^r&nólzoerin Nixon en de blijvende schade aan de economie Interessant punt op agenda gemeenteraad van Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 mei 1973 Nr. 21280 BLIK DOOR HET WERELD In hel boek dat president Nixon een wijdde aan de krises in zijn le ven geeft hij ook het recept dal hem het best is bevallen om uit een kri ses te komen. Dat is eenvoudig je er niets van aantrekken en rustig wachten tol de storm uitgewoed is. Het lijkt er veel op dat hij aanvan kelijk dit recept wilde opvolgen, want het duurde tot eind april voor hij tot. de logische slotsom kwam dat de voornaamste leden van zijn staf in een zo kwalijke reuk kwamen te staan, dat ze beter konden opruk ken. Dal is wel wat laat, zoals bij voorbeeld ook de Nixon zeer toege wijde, zeer konservatieve senator Goldwater niet kon nalaten om op te merken. Voor hel overige was het: ik wist er niets van, ik had het werk toevertrouwd aan die mannen en die hebben niet alleen akelige dingen gedaan, maar ook tegen me gelogen: maar goed: ik ben verant woordelijk. Waarop hij weer een vun zijn eigen mensen met het onderzoek belastte en duidelijk afstand nam om zich uan de eigenlijke presiden tiële taken te toijden. Helemaal be vredigen kan dit niemand. In de eer ste plaats had iemand die zijn ver antwoordelijkheid voelt wel wat eerder uitgepluisd of er misschien van alle aantijgingen tegen zijn staf iels waar was: Nixon heeft kenne lijk gewacht tot er geen redden meer aan was, ivat inhoudt dat hij zijn morele steun wel degelijk gaf aan de pogingen de zaak in de doof pot te sloppen. En als er een manier is om verder wantrouwen uit te ban nen, dan is het een onafhankelijke figuur belasten met het onderzoek - maar Nixon kiest er de door hemzelf aangestelde minister voor. Wat er allemaal uit te zoeken valt, zal bij het onderzoek wel aan de or de komen. In afwachting van de de tails weet men alvast dat er mein eden zijn gepleegd, dat beioijsstuk- ken zijn gestolen en verduisterd, dat valse stukken zijn opgemaakt om bijvoorbeeld Edward Kennedy's kandidatuur te verzieken met laster, dat v°n dubieuze figuren hetzij door afpersing, hetzij door oplichting geld is losgebrand, dat voor omkoping is geprobeerd, de gang van het recht te dwarsbomen, dat nep-briefkaarten- akties zijn gevoerd om politici te be ïnvloeden. En waarschijnlijk als ernstigste zaak, omdat Nixons naam erbij betrokken is: de presidentiële opdracht een onderzoek naar Daniël Ellsberg te doen, waarvoor de inbre kers van de Watergate ook binnen drongen in het kantoor van Ells- bergs arts om bezwarende stukken uit de kasten te halen. Ellsberg staat nu terecht wegens verspreiding van „geheime" stukken uit het Pen tagon over de oorlog in Vietnam. Regeren gaat door Nixons assistent Ehrtichmann kreeg de opdracht en moet er toch rapport over uitgebracht hebben - maar Nixon heeft nimmer gezegd: hoe kom je toch aan dit materiaal Het is ook wel tekenend dat Nixon niet zijn eigen recherche de FBI, echt wel in staat tot degelijk iverk, ermee belasttemaar zijn eigen man netjes. En nooit heeft hij iels gemerkt dal deze met gang ster methoden aan het werk gingen. Vermoedelijk zal ieder in de VS zijn best doen het presidentschap zo ongeschonden mogelijk uit de weer zinwekkende zaak tevoorschijn te laten komen. Tenslote moet er nog vier jaar geregeerd worden met een president en men. moet verder - als HANDSCHOENEN Lederen handschoenen /yfjbr modekleuren /V het erg wordt zou men hem moeten ruilen voor vice-president Agnew, en dat lokt helemaal niemand aan. In dit opzicht werkt hel recept van Nixon dus vermoedelijk wel: de storm gaat wel weer liggen en het regeren gaat door. Maar de schade is enorm. Onder zijn voorganger Johnson heeft men al met onbehagen gemerkt dat de president extra-macht aan zich trok om een oorlog te voeren - maar in zekere zin ging dit nog volgens de regels van het politieke spel. Wat men ziet is dat een president en zijn naaste staf de grote macht, die het Witte Huis volgens de grondwet is toebedeeld misbruiken en aanvullen met maffia-achtige praktijken, niet eens om hun zak te spekken, maar uit pure belustheid op macht. Dat is een principiële aantasting van alle demokratische waarden, een ont luistering van het ambt die nog lang de situatie kan verzieken als Nixon al lang weer is verdwenen uit Washington. CAmJLdam O lengkeekiederwaren| ZIERIKZEE PLATE. Oost-Duitsland. Overal is het voorjaar op het land. De foto geeft een beeld van het polen van aardappelen te Plate op de golvende akkers. Flitsen uit het buitenland HONGKONG. China heeft de Sowjet-Unie beschuldigd van spio nage, ondermijnende activiteit en sabotage in vrijwel alle delen van de wereld. BEIROET. Bij de gevechten die de Libanese strijdkrachten in en bij de. hoofdstad Beiroet tegen de Pales tijnse commando's hebben gevoerd zijn zeker 186 mensen gedood en. 481 gewond. DUBLIN De Ierse politie heeft vier mannen aangehouden in verband met de dood van drie Britse militai ren die aan de Noord-Ierse kant van de grens bij twee. bomontploffingen om het leven kwamen. REYKJAVIK. Onderhandelingen tussen Engeland en IJsland om te komen tot het opstellen van een voorlopige regeling van de acht maanden oude „kabeljauwoorlog", tussen beide landen zijn in de IJs landse hoofdstad afgebroken zonder dat een overeenkomst is bereikt. LONDEN. Een bejaarde passagier en een stewardess van een Boeing- 707 van de Egyptische luchtvaart maatschappij zijn ernstig gewond toen het toestel boven het Engelse Kanaal in een luchtzak terechtkwam en een val van honderd meter maak te. Het landde daarna veilig op Hea throw, de Londense luchthaven. BUENOS AIRES. Een losgeld van anderhalf midjoen dollar in pesos is neergeteld voor de vrijlating van de zoon van een Zwitserse zakenman die vijf dagen geleden was ontvoerd, zo werd in Buenos Aires vernomen. PARIJS. Frankrijk zal Libië Mi- rage-gevechtsvliegtuigen blijven le veren, zo is in Parijs van welinge lichte zijde meegedeeld. WASHINGTON. De militante in- 'dianen die het gehucht Wounded Knee in de Amerikaanse staat Zuid- Dakota 68 dagen bezet hebben ge houden, hebben besloten de wapens neer te leggen. Hun vertegenwoordi gers hebben een. overeenkomst geslo ten met afgevaardigden van de Amerikaanse regering. NEW YORK. Het tijdschift „Time" schrijft in zijn jongste nummer dat al in 1969 door het Witte Huis werd gespioneerd, waarbij vooral journa listen het moesten ontgelden. Het Watergate-schandaal is volgens het blad eeni van de vele. TOKIO. Ongeveer 20.000 mensen hebben in Japan een betoging ge houden tegen het tempo van het mo derne leven in het algemeen en te gen de auto in het bijzonder. Dit ge beurde door „langzame marsen" in verscheidene steden van het. land. KAAPSTAD. De Zuida frikaanse politie heeft in vier jaar bijna 200 mensen doodgeschoten bij ontvluch tingspogingen, verzet tegen arresta tie en soortgelijke delicten. Dat blijkt uit vragen die Helen Suzman, de eni ge vertegenwoordiger van de pro gressieve partij in het parlement, aan de regering heeft gesteld. SAIGON. Maandagmorgen zijn in de stad Guang Tri. ten zuiden van de gedemilitariseerde zone, 196 bur gergevangenen vrijgelaten. Aldus is van militaire zijde in Saigon meege deeld. MADRID. Naar schatting 5.000 rechtse betogers hebben maandag in Madrid het aftreden van de Spaanse macht door het leger geëist. SANTA FE. Zacarias Monzon, 46- jarige broer van de wereldkampioen boksen, middengewicht Carlos Mon zon, is door de 72-jarige Jose Cordo ba tijdens een hevige ruzie in Santa Fe in Argentinië doorgeschoten. SANTIAGO. In Santiago is een Chileense neofascistische leider doodgeschoten, een tweede neofascist en een 15-jarige fascistischgezinde jongen zijn ernstig gewond. JERUZAUEM. Premier Golda Meir heeft president Sadat van Egypte uitgenodigd „een gezaghebbend fi guur te zenden om een ontmoeting te hebben met een van ons" Zij deed dit in ee" vraaggesprek voor de tele visie ter gelegenheid van het feit dat 25 jaar geleden de staat Israël werd opgericht. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HELDER. Inbrekers hebben in een radiozaak in Den Helder een bestelauto met veertig nieuwe kleu- ren-tv's en kostbare apparatuur buit gemaakt. De auto stond in het ma gazijn van de zaak. De waarde van het gestolene is 40 a 50.000 gulden. AMSTERDAM. Het kabinet-Den Uyl kan niet beschouwd worden als een progressieve regering, zo heeft het partijbestuur van de CPN na een bespreking van de politieke situatie verklaard. De CPN zal in het parle ment een „constructieve oppositie" voeren, daarbij uitgaande van haar verkiezingsprogram. DEN HAAG. Als in de regerings verklaring van het kabinet-Den Uyl niets concreets zal staan over de de mocratisering van het bedrijfsleven, zullen de PPR-Tweede Kamerleden Gorcum en Coppes dat kabinet niet steunen, dit heeft de heer Van Gor cum verklaard. AMSTERDAM. Twee met een pis tool gewapende mannen hebben de bediende van een pompstation aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal in Amsterdam van 300 gulden wissel geld beroofd. HEERENVEEN. Een achttienjari ge jongeman uit Hoornsterzwaag bij Heerenveen heeft een ravage aange richt bij een. benzinestation bij zijn woonplaats. Hij was bij het autorij den in slaap gevallen, kwam op de linkerweghelft en gaf bij het wakker wordèn een forse ruk aan het stuur naar rechts. De auto sloeg over de kop, schoof tientallen meters door en ramde drie pompen van het benzine- station. De jongemari""ligt met zware verwondingen in een ziekenhuis. AMSTERDAM. De 7-jarige Jamal el Yacoubi is in het water van de Rechtboomsloot in de binnenstad van Amsterdam verdronken. Volgens de politie liep de uit Marokko af komstige jongen bij het spelen een bal achterna, die in het water te recht was gekomen. Vermoed wordt dat hij het evenwicht verloor. AMSTERDAM. „Men kan nu al zeggen, dat het eerste vijfjarenplan van Indonesië, dat in april volgend jaar ten einde loopt een succes is geworden". Minister Boertien van ontwikkelingssamenwerking heeft dit gezegd in de rede, waarmede hij de veertiende conferentie van de m- tergoevèmementele groep voor In donesië in Amsterdam heeft geopend AMSTERDAM. Een aantal Neder landse jongerenorganisaties is „sterk verontrust door de berichten dat de zogenaamde donorlanden, waaronder Nederland, van plan zouden zijn voor het jaar 1973 wederom uitge breide hulp te verlenen aan het door militairen beheerste lerreurregime in Indonesië". BEESEL. De 31-jarige J. P. H. Sanders uit Swalmen (Limburg) is in een ziekenhuis te Venlo overleden, nadat hij met zijn auto op de rijks weg te Reuvgiv door onbekende oor zaak tegen een lichtmast reed. SCHIJNDEL. De 24-jarige mevr. Wilhelmiria Maria Keurentjes-Brus uit Gemonde, \gem. Boxtel in Noord- Brabant, is bij een auto-ongeluk op de Provinciale weg tussen Schijndel en Boxtel om het leven gekomen. LOPIK. Op de M. A. Reinaldaweg in Lopik is een personenauto door nog onbekende oorzaak tegen een boom gereden. De bestuurder, de 25- jarige E. Plas uit Schoonhoven, werd uit de wagen gesmeten. Men vond hem dood op het wegdek. De auto was geheel vernield. AMSTERDAM. De 21-jarige Am sterdamse Jenny van Zij verden is in een ziekenhuis overleden aan de verwondingen die zij had opgelopen bij een verkeersongeluk. Zij had bij het oversteken van de Admiraal de Ruyterweg in Amsterdam-West geen voorrang verleend aan een personenauto. EINDHOVEN. De 2-jarige Johan nes Mensink is in het St. Jozefzie kenhuis in Eindhoven overleden aan de verwondingen die hij vrijdag op liep in zijn woonplaats Veldhoven. Het kind werd door een auto over- reden toen het plotseling de weg overstak. SCHIJNDEL. De 25-jarige Theo van Dorst uit St. Oedenrode is bij een verkeersongeluk tussen Schijn del en St. Oedenrode om het leven gekomen. Hij is in zijn auto de macht over het stuur kwijt geraakt. De auto raakte zes bomen aan beide kanten van de weg. LIEMPDE. De 18-jarige Gerard van der Meijden uit Kerkdriel is om het leven gekomen toen de door hem bestuurde auto op de Roderweg in Liempde in een bocht in een slip raakte en tegen enkele bomen botste LEEUWARDEN De vierjarige Roe lof Scholten uit Leeuwarden is in Het Vliet in zijn woonplaats ver dronken. Hij wilde met vriendjes op afgemeerde pleziervaartuigen klim men en viel dharbij in het water. NIJMEGEN. De rijkspolitie te wa ter in Nijmegen heeft maandag het stoffelijk overschot van de 16-jarige Rainer Mager uit Emmert (Did.) uit de Waal bij Beuningen gehaald. De jongen is vermoedelijk in zijn woon plaats te water geraakt en verdron ken. Een uitstekend geschikt jurkje, in overhemdstijl voor de koude dagen. Onder de jurk kan, sportief en toch gekleed, een T-shirt en/of een overhemdblouse ivorden gedragen. Het doorknopen geeft de mogelijkheid het japonnetje open te dragen met een pantalon. RIJNSBURG. De 38-jarige mejuf frouw J. van der Ploeg uit Rijnsburg is bij een brand op haar woonboot om het leven gekomen. De boot, ge legen langs de Oestgeesterweg, brandde geheel uit. De oorzaak van de brand is onbekend. DEN BOSCH. De 32-jarige G. Vrensen uit Drunen is overleden na een verkeersongeluk in Schijndel. De auto waarin hij zat sloeg bij een afslag over de kop en kwam in een sloot terecht. De bestuurder raakte ook ernstig gewond. „Gevoelig" liuis te koop BRUINISSE. 7-5. De airenda van Bii ount 7 verhoeins m-esentieael- solegenheid aan de om BRUINISSE, 7-5. De agenda van de op zaterdagmorgen 12 mei 1973 te houden openbare vergadering van de gemeenteraad bevat onder meer de volgende punt: het verlenen van medewerking ingevolge art. 72 Lager Onderwijswet 1920 ten behoeve van de aanschaffing van schoolmeubilair en leermiddelen ten behoeve van de Chr. Basisschool. Burgemeerter Ha- gelaan 3 Het betreft hier 5 kasten voor het opbergen van leermiddelen, een zandwatertafel, en een bandre corder met platenspeler. Te verwachten hamerstukken zijn de eerste zes punten. Vaststellen be zoldiging verordening 1973-1 ten be hoeve van het gemeentepersoneel, afrekening lokalenvergoeding, vere niging kleuterschool Bruinisse 1970, 1971 en 1972. de nieuwe gemeen schappelijke regeling Beatrixschool te Zierikzee, de wijziging van het algemeen ambtenarenreglement en punt 13 comptabiliteit. Bij punt 7 verhoging presentiegel den bijwonen raads- en commissie vergaderingen wordt voorgesteld voor een dagvergadering van de raad een presentiegeld van f 40 en voor een avondvergadering f 35 toe te kennen. Dit was f 30 en f 25. Com missie vergaderingen de helft. Bij punt 4 wordt voorgesteld het pand Kerkplein 12 aan te kopen. Dit pand aldus de toelichting staat wegen bedrijfsbeëindiging te koop. Het pand is gelegen op één van dc gevoeligste punten van Bruinisse in dc dorpskern in de onmiddellijke nabijheid van de ned. herv kerk en de muziektent. Een selectief gebruik is derhalve voor de gemeenschap gewenst, zo niet noodzakelijk. Wij zijn van me ning dat dit voor de toekomst ge waarborgd dient te zijn. „Wanneer het evenwel in partikuliere handen komt is dit selectief gebruik niet ge waarborgd en kan als ontspannings gelegenheid aan de omgeving af breuk doen en veel overlast veroor zaken", aldus het college. De onderhandelingen om het pand van de eigenaar over te nemen zijn gustig verlopen. Gedacht wordt aan de stedebouwkundige aanpassing, die voor- dit gebied nog op stapel slaat. Voor P.T.T.? Het zou ook .aldus wordt gesteld, als onderkomen kunnen dienen voor de P.T.T., wanneer nog eens zou kunnen worden bereikt, dat de ruim te nu bij de P.T.T. als postkantoor in gebruik, bij de vertrekken van het gemeentehuis zouden kunnen wor den gevoegd. Het voornaamste agendapunt is echter wel punt 11. Behandeling aanvrage lol schoolstichting van de Stichting tot het versrekken van on derwijs op Gereformeerde Grondslag te Bruinisse. DODELIJKE ONGELUKKEN DEN BOSCH. In het Brabantse Oisterwijk is de 17-jarige J. M. van Eerden uit die plaats om het leven gekomen, nadat hij met zijn brom fiets frontaal op een vrachtauto bot ste, terwijl hij achteromkeek en daardoor naar links reed. OOSTERHESSELEN. De 24-jarige R. van der Weide uit Geesbrug (gem. Oosterhesselen in Drenthe) is bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS 56 Kurt Miiller heeft nachtdienst, dus rijdt hij naar het rusthuis, waar Christien Tollema sinds midden ja nuari verblijft en aan de beterende hand is. Christien verheugt zich over zijn bezoeken. Niet omdat hij altijd een kleine attentie meebrengt: een bloemetje, een doosje bonbons of wat fruit. Maar om hemzelf. In uni form ziet hij er kranig uit. maar in burger kleding is hij niet minder knap. Ze mag hem en verwijt zich zelf. dat ze hem nooit beter heeft be keken. Doordat hij jarenlang aan de Nederlandse grens dienst heeft ge daan en heel wat keren met zijn Ne derlandse collega's contact heeft ge had. spreekt hij al een aardig woord je Nederlands. Soms komt er wel een Duits woord tussen, maar Stien begrijpt heel goed. wat hij bedoelt. Die avond is Kurt ernstig. Heeft een lang gesprek met de vrouw, die hij al jaren bewondert. Hij weet. dat ze enkele maanden ouder is dan hij, maar dat vormt voor hem geen pro bleem. Alleen ze is een koppige Hollandse boerin en praat die maar eens om. Ditmaal doet hij zijn zoveelste po ging. Heel omzichtig en voorzichtig. Vertelt van zijn promotie en het op handen zijnde vertrek uit de grens streek. „Cloppenburg is een mooi stadje. Christien: de omgeving even eens. We zitten vlak bij de bergen en bossen. Ik krijg daar een mooi huis met een groot stuk tuin". Hij schraapte zijn keel en kijkt af en toe de vroav^ aan. Maar niets op haar gezicht verraadt, dat zij hem volkomen begrijpt. «Dat ze opnieuw een aanzQek) van hem kan verwach ten. Dan vervolgt hij: „Ik krijg daar een dienstauto tol mijn beschikking. Als ik trouw, zal mijn vrouw mijn wagen kunnen gebruiken. Als ze geen eh Fahrschein heeft. wie nennt man dat in Holland?" „Rijbewijs", antwoordt ze lachend. „Als mijn vrouw dus geen „reibe- weis" heeft, zal ik haar leren rijden. In ons land kom je wat gemakkelij ker aan dat bewijs. Ik krijg daar een goed salaris, dus mijn vrouw zal zich financieel niets be hoeven te ontzeggen. Ik heb al die jaren, dat ik hier werkte, gespaard en mijn vrouw zal zelf de meubels mogen uitzoeken, die ze wil hebben. Ik kan het allemaal betalen. Samen zullen wij een mooi leven kunnen hebben, heel erg mooi Hij is onderhand rood geworden, de vrouw in de ruststoel verlegen aankijkend. Als ze hem zo ziet zit ten. is hij niet meer dan een kwajon gen. Ze voelt zich warm worden. Kees was al die tijd.een fijne kame raad, maar met hem heeft ze geen toekomst. Het leeftijdsverschil - is immers te groot! Hoe oud Kurt is. weet ze ook. Weliswaar is zij bijna een jaar ouder, maar één jaar maakt praktisch geen verschil. Zij grijpt zijn hand en houdt die stevig vast. „Waarom vertel je me dit allemaal, Kurt?" ..Dat eh de zaak is ik be doel begrijp je me niet, Chris tien?" Ze knikt hem vriendelijk toe. ..Volkomen, beste jongen. Volkomen. Maar ik heb de boerderij. Kurt. Wat moet ik daarmee?" ..Je kunt hem toch verkopen?" op pert hij. De vrouw schudt enkele malen hel hoofd. ..Hij is van mij. zolang ik on getrouwd blijf. Kurt. Op de dag van mijn huwelijk moet ik vertrekken en mag ik niets anders meenemen dan m'n persoonlijke bezittingen. Gestel nu eens, dat ik ja zeg. Dan heb je een berooide vrouw. Kurt. Die niets meer bezit." „Dat hindert niet, Li.ebch.en, als, je mijn ürouw maar wilt worden. Ik heb genoeg voor twee. Dat maakt het immers veel gemakkelijker voor ons? Je weet, dat ik van je houdt. Al jaren. Ik kon je niet zoveel bieden, maar nu ik promotie maak wel. Waarom *ul je je verdere leven blij ven zwoegen op een boerderij, die eigenlijk maar half en half van jou is?" ..Ik ben een boerendochter. Kurt. Het bloed spreekt." ..Liebchen, ik zei je al, dat er bij het huis een grote tuin is. Als je een paar dieren wilt houden, mag dat. En je mag met het land doen. wat je wilt. Ik laat het helemaal aan jou over. Wil je dan de rest van je le ven alleen blijven? Is dat je bestem ming?" Dit laatste brengt haar aan het denken. Is dit werkelijk mijn be stemming? Sinds ik Kees ken, weet ik. dat ik niet meef buiten een man kan. Kurt zal me ongetwijfeld op de handen dragen. Figuurlijk. Ik zal het goed bij hem hebben. Ik moet een keer kiezen. Misschien wordt de boerderij op de duur te zwaar voor me. Al heb ik nog zo:n goede kracht. Maar ik kan Kees ook niet zo maar aan de dijk zetten. Het is ineens zo ingewikkeld Was de boerderij nu maar van mezelf, dan mocht Kees hem hebben. Met kleine bedra gen ais afbetaling zou ik tevreden zijn. Kees is een goeie boer. Hij zou het bedi-ijl' weer kunnen uitbreiden: meer koeien, wat varkens misschien. Of kalveren er bij. En meer kippen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7