QOUÖ VERKEERSPLAN Mes h<* verkeer Rusland en de westelijke boter De dienstplicht AGENDA Bondsrepubliek zet rem op de economie DE TOESTAND IN LIBANON Jubileum N.F.O. moöeRn ziLvgr MC. MOUM» Zierikzee zal niet kritiekloos Z- MAATREGELEN WIJZIGEN STADSVERKEER ZIERIKZEE den aanvaard. Dat kan ook niet. Niet niet dit plan en niet met een ander plan. want alles wat ingaat tegen het traditioneel gegroeide - hetzij kort of lang - doet wel altijd een beetje pijn. Het is hier en daar moeilijk detailkritiek te hebben, want - zeker met verkeer - meest al is het zo dat de konsekwenties in de praktijk aan den lijve moeten worden ervaren, om precies te weten hoe het ligt. Detailkritiek is uiteraard wel een goede zaak. Twee dingen dienen in het onderwerpelijk kader te worden bedacht. Er zijn steden van veel groter importatie, waarin alle gemotoriseerd verkeer verbo den is. Men houdt bet bijna niet v.oor mogelijk, maar een stad als Vlilaap k Europees voorbeeld. In de tweede plaats gaat het hier om e,en proefplan. De mogelijkheid van Uitere wijzigingen is dus in gebouwd, maar aan het principe zal wel worden vastgehouden. Te beginnen met het rijtje van onde ren komt men bij de parkeerver boden. De nuttigheid kan moeilijk in twijfel worden getrokken. De praktijk beeft .uitgewezen dat de gemeente kostbare (parkeer) voor zieningen treft door de aanleg van terrehien, maar door de bank ge nomen zijn ze niet optimaal bezet. De auto's in de binnenstad (stra ten) zijn - althans op het oog - niet noemenswaardig qua aantal ver minderd. Er moet dus maatrege- lend-gewijs iets gedaan om de auto van voor het huis te laten verdwijnen en te verwijzen naar een parkeerterreinDe stopverbo den (er zullen wel uitzonderingen zijn voor lossen en laden) kunnen helpen de verkeersstroom vlotter te doen verlopen. Het rijtje inrijverboden gaat in zekere zin knelpunt vormen, om dat een nieuwe route moet wor den gezocht. Ook die nieuwe route zal wennen, al kan niet alle onlo- gica uit het totaalbeeld vermeden. Met de loopstraten gaat Zierikzee wel goed zitten. Dit is gewoon de eigentijdse trend. Er moeten in de binnenstad toch ergens plekjes zijn waar mén rustig kan. wandelen en winkelen. Twee bezorgdheden blijven be staan: zal het mogelijk zijn het winkelen - vooral bij wat forsere inkopen - efficiënt te houden en (een tweede .vraag) worden som mige straten, waar wel verkeer is toegestaan, niet onevenredig zwaar belast? Er zijn invalsstraten die nu al aan hun verwerkingstop zitten en gaan die nog drukker worden? Tegen de achtergrond van deze vragen is het schema van maatregelen toch een heel ding, maar het moet eerst allemaal maar eens uitgeprobeerd, om - eventueel en zo mogelijk - later nog correcties aan te brengen. Daar houden wij het voorlopig op. Geweld in Noord-Ierland neemt iets af LONDEN, 10-5. De Britse minister voor Noord-Ierland, William White- law, heeft donderdag in het Britse Lagerhuis verklaard dat het geweld in de provincie „in het algemeen" afneemt. „Leger en politie hebben in hun optreden tegen terroristen belangrij ke successen geboekt. Tot dusver zijn dit jaar 537 personen wegens geweldpleging gearresteerd", zei Whitelaw. De minister prees het optreden van de politie van de Ierse republiek na de bomaanslag van zaterdag op Noordiers gebied onder de Ierse grens waarbij drie Britse soldaten om 'het leven kwamen. „Wij hopën op dit soort samenwerking in de toe komst", verklaarde hij. Kreel in tandartseiiblad: „Iets doen aan preventie" UTRECHT, 10-5. In hel Neder lands tandartsenblad wordt de hoop uitgesproken dat de nieuwe regering iets zal doen aan de bestrijding van het tandbederf. „Al tal van jaren hebben wij, tandartsen, erop gewe zen dat de kern van het probleem ligt in het teveel aan ziekte" aldus een commentaar in het blad. het of ficieel orgaan van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde. „Het enorme en nog steeds toene mende vroegtijdige gebitsverval", gaat het blad verder, „kan gemakke lijk worden voorkomen, mits alle instanties en vooral de overheid zich wat meer aan de toestand gelegen zou laten liggen. De beslist schande lijke en ontoelaatbare snoepreclame, men doet er niets aan. De snoepuit- dcling thuis, bij buren, in winkels en op nog vele scholen, men doet er niets aan. Algemene preventieve maatregelen zoals voorlichtingsao- tics en drinkwaterfluoridering, men doet er nauwelyks iets aan". Gesteld wordt dat een verhoogde accijns of een andere rem op sui- kerverbruik bereiken van het ge wenste doel zou kunnen bevorderen. „Tal van jaren hebben wij bij diver se bewindslieden geen actieve be langstelling voor deze ernstige pro blemen kunnen oproepen" klaagt het blad. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE telefoon (01110) 2770 brengt a.s. zaterdagavond 20.00 uur de nieuwe film van PIM WIM KEES BRUSSE Toegangsprijzen f 3,50 en f 4,50 Geen plaatsbespreking Toegang 18 jaar STRAATSBURG, 9-5. Het is voor Ruslad financieel niet aantrekkelijk, boter in de E.E.G. te kopen teneinde eigen boter naar andere landen te kunnen uitvoeren aldus heeft ir. P. Lardinois, lid van de Europese Com missie voor landbouwzaken, dinsdag in antwoord op vragen van leden van het Europese parlement ver klaard. De Europese Commissie heeft ge stipuleerd dat de 200.000 ton die uit de boteroverschotten van de ge meenschappelijke markt aan de Scwjet-Unie zullen worden geleyerd, niet opnieuw mogen worden uitge voerd. De prijs die de Sowjet-Unie betaalt, ca. 1.500 gulden per ton, ligt order de wereldmarktprijs, maar in de grote bevolkingscentra zullen de Russische huisvrouwen ongeveer de wereldmarktprijs moeten betalen. DEN HAAG, 10-5. De commissie dienstplichtbeleid heeft minister De Koster van defensie voorgesteld om het uitstel van dienst om studierede nen aanzienlijk te beperken en de vrijstelling van dienst wegens kost winnerschap en broederdienst af te schaffen. De commissie vindt ook dat dienstplichtigen in de toekomst hun eerste oefening op 18-jarige leeftijd moeten kunnen beginnen. De voorstellen van de commissie staan in twee rapporten die begin vorig jaar aan de bewindsman van defensie werden, uitgebracht. Op verzoek van enkele Tweede-Kamer leden heeft minister De Koster de rapporten „Uitstellingsbeleid" en „Vrijstellingsbeleid", aan het parle ment doen toekomen. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 12 en zondag 13 mei 1973 Dokter A. W. van Geer, Zierikzee, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. De weekeinddienst gaat in: zaterdag morgen, de weekeinddienst eindigt: maandagmorgen 8.00 uur. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. *01115)-1280, neemt waar voor dokter Terpstra en dok ter Simons. De weekeinddienst gaaf in: zater dagmorgen, de weekeinddienst ein digt maandagmorgen 8.00 uur. Dokter J. N. T. de Bruin, Bruinisse, tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERAND- BRUINISSE gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter J. B. Visser, Zierikzee, Mast gatstraat 104, tel. (01110)-3965 neemt waar voor dokter "Vleu gels Schutter en dokter van der Zande. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele- foon(01112)-341, heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts L. Tjebbes. Middclharnis, tel. (01870) 2966 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland en Gocree-Overflakkee. Vrijdag 11 mei Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Zeeuws Or kest en trio Louis van Dijk Aula R.S.G. „Prof. Zeeman". Ziejook. Haamstede Recreatiezaal Geref. kérk, 20.00 uur ledenvergadering Chr. Nat. Onder wijs. Burgh Kantine sportpark „Van Zuyen", 19.15 uur, film. Maandag 14 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, ontspanningsavond voor de bejaar den, (U.V.V.). Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, béjaardenbijeenkomst U.V.V. Huis van Nassau. Coöp. Raiffeisen- bank. 7.30 uur. Oosterland „Neffen d'Eule". Vergadering Oran jevereniging, 8 uur. Dinsdag 15 mei Haamstede Recreatiezaal Ger. Kerk. N.C.V.B.- afdeling. 7.45 uur. Woensdag 16 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Herv. Verenigingsgebouw, N.C.V.B.- afdeling, 7.45 uur. Haamstede 20.00 uur Algemene voorjaarsverga dering V.V.V. Kapperstarieveii omhoog UTRECHT, 10-5. De lenen van de 15.000 onder de kappers-c.a.o. val lende werknemers zullen met ingang van 21 mei a.s. met negen procent werden verhoogd. De kapperslaneven stijgen gelijk tijdig met zeven procent. Het minis terie van economische zaken heeft toestemming verleend voor deze doorberekening. Dit heeft de vakraad voor het kap- persbedrijf (samenwerkingsorgaan van werkgevers en werknemers in het kappersbedrijf) donderdagmid dag medegedeeld. De kappers-c.a.o. is op 1 mei jl. afgelopen. Mevr. Meir in ziekenhuis JERUZALEM, 10-5. Premier Golda Meir van Israël is donderdag opge nomen in het Hadassah-ziekenlhuis van Jeruzalem om er gedurende twee dagen een routine-onderzoek te ondergaan. De 75-jarige eerste minister heeft gezegd dat ze binnenkort zal meede len of ze zich in het najaar herkies baar zal stellen voor een tweede ambtstermijn van vier jaar. STELLINGEN Een soort rooie-oorijes lectuur vormen altijd proefschriften van de genen die straks „dr." voor hun naam mogen zeiten. Eigenlijk na tuurlijk niet die proefschriften zelf, want die zijn vaak onmenselijk inge wikkeld, maar met de te verdedigen stellingen, meer nog de vrije stellin gen, die aan eerstgenoemde reeks worden toegevoegd. De Landbouw hogeschool te Wagening en -houdt ons altijd heel dapper op de hoogte van hetgeen er op dit punt aan de hand is. Deze week zelfs tweemaal. Eén der gepromoveerden „stelt" (nu let terlijk): „om onder gegeven omstan digheden het nitraalgehalte in een gewas als spinazie zo laag mogelijk te houden, verdient oogsten op het eind van de dag de voorkeur". Nu - dat is praktisch - daar konden een heleboel zelfverzorgers hun voordeel wel eens mee doen. Op de vrije Loer zegt de jonge dok tor opnieuw een keiharde wijsheid: „de door de televisie verhoogde pus- siviteit na verplichte aktiviteit is fu nest voor de ontspannende creativi teit". Dat zegt de promvendus en nu u en ik weer. Hij gaal trouwens nog een stapje verder met zijn weg via de spinazie naar de kunst: „het zelf musiceren, hoe onvolkomen ook, geeft zeker zoveel voldoening als het luisteren na.ar pèrfekt uitgevoerde muziek". Een andere kersverse doktor moet ook een verrukkelijke man zijn. Eén van zijn ernstige stellingen geven we hier door, met name voor onze agrarische lezers: „vacuolenvorming bij het versluivingsdrogen is een bijverschijnsel van de verstuiving: tijdens hel drogen worden geen nieuwe vacuolen meer gevormd." Gelukkig, daar zat ik altijd mee na een regenbui: worden er bij het op drogen nu vacuolen gevormd of niet. Niet dus. Maar nu heel andere koek: „pro- dukten als waspoeder, kofjiepoedei en veevoeder worden soms zo volu mineus gemaakt, dat. men wel zou kunnen spreken van letlelijke ivind- handel". Duidelijk een man, die door de verpakking heen kijkt. Hij kijkt trouwens nog verder en snijdt de re- Zei ame aan: „onze samenleving" biedt ruimte voor massale misleiding door reklame. Dg. voorbeelden variëren hiervan van lachwekkend (tandpas ta) tot zeer verontrustend (zoete snacks). Wie twijfelt- er nog aan wij ze Wapeningen - mannen? Onderge tekende niet, want slotstelling van deze door-alles-heen-kijker is: „er is een nieuw zuinigheidsbegrip nodig als antwoord op de huidige con- sumptiementa liteit". Laten we de rest van 1073 daar eens iets aan gaan doen. O.K.? SCH1EREILANDMAN DEN HAAG, 10-5. De Nederlandse Fruittelersorganisatie gaat volgende week vrijdag, 18 mei, in Arnhem haar 75-jarig bestaan vieren. Zij laat het niet bij een bijeen komst in het Provinciehuis, maar treedt in de Gelderse Hoofdstad en omgeving ook met haar feestvreugde naar buiten. Op 17 en 18 mei worden er appelen gebracht aan de patiënten in Ai-nhemse ziekenhuizen en ver pleegtehuizen. Wie op 18 mei tussen half negen en halftien 's ochtends per trein te Arnhem arriveert wordt bij de uitgang van het station op ap pelen en draaiorgelmuziek getrak teerd, op 18, 19 en 20 mei zal er in Arnhems naaste omgeving een toe ristische route uitgezet zijn waarin bezoeken aan twee fruitteeltbedrij- ven (te Haalderen en Doornenburg) zijn opgenomen. Nobelstraat en het wijkgebouw (zuidzijde). St. Anthoniesdam (beide zijden). Verrenieuwstraat (Westzijde). Parkeerverboden Er komen parkeerverboden in de volgende straten: Het Jannewekken (noordzijde). Watermolen (beide zijden). Zuidwellestraat tussen pand Zuid- wellestraat 8 en Lammermarkt (westzijde). Ravestraat (oostzijde). Nieuwe Bogerdstraat (westzijdei. Manhuisstraat (westzijde) m.u.v. het gedeelte langs het Prof. Zeeman lyceum. Aan de noord- en zuidzijde van het Havenplein en het Havenpark mag nu het hele jaar door niet meer worden geparkeerd. Voor de Poststraat tussen Raam straat en de Manhuisstraat en voor de Manhuisstraat vanaf de Post straat komt een inrij verbod voor mo torvoertuigen op meer dan twee wie len, die met inbegrip van de lading een grotere lengte hebben dan 8 Vz meter. Behalve enkele vroeger genomen besluiten, die door de nieuwe maat regelen vanzelfsprekend moesten vervallen, blijven alle bestaande re gelingen van kracht. (Herplaatsing - Red.) Eilandenrijken onder poolijs MOSKOU, 10-5. Sowjetrussische geleerden hebben tijdens de laatste poolzomer „immense eilandenrijken" onder het ijs rondom liet zesde con tinent ontdekt, berichtte woensdag het persagentschap Tass. De eilandengroepen, gelegen tus sen de kust van Lars Christensen en prinses Elizabethland, tussen de kust van Lars Christensen en strekken zich uit tot ruim 200 kilometer boven de lijn die beschouwd wordt als de grens tussen het poolcontinent en de Indische Oceaan. De radarsonderingen die vanuit vliegtuigen zijn uitgevoerd, hebben de geleerden in staat gesteld de con touren van de eilandenrijken vast te stellen. Ze hebben voorts het be staan. van fjorden, engten en boch ten vastgesteld die tot 350 kilometer op het continent doordringen. Het Libanese opperbevel heeft donderdag „gespecialiseerde reser visten'' opgeroepen omdat het leger een bepaald aantal nodig heeft en voorts melding heeft gemaakt van raket- en mortieraanvallen door „ge wapende mannen" op twee steden in Zuid-Libanon en een militaire post. „Ondanks het bestand dat doof het leger in acht wordt ge nomen", aldus een communique van het opperbevel, „hebben gewapende mannen donderdag raket- en mor tieraanvallen gedaan op Al Khijan en Mar jay oen en een legerpost aan gevallen". Het blad „Al Moharrér" meldt dat de Libanese autoriteiten en de Palestijnse verzetsbeweging het volledig eens zijn geworden over de voorwaarden voor de regeling van het conflict. ZIERIKZEE. De verkeer^wijzigingen in de binnenstad vergen uiteraard overeenkomstige maatregelen ten aanzien van de bcbordihg. Personeel van Gemeentewerken is driftig bezig deze maatregelen ten uitvoer te leggen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BONN, 10-5. De Wcstduitse rege ring heeft woensdagavond een aantal maatregelen bekendgemaakt om de investeringen van particulieren en het bedrijfsleven te verminderen als onderdeel van het programma in de strijd tegen de inflatie. De maatregelen zijn woensdag van kracht geworden. Verwacht wordt dat er donderdag nog een aantal maatregelen bekendgemaakt zullen worden. In een korte verklaring na de bij eenkomst van het kabinet zei de re gering dat tijdelijk een investerings belasting van 11 procent wordt in gesteld met een looptijd van len hoogste twee jaar. De allopende al- schrijvingsaftrek voor investeringen zal met een jaar worden opgeschort. ZIERIKZEE, 11-5. Te Zierikzee wordt liet mes in het verkeer gezet. De een zal het fors noemen, de ander minder fors, maar de tijd bleek in ieder geval duide lijk rijp om maatregelen te nemen die bepalend zijn voor het stadsverkeer in de naaste toekomst. De maatregelen zijn vierderlei. In de eerste plaats wordt de idee van loopstraten doorgezet. Verder komen de wijzigingen neer op: inryverboden, stopverboden en parkeerverboden. Het zal duidelijk zijn dat alle vier de maatregelen konsekwenties hebben voor het verkeèrspatroon. De ene plaats zal ontlast, de andere drukker worden. Daardoor werd het noodzakelijk wijzigingen aan te brengen in het vigerende verkeersplan van 1966. Na veel overleg in de verkeerscom- missie en met de verkeersdeskundige kwamen burgemeester en wethou ders tot de volgende besluiten: Loopstralen Als loopstraten worden aangewe zen: 1. Melkmarkt; 2. Appelmarkt; 3. Meelstraat tussen Dam en Klok- straat: 4. Korte St. Janstraat; 5. Poststraat tussen Manhuisstraat en Appelmarkt; 6. Dam. In deze straten vervalt vanzelf sprekend de z.g. „blauwe zone". Aan de „blauwe zóne" wordt de Lange Nobelstraat toegevoegd. Inrijverboden Verder komen er inrijverboden voor motorvoertuigen op meer dan twee wielen bij de volgende straten: De Regenboogstraat tussen de Pie- terseliestraat en de Raamstraat van af de Pieterseliestraat. De Pieterseliestraat vanaf de Fon tei ne. De Fonteine vanaf de St. Domiis- straat. De St. Domusstraat vanaf het Korte Groendal. Het Korte Groendal vanaf het Kraanplein. De Wevershoek vanaf het Kerk hof Z.Z. De Manhuisstraat vanaf de Pieter seliestraat. De Lange St. Janstraat vanaf de Krepelstraat. De Rozemarijnstraat vanaf de Breedstraat. Het Gat van Westen tussen de Ro- zemarijnstraat en de Pieterseliestraat vanaf de Rozemarijnstraat. De Ravestraat vanaf de Houwers- weg. De Weststraat vanaf de Laan van St. Hilaire. (Deze maatregel geldt niet voor autobussen.) De Kromme Elleboog vanaf Bed- deweeg. De Minderbroederstraat vanaf het Slabbei-swerf. De Kinderstraat vanaf de Zeven- gelïjstraat. De Verrenieuwstraat lussen Bed- deweeg en de Watermolen vanaf de Beddeweeg. De St. Anthoniesdam vanaf de Wa termolen. Stopverboclen Er komen stopverboden in de vol gende straten: De Lange St. Janstraat tussen de Krepelstraat en het terrein van de voormalige openbare lagere school (westzijde). Het Korte Groendal (Oostzijde). Het Jannewekken tussen de Lange In 1966 werden alle geldende ver- keersbesluiten voor Zierikzee inge trokken. In plaats daarvan kwam er een verkeersplan dat de verkeers stroom in geheel andere banen leid de. Aanvankelijk zijn er wat moei lijkheden geweest, maar na enkele kleine wijzigingen kon iedereen zich min of meer met de situatie vereni gen. Sinds 1966 is de toeristenstroom naar Zierikzee dusdanig toegenomen dat steeds dringender de behoefte is onstaan het maken van een voet gangersgebied in de binnenstad. In overleg met de verkeersdeskun dige voor Zierikzee werden plannen gemaakt om enkele loopstraten te vormen. Dit had echter tot gevolg, dat de verkeersstroom niet langer de bestaande routes zou kunnen volgen. Advertentie Een gouden armband uitzoe ken voor moeder kunt u het beste bij juwelier JAC. MOU- RER. U vindt er een gevari eerde collectie gouden armbanden broches en ringen Beeldschcne modellen en in vali^nrijzen! in een rijke en betaalbare uit- Ij voering van HANGERS tot RIN- <5 GEN, van BROCHES tot ARM- S BANDEN. Allemaal even mooi x van afwerking en aantrekkelijk voor elke leeftijd. Q Kies voor Moederdag uit goud of modern zilver <jj bij: b HanopMBl*2lMfi2M*T«L (Q1110)SM Q

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2