HOGE PRIJZEN WERDEN OP TWEEDE DAG GENOTEERD STREEKNIEIWS De positie van de burgemeester, de wethouder en het raadslid Snack-wagen verschenen aan Znidstraat Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin ZTERIKZEF.SCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 8 mei 1978 Nr. 21280 De antiekveiling te Zierikzee o ZIERTKZEE, 7-5. De grote antiekveiling in de Con certzaal, uit de nalatenschap van de antiquair J. Kos ters te Zierikzee, werd maandag beëindigd. Toen wa ren de „600 nummers" onder de hamer geweest en slotindruk was: heel hoge pijzen, met name op de tweede dag. Het school ook wel in het feit, dat maan dag de grote stukken aan bod kwamen. Er is zaterdag en maandag een durende (koop) belangstelling geweest, zowel uit binnen- als buitenland, o.m. uit België en West-Duitsland. Het kopers- publiek was in het algemeen zeer gevarieerd; er zaten „kleintjes" tussen, maar vooral gisteren kwamen de echte vakmensen opdraven. ook niet weg voor een appel en een ei. Daarop gelet ging de plaat van de Sint Lievensmonstertoren betrek kelijk goedkoop: i' 900,Het schil derij: Twee vrouwen aan een bos- beelc met waterrad (romantische school), werd geen topper: f 3.200, De zeegezichten deden 300,meer. Het koperwerk is „leuk gegaan"; de Belgische kopers mikten vooral op glas- en aardewerk. Sensatie-koopje Een „geweldig goed stuk" van Matheas Terwesten (1670-1757) be zorgde de zaal een kleine sensatie. Het ging weg - maar zo:n koopje was een uitzondering - voor de heel lage prijs van 1' 900,De koper is er goed mee. De gemeente Zierikzee kocht ook het een en ander. Dat was kennelijk ddogegund door het publiek, want - na koop - klonk applaus. De inven tarisatie van de gemeente-aanwin sten zal t.z.t. wel worden gepubli ceerd. Intussen is er ook heel veel moois weg uit Zierikzee en dat stemt wel een beetje verdrietig. De Fransen hebben er een spreekwoord voor: „c'est la vie" (.,zo is het leven"). HAAMSTEDE De veiling i Men kan in een verslag maar enkele dingen noemen. De (Zierikzeese) klok - het staande horloge - ging weg voor de topprijs van f 20.000.De klok werd gekocht door een tussen persoon, maar blijft mogelijk te Zie rikzee. De verschillende kasten gooi den ook hoge ogen. De kussenkast ging voor f 11.000.Gelet op de hoge uitzonderlijke kwaliteit was het pronkstuk van de veiling, het dubbelgebogen w'ortelnoten kabinet. volle gang. (Foto: Zierïkzeesche Nieuwsbode) nog betrekkelijk ..goedkoop": 14.000 gulden. Speeldoos De kwikbarometer ging voor 5.500 gulden in andere handen over. Een interessant stuk: de speeldoos met platen, maakte f 8.000.Deze zeld zame doos blijft te Zierikzee. Het ingelijste plaatwerk ging echt Ledenvergadering Chr. Nat. Onderwijs Op vrijdag 11 mei a.s. zal de jaar lijkse ledenvergadering van de Ver eniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs plaats hebben in de Re creatiezaal van de Geref. kerk. Op de agenda staan verschillende (belangrijke) punten, waaronder ook een bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heren C. A. van Oord (voorzitter) en de heer J. J. Krijger beiden herkiesbaar. Tegen kandidaten zijn de heren C. Jonker en P. Mes. Het bestuur rekent op een grote opkomst van leden en ook niet-leden. Geslaagd Aan de Hogere Bosbouw- en Cul tuur Technische school te Arnhem is de heer A. J. Hanse geslaagd voor het eindexamen. Gevonden voorwerpen In de maand april werden aan het groepsbureau der Rijkspolitie te Haamstede de volgende gevonden en verloren voorwerpen aangegeven en zijn aldaar te bevragen, uitsluitend tussen 8 en 18 uur. Gevonden: Vouwfiets, groen: pak je shag en f 0.45; bruine hond, soort jonge jachthond; ring met 6 sleu tels, w.o. huissluitel en sleutel voor een pers. auto, V.W.; 1 grote zaklan taarn; 1 witte zijden sjaal; 1 hond. t.w. een Deense dog; 1 toverballen automaat; 1 armband met gouden vijfje; 1 bruin suede want met rin getje (bevestigd); 1 rode bal. Afdeling Zeeland Ver. van Ned. Gemeenten ST. PIIILIPSLAND, 7-5. In de re centelijk gehouden algemene verga dering van de afdeling Zeeland van de Vereniging Nederlandse Gemeen ten heeft ir. W. J. L, J. Merltx, bur gemeester van Breda, een inleiding gehouden, die door hem was ge noemd „Enige kanttekeningen met betrekking tot de positie van de burgemeester, van de wethouder en van het raadslid." Hij deed dit aan de hand van de volgende stellingen 1. De algemeen maatschappelijke ontwikkelingen hebben de positie van zowel de burgemeester; de wei houder als het raadslid, vooral de laatste tijd ingrijpend veranderd. Aangezien de genoemde ontwikke ling voor alle i'unktïonarissen in vrijwel elke funktie dezelfde zijn ge weest. onderscheidt een analyse van de veranderde positie van gemeente lijke bestuurders zich in grote lijnen weinig van die van bijvoorbeeld tóe imker in een zich industrialiserende samenleving. 2. Een snelle ontwikkeling, zoals thans merkbaar in het bestuur waar van nog niet bepaalbaar is waar een ander op onvoorzienbare tijd toe leidt, brengt bij de individuele per sonen in dit bestuur een zi kere on rust met zich. 3. De burgemeester is in de huidigc- tijd niet langer alleen magistraat, gezagssymbool en waker tegen con flicten met de rechtsorde, openbare orde en goede zeden, maar veel meer het bestuurlijke middelpur.l in de plaatselijke gemeenschap. Men ziet graag in de burgerheestei een manager, wat dat dan ook moge betekenen. 4. De verambtelijking van de posi tie van de burgemeester, die de ont wikkeling van metier d' honneur naar gewoon vak begeleidt, roept problemen op in een tijcl van toene mende polarisatie. Bovendien ont slaat in het gemeenschappelijk vlak steeds meer de roep om een pro gram-college. 5. Het feit, dat de grondwet de wet houder in het geheel niet noemt en de gemeentewet slechts als lid van het college van burgemeester en wethouder is - zeker in een iets gro tere gemeente - in strijd niet de fei telijke siuatie, die de wethouder be last met. een eigen portefeuille, waarvoor hij een individuele ver antwoordelijkheid draagt. De wethouder bevindt zich in het centrum van kritiek. Vanuit, zijn lTaktie wordt hij bekritiseerd, om dat hij de politieke uitgangspunten van de partij niet steeds in aktivitei- ten kan omzetten, vanuit ambtelijke kring, omdat zijn plannen „deskun digheid" missen en fiancieel juridi sche basis; vanuit de burgerij, om dat het resultaat van de door hem ontwikkelde -initiatieven onvoldoen de aanspreekt. Het geheel van deze kritiek in po sitieve zin richting en vorm geven, vereist dat de wethouder een schaap met vijf poten is. 6. In een tijd van voortdurende verandering, van verweven zijn in handelingsvelden, van individualise ring en vrijheidsgerichtheid, dient het raadslid, de roep om inspraak, meer te kanaliseren via de politieke orga nisaties. De beleidsvoorbereidende en con trolerende taak van het raadslid te genover en in samenwerking met een college en een ambtelijk appa raat die door full-time inzet en des kundigheid meer mogelijkheden hebben, kan nauwelijks meer een zaak zijn van vrije lijds besteding. Burgemeester Merkx. lichtte zijn stellingen nader toe en komend tot de funktie van de burgemeester vrceg hij zich af, of deze zijn stem recht in het college van b. en w. wel moest behouden? Ter sprake kwam verder of men moest kiezen, tussen het conflictmo del en het harmoniemodel, terwijl men naast hei afspiegelïngs college, dat het college van b. en w. meestal was, men tegenwoordig ook het pro gramcollege kent. Wat tot dusver op het gebied van de Gewestvorming was gebeurd, noemde spreker geklungel. ZIERIKZEESE STRAATNAMEN ST. LI EVEN SST P. A AT. Zo genoemd omdat het uitliep op de St. Lievens Monsterkerk. (sedert 1494). Daarvoor Kotel of Cuetelstrate genaamd, wat volgens De Vos, aan uitwerp selen zou herinneren. Namen ontleend aan de la- kennijverheid. Allereerst de Weststraat, in de 14e eeuxu reeds voorkomend als Volre- strate of Voldersstrate, waar de vollers woonden. De West straat ontleende haar naam aan de in 1842 gesloopte West- poort. (Afkomstig van wind streek west). De Varreput. in de volks mond „Verfpil", ook wel ver- f basterd tot Verrekespit Welke diende tot vulwelle, spoelput voor de lakennijver- f heid. Kan oorspronkelijk een paardenived (drinkplaats) van het nabij gelegen 's Graven hof zijn geweest. (Men denke hierbij aan de Hofvijver in Den Haag). Na hei verdwijnen van de lakennering deed de put iveer dienst als drink plaats voor het vee. R.aamstraat. Hier stondeyi lakenramen, waarop het laken werd gespannen om te dro gen en te rekken (141S ge noemd). Wevershoek. Waar de la kenwevers woonden. (De La kenhal stond ten noorden van de toren, nu nr. 36.) Ter hoog te van het koetshuis van het Weeshuis, (nu brandweergara ge) liep tot plm. 1600 de Ven- VosQuenstrate (1347), in 1418 Volquistrale of Vervolquistra- te genaamd. Ver betekent vrouw, terwijl Volqui een voornaam is. Namen ontleend aan markten. (St. en L.) Weer aanwinst voor Haamstede HAAMSTEDE, 4-5. Haamstede blijft zich uitbreiden op het zakelijke vlak. Een compleet winkelcentrum wordt in de Ring en zijstraten van deze plaats gevormd. Zo ook in de Zuidstraat op het braak liggend stuk grond, aan de Zuidstraat 9 is een snack-wagen verschenen met de naam „Smulpaleis". Het is de bedoeling van de eigenaar, de heer F. Vos en echtgenote, de jeugd, die graag een zakje frites of iets dergelyks wil nuttigen, uit het cafetaria te houden. Het is mogelijk in deze wagen, allerhande artikelen mee te nemen, en wanneer het weer slecht is, zijn de gewenste etenswaren in de wagen te nuttigen op de daartoe ingerichte zitjes. De heer Vis, een echte „doe-het- zelver" heeft alles aan dit „Smulpa leis" verbouwd, geschilderd, betim merd enz. Een man waar men alle kanten mee op kan. zo te zeggen. De specialiteit van de snack-kar is kip aan 't spit. Verder zijn frites, loem pia's, kroketten, frikandellen enfin alle „kant-en-klaar" artikelen te verkrijgen. Gemakkelijk voor de huisvrouw, die ook wel eens een vrije „kookdag" wil hebben. Achter het gezellige zitje, is de keuken, die bestaat uit een frituur, een grill, een kookplaat en een koffiezet-apparaat Aanbouwkeuken Voor de koude gerechten zoals slaatjes is een aparte keuken aange bouwd die geheel los van de wagen staat. Handig wanneer men ooit nog eens moet verhuizen. In deze aan bouwkeuken een klein gasplaatje, een diepvrieskist, koelkast en ver schillende apparaten om de koude gerechten klaar te maken. Op de druk bezochte receptie (aan belangstelling geen gebrek) werd het echtpaar Vos ook gelukgewenst door burgemeester H. I'. Everwijn en echtenote en gemeentesecretaris de heer J. W. de Jonge. Een bloemetje hier en een bloeme tje daar gaf de zaak een fleurige aanblik. De heer Vis die al sinds ja ren in het horeca-bedrijf zit, opmer kelijk is wel zijn overstapje van mu sicus, hij bespeelt namelijk verschil lende muziek instrumenten en heeft vroeger nog wel in een orkestje ge zeten, naar het horeca-bedrijf. Hij zal dan ook trachten, van deze wa gen echt iets goeds te gaan maken. Dat hij het in zijn vingers heeft, zag men wel in de tijd dat de heer Vos. zaakwaarnemer van restaurant ..De Zeemeermin", eveneens gevestigd in Haamstede was. Deze zaak bloeide en groeide, en dat verwacht hij ook van het „Smulpaleik". Opmerkelijk is wel het uitzicht uit de raampjes. Het zich op een kaal pleintje is ook niet alles en daarom is een afraste ring getimmerd in de vorm van een flessenrek, met allerhande bloem potten opgesierd wat de sfeer die in deze wagen toch al gezellig is, nog eens extra verhoogt. Verloren: ronde gouden schakel armband; bruine kaplaars; gouden vijfje; bruine herenbril met donkere glazen; beige suède knipportemon- nee, inh. ong. f 40.lederen hon- denriem; polshorloge (duiker); drie kwart jasje, blauw; kodak klein- beeldcamera in zwart lederen tasje; paar dameshandschoenen, suède ge voerd; bruine kunstlederen porte monnee. inh. ong. f 25,en 1 verz. bewijs, autosleuteltjes, voor Merce des pers. auto; portefeuille met pas poort en visvergunningen en foto's; gouden armbandje inscriptie „Car- la"; gouden halskettinkje; zwarte portemonnee met naam en giroac- ceptkaart; bruin lederen portemon nee, inh. ong. f 12.en verz. bewijs bromfiets; Marrokkaanse handbe- werkte ketting; zilveren dames-hor loge. ..Indus" met schakelband. se-de Bil. welke onlangs is overle den, is door de erven onderhands verkocht aan de Beheers- en exploi tatie Maatschappij „Zeeland" te Re- nesse. Dit woonhuis is tot het jaar 1918 eigendom geweest van de toen malige gemeente Oosterland en dien de voor huisvesting van het hoofd van de openbare basisschool alhier. Toen in 1903 de onderwijzerswoning aan de Groene Poort werd gebouwd, kwam het woonhuis in de Kerkstraat leeg, en diende toen voor huisves ting van de rijksontvanger Heij- mans, die zijn kantoor had in het te genwoordige bergschuurtje aan de Lange Achterweg. Na de heer Heij- mans kwam zijn opvolger, de heer S. de Waal ook in het pand te wo nen en toen in 1918 de heer A. Fond- se hier werd benoemd tot gemeente veldwachter kocht hij het woonhuis van de gemeente, en verhuisde rijks- pasgebouwde pastorie van de toen- ontvanger De Waal naar de toen malige Gereformeerde kerk aan de Sint Joostdijk. Zodoende heeft de fa milie Fondse bijna 55 jaar in dit huis gewoond. Stichting Ondernemers Centrale Werk aan „De Saele" Diskussie Bijna algemeen was men van me ning, dat het harmoniemodel voor keur verdient boven het conflictmo del. M.a.w., men moet de zaken die te behandelen zijn in de raad behan delen door goed overleg en niet door harde alternatieve maatregelen op lossen. Voor het werk van pressie groepen of buitenparlementaire ak- ties had men weinig waardering. Men achtte het een kwalijke zaak op deze manier de zo hoog geroemde democratie te willen verdedigen. Het stemrecht wilde men aan de burge meester - vooral in kleinere gemeen ten - echt niet ontnemen, ook al do mineert de stem van de burgemees ter in het college wel eens sterk. Het college van b. en w. - zo oor deelde de overgrote meerderheid - behoort een afspiegelingscollege te zijn. D.w.z.. b. en w. moeten ook de minderheid een kans geven deel uit te maken van het college en de Za ken van de minderheid moeten aan de orde komen. Een programma-college en een af spiegelingscollege gaan echter wel dikwijls samen. Men maakt afspra ken over de zetelverdeling en over het programma dat men wil verwe zenlijken. zonder dat dit tot polari satie leidt. Bij de beantwoording van de ge maakte opmerkingen ging ir. Merkx nog nader in op de gewestvorming. Nog niemand in Nederland weet wat de gewesten zullen gaan doen: nog niemand weet welke bevoegdheden ze zullen hebben; nog niemand weet welke taken de gemeenten willen of moeten missen. Een heet hangijzer in de bespre kingen waren ook de wethouders- salarissen. Verhoging van deze sala rissen achtte men een hoogst ur gente zaak. Het kwam zelfs zo ver dal men een motie aannam over dit punt, die men al of niet via het hoofdbestuur van de Ver. van Ned. Gemeenten ter kennis van de nieuwe minister wil brengen. De Stichting Ondernemers Centra le Zierikzee houdt op dinsdag 15 mei een vergadering in Concordia over het verkeers circulatie voor de bin nenstad, zoals dit per 15 mei hier van kracht wordt. Het plan zal worden toegelicht door wethouder H. Asma. RENESSE Collecte Voor de collecte ten bate van de kinderbescherming werd te Renes- se een bedrag bijeengebracht van f 132,—. MIDDENSCHOtl WEN Burgerlijke Stand over april Geboren, 6. Adriana Alida, d. van G. J. Stouten en A. van Lambalgen te Kerkwerve. KERKWERVE Sakor-collecte De jaarlijkse Sakor-collecte heeft te Kerkwerve f 69,03 opgebracht. Collectant was de heer W. Steen- poorte. OOSTERLAND Voetbaltraining Ondanks de werkzaamheden aan het sportterrein „De Saêle" alhier kunnen de voetbaltrainingen toch gewoon doorgang vinden. Met name het eerste elftal van de S.V. Duive lend wordt donderdagavond 10 mei a.s. in zijn geheel verwacht. Aanvang van deze training is kwart voor ze ven. Woonhuis Kerkstraat 16 verkocht Het woonhuis met tuin en berg schuurtje Kerkstraat 16 alhier, laat stelijk bewoond door mevr. A. Fond- Door de Dienst Gemeentewerken van Duiveland worden momenteel op het sportterrein ..De Saêle" aan de Sint Joostdijk alhier enige ver beteringswerkzaamheden aange bracht. De grond onder de doelpalen wordt, ter grote van ongeveer 25 m-, uitgegraven ter diepte van 40 cm, en opgevuld met een laag puin dat met zand ingewaterd wordt. Hierna komt er weer een laagje teelaarde op, waarna weer een afsluiting met zo den. Eén en ander om een betere af watering te verkrijgen onder de doelpalen, want bij nat weer was het hier altijd zeer drassig, hetgeen gro te moeilijkheden veroorzaakte bij wedstrijden. BR17INISSE Gouden C.N.V.-speldjes Dezer dag was het 25 jaar geleden dat de heer Jac. (Koos) de Bil, post bode te Bruinisse, toetrad tot zijn vakbond, de Ned. Chr. Beambten Bond van Overheidspersoneel. De heer De Bil was en is ook in Zierik zee een goede bekende, maar in Bruinisse brengt hij nu al vele jaren brieven rond. C.N.V.-man W. van Gilst te Bruinisse, spelde hem met de daarbij behorende toespraak de gouden C.N.V. speld op de revers. Ook fn Oosterland, had wethouder Van Gilst diezelfde missie te vervul len, namelijk bij de heer K. de Later, die eveneens 40 jaar lid van zijn vakbond was. Ook aan hem kon, naast vele andere cadeaus, de gou den C.N.V. speld worden uitgereikt. Krediet voor woonwagenkamp Het krediet aangevraagd door de gemeente Bruinisse voor het maken van een woonwagenkamp voor ten hoogste vijf wagens is door Ged. Staten van Zeeland bij besluit van 17 april 1973 goedgekeurd. Aanvullende huursubsidie In verband met het aanvragen van aanvullende huursubsidie zijn weer aanvraagformulieren op de ge meentesecretarie van Bruinisse ver krijgbaar. Voor 1 juli moet het aan vraagformulier weer worden inge leverd, wil men voor deze subsidie in aanmerking komen. De „Dunant" naar Bruinisse Het Rode Kruis Hospitaalschip J. Henri Dunant met 75 patiënten op doorreis van Nijmegen naar Moer dijk zal op woensdag 24 oktober afmeren in Bruinisse. De andere morgen zal het schip weer vertrek ken. Om een idee te geven: Houtrofc herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur q&aoheorstien. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijkerken. JBetonnen ramen beglazen. Dpnne plelf in goot repa reren. Lek/balkon dichten. Latten tegen mum) hechten/ Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter ^-BTOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORION, de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechbkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg ƒ4,95 8,75 ƒ15,60 ƒ30,50 NUTSSPAARBANK Uw ideale «ezinshank U bad^wAkj>(n bij uw XuVsróarbank Jeu^d-premiesparen 10 premie RENESSE: bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. De gemeente Duiveland gaat (lekker) f 10.000 vernielingsgeld sparen mei „schere naalden-planlen". „Moe, die planl prikt zo. Ja kinddat moet van de burgemeester".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5