ZEEUWSE, PATIËNTEN (OOK REGIO) NAAR ANTWERPEN STREEKNIEUWS Antiquariaat Kosters onder de hamer JAAR 1972 GEEN TOERISTISCH TOPJAAR VOOR ZEELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 mei 1973 Nr. 21277 De nieuwe ,.J. Henri Dunant De scheepsarts HJ. Simons in zijn spreekJ behandelkamer. (Van onze verslaggeefster) BRESKENS, 1-5. Dinsdag 1 mei gaven wij gevolg aan de invitatie een dagje „praktijk" mee te maken aan boord van het nieuwe Rode Kruis liospitaalschip, de „J. Henri Dunant". De uitnodiging, afkomstig van de kring Zeeland van het Ned. Rode Kruis, bestond uit een vaartocht van Breskens via Terneuzen naar Antwerpen, in aanwezig heid van kringcommissaris J. J. van der Weel, kring- secretaris J. J. Marteijn, een aantal leden van het kringbestuur vergezeld van echtgenotes, en enkele functionarissen van het hoofdbestuur in Den Haag, waaronder mr. J. A. Hijsse. Van de mogelijkheden tot liet houden van Rode Kruis-vakanlies voor gehandicapten en chronisch zieken, n.l. Huize „IJsselvliedl", Huize ..De Val kenberg" en hospitaalschip J. Henri Dunant, is de laatste wel de meest spectakulaire. Een kleine week op het water vormt voor de gasten die door hun fysieke conditie vaak een beperkte bewegingsvrijheid genieten een unie ke gelegenheid, hun horizon, letterlijk, uit te breiden. De rivieren, vergezichten, kijkjes op steden en stadjes, het drukke scheepvaart-verkeer etc. toveren een afwisselend schouwspel voor ogen die maar al te dikwijls aangewezen zijn op het dagelijks straatbeeld, vanachter de ramen thuis. Vier en zeventig Zeeuwse gasten maakten gebruik van deze mogelijk heid, en hebben nu ben vijf-daagse vakantie aan boord, van het, van een prachtige accommodatie voorziene, schip. Een gesloten t.v.-circüit geeft de patiënten de kans zoveel mogelijk te genieten van de hun geboden ont spanningsmogelijkheden. Onder ge zag van kapitein Maasbach en met als tijdelijke scheepsarts dokter H. Simons, Renesse, voor de vierde keer aantredend en ,.gek op schepen", zo als hij ons verzekerde, startte de reis op Koninginnedag te Wolphaartsdijk. Dat dit aan boord de nodige festivi teiten tot gevolg had kunnen we aannemen. Na deze eerste dag, en het even acclimatiseren, werd de veis variuit Breskens 's morgens om negen uur voortgezet. De heer J. J. van der Weel heette de gasten welkom en na het drinken van een kop koffie was er gelegenheid tot bezichtiging van het schip, onder leiding van me vrouw P. C. Stevens-Wijnen. Hutten, zalen en recreatieruimten onderstreepten het feit, dat het vrij willig personeel onder aanvoering van hoofd-zuster K. P. Gelijns, die maar liefst haar vijftiende reisje maakt, de zaak op rolletjes doet ver lopen. Technische snufjes werden bewon derd en in de kombuis troffen we. naast de vastaangestelde kok, de heer Lucasse die op professionele wijze in de soep stond te roeren. Bij nader inzien bleek hij opzichter bij Rijks-Waterstaat en kookte hij. naar eigen zeggen, „uit hobby". Een waar lijk geëmancipeerd man. Ook het inwendige van het schip, de machinekamer werd bezocht en door de heren met veel, door de da mes met weinig kennis van zaken bestudeerd. Navigatiemiddelen Daarna namen w.e een kijkje in de stuurhut, waar kapitein H. J. Maas bach. die dertien jaar op de vroege re „Kenri Dunant" voer, de moderne navigatie-mogelijkheden van het nieuwe schip prees. Met tien andere vaste bemanningsleden, is het schip aan zijn zorgen toevertrouwd. Hij deelde mee, dat er op korte termijn geen bezoek aan Zierikzee te verwachten valt aangezien binnen lopen in de haven hier wegens het formaat van het schip, moeilijkheden op zou kunnen leveren in verband met tij en de sluis. Na het nuttigen van een warme maaltijd was het tijd een babbeltje te gaan maken met de passagiers. Verschillende gasten bleken afkom stig van Schouwen-Duivèland. Uit Zierikzee o.a. de dames Van Looij- van Oosten, Van Velthoven en de heer A. de Pooter, mevrouw Bouman uit Serooskerke. mevrouw Stouten uit Oosterland, en de heer Pleune uit Haamstede. Deze had zelfs een dag boekje van twee voorgaande reizen op zak, en zei zich zeer te amuseren. Iedereen had het trouwens naar z'n zin, al was de spijt over het slechte weer algemeen. Hopelijk komt daar nog verandering in; het grootste deel van de reis had men tenslotte toen nog voor de boeg. Onder Antwerpen had men uitzicht op het uitgestrekt industriegebied en de drukke scheep vaart. Tegen half vijf werd aangelegd in de haven, waar vertegenwoordigers van het Belgische Rode Kruis de be zoekers welkom heetten. Tussen zes en zeven uur werd een vijftigtal Bel gische genodigden ontvangen ter be zichtiging van het schip. De directeur-generaal van het Bel gische Rode Kruis richtte een wel komstwoord tot de vakantie-gangers. Hierna werd nog wat ontspanning geboden. Aardig was het aanbieden van reeds gefrankeerde prent-brief- kaarten door de Belgische delegatie die in Antwerpen nog werden gepost. Om half negen werd de dagsluiting verzorgd door een Belgische geeste lijke. Belgisch-Nederlands contact In die tussentijd bevond zich het Zeeuws Rode Kruisgezelschap in het Astrid-huis aan de Meir te Antwer pen. Hier waren de op de boot reeds als genodigden aanwezige Belgische Rode Kruis-functionarissen, direc teur-generaal C. Vandekerkhove, provinciaal voorzitter. H. Rombout, en plaatselijk voorzitter L. Rochtus - gastheei-, Öok de commissaris der Koningin in Zeeland en ere-voorzitter van de kring Zeeland mr. J. van Aartsen was met echtgenote aanwezig. In de diverse speeches werd voornamelijk de nadruk gelegd op het Belgisch- Nederlands contact en de internatio nale samenwerking binnen het Rode Kruis. Het aandoen van de haven van Antwerpen door de J. Henri Du nant bracht hiervan iets tot uitdruk king. Aan het Belgische Rode Kruis werd door de Zeeuwse kring een oude kaart van Zeeland aangeboden. Duidelijk werd deze dag wel. dat het Nederlandse volk, met het steu nen van de actie „Schip Ahoy" des tijds, iets op gang gebracht heeft waarvan vele zieken nog jarenlang olezier kunnen hebben. De vrijwil lige medewerkers, artsen, verpleeg sters, helpers en helpsters, schoon maakploegen, de mensen die de tal loze voorbereidingen treffen voor het welslagen van een reis als deze, zijn werkelijk onbetaalbaar. In aanmer king genomen dat zo'n gratis reis, ondanks vrijwilligers-hulp, altijd nog een f 250.p.p. per 5 dagen bedraagt mag aanleiding zijn tot het financieel steunen van het Rode Kruis-werk. Ook de plaatselijke afdelingen spe len een belangrijke rol bij het aan leggen van de boot, daar zij de ont vangsten van de gasten organiseren. De Dunantvoor de kade „in den Anvers". Hopelijk is het in de toekomst dankzij bijdragen, in ieder geval fi nancieel mogelijk, de Zeeuwse chro nisch zieken en gehandicapten twee- ZIERIKZEE, 2-5. Op zaterdag 5 en maandag 7 mei vindt in de Con certzaal. de antiekveiling plaats, in opdracht van de erven -I. Kosters, in leven antiquair te Zierikzee. De ver koop bij opbod vindt - in opdracht van notaris mr. D. van Eek - pl. ats door veilingmeester A. I. Verhagen (kunst- en antiekveilingen te Mid delburg Groede). Verkocht wordt de gehele voor raad antiquiteiten, die o.m. bevat een wortelnoten kabinet, een kussenkasl. een porseleinkast, een gangvitrine, Watertoerisme opnieuw naar record-hoogte Het watertoerisme in Zeeland heeft aldus de prov. Zeeuwse V.V.V., op nieuw een jaar achter de rug met een opmerkelijke groei. In 22 door V.V.V. geënqueteerde havens nam het aantal overnachtingen van gast- schepen toe met bijna 23 procent in vergelijking met 1971. In dat laatste jaar was er sprake van een toename van 30 procent, t.o.v. 1970. Dal is de grootste relatieve vooruitgang, die tot nog toe werd gekonstateerd. ZIERIKZEE Het Zeeuws Orkest speelt met het Trio Louis van Dijk Op vrijdag IJ mei zal in de Con certzaal in Zierikzee om 8 uur een concert plaats vinden dat wordt ge geven door het Zeeuws Orkest o.l.v. Jan Out en met medewerking van het Trio Louis van Dijk, bestaande uit: Louis van Dijk. piano; Jaques Schols, bas; John Engels, slagwerk; aangevuld met Herman Schoonder- walt saxofoon en Charles Green, trompet. Het mag wel een bijzonder evene ment genoemd worden wanneer een symphonie orkest samen gaat wer ken met een jazz-combo. Zij vinden elkaar echter in het concertino van Otto Ketting dat voor deze combina tie is geschreven. Dit wordt geconstateerd in het de ze week verschenen jaarverslag 1972 van de Provinciale Zeeuwse V.V.V. Het jaar 1972 was geen toeristisch topjaar. Niet alleen het weer was van invloed; een tweede negatieve faktor waren de samenvallende va kantiedata in Nederland en de be langrijkste Duitse herkomstgebieden Bovendien werd het toerisme steeds sterker geconfronteerd met toene mende concurrentie en een selektie- ver en prijsbewuster publiek. Goed hoofdseizoen Het zes weken durende hoofdsei zoen was echter over het algemeen goed, terwijl ook het naseizoen gun stig is geweest Samenvattend kan 1972 gezien worden als een jaar, waarin het verblijfsloerisme zich na een aarzelend begin in het voorsei zoen heeft hersteld, waardoor aange nomen mag worden, dat de resulta ten in aantallen overnachtingen een kleine stijging le zien geven, ten op zichte van 1971, tflen 6.250.000 over nachtingen werden geregistreerd, aldus de Prov. V.V.V Een betrouwbare specifikatie van overnachtingscijfers is niet mogelijk maar V.V.V. komt op een aantal overnachtingen in 1972 van 6.400.000 hetgeen een lichte stijging betekent maal per jaar deze vakantie-moge lijkheid te bieden. Een mooi schip met een mooi doel en een hopelijk nog mooiere toekomst. antieke stoelen en tafels en fauteuils Verder: porselein, glaswerk, kristal, klokken, barometer (met linnen pla ten), koperwerk, tin, haardplaten, tuinhek, een kanon, een speeldoos (62 platen), antiek scheepsmodel, land kaarten e.d. Van het geheel der aanwezige goe deren is een catalogus samengesteld, die op de kijkdag# (vrijdag 4 mei) verkrijgbaar zal zijn. Uiteraard betreft het hier de grootste antiekveiling van de laat ste decennia, die herinneringen wekt aan 19e eeuwse boedel veilingen. Op het proggimma staat verder de 3e Suite van J~S. Bach, Improvisatie over deze Suite door het Trio Louis van Dijk en besloten wordt met de Ouverture Cyrano de Bergerae van Joh. Wagenaar. Excursie Prov. Staten Op vrijdag 4 mei - zo deell het Waterschap Schouwen-Duiveland mee - zal een deputatie van leden der provinciale stalen een bezoek brengen aan de waterschappen in Noord-Zeeland. In 's Landskamer te Zierikzee vindt een ontvangst plaats door het dagelijks bestuur van het waterschap Tholen en het waterschap Schou wen-Duiveland. Na een lunch wordt een rondrit gemaakt over Schou wen-Duiveland. Jaarrekening 1972 Prov. Zeeuwse V.V.V. De jaarrekening 1972 van de Pro vinciale Zeeuwse V.V.V. sluit met een werkkapitaal van f 28.286.35. en een voordelig saldo van f 4.268.97. De subsidie van de provincie Zeeland bedraagt als voorschot f 84.813,de bestemmingssubsidie van het mini sterie van ekonomische zaken be draagt, eveneens als voorschot f 15.654,38. De kontributie van de gewone le den omvat een bedrag van f 27.496,40; van de bijzondere leden 1' 5.350, Voor propaganda werd uitgegeven een bedrag van f 17.285,26, terwijl f 15.000.is gereserveerd voor uit te geven drukwerk in 1973. t.o.v. 1971, nl. 150.000 overnachtingen of 2,4 0 o. Dit cijfer moet worden be schouwd als een minimum. De jaren met spektakulaire stijgin gen zijn voorbij: het is volgens VVV thans meer d n ooit noodzakelijk om de nadruk te leggen op kwaliteits verbetering en service. Melding wordt gemaakt van een stijgende vraag naar het huren van zomerwoningen en appartementen,, evenals het verblijf in karavans op kampeerterreinen. De interesse voor vakantie-akkommodatie in hotels en pensions, evenals gemeubileerd ver huur blijft stabiel, duidelijk afne mend is de vraag naar zg. logies- ontbijtadressen. Het dagtoerisire vertoonde een gunstige ontwikkeling. Zierikzee drukste haven Het watertoerisme heeft opnieuw een jaar achter de rug met een op merkelijke groei. De drukste haven in 1972 was Zierikzee met bijna 7000 overnachtingen. Mede door de reü nie van platbodemjachten \ve;d het in deze haven 25 o „drukker" Zie rikzee behoort met dit resultaat tot de toonaangevende havensteden voor de watersport in Nederland. Een Schouiuen-Duivelandse zaal- ploeg in de slaapzaal. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Personeelsvoorzieningen, huisves ting en algemeen beheer vergden een bedrag van f 127.219,70. BURGH „De Koppeling" naar Sommelsdijk Enkele leden van de M.C. ..De Koppeling" vertrok op 30 april. Ko ninginnedag naar Sommelsdijk. De ze motocross betekende de opening van een motorclub te Sommelsdijk. De Burghse crossers hadden het niet gemakkelijk op de kleigrond, maar toch kan de uitslag bevredigend worden genoemd. De uitslag: 50 cc Standaard: le A. Hart (Renesse); 2e M. Verton (Burgh): 3e J. Boogerman (Middel- harnis) en 4e werd C. de Feijter (Burgh). Bij 50 cc origineel werd Vogelaar (Middelharnis) le. 2e werd J. J. Verton (Burgh). 3e J. Looy (Mid- derlharnis) en 4e J. Verton (Burgh). Eveneens in de zijspanklasse wer den de eerste en tweede plaats bezet door leden van ..De Koppeling", le A. Bom en C. de Feijter, 2e C. Bom en M. Bom. Op zaterdag 12 mei a.s. zal de M.C. ..De Koppeling" weer deelnemen aan een motocross le Middelburg. Afhalen van prijzen Tijdens het disco-bal, op koningin nedag gehouden in de R.T.M.-garage te Burgh is een verloting op touw gezet waarvoor verschillende prijzen waren beschikbaar gesteld. Een vier tal prijzen zijn nog niet afgehaald, maar men kan dit alsnog doen. De prijsjes gevallen op de nummers 572. 540, 459 en 597 kan men ophalen bij de heer P. van Waveren. W. G. Boot laan 7, Burgh. De reeën-sterfte in de duinen De laatste weken werden in de dui nen verschillende dode reeën gevon den. Enkele cadavers werden opgesiuurd. om de doodsoorzaak te ontdekken. Er is inmiddels gebleken dat gebrek aan voedsel de oorzaak is van deze sterfte. BRUSSEL. Twee Nederlanders, Gerard Kerkhof uit Zaandam en Ru- dolf Huizing uit Bovenkarspel zijn in Antwerpen van eén groot deel van hun bezittingen en van geld beroofd. Bruinisse is de vierde grote haven in Zeeland in het watertoerisme. Deze havenplaats zal mede door de strategische ligging bij de Grevelin- gen, de Krammer en de schutsluis in de Grevelingendam nog aan belang rijkheid kunnen winnen E." werden in de gemeentelijke- en jachthaven tesamen ruim 3850 overnachtingen geboekt. Brouwershaven zal met de nieuwe jachthaven een belangrijk deel van de druk op het Grevelingenmecr moeten opvangen. Deze havenplaats zal daarom in de nabije toekomst kunnen uitgroeien tot een groot wa tersportcentrum. De vooruitgang in 1971 en 1972 was reeds frappant. NUTSSPAARBANK I'w iiLpale gezinshank l' b^nV welkom bij uw ^XuUjjrfpaarbanU voor TERMIJNSPAREN i*ii DEPOSITO'S tot 7 RENTE DREISCHOR: Ring, donderdags van 11.00- 12 00 uur. Auktie te Zierikzee Zierikzee werd „toonaangevend voor de watersport ZIERIKZEE, 2-5. Het minder gunstige weer van de zomer 1972 heeft een nadelige invloed gehad op de ontwikkeling van het bedrijfstoerisme. Alleen in de week van 15-22 juli was er sprake van een korte periode goed vakantieweer, wat een overweldigende vraag naar logiesakkommodatie met zich meebracht: in de rest van het vakantieseizoen had het weer een sterk wisselvallig karakter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5