Witte Huis verweert zich in Watergate-zaak De Nederlandse Bangkok-drama economie Hulp voor lionger- landen in Afrika Twee boerenzoons verdronken Mr. B. W. Biesheuvel stapt uit politiek China is gezond Vier doden, drie zwaar gewonden bij verkeersongeluk te Tilburg Bromfiets wordt intensief gebruikt Haringvissen in Ierse Zee STREEK\IIJ WS REGERINGSVERKLARING OP 28 MEI AGENDA Melk drie cent duurder Wervelstormen in de Ver. Staten WASHINGTON, 15-5. Het Witte Huis heeft ontkend dat president Nixon ervan op de hoogte zou zijn geweest dat leden van zijn staf pro beerden het afluistersehandaal in de doofpot te stoppen. Dit staat in een zondag door het Witte Huis afgegeven verklaring naar aanleiding van berichten dat Patric Gray president Nixon in juni van het vorige jaar had opgebeld en hem had gewaarschuwd dat het Wit te Huis bij het Watergate-sehandaal betrokken was. Eerder deze maand ontkende het Witte Huis al betrokken te zijn ge weest bij een poging de zaak te ver doezelen. Sommigen vestigden er toen echter de aandacht op dat dit nog geen antwoord was op de vraag of de president wel van een derge lijke poging afwist. In de verklaring van zondag staat nu: „elke veronderstelling dat de president heeft deelgenomen aan. zijn goedkeuring heeft gegeven voor of wetenschap had van pogingen de zaak in de doofpot te stoppen zijn ongefundeerd". Geen excellentie meer DEN HAAG. 12-5. In zijn verga dering heeft het kabinet-Den Uyl zaterdag besloten de aanspreektitel ..excellentie"-' niet langer te gebrui ken. Hantering van deze titel voor de leden van het kabinet „hoeft niet maar mag wel", aldus een woord voerder van de Rijksvoorlichtings dienst. Overval op HEMA-filiaal rechter VELSEN, 12-5. Zaterdagmiddag, tegen drie uur. hebben twee mannen een brutale overval gepleegd op een filiaal van de HEMA in IJmuiden. Zij drongen het boven de winkel gelegen kantoor binnen en eisten van twee aanwezige kantoormeisjes de sleutel van de kluis op. De meis jes werden in de kluis opgesloten en de mannen gingen er vandoor met ruim 5.000 gulden. Zij zagen een kist met 30.G00 gulden aan salarissen, die buiten de kluis stond, over het hoofd. De beide meisjes konden snel wor den bevrijd, want de mannen had den de sleutel van de kluis in het slot laten zitten. Tot nu toe ontbreekt van de beide mannen, die tussen de twintig en dertig jaar oud zouden zijp, elk spoor. Oude eiken worden gespaard ARNHEM, 12-5. Dc meer dan hon derd jaar oude eiken langs de op rijlaan van het landgoed Hoevelaken op de Vcluwe, gaan niet voor de bijl. De Stichting het Geldersch Land schap. eigenaresse van dit landgoed, heeft hiertoe besloten, mede omdat de twee stormrampen al zoveel bo men velden. Voor het kappen van de eiken was vergunning verleend. Veel organisa ties hebben protest aangetekend. BRUSSEL, 12-5. De Europese Ge meenschap stuurt in de komende da gen 13.000 ton melkpoeder naar Se negal, Mauritanië, Mali, Niger Op- pcrvolta en Tsjaad, waar de droogte een groot voedseltekort heeft doen ontstaan. Het besluit voor deze drin gende hulp is deze week door de Europese Commissie genomen. De reeds eerder toegezegde 178.000 ton graan zijn al voor een gedeelte geleverd. Uit het Europese ontwik kelingsfonds is onlangs al speciale hulp toegekend om in het voedsel tekort voor mensen en dieren te voorzien en om de komende land- bouwcampagne in deze landen mo gelijk te maken. Alles hij elkaar komt de Europese hulp neer op een som van ongeveer 180 miljoen gul den. ZIERKZEE. Zondagmiddag vloog een sportauto ter hoogte van Mo- riaanshoofd over de kop. Oorzaak was een te grote snelheid. Beide in zittenden werden uit de auto geslin- gred, waardoor de mede-inzittende, de 22-jarige J. H. ie Rotterdam, ern stig ruggeletsel opliep. Hij moest naar het Dijkzigtziekenhuis te Rot terdam worden vervoerd. De be stuurder J. H. eveneens te Rotter dam, kwam met de schrik vrij. De auto was „total loss". Dokter Van Geer verleende eerste hulp. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BANGKOK, 12-5. In Bangkok is de 30-jarige politïe-officïer Somehai Chaiyasut voorgeleid op beschuldi ging van het indirect plaatsen van een bom aan boord van een lijn- vliegtuig van de maatschappij Ca thay Pacific. Het toestel stortte na de ontplof fing, op 15 juni van het vorig jaar, op een vlucht van Bangkok naar Hong Kong boven Zuid-Vietnam neer, waarbij 81 inzittenden om het leven kwamen. Volgens het openbaar ministerie had Chaiyasut de bom gestopt in de handbagage van. zijn vriendin, die zijn zevenjarige dochtertje op de vlucht naar Hong Kong begeleidde. Ook zij beiden kwamen om het leven. BRUSSEL, 12-5. De voornaamste taak voor het Nederlands economisch beleid in 1973 blijft het doorbreken van dc inflatiespïraal en de verbete ring van het prïjsklimaat. Dal staat in het zojuist versche nen eerste kwartaalverslag van de Europese commissie over de econo mische toestand van de E.E.G. in 1973. De Nederlandse economische toe stand ziet er tamelijk rooskleurig uit. Volgens voorspellingen van de com missie kan tot eind 1973 een aanhou dende expansie van de bedrijvigheid worden verwacht. Het gevaar is echter dat de inflatie in onvoldoende mate zal afnemen. LEXMOND (Z.H.), 14-5. De rivier politie is zondagochtend begGnnen met dreggen in de Lek naar dc li chamen van twee zoons, resp. 20 en 22 jaar oud, van de veehouder Ver- kuyl'uit Lexmond. De jongemannen waren niet terug gekeerd van het melken. Toen men hen ging zoeken, vond men de trac tor, waarmee zij naar het land wa ren gegaan, met draaiende motor. Omstreeks één uur zondagmiddag heeft de politie het levenloze lichaam van de oudste van de twee broers, de 23-jarige Peyen Verkuyl, uit de ri- -vier opgedregd. Ongeveer een uur nadat het li chaam van de oudste zoon was op gehaald, vond men dat van zijn broer Abraham. Te Vught werd het nieuwe labora torium van het Zuidelijk Wegen bouw Laboratorium geopend. Tot op heden was dit laboratorium geves tigd in een van de bijgebouiven van Kasteel Maurick, genaamd de Oran- gerie. DEN HAAG. 12-5. „Gegeven de politieke situatie acht ik het niet mo gelijk terug te keren naar de Tweede Kamer". Dit zei oud-premier mr. B. W. Biesheuvel in Den Haag, kort na dat hij zijn ambt van minister-pre sident had overgedragen aan drs. J. M. den Uyl. Toekomstplannen heeft de Anti revolutionaire politicus niet. „Wel hoop ik een functie buiten de poli tiek te vinden die voldoening geeft". Bij de ambtsoverdracht sprak mr. Biesheuvel een hartelijke gelukwens uit aan het adres van de nieuwe minister-president, die hij veel wijs heid en sterkte in „dit boeiende vak" toewenste. GENEVE. 12-5. China heeft don derdag op de 26-ste assemblee van de Wereldgezondheidsorganisatie meegedeeld dat het alle besmette lijke ziekten binnen zijn grenzen heeft uitgeroeid. Woordvoerder Hoe- ang Sjoe-Tse somde pokken,pest, cholera en geslachtsziekten op. Hij zei dat er in China nu negen tien maal zoveel ziekenhuisbedden zijn als voor de bevrijding twintig, jaar geleden. Er zijn 27 maal zoveel artsen en verplegend personeel in opleiding. TILBURG, 13-5. Vier mensen zijn om het leven gekomen en drie wer den zwaar gewond bij een verkeers ongeluk, dat in de nacht van zater dag cp zendag in Tilburg is gebeurd De slachtoffers zij: mevrouw -J. van Ham-Mols (32). mevr. M. J. A. Wouters-van der Meer (34), haar echtgenoot de bedrijfsassistent P. F. Wouters (39) en de 30-jarige elektro technicus A. van Hoof. Allen woon den in Hilvarenbeek. Drs. Den Uyl prees zich gelukkig dat tussen politieke tegenstanders toch een sfeer van zakelijkheid en duidelijke waardering kon bestaan. Met een „tot kijk Joop, ik ga morgen met vakantie", verliet mr. Biesheuvel het werkvertrek van de minister president. De burgemeester en de dieren ARNHEM12-5. Het is voor Renkums nieuwe burgemees ter jh. rtir. H. G. van Holthe tot Echten een hele toer om ook voor zijn omvangrijke die- renstapel een passende behui zing te vinden. Als enige bur gemeester in het land heeft hij ruim 30 paarden en ongeveer honderd honden. In de omge ving van de ambtswoning van zijn voorganger konden alle dieren op geen stukken na worden ondergebracht. Hij heeft daarom nu een boerderij gekocht in Doorwerth, die eerst echter nog grondig ver bouwd moet worden. Ook in zijn vorige gemeente Zelhem bewoonde jhr. Van Holthe tot Echten een boerderij. Gewond werden B. van Ham en mevr. M. A. W. van Hoof-Simons. Ernstig letsel liep ook op de be stuurder van een tweede auto, deze wa$ door onbekende oorzaak tegen een boom gevlogen Zijn voertuig was dwars op de weg komen te staan. De heer Van Hoof die met zijn auto de verongelukte wagen trachtte te ont wijken, is hierbij ook tegen een boom gebotst. AMSTERDAM, 12-5. Dat de brom fiets over het algemeen intensief wordt gebruikt is gebleken bij een nationaal onderzoek in opdracht van de RAI door de Nederlandse Stich ting voor Statistiek. Meer dan 90 procent va "nde ongeveer twee mil joen bromfietsbezitters gebruikt dit voertuig drie tot zeven maal per week, om er mee naar het werk of school te gaan, boodschappen te doen of er mee naar het sportveld te rijden. Bijna tweederde van het aantal bromfietsbezitters zijn man nen (63 o). Van hën is dan weer 65 °/o ouder dan 25 jaar. Bij de vrouwen ligt dal laatste cijfer lager: ongeveer de helft is ouder dan 25. Voor 95 o van alle bromfietsbezitters blijkt de brommer het voornaamste vervoer middel tezijn ondanks het feit, dat blijkens het onderzoek ook nog ta melijk veel automobilisten een bromfiets bezitten als extra vervoer middel. Van de vrouwen rijdt 95 "/u, van de meisjes tot 21 ,',aar en 90°/o van de ouderen op een lichte brommer. Schakelen is in deze categorie niet geliefd: ruim 95 pi-ocent houdt het nog op automaat, variomaat of hooguit een handversnelling. Bij de mannen daarentegen heeft 80 pro- DEN HAAG, 14-5. De snelste traw lers van de Nederlandse vissersvloot die afgelopen zaterdag op vlaggetjes dag voor de nieuwe haring is uitge varen, begonnen al maandagmorgen vroeg met de vangsten in de Ierse Zee aan de zuidoostkust van Ierland. Zij kwamen daar aan in de nacht van zondag op maandag. De minder snelle bóten zullen in de loop van vandaag (maandag) in dit zeegebied verschijnen. Hoeveel tijd de vissers nodig zullen hebben, om het maxi maal per schip toegestane aantal van 200 kantjes licht gezouten zgn groene haring in hun netten te van gen, is onvooi'spelbaar. Dat is met geen mogelijkheid te zeggen, aldus schipper Jonker van de grootste hek trawler uit Katwijk. Elf mensen op een vlot LAS PALMAS, 12-5. Elf mensen, vijf mannen en zes vrouwen zijn za terdag op een klein vlot uit Las Pal- mas op de Canarische eilanden ver trokken voor een reis over de Atlan tische Oceaan. Het elftal hoopt de reis op het vlot Alcali in drie maanden te maken. Het doel van de reis, die onder lei ding staat van de Mexicaanse antro poloog Santiago Genoves is het „menselijk gedrag onder moeilijke omstandigheden en isolement te be studeren". Bij aankomst in Mexico zullen an tropologen en psychologen de leden van de expeditie aan proeven onder- werpen om ie bepalen of zich per- soonlijkheidsveranderingen hebben voorgedaan als gevolg van de ge dwongen omgang tussen mensen die elkaar misschien niet kunnen ver dragen. WASHINGTON. President Nixon en de Sowjct-partijlcider Leonid Brezjnew zullen van 18 tot 26 juni in de Verenigde Staten hun topbe- sprekingen houden. Dit heeft het Witte Huis zaterdag bekendgemaakt. cent van de jongeren onder 21 jaar en bijna 60 pi-ocent van de ouderen een brommer rnet minstens twee versnellingen. De zware brommer wrodt ook meer gebruikt op- het platteland, waarbij wellicht de gro- tere afstanden een rol spelen. A.O.W. gestolen van bejaarde vrouw AMSTERDAM, 13-5. Een 86-jarige vrouw in de Amsterdamse Jordaan is door een bekende truc haar hele a.o.w. (f 882,32) kwijtgeraakt. Bij het oudje belde zaterdag een man aan, die voorgaf namens sociale zaken f 200 te komen uitkeren. Hij had echter alleen een bankbiljet van 1' 1000 bij zich en vroeg of zij dit ko.i wisselen. Het vrouwtje pakte 'haar a.o.w.bedrag en was zo verheugd over het meevallertje, dat zij de be zoeker een kopje koffie aanbood. Zij ging daarvoor naar de keuken, maar toen zij terug kwam, warende „ambtenaar" en haar centjes ver dwenen. NIEUWERKERK Prijs in zeilwedstrijd Tijdens een internationale zeil wedstrijd op de Westei-schelde die znodag werd gevai-en, behaalde het jacht „Anne Mazurka" van de heer L. v. d. Zande een tweede prijs. Het betrof hier een Rascop-wedstrijd; gezeild wérd vanuit Breskens over 31 zeemijlen. Behalve de heer Van der Z„ was het jacht bemand met zijn drie zoons en een zoon van de gerenommeerde zeiler Kesteloo te Nieuwerkerk. BEIROET. Een groot aantal guer- rllastrijders heeft zaterdagmorgen een aanval uitgevoerd op een mili taire grenspost aan Libanons noor delijke grens;met Syrië. De post ligt bij Sjardra, ongeveer 35 km ten oos ten van de grenspost El Arida die donderdag en vrijdag vanauit Syrië door Palestijnen werd aangevallen. HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 15 mei 2.02 14.31 7.52 20.07 Spi-inglij: 19 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-5. Het K.N.M.I. meldt: Het vrij koude weer van de.laatste dagen laat zich nog steeds niet ver drijven. Boven het zeegebied ten westen van Ierland bevindt zich een hoge- druksysteem, dal tesamen met een depressie boven Scandinavië een noordwestelijke stroming in stand hci'dt. Hiermee vloeit lucht u:t. de poolstreken naar zuidelijker breed ten. Eij IJsland lag maandagmorgen een frontale storing. Vemvacht wordt dat deze via de Noordzee naar Denemarken koerst en daarbij ook cs land niet ongemoeid zal laten. De regenkanetn zijn voor dinsdag over dag dan ook weer vrij groot I de arend en nacht hieraan voor afgaand trekt een rug van hoge luchtdruk over ons land waarbij vevsp.eide opklaringeh zullen voor komen. DEN HAAG. 12-5. De regerings verklaring va» het kabinet-Den Uyl zal maandag 28 mei worden afgelegd In de eerste werkvergadering van het kabinet in het Catshuis gehou den, is r.ameljjk besloten dat minis ter-president Den Uyl kamervoorzit ter Vondeling zal vragen hem op maandag 28 mei ('s ochtends) in de gelegenheid te stellen lot het afleg gen van deze regeringsverklaring in de Tweede Kamer. Het bijeeni'oepen van de Tweede Kamer ep een maandag is ongebi-ui- lcelijk. Toch is deze dag gekozen, omdat in dezelfde week Hemel vaartsdag valt. Het lijkt waarschijn lijk dat liet kamerdebat over de re geringsverklaring nog dezelfde maandag aanvangen met voort zetting op dinsdag 29 en woensdag 30 mei. Maandag 14 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uui% ontspanningsavond voor de bejaar den, (U.V.V.). Herv. Verenigingsgebouw. 19.30 uur, bejaardenbijcenkomst U.V.V. Huis van Nassau. Coöp. Raiffeisen- bank. 7.30 uur. Oosterland „Neffen d'Eule". Vergadering Oran jevereniging, 8 uur. Dinsdag 15 mei Haamstede Recreatiezaal Gei-. Kerk. N.C.V.B.- afdeling. 7.45 uur. Ouwerkerk Café Vijberberg. Vergadering Nieuw Leven. Half acht. Woensdag 16 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Herv. Verenigingsgebouw, N.C.V.B.- afdeling. 7.45 iiui\ Haamslede 20.00 uur Algemene voorjaarsverga dering V.V.V. Industriebonden en werkgevers akkoord DEN HAAG, 12-5. We zij er vrij dag in het afrondende gesprek - zo als we dat op 26 april jl. hadden voorzien toen de de principe-af spraak bereikten - in geslaagd het ernstige conflict dat we met elkaar hadden uit de weg te ruimen. Aldus de heer A. Prins, voorzilter van het op vrijdag gehouden vierde gespi-ek van de dagelijkse bestui-en van de drié Industriebonden en de delegatie van de industriële werk- gevei-s. De serie van vier gespx-ekken. die op uitnodiging van de drie Industrie- bonden is gehouden, is begonnen in een sfeer van de aan beide zijden levende wil het conflict te beëindi gen, zo zei hij verder onder meer. Blind meisje kan iveer zien BRUSSEL, 14-5. Een twaalfjarig meisje uit Mechélen, Marina Fey- aerts, kan, na drie jaar blind ge weest te zijn, weer zien. Het kind verloor het gezichtsvermogen nadat ze aan hersenvliesontsteking en tu berculose had geleden. Ze bracht een jaar in het ziekenhuis door, her stelde van de hersenvliesontsteking en de t.b., maar bleef nadien blind. Het meisje ging daarna naar een blindeninstituut in Ukkel. Sinds eind vorige week kan het kind echter weer zien. Vorige week vrijdag, bij het opstaan, meende ze voorwerpen te kunnen onderscheiden en van dat moment af is het gezichtsvermogen sterk vooruitgegaan. Artsen konden geen verklaring voor het verschijn sel geven. DEN HAAG, 12-5. De prijs van consumptiemelk en consumptiemelk- produkten gaat heden-maandag met drie cent per liter omhoog. De Ne derlandse consumptiemelkbedrijven hebben hiertoe besloten. Fxiesland voi-mt echter een uitzon dering. De Frico en de Friese bond van zelfstandige melkhandelaren wil len daar eerst afwachten wat con- sumpliemelkfabrieken elders in het land. die aan grootwinkelbedrijven pi-ijskortingcn geven voor grote hoe veelheden, met de aan dit soort be drijven te bei-ekenen prijzen gaan doen. NEW YORK, 12-5. Wervelstormen met windsnelheden van meer dan 160 km per uur hebben tientallen steden en dorpen in dc Amerikaanse staten Missouri, Kansas en Oklaho ma getroffen. Daarbij zijn zeven mensen om het levert gekeken en is vc.or miljoenen dollars schade aangericht. Een dag eerder kreeg Ohio het zwaar te verduren. Gok hier vielen doden en gewonden. Er worden nog tien mensen vermist. Autoloze da» O in Frankrijk? PARIJS, 12-5. Om Le pro testeren tegen de toenemende dictatuur van de auto en aan le moedigen tot gebruikma king van het openbare vervoer in Parijs, willen vier vereni gingen in Frankrijk van de vijfde juni - die de internatio nale dag van het milieu is - een autoloze dag maken. De vier verenigingen will en- op genoemde dag een mars houden van de Porie de Ver sailles naar het Gare Mont- purnasse en daarbij petities ter verbetering vun hel open baar vervoer aanbieden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2