HJ/vuj'" J^öftósecie ,/f Witlij*" NIXON WIL HERVORMINGEN VERKIEZINGSPROCEDURE deze week bij Koningin Juliana opent „Centrum '45" VEEL TRAMMELANT OVER ADVERTENTIE IN VVV-BLAD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 mei 1973 129ste jaargang Nr. 21285 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Z'erikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie) 4 ".o B.T.W. In dit nummer: Commissie jeugdbeleid Wester schoutven Havenplem^ï - Zierikzee Telefoon 01110 - 2584 romige aspergesoep zalmcotelet „Pojarski" kippelevertjes in madeirasaus flensjes met confiture Mijnongeluk in Spanje MIERES, 17-5. Als gevolg van het instorten van een mijngang bij Rio Turon, op 7 km van de Spaanse plaats Mieres, zijn woensdag twee mijnwerkers omgekomen en ver scheidene gewond. Er wordt nog een mijnwerker vermist. Men verwacht niet dat hij levend onder het ge steente zal kunnen worden uitge haald. V.V.V. „Renesse Vooruit" Voorts kwam tr sprake de samen werking met V.V.V. „Renesse Voor uit7'. De gemeenschappelijke proble men worden besprokn. Het is de be doeling de Westhoek ook in de win termaanden aan te bevelen, zoals dat ook op Texel gebeurt. De voorzitter vond het bijzonder spijtig dat de kampkaarten zijn weggevallen. De gasten moeten zich nu op een andere manier legitimeren, en dat wekt bij sommigen fustraties op. De burgemeester zei dat dit pro bleem al geruime tijd aan de orde is. Er is studie gemaakt om de kamp- kaart in e enandere vorm te laten terugkeren. Het is gewoon uiterst belangrijk dat. kampkaarten of an dere kampeerdocumnten wordn uit- gegevn. Er moeten op zakelijk zowel als op sociaal gebied maatregelen kunnen worden getroffen. Er is een enquête gehouden onder de toeristen waaruit blijkt dat de meesten voor hun rust en de natuur naar de Westhoek komen. Natuurlijk kwam ook ter sprake het Sehelp- hoekprobleem, waarvoor de heer J. P. C. Boot breid was gevonden enige toelichting op te geven. De kreek in de Schelphoek is iets zou ter fdan de Oosterschelde, zodat deze in een strnge winter langer open blijft n dan veel vogels zal aantrk- ken. Wanneer d weg door dit na tuurgebied zal komen, zullen vele vogels door het vrkeer de dood vin den. Het verslag van de penning meester de heer Verton werd goed gekeurd. De burgemeester had veel waardering voor het werk van de penningmeester. Medio juni zal voor de leden een autoralley worden georganiseerd, maar deze zaak is nog niet helemaal rond. Bij de rondvraag kwamen nog verschillende probleempjes naar vo ren, waarna de voorzitter de verga dering sloot en de hoop uitsprak op de volgende vergadering meer leden te kunnen verwelkomen. TILBURG. Koningin Juliana heeft in Tilburg aan vier jonge Neder landse kunstenaars de koninklijke subsidie 1973 - een bedrag van f 2500 - uitgereikt. Hel zijn v.l.n.r. Arie van Geest (Rotterdam), Marijke Geys (Amsterdam), Dirk Gorter (Den Hel der) en Gerard van Zon (Rosmalen). Dr. Kissinger naar Parijs WASHINGTON, 16-5. President Nixons adviseur in nationale veilig- heidsaangelegenhed dr. Henry Kis singer is woensda guit Washington naar Parijs vertrokken om er de Noordvietnamese onderhandelaar Le Due Tho le spreken over schendin gen en toepassing van het Vietnam- akkoord van 27 januari. WASHINGTON, 16-5. President Nixon lieeft woens dag het Congres dringend verzocht een nationale com missie, bestaande uit vertegenwoordigers van beide partijen, te vormen, die ingrijpende hervormingen moet opstellen voor de verkiezingsprocedure, opdat sabotage en spionage en andere misbruiken van het Amerikaanse politieke stelsel onmogelijk gemaakt worden. De Amerikaanse president zin speelde niet op de Watergate-zaak. die zijn bewind op de grondvesten heeft doen schudden. Hij zei wel, dat de commissie methoden en manieren moet bestuderen waardoor kwalijke worden uitgesloten. spaar mee voor 6gevel kop en schotels f8,95 35 sterretjes Zo zou de commissie moeten na gaan hoe geweldpleging en dreige menten met geweldpleging, politieke sabotage en spionage en wat dies meer zij onmogelijk gemaakt kunnen worden. Van vitaal belang acht de Amerikaanse president de bestude ring van de mogelijkheid, dat de president slechts één enkele ambts termijn vervult. Volgens Nixon hebben vele politieke deskundigen het denkbeeld geopperd, dat de pro- sident wordt gekozen voor één ter mijn van zes jaar in plaats van het huidige stelsel waarbij een president voor twee achtereenvolgende termij nen van vier jaar kan worden geko zen. Doelt ref fender De Amerikaanse president heeft voorts gepleit voor verlenging van de termijn voor het lidmaatschap van het Huis van Afgevaardigden van twee tot vier jaar. Op het ogen blik besteedden leden van het huis een jaar van elke twee aan een campagne voor hun herverkiezing. Door de buitengewone last van het campagne-voeren voor leden van het Huis van Afgevaardigden te ver lichten zou naar de mening van pre sident Nixon het Huis van Afge vaardigden tot een doeltreffender regeringsinstrument gemaakt kun nen worden. Belgische politie ontdekt Nederlandse hasj BRUSSEL, 16-5. De Belgische op sporingsbrigade heeft dinsdagmid dag, naar nu eerst bekend is gewor den, in het centrum van de Belgische stad Gent een Nederlandse wagen aangehouden die al vanaf de grens bij Maaseik werd gevolgd. In de koffer van deze auto is 37 kg hasji^i gevonden. De inzittenden van de wagen, twee Amsterdammers van respectievelijk 21 en 22 jaar oud en een 24-jarige man uit Sittard zijn aangehouden en overgebracht naar Tongeren. OEGSTGEEST, 16-5. Koningin Ju liana heeft woensdagmorgen Oegstgeest het centrum voor me- disch-psychologische hnlp aan lij ders aan het Postconcentratiekamp- syndroom, „Centrum '45", officieel geopend. Ze deed dit door vanuit dé aula van het Rijlands Lyceum, waar de openingsplechtigheid werd gehou den, opdracht te geven de deuren van het centrum te openen. Daarna bezochten de koningin, prins Bern- hard. leden van de nieuwe regering en bestuursleden van de ..Stichting Centrum '45" en andere genodigden de gebouwen van het centrum. „Centrum '45" is gebouwd naar een initiatief van de Leidse hoogle raar prof. dr. J. Bastiaans in 1970. In 1971 kwam er een overheidsga- rantie en ruim een jaar geleden, op 17 april, sloeg de erevoorzitter van de stichting, prins Bernhard, de eer ste paal. Vergadering V.V.V. „Burgh-Haamstede" Dit nummer bestaat uit 12 pagina's j Een dorsende os zal rdeft ge- i muilband worden. Verwachting tot vrijdagavond: Vrij zonnig Droog en vrij zonnig weer met een matige tot krachtige oostelijke wind; minimumtemperaturen ongeveer 6, maxima morgen rond 17 graden, maar in het Waddengebied ongeveer 13 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 9. Min.-temperaturenomstreeks nor maal. Max.-temperatauren: ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 18 mei. Zon op 4.42. onder 20.32. Maan op 22.19. onder 4.58. Volle maan: 17 mei (5.58). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 18 mei 4.02 16.24 9.36 21.53 Springtij: 19 mei. HET' WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtig hoge drukge- bied. waarvan het centrum boven Scandinavië ligt. heeft een uitloper die zich via de Noordzee tot aan Midden-Duitsland uitstrekt. Tussen deze uitloper en een depressie ten westen van Frankrijk wordt bij ons een oostelijke stroming in stand ge houden, waarmee droge lucht wordt aangevoerd. Aangezien deze aanvoer blijft voortduren komt er in het huidige weertype maar weinig ver andering. Wel zal vrijdag, doordat een bij eerdergenoemde depressie behorend frontensysteem boven Frankrijk iets naar het noorden op dringt. de bewolking in de hogere niveaus kunnen toenemen. HAAMSTEDE, 16-5. Op de algemene voorjaarsver gadering van de V.V.V. ,,Burgli-Haainstede", gehou den in hotel Bom, ontstond een hevige diskussie over een advertentie van een groot-winkelbedrijf op de achterzijde van een blaadje, uitgegeven door de Pro vinciale Zeeuwse V.V.V. De voorzitter dr. H. J. van Zuylen opende deze niet druk bezochte verga dering met allen welkom te heten, in het bijzonder de directeur van de Prov. Zeeuwse V.V.V., de heer J. P. de Regt en burgemeester H. P. Everwijn. Het bestuur was niet voltallig aanwezig, de administrateur, de heer Flohil, was door ziekte afwezig. Collega's van de V.V.V. „Renesse Vooruit" kon de voorzitter wel begroeten. Nieuw slachtoffer van Watergate-affaire WASHINGTON, 16-5. Het Water- gate-schandaal heeft een nieuw slachtoffer geëist dè voorzitter van de Amerikaanse beurscommissie (S.E.Q.), G. Bradford Cook heeft woensdag bij president Nixon zijn ontslag ingediend. Zijn naam werd vorige week don derdag genoemd voor de grand jury in New- York in de zaak tegen de oud-minister van justitie John Mit chell en de oud-minister van handel Maurice Stans, die zijn gedagvaard in verband met een (geheime) bij drage van 200.000 dollar door de financier Robert Vesco. aan bet co mité voor de herverkiezing van pre sident Nixon. ZIERIKZEE. Bij een Zierikzeese fa milie aan de Oude Haven, reed ivoensdag deze fraaie old timer" voor, deelnemer aan een in België gehouden race voor oude automobie len. De inzittenden bleven te Zie rikzee een nachtje over om daarna naar Engeland le vertrekken, waai de auto is gedomicilieerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Bij de convocatie, die bij de leden thuis werden bezorgd, was een kon- septbrief ingesloten, waarin de mid denstanders zich hevig verontwaar digd uitspreken, over de adverten tie van Jac. Hermans Prijsslag, die, zoals gezegd, op de achterzijde van het blaadje „Holland Zeeland" een informatief blad over hotels, restau rants en pensions, stond afgedrukt. In deze brief wordt o.m. gezegd, dat de plaatselijke V.V.V.'s te kampen hebben met het ledenbestand, en de grootste groep vormt over het alge meen toch de middenstanders. De voorzitter was van mening dat dit een bijzonder pijnlijke affaire is. Het stopzetten vari het blaadje heeft geen zin meer, omdat het al ver spreid is. Wanneer men met geldge brek te kampen heeft, moet men dit niet zoeken bij dit groot winkelbe drijf maar bij de middenstand. Er is een drukwerkcommissie in het leven gei-oepen, die voortaan controle zal uitoefenen op de op te nemen adver tenties. Het is van het hoofdbestuur een kardinale vergissing geweest deze advertentie op te nemen. „Deinid- denstand heeft dan ook ernstig pro test aangetekend, en zal een brief zenden naar de Streek V.V.V. welke deze brief door zal sturen naar de P.Z.V.V.V.", aldus de voorzitter. Wanneer dit niet verandert zullen wij als V.V.V. uittreden en in een andere vorm terugkomen." Verweer provinciaal voorzitter De heer De Regt begreep niet, waarom nu na vier jaar een stroom van verontwaardiging loskwam. De ze advertentie wordt namelijk al voor hét vierde jaar geplaatst. „Er zijn veel bedrijven benaderd over het plaatsen van een advertentie, maar alleen Jac. Hermans Prijsslag bleef over. In het toenmalige bestuur van de Recron heb ik toestemming gekregen deze advertentie op te ne men. Ik wens geen berisping van een plaatselijke V.V.V. in ontvangst te nemen, wanneer men denkt mij te moeten berispèn, zal het hoofdbe stuur dat wel doen", aldus de heer De Regt. De voorzitter vond het bij zonder spijtig dat de directeur van de P.Z.V.V.V. deze zaak zo opvat. ..Het is de ernstigste misgreep die ooit heeft plaatsgehad", zo zei de voorzitter. „Het V.V.V. is een zake lijke affaire, ten eerste voor degenen die hieraan verdienen en ten tweede voor de gasten. De Westhoek moet bestaan van het toerisme. De strek vervoerbedrijven willen deze adver tentie overnmen. Het zal de plaat selijke vereniging veel leden kosten, waar de V.V.V. op den duur aan ten gronde zal gaan." De heer De Regt: „De heer Den Hollander heeft destijds het „licht op groen gezet voor deze adverten tie". De voorzitter: „De directeur heeft weinig begrip getoond voor de leden en maakt het werk voor de plaatse lijke V.V.V. bijzonder moeilijk. Het kost ons al de grootste moeite leden t.e houden en leden te winnen". Het is een „vrije" vereniging en er moet een eind komen aan een dergelijk optreden". Burgemeester Everwijn, voorzitter van het algemeen bestuur Prov. V.V.V. wilde hier iets aan toevoegen. „Er is een grote vergissing gemaakt. Het voormalige bestuur kon minder effeciënt wrken dan tegenwoordig omdat men toen minder op de hoog te was van de problematiek in de regio. Verwacht wrd dat in de nieu we constellatie rekening zal worden gehouden met het ledenbestand, en het ópenemen van een dergelijke ad vertentie is niet bvoi-derlijk voor dit bestand. De voorziltr zegde toe dat de brief toch verzonden zal worden. Deze blaadjes behoren uit te komen, dat is gewoon en primaire taak van de vereniging. Wij zullen de zaken re- el onder ogen moeten zien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1