PRUS5LAG DASH inde prijs-slag SLA-OLIE BIER in BLIK ^9 EIEREN HAARLAK Viertal particulieren wendt zich met schrijven tot b. en w. Uakmanschap is Meesterschap W aterscha pslasten stijgen ook JAC.HERMANS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 mei 1973 Nr. 21277 Onvrede over wijzigingen aan Baden Powell weg ZIERIKZEE, 1-5. Sprekend na mens meerderen, heelt een viertal inwoners van Zierikzee zich met onderstaand schrijven, inzake de voorgenomen strnkturele wijzigingen aan de Baden Powellweg, gewend tot het college van b. en w. „De Zeeuwse zin voor de realiteit staat in het gehele land bekend. De ze nuchtere aard van de Zeeuw wordt vaak gesteld tegenover de stijlkoppigheid va nde Fries. Wij ho pen dat u uw ware aard niet zult verloochenen en durven u daarom te vragen om uw besluit tot het inrich ten van een parkeerterrrein aan de Eaden Powellweg te hei-zien. Wij funderen dit verzoek op de volgende overwegingen 1) De veiligheid van de kleuters van beide nabij gelegen kleuterscho len wordt op verschillende punten ten zeerste benadeeld, a) in de directe omgeving van de kleuterscholen doordat van wat nu voetpad is, een toegangs- en afvoer- weg voor het parkeerterrein wordt gemaakt, waarvan de kleuters zon der daarvan gescheiden te zijn ook gebruik moeten maken. Het zal toch niet voor niets zijn dat de Baden Powellweg tot nu toe een voetpad is? Een kleine verbreding van de toegang maakt het toch niet geschikt voor twee-richtingsverkeer alsmede voetpad. In tegenstelling tot wat wet houder Asma in het openbaar be weerde is er geen andere uitgang ol toegang te realiseren. Tevens zullen de kleuters die wat groter zijn en alleen naar school kunnen gaan door de geparkeerde auto's aangetrokken worden om daar te spelen. Hierdoor zal bij het weg rijden van zo'n auto groot gevaar voor de dikwijls niet opgemerkte kleuter ontstaan Regelmatig gebeu ren op zo'n manier ongelukken met fatale afloop. Advertentie in de bekende beugelfles 2 geen"öpen$r nodig 3 plezierig op tafel b) De loevoerweg (Hoge Molen straat) wordt veel onveiliger De ver keersintensiteit neemt daar toe. Er staan vaak bedrijfsauo's geparkeerd en de straat is op sommige plaatsen veel te smal. c) De kruising van de Hoge Molen straat met het Vrjjpoortje en het Vrije wordt levensgevaarlijk. Bij punt b en c moet u tevens in ogenschouw nemen dat het niet al leen gaat om de veiligheid van de leerlingen van de twee direct aan het omstreden terrein grenzende kleuterscholen maar tevens om die van de leerlingen van de R.K. en Prot. Chr. lagere scholen en de R.K. kleuterschool. d) Ook de uitlaatgassen van de au to's benadelen de gezondheid van de kleuters. Wij verzoeken u dit punt niet te bagatelliseren. Auto's met langzaam draaiende motor, die een plaatsje«-komen zoeken, ook al is het terrein al vol, verspreiden meer gif tige gassen dan een auto die met behoorlijke snelheid rijdt. 2) Het ongewenste verlies van re- creatiegrond in het. centrum. Reeds eerder werd u verzocht dit terrein een andere bestemming te geven en toen werd het accent op bomen in het centrum gelegd. De bedoeling was u een alternatief aan te reiken voor het geval de speeltuin ver plaatst zou worden. Het blijkt nu dat ook de speeltuin-vereniging dit ver lies betreurt. De ouden van dagen van de dichtbij gelegen rusthuizen zouden een recreatieve bestemming ten zeerste op prijs stellen. Ook de besturen van de kleuterschool zou den een vergroting van de speel ruimte voor de kleuters toejuichen. 3) Hoewel juridisch misschien niet aanvechtbaar, maar voor de betrok kenen op zijn minst heel onaange naam, verandert u hier de bestem ming van een terrein totaal van aard, zonder dat men op redelijke wijze daar bezwaren tegenin heeft kunnen brengen. Is het wel juist dat zo'n belangrijk gebied in hel cen trum van de stad geen bestemmings plan heeft? Zou het niet juister ten opzichte van een ieder zijn als het gemeente bestuur alvorens de bestemming van dit terrein te wijzigen, hiervoor een bestemmingsplan gaat maken waar tegen de op wettelijk geregelde ma nier bezwaren ingebracht kunnen worden? Het moet ons van het hart dat het college van b. en w. dat u het par keerterreinplan heeft voorgelegd, naar het ons voorkomt deze zaak wat al te „gemakkelijk" heeft be handeld. Het is niet reëel om in uw rand te stellen: „Wat willen ze nu weer?" terwijl de belanghebbenden op geen enkele wijze van te voren benaderd zijn om over deze kwestie overleg te plegen. Wij verwijzen u naar de brieven van het bestuur van de speeltuin, van het bestuur van de Nutskleuterschool en van de inspec teur van het kleuteronderwijs aan het college van b. en w. Tevens vragen wij uw aandacht voor het feit dat praktisch alle ou ders van de betrokken kleuters spontaan geprotesteerd hebben te gen uw beslissing. De hierbij ge voegde handtekeningen zijn zoals uzelf kunt constateren beslist niet in hoofdzaak van minderjarigen maar van verontruste mondige bur gers van Zierikzee. Wij verzoeken u, ook al zal het moeilijk zijn op uw eerdere beslis sing terug te komen, het gehele plan nog eens te herzien." W.g. Drs. A. W. K. Versehelling. Graven straat 2 te Zierikzee. Drs. L. van Leeuwen, Havenpark te Zierikzee. L. J. B. van Geffen, 't Vrije 29 te Zierikzee. H. van Dijke, Mulockstraat 22 te Zie rikzee. ASSEN, 2-5. De waterschapslasten In Nederland zijn in 1972 met 13,5 procent gestegen. Hierbij is dan nog geen rekening gehouden met de kos ten voor waterzuivering. Dit heeft de voorzitter van de Drentse Water- schapsbond T. J. Willems woensdag verklaard. Hij maakte zich - op een vergadering van zijn bond - ernstige zorgen over de financiële positie van de waterschappen. Waterwinning kan leiden tot uit droging van de bovenste grondlagen, zo verklaarde de voorzitter van de Drentse Watcrschapbond Hij vertel de dat de laatste tien jaar het grond waterpeil bij Emmen met een vijf meter is gedaald. OOSTEItLAND, 2-5. Op voortref felijke wyze zijn de plantsoenen, gelegen rond het sportgebouw in het nieuwe plan Stouten, door de dienst gemeentewerken weer ingeplant. Door de baldadigheid van sommige lieden werd heel deze beplanting vo rig jaar vernield. De Berberis Juliêne, een groen blijvende plant, met scherpe naalden (om vernieling tegen te gaan) is hier op grote schaal toegepast. Als op gaande bomen de Sorbes Aucuparia, in de volksmond de „Lijsterbes" ge heten. Vervolgens de Spierea Tom- Gezelligheids rit op Koninginnedag te Oosterland ook in pijpjes en in tinnetjes ZIERIKZEE. Een manifestatie op koninginnedag was het optreden van het majorettenpeleton van „Rust Roest." in sporthal „Onderdak". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) OOSTERLAND. 30-4. Koninginne dag 1973 werd hier ter plaatse ge kenmerkt door enige evenementen, zoals gewoonlijk onder auspiciën van de plaatselijke Oranjevereniging. In de morgenuren konden de school kinderen genieten van een jeugd filmprogramma, bestaande uit ver schillende humoristische films, die vaak de lachspieren opwekte en waarvan de kinderen hebben geno ten. In de middag volgde een gezellig- heidsrit voor automobielen die uitge groeid is tot een groot succes. Op geniale wijze uitgezet door de heren R. Poelman en Jac. Goudzwaard Krz waren er niet minder dan 67 deel nemers en deelneemsters. De rit ging over rustige wegen in de polder en Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 4 MEI NED. I: Vanavond een programma waarin de muziek hoogtij viert. Ach tereenvolgens komen de violist Ye- hudi Menuhin en de zangeres Vera Lynn op de buis. Om zeven uur opent de AVRO haar rutzending met de Ierse film De Hebreeuwse les, die zich afspeelt tijdens een razzia van de Engelsen in het Ierland van 1921. Voorts kan men getuige zijn van de film De Klas, een herhaling van mei 1969. Deze film waarin een school juffrouw herinneringen ophaalt staat in nauw verband met de herdenking van de oorlogsslachtoffers op deze vierde mei. Traditioneel is de t.v.-, reportage van de dodenherdenking op de Waalsdorper vlakte. Om zeven voor acht begint deze reportage. Na het journaal van acht uur een Gala concert waarin de vermaarde violist Yehudi Menuhin de hoofdpersoon is. Menuhin weet zich vanavond in het gezelschap van zijn zuster Hepzin- bah, de pianiste en zijn Menuhin Festival Orchestra. Hij is zowel als solist en als dirigent te zien en te be luisteren. De volgende veertig minu ten gaan op aan een documentaire die gemaakt is ter gelegenheid van het 25-jarig bestatin van de staat Is- alteskostmtoter 3/4 literfles Scherpe-naalden-planten in Oosterland's plantsoenen mentoze, een plant, die mooie witte pluimen voortbrengt en de Berberis Intermedia. Verder nog als bomen de Malus, prachtige bloemen gevend Als rozen zijn geplant de Tom-Tom. rood bloeiend en de Pecca, die grote gele bloemen voortbrengt. Tot slot noemen we nog de Cotone aster Si- mensa. met oranje bessen. Al met al een prachtige verzameling dure planten, die hier bij zomerse dagen een fleurige sfeer zullen scheppen. Het is daarom vurig te hopen dat één en ander door de jeugd zal wor den ontzien en niet zoals voorheen ten prooi zal vallen aan baldadigheid VOORDEEL KOFFER V ■4% kakel- verse 'OMIU het parcours was ongeveer 48 km lang. De rijtijd bedroeg omstreeks 96 minuten. De eerste prijs behaalde W. P. Stouten-Kwaak, met slechts 31 strafpunten. De tweede prijs K. Jongmans en de derde P. Donselaar uit Nieuwerkerk. De poedelprijs viel ten deel aan W. denUijl uit Ooster land, die 212 strafpunten maakte. De ongunstige weersgesteldheid zal wel niet vreemd aan deze overgrote be langstelling geweest zijn, want, het zal nog niet vaak gebeurd zijn dat er 67 wagens aan de start verschenen. Het was- toch geen weer om uit te gaan. In de avonduren, toen het re genweer wat geluwd was, maakte de muziekvereniging „Oosterlands Fan fare" een muzikale rondwandeling over het dorp. dat veel publiek op de been bracht. WAAR GELD NOG WAARDE HEEFT Vrijdag 4 mei, 22.05, Nederland I Vera Lynn. De populaire zangeres tijdens haar optreden. raël op 7 mei. Zij is met. name ge richt op het pionierswerk dat een groot aantal Nederlanders heeft ge daan in de eerste jaren van Israels bestaan. Tot besluit zendt de AVRO een programma uit waarin de Engel se zangeres Vera Lynn een aantal van haar succesnummers ten gehore zal brengen. Met name oudere kij kers zullen zich hierdoor aangespro ken voelen. Zij zingt nummers als Bells of St. Mary, Bles His Home, en Com into the warmth. Als gast in het programma is Marco Bakker aanwezig. NED. II: Van de TROS om zeven uur voor de jeugd het kuiken Cali- mero waarna een aflevering van Flipper. In een NOS-uitzending volgt om half acht een herdenkingsconcert waarna tegen acht uur een recht streekse reportage van de dodenher denking op de Waalsdorpervlakte. De TROS vervolgt daarna haar uitzen ding met het eerste deel over het le ven van Leonarda da Vind een Frans-Spaanse produktie waarin meer dan honderd acteurs en vijf honderd figuranten meewerkten. Da Vinei, in 1452 als onwettig kind ge boren had vele stiefmoeders. Begrip en genegenheid vond hij vrijwel ner gens. In zijn volwassen jaren werk zaam als ingenieur en architect i>er- wierf hij toch zijn meeste faam door zijn schilder- en beeldhouwkunst. Deze serie over zijn leven zal in vijf delen worden uitgezonden. Om kwart voor tien het programma Me tro in music, waarin Pirn Jacobs het Metropole Orkest onder leiding van Dolf van der Linden in de schijnwer pers zet. Behalve muziek is er ook zang, daarvoor zorgen o.a.., Jacco van Renesse, Janneke Lucardie, Joop Doderer en het trio Pollis et les Hel- leniques. Met Friewielen een pro- gramma over vrijetijdsbesteding be sluit de TROS, waarna de NOS aan dacht vraagt voor de rubriek Uit de kunst. VRIJDAG 4 MEI NED. I: 10.45 Schooltelevisie: IS.55 Ti-ta-tovenaar; 19.00 Journaal; 19.05 De Hebreeuwse les; 19.30 De klas; 19.53 Reportage van de dodenher denking op de Waalsdorpervlakte; 20.25 Gala-concert; 21.25 Enkele reis Israël; 22.05 Vera Lynn, the sweetheart of the Forces: 22.45 Ont dek je plekje; 22.50 Journaal; 22.55 Instructieve televisie; 23.10 Einde. NED. II: IS.55 Ti-ta-tovenaar: 19.00 Journaal: 19.05 Calimero; 19.10 Flip per; 19.30 Herdenkingsconcert; 19.53 Reportage van de dodenherdenking op de Waalsdorpervlakte20.10 Jour naal; 20.25 Het leven van Leonardo da Vinei; 21.45 Metro in Music; 22.20 Friewielen; 22.55 Uit de Kunst; 23.15 Openbaar kunstbezit; 23.20 Journaal. ^renóboerin FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS De tweede helft van januari is be gonnen. als de artsen voor het eerst een diepe zucht van verlichting sla ken. De patiënt komt langer tot be wustzijn en vertoont enige belang stelling voor zijn omgeving. Met de zuster, die op dit moment bij zijn bed waakt, heeft hij een kort gesprek. „Waarom lig ik hier?" „Weet u, wat dit is?" klinkt de weervraag van de verpleegster. „Een ziekenhuis, denk ik." ..Klopt. En kunt u zich herinneren, wat er gebeurd is?" „Nee. Is er dan wat met me ge beurd?" „Anders ligt u niet in het zieken huis, wel?" „Dat is zo, ja. Gek, het doet wel pijn?" „Waar precies?" „O, overal zo'n beetje, denk ik." „Ik zal de dokter vragen u een spuitje te geven, he? Dan voelt u de pijn niet meer en kunt u rustig gaan slapen." „Ik ben vreselijk moe. ja, dat voel ik." Nog voor de gewaarschuwde arts komt. slaapt de patiënt. Ditmaal is het geen bewusteloosheid- Daarom is hij opgelucht. „Waarschijnlijk zijn we over het dode punt heen. zuster. Let goed op hem. Maar als hij blijft slapen, is het een goed teken." Opperwachtmeester Visser mag pas eind januari enkele minuten bij de patiënt. Want dan is Kees Hoo- gendijk zo ver. dat hij misschien in lichtingen kan geven. Er is immers een misdrijf gepleegd? En omtrent de dader of daders tast men voorlo pig geheel in het duister. Kees kent hem. En herinnert zich meteen, dat Cora doodgeschoten is. Door het terugzien van deze politie man gaan er opnieuw enkele deur tjes open in zijn hersens. Er wat dat geval met de vergiftiging van de koe. En iemand probeerde hem die zondagmiddag dood te rijden. Iemand in een donkergroene Ford. Was het eigenlijk wel een Ford? Nu ja, dat doet er niet toe. Maar het was dezelfde wagen, die afremde, toen hij in het bosje aan het houthakken was. Opper Visser wil de hem toegeme ten tijd zo goed mogelijk benutten. „Weet u, wat er met u is gebeurd, meneer Hoogendijk?" Hij herinnert het zich nu. Het was bijna donker en er begon mist te ko men. Toen die wagen, half over de weg, met de motorkap open. En twee mannen er over gebogen. Net of ze panne hadden. Maar hij kon er niet langs en moest stoppen. Toen ont dekte hij. dat het de broers van Het- tie waren. En had hij begrepen, dat hun aanwezigheid op deze eenzame weg niet veel goeds voorspelde. Langzaam vertelt hij. De zuster, die bij zijn bed zit. controleert af en toe zijn pols en waarschuwt: „Kalm aan. meneer Hoogendijk; nergens over opwinden." Enkele minuten later weet Visser, dat de patiënt overvallen is door twee mannen. Hij herinnert zich eveneens de historie van de vergif tigde koe en de doodgeschoten hond. Vasen is het niet geweest, dat staat inmiddels wel vast. Die man weet niet eens. hoe hij een revolver moet vasthouden. De kogel is geïdentifi ceerd: van Deense makelij, kaliber 65. Weinig voorkomend. Tot op ze kere hoogte gemakkelijk te localise- ren. Maar wie heeft in Nederland een Deens pistool? Zoek dat maar eens uit. Kees Hoogendijk noemt geen na men. Zegt niet le weten, wie zijn beide aanvallers waren. Opper Visser wil meer vragen, maar de tijd is om. De zuster is onverbiddellijk. ,.U krijgt wel een telefoontje, als u weer kunt komen: de gezondheid van de patiënt is voorlopig het belang rijkste. Die daders lopen de wereld niet uit." Daarmee is de opper het wel eens. In ieder geval moet hij het ermee doen. Of hij wil of niet. Els Stiekema blijft de trouwe be zoekster. Zodra hij in staat is om zelf te eten, neemt ze allerlei lekkernijen voor hem mee. Op de een of andere manier voelt ze zich tot deze jonge man aangetrokken. Dat komt niet door zijn gezicht, want dat zit nog bepleisterd en waar verband of pleister definitief weg is, zijn lidte kens achtergebleven. Zodoende is Kees niet bepaald een schoonheid om te zien. Het hindert niet; Els heeft geleerd dieper te kijken. Geleidelijk aan ontdekt ze. dat hij een sympa thieke jongeman is. Ze kent zijn leef tijd. Van opperwachtmeester Visser weet ze ook. dat hij getrouwd is ge weest, maar nu gescheiden. Waar schijnlijk een ongelukkig huwelijk achter de rug. In deze dagen denkt ze na. Aan bidders heeft ze in de loop der jaren genoeg gehad. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 7