SO ^r&nóboerin De kabeljauwoorlog en het moeizaam streven naar zeerecht Hond erdniilj oen televisiebuizen C. Wandel en Zn ZIF.RIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 11 mei 1973 Nr. 21282 BLIK DOOR HET WERELD Ij De kabeljauwoorlog tussen Enge land en IJsland is er een goed voor beeld van hoe een klein land met steun van de wereldopinie makke lijk op kan tegen een forse kern- ■mogendheid. Meer terzake is overi gens de maritieme sterkte van de twee landen: tegen de Britse vloot heeft IJsland niet veel in te bren gen - twee armzalige scheepjes. Waar het om gaat is dat IJsland beslist heeft dat de zee tot vijftig mijl uit de kust onder IJslandse soe vereiniteit valt en dat anderen .daar niet mogen vissen. De noodzaak om dit besluit te nemen is volgens Reykjavik dat steeds grotere fa- brieksschepen de visstand ernstig verstoren - dat moet worden tegen gegaan. Nu wordt de IJslandse vis sersvloot toevallig net uitgebreid met een paar flinke schepen, die net als alle andere moderne visserssche pen voorzien zijn van alle techni sche apparatuur die in de oorlog werd ontwikkeld om duikboten te ontdekken en waarmee nu visscho- len kunnen worden waargenomen, die prompt worden opgehaald. Het beroep op de dierenbescher ming is dus niet zo heel eerlijk: het gaat er IJsland om zoveel mogelijk te kunnen vangen en de konkurren- tie te dwingen elders te vissen, waarvoor koelscliepen nodig zijn en langer gevaren moet worden - kort om wat de prijs zou verhogen op de Britse en andere Europese markten. IJsland denkt hieraan niet ten on rechte: het land moet alles importe ren en voof de .tyetaling moet flink verdiend ivorden aan export en be halve vis heefö het eiland niet. veel te bieden. Beperking* De strijd begon al twintig jaar ge leden zonder veel resultaatEen tien jaar geleden spraken IJsland, Enge land en Duitsland af dat de grens in zee wel van vier op twaalf mijl ge bracht kon ivorden. De grote visver- bruikers uit dit stuk oceaan zagen daarvan de redelijkheid wel in, maar vijftig mijl is ze nu ie gortig. Ze gin gen naar hel Europese parlement in Straatsburg en naar het internatio nale gerechtsAof in Dek Haag. Dit laatste gaf vis tussenbeslissing - een uitspraak mtiurt Jiier altijd lang - te /cemiVn dat IJsland niet met geweld de mabht binnèqi de vijf- tigmijlsgrens moest uitoefenden, maar gaf de anderen ook te verstaan de vangsten op heCbu'de peil te hand haven en niet uit te breiden. De Britten waren zelfs wel tot enige beperking bereid - tussen haakjes: met hun 1S0.000 ton waren ze niet eens zo grote konkurrenten van de IJslanders, die zoiets van 700.000 ton vangen. Maar het praten hielp niet: er zijn zelfs al wat schoten gevallen in de kabeljamooorlog toen de Brit se vissers wier netten stukgevaren Centrale verwarming centralC-N^flwarming SAMAN-DEURLOO Sint Domusstraat 43 - Zierikzee Telefoon 3260 Fraaie foto van een brokje van de Afghaanse berg-provincie Paktia, ivaar schapen en geiten voor de noodzakelijke inkomsten zorgen. In dit gebied zijn landboutvonlwikke- lingsprojeklen aan de gang door toe passing van nieuwe verbouw- en mestmethod.es. Met dit werk zijn ex perts uit de D.B.R. bezig en met goed succes, zodat Kaboel (de hoofdstad) in dit verband ook gaa.t. denken aan andere delen van het nog achter lijke land. waren door een IJslandse patrouille boot deze probeerden te rammen. Londen kon natuurlijk de zaak eenvoudig beslissen door de Royal Navy even de kant van IJsland op te sturen. Maar dit zou een enorme dei ning teweeg brengen: een sterke maritieme natie die misbruik van haar macht maakt - zoiets als een volwassene die kindertjes slaat en schopt. Het is eenvoudig niet meer te doen in de wereld anno 1973. Konferentie De logische oplossing zou natuur lijk zijn dat er eens algemeen gel dende afspraken gemaakt werden. Daarmee is de V.N. trouwens al ja ren lang doende. Er moet een konfe rentie over het zeerecht komen, maar het lukt niet erg met de voor bereiding. De grote landen met wei nig voor hun kust en- ook de landen zonder kust voelen er alles voor de viermijlgrens te handhaven of tot hooguit twaalf mijl uit te breiden. Maar er zijn tal van landen die vre zen dat juist die grote landen in de vrije zee de technische mogelijkhe den hebben,om alles op te halen en in te pikken wat de moeite'waard is, terwijl de naburige armere lan den er niet aan te pas komen. Op voorhand hebben zo niet al leen IJsland, maar een twee dozijn landen al hun grenzen verder in zee gelegd, andere zijn er mee doende. Chili bijvoorbeeld en Peru willen een 200-mijlgrens, zodat vanggebie den in de Stille Oceaan die nu voor iedereen - lees in dit geval Japan en de VS - zijn, exclusief worden voor de kuststaat. En dan hebben we het nog niet over olie, mangaanbollen en ander waardevols dat nu of in de toekomst uit zee valt op te halen. En als men deze eisen vergelijkt met die van de IJslanders dan moet ge zegd worden, dat deze nog tamelijk bescheiden zijn. EINDHOVEN, 10-5. Uit de Philips- fabriek in Stadskanaal is onlangs de honderdmiljoenste zwart-wit televi siebeeldbuis gekomen. Philips is 27 jaar geleden met de fabricage van deze buizen begonnen. De fabriek in Stadskanaal is de grootste zwart-wit beeldbuizenfabriek in Europa, zo meldt Philips. Vroeg op misdaadpad DEN HAAG, 10-5. Vier Haagse middelbare scholieren van 15 en 16 jaar hebben bekend verantwoorde lijk te zijn voor veertig tot vijftig insluipingen, inklimmingen en in braken waarvan bewoners van de wijken Morgenstond en Moerwijk in Den Haag, de plaatste twee maanden de dupe geworden zijn. De jongelui, die aangehouden konden worden door de oplettendheid van twee zoons van een politieman, maakten bijna f 10.000 buit en wat goederen, die links en rechts aan vriendjes cadeau gedaan werden. In paniek liet raam uit ROTTERDAM, 10-5. De 40-jai'ige straler W. F. Tippens is woensdag morgen tijdens een brand uit het raam van zijn woning op de tweede etage in de Slaghekstraat in Rot terdam gesprongen. Hij maakte een val van acht meter. Met ernstig let sel aan zijn hoofd, linkerarm en met inwendige kneuzingen is hij in het Claraziekenhuis opgenomen. De man had in een paniekreactie gehandeld, toen de vlam in de pan sloeg, en de keuken in lichter laai zette. De brandweer was het vuur, dat ook een gedeelte van een aangrenzende ka mer verwoeste, snel meester. HEUSDEN In het Brabantse stad je Heusden is de eerste steen gelegd voor de restauratie van de 16e eeuwse Veenpoort. KOUWENBERG voc doe-hqï-zétf artikelen op samtail gebied Postsfraat 48 tegenover het postkantoor O Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. ff Wal biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 12 MEI NED. I: Veel ontspanning vandaag op de buis, met laat op de avond pas een informatief programma, de ak- lualileitenr ub riek Brandpunt. Kij ken naar de KRO-uitzending bete kent tweemaal een afscheid nemen: 's middags van de scholierenkwis Klassewerk en in de vooravond van de werkelijk voortreffelijke serie „Kunt U mij de weg naar Hameien vertellen, meneer?". De KRO zet om vier uur 's middags haar uitzending in met de avonturen van Wop en Flop in Wonderland, een alleraar digst verhaal voor de kleintjes. De oudere jeugd kan aan zijn trekken komen met Klassewerk. Het viordt spannend want welke school mag zich na deze finale „Klasseioerkkam- pioen" noemen. Het aardige in de twaalfde en laatste aflevering van de serie „Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen, meneer?" is, dat men twee figuren zal kunnen her kennen die later op de avond weer aan het werk zullen zijn in de Be rend Boudewijn kwis. Berend Bou- dewijn speelt de weerwolf Wonder wijn en Pierre van Ostade de magis ter Philippus. Samen zullen zij een belangrijk aandeel hebben in de min-\ sentoio. Na het journaal aandacht voor het prijzenwerk. Allereerst de derde trekking van de Algefnene Loterij Nederland en daarna de Be rend Boudewijn kwis. De Epiloog na. j de aktualiteitenrubriek Brandpunt, zal ivorden uitgesproken door bis schop Bluyssen van Den Bosch. NED. II: De AVRO zet de kijkers naar het tweede nel een erg geva rieerd programma voor: een natuur film, nuttige wenken, een western verhaaljazzmuziek en sportgebeur tenissen. De aflevering van de serie „Wonderen der natuur", waarmee om zeven uur wordt geopend, biedt een uniek verslag over de broedge- woonten van vogelsoorten in Noord- Amerika. Daarna tot acht uur in de rubriek „Onder Andere", nieuivtjes en tips op velerlei gebied. Sheriff Sam Cade stapt na het journaal het scherm op. Het verhaal waarin hij tet zien is heeft in feite weinig met cowboys en kruitdamp te maken, want Sam Cade houdt zich bezig met een duister zaakje dat zijn oor sprong heeft in de sportsfeer. De raadsels waarvoor Cade komt te staan, lijken in eerste instantie on oplosbaar. Om tien over negen zet de AVRO alle registers open voor de jazz. Men zal mensen aan het werk kunnen zien die hun sporen op dit gebied meer dan verdiend hebben. De laatste drie kwartier van de zendtijd gaan op aan sportgebeurte nissen. Natuurlijk ontbreekt het doelpunt van de maand niet. ZATERDAG 12 MEI NED. I: 10.00 Teleac; 16.00 Nieuws: 16.02 Wop en Flip; 16.25 Klassewerk; 1S.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 De weg naar Hameien; 20.00 Journaal; 20.20 Alg. Loterij Neder land; 20.25 De B.B. Kwis; 22.15 Brandpunt; 23.05 Epiloog; 23.10 Nieuivs. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Hel wonder der natuur: 19.30 Onder andere20.00 Journaal; 20.20 Cade's County; 21.10 Giants of jazz; 22.00 Sportpanorama; 22.45 Nieuws. ZONDAG 13 MEI NED. I: Hel eerste net wordt op deze zondag 's morgens in werking gesteld voor een uitzending van Roemeens-Byzantijnse liturgie in de zendtijd van KRÖIRKK. Het NOS- programma dat de kijkers 's mid dags ivordt voorgezet biedt voor elk wat wils. Na nieuws en journaal volgt om vijf over drie de NOS- kiosk met informatie en ontspanning voor het dele gezin, zoals een optre den van Ria Valk, aandacht voor de woning en een portret van een da mes-showband. Om vier uur volgt hei'wekelijks televisieconcert. En op dl die mooie klanken volgt de luide stem van Frits van Turenhout die \e voetbaluitslagen komt vertellen. Het IKOR neemt om vijf uur bezit van de zender voor het programma „Zingend Geloven". Nog is het mid dagprogramma niet afgelopen, want tot zes uur is vervolgens nog een do cumentaire te zien over de ruimte vaart en met name over het Skylab- project. Over naar het avondpro gramma, waarvoor de NCRV tekent. Allereerst om zeven uur geestelijke muziek en zang in het programma „Door de wereld klinkt een lied". Vervolgens om half acht de vijftig minuten durende documentaire „In de schaduw van de Himalaya". Een spectaculair gebeuren, op film vast gelegd door medewerkers van de Zwitserse televisie. Na de vijf mimi ten journaal opnieuw in muzikale sferen, nu met de kwis „Herkent u deze melodie?", ivaarin kandidaten over hun kennis van opera en musi cal aan de land worden gevoeld door Kick Stockhuizen. Tussen halftien en half elf tenslotte nog twee program ma's van de NCRV. Allereerst van een jonge Bulgaarse cineast de film „Om 'n zuiver geweten". Het verhaal gaat over een houtvester, die de corrupte ambtenaren in zijn dorp te lijf gaal. Na deze tragi-komedie ten slotte nog tien minuten oratorium- fragmenten uit werken van Mendel sohn Bartholdy en G. F. Handel. NED. II: Het zondagavondpro gramma op hel tweede net is opge bouwd volgens het bekende recept. Voor de jeugd om zeven uur een af levering uit de serie „De geest uit de gieter". Een worstelwedstrijd en een leeuwntemm.ersnummer leveren een plezierig halfuurtje op. Om half acht maken de jongens van Studio Sport hun opwachting. Ook om tien over negen zijn zij er dan weer, dan o.m. met beelden van de zaalsporten. Daarvoor echter de rubriek Panora- nnek met achtergrondinformatie over akfoele gebeurtenissen, „Bemin de buren" met de vrolijke gebeurte nissen van de echtparen Booth en Reynolds. Na Studio Sport 2 kan men om half tien terecht bij het pro gramma „Kort Geding", dat ditmaal in het tekèqi staat van de schoolexa mens die op) het oggenblik aan de gang zijn. Het aardige van deze uit zending is, dat pleiters en getuigen bestaan uit scholieren zelf. ZONDAG 13 MEI NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 14.45 Nieuws; 14.47 Weekjournaal; 15.07 NOS-Kiosk; 16.02 NOS-con- cert; 16.55 Toto; 17.00 Zingend Ge loven; 17.30 Skylab; IS.20 Teleac; 18.55 Ti-ta-tovenaar; 19.00 Door de wereld klinkt een lied: 19.30 In de schaduw van de Himalaya: 20.20 Piet Kiel dirigeert; 22.30 Humanis tisch Verbond: 22.40 Nieuws. NED. II: 18.55 Ti-ta-tovenaar; 19.00 Nieuws; 19.05 De geest uit de gieter; 19.30 Studio Sport; 20.20 Pa- noramiek; 20.45 Bemin de buren; 21.10 Studio Sport.; 21.35 Kort Ge ding: 22.35 Nieuws. Zondag 13 mei, 16.02, Nederland 1: NOS-Concert. Met een optreden van de violist Zino Francescalti. MAANDAG 14 MEI NED. I: Van de AVRO geen nieuws vanavond. Alles wat deze omroep op het scherm brengt, ken nen de kijkers al. De muzikale Top- pop van hitvisser Ad Visser opent om zeven uur de rij programma's en dat betekent altijd een allerplezie rigst halfuurtje. Ook amusant is de „Slripkwis". De stripfiguur die dit maal in de schijnwerper wordt gezet, is Walt Disney's creatie Donald Duck. Na het. journaal verwijlen we in Peyton Place, waar een xoat ru moerige toestand heerst. Norman heeft zijn twijfels over het huwelijk lussen Rodney en Betty. Dokter Rossi krijgt weer een ontmoeting met Marsha Russell, die de grootste problemen heeft met haar dochter. En Lew ligt nog steeds met zijn no de?-, dokter Miles, in de clinch. „Ke ten des doods" is de titel van de af levering uit de serie Cannon die om tien over negen te zien is. Moord en een chantagezaak geven de detective Cannon handen vol werk. De secre taresse van een rijke bankier wordt om het leven gebrachten hij een. geldroof ivordt een half miljoen dol lar gestolen. Maar Cannon klaart het zaakje ivel. Zodat de kijker om tien uur met een gerust gevoel zijn aan dacht kan gaan schenken aan de ak- tualiteiten die hem door Televizier magazine worden voorgeschoteld. NED. II: Een aflevering uit de Britse serie „De familie Ashton" be tekent om zeven uur de opening van het KRO-programma op het tweede net. De Ashtons zitten nog steeds midden in de moeilijkheden. Een boeiende uitzending belooft de docu mentaire „Rusteloze aarde", na het journaal van acht uur te worden. De kijker krijgt in dit programma een globale indruk van de wereldge schiedenis via een soort wandeling door 4600 miljoen jaar lijd. Liefheb bers van het werk van regisseur en acteur Vittorio de Sica zullen zeker niet. vergeten om tien over negen op het tweede net af te stemmen. De film „Moïgen Js te laat", die van avond met De Slca in de hoofdrol op het scherm vtordt, gebracht, kan bo gen op/ een reelci onderscheidingen. De hoofdfiguren zijn de pubers Mi reille en'Franco die door het toeval, zij moetentijdens een uitstapje schuilen voor een hevig onweer, met elkaar de nacht doorbrengen. De di rectrice van de school is door het dolle heen als zij er achter komt. De Sica speelt de rol van de leraar Lan- die, die, in tegenstelling tot de direc trice vol begrip staat tegenover de schoolkinderen. MAANDAG 14 MEI NED. I: IS.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 19.30 Strip- Icwis; 20.00 Journaal; 20.20 Peyton Place: 21.10 Cannon; 22.00 Televi zier; 22.50 Journaal; 22.55 Teleac. NEET. Tl:- T8.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws19:05 De familie Ash ton; 20.00 Journaal: 20.20 Rusteloze aafde: 21.10 Morgen is het te laat; 22.50 Tele-zet; 22.55 Nieuws23.00 -Teleac. Advertentie 1 Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS 58 „Dat woord heb je. Je kunt weten, dat ik elke vertrouwelijke medede ling als zodanig zal beschouwen. Het blijft natuurlijk geheel onder ons". „Het zal je schokken, Els". Nu schrikt ze een beetje. „Is het zó erg Heb je soms in de gevangenis gezeten?" Hij glimlachte enige ogenblikken. „Welnee, ik heb nooit wat met de politie te maken gehad, als je dat soms bedoelt." „Nu ja, het kon immers? Vertel eerst eens over je huwelijk. Waarom ging dat stuk?" Dan begint Kees te praten. Hoe hij Hettie van den Hoek heeft leren kennen en dol verliefd was op het knappe, slanke meisje. fHoe hij on danks de /waarschuwingen van zijn ouders toch mét haar trouwde. Hoe al spoedig moqjlijkheden ontstonden, omdat- ze,teveel geld uitgaf. Hoe hij via een gemeentebetrekking als plantsoenarbeider tenslotte naar een fabriek ging om meer te verdienen. En hoe ze altijd neerzag op hem, de fabrieksarbeider, die niets bereikte- Hoe hij tenslotte de benen nam. naar een advokaat ging, hem geld gaf om de scheiding in orde te maken en daarna verzeild raakte bij boerin Tollema. die hem terstond aannam. „Ik heb het daar goed. Els, heel goed. De boerin en ik kunnen uitste kend met elkaar overweg; het werk heeft mijn liefde. Al was ik knecht, ik waande me boer. Illusies natuur lijk, maar je leert ermee leven. Zon der dat is je leven inhoudloos." Els Stiekema knikt enkele malen. Ze weet, dat Christien Tollema we duwe is, getrouwd was met een veel oudere man en dat de kinderen uit diens eerste huwelijk zich afkeerden van hun vader om zijn tweede - vrouw, die vroeger dienstbode op het erf was. Radikaal. Ze begint nu iets te begrijpen. „En toen, Kees, wat ge beurde er toen, wat je nu dwars zit?" Hij zucht zwaar. „Het is zo moei lijk het te vertellen, Els, en feitelijk heb ik niet het recht het bekend te maken aan derden. Ik voel me een schooier." Nogmaals knikt ze. „Dan zal ik het je vertellen. Kees. De boerin zag op de duur meer in Kees Hoogendijk dan een bekwame werkkracht. Ze zag ook, dat hij een man was en een tamelijk knappe man. Ze verlangde steeds heviger naar een bedgenoot. Misschien verleidde ze je op de een of andere manier en jij gaf toe. Wat heel begrijpelijk was, want jij was ook eenmaal getrouwd en jij wist waarschijnlijk twee dingen; je eigen groeiende verlangen naar een vrouw en het feit, dat Christien Tollema op haar beurt een man wilde. Jullie gingen dus samen naar bed, is het niet?" Kees Hoogendijk is rood gewor den. Hoe ter wereld heeft dit meisje het geraden? Hij kan enkel knikken. Nog altijd houdt ze zijn hand vast. Als hij die los wil maken, voelen haar vingers als ijzeren klemmen. Omdat ze nog altijd niets zegt, kijkt hij haar even aan. Hun blikken ont moeten elkaar. ,.Nu vind je me ze ker een grote smeerlap, niet?" Langzaam schudt ze haar hoofd. „Integendeel. Als je het voor me verzwegen had, zou ik je een laffe vent gevonden hebben. Want zoiets hoor je mij te vertellen. Mag je niet voor je houden, als er een ander in je leven is gekomen, die je sympa thiek vindt. Nee, ik heb bewondering voor je, dat je het erkent. Waar schijnlijk ging jij van de veronder stelling uit; als ze het te weten komt. smeert ze 'm en kijkt ze me nooit meer aan. Beste jongen, ik heb niet, hel recht te oordelen, laat staan ver oordelen. Ik kan me niet in jouw positie, zoals die op de boerderij was, verplaatsen. Daarom ga ik niet verwijten. Als er niets meer is, wat je dwars zit, is je lei weer schoon. Daar ben ik blij om. Je bent ener zijds een zwakkeling, want je zult waarschijnlijk wel spoedig bezweken zijn voor haar charmes. De meeste mannen zullen naar mijn gedachten zo gehandeld hebben. Anderzijds ben je» toch een kerel, want je gaf toe fout. geweest te zijn. Het bewijst, dat je karakter bezit. Een man met ka rakter bewonder ik. Er zijn er tegen woordig zo weinig. Wat je positie op de boerderij van mevrouw Tollema betreft, daar moet ik eens rustig overnadenken. Je moet terug, maar je weet de consequenties, he? Je zult moeten kiezen tussen haar of mij." Ze kijken elkaar sekondenlang aan Een diepe zucht slakend, knikt Kees. ..Ik weet het.' antwoordt hij. „De keus is voor mij eenvoudig, dat zul je begrijpen. Jij bent het en geen ander. Op Hettie was ik indertijd verliefd; dat met de boerin zal wel het erotische verlangen geweest zijn. Als je weken en maanden samen op trekt, aan tafel eet en drinkt, samen werkt en samen alles bespreekt, dan word je ongemerkt intiemer met el kaar. Niet dadelijk in die zin, dat je verlangt naar meer. Hoe moet ik het zeggen? Eerst zie je de boerin. Ze is je werkgeefster; dat dwingt respect en ontzag af. Die eerste dagen doe je je uiterste best, want als de boerin niet te vreden is, weet je dat je na de proefmaand je boeltje kunt in pakken en vertrekken. Maar als het lukt en blijkt, dat de boerin tevre den over je is, dan komt de rust. De spanning wijkt, want je weet dan. dat je het aan kunt. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 9