j|/ enige „KENT U ZE NOG... DE ZIERIKZEEENAARS?" stof-trapsfort Belangrijke lentoonstelling te Middelburg over de geschiedenis van liet kerklied met dubbel Causerie voor studiever. „Deo Juvante" Boek in aantocht ZIERIKZEE, 7-5. In een aantrekkelijke vorm en uitvoering verschijnt over een aantal weken als gemeld bij de Uitgeverij Europese Bibliotheek te Zalt- bommel een boekje over Zierikzee met als titel: „Kent u ze nog de Zierikzeeënaars?" Het boekje bevat ruim tachtig oude foto's van Zierikzee tot 1945 en enkele van wat recentere datum. In deze landelijke serie zyn reeds tientallen deeltjes verschenen en om wat in de buurt te blijven noemen wc o.a. Flakkec, Oostburg. Sas van Gent, Middelburg, Aardenburg, terwijl van diverse Zeeuwse plaatsen deeltjes in voorbereiding zijn. De Europese Bibliotheek in Zaltbommel, welke de laatste tien jaar vooral bekendheid heeft gekregen door haar serie „In Oude Ansichten" heeft met betrekking tot Schouwen-Duivcland nog niet eerder iets uitgegeven. Samensteller van het Zicrikzcesc boekje is C. P. Pols te Zierikzee, verzamelaar van oude foto's en ansichtkaarten. Met medewerking van de gehele Zicrikzecse bevolking, die heel wat fotomateriaal voor deze uitgave bijeengebracht heeft, waaronder zeer zeldzame foto's. Honderden oude foto's De samensteller heeft deze keer geen oude ansichtkaarten gebruikt, MOEDERDAG Zondag is 'l weer de dag van Moeder Met veel vreugde, en plezier. Bloemen krijgt 2e, en cadeautjes Net verpakt in mooi papier. En op die Moeder zondag wordt ze flink in 't zonnetje gezet Vader en de kinderen zorgen voor haar, ze krijgt zelfs thee op bed Ze is dankbaar, want 't betekent Dat een kind zijn moeder mag. En ze ontvangt veel lieve dingen dankbaar met een blijde lach. Maar, er zijn ook zo vele vrouwen in 't leven, die geen moeder zijn Maar die elke dag ook zorgen voor hun gezin, al is dat klein. Die gereed staan om te helpen als een ander zit in nood Maar die nooit geen eigen kinderen Konden koest'ren op hun schoot. Fijn zou 't zijn als men die vrouwen Dan ook niet vergeten mag. Een bloemetje, sen klein cadeautje maakt hel ook voor hen. een mooie dag. A. W. B. Advertentie F FA FF NA AI MACHINEHUIS W. RIKKEN B.V. BERGEN OP ZOOM Korte-Mecstraat 17 Telefoon (01640) 3 58 73 BON voor gratis folders, zenden aan: PFAFF - Antwoordnummer 102, Bergen op Zoom Naam: Adres: Plaats: maar op enkele uitzonderingen 11a, oude foto's van talrijke verenigingen, mensen in vergaderingen bijeen, to neelspelende dilettanten, politie, brandweer, de gemeenteraad, domi nees en pastoors, weesmeisjes, Zie- rikzeese families aan het strand en andere, voor die tijd kenmerkende groepjes. Om verder nog wat onder werpen te noemen: 's Landwagen van het Waterschap Schouwen, be mand met het bestuur, personeel van Zeelandia op reis, diverse plaatjes van „Kunst en Eer", korfbalvereni gingen „Rust Roest", „Excelsior" en „Olympia" de voetbalclubs Zierik zee, Sinoto en R.K.V.V. „Schouwen"; kegelclubs, de knapenvereniging „De Heer is mijn Herder", diverse meis jes- en vrouwenverenigingen, Naai- kransjes (zelfs een Lutherse!), de Padvinderij, het burgerlijk armbe stuur, de Schutterij, Volksweerbaar heid, het personeel van de stedelijke gasfabriek, de vader en moeder van het weeshuis, de Vereniging van Oud-Leerlingen van de Tuinbouw- wintercursussen, tientallen foto's van feesten, de biljartclub „Ons Genoe gen'. beursleden bijeen in Juliana, het Vrijzinnig mannenkoor op bezoek in Antwerpen, de opening van „Ons Huis", de verfmalerij van J. Korsten aan het Kraanplein, een eerste steen legging van de landbouwhuishoud- school ..Prinses Juliana" aan het Jannewekken, de mondharmonica club ..DOK het Zierikzees Kamer orkest, de Chr. Nationale Werkmans bond. het Geuzenfeest in 1922, de opening van de Rijkskweekschool, de Gereformeerde Jongelingsvereniging ..In Gods woord zij onze kracht", de Jongedochtersvereniging „Tabitha", Jonathan, een zilveren priesterfeest in 1905, een foto met alle nonnetjes van de katholieke gemeenschap, een R K. ..Propagandaclub", de toneel club ..Onderling Kunstgenot"' O.K.G.. de Zierikzeese Zwem- en Poloclub „Het Stelletje", de IJsvereniging „Zierikzee". de meubelzaak van Gebr. Lokker, het winkeltje van Le- vina Anker in het Visslop. bakkerij Bienefelt en veel foto's van de in Zierikzee gevestigde onderwijsinstel lingen. Vooral veel schoolfoto's - mits ze van goede kwaliteit waren - zijn opgenomen, zelfs van begin 1900. Er is practisch voor alle verenigingen een plaatsje ingeruimd en zodoende is op enkele uitzonderingen na. al het aangeboden materiaal opgeno men. Kortom, het is een bonte rij geworden. Honderden namen Hel is een bekend feit. dat de sa mensteller een speurder van Schou- wcn-Duivelandse familienamen is en het is dan ook zeker geen bijzonder heid. dat in de verbindende teksten bij de foto's honderden familienamen vermeld zijn. Het is uiteraard dei- zaak moeilijk om te controleren of iedere Zicrikzcesc familie wel in het boekje voor zal komen maar een feit is, dat. Weinig familienamen - zoals die tot 1945 in Zierikzee voorkwa men - zullen ontbreken. Sommige families staan er zelfs volledig in! Bij het zoeken naar dc oude foto's, een tocht, die door de hele stad en vaak daarbuiten voerde en een om vangrijke correspondentie noodzake lijk maakte, bleek dat veel mensen nog wel iets van vroeger hebben, maar dat vooral ook door dc waters nood een groot deel van dc fotocol lecties verloren ging. Voorzover de namen te achterha len waren, zijn ze in het boekje op genomen. maar dat lukte natuurlijk niet altijd. In 1930 kreeg Zierikzee aansluiting op het waterleidingnet. Op de hoek van de Melkmarkt wordt, het eerste wasbekkenmet leidingivaler ge vuld in tegenwoordigheid van de toenmalige directeur, de heer Scheuermann. Herinneringen Het zijn echter namen, die onge twijfeld vele oude herinneringen zui len-oproepen. Sommige mensen ver zamelen alleen portretten van domi nees en dan nog maar alleen van de „Eigen. kerk". Anderen schoolfoto's van de éigen klas en sportliefhebbers sparen voetbalelftallen en er zijn een paar bedrijven in Ziex-ikzee, die een fotoai-chief hebben. Maar. één ding staat onomstotelijk vast: je kunt voor portretten of foto's niet terecht op ruilbeurzen en ook zijn ze nog steeds geen koopwaar. Men bewaart over het algemeen niet de foto's waar men niet direct BRUIN1SSE, 7-5. Recentelijk sprak voor de studievereniging „Deo Ju- vante", uitgaande van de Gerefor meerde Gemeente in Nederland te Bruinisse, de heer L. M. P. Scholten over „De nieuwe theologie". De vergadering werd geopend met het zingen van Ps. 56 vers 6, waarna ds. A. v. d. Bex-g voorging in gebed. Na het lezen van 1 Kor. 15 en het zingen van Ps. 68 vers 8 wei-den dé notulen voorgelezen van de vorige vergadering, die door iedereen wer den goedgekeurd Vexwolgens deelde de plv. voorzitter mee. dat voorzitter Schot door omstandigheden verhin derd was, wat hem ui'/ aai'd speet. Omdat vice-voorzitter G. Houteka mer gemeend had zijn funktië m.i.v. heden neer te leggen, was een be- stuursvakature ontstaan. De volgen de maal hoopt men hiervoor een be- stuursvei-kiezing te houden. Als kan didaten zijn gesteld: A. v. d. Bos en A. Mol. Verder werd bekendgemaakt dat het onderwerp voor de volgende maal luidt „Kai-1 Marx en zijn bete kenis". Na deze mededelingen hield de heer Scholten uit Krimpen a d IJssel zijn referaat. Hij moest helaas opmerken dat we in een tijd leven waarin het verval op het kerkelijk terrein gro ter dan ooit tevoren is geworden. In de hedendaagse theologie wordt Gods Woord voor het merendeel Verworpen. Bij het overdenken van God en Zijn Gebed moet de mens te genwoordig het laatste woord heb ben. Daarom staat dc mens centraal en niet meer God. Dc historiciteit Men loochent de historiciteit van Jubilate Deo" Het nieuwe liedboek voor dc ker ken zal op zaterdag 19 mei a s. ^jor dc Interkerkelijke stichting voor het kerklied officieel worden aangebo den aan de in deze stichting deelne mende kerken. Dit zal plaats vinden tijdens een bijeenkomst in de Nieu we Kerk te Middelburg. Ter gelegenheid» van deze voor kerkelijk Nederland histoi-ische ge beurtenis zullen de prov. bibliotheek van Zeeland en de Zeeuwse centrale muziek bibliotheek in de Klooster gangen van het Middelburgse Abdij - complex onder het motto „Jubilate Deo", een tentoonstelling oi-ganise- ren, die betrekking zal hebben op de boeiende geschiedenis van het kerk lied in Nederland sinds dc Reforma tie. Historische ontwikkeling De tentoonstelling - geopend tot persoonlijk bij betrokken is. Het zijn als het ware kostbare eenlingen, waar men niet zo gemakkelijk af stand van doet. De geschiedenis van Zierikzee in oude foto's tussen 1900 en 1945, zoals we deze eigenlijk zouden kunnen noemen, kon nu nog tot stand wor den gebi-acht. Het is echter wel dui delijk geworden, dat dit over weini ge jaren niet meer mogelijk zal zijn. De mensen, 'die de gegevens konden vei-schaffen. wonen al in „Borren- damme". „De Cornelia". ..Ix-ene'" of „Ons Huis" of stonden bijna gei-eed om er heen te gaan. Zij behoorden vaak tot de alleroudsten onder ons en ook de foto's en portretten zullen over een aantal jaren absoluut ver dwenen zijn. Portretten van mensen die men niet kent. ruimt men im mers vroeg of laat op en de vuilnis man staat in feite al klaar om ze mee te nemen. Door echter al deze foto's in een boekje samen te bren gen wordt er weer iets uit vroeger tijd voor het nageslacht geconser veerd. KERKNIEUWS Geref. Gemeente OOSTERLAND. Vrijdag 11 mei. 3.00 uur ds. W. Hage (huwelijksbevesti ging). Gei-ef. Gem in Nederland NIEUWERKERKwoensdagavond 7.30 uur, ds. A. v. d. Berg. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Benschop (toez.): drs. B. Oösterom, laatstelijk pred. in dienst van de Geref. Zendingsbond in Indonesië, wonende te Waddinx- veen; te Amstelveen-Buitenveldert: J. Hoekert, Spijkenisse; te Nieuw Amsterdam: C. W. Oppelaar, laatste lijk zendingspredikant te Timor (In donesië), wonende te Oegstgeest; te Eerbeek: C. B. Bot, zendingspredi kant, wonende te Haarlem. Benoemd tot bijstand in het pasto- raat te Arnhem: D. van Krugten, Velp. Aangenomen naar Balk: M B. Nieuwkoop, kand. te Utrecht die be dankte voor St. Pancras. Aangenomen naar Zwammerdam: J. Mosiei't, Tern aard. Bedankt voor Ede: J. den Besten, Huizen (N.H.). Bedankt voor Goedereede: J. Wie man, Alblasserdam. Geref. Kerken Beroepen te Rinsumagecst: L. Ei-inga, Tholen-Poortvliet. Beroepen te Bergum en te Heerde (Gld.): A. van der Zwaag, Hoorn. Bedankt voor Zuidlaren: E. C. Kim. Vi-oomshoop. Aangenomen naar Uithoorn: G. v. d. Berg, Groningen-Zuid. Bedankt voor Vianen: J. Bulthuis, Hornhuizen-Kloostei-buren en Leens; de bijbel, met name het Oude Testa ment, en ziet in de gelijkenissen slechts mythen aan, die nochtans een geestelijke strekking hebben. En bij de nieuwe theologie is het alléén om die strekking te doen. Het moet de mens aanspreken wil hij nog eni ge interesse op kunnen brengen. Men stelt dat men niet voor God moet leven en onze naaste, doch men moet alleen naastenliefde aan de dag pro beren te leggen. Daaruit spreekt dan onze liefde voor God. Overigens loopt- Nederland nog achter bij ideeën van Duitse, Engelse en Amerikaanse theologen, die God openlijk voor „dood" durven verkla ren. Daax-om leven we in een donkere en benauwde tijd. waarin God Zijn Geest steeds meer terugtrekt en Ne derland overgeeft aan het goeddun ken van zijn eigen hart. Dat blijkt r.l duidelijk in de uitleving. Gezag wil men niet meer en daarom is er wei nig hoop. Dat kan er alleen maar zijn als we naar Gods Woord leven. En dat laatste wenste de heer Scholten Nederland toe. Na de pauze was er voor het talrij ke gehoor gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan uiteraard ge- bi-uik werd gemaakt. Vervolgens werd onder het zingen van Ps. 122 vers 2 en 3 een kol lekte gehouden voor de bestrijding van de onkosten van deze avond, die f 95 opbracht. Aan het einde gekomen van de vergadering sprak de voorzitter een woord van dank aan de heer Schol ten. alsmede aan ds. A. v. d. Berg en de kerkeraad. Hij sprak de wens uit dat de opkomst ook in de volgen de vergaderingen goed mocht zijn, zowel van de oudei-en als van de jongeren. Tenslotte besloot de heer Scholten deze avond op de gebruike lijke wijze. 18 augustus - zal de historische ont wikkeling van het kerklied in ons land tonen door middel van gedruk te teksten, boeken, liednotaties en handschriften. Men zal kennis kun nen nemeix van uiterst zeldzame psalmen- en gezangenbundels uit het bezit van de Provinciale bibliotheek zoals uitgaven van de zogeheten Souterliedekens en van berijmingen van Marnix van Sint Aldegonde, Da theen en Valerius, ok uit andere bi bliotheken in Nederland en uit de Kon. Bibliotheken te Den Haag en Brussel worden werken voor de len toonstelling afgestaan. Het is tevens gelukt uit particuliere verzamelin gen uitgaven voor de expositie te verkrijgen. In totaal zullen ongeveer 200 boe ken, vele handschriften en fotoma teriaal muziekinstrumenten en cu riosa te bezichtigen zijn. voor Barendrecht en Dokkum: P. Riemei-sma, Rottex-dam-Alexander- stad. Geref. Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Drachten: T. Dek ker, Capelle aan de IJssel. Gex-ef. Kerken buiten verband Bedankt voor Haarlem: M. Bakker. Maastricht. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Haarlem-noord-Sant- poort: A. W. Drechsler, Den Haag zuid en Joh. Kruis. Zwaagwesteinde. Gei-ef. Gemeenten Tweetal te Apeldoox-n: A. Hofman, Scheveningen en N. W. Schreuder, Goes. Beroepen te Middelharnis: Th. van Stuvvenberg, Rotterdam: te Slikker veer: P. Blok. Dii-ksland; te Zeist: R. Boogaard. Leiden. Beroepen te St. Catharines (Cana da): J. C. Weststrate. Meliskerke; te Apeldoorn: N. W. Schreuder, Goes. Baptistengemeenten Aangenomen naar Heerenveen: B. Stuut. Wymehr (Duitsland). Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 9 MEI NED. I: Voor het kinderprogram ma om vijf uur tekent vanmiddag de NCRV met Kijkkast"Vrolijk kin- derplezier met het olifantje Barbar, de dolf ijn Oum en Ponny en Son ny. I-Iet vooravondprogramma van- de NOS, tussen zeven en acht uur. wordt, gevuld door van Gewest tol Gewest, met informatie uit de regio. Na journaal en politieke zendtijd (CHTJ) staat, cle kijker de in 1964 door regisseur J. Lee Tompson ge maakte speelfilm „John Goldfarb, kom terug" te wachten. De hoofd persoon in de film. John Goldfarb, is een militaire piloot, die uit de koers raakt en zodoende in een olie- koninkrijkje in hel Midden-Oosten terecht, komt. Daar krijgt hij de op dracht. een rugby-ploeg te trainen. Via tal van humoristische situaties komt. de film tenslotte aan haar ein de. Resteren nog drie programma's. Achtereenvolgens „Dames gaan voor", Studio Sport: en Den Haag. vandaag. Wat ..Dames gaan voor" betreft: de. schijnwerper wordt van avond gericht op de werkende vrou wen die in vele bedrijven veel min der verdienen dan de mannen die hetzelfde werk - doen. NED. II: De NCRV beleeft om ze ven uur op hel tweede net een mu zikale start met het populaire pro gramma „Eddy Ready go". Eddy Becker presenteert zijn parade van toppers, blijvertjes en smartlappen- De tv-spelen worden de laatste tijd bij mondjesmaat verstrekt. Na heft journaal va.n acht uur is er weer eens een op de buis, de Oostenrijkse produktie „Angst voor een politi cus". Het thema van het spel is het alcoholgebruik in het verkeer en de rampzalige gevolgen die dat kan hebben. Hoofdfiguur is een politicus die met enkele glaasjes op achter het stuur van zijn auto kruipt en korte tijd daarna bij een aanrijding betrokken raakt, waaraan hij overi gens geen schuld heeft. Voordat het IKOR om tien uur bezit neemt van het tweede net met de rubriek Ken merk, heeft de NCRV nog tijd voor een Huisconcert, gepresenteerd door Theo Olof. De verzoeken, van kijkers resulteerden in een programma van werken van Beethoven en Ibert. WOENSDAG 9 MEI NED. I. 10.45 Schooltelevisie: 17.00 Kijkkast; 18.45 Ti-ta-tovenaur18.55 Nieuws; 19.05 Van Gewest tot Ge west; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke Partijen; 20.30 John Goldfarb, kom terug; 22.10 Dames gaan voor; 22.35 Studio Sport; 23.00 Den Haag van daag; 23.10 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-la-tovenaar; IS.55 Nieuws: 19.05 Eddy ready go: ■19.50 Meeleven; 20.00 Journaal: 20.20 Angst van een politicus: 21.25 Huis concert: 22.00 Kenmerk; 22.45 Jour naal; 22.50 Teteac. DONDERDAG 10 MEI NEDI: De VPRO beleeft, weer eens een avond, ivaarop ze op de te levisie hel rijk alleen heeft. Hel vooravondprogramma tussen zeven en acht uur beslaat uit plezierig kijkspul: Beertje Colargot, Zwijgen is goud (met fragmenten uit stomme films-) en een tekenfilm van Popeye. Heerlijk amusement zit ook verpakt in de serie All in the Family, waar van na het journaal en de Berichten uit de Samenleving een aflevering wordt uitgezonden. Hst gezin van Archie Bunker wordt door nieuwe buren uitgenodigd voor een etentje. Voor Archie zeil is de lol era l als hij hoort dal deze buren geen blanken zijn. Vanaf negen uur is de VPRO op de serieuze loer. Allereerst met de documentaire, „Gezag in wording", die een beeld geeft van luwe dagen uit bet leven van de Nederlandse politie-academie in Apeldoorn. Hoofdschotel in het VPRO-pakket is de speelfilm Trislana van de Spaan se regisseur Luis Bunuel, mei in de hoofdrollen Catharina Deneuve en Fernando Rey. Een beeldschoon meisje in een Spaans provincie plaatsje trouwt met haar bescher mer, nadat zij invalide is ge worden. NED. II: Over het tweede nel wordt vanavond geregeerd door de Evangelische Omroep, die om zeven uur van start gaal met De Kinder krant. Daarna is er lot acht uur hel programma „Ieder in zijn eigen taal", dat vertelt van drie groepe ringen die zich sinds de middel eeuwen bezig houden met de verta ling van de bijbel in hel Engels. Op het NOS-journaal volgt een pro gramma dal in hel teken staal van hei 25-jarig beslaan, van de slaat Is raël- „Vrede voor het Midden-Oos ten en de wereld' is de titel daarvan. AktuaMleil.en kan men- hierna tege moet zien in de rubriek „Nader be keken". Om Hen voor half Hen volgt, de tv-film „Muint Event", het relaas van een negerboxer die in een zie kenhuis, waarin hij voor een blessu re is opgenomen, vriendschap sluit mét een klein meisje. In het pro gramma „En nu mijn verzoek" worden hierna gedurende vijf-en- dertig minuten muzikale wensen van kijkers vervuld. De laatste vijf- lig minuten besteedt de E.O. aan de film „Een man die van reuzen houdt". Daarin wordt de Engelse kunstschilder David Shephard ge toond, wiens onderwerpen .vooral olifanten en locomotieven zijn. Met de rubriek Den Haag vandaag gaat het tweede net de lucht uil. DONDERDAG 10 MEI NED. I: 18.45 Ti-ta-tovenaar: 18.55 Nieuws; 19.05 Beertje Colargol19.20 Zwijgen is goud; 19.45 Popeye: 20.00 Journaal; 20.20 Berichten uit de sa menleving; 20.35 All in the family; 21.00 Gezag in wording; 21.45 Trisla na; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Kinderkrant 19.30 Ieder in zijn eigen taal; 20.00 Journaal: 20.20 Vrede voor het Mid- den-Osoten en de wereld; 20.55 Na der bekeken; 21.20 Maint Event: 21.50 En nu .mijn verzoek: 22.25 Een man die van reuzen houdt; 23.15 Den Haag vandaag; 23.25 Journaal: 23.30 Teleac. Het spatten is altijd een punt in verplaatst)ure douchecellen, maar dat is nu ook allemaal voorbij, want, voorzien van scheidingswanden als op deze foto, blijft de omgeving absoluut droog. De juffroiiw staat gereed om dit allemaal te bewijzen op de internationale expositie: Sanitair. Airconditioning, Ver warming in Frankfort aid Main. huishoud-naaimachine ter wereld

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6