H.S.V. „De Krabbe" organiseert internationaal hengelconcours WERKTUIGEN-COÖPERATIE VIERT JUBILEUM (25 JAAR) Zierikzee kreeg in Lange Nobelstraat een royale wasserette ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 mei 1973 Nr. 21281 NUTSSPAARBANK gezinsbaiik HYPOTHEKEN op aantrekkelijke voorwaarden NOORD WELL©: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. Bij Schelphoek-PIompeloren WESTERSCHOUWEN, 9-5. Op za terdag 19 mei, aanvang 13.00 uur. organiseert de H.S.V. „De Krabbe" te Westerschouwen, een groot inler- natioaal hegelconcours in de Ooster- scbeide. De wedstrijd, die vorig jaar oodgedwengen plaats vond bij de Westb'cut, z 1 dit jaar weer plaats vinden omgeving Schelphoek-Plom- petoren. De wedstrijd die mee teil voor het kampioenschap \an dv Delia Fede ratie, staat open voor iedere henge laar. Gezien de grote belangstelling voor de andere wedstrijden van de Delta-Federatie wordt op een zeer goede belangstelling gerekend. De voorzitter van de H.S.V'. „De Krab be' de heer M. Wessels hoopt echter dat het weer geen spelbreker zal zijn. Vorig jaar lieten door het slechte weer, veel deelnemers het af weten. - Zowel hel uitreiken van de wed strijdkaarten, als hei uitreiken van de prijzen zal geschieden in café- bar „De Westhoek" Voor de fortuin lijke hengelaars zijn de volgende hoofdprijzen beschikbaar: vaatwas- machine, stofzuiger, draagbare radio en vele andere prijzen. Tevens is er bij de wedstrijd weer een grote ver ledig ivct een rijwiel als hoofdprijs. Het is voor de H.S.V. „De Krabbe" de zesde maal dat mén éleze wed strijd organiseert. Deze ervaringen staa borg yoog een vlotte organlsa- Landbouwfeestje te Nieuwerkerk NIEUWERKERK. 8-5. De Coöperatieve Vereniging ^£^£5 "eiïvaSSet'tSpen voor Exploitatie van Landbouwwerktuigen te Nieu- ®hj|® fepag^f, "e°edmonder IS werkerk kwam bijeen in eafé „De Meebaal". Deze vergadering had een bijzonder karakter. Vijf-en- verleden en heden van de c.v.e.l. twintig jaar geleden werd de C.V.E.L. opgericht. „De datum is niet exact bekend, maar we weten wel dat het zo na de winter van 1947-48 was (april)", aldus STREEKNIEUWS de voorzitter, de lieer H. J. van der Zande. De heer Van der Zande heette in zijn openingswoord .ieder van harte welkom en vond het wel interessant om terug te zien op hetgeen allemaal gebeurd is in de afgelopen kwart eeuw. Hij vertelde in het kort hoe het „boeren" in die tijd was. De inspan was zeer gering. „Ik herinner me nog, dat ik een twee scharige (schop) ploeg meekreeg van m'n vader, met de boodschap dat ik er heel mijn le ven mee kon doen". In het begin was de vereniging beter bekend on der de naam „sproeivereniging", het geen later is veranderd in de C.V.E.L. Het alleereerste bestuur dat na positieve gesprekken tot stand kwam bestond uit de heren J. Kooi man, J. v. d. Linde. J. W. Lievense en A. Gaanderse. Laatstgenoemde twee zijn omgekomen bij de ramp van 1953. Dat er in der tussentijd veel ver anderd is blijkt ook uit het feit dat de landbouwbedrijven, in tegenstel ling tot toen, allemaal gezins- of eenmansbedrijven zijn. De heer v. d. Zande memoreerde nog enkele pun ten, waarna de secretaris A. v. Klin ken de notulen voorlas van de op 5 februari j.l. gehouden vergadering. Het jaar 1972 was eên goed jaar, waarin de onderlinge samenwerking weer goed was. De notulen werden onder dankzegging door de heer v. d. Zande goedgekeurd waarna een pauze volgde. Wel rood maar geen RHENEN, 9-5. Al twee jaar geleden vloog uit Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg in Rlienen een Saras kraan vogel weg. Tot op de Wadden eilanden werd de machtige vo gel waargenomen. Vlnkele da gen geleden was hij weer in de buurt van zijn oorspronkelijke honk. Sindsdien staat bij Ou wehand de telefoon roodgloei end. Een boer belde met de mededeling: ..er zit een grote uil op m'n akker, grijs met een rode kop." Redktie van de' heer Ouwehand: „er zullen misschien wel uilen zijn met een rode kop, maar wat u be doelt is mijn weggevlogen kraanvogel!" Het wijfje, dat haar echtgenoot kennelijk nog steeds niet is vergelen, slaat 's ochtends om vier uur al te krijsen. Ze kijkt dan verlan gend naar de blauwe lucht. Ze heèft haar ontrouw geworden echtgenoot dus ook al ontdekt. Nu maar hopen, dal de na tuurlijke drang van het voor jaar liet mannetje weer naar huis brengt. Rekening en balans Na de koffiepauze werden de re kening en balans over het boekjaar bekeken en doorgenomen. Uit de exploitatierekening 1972 blijkt dat er een voordelig saldo is van f 139.53 en de boekwinst verkoop werktuigen f 4100.De aanschaffingswaarde over 1972: f 477.216,—. Het volgende punt op de agenda was de benoe ming van een lid voor de Financiële Commissie. De heer J. C. Flikweert Azn was aftredend en niet herkies baar. Zijn vervanger wordt de heer D. Boonman en als reserve werd de heer P. Braam gekozen. Ook vond op deze avond een bestuursverkie zing plaats. De heer J. Gaanderse, die aftredend was, werd met alge mene stemmen herkozen. Lening 1973 De machtiging lening 1973 voor de aankoop werktuigen werd zeer nauwkeurig door de 40 leden doorgepraat. Na de rondvraag gaf secretaris A. van Klinken een overzicht van het werk van de 25-jarige C.V.E.L. en vestigde de aandacht op de voorzit ter die 25 jaar voorzitter is van deze zo hechte vereniging. „Als jongste lid van de vergadering werd hij destijds als voorzitter gekozen. Het bleek en blijkt nog steeds een uitstekende keus te zijn geweest. In al de jaren heeft hij zich volledig voor de C.V.E.L. gegeven. Hij verstrekte de leden de nodige adviezen, deed veel op het gebied van grond - pacht - taxatie, landbouwschap en was ook nog eens acht jaar lid van het pro vinciale bestuur. Geschenk Namens bestuur en leden bood de heer Lievense de zilveren jubilaris een prachtge tuinlantaai-n aan (die door drie man moest worden gedra gen). Een werkelijk fantastisch ca deau waarmede de jubilerende voor zitter bijzonder blij was. „Ik heb er geen woorden voor, fantastisch alle maal. hartelijk bedankt", was de re actie van de heer v. d. Zande. Voor de echtgenote van de voorzitter was er een fraai bloemstuk, vanwege het feit dat zij bij vele vergaderingen en bijeenkomsten altijd voor heer lijke koffie zorgde. Hij bedankte voor de goede samenwerking met bestuursleden en leden. De heer A. J. G. Doeleman hield hierna een korte toespraak waarin hij een ieder feliciteerde met dit ju bileum. „De C.V.E.I. is een vereni ging geworden die bijna niet meer uit. de gemeenschap is weg te den ken". aldus de heer Doeleman. Een speciale felicitatie, behalve aan de voorzitter, kreeg de heer J. van Strien, de „sproeiman". die al vanaf 1957 in dienst is van de C.V.E.L. Aan het einde van deze zeer gezellige avond deelde de heer A. v. Klinken mede dat de C.V.E.L. gedeeltelijk een reis zal organiseren op 8 juni. Men bezoekt dan o.a. het streekmuseum te Heinenoord, industriegebied Bot lek en Eurorama. De leden worden ZIERIKZEE Afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond Op donderdag 17 mei a.s. maken de leden van de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen het jaarlijkse reisje, in het kader -waarvan bezoeken worden ge bracht aan kasteel „De Haar" te Haarzuilen en het nationaal museum „Van speeldoos tot pierement". Ziejook Op vrijdag 11 mei a.s. brengt Ziejook weer een filmprogramma. Als hoofdfilm is aangekondigd: „Strawdogs", een bijzonder harde thriller en op grond daarvan weinig geschikt voor jeugdige personen on der de 18 jaar. De inhoud in het kort: David Sum mer, een jonge intelligente Ameri kaan, studeert in een rustig dorp in Engeland. Zijn vrouw Amy blijkt een bijzondere aantrekkingskracht te hebben op de dorpsnozems, die openlijk met haar flirten. David rea geert niet. noch wordt liij agressief als hij er achter komt dat zijn vrouw door twee van die kerels op brute wijze is verkracht. De volgende avond rijdt David in dichte mist de dorpsgek Niles aan. Het toeval wil dat tegelijkertijd Elsa Hedder vermoord wordt aangetrof fen. Men verdenkt Niles en men ont dekt dat Niles bij David thuis is. De vader Van Elsa wil wraak Pas dan ontpopt David zich als een in telligente tegenstander, die tot het uiterste durft te gaan. N.C.V.B.-afdeling Op woensdag 16 mei vergadert de N.C.V.B-afdeling in het Hervormd Verenigingsgebouw. Als spreker treedt op ds. C. v. d. Weelê met als onderwerp: „Het hospitaal kerk schip „De Hoop". BUEGII Aanrijding Woensdagmiddag omstreeks één uur had een aanrijding plaats op de hoek Zandstraat-Hogeweg. J. de B.- van W. te Burgh komende uit de Zandstraat, verleende aan J. P. van M. uit Middelburg, geen voorrang, waardoor een botsing niet kon uit blijven. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, maai- wel ont stond enige materiële schade aan beide auto's. HAAMSTEDE Ned. Vereniging van Huisvrouwen op reis Een grote groep dames van de .Ned. Ver. van Huisvrouwen vertrok een dezer dagen met een bus van „Grootsteedse'" aanwinst ZIERIKZEE, 9-5. Woensdag werd aan de Lange Nobelstraat 10 de Was- o-Rama van de heer en mevrouw M. Sellouts geopend. Wassen, centrifu geren en drongen in vijftig minuten. Voor alleenstaanden en kamerbewo ners een oplossing, voor huisvrou wen eèn opluchting. Voor 'de tent- en caravanbewoners va nde zomer, een aanleiding wal minder bagage mee te nemen, want als de vakantie-uitrusting ter plaat se in hét sop kan, is er minder reden twaalf bloesjes mee te nemen voor Jantje die zich altijd v.uil maakt. Fleurig in de bloemetjes staat daar een batterij-machines om u tegen ce Zeggen. Zes wasmachines niet een capaciteit van 4,5 kg, twee machines voor 6 kg en één met een 9 kg-c"ap'a- citeit. Daarnaast twee centrifuges en twee droogtrommels. Voor. een kwartje „je wasje" droog' als het bui ten regent moet een uitkomst zijn. De entourage is gericht op een zo doelmatig mogelijk gebruik van de ruimte. Veel tegels dus en hier en daar een zitje voor de klanten. Klaar terwijl m enwacht of even een paar boodschappen doet. Behalve dinsdag en woensdag kan men tot 's avonds acht uur terecht. Ook zaterdags is er van acht tot twee gelegenheid tot het brengen of doen van de was. Al met al een nieuwe „grootsteedse" aanwinst voor Zierikzee, zo'ni wasse rette. Eeti kijkje in het interieur van de wasserette, waarin de verschillende machines slaan opgesteld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. Op de Lange Blokweg vond een ongeluk plaats met een personenauto, bestuurd door C. J. K. te Zonnemaire. De auto kwam van Schuddebeurs en reed in de richting Zierikzee. Het gold een proefrit, waarbij de bestuurder de macht over hel sfuur moet hebben verloroi: na bijremmen werd de wagen onbe stuurbaar en kwam in de bossages terecht. De auto werd zwaar bescheid digd en moest mei een takelwagen van de fa. De Jonge worden wegge sleept. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUSSEL. Bij de 32 hoogste top ambtenaren van de Europese Com missie (categorie a-1) is geen enkele vrouw. Op de 112 ambtenaren met dc rang a-2 is er slechts één vrouw, terwijl 296 mannelijke a-3-ambtena- ren slechts drie vrouwelijke collega s hebben. ZIERIKZEESE J STRAATNAMEN J LAMMERMARKT. Het wei- t f lelijk deel hiervan komt als f Waghershü voor. Hil betekent f J hoogte, waar volgens v. Beve- 4 ren (f) de Waag stond. f Varremarkl. Komt in 1490 4 als Beestemarct voor. Sinds de 4 17e eeuw Varremarkl. Varre 4 betekent een jonge stier. De 4 naam ivordl in de Slatenver- 4 taling gebruikt. (Nog gebrui- 4 a kelijk in de 20er jaren van de- 4 ze eeuw). f De Melkmarkt in 139S al zo genoemd. De Appelmarkt 4 yenuepiu. ue Appemiurni r x (1352), wat een gewone bena- f a ming voor fruitmarkt was en t x ook elders gebruikelijk. f x Zeer oud is de Zuïdwelle- f x straat, sinds 1617 zo genoemd, f (Zuidwelle was eertijds een 4 dorpje of buurtschap ten zui- f 4 den van Noordwelle.) Heette 4 4 voordien Weverswelleslraat. 4 (I (Was hier wellicht ook een 4 4 weverswelle in de buurt?; 4 4 d.w.z. een spoelput als de Var- 4 4 reput). 4 4 In 1306 is er reeds sprake f 4 van een smit voor die We- 4 4 venswelleporte". De poort 4 4 werd in 1842 afgebroken. 4 Gravenstraat. Voerde naar 4 het 's Gravenhof, dat in 104S J 4 door Boudewijn van Rijssel, 4 4 graaf van Vlaanderen, zou ge- 4 4 bouwd. zijn. Nog'lol in de 19e 4 f eeuw lag hier een brug over 4 f de Karnemelksvaart. f Karnemelksvaart. Wellicht 4 een deel van de slotgracht van 4 's Gravenhof. Door een heul 4 via de Zoutegrachi kwamen 4 de boeren met hun kloetschui- ten in de stad. In 1919 werd de f va art gedempt, f. Slabberswerf. Een werf is een erf of verhoogde grond 4 langs een water of rondom een 4 hoeve toebehorend aap. Slab- 4 ber. De naam Slubber komt 4 als familienaam, doch ook als 4 voornaam voor. (Slabbert Do- 4 muessonelWalcheren/: Storms 4 Slabberts/Schouwen/1318/'19. 4 Vergelijk: Heer Diericswerf, 4 later Manhuisstraat). 4 Een werf op deze plaats 4 zeer onwaarschijnlijk. Niette- 4 min kreeg ik n.a.v. een inge- a 4 zonden stuk in de P.Z.C., be- a 4 \icht van een vroegere visser a 4 Slabber te Westcapelle. dat er 4 4 in ijn familie een overgele- 4 4 verd verhaal bestond van zijn 4 vader, grootvader en over- 4 f grootvader, dat de familie 4 4 Slabbert eertijds in Zierikzee 4 f slabberscheepjes bouwde, voor 4 f visvangst op de Noordzee en 4 f Scheldemonden. 4 4 (St. en L.) 4 Reisje bejaarden Dinsdag 19 juni maken de bejaar den van Renesse hun jaarlijks reis je. Reisdoel is dit jaar het Safari park „De Beekse Bergen" le Hilva- renbeek. Zoals gebruikelijk zal één dezer dagen, door middel van een lijst, bij de bewoners van Renesse een financiële bijdrage worden ge vraagd. Geslaagd Voor het diploma Brandwacht 2e klas. slaagden deze week van de la- gedruk-brandweer Westerschouwen de heren P. Lauwerends. C. Kooman. H. de Vos en K. Beije. OOSTERLAND Sportvereniging Duiveland Op zaterdag 12 mei a.s. speelt het eerste elftal van de sportvereniging „Duiveland"" een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen Dreischor I. aanvangende kwart voor zeven. De ze wedstrijd wordt in Dreischor op het sportterrein aldaar gespeeld, omdat het sportterrein „De Saële" alhier enige weken niet bespeelbaar is, in verband met herstelwerkzaam heden jn de doelgebieden. De Sakor-collecte De Sakor-collecte. werd hier lei- plaatse gehouden onder leiding van mevr. D. Stuijter Heijden, door de jongedames: Marjan Boogert, Ria Bouwman. Ida Dooge, Catrien van der Hulle, Lianne van den Houten en Jannie de Later. De opbrengst be droeg de mooie som van f 218.10. Hiervoor past een dankwoord aan diegenen die werk wilden steunen, en niet minder aan de leiding en de collectantes. BRUINISSE Burgerlijke stand over april Geboren: 9. Patrick, z. v. Söhults, I-Iarn'e en Hage, Adriana Johanna; 12. Wendy, d. v. Van der Velde, Lambertus en Aleman. Gerrie Gijs- bertie, geb. te Rotterdam; 24. Wil- helmina Maria, d. v. Roukema, Cor nells en van der Reest, Johanna Pouwlina; 25. Corine Angela, d.v. Ruitenbeek. Hendrik en Langerak, Hendrika, geb. te Zierikzee; 28. Ma- rïnus Jan, z. v. Volders. Albert en van Vessera, Kommertje Adriaantje. geb. te Zierikzee. Overleden: 15. Van der Werf. Jo- hannis, wed. van Pieternella Meer- mans. oud 90 jaar. Gehuwd: 6. Van Popering. Jaco bus. 67 jr. met Romeijn. Marian, 55 jr., beiden wonende te Bruïnisse; 6. Van Putten. Jacob, 25 jr.. wonende te Middelharnis met Capelle, Geer- truida Neeltje, 22 jr.; 12. Verwijs, Willem, 23 jr. met Hoogerwerf, Ca- thalina, 26 jr.. beiden wonende te Bruinisse; 13. Roozemond, Louis Eli za, 24 jr. te Sint Philipsland met Ok- kerse. Marie Elizabeth. 22 jr., wo nende te Bruinisse; 13. Van den Ber ge. Domus, 32 jr. met Otte. Janny, 18. jr., beiden wonende te Bruinisse. De mosselhandel De mosselhandel. zoals die vorig seizoen werd uitgeoefend kent naai de volgorde van grootte de volgende exporteurs: 1. Vette-Verhaert; 2. Prins-Zeemos; 3. Barbee; 4. Gebrs. Dhooge; 5. B. V. Solidair; 6. Fa. Plasse-v. d. Endt: 7. Zuidweg-Im- bregts; 8. Fa. De Leeuw; 9. M. Scheele; 10. Jae, van der Plasse: 11. v. d. Jagt; 12.Verwijs-Janse; 13. Mie ras; 14. Dijgemanse; 15. Gebrs. Sin- ke: 16. Cornelisse: 17. Truijens: 18. De Mosselbank; 19. Gebrs. Kik; 20. Steketee; 21. S. de Koning. Classicale vergadering Op donderdag 24 mei zal in de Classicale vergadering van de Ne derlandse Hervormde Kerk van de classis Zierikzee ds. Ph. A. Warners ui Uitrecht een referaat houden, over het in- januari verschenen „praatstuk". Het belijden der kerk en de polarisatie in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Warners is een der opstellers van dit stuk, samen met de predi kanten: dr. C. P. van And el. Utrecht; ds. M. van den Bosch, Goes (thans Enschede); ds. Posthumes Meij es'. Amsterdam: ds. Spijkerboer. Am sterdam en ds. Jansen Vorden. Aan leiding tot verschijnen van genoemd praatstuk was het Getuigenis van rpof. Van Niftrick c.s. in 1971. Rektificatie In ons bericht over het uitreiken van gouden C.N.V.-speldjes is een vergissing geslopen. De heer Kees de- Later, kreeg bij zijn huwelijks jubi leum. geen gouden C.N.V.-speldje. maar een ander passend aandenken door de heer Van Gilst uitgereikt. Advertèhtie GRONINGEN. De twaalfjarige Jan Hartman is in zijn woonplaats Gro ningen bij een verkeersongeluk om het fèyen gekomen. Hij stond met zijn fiets samen met wat andere kin deren voor een stoplicht le wachten. Toen het licht op groen sprong bot sten de kinderen tegen elkaar, waar bij Jan Hartman viel en onder de wielen van een vrachtauto terecht kwam. SLEEN. De 22-jarige C. Jeuring uit Sleen. is levenloos uit het water van de Holsloot in Sleen opgedregd. De jongeman leed aan vallende ziek te en is met Ojn fiets in het water gereden. de firma Van Oeveren uit Zierikzee richting Heinenoord om daar het streekmuseum, dat gevestigd is in een gerestaureerd herenhuis, te be zoeken. Heel veel moois konden de dames bezichtigen, zoals oud kris tal. kinderspeelgoed, gouden en zil veren voorwerpen en vele andere antieke voorwerpen, waaronder ook een arreslee en een kleedwagen. De koffie werd genuttigd in ..De Luie man" een recreatiepark onder Mijnsherenland. Daarna richting Middelharnis, waar de dames kon den smullen van pannekoeken in de „Hoge Heerlijkheid". De terugtocht voerde langs de buitenzijde van Brouwershaven. Aan het eind van deze geslaagde tocht dankte de pre sidente de chauffeur, de heer Dek ker, voor de prettige rit met toelich ting en wenste alle dames een wel thuis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5