Xindftuia Veertig procent van Zeeuwse dijken zijn op Delta-hoogte DE JONG BJ. STREEK MEIAYS TELEURGESTELD... RUIL ZE IN H.S.V. „Het Zijp e" heeft stand op „Visma" STREEKNIEUWS MIDDELBURG, 15-5. Zeeland ligt bij de verhoging van de dijken tot Delta-hoogte voor op het landelijk schema. In Zeeland is 40 procent al op de juiste hoogte, in de rest van Nederland nog maar 30 procent. SLIJTERIJ - WIJNHANDEL DELICATESSEN Havenplein 15 - Zierikzee Telefoon (01110) 2848 Deze week: jUu'ups Ofat vow» I3öde*iee Gratis proeven! Gratis keuren! Gezonde zuivere vruchtensappen: kersen - zwarte en rode bessen- kwetsen - appels en peren - abrikozen en druiven. LINDA van Lindavia laat u bij ons kennfc maken met deze unieke range. boordevol aronia van rijpe, versgeplykte vruchten, in een fleurige handige tin-folie verpakking. Speciale aanbieding! Alleen deze week ont- jj vangt u bij aankoop van: "4 1 tin zwarte bessen en 1 tin druivensap GRATIS 1 tin appelsap! Komt u donderdag even langs en 'inaak kennis met LINDA, die u alles kan vertellen van Lindavia vruchtensappen. ROOMBOTER STROOPWAFELS Speciaal Doesburg Extra zwaar 10 stuks voor 2,50 Ui! onze slijterij: VRIJMOED JONGE JENEVER OUDE JENEVER VIEUX CITROENJENEVER BESSENJENEVER 9,40 J 9,95 f 9,40 8,95 7,20 Financiële beperkingen zijn er de oorzaak van dat de waterkeringen nog niet allemaal op de juiste hoogte zijn gebracht. Dit heeft de heer Udink, de inmiddels afgetreden mi nister van verkeer en waterstaat, gedeputeerde staten van Zeeland nog laten weten. De waterkeringen zouden in Zee land met meer geld sneller op de juiste hoogte gebracht kunnen wor den. maar dit zou ten koste gaan van werken elders aan de kust. Van een achterstand ten opzichte van de rest van het land is overigens geen sprake, aides de ex-bewindsman. OOSTERLAND Mooi dagje voor jeugd Chr. Basisschool De leerlingen van de Christelijke Basisschool te Oosterland, hoofd de heer J. D. Bart, maakten hun school reisje per autobus van de firma Van Oeveren uit Zierikzee, met als chauffeur de heer Dekker. Ongeveer 7 uur vertrok men van het dorp voor eerst een bezoek aan de bekende Grebbeberg, inclusief de militaire begraafplaats. Bij de graven lagen tal van kransen herinnerend aan de dodenherdenking op 4 mei. Hierna ging het naar de speeltuin „Westerbouwing", waar de kinderen zich volop konden vermaken op - de kabelbaan. Nadat men hier gegeten had en een fles limonade genuttigd, vertrok men naar het bekende open luchtmuseum te Arnhem, doch de regen trad hier wel een beetje als spelbreker op. Gelukkig dat de ten toonstelling van klederdrachten, die juist de vorige dag door H.M. de Koningin was geopend, overdekt was zodat men hier weinig last van het natte weer ondervond. Het weer klaarde spoedig op en men vertrok naar de piramide van Austerlitz waar van het grandioze uitzicht genoten werd. Ook in de 'speeltuin kwamen de kinderen aan hun trekken met, de leuke botsau tootjes etc. Het was feitelijk veel te vlug om, want na gegeten'te hebben was het weer 'tijd om de bus te be stijgen en huistoe te toeren. Om acht 'uur arriveerde men weer op hel: dorp boordevol indrukken' van het vele dat genoten was en gezien op deze alleszins geslaagde reis, van de Chr. Basisschool. Met voet in gazonmaaier De 39-jarige heer L. A. van den Berge alhier, rijwiel- en bromfiets handelaar, had het ongeluk met zijn rechtervoet in een motorgrasmaai- machine te raken die hij, na een re paratie, wilde proberen. Het draai ende mes kloofde als het ware zijn grote teen, na zijn klompschoen door midden gereten te hebben. Dokter Speelman, die de hevig bloedende wond verbond, achtte overbrenging naar het Zweedse Rode Kruiszieken- huis te Zierikzee noodzakelijk. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de heer Van den Berge een teen zal moeten missen. l-IANNOVER. De dierentuin van Hannover meldde onlangs een verheugen de gebeurtenis: liet Afrikaanse olifantenvrouwtje Iringa bracht een honderd kilo zwaar jong op de ivereld. Geboorten in dierentuinen komen bij dikhui den uit Afrika veel minder voor dan bij Indische olifanten. De grootorige Afrikanen vermeerderen zich tot. nu toe in zijn totaliteit slechts in vier dierentuinen. De zeer levendige kleine Jumbo ontdekte al binnen enkele uren na zijn verschijnen de moederlijke melkbron en maakte daar dankbaar gebruik van, zonder door Iringa gehinderd te worden. BRUINISSE Weinig mosselzaad op Friese Wad De mosselkwekers, die in de week van 7 tot 11 mei mosselzaad hebben gevist op het Friese Wad, heeft het niet meegezeten. Volgens verwachting was de oogst aan klein mosselzaad uitermate mi niem, zodat men opnieuw moest over gaan, banken met oude mosse len. (2 tot 3 jaar oud) op te zoeken en te gaan bevissen. Vorig jaar leverde dat uitstekende resultaten op, dit jaar is dit veel minder aantrekkelijk, de mosselen zijn een jaar ouder, vorig jaar wer den vele duizenden tonnen weg ge kord en er zijn er uiteraard geen meer bijgekomen. Wel hebben de stormen in november 1972 en april 1973 de toch al niet grote voorraad verminderd. Zo goed als het vorig jaar ging. zo beroerd gaat het nu, vooral omdat in de afgelopen week ook nog bij harde wind moest worden gevist. NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bèntlwel^com bij uw Nufsspaarbank voor SPAARBUSJES in bruik'een BROUWERSHAVEN: Markt, donderdags van 9.00- 10.30 uur. „Tafeltje-Dekje" Aan het „tafeltje-dekje"-warme maaltijden-systeem wordt thans door 22 mensen deelgenomen, namelijk 10 le Bruinisse, 9 te Oosterland en 3 te Nieuwerkerk. Zoals bekend wordt de verstrekking verzorgd vanuit het bejaardenverzorgingstehuis „In 't Opper". Succes voor „Nu met Hope"-leden Op het Delta-solistenconcours té Stellendam, voor blaasmuziek wer den door een driétal leden van de muziekvereniging „Nu met Hope'' te Bruinisse fraae resultaten behaald. Ineke Wiebrens behaalde een be ker, door als eerste te eindigen in de voerde afdeling op bugel: Fran- cien van der Linde Pd, behaalde een tweede prijs in de tweede afdeling op sopraan-sax. De tweede prijs in de afdeling uitmuntendheid werd be haald door de heer Gert van der Weele op een bariton. Plan West III De firma De Groot en Van He- mert te Werkendam is gereed ge komen met het maken van straten en rioleringen in plan West III te Bruinisse. Het werk is maandag middag opgeleverd. Het driejarig zoontje van de fami lie Reidel. van het grote jacht Ma rianne, liggend in de Jachthaven te Bruinisse kwam in het ruim te val len en bekwam een diepe hoofdwond. Dokter De Bruin moest eerste hulp verlenen. Reddingsboei weg Door de Reddingsbrigade te Brui nisse werd enige tijd geleden een reddingsboei in een kast geplaatst, bij de z.g. Oesterputten, zuidelijk van de scheepswerf van de fii-ma Van Duivendijk. De kast is er nog wel, maar de reddingsboei is gestolen. OVER UW ZIG-ZAG NAAIMACHINE voor de moderne PFAFF zig-zag lichtgewicht Wij ruiien alle merken in, ook vreemde NAAIMACHINEHUIS W. RIKKEN N.V. BERGE OSENPAA Nieuwe Markt 48 Telefoon (01650)35540 BON: Naam: Ad rei Plaats vóór gratis folders zen den aan Pfaff ant- woordno. 102, Bergen op Zoom. ZIERIKZEE. De vaste dirigent van het Zeeuws Orkest, Jan Out, in aküe tijdens het jongste concert te Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEESE STRAATNAMEN KREPELSTRAAT. De Kre- pelstraat was ouder en was zo genoemd naar de zeer ongelij ke bestrating. Dezelfde naam komt ook in andere plaatsen voor. Ook wel Brouwerijstraat naar de brouwerijen „de Witte eeuw" en „de Swaen" (nr. 19). De naam Zevenhuisstraat komt eerst in 1622 voor als „sevenhuijsestrute"naar het aantal woningen aan de west zijde. Hoofdpoortstraat. Genoemd naar de in 1624 gebouwde Hoofdpoort. (Afgebroken 'in 1869). Ook wel Bolwerkstraat geheten, naar het in 1621 ge bouwde Blauwe Bolwerk. In de volksmond Poortstraet ge noemd. (Hét aan de overzijde van de haven gelegen Oranje Bohverk (1652) vjerd in 1805 gesloopt). Behalve enige later ontstane straten vormden de genoemde straten de 'omvang van de stad in de 13e eeuw. Na het beleg van 1304 volgt dan de grote stadsuitbreiding naar het. oosten, (plm. 1325). Dam. De huizen aan de westzijde stonden oorspronlce- lijk aan de waterkant. Volgens De Vos, zou deze. dam in de le helft van de 14e eeuw zijn ge legd. In de vorige eeuw stuitte men bij graafwerk op een scheepsromp, waarmede ken nelijk het oude vaarwater was afgedamd. (1418 wordt de Dam genoemd). Door de nog beslaande brandpad bereikte men de losplaats aan de wa terkant. Hier stond de kraan, in 1590 verplaatst naar het te genwoordige Kraanplein. (De St. Jansarbeiders hadden daar ook hun verenigingshuis met kapel/zuidelijk gedeelte van het huis nu „slijterij de Drui ventros".) Een gedeelte van de losplaats werd ook wel Hout- of Zabdtuin genoemd. Ir. Kui per meent, dat de kreek, die westwaarts stroomde, waar door de Dam ontstond, wegens wateroverlast is afgedamd. De Mol ontleent haar naam aan een schuit, van voren puntig, met platte bodem, ivaaronder bezemachtige voor werpen met ijzeren punten om het slijk van de haven los te woelen. Bij halftij opende men de sluis. De mol voer nu dóór wind en stroom bewogen, waarbij de verschillende mod- derploegen in werking werden gesteld, zeewaarts. Ook Middelburg kende de mol. In 1525 xverd o.a. daar de mol van Zierikzee geleend. Later bouwde een Zierikzeese meester een mol voor Middel burg. Ook Hulst kende de mol. Het bestek van dit vaartuig is nog in het archief aanwezig. (Eind 16e eeuw bouwde Pieter Michielsen. scheepsbouwer te Antwerpen, een molschuit voor die plaats. Diende ook daar voor het op diepte hou den van de vaargeul. Gelijk met de Dam werd, volgens De Vos, hel grote gewelf gemet seld, dat onder hel v.m. Mol huis (nu achterhuis apotheek Verschuren) begon en eindig de op de Schuithuven. Vóór 1465 was er al een sluis. Deze sluis alleen kon de haven niet op diepte houden, daarom werd in het begin van de 16e eeuw een mol aangeschaft. Te Zierikzee is de naam van deze baggerschuit overgegaan op de sluis, waarbij het werd ge bruikt en in ivelks nabijheid ook de vermoedelijke ligplaats was gelegen. (Den Haag kende ook een Molstraat, doch deze is ge noemd naar het huis „de Mol", (1563). In Delft was in de 14e eeuw al een huis waar „de Mol" uithing. Volgens de me ning van sommigen zou mol gelijk zijn aan sluisjes. Nu wordt in de 19e eeuw welis waar gesproken van Molshiis, maar even zo goed van West- havensluis. Bij Sas, wat inder daad sluis betekent wordt ech ter nimmer gesproken van Sassluis. (St. en L.) ROTTERDAM, 25-4. Wie een be zoek brengt aan de Visma '73, de grote visserij tentoonstelling in de Ahcyhalten te Rotterdam komt wel onder de indruk van de grote vlucht die de sportvissery als onderdee,l van de recreatie de laatste 15 jaar heeft genomen. Er is op dez etentoonstelling niets waaraan op dit gebied geen aan dacht is geschonken. Ook de hengelsportvereniging „Het Zijpe" heeft er een stand ingericht, om de aandacht te vestigen op Schouwen-Duiveland en in het bij zonder het- Grevelingenmeer, als vis rijk meer mei zijn platvis, paling en natuurlijk ook de forel. De stand is rijkelijk voorzien van allerlei soorten schelpen, die de naam van de vereniging en de plaats van herkomst onder de aandacht brengen en duizenden „folders"' wor den meegenomen door het publiek. Het Zijpe kreeg er vorig jaar, toen men ook op de Visma vertegenwoor digd was vele honderden leden bij en werd zodoende een sportvissers vereniging die meetelt in Zeeland. B. en w. van Bruinisse brachten vo rige week een bezoek aan de stand. ZIERIKZEE Stedelijke „preniposter" Naast de bekende series „In oude ansichten" en „Kent u ze nog", waarin reeds zo'n 750 verschillende delen zijn verschenen, gaat bij de Europese Bibliotheek te Zaltbommel een geheel nieuwe serie van start onder de naam „E.B.-Reprodukties" waarin reprodukties naar oude pren ten of als men wil „prenlposters" zullen verschijnen. In deze nieuwe serie „E.B.-Repro dukties" is ook een prentposter ver schenen betreffende de gemeente Het betreft hier een repro van het bekende gezicht op Zierikzee in de 19e eeuw, ook opgenomen in het recentelijk verschenen historisch werk over Zierikzee, van stadsar chivaris W. H. Keikes. De in groot formaat herdrukte re pro is uitstekend uit de verf geko men en vox-mt op een faillante plaats in huis een opvallend originele wandversiering. Advertentie Een gelukkig adres voor betaalbare Mode. Ook dit jaar Met veel gevoel vo U moet on; blazers. en kombinatie. kijken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6