voor het eerst in Ne derland (Tilburg) wordt gehouden. Tot dusver heeft de AVRO geen toe stemming gekregen om ook na mid dernacht nog door te gaan met het feestprogramma. Men hoopt cle nieuwe minister van CRM echter wat dat betreft tot andere gedachten te kunnen brengen. De AVRO zal ook „open huis" houden en enkele prijsvragen gaan organiseren, waarin men de Haagse Houtrust hoopt te betrekken. Acht mille in de vuilnisbak AMSTERDAM, 17-5. Een 42-jarige Amsterdamse zakenman heeft woensdag met enkele helpers uren lang lomien stadsvuil in zeven schuiten van de stadsreiniging door zocht naar 8000 gulden in bankpa pier. 1-Iij had het geld van zijn zaak uit vrees voor inbrekers in de vuil nisbak verstopt. Maar toen hij woensdagochtend op de zaak kwam, merkte hij tot zijn grote schrik, dat de werkster de vuilnisbak buiten de deur had gezet en dal die inmiddels door de stadsreiniging was geleegd. Hij charterde een paar helpers voor het onfrisse werkje in de vuilnis- schziiten, dat voorlopig geen resul taat opleverde. Heidebranden Eindhoven EINDHOVEN. 17-5. Langs de weg Eindhoven-Leende zijn donderdag ochtend omvangrijke heidebranden ontstaan. Het vuur wordt bestreden door de brandweerkorpsen van Eindhoven en Heeze.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2