r~ tamboer (^renóboerin RESPEKT Het lager beroepsonderwijs C. Wandel en Zn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrytlag 4 mei 1973 Nr. 21278 BLIK DOOR HET WERELD Nixon verliest wat hij het liefste had De Watergate-zaak begint hoe lan ger hoe onfrisser te worden. Het is nu wel zeker dat de poging om door in braak en hei plaatsen van micro foons de geheimen van de Demokra- tische partij te weten te komen, be raamd is door lieden die Nixon zeer na staan. De vraag is alleen hoeveel Nixon ervan wist toen het gebeurde en hoe vroeg hij geheel op de hoogte is geraakt. Wat dit laatste betreft: in elk geval niet pas sinds kort. Toch heeft hij zeer lang alles gedaan wat mogelijk was om te voorkomen dat de details van de onfrisse spionage aan het licht zouden komen. Het is een beetje vreemd. De Wa tergate-affaire speelde tijdens de campagne voor de verkiezingen, waarvan vrijwel zeker was dat Ni xon ze op zijn gemak kon winnen. Het ivas daarom absoluut onnodig om het risiko van dergelijke onwet tige ondernemingen te nemen: het ri siko dat hij zijn goede naam ermee verspeelde. Nog daargelaten dal er weinig' ivetenswaards te ontdekken viel: er wordt wel gezegd dat de De- mokratische partij er nog nooit in is geslaagd een geheim langer dan een uur te bewaren. Manipulaties Maar ivat veel ergerlijker is voor de Amerikanen - het blijkt uit de duikeling van Nixon in de opinie peilingen - is dat de macht van het Witte Huis gebruikt is om te voor komen dat de vieze affaire onthuld werd. Denk aan het manipuleren met geld, uit een potje dift door. wetsont duiking was gevormd, om arrestan ten ertoe te bewegen liiyi mond te houden. Denk aan de wjzigering van Nixon aanvankelijk om *zijn \eigen mensen te laten getuigen. Wat aan vankelijk alleen maar een stupide politieke miskleun ivas van een paar overijverige Nixon-supporters, is daardoor uitgegroeid, tot een korrupt misbruik van machtbovendien nog met de president zélf er nauw bij betrokken. Ook anderen Meer Amerikaanse presidenten hebben last gehad met schandalen in hun direkle omgeving. Warren Har ding is een befaamd voorbeeld met hel Teapot Dome schandaal, een zaak van olierechten waarmee naar hartelust werd gesjoemeld. Maar voor Harding kan het excuus gelden dat hij een vrij zwakke figuur was, die niet tegen zijn kornuiten opkon. Eisenhouwer heeft de kwestie- Ad ams gehad. Tot zijn verontschul diging kan men aanvoeren dat hij politiek nu eenmaal niet al te door gewinterd -was. Geen van beide excuses gaan voor Nixon op. Er is voorheenkpiet, enige spot gekeken naar de mamier waarop hij in Washington iverkt: vrijwel al leen met een stel direkte adviseurs, vaak achter de rug van tijn ministers en departementen om. Denk aan Kissinger in de buitenlandse poli- Hek. De reeks adviseurs met voorop zijn stafchef van hel Witte Huis, Bob Haleman, regeldenvrijwel alles en Centrale verwarming Zflt HOUW centralkyverwanning O Vraagt; vrijblijvend offerte SAMAN-DEURLOO Sint Domusstraat 43 - Zierikzee Telefoon 3260 Ver pJ ie li te periodieke autokeuring gewenst DEN HAAG, 3-5. Een verplichte periodieke keuring van voertuigen in Nederland is gewenst en vereist met een hoge prioriteit. Een wetsvoorstel hierover zal zo spoedig mogelijk worden gereed ge maakt, terwijl tevens voorbereidin gen worden getroffen die direct van belang zijn voor de invoering van de verplichte keuringen. In dit verband zal binnenkort een stichting wórden opgericht, die zich zal gaan bezighouden ^net. het ont werpen van plannen voor1 de opbouw van een landelijk goed 'gespreid nel van keuringstations en de hiervoor in aanmerking komende keuringsin - stanties. Nixon sprak vaak over zijn departe menten of deze bureaukratie zijn te genstander was inplaats van zijn dienaar. Een kleine merkwaardigheid van de persoon, zo werd dit vroeger voornamelijk beschouwd. En ook de afstand die Nixon zelf en zijn „Prui sische garde" (zo geheten naar hun Duitse namen: Haldemann, Ziegler en Ehrlichmann) steeds bewaarde ten opzichte van het parlement. Zwaar op de maag De Watergate-affaire laat dit alles ineens in een ander licht zien: de neiging om buiten ieder om te wer ken, alles in het Witte Huis te be slissen en te bedisselen wordt nu meer en meer gezien als ook een me thode om de door de grondwet vast gestelde kontrole-middelen te ontlo pen. Als een poging om als een soort potentaat zo diktatoriaal te regeren als hij maar voor elkaar kan krijgen. Dit is iets wat Amerikanen zwaar op de maag ligt. Want korruptie wordt aanvaard als iets onvermijdelijks, omdat mensen nu eenmaal zwak zijn en de rechter is ervoor om daar een eind aan te maken. In dit opzicht ivordt de Watergate-zaak desnoods nog geaksepteerd. Het proberen de hand te lichten met de grondwet, die juist zeer zorgvuldig is uitgekiend om te voorkomen dat hetzij de pre sident hetzij het parlement teveel macht zou krijgen, wordt niet geak septeerd.. In de praktijk heeft Nixon er wei nig last van. Hij is gekozen, zou geen derde ambtstermijn mogen vervul len, al wou hij. Maar Nixon, die zich er al mee verzoend heeft dat men hem niet bemint, stelt er wel prijs op dat men hem respekteerd. En juist dit respekt heeft hij goeddeels ver loren. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HOENDERLOO. Het bestuur van de Vereniging Vrienden van de Ho ge Veluwe, welke vereniging in ok tober a.s. 25 jaar bestaat, is met zorg vervuld over het feit, dat hoewel het aantal bezoekers aan het Nationale Park de Hoge Veluwe steeds toe neemt, het aantal „echte natuurlief hebbers'' relatief afneemt. RIJSWIJK-ROZENBURG. Holland Bulk Transport, die tot de Neder- landsche Scheepvaart Unie behoort, heeft bij de Rijn-Schelde-Verolme groep een tanker van 318.000 dwt. ton besteld voor het vervoer van ru we olie. ALMELO. Almelo telt zestigdui zend inwoners. De zestigduizendste is Danny Harold de Witte, zoon van chauffeur U. C. de Witte en zijn vrouw R. de Witte-Witzand. Het is hun eerste kind. UTRECHT. Er is behoefte aan spe ciale tehuizen voor oudei'e zwakzin nigen. Dit concludeert een rappox*t van de commissie „ouder wordende zwakzinnige" van het nationaal or gaan Zwakzinnigenzorg. Vijf ox-gani- saties hebben al plannen voor zo'n tehuis bij het ministerie van CRM ingediend. DEN HAAG. Een groep leden van het „Nederlands Palestina Komité" heeft ter gelegenheid van het 25-ja rig bestaan van de staat Israël bij de Israëlische ambassade in Den Haag gedemonstreerd om te protesteren ..tegen de behandeling van de poli tieke gevangenen in Israël". SOESTERBERG. Luitenant-gene raal G. van der Wolf. bevelhebber krachten, heeft op de vliegbasis Soesterberg het commando overge- dx-agen aan luitenant-generaal J. H. Knoops. Luitenant-genei-aal Van der Wolf. die-sinds 16 juni 1970 bevel hebber is geweest, gaat de dienst met pensioen verlaten. GRONINGEN. Woensdagavond hebben inbrekers een geldkistje ont vreemd uit een pand aan de Bedu- merstraat in Groningen. Het kistje bevatte bankbiljetten ter waarde van ongeveer elfduizend tot dertiendui zend gulden. DEN HAAG. Het tweede kamerlid ir. H. Vredeling (PvdA) heeft de Eu ropese Commissie gevraagd of het juist is dat de Sowjet-Unie, door van de 200.000 ton boter die zij tegen af- braakprijzen in de EEG koopt 50.000 ton door te leveren aan Chili, een voordeel van 9 miljoen gulden kan behalen. HARLINGEN. De weduwe van Si mon Vestdijk. Mieke Vestdijk-van der Hoeven, heeft in Hai'lingen een in brons gegoten joxxgensfiguur ont huld, dat een herinnering moet zijn aan de dichter en romanschrijver. KOUWENBERG alle t artikelen gebied Poststra^lt 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. Accountants- en assurantiekantoor acUda bfy^hankoop onroerend goed of bedrijf Lindenlaan 3 Telefoon 01870-3477 DEN HAAG. 3-5. Met ingang van het nieuwe, schooljaar zullen alle vormen van het lager beroepsonder wijs een viër-jarige cux-susduur kx-ijgen. Minister mr. C. van Veen (onderwijs) heeft dinsdagmorgen een nieuwe, de gehele inrichting van dit ondex*wijs omvattende regeling be kend gemaakt. Hij spi'ak over „een even omvangrijke als belangrijke operatie", waarbij meer dan duizend scholen en 340-350.000 leerlingen zijn betrokken. De uitbreiding' van de cursusduur met een- jaar noemde hij nodig om de leeiiingen een betere toerusting te geven op hun maatschappelijke positie. TWEEDE KAMER Erkenning theologische hogescholen DEN HAAG. 3-5. De Tweede Ka mer is zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met het regerings- voorstel om de graden en getuig schriften vaxx een aantal theologische hogescholen te erkennen, zodat die 'hogescholen gelijkgerechtigd zijn met de rijksunivex-siteiten en rijks hogescholen. Het betx-eft hier de beide Gerëfor- meerde theologische hogescholen te Kampen. de Christelijk-Gerefor- meerde Hogeschool te Apeldoorn en de Rooms-Katholieke theologische opleidingen te Tilburg, Amsterdam, Utrecht en Heerlen. Wal biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 5 MEI NED. I: Twee hoogtepunten biedt de eerste zaterdag in mei. Engels voetbal en Mies Bouwmans' quiz „Een van de acht". Om met het eer ste te beginnen: De VARA trakteert ons vanmiddag op eenrechtstreekse reportage van de finale-wedstrijd om de Engelse voetbalbeker. Tussen de krijtlijnen verschijnen de teams van Sunderland en Leeds United, welk laatste team de kans heeft voor de tweede maal in het bezit te komen van de felbegeerde bokaal. Op het voetbalspektakel volgt het kinder programma „Kijk naar je eige waarin o.a. een optreden van Pipo de Clown en een interview met Mies Bouwman. Om zeven uur volgt dan een aflevering van Coronation Street. Annie Walker heeft proble men met haar personeel. Na het journaal van acht uur staat de kijker dan weer de kivis „Een van de acht" te wachten, het amusante familie spel, waarin de kandidaten de meest doldwaze opdrachten krijgen. Het kwiswerk wordt vanavond omlijnd door een aantal prominente gasten, zoals Willeke Alberü, een groep ak- robaten van het circus Sarrasani en de Engelse zangeres Georgie Brown. Aan de VAR.A-uitzending komt een ei.nd met de aktualiteitenrubriek Achter het Nieuws. NED. II: Voor elk was wils biedt het NCRV-programma op het tweede net: film, sport en muziek. Het vier uur durend programma begint om zeven uur met een aflevering van „De geheime schatten der zee", met de belevenissen van de Franse avon turier Henry de Monfreid. Om half acht. volgt het eerste van de drie sportprogramma's en daarin onder meer een instruktïefilm met de voet baller George Best. Ook direkt na het journaal sport, nu voet bal aktiviteiten uit eigen land, Enge land en Duitsland. Uit de serie Worldpremière brengt de NCRV hierna de film „Wie was mr. Gri mes?" op de buis. Het verhaal gaat over een zwerver, die op zoek is naar geld en geluk. Vooralsnog zit het hem tegen, want hij komt op een gegeven moment oog in oog met een gewa pende schurk te slaan. Op de kop af veertien minuten duurt het program ma van Country-, western- en folk muziek. Te zien en te beluisleren zijn o.a. de Bluegrass Clodhoppers en The Tumbleweeds. Nogmaals een kwar tier sport gaal er over het scherm, voordat de jongens van het Farce Majeure-team hun opwachting ma ken. Het avondprogramma wordt afgesloten met cle rubriek Ander Nieuws. ZATERDAG 5 MEI NED. I: 10.00 Teleac: 14.4S Nieuws; 14.50 Voetbal; 16.45 Kijk naar je eige; 1S.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Coronation Street; 20.00 Jour naal; 20.20 Een van de acht; 22.20 Achter het nieuws; 23.10 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar: 1S.55 Nieuws; 19.05 De geheime schatten van de Rode Zee; 19.30 Sport; 20.00 Journaal; 20.20 Sport; 20.40 Wie was mr. Grimes?; 21.50 Country en wes- ternmuziek; 22.05 Sport: 22.20 Farce Majeure: 22.45 Ander Nieuws: 23.10 Journaal. ZONDAG 6' MEI NED. I: In totaal acht uur televisie biedt Nederland I op deze zondag. Het eerste programma na hel nieuws en het weekjournaal is om drie uur vanmiddag een aflevering van The Partridge Family, waarin moeder Shirley het danig aan de slok krijgt met twee van haar kinderen. Daarop volgt om half vier de NOS-Kiosk. De uitzending Interpellatie, kan de kij ker om kwart over vier verwachten. Het IKOR neemt, om vijf jiur de uit zending over, nadat Frits van Turen- hout ons de voetbaluitslagen heèft verteld. „Israël, land van belofte", is de titel van een Leerhuis-gesprek over de betekenis van 25 jaar Israël als Joodse staat. De KRO verzorgt het avondrpogramma. Om zeven uur eerst klassieke muziek in het zon dagavondconcert. De hierop volgende vijftig minuten zijn gereserveerd voor een aflevering van Daktari. Lichte paniek in het Daktari-kamp, want Judy de aap en Clarence de leeuw verdwijnen spoorloos. Van avond om half negen beleeft het kij kersvolkje het afscheid van de tv- serie „Citroentje met suiker", wat velen zeker zal spijten. In de laatste aflevering kan men zien hoe Manie besluit een camping te beginnen in het Spaanse Torremolinos en zijn makker Mees zijn café verruilt voor een kunsthandel. Twee uur zendtijd heeft de KRO nog over en die gaan helemaal op aan een programma waarvan kardinaal Alfrink het mid delpunt vormt. De muzikale omlijs ting van de uitzending komt o.a. van het trio Louis van Dijk, NED. II: De jeugd komt als gebrui kelijk. het eerst aan zijn trekken op het tweede net. En nieuwe afleve ring van „De geest uit de gieter" staat het jonge kijkvolk om zeven uur te wachten. Tweemaal aandacht voor het. sportgebeuren. Studio Sport 1 om half acht en de tweede aflevering om tien over negen. Daar nissen in de rubriek Panoramiek met achtergrondinformatie over binnen landse en buitenlandse aangelegen heden en een aflevering van de serie „Bemin de buren". In dat laatste programma gaat het er heftig aan toe lussen de twee buurmannen Bill en Eddie. Om, half tien valt er weer wat: op te steken over de gezondheidszorg in het programma Dokter ja, dokter nee. De laatste drie kwartier van de zondagavond zijn ingeruimd voor de Nederlandse schilder Carel Willink. In het programma „Markant" een portret van deze kunstenaar, die in binnen- en buitenland naam heeft gemaakt. ZONDAG 6 MEI NED. I: 11.00 Eucharistieviering 14.45 Nieuws: 14.47 Weekjournaal; 15.07 The Partridge Family; 15.30 NOS-Kiosk16.18 Interpellatie; 16.58 Toto; 17.05 Israël, het. land van be lofte; 18.20 Teleac: 1S.55 Ti-ta-tove- naar; 19.00 Zondagsconcert; 19.30 Daktari; 20.20 Nieuws; 20.25 Citroen tje met suiker; 21.10 Rondom Al frink; 23.10 Journaal. NED. II: 18.55 Ti-la-tovenaar: 19.00 Nieuws; 19.05 De geest uit de gieter; 19.30 Studio Sport; 20.20 Panora miek; 20.45 Bemin de buren; 21.10 Studio Sport; 21.35 Dokter ja, dokter nee; 22.15 Markant; 23.00 Journaal. MAANDAG 7 MEI NED. 1: De AVRO schiet om zeven uur uit de startblokken met het tie nerprogramma „Toppop" met het laatste nieuws van het hit front. Voorts tol acht uur deel twee van de Stripkwis voor stripliefhebbers. Na het journgal tijd voor Peyton Place, waarin de dood van Martin Peyton zijn sporen nalaatDe anders zo aar dige Beliy heeft nu de macht overge nomen in het drukst besproken stad je ter wereld. Haar voormalige echt genoot: Steven Cord kan dat helemaal niet hebben. Privé-speurder Cannon maakt om tien over negen zijn op wachting. Cannon krijgt de klus toe geschoven om de ontvoering van de zoon van een belangrijke goever- neurskandidaat op te lossen. De op zet is, dat de politie er niets van te Zondag 6 mei, 20.25, Nederland I: Ci troentje met suiker. Akkie, Manie en Mees voor hel laatst achter de tap kast. weten mag komen. Om tien uur gaat de tune van Televizier-magazine en dat betekent dat de kijker tot tien voor elf aktualiteiten en andere za ken die hel waard zijn op het scherm gebracht te worden, kan ver wachten. NED. II: Het eerste uur in de KRO-zendtijd, lussen zeven en acht, is voor de familie Ashton, de zo suc cesvolle Engelse serie. De bruids- klokken luiden vanavond voor het huwelijk tussen Freda Ashton en I an Mackenzie. Na het journaal zendt de KRO het tweede van een aantal filvyportretiten uit van afgestudeerde jonge, maatschappijkritische kunste naars. Vanavond een oprtret van de 28-jargie musicus Adriaan Valk, die consequent weigert muziek te spelen ivaar hij niet achter kan staan. Het. meesterwerk „Umberto D" draait vanaf tien over negen over de buis in de filmcyclus rond de Italiaanse re gisseur en acteur Vittorio de Sica. De uil 1951 daterende speelfilm, ver haalt van de tragiek van een oud- ambtenaartje, dat zoveel misslagen heeft moeten verwerken, dat hij ten einde raad besluit een eind aan zijn leven te maken. De enige metgezel van Umberto D is zijn hondje Flike. MAANDAG 7 MEI NED. li, 18.45 Ti-ta-lovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop: 19.30 Strip kwis; 20.00 Journaal; 20.20 Peyton Place; 21.10 Camion: 22.00 Televizier; 22.50 Journaal; 22.55 Teleac. NED. II: 1S.45 Ti-ta-tovenaar: 18.55 Nieuws: 19.05 De familie Ashton; 20.00 Journaal20.20 Adriaan Valk, musicus: 21.10 Umberto D; 22.35 Te- le-zet; 22.40 Journaal; 22.45 Teleac. Advertentie Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS Stiekenxa Borg is de gx-ootste. kapi tale boex-dex-ij in wijde omgeving. Va der Stiekema staat er voor bekend, dat hij financieel goed geboerd heeft. Hij is een notabel in het dorp, be kleedt verschillende belangrijke functies, zit in de gemeenteraad en is al eens een periode van vier jaar wethouder geweest. Ondanks is Stiekema altijd de nuchtere boer ge bleven, die hij van jongsaf aan was. Met beide benen stevig op de grond. Zijn enige dochter is het klassieke evenbeeld van haar vader. Vele goe de eigenschappen heeft ze van hem geërfd; de mensenkennis, die ze be zit, heeft ze in de loop der jaren zelf verworven. Als er al een boei-enzoon naar haar hand dong, had ze binnen enkele weken door. of het om haar zelf ging dan wel om de grote boer derij. die achter haar staat. En door gaans ging het om het laatste, al kon Els werkelijk wel met zichzelf voor de dag komen. Nu vraagt ze zich af: heeft het lot gewild, dat ik op deze aardige jon gen moest wachten? Heeft dit haar tot nog toe weerhouden haar hart en hand te schenken aan een of andere boerenzoon? Ze gelooft niet in toeval in het leven: alles is voorbeschikt. Daarvan is ze overtuigd. Iets trekt haar elke keer weer naar het zieken huis in Winschoten. Waar een be schaafde jongen nu tamelijk snel aan het herstellen is. Ja. Kees Hoogendijk knapt aardig op. Als opper Visser voor de zoveel ste maal bij hem op bezoek komt. is er geen tijdslimiet meer gesteld, als hij het maar niet te bont maakt. Die middag vertelt de politieman, die zijn opleiding in Amsterdam heeft gehad, wat hij tot nog toe te weten is gekomen. En dat is al heel wat. Als Visser met zijn verhaal klaar is, weet Kees. dat deze op de goede weg is. Nog altijd heeft hij niet de naam van zijn belagei-s genoemd. Ei-gens vindt hij het verraad. Goed, de beide broers zijn schooiei's, want het is geen kunst om met z'n tweeën iemand af te tuigen, op een eenzame weg. Alleen durft geen van beiden waarschijnlijk, want het kon hun be kend zijn. dat Kees zijn mannetje staat, als het er op aan komt. Dus zijn ze in wezen laf. Bewijze het feit, dat ze de hond doodgeschoten heb ben en de koe vergiftigd. Want dat zij daax-aan schuldig zijn, staat voor hem vast. Opper Visser is vasthoudend. „Ik doe nog één keer een beroep op u, meneer Hoogendijk. om de laatste schakel in mijn onderzoek aan te brengen. Ik heb genoeg vei-moedens. maar de wet vraagt bewijzen. Als u namen noemt, is de zaak rond. Van mijn collega's in Goudswaard en Piershil weet ik. dat de beide bi-oei-s van uw vroegere vrouw niet zo heel gunstig bekend staan. Vooral Jacob niet. De varensgezel. Hij heeft in Ca sablanca al eens drie maanden ge zeten wegens een vechtpartij onder ongeveer gelijke omstandigheden. Met z'n tweeën dus. De politie van Zuid-Beijerland heeft hem een keer gearresteerd omdat hij met een mes had gestoken. Er waren toen helaas niet voldoende bewijzen, zodat ze hem weer op vrije voeten moesten stellen. Men was bang en zodoende zwegen de getuigen. Mij dunkt, dit alles zegt genoeg. De politie heeft Jacob van den Hoek vorige week aan de tand gevoeld. Voor die dertigste december had hij geen aannemelijk alibi. Zijn broers evenmin. Van me vrouw Tollema' weet ik, dat men af gelopen najaar op een zondagmiddag gepoogd heeft u dood te rijden op de gx-enswêg. De auto was een donker groene Ford. Utv gewezen zwager Willem heeft een donkergroene Fox-d. Wel? Wat doet u? Blijft u zwijgen? Bent u soms bang voor herhaling?" Kees schudt zijn hoofd. „Bang ben ?k niet. Ofschoon, na wat ik heb meegemaakt, zou een mens het wel worden. Maar wat geeft het, of ik namen noem, opper? Er waren im mers geen getuigen? Niemand heeft het gezien. Neem aan. dat ik zeg: oké, het waren Jaap en Willem. Wat kunt u dan doen? Ze oppakken? Ze zijn door de wol geverfd, opper. Er zijn geen getuigen. Bewijst u maar maar eens, dat zij het waren, die me half dood sloegen. Als u daax-toe in staat bent. ga ik m'n petje voor u af nemen en een diepe buiging maken. Dan zeg ik: opperwachtmeester Visser, u bent hier niet op uw plaats. Uw plaats- is dan in een grote ge meente en: in een hogere rang. Dan begraaft u uw talenten in een zweet doek." De opper glimlacht even. Hij is een gelovig mens en kent de bijbel. Kent dus de betekenis van dit gezegde. Maar hoe hij deze zaak oplost, doet er niet toe. Als die koppige kerel nu maar eens positief ja of nee zei. „Waren ze het. ja of nee, meneer Hoogendijk?" Tenslotte knikte Kees, een zware zucht lozend. ..Misschien is het ge meen van me. maar u wint. Trou wens, u vermoedde het waarschijn lijk al enige tijd. Ja, zij hebben me mishandeld, de hufters." (wordt vervólgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7