renóboerin ,00, Israël profiteert van Arabische broederstrijd i Wiegel wil kabinet- Den Uyl weg hebben Gratis mosselen eten te Yerseke VERDRAG B0NN-D.D.R. BENZINE WEER DUURDER Heeft u al een NS-gezinskaart? Vaderen Moeder betalen-de kindenen gratis mee! Wereld-graanreserves angstig gekrompen Recreatiegedrag van de Zeeuwen Prof. Albada verwacht toename conflicten Twee kinderen bij brand omgekomen BLIK DOOR HET WERELD De broederstrijd die ondanks wa penstilstanden steeds weer oplaait in Libanon lijkt een sarcastisch verjaar- dagsgeschenk voor Israël, de enige die er iets mee opschiet. In zoverre kan men zeggen dat de Israëlische raid op Beiroet, waarbij enige voor mannen van hel Palestijnse verzet werden gedood, zijn effeki niet mist. Maar het is het niet alleen angst voor Israëlische repressaïlles die de Libanezen ertoe brengt eindelijk op te gaan treden legen de fedayeen, de vluchtelingen in hun kampen die niet slechts woonoord zijn voor bur gers maar evenzeer de kazernes voor de kommando's. Libanon heeft niet helemaal var. harte, maar onder pressie van vooral Syrië en Egypte deze Palestijnen in het land toegelaten onder bijzondere ■voorivagrden. In hun kampen zouden zij zichzelf besturen zonder in menging, van de Libanese overheid. Deze exterritoriale status ivas, zo re deneerde men toen. een soort voor schot op de onafhankelijkheid van Palestina zelf. Een formaliteit, die de Libanezen intussen zijn gaan erva ren als een zware last Nin el1 "en in hun kampen dragen de Palestijnen hun wapens, zoals bleek toen een paar Libanese militairen werden ge kidnapt op tot dusver nogal duiste re gronden. Vermoedelijk speelde hierbij mee dat de Palestijnen boos zijn op hun gastheren tegen wil en dank dat ze geen goede bescherming hebben geboden legen de Israëlische overval. Bepaald in der minne leven Straks overschot onderwijzend personeel DEN HAAG, 12-5. Indien geen extra regeringsmaatregelen worden genomen zal over enkele jaren zowel bij het kleuter- als bij het basison derwijs een aanzienlijk overschot aan leerkrachten aanwezig zijn. De overschotten zullen dit jaar september gaan ontstaan en de ko mende drie jaar zo oplopen dat in september 1975 ruim 9.000 onderwij zers geen werk zullen kunnen vin den in het basisonderwijs en er 2.900 a 3.667 kleuterleidsters teveel zullen zijii. Dit stelt de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie (Anof), die een onderzoek heeft ingesteld naai de verhouding tussen het aanbod van en de behoefte aan kleuterleid sters en onderwijzers. Burgemeester boos op de autofabrikanten HOOFDDORP, 12-5. Burgemees ter C'. van Stam van Haarlemmer meer heeft de „fabrikanten van ge motoriseerde voertuigen" ervan be schuldigd dagelijks de inspanningen te ondergraven, die de overheid zich getroost om de burger in het ver keer te beschermen. „Het grootste gelijk schijnt in on ze dagen te zijn mee te kunnen delen dat men er opnieuw in geslaagd is het vermogen van oe motor op te voeren en daardoor de snelheid te verhogen", aldus de burgemeester in een toespraak bij d installatie van de nieuwe eommissai-ïs-korpschef van zijn gemeente. Gesuggereerd wordt, dat het de grootste gelukzaligheid is als men in enkele seconden van nul tot honderd kilometer kan acellereren. Het is niet meer: wij beveiligen uw leven, maar: wij zorgen er voor, dat u er heel snel bent, waar dan ook", al dus burgemeester Van Stam. MUNCHEN. Prins Bernhard en oud- minister Udink (l) maakten bij Krauss-Maffei in München een proefrit met de Transrapid, een nieuw vervoermiddel mei magneel- zweefsysteem, waarvoor DAF/Eind- hoven grote belangstelling heeft. De prins interesseerde zich vooral voor het aspekt van het snelverkeerssy- steem Tranasrapid en Transurban. Palestijnen en Libanezen al lang niet meer samen. Onder kontrole De ergernis over de arrogantie van de Palestijnen moet voor de Libane se president Fangieh aanleiding zijn geweest om daar eens en voor altijd een eind aan te maken. Geruime lijd geleden was niet zonder wrijving al bereikt dat de Palestijnen uit het zuiden van het land, bij de Israëli sche 'grens, verhuisden naar de buiLrten van de hoofdstad Beiroet. Dit w>as niet alleen om de gedurige schermutselingen aan de zuidgrens te voorkomen, maar ook om strik ter gezag over de kampen uit te kunnen oefenen. Maar het resultaat- was averechts, de Palestijnen ervoe ren nu, pas goed hoe zwak Libanon eigenlijk is en hoe weinig ze reke ning hoefden te houden met de ge voeligheden van het gastland. Een van die gevoeligheden is in de porte monnee: Libanon stelt geen prijs op onrust, die toeristenkan Icfien weg*\ blijven en die 'beié'ggèrS imfsschien J doet schrorrfemvah 'Libcinêse'-bankeji gebruik te Maken. De vérd.e&dhèid oixder de Pales tijnen zelf.'waarmef geëtaleerd werd dal Ysasser 'Arafat *bijvooïbeeld klaarblijkelijk geen bestand kon overeenkomen dat de Palestijnen dan ook zouden eerbiedigen, maakt hel voor Libanon nog urgenter hetzij de Palestijnen kwijt te raken, hetzij ze goed onder kontrole te krijgen. Het kwijt raken zou Beiroet het liefst zijn - de gevechten brengen de politiek-religieuze kompromissen in gevaar waarmee christenen en isla mieten tamelijk suksesvol hun staat in stand houden. De enige plek waarheen de Palestijnen nog kunnen is dan Syrië, dat hen dan ogenblik kelijk in hel Syrische leger inlijft - een elegante manier om de komman do's in bedwang te houden. Boven dien zouden ze dan in een gebied ko men dat niet grenst aan dicht be woond Israëlisch territoir. Het zal de Israëli's een genoegen zijn zo'n uit tocht te betverken. Maar ook als de Libanese overheid voortaan paal en perk stelt aan de Palestijnse aktivi- teiten is men in Tel Aviv en Jeru zalem niet ontevreden. UTRECHT. 11-5. ..Het kabinet Den Uyl is zo gevaarlijk dat het snel ten val moet worden gebracht. Via een keiharde oppositie zal de VVD in sa menwerking met gelijkgestemden bijv. KVP en AR in de Tweede Ka mer ten aanval trekken tegen di> kabinet". Aldus VVD-fractieleider H. Wie gel vrijdag in Utrecht op de land dag van de organisatie „Vrouwen in de VVD". De heer Wiegel kondigde aan dat de VVD er alles aan zal doen om de verwachting van D'66 voorman Van Miërlo dat het kabinet Den Uyl het geen. vier jaar zal vol houden waar te maken. YERSEKE. 12-5. Yerseke houdt dit jaar op zaterdag 11 augustus zijn gratis mosselfeest. De organisatoren verwachten vijftig a zestigduizend bezoekers. Voor het eetfeest - op het havenplateau - zijn 150 tonnen mos selen van 100 kilo gereserveerd. De bedoeling van dit eerfeest is de de aandacht te vestigen op de grote voedselrijkdommen van de Ooster- schelde. Andere evenementen op 11 augus tus in Yerseke: een vlootshow van zeventig schepen op de Oosterschel- de, gratis meevaren op visserssche pen. het optreden van show-orkesten en muziekkorpsen, kermis, draaior- gelmuziek van het orgel „De Vijf Beelden", een tentoonstelling van beeldende kunstenaars en een Oos- terschelde-bal. NEW YORK, 12-5. De voorraden broodgraan op de wereld zijn zó sterk ingekrompen, dat de voeding van miljoenen mensen nu vrijwel geheel afhangt van de resultaten van de komende oogsten, dus van het weer. BONN, 12-5. De Westduitse Bonds dag heeft met overwegende meer derheid van 268 tegen 217 stemmen het basisverdrag met de Duitse De mocratische Republiek goedgekeurd. Aan de stemming ten besluite van het openbare debat over het verdrag, namen 485 afgevaardigden deel. Het basisverdrag beoogt de beide Duitse staten, 25 jaar na hun stich ting, op volkenrechtelijke basis ge schoeide betrekkingen te geven. Om bestrijding van ongedierte DEN HAAG. 12-5. - De Centrale Raad voor de Volksgezondheid meent dat er een wettelijke regeling voor de bestrijding van ongedierte moet komen. Ook is de raad van oordeel dat de gemeentelijke bouwvoorschriften op dit punt moeten worden aangevuld en dat de gemeentelijke diensten voor de rattenbestrijding moeten worden verstrekt. ROTTERDAM, 12-5. De Neder landse automobilist zal de komende maanden rekening moeten houden met aanzienlijke verhogingen van de benzineprijs. De Nederlandse orga nisatie van oliehandelaren meldde vrijdag, dat de prijsverhoging van twee cent per liter met ingang van 1 juni. zal worden gevolgd door nieuwe stijgingen. De oliemaatschappijen in ons land en het ministerie van economische zaken bereikten vrijdag na weken lange besprekingen een akkoord over de nieuwe benzineprijs per 1 juni. Andere olieprodukten werden jl. zaterdag al duurder. Gasolie, huis brandolie 1 en 2 en dunne stookolie gingen 75 cent per 100 liter omhoog, autogasolie 80 cent en petroleum 75 cent. In de praktijk zullen deze prijzen echter nog hoger uitvallen, omdat het ministerie toestemming heeft ge geven de tijdelijke kortingen op deze produkten in te trekken. Dat. bete kent dat gasolie, huisbrandoliën en dunne stookolie f 1,25 per 100 liter duurder worden, autogasolie f 1,30 en petroleum f 1.75. A T - - FEUILLETON J. L. POSTHUMUS Tenslotte ben ik een boerenzoon en het werk is me bekend. Op het ene bedrijf werk je zus en het andere zo. Maar uiteindelijk komt alles op het zelfde neer,, nietwaar? Als die perio de voorbij is, word je losser, je maakt eens een grapje, je raakt el kaar per ongeluk aan, kortom: je wordt vrijer. Van beide kanten. De grens tussen bazin en knecht is niet meer zo strak getrokken, zodat de verhoudingen anders worden. En dan op een keer, zo maar plotseling, zie je. dat ze mooie benen heeft. Je hoort: ik ben eerlijk. Daarna bekijk je de vrouw nauwkeuriger; ze heeft voor haar jaren een tamelijk goed figuur. Misschien wat te dik. Je gaat vergelijkingen maken U.ssen H eil ie en deze vrouw. Je ziet ver schillen en omdat je op zo'n punt aangeland al min of meer bevoor oordeeld bent, vallen die vergelijkin gen uit ten nadele van mijn geschei den vrouw. Christien is doorgaans altijd goed gehumeurd, kan bijvoor beeld schateren om een mopje in de krant. Begrijp me goed. Els. ik pro beer haar uit te tekenen. Zodat je misschien enigszins kunt begrijpen, waarom alles zo gebeurde tenslotte. Op een andere keer ontdek je, dat ze vlot kan zijn. Was ze aanvankelijk de ongenaakbare, hooghartige eige- aresse van de boerderij, na enige tijd is dat vervlakt en bemerk je. dat die onzichtbare scheiding bazin knecht verflauwt. Het blijft natuur lijk jij en Kees enerzijds en boerin en u van deze kant. Maar we kaarten met elkaar en drinken 's avonds een glaasje, maken een grapje, met tot slot van deze. periode het lichamelijk contact. Ze legt eens haar hand op mijn arm en dan is het net of je een elektrische stroom voelt. Het doet prettig aan. Ze buigt zich eens over je en dan voel je haar lichaam tegen je aan. Er begint iets te branden, maar als je 's avonds in je eigen ka mertje staat, bezie je het nuchter en weet je. dat de gedachten, die in je beginnen op te komen, onzin zijn. Dat ze tot de onmogelijkheden beho ren. Dat de boerin het er langzaam op aan stuurt om me mee te krijgen naar de slaapkamer, komt niet in me op. Daarom blijf je voorzichtig, want één verkeerde handeling kan je je baan kosten." Els Stiekema heeft nog altijd over de tafel heen zijn hand vast. Hij voelt de warmte ervan. Kaar aankij kend weet hij. dat ze met grote be langstelling luistert naar zijn biecht. En dat ze hem begrijpt. Dal geel't hem de moed verder te gaan. „Het was op de zaterdagavond in de week, dat de badkamer gereed was gekomen. We bewonderden hem samen. Dat was die morgen na het koffiedrinken. Ze leunde tegen me aan en ik voelde haar lichaam tril len. Op dit moment begon ik iets te begrijpen. Hoewel het me de eerste ogenblikken absurd voorkwam, be sefte ik die dag meer en meer. dat ze naar me verlangde. Maar ik zei niets en was op mijn hoede. De li chamelijke contacten liet >k me wol- gevallen." Hij zuchtte. ..Ik wist, dat ze me op de duur gek zou maken, door zo door te gaan. Op de een of andere manier was ik altijd verlegen in het bijzijn van vrouwen. Die dag wist ik, dat ik bij het eerste hel bes te bewijs, dat ze me wilde, zou be zwijken." Hij trok zijn hand los en tastte in zijn pyama jas naar een sigaret. Hij gaf het meisje er ook één en vuur, waarna hij zelf begon te roken. Ter wijl ze beiden rookten, leunde het meisje met haar ellebogen op tafel, maar keek hem onafgebroken aan. „Die zaterdagavond dronken we meer dan anders. Christien drinkt altijd sherry, ik bier, We waren niet helemaal nuchter meer. Het was al na middernacht, toen ze opstond en de kamer verliet. Ze kwam terug met een handdoek en een nieuwe pyama, wilde dat ik ging baden in de nieuwe badkamer. Ik was nog altijd op m'n hoede, baadde en trok de nieuwe pyama aan. Van de badkamer naai de trap moest ik langs haar kamer deur. Die stond open. Ik wilde hem discreet dichtdoen, maar ze riep me bij zich. Ze zat in bed, rechtop. Toen t 'k het zeker. Op zo'n moment is een man waarschijnlijk niet hele maal bij zijn zinnen. Je denkt ner gens anders aan als aan datgene, wat je als hei ware op een presen teerblaadje wordt aangeboden. Ik was al niet broodnuchter meer. Zo doende valt hel beetje verstand, dat je mogelijk nog bezit, finaal weg. Een andere oorzaak zie ik niet." „En daarna?" Ze trok heftig aan haar sigaret. „Die volgende mor gen?" Hij haalde zijn schouders op. ..F.en dubbele kater natuurlijk. Tijdens het melken dacht ik": Ze zal er. net zo goed als ik. wel spijt van hebben. M:ssehien smijt ze me het erf af. Het kon roe op dat moment helemaal niet schelen. Daarna waren we ieder weekeind bij elkaar. Ze wilde het on •k Op hel laatst verlangde ik de hele week naar de zaterdagavond. F.'- waren immers geen andere mo gelijkheden ..Jullie hadden kunnen trouwen," opperde zo. „Dacht je, dat ik het niet voorstel de? Maar Christiën wilde er niet over horen. In de eerste plaats her innerde ze me aan het leeftijdsver schil: ze is ruim elf jaar ouder dan ik. (wordt vervolgd) voordelig uit met NS Advertentie Sombere conclusie F.A.O. ■■■■■■■*BsaaHBsaBnBsna»EE.eiinDHBaHBan»BHB Toch dik Zo'n kaart Daar krijgt voor. Plus 't gezin. Haal de folder aan 't loket. waard. voordeel Tot deze beangstigende conclusie is een groep deskundigen van de F.A.O.de voedsel- en landbouwor ganisatie van de V.N., gekomen. De deskundigen hebben over de voedselsituatie in de wereld een rap port samengesteld en dit voorgelegd aan de ECOSOC, de economische en sociale raad van de volkerenorgani satie. Misoogsten in de Sowjet-Unie en de droogte in India en de zuidelijke gebieden van de Sahara, hebben de vraag naar broodgraan met spron gen opgejaagd. Daardoor zijn de tarwevoorraden op de wereld, aldus het rapport van de F.A.O., van 50 tot miljoen ton gedaald. Het hangt nu lettelijk van het re sultaat van de oogsten in 1973 af of miljoenen mensen gevoed kunnen worden of honger moeten lijden. De Nederlandse directeur-generaal van de F.A.O., ir. Addeke Boerma, werkt aan een plan om bij wijze van noodoplossing een minimale reserve aan levensmiddelen aan te leggen. Het resultaat zal besproken worden op een conferentie van de F.A.O. in november. MIDDELBURG, 12-5. Van 14 mei tot 24 juni zullen in Zeeland en Zuid- Holland vijfduizend mensen worden ondervraagd in verband met een on derzoek naar de vrijetijdsbesteding in de openlucht door de inwoners van beide provincies. De provinciale overheden willen door het onderzoek een beter beeld krijgen van het recreatiegedrag van de eigen bevolking. Zij vinden, dat een goed inzicht daarin van groot belang is bij de ontwikkeling van recreatievoorzieningen. Het onderzoek zal, met subsidie van C.R.M. worden uitgevoerd door het Instituut voor Toegepaste Socio logie in Nijmegen, in samenwerking met de Nederlandse Stichting voor de Statistiek, die het veldwerk ver richt. TILBURG, 12-5. Het is zeker dat onze samenleving in de komende jaren op allerlei niveaus veel meer conflicsituaties zal moeten door staan, dan in tientallen jaren het geval was. Men zal er mee moeten leren leven, en dat kan als die con flicten zich in vrijheid voordoen. Dit heeft prof. dr. W. Albada uit Rot terdam (sociaal-economisch beleid) in Tilburg verklaard. Hij hield er een inleiding op het congres van de Nederlandse Vereniging voor Perso neelsbeleid. De voorstanders van het conflict zien er een instrument in om de maatschappij te veranderen. De voorstanders van de harmonie wor den daardoor meteen mensen die al les bij het oude willen laten, aldus de Rotterdamse hoogleraar. ..Wie het conflict wil is in zo'n gedachte een revolutie-prediker en wie voor de harmonie kiest is op de hand van de bestaande orde en haar machtheb bers". Conflict en harmonie komen vrij wel steeds in discussie in verband met het begrip democratie en over de inhoud daarvan kan men zeer verschillend denken. Men wil bijv. een democratie gebaseerd op over eenstemming of een participatie- democratie. Het absolute conflict, maar ook de absolute harmonie zijn onhoudbaar. Conflict en harmonie hebben beide hun eigen functie. Men kan ze niet missen, zei prof Albada. maar ze moeten elkaar in evenwicht houden. GFNDRINGFN, 12-5. Twee kin deren zijn bij een brand in de Gel derse buurtschap Netterden( gem. Gendringen) om het leven gekomen. De kinderen,, de vierjarige Maria en de driejarige Eduard. waren sa men met het vijfjarige broertje Josje in een speelhutje. in een hooischuur achter het huis. Eén van de kinde ren had volgens de politie vermoede lijk lucifers bij zich en ontstak die. waarop het speelhutje vlam vatte. De oudste van dc drie kinderen (Josje) vluchtte naar buiten en waar schuwde de ouders. Eduard en Maria vluchtten, maar liepen vast op de achterdeur van de schuur, die zij niet snel genoeg konden openen. De vlam men hadden toen hun vlucht in de andere richting reeds onmogelijk ge maakt. Terwijl buren de brandweer bel den. bestreden de ouders het vuur met emmers water. Reddingspogin gen mislukten omdat de vuurzee en de sterke rookontwikkeling de toe gang tot de schuur niet mogelijk maakte. Voor haar: Een stevige waterafstotende katoen is gebruikt voor deze prachti ge blouson met dubbele elastieken banden in de taille en manchet. Een mo dieus kledingstuk in weer en wind. Voor hem: Een „baseball-jack" van ge ruwde katoen met kontrast kleurige gebreide boorden. De gekleurde biezen i?i de naden geven het geheel een extra sportief uiterlijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7