Besluit tot aankoop pand Korenmarkt 3 DE KABINETS FORMATIE IM.Mil Honderd jaar Antilliaanse postzegels v -f HET KLIMAAT IN 1972 Valse mimterij in Zeeuws-Vlaanderen STREEKNIEUWS AGENDA Stankgolven overweldigen Vlaardingen V.V.V.-beduchtheid voor overmatige zomerbouw en campings Gemeenteraad Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 7-5. De raad der gemeente Brouwershaven heeft maandagavond besloten tot aankoop van het pand Korenmarkt 3 te Brou wershaven voor de prijs van f 21.500,Bij monde van de heer J. J. Klaasse deelde de P.C.G. mede niet gelukkig te zijn met dit voorstel. De oppervlakte van het bewuste pand bedraagt 121 m-, hetgeen neerkomt op een grondprijs van f 200,„Het college spreekt in haar toelichting over een eerste aanzet, maar wat is ze verder van plan en waar is het einde?" Ook vroeg de heer Klaasse of er andere woonruimte beschikbaar is voor de huidige bewoners, wat ook het P.v.d.A-raadslid de heer C. de Munnik naar voren bracht. De heer P. van Hattum (VVD) zei eerst wel tegen de prijs te hebben aangekeken, maar met het slopen van het pand komt er meer eenheid achter het stad huis. de betrokken personen door middel van een circulaire zullen worden voorgelicht. In de toekomst zullen dienaangaande nog meerdere maat regelen getroffen dienen te worden voor de Grevelingen. De heer C. de Munnik was sterk geporteerd voor het instellen van een maximumsnelheid voor speedboten en wel geldend tot de loswal. De voorzitter deelde de raad mede, dat de nieuwe havenmeester de heer Bijl de laatste week van mei in funktie komt. Eervol ontslag werd verleend aan de gemeentearts de heer W. Terp stra. De nieuwe arts te Brouwersha ven de heer L. A. M. Bruel werd in zijn plaats benoemd. Aan de heer J. M. Franke te Brouwershaven werd een stuk grond verkocht, gelegen aan de Schenders- weg voor de prijs van f 11.233,60 voor de bouw van een vrijstaande Goedgekeurd werd de wijziging woning. overeenkomst van huur en verhuur der tennisbaan te Brouwershaven zodat de afdracht van 80 procent van de ge-inde tennisgelden van derden komt te vervallen. De heer De Mun nik zei er wel achter te staan maai de vergelijking met de voetbalver enigingen ging z.i. niet op daar deze veel meer kosten maken in de com petitie. DEN HAAG, 7-5. De formateurs Burger en Ruppert zijn maandag morgen begonnen met het polsen van kandidaten-staatssecretarissen voor een kabinet-Den Uyl. Zij ontvingen achtereenvolgens de Tweede Kamer leden mr. A. Stcmerdink en W. Meij er (beiden P.v.d.A.) en de Amster damse wethouder voor financiën W. Polak (eveneens P.v.d.A.). De heren Stemerdink en Polak, die genoemd worden als staatssecretaris op respectievelijk defensie en bin nenlandse zaken (gemcentefinan- ciën), gaan met een eventuele benoe ming akkoord. De heer Meijer, die genoemd wordt als staatssecretaris op CRM, gaat in beginsel akkoord. Hy wil eerst nog een gesprek heb ben met kandidaat-minister voor CRM, mr. H. W. van Doorn. De beide formateurs, die maandag middag een tussentijds verslag aan koningin Juliana brachten, zullen zich ook vandaag (dinsdag) met de zaak van de staatssecretarissen gaan bezighouden. Zij werken er „met volle kracht" aan. zo is meegedeeld. Beide rekenen het tot hun taak deze taak af te ronden. Eerst nadat alle staatssecretarissen definitief bekend zullen zijn zal de constituerende ver gadering van het kabinet-Den Uyl worden gehouden. Verwacht wordt dat deze „oprichtingsvergadering" woensdag plaats heeft, waarna de volgende dag de beëdiging van de le den van het kabinet plaats zal kun nen hebben. Ned. Clir. Plattelands Jongeren Bond RAALTE, 7-5. Op zaterdag 12 mei a.s. organiseert de Nederlandse Christelijke Plattelands Jongeren Bond haar landelijke ontmoetings dag, de Cépéjade, in „De Leeren Lampe" te Raalten. Op deze dag, die geheel in het te ken zal staan van de milieu-proble matiek, zullen in de morgenuren di verse bekende sprekers o.a. mevr. Bongers-Veenman. ir. Stork, dhr. B. v. d. Lek en vele anderen het woord voeren. In de middag zal met medewer king van de sprekers en andere des kundigen het gebrachte van die morgen in groepen worden uitge werkt o.a. rollenspel, cabaret, muur krant enz. OAK BROOK, ILLINOIS. Bernard A BarneyGill was het miljoenste lid van de internationale associations van Lions Clubs. Dit werd bekend gc- maakt door de president George Friedrichs te Anexy (Frankrijk). Lions International, is vóór Rotary, 'de grootste „service clubter wereld, met 2G000 clubs in MS landen en de eerste organisatie, die een miljoen leden telt. Burgemeester Schouwenaar merk te op. toen de stadhuisplannen wer den gerealiseerd ook al met de om geving rekening is gehouden. Hieron der vielen de panden aan de Koren markt, waarvan "t bewuste pand een onderdeel vormt. Dit pand beneemt 't uitzicht op de fraaie gerestaureerde achtergevel, en wat de prijs betreft, er is een deskundig taxatierapport. „Brengen we dit bedrag terug t.o.v. andere panden in het centrum dei- gemeente, dan mag dit een accepta bele prijs genoemd worden", aldus de voorzitter. Wat de verdere plan nen betreft, zullen b. en w. de raad een plan voorleggen. De heer C. de Munnik vond dat de gemeente maar snel moet beslissen tot aankoop ge zien de jacht op tweede woningen. ,,Als we wachten zal de prijs zeker nog hoger worden; op de huidige be woners zal geen pressie worden uit geoefend, maar er zal wel medewer king worden verleend voor andere woonruimte. Met de stemmen van de heren A. C. Dalebout en J. J. Klaasse tegen werd besloten tot aankoop van het pand. Havenreglement Bij de vaststelling van het haven reglement voor de jachthavens be pleitte de heer J. J. Klaasse een grondig toezicht op de vervuiling van het water. Hij stelde voor dat de havenmeester plasticzakken uitreikt opdat het vuil wordt afgeleverd en niet in de Grevelingen wordt gede poneerd. De voorzitter zei hier vierkant achter te staan en deelde mede dat STAAL vanaf f215,- GOUD vjinaf f375,- jb' Havenplein 1 ZIerlkza» TeL (01110) 2443 SS 30c ANÏ1MN Op 23 mei a.s. zal de postadministratie van de Nederlandse Antillen een serie van drie bijzondere postzegels zonder toeslag uilgeven ter herdenking van het feit dat honderd jaar geleden de eerste postzegelemissie van de An tillen plaatsvond. De serie zal verkrijgbaar zijn t.e.m. 22 mei 1974. Voorstellingen: reproduktie van de beeltenis van Koning Willem III van de in 1873 uitgegeven postzegels; brievenbesteller bezig met de bestelling; em bleem van de posterijen van de Nederlandse Antillen. (Slot) Zeelieden in het noorden van de Atlantische Oceaan zagen tien maal zoveel ijsbergen als gewoonlijk, Canada had meer ijs, dat pas net zo laat wegsmolt als in 1950. In Phoenix (Arizona) viel de eerste drie maanden geen druppel - voor het eerst sinds 96 jaar - maar in oktober viel er zoveel als in dezelfde periode niet was gebeurd. Ook was het in 96 jaar niet zo warm geweest als op de 1ste augustus: 46,7 graden. De orkaan „Agnes" vernielde tussen 14 en 23 juni het hele oosten van de V.S., doodde 122 mensen en richtte voor 3,5 miljard dollar schade aan, allemaal absolute records. Australië onderging zijn heetste zomer en koudste winter, met een nieuw kouderecord van 13 graden onder nul, gemeten in juni in Bothwell. De eilanden hebben nog nooit zo vroeg een orkaan gezien als de „Bege" die Fidji in oktober teisterde en 14 doden eisten. Op de Philippynen kwamen drie orkanen achter elkaar, in juni, die 483 doden veroorzaakten. Over Japan woedde op 7 juni een storm die 50 boten deed ver gaan en 86 zeelieden doodde. Tussen 7 en 13 juli verloren 464 mensen het leven tengevolge van buitengewoon zware regenval, in Tosaya- mada viel in 24 uur 652 millimeter. Ook in Hongkong regende het hard tussen 16 en 18 juni: 652 millimeter, evenveel als in 1883, Er waren meer dan honderd doden. In Seoel viel tussen 18 en 19 augustus een derde van de jaarlijkse regenhocveelheid. Meer dan 500 personen verloren daardoor het leven. India registreerde in mei en juni een grote hittegolf (750 doden in Uttar Pradesj en Bihar). Perzië daarentegen vestigde een nieuw kouderecord: 36 graden onder nul, op 13 februari gemeten te Saqqez en Rya in het westen van het land. De Golf van Oman kreeg drie maal meer regen dan het jaargemiddelde. In Afghanistan sneeuwde het uitbundig, nadat het land drie jaar lang een ongekende droogte had meegemaakt. Die sneeuw veroorzaakte lawines en overstromingen, waardoor 130 mensen het leven lieten en duizenden dakloos werden. t TERNEUZEN, 7-5. In verband met het drukken van valse twintig dol lar-biljetten heeft de gemeentepoli tie in Terneuzen, in samenwerking met de afdeling falsificaten van de centrale recherche te Amsterdam, maandagmiddag vier personen aan gehouden. Deze zijn: de 34-jarige broers F. O. V. en J. F. V., caféhouders te Ter- neuzen, de 34-jarïge autohandelaar G. J. v. d. B. uit Kloosterzande en VLAARDINGEN, 7-5. - Voor de vierde keer binnen zes weken zyn de beweners van Vlaardingen belaagd door een vieze stank. Tussen zondag avond 22.30 uur en maandagmiddag 12.00 uur bereikten de Centrale meld en regclkamer van Rijnmond ruim honderd klachten over een „smerige rubberlucht". Verscheidene bewoners van het veel geplaagde stadje langs de Nieu we Waterweg kwamen zelfs in hel holst van de nacht hun bed uit om Zal V.V.V. in de toekomst het roer niet mceten omgooien of althans wat moeten bijstellen en zich meer moe ten gaan toeleggen op zijn recitieve taak, het verstrekken van informa ties, maar vooral het kwalitatief verbeteren van de accomodaties het optimaal gebruik van de receptieve mogelijkheden, buiten het hoofdsei- zocn. Stoomwals Schreef een Delftse student niet juist dezer dagen in een Zeeuws blad over, de stoomwals die over de pro vincie gaat, nu bouwondernemers van zomerhuisjes, hun aktiviteilen naar Zeeland hebben verlegd. Meer voorlichting aan de eigen be volking zag de voorzitter als een duidelijke taak, voor de V.V.V.'s, de 47-jarige F. v. H., landbouwer te Goes. Enge tijd geleden werd in Kloos terzande de slager M. E. aangehou den, verdacht van het drukken van valse twintig dollar-biljetten. In de zelfde tijd werden ook in Oegstgeest arrestaties verricht. In de schuur van de slager trof de politie een druk pers aan en 2100 van de in totaal 3700 gedrukte valse biljetten. De overige 1600 biljetten werden in Am sterdam gevonden. over de penetrante geur te klagen. De stand kwam ook nu weer uit de derde petroleumhaven, die tegen over Vlaardingen ligt. Schepen wa ren hier bezig met het overpompen van butyldehyde. Volgens Rijnmond is deze chemische stof vrijgekomen toen de slangen tussen beide schepen werden losgekoppeld. Het Vlaardingse gemeentebestuur overweegt - evenals na de beruchte stankgolven van eind maart en begin april - een klacht in te dienen bij de officier van justitie in Rotterdam. omdat de eigen bevolking nog zo onwetend is, wat betreft de toeristi sche mogelijkheden in eigen provin cie. Nauwlettend moet ook nog worden nagegaan, hoe de nieuwe structuur van de V.V.V. in Zeeland, nu beli chaamd in de Streek V.V.V.'s in de praktijk werkt. Dienstverlening aan de toerist, blijven een van de be langrijkste taken. De manier waarop deze dienstverlening gestalte krygt kan echter veranderen. Het jaarverslag over 1972 waarin veel statistisch materiaal is verwerkt werd goedgekeurd, terwijl jaarreke ning en balans over 1972 eveneens goedkeuring verkregen. Het voorde lig saldo van de rekening was f 4268.97. terwijl de aan de orde ge- Drs. R. Zijistra geen staatssecretaris Wij vernemen dat drs. R. Zijlstra te Oosterland officieel gepolst is de funktie van staatssecretaris te ver vullen in het nieuw te vormen kabi- ne-Den Uyl. Betrokkene heeft echter hel verzoek van de hand gewezen. Rode Kruis-onderscheiding voor mr. J. J. v. d. Weel Aan de vooravond van de 8e mei -Wereld Rode Kruis-, Halve Maan-, Leeuw- en zon-dag, zijn maandag op het hoofdbureau van het Neder landse Rode Kruis in Den Haag on derscheidingen uitgereikt aan Neder landers, die zich bijzonder verdien stelijk hebben gemaakt voor het werk van het Rode Kruis. De hoogste onderscheiding, het Kruis van Verdienste, werd toege- uit Middelburg. Mej. Tjeenk Willink uit Den Haag, mr. F. R. Crommelin uit Holten en mr. J. J. van der Weel uit Middelburg. Mej. Tjeenk willink heeft zich de afgelopen jaren per soonlijk dikwijls voor (de principia van) het Rode Kruis ingezet, aldus een mededeling van het Rode Kruis. De heren Crommelin en Van dei- Weel hebben als kringcommissaris, resp. in Overijssel en Zeeland, sterk de uitbouw van het Rode Kruiswerk in hun provincie bevorderd. De on derscheidingen werden uitgereikt door jonkheer G. Kraijenhof, voor zitter van het Nederlandse Rode Krüis. ZIERIKZEE U.V.V. bejaardenbijeenkomst Cp maandag 14 mei, organiseert de U.V.V.-afdeling weer een bijeen komst voor bejaarden in het her vormd verenigingsgebouw. Mede werking zal ditmaal worden ver leend door de Kon. Harmonie „Kunst en Eer". Afd. Ned. Rode Kruis Heden (dinsdag 8 mei) vindt in het hervormd verenigingsgebouw de jaarvergadering plaats van de afde ling Zierikzee van het Nederlandse Rede Kruis. Gp deze vergadering zullen E.H.B.O.-diploma's worden uitgereikt. De bestuursleden mevr. P. W. J. Alofsen-Hillebrand, mevr. A. Flikweert-Bolijn en de heer D. v. d. Doel zijn aftredend als be stuurslid maar herkiesbaar. „Flitsen" uit het buitenland TRIPOLI. In verscheidene delen van Libië zijn maandag „Volkscomi- té'séé gekozen, die overal het over heidsbestuur, en het bestuur van scholen, fabrieken, en universiteiten zullen overenemen. TOKIO. Het westen van Japan is dinsdag door stortregens en storm geteisterd en volgens de eerste be richten zyn er minstens vyf doden, vermisten en honderden die hun wo ningen hebben moeten verlaten. On geveer 850 huizen in Nagasaki staan onder water en wegen en spoorlijnen rondom de stad zijn versperd. JERUZALEM. De Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft maandag in een televi sietoespraak president Anwar Sadat opgeroepen aan de onderhandelings tafel te gaant zitten om tot een com promis te komen en de impasse in het Midden-Oosten te doorbreken. GUADALAJARA (Mexico). De Amerikaanse consul-generaal in Guadalajara, Mexico, Terrance Leonhardy, is door zijn ontvoerders vrijgelaten. Dit is van officiële zydc n Mexico meegedeeld. De consul-ge neraal werd in vrijheid gesteld in ruil voor dertig politieke gevangenen die zondag op Cuba zyn aangeko men. stelde begroting 1973 weer een te kort vertoont van ruim f 15.000.-. Contributieverhoging Tegen de voorgestelde contribu tieverhoging van 10 lew am wel enige morrende reactie, maar het ken volgens het bestuur niet anders, de geldontwaarding, maakte dit noodzakelijk Gewone leden gaan in 1974 f 8.25 aan contributie betalen. Afscheid werd genomen van de bestuursleden, die door de andere bestuursstructuur van de Provinciale V.V.V. moesten aftreden. Dit waren voor Oost-Zeeuws- Vlaanderen de heren A. Th. Dema- nez en D. M. Hollaard, voor Schou- wen-Duivcland, de heren .J. C. Hanse en M. K. Romeijn, voor Walcheren A. Imanse en jhr. H. M. Bogaardt, voor West-Zeeuws Vlaanderen de heer Van Liere. De heer Hanse was in het bestuur sinds 3 mei 1969. de heer M. K. Ro meijn echter al van 1 april 1967, hij was zelfs 2e penningmeester en 2e secretaris. Apart stond de voorzitter stil bij het aftreden van de heer A. de Kam Vrouwenpolder, die wegens zijn in drukwekkende staat van dienst (vanaf 1957) werd benoemd tol ere lid. Hij kreeg een oude gravure van Middelburg als aandenken. Dinsdag 8 mei Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Rode Kruis-ver- gadering, 8 uur. Scharendijke Gemeentehuis, 19.30 uur. vergadering gemeenteraad Middenschouwen. Donderdag 10 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur Herv. Vrouwengroep „Wees een Ze gen". Vrijdag 11 mei Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Zeeuws Or kest en trio Louis van Dijk Haamstede Recreatiezaal Geref. kerk, 20.00 uur ledenvergadering Chr. Nat. Onder wijs. Burgli Kantine sportpark „Van Zuyen", 19.15 uur, film. Maandag 14 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, ontspanningsavond voor de bejaar den, (U.V.V.). Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, bejaardenbijeenkomst U.V.V. Woensdag 16 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Dodenrit van zesjarige STADSKANAAL, 7-5. In het Aca demisch ziekenhuis in Groningen is de zesjarige jongen Han Wubbels uit Stadskanaal overleden. Hij werd za terdagmiddag levensgevaarlijk ge wond toen hij. rijdende op een brom fiets, de macht over het vervoermid del verloor en tegen een flat aan reed. Hij viel tegen het kozijn van een keldervenster en liep daarbij zwaar hersenletsel op. Een grotere jongen uit de buurt, in het bezit van een brommer, liet andere (jongere) kinderen daarop wel eens rondjes draaien op een grasveld. Han mocht zaterdagmorgen ook even rijden, waarbij hem summier de te verrichten handelingen werden uit gelegd. Veehouder gedood tijdens het melken ALPHEN AAN DE RIJN, .8-5. De 40-jarige veehouder Th. N. Schoon- derwoerd is maandagavond in zijn woonplaats Alphen aan de Rijn door elektrische stroom getroffen en om gekomen. De man was bezig met een elek trische melkmachine zijn koeien te melken. Hij maakte daarbij gebruik van een defekt verlengsnoer. VERKOPING Een geelkoperen antieke vijzel met stamper is - laten we eerlijk zijn - nooit weg en een linnen kan met deksel en houten greep ook niet en, als we nu toch bezig zijn, laat dan genoemd een grote zeskantige polychroom porseleinen schotel. Dat liep ik de afgelopen dagen te beden ken en nog veel meer natuurlijk, xvant de gedachten gingen ook uit naar vijf bronzen danseresjes, en naar oude tabaksdozen, en een hor loge „niet mechaniek" en naar oude landkaarten. Maar het is er allemaal niet van gekomen, want - uls met zoveel dingen in dit leven - tijd en geld zijn vaak de bepalende zaken. Thuis heb ik een redelijk „over- loopje" en daar had dan mooi het schilderij uit de Hollandse school: „Zeilschepen in woelig water" kun nen hangen. Dat zou een verdraaid aardig effekt hebben opgeleverd en natuurlijk in de woonkamer het stuk van Matheas Terwesten. Met opof fering van het vakantiegeld had het gekund, want het ging op de Zierik- zeese veiling voor het ongelofelijk koopje van negen honderd gulden tjes. Waarom zo'n zacht prijsje, vraag je dan. Misschien de voorstel ling, vraag je dan: een (toch) kuise vrouw, met de boezem zo fraai uit het keurslijf. Misschien - dachten de belangstellenden „toch een beetje „té" als de wanden bewonderd wor den tijdens een verjaardagsfeestje. Ten onrechte dan. Enfin, hoe dat allemaal zij, een- mens kan ook best blij zijn met een Louis Seize - rijtuigspiegeltje en waarom hebben we onze echtvrien din niet elf fluirglazen op voet en vijf wijnglazen' kado gedaan? Dat is gewoon een gemiste kans. Ze was ook best content geweest met die fraai geslepen kristallen karaf en zes glaasjes, maar een man heeft al tijd gedachten te kort; zeker in dit geval met die dwaze affektie voor twee vazen van porcelain de vieux Bruxelles en vijf grote gekleurde ka binetkommen. Als men (maar zo was het niet) nu toch wat onthand had gezeten met een mahoniehouten Engelse staande klok met beschilderde wijzerplaat, dan was dezerzijds daar wel een op lossing voor geweest. Het is alle maal maar gekheid vrienden; er was zoveel moois, op die tweedaagse Zie- rikzeese antiekveiling, dal ik snel in de geest naar de lonbewoner Dioge nes ben gevlucht, gedachtig aan diens wijsheid: „wat is er veel dal ik. niet nodig heb", maar daar krijgt men natuurlijk geen antieke schil derijen mee aan de wand. Jammer! SCHIEREILANDMAN Vergadering te Vlissiiigen VLISSINGEN, 4-5. In het Grand Hotel Brittannia te Vlissingen hield als gemeld de Prov. Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer vrijdag middag 4 mei haar jaarvergadering onder leiding van de heer mr. H. Bruin. In zijn openingsrede meende mr. Bruin een waarschuwende vinger te moeten opsteken tegen de gang van zaken, zoals die in sommige V.V.V.'s nog wel wordt nagestreefd, maar die toch langzamerhand een verontrustende zaak is geworden. Het aantrekken van zoveel mogelijk vcrblijfsrccreanten leidt er toe, om overal zoveel mogelijk zomerhuisjes te bouwen, grote en kleinere campings in te richten, alles voor de „bouwer" om er zoveel moge lijk aan te verdienen, maar tot onherstelbare schade aan millicu en land schap.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2