NIXON AKKOORD MET ONAFHANKEUJK ONDERZOEK Rijnwater is heel erg slecht geworden AFRIKAANSE WAARSCHUWING Strijd in Libanon weer hevig opgelaaid Z.L.M.-MANIFESTATIE - 21, 22, 23 JUNI - VAN FORMAAT I r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 mei 1973 129ste jaargang Nr. 21280 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 °/o B.T.W. In dit nummer: Hoge prijzen op tweede antiekveilingdag Het Watergate-sclmndaal WASHINGTON, 7-5. De regering-Nixon lieeft zich maandag akkoord verklaard niet de benoeming van een onafhankelijk jurist, die het onderzoek moet lei den in het Walergate-schandaal. Vele leden van het Amerikaanse Congres hebben om een onafhankelijk jurist verzocht - zoals bijvoorbeeld een hoogleraar in de rechten - om te vermijden dat het Witte Huis het onderzoek naar het afluisterschandaal blijft controleren. De nieuwe minister van justitie, Elliot Richardson, die het nieuws aankondigde, zei dat hij al naar de juiste man aan het zoeken is. Er zou echter wel enige tijd mee gemoeid kunnen zijn. Nixon niet op de hoogte? Intussen heeft het Witte Huis rond uit ontkend dat president N.ixon van tevoren afwist van de Watergate-af faire, dat hij bepaalde zaken in de doofpot wilde stoppen en dat hij cle mentie had aangeboden aan verdach ten in ruil voor verzwijging' in de rechtzaal. De ontkenning volgt in. het licht van uitlatingen van oud-adviseur van het Witte Huis, John Dean, dat de président op de hoogte was van po gingen de betrokkenheid van het Witte Huis bij het schandaal in de doofpot te stoppen. De ontkenning werd met Nixon's instemming gege ven door Gerald Warren, plaatsver vangend persman van de president. Warren vertelde dat het Witte Huis als algemeen beleid aanhoudt DUSSELDORF, 7-5. Constateerde de Internationale commissie van wa terleidingbedrijven in het stroomge bied van de Rijn (I.A.W.R.) in 1971 dat de Rijn slechter was dan ooit, het afgelopen jaar is de kwaliteit van het Rijnwater opnieuw achteruit gegaan. De cijfers in het maandag in Dus- seldorf gepubliceei'de rapport van de I.A.W.R. laten hierover geen twijfel bestaan. Het gehalte van de vervuilende stoffen is voor het overgrote deel ho ger dan voorgaande jaren. In 1972 trof de organisatie bij Lobith 25.000 ton olie, 12.500 ton zink, 3.000 ton chroom en 2.500 ton koper in het Rijnwater aan. BRUSSEL. De Europese Commissie in Brussel heeft besloten uit het Derde Europese Ontwikkelingsfonds een bedrag van 30.G miljoen gulden te schenken voor zeven projekten in Afrikaanse landen. Een van die schenkingen is hulp voor een nood geval. Het zuurstofgehalte van het water liep terug van 6,9 milligram per liter in 1971, tot gemiddeld 5,6 vorig jaar. Aan de bovenstroom van de Rijn in Zwitserland werd een zuurstofge halte van 11,6 gemeten. OOST-LONDEN, 7-5. De pi'emier van de Zuidafrikaanse Bantoestan Transkei, Kaiser Matanzima. heeft de regering in Pretoria aangeraden nu de verlangens van de negers in te willigen om een bloedbad in het land te voorkomen. De situatie, waarin een meerderheid een min derheid onderdrukt kan niet voor eeuwig getolereerd worden, zo zei hij op een bijeenkomst in de Zuid afrikaanse plaats Oost-Londen. geen commentaar te geven op be schuldigingen dat vroegere of hui dige medewerkers van het Witte Huis of van de regering bij de schan daalzaak betrokken zijn. Groot militair vertoon op verjaardag Israël JERUZALEM. 7-5. Met dc grootste militaire parade uit zijn geschiede nis heeft Israël maandag zijn 25ste verjaardag gevierd. Voor honderdduizenden toeschou wers in Jeruzalem werd zowel in de lucht als op de grond een groot scheeps militair vertoon opgevoerd, het eerste sinds vijf jaar in Israël. Op een eretribune zaten president Zalman Zjasar, oud-premier David Ben-Goerion, premier Golda Meir, minister van defensie Mosje Dajan, en de chef van de generale staf Da vid Elazar onder een metershoge zevenarmige kandelaar - het wapen van de staat Israël - en een zee van witte vlaggen met. blauwe Da vidsterren. Volgens het Israëlische persbureau ITIM zijn de afgelopen dagen uit veiligheidsoverwegingen 200 Arabie ren in de bezette gebieden gearres teerd om incidenten tijdens de fees telijkheden te voorkomen. Tijdens de parade deed zich geen enkel incident voor. Russische reis prinselijk paar op t.v. HILVERSUM, 7-5. Radio en tele visie zullen tussen 10 en 24 mei aan dacht besteden aan het bezoek dat prinses Beatrix en prins Claus in die periode aan Rusland brengen. Jan Zindel zal voor een aantal ac- tualiteitenrubrieeken van de omroe pen reportages van het bezoek ver zorgen. Verder zendt de NOS-radio zaterdag 19 mei van 14.45 tot 15.20 uur een uitgebreide reportage over het. bezoek uit. De NOS-televisie zal in de journaal-uitzendingen verslag uitbrengen van de reis van het prin selijk paar. Akkoord bleek niels waard BEIROET, 8-5. Laat in de nacht dreunden nog schoten toen Libanese troe pen en Palestijnse commando's vochten in verscheidene delen van de hoofd stad van Libanon waar maandagavond de staat van beleg werd afgekondigd. De zwaarste gevechten schenen zich te concentreren in het gebied van het vluchtelingenkamp Bir Has san aan de weg naar het internatio- le vliegveld van Beiroet. Het leger dat ver-gaande bevoegdheden heeft gekregen, heeft censuur ingesteld op het nieuws over de botsingen. De gevechten braken om 22.00 uur plaatselijke tijd uit, enkele uren na dat de Libanese autoriteiten en de commado's - voor de derde keer se dert het uitbreken van de strijd vo rige week woensdag - een akkoord hadden bereikt ter beëindiging van het conflict. NAIROBI. De ministers van Oe ganda, die door president Idi Amin twee maanden verplicht met vakan tie waren gestuurd, hebben na hun terugkeer te horen gekregen dat ze hun departement zijn kwijtgeraakt. Het leger deelde mee dat plotse ling schoten werden gelost op leger- posities in Bir Hassan. Deze werden gevolgd door raket- en mortieraan vallen in alle delen van Beiroet en op het vliegveld, 5 km van de hoofd stad. Schaefer wil „woonbelasting" EINDHOVEN, 7-5. Het P.v.d.A.- Tweede Kamerlid Schaefer wil een „woonbelasting" invoeren voor men sen die boven de weistandsgrens le ven en die minder dan tien procent van hun belastbaar inkomen aan huur verwonen. Ook huiseigenaren zouden de P.v.d.A.-er niet van deze belasting willen vrijwaren. Hij zei dit maandag in Eindhoven tijdens een college voor studenten van de Bouwacademie. „Delta '73" te Kamperland GOES, 7-5. Iu de loop van baar nu 130- jarige geschie denis beeft de Z.L.M. vele tentoonstellingen op bet gebied van de land- en tuinbouw georganiseerd. Al weer geruime tijd geleden besloot in principe bet hoofdbestuur der Z.L.M. dat in 1973 wederom een land- en tuinbouwtentoonstelling gehouden zou wor den. Na de bevrijding alweer de achttiende. Daarna is het tentoonstellïngsbestuur, onder voorzitterschap van de heer S. J. van Langeraad te Kamperland, voortvarend aan de slag gegaan om het vele werk, dat aan het organiseren van een dergelijke manifestatie nu eenmaal verbonden is, gezamenlijk „rond" te krijgen. Als data voor de tentoonstellingsdagen werden donderdag 21. vrijdag 22 en zaterdag 23 juni vastgesteld. De Dienst der domeinen te Breda verleende voortreffelijke medewerking door het beschikbaarstellen voor deze tentoon stellingsdagen van de prachtig gelegen terreinen van 18 hectare aan het Veerse Meer, op de Schotsman-Ruiterplaat nabij Kamperland. T1EL. Niet zulk geweldig mooi weer, maar op het punt van bloesems en kleuren is de lieve lente er nu toch echt. Na veel koude voorjaarsdagen heb ben de bomen zich in de afgelopen dagen snel ontwikkeld. Hier een stukje BeUiwe in volle glorie. Nu, ruim zes weken voor de ope ningsdatum, zijn de voorbereidingen voor de tentoonstellingsdagen reeds in een vergevorderd stadium. Zo is de beschikbare overdekte expositie ruimte van circa 3500 m- geheel en die op het open terrein bijna geheel volgeboekt. Op het open terrein zul len op een netto-oppervlakte van circa 14.000 m-, praktisch alle grote werktuigenfirma's aanwezig zijn en een compleet overzicht geven van al datgene dat op het gebied van de moderne mechanisatie in de land- en tuinbouw aan de markt is. Gezamen lijk geven de 130 standhouders, ver tegenwoordigend enkele honderden merken en typen werktuigen en toe behoren, een inzicht in de moderne gemechaniseerde landbouw. Ook de ontwikkelingen in de re creatie-sector, zowel wat tweede wo ning, jachthavenbouw enz. betreft, wordt door een spectaculaire stand op deze tentoonstelling ingehaakt. Van de verschillende evenementen die deze tentoonstelling zal bieden, willen wij in het bijzonder vermel den de „Dag van het rund- en klein vee" op vrijdag 22 juni. Keuringen en demonstraties van rundvee, scha pen en geiten, demonstratie van de kampioenen en collecties fokdieren en gelegenheid tot het bezichtigen van collecties vleesvee enz., zijn er op die dag. 111 Transport de landbouw In de namiddag een werktuigen show met als onderwerp „Transport in de landbouw". En voor de zater dag als evenement de bekende „Zeeuwse dag van het paard", voor de vierde maal georganiseerd en dit maal in het kader van de Z.L.M.- dagen „Delta '73". Naast de keurin gen van de verschillende paarden- Vooral de commandokamer van de ,.J. Henri Dunant" is „niet, niets". De foto geeft een kijkje op het be dieningspaneel, dat de bediening mogelijk maakt van de modernste navigatiemiddelen en de interne communicatie. (Foto: Zierilczeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Hebben en niets geven is slechter dan stelen. Marie von Ebner-Eschenbach WAT UdT VI BILT en ponyrassen in de ochtenduren, volgt 's middags een bijzonder ge varieerd programma met spring- nummers, voltige, dressuur, 16-span trekpaarden, rassendefilé, parade, enz. De zaterdag wortit besloten met een muzikale show door het fanfare corps met drumband en majoretten- peloton van „Togida" uit Hekelin gen. die een spectaculair hoor- en schouwspel zullen verzorgen. Z.L.M.-activiteiten Door de Z.L.M. zelf wordt in een groots opgezette stand, ondergebracht in een paviljoen van ruim 800 m-, in samenwei'king met alle Z.L.M.-in- stellingen, Bond van Plattelands vrouwen afdeling Zeeland en Platte landsjongeren Zuid, een overzicht gegeven van de vele aktiviteiten van de organisaties en instellingen. In dit paviljoen zal tevens een maquette van het Deltagebied worden ge plaatst. Op bijzonder instruktieve wijze wordt daarin de werkzaamhe den uitgebeeld en o.m. de getij wer king getoond. Voorafgaand aan /de tentoonstel lingsdagen wordt op woensdag 20 juni voor de Z.L.M.-leden en begun stigers te Goes een Z.L.M.-dag geor ganiseerd. Twee (loden bij autobotsing ZWOLLE, 8-5. De 31-jarige A. Dam huis en de 20-jarige K. van Erkelens. dakbedekkers uit Steenwijk, zijn dinsdagochtend om het leven geko men na een autobotsing op de dijk van het Apeldoornsch Kanaal in Wa penveld (gem. Heerde). Een tweede inzittende in de auto die werd be stuurd dor Damhuis, de 44-jarige D. Elschot, werd naar een ziekenhuis te Zwolle gebracht. Verwachting tot woensdagavond: Aanboudend koel Vrij veel bewolking met plaatselijk regen of een bui; matige tot krach tige westelijke wind; minimumtem peraturen ongeveer 6 graden, maxi ma morgen rond 13 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 11 uur. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 "procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 9 mei. Zon op 4.56, onder 20.18. Maan op 11.46, onder 1.45. 10 mei. Zon op 4.55, onder 20.19. Maan op 13.04, onder 2.05. Eerste kwartier: 9 mei (13.07). HOOG- EN LAAGWATEK Zierikzee: Hoogwater Laagwater 9 mei 8.13 20.34 1.34 14.13 10 mei 9.18 21.41 2.43 15.25 Doodtij: 11 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een complex lagedruksysteem boven de Noordzee trekt langzaam naar het oosten weg en vult daarbij snel op. Aan de rand van dit systeem ontwikkelde zich boven noordwest- Frankrijk 'een aktieve onweerssto ring, die maandagavond in het zui den van ons land voor flinke buien zorgde. Plaatselijk werd 15 mm neer slag afgetapt. In de noordelijke pro vincies kwam weinig bewolking voor. Bij weinig wind was derhalve de nachtelijke uitstraling groot. In Gro ningen en Friesland kwamen mini ma voor van nul graden. Een zwakke rug van hoge lucht druk bracht dinsdag rustig weer. Verwacht wordt dat deze rug dins dagnacht ons land passeert. Woens dag zal een daaropvolgend front, be horende bij een IJsland-depressie, voorbijtrekken, zodat het weer zijn wisselvallige karakter zal behouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1