ReumaI FRITESSAUS Ver. Staten geven meer hulp aan Arabische landen - Minder aan Israël Formateurs mr. Burger en dr. Ruppert thans grote ploeg kandidaat-ministers bij elkaar Noodweer in delen van Ver. Staten ZAL NIXON AFTREDEN? Boersma: Werkvergadering beslissend WEER ACCENT OP VRIENDSCHAP ZIERIKZEE/HATFIELD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 mei 1973 129ste jaargang Nr. 21277 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 u/u B.T.W. In dit nummer: Zeeuivs/Belgische trip ,,J. Henri Dunantn t Zierikzee - 2584 W eekvienu: Gerookte paling op toast Gekookte zalm met botersaus geroosterd spies Fantasie van de chef a 17,50 DEN HAAG, 2-5. De formateurs mr. Burger en dr. Ruppert hebben een ploeg kandidaat-ministers bij elkaar. De lijst ziet er als volgt uit: P.v.d.A.: premier en minister van algemene zaken: drs. J. M. den Uyl; buitenlandse zaken: mr. M. van der Advertentie JsQeb literemmertje m J9» spaar mee voor 6 gevel kop en schotels f8,95 35sterretjes Stoel; defensie: ir. H. Vredeling; on derwijs: prof. dr. J. A. van Kemena- de; financiën: prof. dr. W. J.Duijsen- berg; volksgezondheid en milieuhy giëne: mevrouw mr. I. Vorrink; ont wikkelingshulp: drs. J. P. Pronk. P.P.R.: CRM: mr. H. W. van Doorn; wetenschapsbeleid: prof. mr. F. Hp. Trip. D'66: volkshuisvesting en ruimte lijke ordening: drs. J. P. A. Gruijters. K.V.P.: justitie en vice-premier: mr. A. A. M. Agt; economische za ken: drs. R. F. M. Lubbers; verkeer en waterstaat: drs. Tj. Westerterp; landvouw en visserij: mr. T. Brou wer. A.R.P.: sociale zaken: drs. J. Boersma; binnenlandse zaken: prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. Staatssecretarissen Bij voorgaande kabinetsformaties hielden de formateurs zich, wat de bezetting van de posten van staats secretaris betreft, allen bezig met de verdeling van die posten over de aan het kabinet deelnemende partijen. De keuze van de staatssecretarissen werd aan de ministers overgelaten. WASHINGTON. Minstens twaalf bemanningsleden van B-52 bommen werpers die in Cambodja worden ge bruikt, hebben schriftelijk bij Ame rikaanse congresleden geprotesteerd tegen de bombardementen. In Haagse politieke kring wordt verwacht, dat ditmaal de formateurs mr. Burger en dr. Ruppert verder zullen gaan, en niet alleen overleg gen over de formule, maar ook over de daadwerkelijke bezetting van de posten. WASHINGTON. De Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft in het perscentrum te Washington verklaard dat de „constructieve dia loog" tussen de V.S. en Europa een hoogtepunt kan bereiken tijdens het bezoek dat president Nixon dit na jaar aan Europa zal brengen. DEN HAAG, 2-5. De aangekon digde werkvergadering van kandi daat-ministers voor een kabinet-den Uyl is „de laatste en beslissende fa se'' in deze formatie-periode. Aldus minister drs. J. Boersma (sociale zaken), die voor dezelfde post in een kabinet-Den Uyl is ge vraagd. Hij heeft de formateurs - met wie hij woensdagmorgen over legde - gezegd in principe daartoe bereid te zijn. Drs. Boersma heelt WASHINGTON, 2-5. De regering- Nixon wil de hulp aan de Arabische landen uitbreiden en de hulpverle ning aan Israël verminderen. Dat blijkt uit een toelichting die Kenneth Rush, een van de staatsse cretarissen van buitenlandse zaken, voor een senaatscommissie gaf op het dinsdag ingediende wetsontwerp voor militaire en economische hulp aan het buitenland. In het begrotingsjaar 1973-'74 wil len de Verenigde Staten 25 miljoen dollar economische hulp geven aan Israël, dat is de helft, van het be drag voor het lopende jaar. Volgens Rush is de economische situatie in Israël de laatste twee jaar gestadig verbeterd. Voorts wil de regering aan Israël een krediet, van 300 mil- zijn „voorwaardelijk ja" afhankelijk gesteld van de totstandkoming van een -anvaardbare program-formule. Het gereed komen van deze pro- gram-formule noemde hij ..een zwaar punt", beslissend voor de to;- standkoming van een kabinet-Den Uyl. Naar de mening van minister Boersma kan daarvoor een aan vaardbare oplossing gevonden wor den - een oplossing die z.i. tot dui delijke afspraken moet leiden. joen dollar tegen lage rente geven voor de aankoop van militair mate rieel in de Verenigde Staten. Dat be drag is even hoog als in het lopende jaar. WASHINGTON, 2-5. Aanhoudende regeu en onweersbuien in het mid denwesten van Amerika hebben het hoogwater van de Mississippi verder deen stijgen Tienduizende gezinnen hebben voor het vloedwater hun huizen ont ruimd. Onder de plaatselijke bevol king neemt het gevoel van wanhoop toe. De overheid van Mississippi heeft de vrees uitgesproken dat de hele katoenaanplant van dit jaar verloren is gegaan. Een oppervlakte van 160.000 hectare land is voor de verbouw verloren. Door de verbouw van sojabonen hoopt men de klap enigszins te kunnen opvangen. SAINT LOUIS, MISSOURI, 3-5. Ralph Nader, de bekende verdediger van de rechten van de Amerikaanse consument, is van mening dat pre- Kabinetsf or malie Dit nummer bestaat uit 12 pagina's STOCKHOLM. Zweden heelt bij monde van premier Olof Palme en minister van buitenlandse zaken Krister Wickman president Nixon beschuldigd van schending van het Parijse vredesakkoord door in Cam bodja weerloze vluchtelingen met bommen te bestoken. Bijzondere raadsvergadering vriendsehapsbezoek. Sommigen zijn hier in officiële funkties, anderen op grond van bestaande relaties en vriendschappen. Het maakt niet uit, want allen zijn gewaardeerde vrien den van Zierikzee, aldus de burge meester. sident Richard Nixon zal aftreden naar aanleiding van het Watergate- schandaal. „Deze affaire zal niet slechts tot andere ontslagen leiden maar ook tot dat van de president, zelf", aldus Nader op een persconfe rentie in Saint Louis. De motie „Meer vrienden" Geen onbeschaemder dier dan i i een ondankbaer mensch. i Vondel a In de motie-Simmers werd ver heugenis uitgesproken over de komst van de delegatie; verder het oordeel dat handhaving, vernieuwing en versteviging van internationale vriendschapsbanden van eminent be- lag zijn; een verwelkoming van alle vrienden uit Hatfield en de overtui ging dat de relatie Hatfield-Zierikzee mag gelden als voorbeeld van op recht streven naar eenwording van Europese landen en daardoor stimu lans voor de handhaving van een duurzame vrede. Tot slot wordt uiting gegeven aan de vaste hoop dat de regelmatige uitwisselingen zullen worden gecontinueerd, zowel op be stuurlijk niveau als wat betreft de jeugd. SALISBURY. Rhodesische blanke katholiken hebben de paus in een brief verzocht om de Bisschop van Umtalï, mgr. D. Lamont, van zijn ambt te ontheffen. Bisschop Lamont is bekend als de verdediger van de zwarte bevolking en als criticus van het bewind van premier Smith. ZIERIKZEE, 1-5. De Engels-continentale vriendschap, voor stad en streek vertaald als vriendschap tussen de zustersteden Hatfield en Zierikzee, kreeg op een dins dagavond gehouden buitengewone raadsvergadering in de trouwzaal van het stadhuis, weer een bijzonder accent, door een door de nestor van de raad, de heer J. G. L. Simmers, ingediende motie, ondersteund door door alle fraktievoorzilters, waarin de betreffende relatie in hoogst positieve zin wordt benadrukt. Op deze feestelijk getinte vergadering, onder voor zitterschap van burgemeester Th. 11. de Meester, werd de motie niet algemene stemmen goedgekeurd. Tweede hoogtepunt op deze raadsvergadering was de aanbieding van een geschenk aan de raad van Zierikzee door de burgemeester van de Rural Hatfield District Council, mr. W. A. Storey, bestaande uit een naar de oude stempels gemaakte Colport-Cliina Ramses-head-vaas uit Staffordshire naar een model uit 1795. Een fraaie aanwinst voor liet museum. „We zullen er zeker voor zorgen, dat deze kostbare vaas een goed plaatsje in het stadhuis krijgt", aldus de heer De Meester in zijn dankwoord. Omvangrijke delegatie Dc heer De Meester noemde »og eens enkele namen van de Hatl'ieldse mannen van het eerste uur. die Zie rikzee in 1953 te hulp kwamen, waarmede de „twinning" een begin kreeg, als nir Stanford, mr Benny, mr Siinmong en mr Asquith. welk Burgemeester De Meesier toont het fraaie geschenk van Hatfield, een naar antieke stempels gemaakte Coalport-China vaas. laatst genoemde - zonder moe te worden - het contactwerk nog altijd voortzet. In wezen achtte de burgemeester het contact een antwoord op de roep van Europa en de banden zuilen ze ker in stand worden gehouden en verstevigd, ook al gaan zich in Hat field bestuurlijke wijzigingen vol trekken, in de vorm van samenvoe ging van gemeenten. De jeugduitwisseling Succesvol is nog altijd de uitwisse ling" van jeugdigen, mede ook dank zij de aktiviteit van de „town-clark". secretaris mr Asquith, ereburger van Zierikzee. Er is voor de naar Engeland gaan de stads- en streefcjeugd thans een nieuwe formule gevonden. Zij loge ren in een jeugdhotel (technische school) en werken aan een projekt In de komende zomer zal een groep En gelse meisjes en jongens logeren in slot. „Moermond"; Zierikzee heeft dus het Engelse systeem overgeno men. Tot slot gaf de burgemeester uit drukking aan de vreugde van het gemeentebestuur over het Engelse Burgemeester Storey zei dal zowel de ondervonden vriendschap, als de omgeving waarin dit gebeuren zich afspeelt, hem onder de indruk brachten. Hij achtte het een goede zaak dat de relatie tussen de sleden na deze viering van het vierde lus trum. wordt voortgezet en hij was in het geheel niet beducht voor deze, relatie, gezien tegen de achtergrond van de samenvoegingsplannen in Hertfordshire; „het zal alleen maar zo zijn, dat Zierikzee er nog meer vrienden bij krijgt". De gemeenteraad in (straks) nieu we samenstelling zal de vriendschap zeker willen voortzetten, zowel of ficieel als individueel, zeker ook met het oog op komende generaties van jonge mensen. Met de beste wensen voor de toe komst overhandigde de heer Storey hierna het geschenk, in origine stammend uit een tijd, dat de han del van Zierikzee niet erg succesvol was, hetgeen thans niet weg neemt dat objecten als deze waarde hebben in dit historische stadhuis. In zijn dankwoord mengde burge meester De Meester nog een histo risch snufje, herinnerend aan de vier oorlogen met Engeland, die in het licht van de tijd eigenlijk maar „incidentjes" waren. Hij prees de typische Engelse humor, die altijd al, maar nog in ieder geval ook be wijst, dat de Britten hun geschiede nis kennen. Na sluiting van de raadsvergade ring, bleven de vele aanwezigen - o.w. de ere-burgers van Zierikzee - nog enige tijd gezellig bijeen, oude banden weer aanhalend of nieuwe contacten leggend. Een opgewekte burgemeester mr. W. A. Storey tijdens zijn toespraak in de trouwzaal van het stadhuis. (Foto's: Foto Feyter) Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijk Veranderlijke bewolking met vooral in de nacht regen en hier en daar onweer: meest matige wind ruimend naar zuid tot zuidwest; minimum temperaturen ongeveer 9. maxima morgen omstreeks 15 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 4 mèi. Zon op 5.05, onder 20.09. Maan op 5.36, onder 22.57. Eerste kwartier: 9 mei (13.07). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laag water 4 mei 4.05 16.31 9.33 21.50 Springtij: 5 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-5. Het. K.N.M.I. meldt: Een warmtefront van de depressie ten zuiden van Ierland brengt don derdag veel bewolking, waaruit plaatselijk wat lichte regen of mot regen valt. De lucht die aan de ach terzijde van het front over ons land stroomt laat middagtemperaturen tot dicht bij de 20 graden toe. Het kou front van de Ierse depressie drong donderdagochtend alweer de Franse kustgebieden binnen. Het zal in de nacht van donder dag op vrijdag met regen en moge lijk zelfs plaatselijk met onweers buien over ons land trekken. Na de passage stroomt vrijdag op nieuw een hoeveelheid onstabiele lucht over ons land uit, waarin naast flinke opklaringen ook buien tot ontwikkeling zullen komen. Besten dig en warm weer met middagtem peraturen tot 30 graden heerst nog steeds in grote delen van Oost- en Zuidoost-Europa.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1