De negen inflatie-patiënten hebben elk een eigen dokter I.H.C. bouwt nog China meer voor Mount Everest bedwongen Nederland straft zeer mild Het opruimen van stormhout ^renóboerin a Een bank die ook nu nog vele vakantie-ideeën heeft ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 mei 1973 Nr. 21281 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER De jaarlijkse diagnose van Neder lands financieel-ekonomisch welzijn van dr. Zijlstra legtbijzonder na druk op de akelige effekten van de inflatie. De symptomen van die kwaal zijn al geruime lijd zichtbaar en voelbaar - zolang misschien al dat menigeen er aan gewend is ge raakt. En de neiging om de geldont waarding haast berustend maar aan te zien en te aanvaarden als iets schijnbaar normaals is wat de pre sident van de Nederlandse Bank bij zonder ergert, blijkens zijn jaarver slag. Typerend was misschien hierbij ook zijn diskussie in het NOS-tv- journaal, waarin hij erop wees dal het onzin is te betveren dat men in flatie importeert, zodat er niets aan te doen - er is import, ivat wil zeg gen dal men slachtoffer wordt van andermans inflatie, maar men kan zelf wel degelijk iets doen om al thans die inflatie niet uit de hand te laten lopen. Daar ieder ieders buitenland is, zouden suksesvolle akties in alle landen troiLwens die grensover schrijding der inflatie doen vermin deren. Een heilzaam proces en wel licht het enige waarop we hoop mo gen stellen. Adempauze Zijlstra zelf laat niet erg duidelijk blijken of hij voor maatregelen is zoals een tijdelijke loon- en prijs- stop, die de adempauze schept om de wanorde uit de zaken te bannen - maar men kan zijn jaarverslag wel interpreteren als een pleidooi hier voor. Trouwens, er wordt mee ge werkt. In Engeland onder groot ver zet van de vakbetveging bijvoorbeeld en in de V.S. De Britten zitten nu in de fase dat ze de behaalde tijdwinst ook uit moeten buiten, wat premier Heath tot dusver aardig schijnt te lukken. In de V.S. daarentegen ziet men dat door te geringe aandacht voor de volgende fasen het effekt dal de loon- en prijsstop had al weer snel wegslijt. Het is natuurlijk juist in verband met die grensoverschrijding van in flatie, erg interessant te kijken naar de Europese Gemeenschap, die juist door het grootscheeps slopen van grensbarrières dergelijke importen exlra makkelijk maalct. Wal auto matisch inhoudt dat wat ieder zelf kan d.oen minder effekt heeft dan waneer de grensbarrières er nog wel waren. De logika zou dan moeten gebie den dat een Europees offensief tegen de inflatie wordt ingezet om het he le EEG-gebied als geheel zo veilig mogelijk te maken tegen geldont waarding. Het zou wat al te bitter ROTTERDAM, 9-5. De China Na tional Machinery Import and Export. Corporation in Peking, die enkele maanden geleden aan I.H.C.-Holland opdracht gaf voor de bouw van twee sleepzuigers, heeft deze order aan gevuld met nog twee van deze bag- gervaartuigen. De vier sleepzuigers worden gebouwd in de „Schepenfa- briek" van IHC Smit in Kinderdijk. De planning voorziet in een afleve ring van de baggervaartuigen tussen augustus 1974 en mei 1975. Dit be tekent; aldus IHC-Holland, dat in deze periode elke drie maanden een complete sleepzuiger zal worden af geleverd. zijn om te beweren dat in Het^gehee] niets gebeurt, maar veel i&Jipt niett voornamelijk wal overleg tussen'ae ministers der negen. Wisselkoersen Maar veel apparatuur om in deze Europees te werk te gaan is er ook niet. Er is wel een nuttige overeen komst ten aanzien van de wissel koersen, die van het ene EEG-land ten opzichte van het andere maar in zeer beperkte mate kunnen schom melen. Maar jtiist dat dit systeem bestaat eist dal het inflatietempo van EEG-land tot EEG land niet te sterk uiteenloopt. Wat des te meer reden zou zijn voor een Europese aanpak van de inflatie. Misschien dat daarbij noch Zijl stra's recept werd gekozen, noch dat van een zijner kollega's. Maar één konsekwent programma voor negen landen zou meer effekt hebben dan negen verschillende programma's, waarvan toch altijd een onderdeel is - al legt men er nimmer zo de na druk op - om desnoods door wat ex port van inflatie de last bij de buren op de stoep te leggen. Dr. Zijlstra en zijn EEG-kollega's hebben echter elk maar één patiënt in plaats dat ze met zijn allen voor alle negen mogen zorgen. VATIKAANSTAD, 9-5. De Ita liaanse alpinisten die de top van de Mount Everest bereikt hebben, heb ben daar een door Paus Paulus ge schonken afbeelding van Maria en het kin(3 Jezus achtergelaten, zo deelde het Vatikaan dinsdag mee. Vanaf 8.848 meter hoogte, zo schreef expeditieleider Guido Mon- zino aan de Paus, leggen de Madon na met kind voor altijd getuigenis van ons geloof af. AMSTERDAM, 9-5. „Wat de vrij heidsstraffen betreft is nergens de straftoemeting zo mild als in Neder land - misschien met uitzondering van de Skandinavische landen - waardoor het gevaar dreigt dat er van deze straftoemeting geen enkele afschrikwekkende werking uitgaat op buitenlanders". Dit is de mening van de Amsterdamse officier van justitie mr. J. C. Abspoel, die hij pu bliek maakte in een voordracht voor het Amsterdams juridisch genoot schap „Notariële Vereniging" over vervolgingsbeleid en straftoemeting. WINTERSWIJK, 9-5. In het hele land werken 12.000 vrijwilligers mee om de bomen, die in april en no vember bij de stormen werden geveld op te ruimen. Dit maakte een hoofd ambtenaar van Staatsbosbeheer dinsdag in Winterswijk bekend. In die plaats zullen enkele zater dagen achtereen scholieren en an dere vrijwilligers helpen met het ruimen van 2000 kubieke meter hout in de bossen van het Woold bij Win terswijk. „Flitsen" uit het buitenland BRUSSEL. De EEG-commissie steunt de klacht van de Amerikaan se oliemaatschappij „Placid Inter national Oil LTD" tegen Nederland inzake een verbod tot export van in het Nederlandse zeegebied gewonnen aardgas, zo is dinsdag van wel inge lichte zijde in Brussel vernomen. BUENOS AIRES. President Ale jandro Lanusse van Argentinië heeft alle eenheden van de strijdkrachten gewaarschuwd dat elk© poging zich te verzetten tegen de machtsover dracht aan een burger-regering op 25 mei zou stuiten op gewapend ver zet. MEXICO. De ontvoerders van de Amerikaanse consul in Guadalajara (Mexico), Terrence G. Leonhardy, hebben voor diens vrijlating op het laatste moment een losgeld van een miljoen pesos (circa 235.000 gulden) geëist en gekregen. PARIJS. Tien gevangenen zijn ge- wnod toen de politie een oproer in de gevangenis van Lyon met traan gas en andere middelen onderdrukte. Het oproer was gericht tegen onver draaglijke toestanden in de oude ge vangenis. MEXICO-STAD. In Mexico staak ten de studenten woensdag uit pro test tegen de dood van 4 studenten, die op 1 mei het leven lieten bij een botsing met de politie in de stad Puebla. BONN. Rainer Barzel, de leider van de Christendemocratische Unie (CDU) in West-Duitsland - de op positie - is woensdag als voorzitter van de CDU in de Bondsdag afge treden. PARAMARIBO. De demissionaire minister-president mr. B. W. Bies heuvel zal worden uitgenodigd bij de officiële opening van het Medisch Wetenschappelijk Instituut in Para maribo op 29 juni. TOKIO. De Japanse minister van buitenlandse handel, Yasoehiro Na- kasone, heeft verklaard, dat Japan niet wil meedoen aan het door Kis singer voorgestelde nieuwe „Atlanti sche handvest". WELLINGTON. „Als alle andere middelen falen zal Nieuw-Zeeland een marineschip van regeringsleden aan boord naar de zone sturen waar Franse kernproeven worden geno men", zo heeft de pi-emier van Nieuw-Zeeland, Norman Kirk, maandag op een persconferentie verklaard. WARSCHAU. Het Poolse episco paat is van mening dat er niet ge noeg schot zit in de normalisering van de betrekkingen lussen kerk en slaat. DJAKARTA. De Nederlandse mi nister van financiën R. J. Nelissen, heeft een beleefdheidsbezoek ge bracht aan president Soeharto van Indonesië met wie hij heeft gespro ken over de Iggi (de Intergouverne mentele Groep voor Financiële Hulpverlening aan Indonesië) en de Nederlandse rol daarin. WASHINGTON. De Verenigde Staten zijn van plan een arsenaal van kleine granaten met atoomkop pen aan te leggen om er binnen drie tot vijf jaar de grondstrijdkrachten van de NAVO in West-Europa mee te bewapenen, zo is maandag door functionarissen van het Amerikaan se ministerie van defensie verklaard. HANNOVER. Door giftige afval stoffen van de industrie heeft één op de vier kinderen in het gebied van de Nedersaksische gemeente Nor denham te veel lood in het lichaam. Dit is maandag onthuld in het Ne dersaksische artsenblad na onder zoek van 1600 kinderen in het ge bied. Diefstal uit kerk in Italië ROME, 9-5. In Petilia Policastro in Calabrië zijn uit de Kloosterkerk van de Paters Franciscanen een schitterende Monstrans van massief goud uit de zesti'ende eeuw, twee kelken en een schilderij van Fran- ciscus van Assisie en een relikwie bevattende een doorn uit de door nenkroon van Jezus, gestolen. De dieven braken ook het tabernakel open en namen daaruit een ciborie mee. De gewijde hosties wierpen ze op de grond. Toch maar sparen BRUSSEL, 9-5. Consumenten vin den het, ondanks inflatie en toene mende prijsstijgingen, nog steeds zinvol om te sparen. Vooral in Ne derland en Duitsland is in de ko mende maanden dan ook een meer dan gemiddeld hoge spaarquote te verwachten. Spaarbankboekjes en bankrekeningen blijven favoriet. Dit blijkt uit een recente conjunctuur- enquete die onder 25.000 representa tieve gezinshuishoudingen in vijf EEG-landen (Duitsland, Frankrijk, Italië, Nederland en België) is ge houden. Hulp niet gewaardeerd ROTTERDAM, 9-5. De 52-jarige magazijnbediende W. Weeda uit Rotterdam, die te hulp snelde toen de 28-jarige mevrouw C. K. uit Spij- kenisse met haar auto tegen een lichtmast reed, kreeg als „beloning" een paar flinke schoppen van de 23- jarige autohandelaar A. van de B., die bij de' vrouw in de wagen zat. De goedwillende magazijnbediende die het ongeluk vanuit zijn woning aan de Gouwstraat zag gebeuren en de straat op ging, liep een ernstige bloeduitstorting op. Hij werd daar voor in het Zuiderziekenhuis behan deld. Ze zucht. „Je brengt me in een moeilijk parket, Kurt." „Ik houd van je, Christien en ik wil je gelukkig maken. Je bent nog jong. Samen bouwen we, als jij wilt, een nieuw leven op. Waarin we veel van elkaar gaan houden. Is dat niet veel waard?" Dat is het. Christien is ervan over tuigd, dat ze aan Kurt een bovenste beste man zal hebben. „Geef me een poosje de tijd, Kurt. Ik moet er kalm over nadenken. Er zit teveel aan vast. Straks komt Kees weer thuis uit het ziekenhuis. Wat moet ik met hem?" Daar kan Kurt niet dadelijk een concreet antwoord op geven. Dus zegt hij: „Voor alles is een oplos sing." Als de bezoektijd om is. staat Kurt op en maakt een buiging, zoas hij dal gewend is. En drukt haar hand. Maar Christien houdt zijn hand vast. „Geef me eens een kus, Kurt", vraagt ze op zachte toon. Hij buigt zich naar haar toe en ze ziet hem opnieuw rood worden. Dan vinden hun lippen elkaar. Enige ogenblikken. Daarna is hij opeens verdwenen. Christien Tollema leunt achterover in haar stoel, als ze zijn voetstappen hoort wegsterven. Maar in haar hart ontstaat tweestrijd: Kees of Kurt? Maar met Kees kan ze niet trouwen, weet ze. Is het dan toch Kurt? Kan ze het offer brengen? De boerderij terug in handen van haar stiefzo nen? Want daar loopt het dan op uit. Dat weet ze. Het is allemaal zo moeilijk. 17 Voor Kees Hoogendijk, die elke dag mag opzitten en al kleine wan delingetjes gaat maken in het zie kenhuis, wordt het ook moeilijker. Want Els is een schat van een meis je. Er is contact ontstaan: er is een vonk overgesprongen. Van Els naar Kees en van Kees naar Els. Liefde op het eerste gezicht? Hij weet het niet. Maar wel voorziet hij moeilijk heden. want binnen afzienbare tijd zal hij weer terugkeren naar de boerderij. Naar Stien. En zij zal hem als altijd in de weekeinden opeisen voor haarzelf. Hoe moet dat dan? Moet hij weigeren? Hoe zal Stien dat opvatten? Kan hij haar dat aandoen? Het dreigt een obsessie voor hem te worden. Els heeft behoorlijke mensenken nis. Ze heeft al enkele dagen be speurd, dat hem iets dwars zit. Op een middag, als ze tegenover elkaar zitten in een hoekje van de conver satiezaal, vraagt ze het hem op de man af. „Wat is er met jou aan de hand? Kun je me het niet vertellen? Jou zit iets dwars, he?" „Hoe kom je op die gedachte?" Ze blijft ernstig. „Ik ken je onder hand, vriendlief. Je bent wat voor me gaan betekenen. Dat weet je. Ik heb mijn gevoelens ten opzichte van jou niet onder stoelen of banken ge stoken. Is het, dat je terug moet naar de boerderij van mevrouw Tollema? Je kunt je ontslag toch vragen?" „En haar in de steek laten? Na al les, wat ze voor me gedaan heeft?" FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS^ „Wat heeft ze dan T^lemaal voor jou gedaan, Kees Hoógenaijjc?" Ze vuurt deze vraag recht op de man af. Kees is er enige ogenblikken door van zijn stuk gebracht. „Nu ja, je weet, dat ik getrouwd ben geweest. Realiseer je maar eens goed, clal ik een gescheiden man ben en niet eens eiser." „Dat speelt bij mij geen rol, Kees; dat kun je weten." „O nee? En denken ze er bij jou thuis ook zo gemakkelijk over?" Nu heeft hij haar getroffen, want Els weet, dat ze wbejstanden zal moeten overwinnen, ?4s. ze thuis komt met de mededeling: ik\ houd van een jongeman, maar hij is al een keer getrouwd geweest, Is nu ge scheiden. Hoe zal vader dat opvat ten? En moeder? Vooral moeder? Die zo verschrikkelijk staat op het gebruik van goede zeden? „Je geeft geen antwoord. Els. Je zwijgen zegt mij al genoegd Het meisje grijpt over tafel zijn hand en houdt die Vast. ,fioov geluk moet je dikwijls vechieh;—jongen. Doorgaans krijg je het niet kado. Maar als jij en ik het volkomen mét elkaar eens zijn en we samen begin nen zonder geheimen, dan slagen we. Geen weerstand is dan zo groot, of die overwinnen we. Maar je moet eerlijk zijn. Als er nog wat is ge weest in je levep, moet je het mij vertellen." „Als ik je woord krijg, dat het be slist onder ons blijft. Dat zelfs je ou ders het niet te weten komen." (wordt vervolgd) Varkensvlees wordt peperduur DEN HAAG, 9-5. De Stichting Konsumenten Kontakt is zeer ver ontrust over de sterke prijsstijgingen van de diverse soorten varkensvlees. Deze overtreffen de laatste paar maanden zelfs de - veelbesproken - prijsstijgingen van rundvlees, aldus een communique. Het Konsumenten Kontakt heeft uitgerekend, dat vanaf november 1972 tot en met maart 1973 rund vlees gemiddeld 4,6 procent duurder/ werd. Voor varkensvlees moest over dezelfde periode een prijsstijging van 6,1 procent worden genoteerd. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 11 MEI NED. I: Met een verhaal van Cali- rnero, die vanavond zijn verjaardag viert, begint de TROS om zeven xiur haar uitzending die pas om elf uur zal ophouden. Dan hebben de kijkers een gevarieerd programma achter de rug. Na Calimero volgt een nieuwe aflevering van de serie „Wat een fa milie", waar in moeder Carol Brady weer heel wat te stellen heeft met haar gezin. Tol acht uur ook nog een uitzending van TROS-sport, waarin onder meer het straf schoppenfestijn. Jan Theys en Willy Dobbe stappen na liet journaal het scherm op voor de presentatie van het programma „Zevensprong Extra". De deelne mende echtparen zijn dit keer niet de doorsnee Nederlanders, maar be kende echtparen, waarvan de man dan wel de vrouw lot de bekende Nederlanders gerekend mag worden. Het zijn de voetballers Wim van Ila- negem en Sjaalc sipdrt. en de wiel renner Jan Janssen en hun echtge notes en de schaaf senrijdster Atje Keulen-Deelstra met haar man Jelle. De vijf-en-zestig minuten die de TROS na de Zevensprong nog over heeft, gaan op aan het hveede deel van de serie over het leven van Leo nardo' da Vinei. In dit tweede deel kan men zien hoe Da Vinei de rol van hoveling aanvaardt in Milaan, maar ook hoe hij langzaam aan om schakelt van schilder tot dienaar van de wetenschap. HILVERSUM. Rob de NysMargreet Heemskerk en Loeki Knol in deel twaalf: „Kimt U mij de weg naar Hameien vertellen mijnheer?". Dit stuk zal de K.R.O.-tv zaterdag 12 mei a.s. op het scherm brengen. Vrijdag 11 mei, 20.20, Nederland I: Zevensprong extra. Met als gaste: Vicky Leandros. NED. 11: Tot kivarl over negen zoekt de VARA op hei tweede net het vertier in de muziek. Tussen ze ven en acht uur wordt een filmim pressie gegevenimn het popgala dal begin maart in Voorburg is gehouden. Na het journaal mag het tv-publiek weer met de „Muziek mee", aan de hand van Henk van Montfoort. Mu ziek en zang komen o.a. van Conny Vandenbos, Bruce Low, Ursula Benz Wim Koopman en Michael Theodore. Een half uurtje heerlijke humor biedt om kioart over negen een afle vering van de serie Twee malle meiden". Sandra, een van de twee mallerds heeft een bevlieging. Ze probeert ook haar vriendin Beryl enthousiast te maken voor de boe ken van een bekende filosoof, maar die schijnt daar /in het geheel geen prijs op te stellen. Tot omstreeks half elf krijgt men van de VARA aktualileiten voorgeschoteld in de rubriek Achter het Nieuws. Daarna zijn nog te verwachten de NOS-ru- briek „Uil de kunst" en een afleve ring van de cursus „Openbaar kunst bezit". VRIJDAG 11 MEI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 1S.45 Ti-la-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Calimero; 19.10 Wat. een familie; 19.30 TROS-sport; 20.00 Journaal; 20.20 Zevensprong Extra; 21.50 Hel leven van Leonardo da Vinei; 22.55 Journaal; 23.00 Teleac. NED. II: 18.45 Ti-ta-topenaar; 18.55 tiieuws; 19.05 PÓp gala zien; 20.00 Journaal; 20.20 Mh,t de muziek mee; 21.15 Twee malle meiden uit Liverpool; 21.45 Achter het nieuws; 22.35 Uit de kunst; 23.00 Openbaar kunstbezit; 23.05 Journaal. Voor de zomer heeft u nu nog keus uit vele zonnige vakantiereizen. Mocht u in het vóór- of naseizoen willen gaan, dan profiteert u boven dien nog van interessante lage prijzen. Alle goede ideeën voor deze reizen vindt u in de prachtige vakantie gidsen van Fit en Hotelplan. Haal ze even. Of bel ons. Dan krijgt u ze gratis thuis. U kunt trouwens ook bij ons terecht voor vreemd geld. Voor reischeques voor als-je-er-bent. Een reisver zekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of de huur van 'n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettige vakantiel NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7