asra» m CONCEP CONDOOMS l2iojjèr ^renóbcerin Gastarbeiders presenteren de nota Palestijnen zullen niet eten KLOP KLOP An THEEZAKJES ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 mei 1973 Nr. "21284 bekende 3b\au\Ne f BUK DOOR HET WERELD VENSTER Er begint iets te veranderen in de houding van de gastarbeiders, waar op de Europese elconornie drijft. Het duidelijkst, bleek dit in diverse lan den tijdens de één-mei-betogingen, vooral in Frankrijk, waar de optocht- van de kommunistische partij ge sierd werd met spandoeken waarop te lezen stond dat men solidam loen ste te zijn mei de Spanjaarden' die in Frankrijk werken. En deze f eikhor- den vooral door de konfmitnjstische CGT opgeroepen zich bij deze vak bond aan te sluiten om hun eisen kracht bij te zetten. Nu heeft. Frankrijk al zeer lange ervaringen met werkkrachten van overzee. Nog in de koloniale tijd trokken vooral Algerijnen en Marokkanen, maar ook inwoners van verder verwijder de Afrikaanse gebieden naar Bor deaux en vandaar steeds noordelij ker het land in. Werk was niet hun grootste probleem,^zij hetdat de minst, aantrekkelijke überkjetegen de minst aantrek!celijke.Ipnsn"onge veer hun monopolie tierden. Stads reiniging is ongeveer in Algerijnse handen, waarbij de werkers dan goed kunnen merken dat ze geen op dracht krijgen, hun eigen buurten schoon te houden. Dat zijn de bidon villes, de erbarmelijke hutten aan de rand van steden. En geleidelijk aan verhuisde men vandaar naar de lu- guberste buurten van de stad. Voor een tijd hadden deze werkers er enigszins vrede mee - ze kwamen om werk en vonden dit tenminste, ivat bij hen thuis niet mogelijk was geweest. Maar het besef groeit nu dat hun arbeidskracht onontbeerlijk is om de Franse .ekonomie op gang te houden. Op grond daarvan achten ze het billijk dal dan ook voor hen iets op sociaal gebied gebeurt, met name op het punt van de huisvesting. Hoe ernstig die eisen te nemen zijn is ge bleken in de fabrieken van Renault, waar arbeiders uil Afrika, Spanje en Portugal voor een kettingreaktie van stakingen zorgde op uilgekozen pun ten zodat nagenoeg het hele bedrijf stil kwam te liggen. Bewustwording Er is hier sprake van enerzijds een bewustwording van hun eigen waar de en van het ondermaatse in hun behandeling samen met inderdaad een solidariteilsgedachte in de CGT, die de theorie aanhangt dat' het sy steem v an de gastarbeid eigenlijk niets anders is dan een omgekeerd kolonialisme: in plaats van in het buitenland gebruik te maken van de goedkope arbeidskracht door er een fabriek neer te zetten, haalt men de arbeidskracht, in een fabriek thuis die niet gauw gevaar loopt genatio naliseerd te worden of iets derge lijks. Anderzijds leeft, in de vakbe weging van Frankrijk de logika van het eigenbelang: als men anderen die van elders komen kan onderbe talen en sociaal onvoldoende bege leiden, dan zorgt dit voor een lage bodem in aller arbeidsvoorwaarden: en hoe lager het minimum is, hoe moeilijker het wordt om de maxima omhoog te schroeven. Het is overigens niet alleen een Frans probleem. In Duitsland is men bij diverse gelegenheden gaan besef fen dat de massa van uitheemse werkers zo groot is, dat ze het fun dament zijn gaan vormen voor de industriële bedrijvigheid en vooral- van tal van openbare nutsbedrijven, zoals de spoorwegen. De berekenin gen die daar gemaakt zijn over de relatieve goedkoopte van deze gast arbeiders, ook al krijgen ze hetzelfde loon, zijn uiteraard ook deze gastar beiders onder ogen gekomen. De be sparing zit erin dat uit de openbare middelen niet evenredig voor hen besteed wordt aan scholen^, sociale woningbouw enzovoort, enzovoort. Niemand neemt het op de ditfir als hem. bekend wordt dat hetzij een werkgever, hetzij de „gastvrije'\ ge meenschap eraan verdient - dat hij slecht woont, het onaangenaamste werk opknapt, etcetera. En geleide lijk aan ivorden deze groepen zich bewust dat ze de kracht hebben om te eisen - in Nederland begint dit eveneens: stakingen, waar vroeger de buitenlanders zich buiteit hielden uit angst teruggestuurd te worden, verheugen zich nu in de bewuste deelneming van de gastarbeiders. Toen het systeem van de gastar beiders in zwang kwam is er ge waarschuwd, dat dit wel duurder kon uitvallen dan oppervlakkig werd berekend. De gastarbeiders zijn doende de nota te presenteren. NEW YORK. De elfde Tarzan van het witte doek, de Amerikaanse ac teur Alexander Barker, is op straal in Manhattan in elkaar gezakt en overleden. Hij was 53 jaar. CAIRO. 14-5. Vandaag (dinsdag) zullen de in Egypte wonende Pales tijnen geen voedsel aanraken. Het geld dat daardoor wordt bespaard wordt verzameld voor hulp aan de nabestaan van bij de jongste ge vechten in Libanon om het leven gekomen Palestijen en andere Ara bieren. Een Palestijnse woordvoerder die dit zondag in Cairo bekendmaakte zei dat de gevechten in Libanon hebben aangetoond dat er geen sur rogaat bestaat voor een volledige militaire eenheid. In de komende da- gep' zullen in deze richting maatre gelen worden genomen, zei hij. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VEENENDAAL. Bij een overval op het station Veenendaal De Klomp hebben in de nacht twee - volgens de NS-woordvoerder donkergekleur de - jongemannen ongeveer 8200 gulden buitgemaakt uit de geldla van het plaatskaartenkantoor. AMSTERDAM. Een 56-jarige Am sterdamse huisvrouw is in de tram van het centraal station naar het Rembrandtsplein haar portemonnee met een bedrag van f 5.000 kwijt ge raakt, waarschijnlijk aan een zak kenroller. wekenlang buiten de koeling houdbaar UTERflacon - HöüdbaréMOLLE WttUv *fU duikertjes koordje velletjes Goedgekpuadfcror de NVSH Vraag er Wm bij \iw winkelier Voor nadere informatie: NVSH, Prïöses Beatrixlaan 11, Den Haag, Tel. (070) S32900. Donderdag 17 mei. 21.30, Nederland I: Gesprek met Joseph Luns. uitzending Sjoko, waarin men onder anderen de popgroep Earth and Fire en de zangeres Rita Corita zal legen- komen. Hel is een tijdje stil geweest rond de musicus John Woodhouse. maar vanavond is hij weer helemaal aanwezig, de verzamelaar van gou den platen. Na het journaal van acht uur zendt de TROS de show Wood house in Holland" uit. De volgende vijf-en-vijflig minuten gaan op aan de derde aflevering van de serie „Het leven van Leonardo da Vinei", waarmee de TROS een zeer gelukki ge keus heeft gedaan. In belangrijke mate gaat deze aflevering over de tijd waarin Da Vinei aan zijn schil derij „Het laatste avondmaal" bezig is, een werkstuk dat maar korte tijd intact blijft, omdat het materiaal gaat barsten. De laatste vijf en der- lig minuten van de zendtijd die zij vanavond heeft, gaan op aan een programma dat gewijd is aan de uit reiking-van de zogenaa mde Academy Award aan de Nederlandse filmer Charles Huguenot, van der Linden. Vanaf half elf daarna nog drie korte programma's: Den Haag vandaag, liet laatste nieuws, een samenvatting ■van de gebeurtenissen vandaag in Olympic's ronde van Nederland en de slotles van de Teleac-cursus Na scholing huisartsen. DONDERDAG 17 MEI NED. I: 18.45 Ti-la-tovenaar: 18.55 Nieuws: 19.05 Beertje Colargol; 19.20 Zwijgen is goud: 19.45 Popeye; 20.00 Journaal: 20.20 Berichten uit de sa menleving; 20.35 Dick Cavett; 21.30 Gesprek met Joseph Luns; 22.00 Betty Mitchell blijft wachten; 22.30 In Jezus' naam: 23.15 Nieuws NED. II: Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Sjoko: 20.00 Journaal: 20.20 Wodhouse in Holland; 21.00 Leonardo da Vinei; 21.55 Die kleine wereld: 22.30 Den Haag vandaag; 22.40 Nieuws; 22.40 Olympia's toer; 22.55 Teleac. Advertentie Als de mode het voor het zeggen heeft deze zomer, zal het veel regenen. De trenchcoat is namelijk weer helemaal terug in het modebeeld. Foto: links: een stevig katoen werd voor deze bijzondere jas gebruikt met elastieken banden in de rug. De dubbele ceintuur geeft een extra accent aan de taille. Rechts: Soepele gecoate katoen voor deze klassieke thenchcoat. Een dubbele rij knopen, schouderstukken en pailletten geven het geheel een sportief aan zien. BELFAST. Vier leden van een Britse militaire patrouille zijn bij een bomaanslag in de ï'ooms-katho- lieke wijk Falls Road zwaar gewond. Het was de tweede ernstige bomaan slag binnen 24 uur in Belfalst. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 16 MEI NED. 1: Vanavond rolt voor de zo veelste maal in deze maand de voet bal over de buis. Om tien over zeven klinkt in het stadion van hel Griek se Saloniki het scheidsrechterfluilje voor de aftrap van de finale Euro pa-cup II. Binnen de lijnen staan de ploegen van Leeds United en A. C. Milaan. De pauze, om acht uur, wordt gebruikt voor een uitzending van de politieke partijen, ditmaal DS'70. Na het voetbalgevecht is er nog voldoende tijd over voor een korte speelfilm en de keus is geval len op de rolprent „Tarzan en de meerminnen", een klassieker uit 1948 met Johnny .Weismuller in de rol van Tarzan. In de film van van avond neemt Tarzan een meisje in bescherming, dat door een geweten loze schurk achtervolgt wordt. Tar zan wordt gezien als enige die red ding kan brengen. Op dit avonturen- spektakel volgt tegen half elf de ru briek „Kijken naar kinderen", die zich bezig houdt met dé begeleiding van debiele kinderen. Het kinder programma om vijf uur ivordt ver zorgd door de AVRO, die komt met Bibelebons. NED. II: Om zeven uur begint de AVRO haar uitzending met „Jonge mensen op weg naar het concertpo dium", ivaarin Willem Duys veelbe lovende jonge musici aan de kijkers iioorstelt. Meer muziek, maar dan in een andere genre, valt na het jour naal van acht uur te beluisteren. Exclusief voor de AVRO trad de temperamentvolle en talentvolle zangeres Roberta Flack enige tijd geleden in de Larense Singer Con certzaal op. In een uur durend pro gramma kan men zich overtuigen van de zangkwaliteiten van deze ne gerin. In western-sfeer komt de tv- kijker bij de hierna volgende afleve ring van Cade's County, waarin she riff Cade de strijd opneemt tegen 60 En dan de boerderij. In het testa ment staat, dat ze eigenaresse blijft van de boerderij zolang ze weduwe is. Op de dag van haar tweede hu welijk moet ze vertrekken en mag ze niets anders meenemen dan haar pei-soonlijke bezittingen. En dat gun de ze haar stiefkinderen niet. Omdat die haar zo schofterig behandeld hebben." Op dit laatste ging het meisje niet in. „Wel, je hebt gebiecht. Beschouw mij maar als je priester. Je krijgt volledige absolutie. Op één voor waarde. Die is je intussen bekend: geen herhaling meer in huize Tolle- ma, begrepen? Na je terugkeer daar moet het definitief afgelopen zijn. Daar moet ik je woord op hebben. Als man van eer." Hij keek haar verwonderd aan. „Vertrouw je me dan, als ik je mijn woord geef?" „Volkomen, jongen. Als je weet, dat ik voorfaan de eerste plaats in je leven ga innemen, zul je staande kunnen blijven. En de rest is een kwestie van tijd. Wij zijn voor el kaar bestemd Kees, dat weten we nu beiden. Jij brengt daarvoor dit offertje en ik heb thuis waarschijn lijk een paar moeilijkheden te over winnen, want ze zullen heus wel be zwaren hebben, dat voorspel ik je. flet is echter de moeite ten volle waard, jongen, want het gaat ten slotte om onze toekomst!" De „Dintelbei-g" is afgemeerd in Delfzijl. Twee leden van de haven politie hebben de loopplank beklom- klommen en stappen naar de kapi tein. Deze is verwonderd, als hij de politie ziet, want er zijn nooit moei lijkheden in Delfzijl. Maar hij be groet ze vriendelijk. De mannen drukken elkander de hand. Een der politiemannen vraagt de scheepsrol ter inzage. De naam Jacob van den Hoek komt er op voor. De man wijst er met zijn vinger naar en kijkt de ka pitein aan. „Wilt u hem even hier laten komen?" „Wat heeft hij op zijn geweten?" vraagt de gezagvoerder, wiens ge zicht betrekt. „Hij staat in het opsporingsregis ter." Meer zegt de politie niet. Even later staat een reus van een kerel in de kapiteinshui. Eén onder deel van een seconde krijgt hij een schok, als hij de politie ziet. „U bent Jacob van den Hoek, woonachtig in Goudswaard?" „Die ben ik." „We moeten u meenemen, meneer Van den Hoek. Uw opsporing is ge vraagd." „Zo? En waarvoor?" De mannen glimlachen even, „Dat weet u wellicht nog beter dan wij.' Een minuut later dalen ze gedrie- en van het schip. Op het Delfzijlse politiebureau wordt de arrestant voorlopig in een vertrek geplaatst. En wordt opper Visser gewaar schuwd. Een half uur later is ook Willem van den Hoek in zijn woonplaats aangehouden. Deze is hevig veront waardigd, maar de politie heeft meer van zulke varkentjes gewassen en trekt zich er niets van aan. Ook van deze kant, gaat er een telefoontje naar Visser: tweede vogel in de knip. De volgende dag zitten ze beiden in Nieuwe Schans. Bij de maré- chaussée. Want de ac.comodatie op het bureautje van opperwachtmees ter Visser is niet van dien aard, dat beide arrestanten gescheiden kunnen blijven. En hij wil ze afzonderlijk ondervragen. FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS De broers ontkennen in alle toon aarden. Opper Visser heeft niet. an ders verwacht. Nee. ze zijn nooit in deze streek geweest behalve dan dat broer Jaap vaker in Delfzijl komt. Maar dan heen en weer met de trein Buiten de stad heeft hij immers niets te maken? Hij monsterde af of aan, naar gelang zijn schip binnenkwam of vertrok. Dan leest Visser de ambtsedige ver klaring voor van Kurt Müller. Ober- fiihrer van de Duitse grenspolitie, waarin staat, dat hij op de dertigste december van het vorig jaar, om streeks 16.30 uur, een Ford auto over de Nederlandse grensweg heeft zien rijden met twee mannen er in. Ken teken TZ 42-90. En wie heeft er een donkergroene Ford, kenteken TZ 42- 90? Juist, meneer Willem van den Hoek? Of wil meneer het soms ont kennen? Meneer Willem is nu geschrokken. Dus er was toch een getuige. Maar heeft hij ook gezien, hoe ze samen hun gewezen zwager hebben afge droogd? Dat kan haast niet, want het was die avond zp goed als donker en bovendien werd het mistig. Hij her innert zich. dat ze uren werk gehad hebben om Goudswaard te bereiken, want de mist werd steeds dikker. Opper Visser heeft de schrikreak- tie bij de arrestant duidelijk gezien. „En wat deden u en uw broer deze avond in de streek hier? Meer in het bijzonder op de weg tussen Oude Schans en Beerta? Meer in het bij zonder aan het begin van de grens weg? Is het u bekend, dat een zekere meneer Cornelis Hoogendijk die avond door leden van de Koninklijke Maréchaussée in bewusteloze toe stand aangetroffen werd op deze weg? (wordt, vervolgd) een bende die een moordaanslag voorbereidt op een voormalige mis dadiger en diens dochter, op wie Sam Cade nog eens een tijdje een oogje heeft gehad. De plannen roor de moord ivorden bekend wanneer een op heterdaad betrapte drughan delaar zich verspreekt. Na vijf mi nuten Kenmerlc-kort van de IKOR volgt het firogramma Souvereinileit in eigen kring", pil is een gefilmd portret van de nu 78-jarige prof. dr. II. Dooyeweerd. WOENSDAGI16 MEI NED. I10.45,,Schooltelevisie; 17.00 Bibelebons: 18.15 Ti-ta-tovenaar; 18.25 Nieuws; 18.35 Van gewest tot gewest: 19.05 Socutera; 19.10 Voet bal: 20.00 Politieke partijen; 20.10 Voetbal; 21.05 Nieuws; 21.10 Tarzan en de meerminnen; 22.25 Kijken naar kinderen: 22.50 Den Haag van daag; 23.05 Nieuws; 23.10 Olympia's toer; 23.20 Teleac. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Jonge mensen op weg naar het concertpodium; 20.00 Journaal; 20.20 Roberta Flack; 21.10 Cades County; 22.00 Kenmerk Kort; 22.05 Souvereiniteit in eigen kring; 22.35 Nieuws; 22.40 Teleac. DONDERDAG 17 MEI NED. I: In het VPRO-programma op het eerste net vanavond ivordt heel veel gepraat. De mensen die praten zijn beide grote persoonlijk heden: de veelzijdige Peter Ustinov en onze eigen lan'dgenoot Joseph Luns. De vooravond tussen zeven en achtuur biedt volop amusement, met name bestemd voor het jeugdige kijkvolk: Beertje Colargol, „Zwijgen is goud'* (oude filmfragmenten) en Popeye. Op het journaal van acht uur en Berichten uit de Samenleving volgt weer eens een Dick Cavett show en gesprekspartner van deze tv-presentator is ditmaal de acteur, regisseur, auteur en producer Pe ter Ustinov. Een niet minder boeiend verteller als Ustinov is onze ex-mi nister van buitenlandse zaken Jo seph Luns, over en met wie om half tien een programma wordt uitgezon den. Men mag aannemen dat de ty pische Luns-mopjes niet zullen ont breken. Om tien uur moet de VPRO plaats maken voor de Evangelische Omroep, die twee programma's te bieden heeft tot kwart over elf: een documentaire over een Amerikaan se vrouw die sinds 1948 als zendelin ge in Vietnam werkt en wier echtge noot in de Vietnamese oorlog ver mist is geraakt, gevolgd om half elf door het programma „In Jezus' naam" waarin organist Cor Kee op zijn beleving van de klassieke mu ziek in het kader van zijn geloof in gaat. NED. II: De TROS verzorgd het programma op het tweede net, Ze begint om zeven uur met de jeugd-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7