POLITIEKE GEVANGENEN LIT MEXICO IN HAVANNA Jongen 5 jaar opgesloten in hondehok Nixon op de Bahama-eilanden Watergate-schandaal kan 1 eiden tot aftreden van pres. Nixon Nog meer vuile was in Washington AANVRAAG ONDERWIJS OP G.G. NIET ONTVANKELIJK FELKE AANBOUWKEUKENS U B EL LR AM A l/ULI i' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 7 mei 1973 129ste jaargang Nr. 21279 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 "/o B.T.W. In dit nummer: Geslaagde Si'll('l ftliOCk -H ('ItOflll Vrijgelaten in ruil voor ontvoerde Amerikaanse consul MEXICO-STAD, 6-5. De Mexicaanse regering heeft zondag dertig politieke gevangenen naar Havanna laten vertrekken. De guerillos van het revolutionaire volksleger hadden hun vrijlating geëist in ruil voor de door lien ontvoerde Amerikaanse consul in Guada lajara, Terrance Leonhardy. HAVANNA. Het vliegtuig met de 30 politieke gevangenen die de Mexicaanse regering heeft vrijgela ten is zondagavond in Havannna aangekomen. Onder de vrijgelatenen bevinden zich leden van het linkse revolutio naire studentenfront die in januari 1972 waren aangehouden op beschul diging van roof, samenzwering en onwettig wapenbezit Drie van hen verklaarden voor hun vertrek uit Mexico dat zij van hun verblijf op Cuba gebruik zouden maken om zich militair voor te bereiden op hun te rugkeer naar Mexico om daar de Orkaan teisterde Kiel KIEL, 6-5. Kiel aan de Oostzee is zaterdagavond laat getroffen door een orkaan. Er is een dode en een aantal personen liep verwondingen op. Daken werden van huizen gerukt en auto's door de lucht gezwiept. De omvang van de materiële scha de is nog niet vastgesteld maar loopt volgens de politie zeker in de miljoe nen mark. strijd tegen de regering voort te zet ten. Herdenking doden in Israël JERUZALEM, 6-5. De Israëliërs hebben zondagmorgen twee minuten stilte betracht om hun landgenoten te herdenken die in de oorlogen ge vallen of bij terroristische aanslagen om het leven gekomen zijn. De ar beiders legden het werk neer en het verkeer kwam volledig tot stilstand. De mensen kwamen uit hun auto's, om staande de doden te herdenken. Margarine iets duurder DEN. HAAG, 5-5. De margarine wordt met ingang van heden (maan dag) 2 cent per pakje van 250 gram duurder. De verhoging is volgens de margarinefabrikanten het gevolg van de aanhoudende stijging van de grondstoffenprijzen. Deze stijging HAMBURG, 6-5. In een buitenwijk van Hamburg is zaterdag bij toeval een 15-jarige jongen, André R., ont dekt die door zijn ouders al vijf jaar in een hondehok van enkele vier kante meters opgesloten werd ge houden. Het echtpaar van 37 werd aangehouden. Volgens de politie verklaarden de ouders dat zij hun kennelijk zwak zinnige zoon, „in het belang van het hele gezin'" hadden opgesloten. Het kind kon geen verstaanbare zin ui ten. Een arts constateerde dat het ernstig psychisch letsel had opgelo pen van de behandeling. Gebleken is dat verscheidene buren op c^e hoogte waren van de toestand maar niet ingrepen. Een andere gevangene, de 26-ja- rige Jose Luis Saussi, zei niet blij te zijn met zijn vrijlating. Hoewel hij degenen die hem uit de gevangenis hadden gehaald dankbaar was, zou hij proberen zo spoedig mogelijk naar Mexico terug te keren omdat zijn vrouw een kind verwacht. KEY BISCAYNE, 5-5. President Nixon van de Verenigde Staten is zaterdag uit Key Biscayne in Florida vertrokken naar de Bahama-eilan den, waar hij uitrust ten huize van een bevriende industrieel. Hij is in gezelschap van zijn oude vriend C. G. Rebozo. WASHINGTON, 6-5. In een rede tot een gehoor van journalisten heeft Ralph Nader, de consumentenbeschermer in de Verenigde Staten, opnieuw gezegd dat het Watergate-afluisterschandaal zal leiden tot het aftreden van president Richard Nixon en nieuwe presidentsverkiezingen. Volgens Nader zal bij een volledige ontluistering van de regering ook vice-president Spiro Agnew het veld moeten ruimen en zal het president schap constitutioneel toevallen aan Carl Albert, voorzitter van de Ka mer van afgevaardigden. President Nixon moet naar aan leiding van het Watergate-schandaal zijn ontslag indienen om de republi keinse partij en de Verenigde Staten weer geloofwaardig te maken. Dit heeft Martha Mitchell, de echtgenote van Nixons vroegere mi nister van justitie, zaterdagavond verklaard in een telefoongesprek met het Amerikaanse persbureau United Press International Dokumenlen in kluis Nixons voormalige adviseur John Dean heeft vrijdag meegedeeld dat hij een document van 34 pagina's plus acht bijvoegsels in de kluis van een bank heeft gedeponeerd. Zijn advocaten hebben de sleutels van de saie overhandigd aan een rechtbank in Washington. Dean liet weten dat hij de documenten vóór zijn ontslag van afgelopen maandag uit zijn kan toor in het Witte Huis had gehaald en donderdag naar de kluis had ge bracht om „illegale vernietiging" van de stukken -te voorkomen. WASHINGTON, 5-5. De rekenka mer van het Amerikaanse congres heeft het Witte Huis er van beschul digd dat het een federale wet schond toen het met overheidsgeld een pro- pagandamap liet maken om in het congres aanhangige wetsontwerpen waarmee het niet instemde, te helpen kelderen. De rekenkamer van hel congres wees erop dat vorig jaar een wet van kracht werd die het rijksdien sten verbiedt met overheidsgeld pu bliciteit of propaganda te bedrijven voor of tegen in het congres aan hangige wetsbesluiten. De democratische senatoren Hum phrey en Muskie hebben het ministe rie van justitie om een onmiddellijk onderzoek gevraagd. NEERHAREN. Om te protesteren tegen hun arbeidsomstandigheden versperden Belgische binnenschip- pers het Albertkanaal in België met hun schepen, waardoor het ook voor Nederlandse schepen onmogelijk werd, verder te varen. Zij aan zij werden de Belgische schepen aan el kander gemeerd; doorgang was niet meer mogelijk. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Succes en mislukking grenzen i nauw aan elkaar. i i Austin j V/AT W VI BILT ZIERIKZEE. Nog een kijkje op de antiekveiling Koster, die zaterdag (er zijn 600 nummers) zijn begin beleefde en vandaag (maandag) wordt voortgezet. De indruk van zaterdag was er één van een vlotte verkoop, met prijzen die stevig waren, maar - volgens insiders - niet. uitzonderlijk hoog. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De schoolplannen te Bruinisse BRUINISSE, 5-5. In de plannen van de onlangs op gerichte stichting tot het verstrekken van onderwijs op gereformeerde grondslag te Bninisse om te Brui nisse een eigen school te stichten is een onverwachte tegenslag gekomen, nu b. en w. van Bruinisse meent dat de aanvraag niet voldoet aan de wettelijk daar voor gestelde eisen. Een aanvrage als de onderhavige dient te worden ingewilligd mits aan alle wettelijke criteria is voldaan. De meerderheid van b. en w. is van mening dat de aanvraag op één punt niet aan de wet voldoet. De aanvrage van genoemde vereniging is vergezeld van een 30-tal z.g. ouderverklaringen, vertegenwoordigende 50 leerlingen, genoeg voor het ope nen van een nieuwe school. Niet meetellen Maar volgens artikel 73 lid 4. mo gen niet worden mede geteld, leer lingen, die de door hen bezochte ge lijksoortige bijzondere school zou den verlaten, doch voor wie in die school, in het voor hen bestemde lokaal plaatsruimte zou blijven, ten zij de woning van die leerlingen meer dan vier kilometer van de door hen bezochte gelijkwaardige school verwijderd is en zij op het tijdstip van overlegging der verklaring, de door hen te verlaten school reeds gedurende zes maanden hebben be zocht. Dit houdt in, dat alle kinderen, die oij. de datum van aanvrage een bij zondere school voor gewoon lager onderwijs bezochten, van welke sig natuur dan ook, binnen een afstand van 4 km van hun ouderlijke woning en in de opgave zijn begrepen niet mogen worden meegeteld. Bij 37 kinderen, die op minder dan vier km afstand van een thans reeds bestaande christelijke school wonen is dat het geval. Achtentwintig van lijkheid voor het stichtingsbestuur om aan de Kroon te verzoeken om op grond van „gewichtige redenen" het getal van vijftig als vereiste te laten vallen en dat getal lager vast, te stellen, maar in het koninklijk besluit dat daarop betrekking heeft is aangetekend: „dat met name het feit, dat de appelerende kerkeraad van de Gereformeerde Gemeente te Nunspeet, de leer van zijn kerk aan de school gaande kinderen onderwe zen wil zien, niet als „gewichtige omstandigheid'' als bovenbedoeld aangemerkt kan worden. Beroep hen bezoeken de chr. basisschool te Bruinisse. B. en w. zijn dus op grond van het bovenstaande genoodzaakt, de aan vraag af te wijzen. Geheel los van de wettelijke vereisten staat de rich ting of leer welke aan het bijzonder onderwijs ten grondslag ligt. Artikel 73, lid 2, opent de moge- Van het recht om in beroep te gaan, indien de gemeenteraad be sluit om op formele gronden, de aan vrage af te wijzen, zal waarschijnlijk wel gebruik worden gemaakt. Dit moet binnen dertig dagen, nadat het afschrift van de raadsbeslissing ter kennis van het schoolbestuur wordt gebracht. Eén lid van het college van b. en w. is van mening dat de zaak nog verder moet worden onderzocht en dat deze „weigeringsmotivering" nog niet bij de stukken van de raad had moeten worden toegevoegd. bü xj in onze she^foo Hoge Kerkstraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265 Verwachting tot dinsdagavond: Koel weer Wisselend bewolkt: met plaatselijk enkele buien; tot matig of krach Ur toenemende noordwestelijke win^- minimumtemperaturen ongeveer vio) graden; maxima morgen rond d< tien graden. ig. Voor woensdag: ok Aantal uren zon: 5 tot 15. Min.-tempera turen: van ongeveei' normaal tot. 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 8 mei. Zon op 4.58, onder 20.16. Maan op 10.24, onder 1.20. HOOG- EN LAACWATER Zierikzee: 8 mei 7.18 19.39 0.30 13.01 HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 7-5. Het K.N.M.I. deelt mede: De koele oceaanlucht die za terdag over ons land uitstroomde heeft het afgelopen weekend ook de in Midden-Europa aanwezige warme lucht verdrongen. Alleen op de Bal kan en in Zuid-Italië werden zondag nog temperaturen tussen de 30 en 35 graden gemeten. Het \yeer in ons land kwam in middels onder invloed van een oceaanfront dat maandagmorgen het gehele land gepasseerd was. Het bracht op veel plaatsen langdurige regenval. Achter het front werd enigszins onstabiele lucht aange voerd, waarin enkele buien tot ont wikkeling kwamen. Een complex lagedruksysteem bo ven de Britse eilanden trekt, gelei delijk opvullend naar het oosten. De wind wordt bij ons noord-westelijk en blijft koude lucht aanvoeren waarin buien voorkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1