DAVERENDE AFSCHEIDSAVOND RAAD VAN HATFIELD STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 mei 1973 Nr. 21278 Bord soep en een broodje ZIERIKZEE, 3-5. Een daverend avondje in het Zierik- zeese stadhuis besloot donderdag het uitermate ge slaagde bezoek van de Hatfieldse gemeenteraad, de zusterstad, die zoveel continentale vriendschap in haar programma deed en doet, waarvan een week lang de overduidelijke bewijzen werden geleverd. De laatste Hatfield-Zierikzee-avond werd mede opge luisterd door de aanwezigheid van inr. Flavor, secre taris van de Britse ambassade in Den Haag. Uiteraard waren het college van b. en w., de raads leden en de respeklievelijke gastvrouwen en -heren aanwezig. Niemand buiten de muren van het stadhuis, intussen behoefde hallucinaties te krijgen van meer-gangen-menu's en dat soort dingen. Er werden geen afgekloven benen van wildbraat naar buiten gegooid. De gemeente hield het zeer sober, met een bord soep en een broodje en dat was mede de grootste lol van de avond, met als enige uitschieter een glaasje witte wijn „medium of dry". De soep luisterde naar de naam „waterzooi": in het vocht dreven stukjes vis en mossel en de versimpeling van het thema „eten" kwam geweldig over, omdat zonder bijzondere dingen de stemming gewoon heel fijn was en daar ging het om. Toespraakjes nog op deze adieu- avond, maar niet te veel en te lang. Burgemeester De Meester releveerde het gebeuren van de week en kon zich nauwelijks voorstellen, dat de aankomst van de Engelse gasten al weer dagen geleden was. „Het weel was wel niet zo goed, maar ik hoop dat u allen plezier hebt beleefd aan uw; verblijf hier; wij deden het in ieder geval". Dankbaar was hij voor de officiële belangstelling van de zijde der Britse ambassade, waaruit in het algemeen blijkt dat het belang van vriend schap tussen steden wordt erkend. Wat de Zierikzeese relatie betreft - twintig jaar al - moet zeker van een uitzondering worden gesproken, vooral ook door de ontwikkeling van de jeugdcontacten. De burgemeester bracht tot slot een toast uit op de Engelse gasten, een geste die werd nagevolgd door burgemeester Storey, die dronk zowel op de Nederlanders als zijn landgenoten. Engeland en de E.E.G. De ambassadesecretaris achtte de vriendschapsrelaties temeer belang rijk, nu Engeland zich tot het conti nent heeft gewend en is toegetreden tot de E.E.G, „Het geeft ons het ge voel dat we samen in dezelfde boot zitten". De secretaris was oiider de indruk van het vele werk door aller lei mensen hier verricht om de week Lieve meisjes in de weer met kurke- trekkers. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) tot een succes te maken. Hij bracht een dronk uit op de durende relatie tussen beide steden. Tevoren had burgemeester Storey de - verrukke- Adv.erteyitie Zake n lmicli Hotel A OPPEN ZNS RU7ZEE „Na de school écht aan het werk" „Na de school écht aan hel werk" is de titel van een pas verschenen brochure, bestemd voor alle Zeeuw se jongeren, die in 1973 gaan werken en die nog gedeeltelijk leerplichtig zijn. Het boekje geeft- uitgebreide in formatie over zaken als volledige leerplicht, vormingsinstituten, het leerlingwezen, het. beroepsbegelei dend onderwijs enz. Verder staan er allerlei nuttige adressen in. Het bevat ook informa tie voor werkgevers en ouders, bv. over loonbelasting en kinderbijslag. De brochure wordt thans toegezon den aan alle schoolverlaters in Zee land (in de leeftijd tot 17 jaar) èn, „Waterzooi" in de Vierschaar. lijk uitgedoste meisjes en jongens met een handdruk dank gebracht, omdat zij op zo enige wijze voor de bediening zorgden. Zingen Voor de vokale warming-up zorg de Corrie Kort-van Meurs te Renes- se, die met gitaai-begeleiding, een aantal lichtvoetige liederen bracht, passend in de sfeer van de avond en in de fraaie ruimte van de Vier schaar. Zij bleek een kundige vokale anima'trice, want de solozang ging geleidelijk over in community-sing ing, dat later - heel driftig - werd voortgezet op de trouwzaal. Burge meester Storey zong enkele typisch Engelse leideren en de Zierikzee- enaars bleken er ook best wat van te kunnen. Zo werden het oer-gezellige uur tjes, waarbij de taalproblemen sche nen weggevallen te zijn. Overal stonden groepjes gezellig te praten. Met luid getoeter rondde vanmor gen (9 uur) de bus naar Hoek van Holland de Balie; een bus vol en thousiaste Engelsen, die stellig goede herinneringen bewaren aan deze week. waarin o.m. de Westhoek en de Deltawerken werden bezocht. Wie intussen volhoudt dat Engel sen ..zo stijf" zijn, maakt een denk- foutje; we hebben heel andere erva ringen. ter kennisneming, aan alle Zeeuwse scholen en andere instellingen die met onderwijs, vormingswerk enz. te maken hebben. Afd. Zeeland Ver. v. Nederlandse Gemeenten In het gymnastiekgebouw ,,De Wimpel" te St.-Philipsland verga derde woensdag 2 mei de afdeling Zeeland van de Ver. van Nederlandse Gemeenten, onder leiding van bur gemeester Huber te Goes. De morgenvergadernig werd on der ander meegemaakt door de Com missaris der Koningin in Zeeland mr. J. van Aartsen. De vergadering was goed bezocht en van de zes Schoü- wen-Duivelandse gemeenten waren er vier vertegenwoordigd. Na het welkom in de gemeente door loco-burgemeester A. A. Rijs- tenbil werd de agenda vlot afge werkt. In de vakature wegens het vertrek van burgemeester G. van Velzen, werd benoemd de heer A. A. Rijsten- bil. De aftredende burgemeester A. Schipper, Oostburg en wethouder P. J. Brand. Hulst, werden eveneens bij akklamatie herkozen. Als IZA-be- stuurslid werd burgemeester Somers gekozen. De rondvraag leverde niets op. Na het huishoudelijk gedeelte volgden de inleiding van burgemeester ir. W. J. L. Merkx. burgemeester van Bre da over de positie van burgemeester, wethouder en raadslid in deze tijd, de koffiemaaltijd en de gedachten- wisseling over de inleiding van Bre da's burgemeester. Vervoer over Grevelingendam In de maand april vielen de Paas dagen en hel lange weekend van ko ninginnedag. Dat betekende meer vervoer dan normaal over de Greve lingendam. Op 23.april (2e Paasdag, waren dat 15.037 auto's. Cp 22-4 wa ren er 10.220. Op 30 april 11.811. Op 19 april 7.543, op 20 april 8.816, op 21 april 8.025. Totaal aantal in april ge passeerd via de Grevelingensluis 195.412 wagens. Eindstand 31 maart 13.335.925. Landbouwschap en Dammenweg De raad sprak zich uit voor hand having van het reeds vastgestelde tracé voor het tweede gedeelte van de Dammenweg op Schouwen-Dui- veland. daar er, mede gezien de kwaliteit van de gronden rond het gebied van Schelphoek, voldoende compensatie mogelijkheden aanwe zig zijn voor eventuele uitbreiding van het natuurgebied. ZIERIKZEE Opening wasserette Op woensdag 9 mei vindt de ope ning plaats van een wasserette (Amerikaanse was-salon), die wordt gevestigd in het pand Lange Nobel- straat 10. Filmvoorstelling in de Concertzaal Zaterdagavond a.s. wordt in de Zierikzeese Concertzaal vertoond de Duitse film „Hausfrauen-Report". („Vrouwen in hun vrije(rs) uren"). De film is gebaseei-d op een der in de laatste tijd in de Bondsrepubliek ingestelde opinie-onderzoeken om trent onderwerpen zoals huwelijks trouw, tijdelijke partnerwisseling en het gedrag van de Duitse huisvrou wen. Parallel hiermee wordt een on derzoek ingesteld naar de oorzaken van het snel groeiende aantal echt scheidingen. De conclusies waartoe dit onderzoek leidt zijn misschien minder schokkend dan velen zouden verwachten. Een grote meerderheid, ook bij jongeren, is nog steeds voor onvoorwaardelijke huwelijkstrouw, maar een negatieve factor is het feit, dat zich in de huidige welvaarts maatschappij talrijke verschijnselen voordoen, die de huwelijkstrouw dreigen te ondermijnen. De film toont dit met talrijke uit het leven gegrepen voorbeelden. 1 mei-viering P.v.d.A.-afdeling ZIERIKZEE, 1-5. „De confessione le partijen in Nederland rjkCn de macht kwijt", aldus mevr. Nel Ba- rendregt, lid van de PvdA-fraktie in dc Tweede Kamer tijdens een toe spraak in Zierikzee. Zij hield deze toespraak tijdens de 1-mei-viering van de PvdA-afdeling Zierikzee. Zij zette uiteen dat de confessionelen onderling zeer ver schillend denken, dat hun politiek niet te voorspellen is en dat ze vaak zelf niet weten waar ze heen gaan. Dit is één van de redenen, aldus spreekster, dat dc form, tie zo lang duurt en dal we nog steeds met een demissionair kabinet zitten. Andere punten uit haar betoog: De c.a.o.-onderhandelingen: bij een progressief kabinet zouden sta kingen onnodig geweest zijn omdat zo'n kabinet achter de eisen van de vakbeweging had gestaan en de par tijen spoediger tot elkaar had kun nen brengen. Democratisering: de progressieven zullen zich buigen over het probleem hoe de zeggenschap, b.v. in het be drijfsleven, gestalte te geven. Van groot belang hierbij is openbaarheid en het luisteren naar de mensen aan de basis van de samenleving Wan neer een minister met een wetsvoor stel bezig is zal hij naar zoveel mo gelijk (ook „gewone") mensen moe ten luisteren. Sociale verzekeringswettenVVD- leider Hans Wiegel heeft met zijn verkiezingshetze tegen de sociale verzekeringswetten althans één plus- puntbereikt: dat er een sterkere scheiding ontstaan is in de politiek tussen links en rechts. Natuurlijk werden sociale voorzieningen mis bruikt. maar dit staat in geen ver houding tot het dankbare en positie ve gebruik dat er van wordt ge maakt door verreweg de meerder heid der betrokkenen. Verhouding man-vrouw: vrouwen zijn energiek, bezitten een grote ma te van onbevangenheid en originali teit. Daarom zouden meer vrouwen moeten werken, omdat nu de maat schappelijke verantwoordelijkheid voor het grootste deel bij mannen ligt. Maat dan wel: betere en goed kopere opvangcentra voor kinderen en gelijke beloning voor man en vrouw. De spreekster werd ingeleid dooi de voorzitter van de PvdA-afdeling Zierikzee, de heer D. van der Wek ken, die een groot aantal belangstel lenden verwelkomde. Voor en na de toespraak van mevr. Barendregt werden twee films ver toond: een. informatieve film, geti teld „De Staten-Generaal" en de be kende documentaire „Delta Fase I" van Bert Haanstra. In de pauze vond een verloting plaats en de rest van de avond werd gevuld met een gezellig en muzikaal samenzijn. Mevr. Slruijk-van der Linden, voorzitster van het Vrouwenkontakt, besloet de avond, die door een spe ciale i-rrei kommissie voortreffelijk was georganiseerd. ZIERIKZEE, BRUINISSE Opvissen fondsmosselen geen succes Het opvissen van dc z g. fonds- ïnosjden u.m. op de percelen op de Ycrseke bank is een teleurstelling geworden. Er zijn ruim 500.000 tonnen mos selen uit het fonds neergestrooid. al gemeen schat men dal daarvan maai de helft is opgekord. De storm van begin april schijnt ncgal op de percelen te hebben huisgehouden, terwijl voor zover de mosselen niet weg stormden ze zo zo vast in het. zand kwamen te staan dat ir.cn ze moeilijk kon vangen Als men 'rekent, dat van de gevan gen mosselen, die door de kopers naar de eigen percelen we. den ge bracht, in de regel maar 40te recht komt. zal uiteindelijk van de grete hoeveelheid mosselen, die in het fonds werden gestort maar 20 terecht komen op de aanvoer van juli en augustus. BUROH Bijzondere jeugddienst Zondag 6 mei a.s. (5 uur) wordt weer een jeugddienst gehouden voor alle jongeren uit de Westhoek in de Ned. Herv. Kerk van Burgh. Thema van de dienst is: „Nee heb je, ja kun je krijgen Als voorganger treedt op ds. W. v. d. Kooij te Haamstede. Medewerking wordt verleend door het jeugdkoor en combo „Dzjie Se lection" uit Rotterdam. KENESSE Stichting Buiiencentrum Moermond Het bestuur van dc Stichting Bui- tencentrum Mcermond deelt mede d. t cp zaterdag 26 mei de hernieuw de openstelling plaats vindt van het slot „Moermond" te Renesse als conferentieoord en opleidingscen trum van de havens van Amsterdam en Rotterdam. De opening wordt verricht door Zeelands commissaris mr. J. van Aartsen. NOORDGOrWK Schoolreisje De drie hoogste klassen van de openbare basisschool hebben het schoolreisje weer achter de rug. Sa men met de leerlingen van Zonne- maire, trok de jeugd naar „De Koe bel" te Burgh, waar zij - gebracht met partikuliere auto's - drie dagen mochten blijven. Het weer hield zich redelijk, zodat de jeugd op fijne da gen terug kan zien. Einde comité bejaardenreis Het comité bejaardenreis te Noord- gouwe is opgeheven. Er is nog gepro beerd een fusie tot stand te brengen tussen bejaardensociëteït en reisco- mité. maar dit is niet gelukt, omdat de bejaardensoos niet door jongere krachten geholpen wenste te worden. Het ziet er nu naar uit. dat beide verenigingen in de toekomst zullen verdwijnen, omdat het niet mogelijk lijkt voldoende belangstelling te trekken om een bus voldoende bezet te krijgen. Al met al wordt het als maar dunner met bet verenigingsle ven te Noordgouwe. OUWERKERK Wandeltocht De jaarlijkse wandeltocht te Ou- werkerk wordt gehouden op zater dag 9 juni. Er wordt gel'open over de volgende afstanden: 5. 8 en 15 ki lometers. De tochten voeren door het natuurgebied en gaan over mooie wegen. Na 20 mei kan men zich voor deelname opgeven bij de heer C. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank II bent wolkom bij uw Nutsspaarbank Buitenlands geld West: Zijpestraat. dinsdag OH IO.30 uur Otte, Zweedsestraat 1, Ouwerkerk. Voor degenen, die de tocht tol een goed einde brengen is een medaille of cijfertje beschikbaar. Uiteraard worden met name verenigingen gaarne uitgenodigd aan de tocht deel te nemen. XI El' WERKER K Beschermheer Drumband Burgemeester J. D. de Kam is sinds 30 april beschermheer van de drumband „De Vierbannen" gewor den. OOSTERLAND Zestig jaar getrouwd Het echtpaar Johannes van der Maas Iz. en Cornelia van der Maas van Popering. wonende aan het To renplein alhier, herdacht zijn 60-ja- rige echtvereniging. De bruidegom (85) werd geboren le Oosterland op 22 maart 1888 en de bruid (84) op 6 februari 1889, even eens te Oosterland. Beiden genieten nog een vrij redelijke gezondheid. De bruidegom, op het dorp „Jewannes van Iman", omdat hel in Oosterland nu eenmaal wemelt van „van der Mazen", is heel zijn leven landarbei- geweest. en lange jaren werkzaam op de boerderij van Jac. van As, destijds landbouwer aan de zeedijk naar Via- ne. Ook de bruid moest er al vroeg aan geloven. Eerst meer naar den akker en later, naar de gewoonte van die tijd „boerenmeid" worden. Zij bij de familie H. P. van der Zande aan de Hoge Maireweg onder Oosterland. Het echtpaar wien de moeite en zor gen geenszins zijn bespaard geble ven, heeft drie kinderen, waarvan een zoon en twee dochters, waarvan er twee getrouwd zijn. Verder drie kleinkinderen en twee achterklein kinderen. Bouw bungalow De bungalow, die in de Van den Abeelestraal alhier werd gebouwd voor rekening van de heer M. P. van 't Hoff Jz„ nadert zijn voltooiing De bouw werd verricht door de fir ma Capelle-Stouten, metselwerk in samenwerking met het timmerbe drijf L. M. Meerman. De firma M. Dane en Zoon verzorgden het schil derwerk en de firma Matthee de electrischeinstallatie. Smidswerk en sanitair was in handen van de firma D. Hanse uit Sirjansland. N1EUWERKERK. Gefotografeerd voor hun woning - Weststraa t 2 - le JVieu- Nieuwerkerk, hier het echtpaar YV. Flikweert-de Rijke, dat woensdag 9 mei de zestigjarige bruiloft hoopt te vieren. Het echtpaar verkeert nog in goede gezondheid en hoopt volgende week op een fijne dag mei kinderen en klein kinderen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5