REGIO-VERKEER IJsschotsen op Baikalmeer PRINSELIJK PAAR ERVAART NOG KOUD SIBERIE Gesprek met Hoogovens hervat Mr. F. Th. Dij ck meester treedt op in kwestie Zuidmolukkers Oliekraan dag dicht DE STATEN VERKIEZINGEN Keizer H. Selassie bezoekt Ver. Staten Rem op IJsselmeer- werken? De tas van Golda Meir AGENDA Er komt gelukkig ook wel een langere of kortere adempauze voor, maar verhoudingsgewijs krijgt Schouwen-Duïveland zijn deel, ook van grote verkeersonge vallen en dat is een in-trieste zaak. Het is niet zonder zorg dat men een - in dit opzicht - lange, wanne zomer tegemoet ziet. Schouwen-Duiveland behoort niet tot de veilige verkeersgebie den, gesteld dat die er al zijn. Er zijn enkele geduchte snel wegen, waarop het „Hollands" toegaat, maar daarnaast is er streekverkeer, dat zich instelt op smallere (B en C)-wegen. maar - door de beperktheid van het grondgebied - heel vaak de auto snelweg moet meenemen. Juist door die noodzaak ligt het patroon niet zo eenvoudig. Aan het toeristisch verkeer zit de psychologische kant, dat de weggebruiker van elders zich plot seling in een „ruimte zonder ge vaar „waant", hetgeen zijn of haar oplettendheid doet verslappen. De toenmalige ongelukken op en bij de Delingsdijk zijn er voorbeelden van. De breedte van secundaire wegen - een ander punt - wordt vaak overschat. Daarbij komt dik wijls een lichte gladdigheid, die men bij drukker bereden wegen niet aantreft. Daardoor schieten talloze auto's de sloot in. De sloot- ongelukken lopen doorgaans nog goed af, maar ze blijven gevaarlijk. Helemaal los van deze regionale situatie, is intussen wel zoveel be wezen dat een mens op zeer hoge snelheden niet is ingesteld. Men kan dat wel denken, maar het is niet waar. Men „drijft weg" op de routine, maar plotseling opdui kende gevaren, in welke vorm dan ook, vergen een zo bliksemsnelle reaktie, dat het vermogen hiertoe tekort schiet. Met zeer hoge snelheden - dat is wel eens uitgeprobeerd - rij dend, kan op de lengte van Schou wen-Duiveland nauwelijks tien mi nuten worden uitgespaard, dus van oost naar west rijdend. Het lokale ook het lokale toeristische, verkeer wint met hard rijden dus praktisch niets. Er worden alleen maar risi- ko's genomen en die worden eerst beseft als men in het ziekenhuis ligt Er dient van alle kanten geha merd te worden op de noodzaak van voorzichtigheid in het ver keer, op het gevaar van „jakkeren". Angst is uiteraard een slechte raadgever, maar het is ontzettend wat er in de loop der jaren ook op de wegen in de regio plaats vindt. Dat dient wel eens bedacht. Protestmars van een uur van verpleegkundigen UTRECHT, 14-5. Met een ruim een uur durende protestmars door de Utrechtse binnenstad hebben circa 300 in witte uniformen gestoken leerling-verpleegkundigen zaterdag uiting gegeven aan hun onvrede over zaken als beroepsvoorlichting, taakomschrijving, rechtspositie, op leiding en begeleiding van de leer ling-verpleegkundigen. Met opschriften op spandoeken en affiches als „Dood door schuld" en „schrobben is ons lot". ..Ze kunnen van mij de pot op" brachten de de monstranten zaterdag - uitgeroepen tot „zwarte dag van de verpleging' - hun grieven de straat op. Ook scan deerde men variaties op bekende liederen als „Gezondheidszorg slaapt gij nog" en „Als we naar de donder gaan, gezondheidszorg, gezondheids zorg". De verkeerde receptie ATHENE, 12-5. Zich van geen kwaad bewust en vrien delijk converserend beivoog de onlangs in Athene aange komen eerste Chinese ambas sadeur Tsjoe Po Ping zich maandag 7 mei op een recep tie die de Israëlische ambassa deur gaf ter gelegenheid van hel 25-jarig bestaan van de staat Israël. Niemand zocht er iets achter omdat in de Griekse hoofdstad de grote wereldpolitiek niet zo'n rol speelt en Po Ping onlangs nog in vriendschappelijk gesprek was gezien 'met. zijn Sowjet- ambtgenoot tijdens een ont vangst op diens ambassade. Toen nieuiosgierige journa listen Po Ping naar de politie ke betekenis van zijn aanwe zigheid op de Israëlische re ceptie vroegen, veranderde de zaak. Met oostelijke hoffelijk heid zei de Chinees te menen dat hij op een Arabische am bassade was en wel op die van Koeweit, Hoewel Koeweit di plomatieke betrekkingen met Griekenland onderhoudt, heeft hei achter geen ambassadeur in Athene. Zo gewoon mogelijk verliet Tsjoe Po Ping de receptie, een geamuseerde diplomatieke ge meenschap achterlatend. IRKOETSK, 14-5. Priuses Beatrix en prins Claus heb ben maandag enkele slokjes geproefd van de 23.000 kubieke meter water in het Baikalmeer. Het meer - 336 km lang, hier en daar 80 km breed en op enkele plaatsen 1600 meter diep - is het grootste zoetwater reservoir te'r wereld. Het water is niet alleen zoet maar ook erg zuiver. Daarvan zijn na de smaak test nu ook de prins en de prinses overtuigd. Ze waren zondag in Irkoetsk aangekomen, waar ze, evenals bij de tussenlanding in Omsk, zeer hartelijk en met veel bloemen werden begroet door de plaatselijke autoriteiten. Het Baikalmeer ligt;80 km van Ir koetsk. De tocht erheen voert, door grote bei-kenbossen, over rivieren en kleine meertjes. Het is voor de tijd te koud in dit deel van Siberië. Óp het Baikalmeer dreven nog grote ijs- schotsèn. Na de lunch ging prins Claus een uurtje vissen, terwijl prinses Beatrix vanaf een hoge uitkijkpost het meer en de bergen eromheen filmde en fotografeerde. In Irkoetsk is het paar op bezoek geweest bij het stadsbe stuur voor een gesprek met Joeri Krawatsjenko, voorzitter van de Op perste Sowjet van Irkoetsk. de hoofd stad van Siberië, over de economi sche ontwikkeling van het gebied. Zilverviool Het diner bij Joeri Krawatsjenko is uitgelopen op een gezellig feest. De Russen zongen voor hun gasten aan het einde van de maaltijd ook bij ons populaire liedjes als „Ka- linka" en „Midnight in Moskou". Het prinselijk paar en de andere Neder landers stelden er enthousiast hun Zilvervloot tegenover. VELSEN, 14-5. Drie maanden na dat de bondsbesturen van de drie industriebonden de directie van Hoogovens meedeelden dat in vier onderhandelingsvergaderingen geen overeenstemming over het op 12 de cember 1972 ingediende pakket voor stellen voor vernieuwing der op 31 december 1972 eindigende e.a.o.- Hoogovens kon worden bereikt, is maandag in Velsen het sindsdien onderbroken overleg hervat. Voor het diner had de heer Kra watsjenko ook- in oost-Siberië be kende musici uitgenodigd van het symfonie-orkest, evenals de vocale solisten. Daarmee gingen al heel wat wensen in vervulling; die ;de prinses en de prins: iri Moskou bij een - pnt- - moeting- met president Podgorny ge uit hadden: kennismaken en praten met Russische artiesten. Advérte: Dames- en heren- paraplu's in alle bekende merken CAOMJÖ» BAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE „Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON. De Amerikaanse justitie heeft maandag een verzoek van het Witte Huis om teruggave van geheime documenten die met het Watergate-af luisterschandaal in verband staan, genegeerd en daar entegen opdracht gegeven tot het ter beschikking stellen van de Senaats commissie die naar het schandaal een onderzoek instelt, van afschriften van de documenten. TRIPOLI. Het Libische staats hoofd, kolonel Moammer Khadafy. heeft de Ver. taten beschuldigd van „provocerende daden" tegen zijn land. Dit naar aanleiding van een Amerikaans vliegdekschip dat de Libische wateren zou hebben ge schonden. PARIJS. Circa 2.000 artiesten, schrijvers en anderen hebben in Pa rijs een rouwstoet gevormd om sym bolisch „de vrijheid te begraven'. La armee wilden zij protesteren te gen een verklaring van de nieuwe Franse minister van cultuur, Mauri ce Druon, die beschouwd werd als een bedreiging voor de artistieke vrijheid. VATIKAANSTAD. Categorisch ontkend heeft de perschef van het Vatikaan, Federico Alessandrini, be richten, volgens welke beambten van de Vatikaanse telefoondienst be trokken zouden zijn geweest in het Italiaanse afluisterschandaal, dat enkele weken geleden in Rome en Milaan werd ontdekt. REYKJAVIK. Een IJslandse pa trouilleboot heeft waarschuwings schoten gelost op twee vissersboten die ter assiseritie met een Britse vis sersboot waren meegegaan. Het is het eerste incident in de kabeljauw oorlog tussen de twee landen sinas 10 dagen. DAR ES SALAAM. Zweden zal Tanzania ongeveer 23 miljoen gul den schenken om 90 procent van de kosten te betalen die verbonden zijn aan de bouw van ongeveer 100 ge zondheidscentra in het gehele land. APELDOORN, 14-5. In Apeldoorn dreigt een veldslag tussen twee groepen Zuïdmolukkers als gevolg van een kerkelijk conflict. Reeds vo rige week gingen de groepen twee maal met elkaar op de vuist en wer den er messen gebruikt. Enige per sonen werden gewond. Zestien ge zinnen, in totaal 50 personen, voel den zich bedreigd en vroegen de po litie om bescherming. De 1G gezinnen werden ondergebracht in een ge meentelijk pand. In het afgelopen weekeinde trachtte Apeldoorns burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester en politie hoofdcommissaris G. A. Waldkötter de zaak te sussen. Er werd overleg Een eerdere foto van prinses Bea trix en prins. Claus, samen met de voorzitter van de Opperste Sovjet, Podgorny in het Kremlin. Voor het'restaurant wachtten niet alleen tientallen militairen, die voor de afzetting van de straten in de om geving zorgden, op het einde van het diner, maar ook een paar honderd inwoners van Irkoetsk. Zij verdron gen zich op de trottoirs om de prin ses en de prins uit te wuiven. BONN, De Westduitse christen democratische oppositie zal 14 of 15 juni een buitengewoon congres hou den om een opvolger te kiezen voor dr." Rainèr Barzel die vorige week ontslag nam als leider van de CDU- fractie in de bondsdag, zo is in in gelichte kringen vernomen. BEIROET. President Abdel-Riia- man Al-Irjani. van Noord-Jerriën heeft voorgesteld een Arabische top conferentie te beleggen om de toe stand in Libanon te bespreken, zo heeft de Noordjemenitische ambas sade in Beiroet bekendgemaakt. Een datum voor eeri dergelijke conferen tie zóu onderling moeten worden vastgesteld. MONTEVIDEO. Onderdelen van de strijdkrachten van Uruguay zijn maandagavond Montevideo binnen gerukt tijdens het debat in de senaat over een motie waarin wordt aange drongen op ontheffing van de parle mentaire onschendbaarheid van een kamerlid, op verzoek van een Krijgs- BEIROET, 14-5. Irak, Algerië, Li bië en Koeweit zullen voor westerse maatschappijen de oliekraan één dag dichtdraaien en wel op dinsdag, zo meldt het persbureau voor het Mid den-Oosten maandag. Om deze maatregel is verzocht door een congres van Arabische vakbonden, dat vorige week in Cai ro is gehouden. Hij moet beschouwd worden als een protest tegen de steun van het westen aan Israël. Het congres had een beroep gedaan op alle Arabische olielanden, de olie toevoer één dag te onderbreken. Straks gesprek van A.R.P. met mr. Biesheuvel DEN HAAG, 14-5. Een delegatie uit het dagelijks bestuur van de ARP zal een onderhoud hebben met mr. B. W. Biesheuvel, de oud-pre mier en lijstaanvoerder van de ARP bij de kamerverkiezingen van vorig jaar, nadat deze van zijn vakantie zal zijn teruggekeerd. Dit gesprek gaat over de beslissing van mr. Bies heuvel, zich terug te trekken uit de politiek en zich derhalve niet be schikbaar te stellen voor het kamer lidmaatschap als opvolger van dr. A. Veerman, die tot staatssecretaris is benoemd. gepleegd met justitie, met het mi nisterie van CRM en met de Indone sische ambassade. Tot een oplossing van het conflict kwam het niet. B. en w. van Apeldoorn kwamen toen in spoedberaad bijeen. Maandag morgen gaf de burgemeester aan beide groepen Zuid-Molukkers een verklaring uit waarin hij erop wees dat hij niet tolereerde dat mensen als gevolg van bedreiging met ge weld hun woningen moesten verla ten. Onder bescherming van Apel- doornse en Arnhemse politie-eenhe- den is maandagmorgen een ge dwongen terugkeer van de uitgesto ten Molukkers naar hun flatwonin gen begonnen. Ontsnapte laatste tsaar? LONDEN, 14-5. De leider van de Britse liberale partij, Jeremy Thorpe, meent reden te hebben om te vermoeden, dat tsaar Nicolaas de Tweede in 1918 niet met zijn gezin in Jekaterihenbürg is doodge schoten maar met de drie groothertoginnen Olga, Tatja- na en Marie naar het buiten land kon ontsnappen. Thorpe meent, dat de Britse regering een in juni 1919 door de toenmalige minister van buitenlandse zaken lord Har- dinge aan koning George ge schreven brief heeft, waarin precies de vluchtweg van de Tsaar en andere leden van zijn gezin beschreven is. De liberale partijleider verzoekt de Britse regering, deze brief te publiceren. TE AV1V, 15-5. De „tas van Golda Meir" heeft op een veiling in Tel Aviv een bedrag van ruim 32.000 gidden opgebracht. Het is de hand tas van de Israëlische premier die zij destijds bij zich had toen zij in de Verenigde Staten was om wapens te kopen. Toen een journalist haar bij die gelegenheid vroeg hoeveel wa pens zij dacht te krijgen, antwoordde mevrouw Meir een grote boodschap pentas bij zich te hebben. Het be drag dat de tas heeft opgebracht, zal worden gebruikt voor het kankeron derzoek. Zij is gekocht door een rij ke Amerikaanse toerist. Mlim: BERICHTEN riT HET BIWKM ANn DEN HAAG. De Nederlandse ha ringvloot, sinds maandagmorgen op jacht naar nieuwe haring in de Ierse Zee, heeft het de eerste dag volgens de vissers niet slecht gedaan. De vangsten schommelen over het alge meen tussen de vijftig en honderd kantjes per schip. ROTTERDAM. Een Rotterdamse juwelier heeft z'in vertrouwen in de 70-jarige vrouw C. A. S. duur moe ten bekopen. Enige tijd geleden gaf hij de vrouw een aantal sieraden ter waarde van f 55.000. De afspraak was, dat zij die zou verkopen aan schepelingen, maar sindsdien heeft zij zich niet meer laten zien. DEN HAAG. Ruim honderd en thousiaste fans van de radioschepen voor de kust hebben een bezoek ge bracht aan radio Noordzee, radio Caroline en radio Veronica. Zij bo den bloemen aan de bemanningen van de popschepen aan, waar zij met twee boten uit de Scheveningèe ha ven naar toe waren gevaren. DEN BOSCH, 14-5. De provinciale besturen van KVP, ARP en CHU in Noord-Brabant willen samen de ko mende verkiezingen voor de provin ciale staten in. Deze worden in het voorjaar van 1974 gehouden. De be sturen zullen dit aan hun ledenver gaderingen voorstellen.' Het kring- bestuur van de KVP heeft dit maan dag meegedeeld. De drie besturen hebben hiertoe besloten in overleg met de christen democratische fractie in de rabantse staten. „Bestolen" vrouw fantaseerde AMSTERDAM. 14-5. Het medelij den voor de 56-jarige mevrouw Goossens uit Amsterdam-Noord, die zaterdag verklaarde aan een zakken roller in de tram f 5000 te zijn kwijt geraakt. blijkt misplaatst te zijn. De politie deelt mede, dat haar verhaal van a tot z gelogen was. Tegen de vrouw is proces-verbaal wegens het doen van valse aangifte opgemaakt. Veel eieren verbrand HAARLEMMERMEER, 14-5. In Nieuw-Venrep (gem. Haarlemmer meer) is maandagmorgen het eier- sorteerbed.ijf van de heer P Schra- ma volledig uitgebrand. De machi nes, een grote hoeveelheid verpak kingsmateriaal en 500.000 eieren gingen verloren. De totale schade wordt cp een miljoen geschat. De b.and ontstond in een sorteermachi- Boze autobestuurder stak man met mes DEN HAAG, 14-5. De 20-jarige D. Visser uit Den Haag is in de nacht van zondag op maandag door een on bekende man met een mes in de borstkas gestoken. Met een longper foratie is hij in een ziekenhuis op genomen. De dader had met zijn auto de heer Visser bijna aangereden op een zebrapad. De heer Visser schold de man daarvoor uit. De bestuurder kwam hem achterna en stak hem enkere. straten verderop met het mes. Man dood door instorten kuil NIEUWEGEIN. 14-5. De 20-jarige R. Vis uit Breukelen is maandag morgen om 't leven gekomen toen een 3 meter diepe kuil langs 't Am sterdam-Rijnkanaal, in de gemeente Nieuwegein instortte. De man stikte onder een naar beneden komende lading klei. Hij was in de kuil bezig werk zaamheden te verrichten, die een on derdeel vormen van de verbreding van het kanaal tussen Utrecht en het zuidelijk ervan gelegen Nieuwegein. Lijk Noorse zeeman gevonden ROTTERDAM, 14-5. De Rotter damse rivierpolitie heeft het afgelo pen weekeinde in de derde petro leumhaven het lijk opgevist van de 27-jarige Noorse zeeman T. Leikvol. De man was tweede stuurman van de Noorse tanker „Hallanger", waarop zich eind januari dit jaar een zware ontploffing voordeed. Hierbij kwamen twee opvarenden om het leven, ondèr wie de stuur man. Het andere slachtoffer was een 34-jarige Kaapverdiaan. Be stuur man woonde in Austerheim m Noorwegen. Dinsdag 15 mei Haamstede Recreatiezaal Ger. Kerk. N.C.V.B.- afdeling. 7.45 uur. Ouwerkerk Café Vijberberg. Vergadering Nieuw Leven. Half acht. Woensdag 16 mei Zicrikzee Herv. Verenigingsgebouw. 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Herv. Verenigingsgebouw, N.C.V.B.- afdeling, 7.45 uur. Haamslede 20.00 uur Algemene voorjaarsverga dering V.V.V. Vrijdag 18 mei Brouwershaven Leerlingen avond openbare basis school. Woensdag 23 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, vergadering C.P.B. Stadhuis, 20.00 uur; vergadering ge meenteraad. WASHINGTON. Keizer Haile Se lassie van Ethiopië is maandag voor een bezoek van twee dagen aan de Ver. Staten in Washington aangeko men. Hij zal besprekingen voeren met president Nixon en leden van de Amerikaanse regering over de toekomstige betrekkingen tussen de Ver. Staten en Zwart Afrika. LAATSTE NIEUWS AMSTERDAM, 15-5 .De Vereni ging tot behoud van het IJSselmeer doet in een brief een dringend be roep op de nieuwe regering om de waterstaatkundige werken in het IJsselmeer, waarmee thans is begon nen, te laten staken tot tenminste na de uitspraken van de Raad van de Waterstaat tot na de kamerdebat ten van dit najaar. Allereerst moet een oordeel ge vormd kunnen worden over doel en gevolgen van de op handen zijnde werken, aldus de vereniging. Bü deze werken denkt zij met name aan de sluiting van de dijk Enkhuizen-Lely stad. De gevolgen van de inpoldering van de Markerwaard zijn volgens de vereniging op dit moment nog niet te overzien. „Hoewel de kwestie dus nog zou behoren te berusten in handen van beleidsbepalende instan ties, blijkt zij in werkelijkheid te zijn opgeschoven naar de uitvoerende dienst. De plannen zijn niet onder bouwd door een beleidsbeslissing", aldus de vereniging in haar brief. Nu ben ik niet zo dol op prekerig heid, maar Prediker zat wel mooi goed, met zijn schot in de roos, dat al dat gesjouw en gezwoeg van de mensen maar ij delheid is. Zij het - en hier volgt de beperking - een door onze maatschappij gevorderde ijdelheid. Daarom hier een pleidooi hel werk in de schone maand mei neer te leggen en te gaan onder het uitbottend lover en de geurende bloesems. Enfin, u heeft het natuurlijk ook al gezien, die rozige, uitbundige pruikebossen van pjrunus en Japan se kers; een beetje modeoloesems eigenlijk, maar wel heel karakteris tiek en heel bewijzerig dat het er dan toch van gekomen is met de mei. Het komt zo uit, maar 's morgens sta ik voor een ander venster dan gebruikelijk, uit te kijken over al dat frisgewassen (gewassen wordt er nog al eens) groen, in diverse tinten, zoals modekoningen (ze verdwijnen, want Levis zit op de troon), die nooit, hebben kunnen bedenken. En u heeft natuurlijk ook al ge zien, dat met name populieren in het begin een beet je roodbruinig zijn nee, niet zoals in de herfst, maar met een heel aparte lente-aanzet tot diep groen. Wachten metar tol die groene blaadjes - heel hoog in de lucht vaak - in de zomerwind dich terlijk gaan zwatelen. Nee, nn de meimaand moest het werk eigenlijk niet behoeven te worden gedaan, om dan altijd maar rond te stappen in die wereld vol geuren en beloften, onder het speels bewegen en wiegen van het jonge groen. Kan natuurlijk niet, want hoe zou het dan in de grote steden moeten In de „Jordaans" van dit land en in de „Spijkerkwartiereiï"? De duif (onze duif) lacht zich vro lijk leeg en 's morgens bij het dagen, zit er van alles te kwinkeleren in het struweel, als dat tenminste nog. niet „gekandalaberd" is, want dat doen ze hier soms ook al. Dan blijft er van een trotse pruikebol, een spichtige stam met sprieten over. „Dat mot" en ik ben ondeskundig het te weerleggen. Nu schilder zijn en al die tinten en sferen in verf te laten stollen, zotlat deze meimaand driftig en bronstig van de ezel afstraalt. Dal zou geweldig zijn, maar niet ieder is door de Muze gekust. SCHIEREI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2