RUIMTEVAARDERS WORDEN NOG NIET GELANCEERD Ernstige incidenten en betogingen in binnenstad van Antwerpen In Libanon draait het weer wat bij Energiebehoefte stijgt sterk DEUREN EN TRIBUNES DOLFIRODAM TE SCHARENDIJKE NAVO en Warscliau-pact praten in Wenen Het lot van Dubcek-aanhangers y ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 mei 1973 129ste jaargang Nr. 21284 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar J' 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 11 o B.T.W. In dit nummer: Gemeente Bruinisse let op pand Kerkplein 12 Skylabkampt met pech KAAP KENNEDY, 14-5. De lancering van de drie ruimtevaarders die het ruimtestation ,,Skylab-6" moeten bemannen, is tol zondag uitgesteld, zo is op Kaap Kennedy bekendgemaakt. William Schneider, de leider van het Skylab-programma, zei dat men tot het uitstel heeft besloten om de technici gelegenheid te geven zich een oor deel te vormen over de toestand, ontstaan door het falen van twee zonne panelen van het ruimtestation die samen ongeveer de helft van de benodigde energie hadden moeten leveren. De deskundigen zullen nu pogen zo spoedig mogelijk „alternatieve programma's" op te stellen voor de drie ruimtevaarders Charles Conrad, Joseph Kerwin en Paul Weitz die eigenlijk vandaag (dinsdag) om 18.00 uur onze tijd de ruimte ingeschoten hadden moeten worden. De N.A.S.A., het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart, liet weten dat de ruimtevaarders die zondag gelanceerd zullen worden, 21 in plaats van 28 dagen in het ruim testation zullen blijven. Korter programma's William Schneider verklaarde dat het nog te vroeg was, om vast te kunnen stellen hoe lang de twee volgende missies in de Skylab zullen duren. Wel zullen de programma's voor het wetenschappelijk onderzoek van de drie missies bekort worden. Van goedingelichte zijde is vernomen dat de leiders van de N.A.S.A. optimis tisch blijven. De drie ruimtevaarders zullen, als alles tenminste verder vlot verloopt, zondag 16.00 uur onze tijd met een Saturnus 1-B-raket de ruimte wor den ingeschoten. Meteorieten Schneider onthulde voorts dat het schild dat het ruimtestation tegen de inslag van meteorieten moet be schermen. na de lancering volledig verloren is gegaan. Eerder was gemeld dat dit schild slechts gedeeltelijk op zijn plaats was gekomen. Uit de jongste gegevens had men echter kunnen opmaken dat het er helemaal niet meer is. Zoeken naar Mafia-,,kerkhof ROME, 14-5. De Italiaanse justi tie is op zoek gegaan naar een „kerk hof van de Mafia. Op dit „kerkhof" zouden mafiosi uit het beruchte Cor- leone bij Palermo op Sicilië, lijken van vermoorde tegenstanders in ho len en grotten van een 700 meter hoog bergmassief bij Corleone heb ben „bijgezet". BEIROET, 14-5. In Libanon ziet het er naar uit dat de normale situa tie, na de felle gevechten tussen mi litairen en Palestijnse verzetsstrij ders. die op 2 mei uitbraken, zich geleidelijk herstelt. Het uitgaansverbod in Beiroet en de andere belangrijke steden is ver zacht en het luchtverkeer op het in ternationale vliegveld bij de hoofd stad is hervat. Arabische jongen (17) kaapte bus TEL AVIV, 14-5. Een 17-jarige Arabische jongen heeft maandag ge probeerd een bus met dertig tot veertig voornamelijk Israëlische passagiers te kapen. Het incident ge beurde bij een controlepost op een toegangsweg tot de strook van Gaza. De jongen afkomstig uit een vluchtelingenkamp in de Gazastrook, ontnam onverwachts een vuurwa pen van een in de bus meerijdende militair, die daarbij gewond raakte. Het is voor de Israëlische politie een raadsel wat de jongen met zijn overval wilde. Men acht het onwaar schijnlijk dat hij met politieke be doelingen handelde. De jeugdige Arabier werd al na 20 minuten dooi de chauffeur van de bus overmees terd toen even zijn aandacht was afgeleid. BRUSSEL, 11-5. De totale behoef ten an energie van de negen EEG- landen zullen dit jaar met iets min der dan 6 procent stijgen tot een vo lume van ongeveer 1,5 miljard tse. Vergrieken met 1972 zal de vraag stijgen met ongeveer 80 miljoen tse. De energiebehoefte van de negen zal voor 62 procent worden gedekt ddor aardolieprodukten, voor 21 pro cent. door vaste brandstoffen en voor 12 procent door aardgas. De reste rende 5 procent wordt gedekt door hydraulische elektriciteit, verschil lende produkten, zoals turf, en - in toenemende mate - door kerenergit (1,2 procent van de totale behoefte in 1971 en 1,7 procent van de be hoefte in 1973). Dit zijn ramingen van de Europese Commissie in B.us- sel. BRUSSEL, 14-5. In de Antwerpse binnenstad zijn maandag schoten gevallen, toen twee- a drieduizend stakende havenarbeiders een beto ging hielden. De arbeiders wilden doordringen naar de Antwerpse bin nenstad, waar zch een vakbondsge bouw bevindt. De politie sloeg met gummiknup pels op de stakers in en de stakende dokwerkers vielen daarop een poli- tie-auto aan. De auto werd geheel vernield en twee van de inzittenden, leden van de bijzondere opsporings brigade, in burger gekleed, losten schoten uit hun dienstpistool. Er werd niemand geraakt. De te hulp geroepen Rijkswacht dreef de menigte uiteen met water kanonnen. Een half uur later vere nigden de stakers zich echter op nieuw en toen werden zeven leden van de beweging „Amada"' (Alle Macht Aan De Arbeiders), onder wie de priesterarbeider Frans Wuytack, gearresteerd. „AMADA" beschul digt de politie ervan opzettelijk een van d stakers aangereden te hebben. Het was de vierde maal dat de stakers (overigens met toestemming van het stadsbestuur) betoogden. Bij de betogers waren veel vrouwen. ROTTERDAM. De brand eind april op het cruiseschip „Prinsen- dam" heeft een schade aangericht van zes a zeven miljoen gulden. Dit maakte een woordvoerder van de Holland-Amerika lijn. dinsdagmor gen bekend. Ingevaren via Grevelingensluis handelingen zullen uitermate inge wikkeld zijn en het kan jaren duren voordat ze met succes worden be kroond. Eigenlijke besprekingen De eigenlijke besprekingen begin nen vandaag (dinsdag) met een reeks beleidsverklaringen van nationale delegaties. Er zijn elf volwaardige deelnemers, zeven van de N.A.V.O. - Amerika. Engeland, Canada, West- Duitsland, Nederland. België en Lu xemburg - en vier van het War schaupact - Rusland, Polen, Oost- Duitsland en Tsjechoslowakije. De N.A.V.O. heeft vijf waarnemers - Itakie, Griekenland. Turkije Noor wegen en Denemarken - en het Warschaupact drie - Bulgarije Hon garije en Roemenië. Over de naam van de conferentie is men het nog steeds niet eens. De N.A.V.O. wil „besprekingen over wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering" (M.B.F.R.) maar het Warschaupact wil het woord „evenwichtig" wegla ten omdat dat een poging is op de onderhandelingen vooruit te lopen. WENEN, 14-5. Nu de N.A.V.O. en het Warschaupact zich eindelijk om de tafel hebben geschaard verwacht men in Wenen dat de voorbereiden de besprekingen soepel zullen ver lopen. Na de concessie van N.A.V.O.-zijde, waardoor de maandenlange impasse over de status van Hongarije werd doorbroken, gelooft men dat het voornaamste voorbereidende pro bleem - het opstellen van een agen da - niet veel moeilijkheden zal ge ven. Hierdoor ziel het er naar uit dat de werkelijke onderhandelingen over troepenvermindering toch nog volgens plan in de komende herfst van start kunnen gaan. Deze onder- SCHEVENINGEN. Zc'n plaatje kan dan toch nog maar gemaakt in 1973. De voorstelling - vissersvrou wen wuiven een. vertrekkend schip uit - betekent goed nieuws voor de liefhebbers van nieuwe haring. Veertien schepen uit Scheveningen vertrokken naar de visgronden in de Ierse zee. SCHARENDIJKE, 14-5. Het omstreden „Dolfirodam" - bestemd 0111 Scharendijke de nodige toeristische ver rukkingen te bezorgeu - is, althans wat het eerste deel betreft, gearriveerd en op zijn plaats gezet in het Rijkswaterstaatliaventje. Dit deel hestaai uit de toe gangsdeuren en de tribunes. De naam „Dolfirodam" prijkt al in forse letters hoven de toegangsdeuren van liet dolfijnenpaleisje, waar straks de „flippers" ko men springen en duiken. Het transport vond plaats via de Grevelingensluis. Tevoren was het gevaarte op zijn afmetingen getest. Het was wel niet zo'n spektakuiair slecpkarwei, maar men zal onderweg toch maar blijven steken. Mitsdien kwam er voor de begeleidende sleepboten nogal wat navïgatiekunst aan te pas. Het geheel passeerde op een moment, dat het in de Bruinisser haven niet druk was. Hoe komt men bij Dolfirodam. Niet zo eenvoudig, maar voor de voetgangers is een looptunnel aan gebracht, zodat men niet behoeft om te lopen of de drukke verkeersweg over te steken. Rond het haventje wordt de zaak wat gesoigneerd. Men is inmiddels begonnen met het aanleggen van voetpaden en - wat niet uit kon blij ven - ook een parkeerplaats is aan gelegd bij de ingang van de loop tunnel. Gehoopt wordt dat van deze tun nel gebruik zal worden gemaakt, om ongelukken op de weg te voorko men. Dolfirodam is dus praktisch (nieu we) aanwinst voor Schouwen-Dui- veland. ..Dolfijnmensen" onder ons, wagen zich niet aan voorspellingen. Het blijft voorlopig afwachten of deze attraktie het zal doen in deze hoek van Schouwen-Duiveland. In ieder geval biedt Dolfirodam een uitwijkmogelijkheid - vooral bij slecht wee}' - aan Westhoek-toeris ten, die op niet zo duidelijke strand- dagen soms nogal onthand zitten. Een kijkje op de tribune! (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) bestaat uit 10 pagina's Er is geen mei-maand zonder min. BOUTENS BERLIJN, 14-5. Op een manifes tatie van Amnesty International in West-Berlijn heeft de Tsjechoslo- waakse schaakgrootmeester Ludek Pacliman een uiteenzetting gegeven over de behandeling van aanhangers van Alexander Dubcek in Tsjccho- Slowakije. Volgens Pachman die in de herfst van vorig jaar wegens zijn kritiek op de invasie van Oosteuropese troe pen in zijn land gevangen werd ge zet en intussen npar het buitenland is uitgeweken, hebben talrijke voor standers van de „Praagse Lente" van 1968 hun werk verloren. Het zou om circa 40.000 mensen gaan die ge dwongen zouden zijn, ander werk te zoeken dat lager betaald wordt. Zo zouden talrijke wetenschapsmensen nu hulparbeider, portier of t axi- chauffeur zijn. Pachman was van oordeel dat de positie van mensen die wegens po litieke vergrijpen gevangen worden gehouden, slechter is dan die van gewone misdadigers. Zelf was hij op gesloten in een cel van twee bij vier meter, waarin geen bed stond maar wel dag en nacht het licht brandde. Watergate op N.O.S.-televisie HILVERSUM, 14-5. De NOS-tele- visie zal in een aantal uitzendingen aandacht besteden aan het openbare onderzoek, dat de Amerikaanse se naat gaat instellen naar het zgn. Wa- tergate-schandaal. De eerste uitzending is donderdag 17 mei van 18.15 tot 13.45 uur via Nederland 1. Hierin wordt een over zicht gegeven van deze sensationele politieke gebeurtenis. Later op de avond, om 23.15 uur, wordt via Ne derland 1 een samenvatting uitge zonden van de eerste onderzoekdag. De andere uitzendingen zijn te zien op vrijdag 18 mei (Nederland 2), dinsdag 22 mei (Nederland 2, woens dag 23 mei (Nederland 1) en donder dag 24 mei (Nederland 2), sleeds na afloop van het avondprogramma. De programma's zullen gemiddeld on geveer een half uur duren. Verwachting tot woensdagavond: Droog en zonnig Droog en zonnig weer met maxi mumtemperaturen omstreeks 17 gra den en een zwakke tot matige wind uit zuid tot oost; in de nacht en och tend weinig wind met hier en daar mist en op diverse plaatsen nacht- vrst; minimumtemperaturen van 3 graden vlak aan zee tot min 2 gra den elders. Voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot 15. Min.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder nor maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 16 mei. Zon op 4.45. onder 20.29. Maan op 20.18, onder 3.52. 17 mei. Zon op 4.44, onder 20.30. Maan op 21.22, onder 4.21. Volle maan: 17 mei (5.58). HOOG- EN LA AG WATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 16 mei 2.44 15.10 8.31 20.43 17 mei 3.23 15.47 9.03 21.18 Springtij: 19 mei. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 15-5. Het K.N.M.I. meldt Achter een koufront, dat de voorste begrenzing vormt van polaire lucht, breidde zich in de nacht van maan dag op dinsdag van noord naar zuid een rug van hogeluchtdruk over ons land uit. In deze lucht heeft het bij weinig wind en in flinke opklarings- gebieden in het binnenland plaatse lijk een tot twee graden gevroren. Vlak bij de grond daalde de tempe ratuur zelfs tot vier graden onder het vxriespunt. De rug vormt een uitloper van een hogedruksysleem. boven de Britse eilanden. In het komende etmaal zal de kern van dit hogedrukgebied zich dicht bij of boven ons land bevin den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1