GROTE BELANGSTELLING BLOEMENDEFILE SOESTDIJK STIJLVOLLE OPENING ORANJEFEEST TE ZIERIKZEE ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1 mei 1973 129ste jaargang Nr. 21276 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 o B.T.W. In dit nummer: StOOrde 01(111 jetePSletl Duizenden begroetten koninklijke familie SOESTDIJK, 30-4. De aankondiging dat het bloemen- defilé in Soestdijk op Koninginnedag dit jaar zou wor den bekort door een beperking van bet aantal indivi dueel deelnemende burgers, beeft de belangstelling niet doen afnemen. Toen de vrijwel voltallige koninklijke familie (alleen de tweeling van prinses Irene ontbrak) maandagochtend om half elf op het bordes van het paleis verscheen stonden er behalve de ruim 4000 mensen in de rij van „officiële" deelnemers, ook nog eens duizenden toeschouwers langs de straat weg voor de paleistuin. De jarige koningin - gekleed in een blauw-grijs complet - begroette ook hen met een brede armzwaai. Het défilé begon met de gebruike lijke aanbieding van oorkondes en bloemen door enkele studênten-de- putaties, gevolgd door felicitaties van een Surinaamse groep, getooid in kleurrijke nationale kledij en met een grote mand vol even kleurrijke produkten van Surinaamse bodem. Daarna kwamen in een bonte rij schoolkinderen, padvinders, oranje verenigingen, muziekkorpsen, majo- retten, gymnastiekverenigingen, vrouwenclubs en carnavalsvereni gingen, afgewisseld door een enkele groep van een paar honderd „losse" burgers, meest ouders en met vlag getjes zwaaiende kinderen. De padvindsters die de bloemen op het bordes moesten leggen hadden het gemakkelijk, want zij werden terzijde gestaan door de kleinzoons van de koningin die enthousiast met tulpen, narcissen en ankers liepen te sjouwen, zo nu en dan even poserend voor de talrijke fotografen. Stokbroden De Katholieke Vrouwenorganisatie uit Luyksgestel bood de koningin een Wijziging in Politburo MOSKOU. 28-4. Het Russische Po litburo is toch nog vrij verrassend op verscheidene plaatsen gewijzigd. Pjotr Sjelest en Gennadi Woronow werden van hun funktie ontheven en gepensioneerd. Nieuwe Politburo- leden werden minister van buiten landse zaken Andrej Gromyko. mi nister van defensie Andrej Gretsjko en het hoofd van de veiligheidsdienst Yoeri Andropow. Het hoogste poli tieke orgaan van de partij heeft hier mee 16 leden gekregen in plaats van 15. Brandt in Washington BONN, 30-4. Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland is zon dag in Washington aangekomen, waar hij twee dagen besprekingen zal voeren met president Nixon. Brandt is vergezeld van een van ziin voornaamste adviseurs, minister zonder portefeuille Egon Bahr. Mi nister van buitenlandse zaken Wal ter Scheel heeft zich maandag bij de kanselier gevoegd. Drie doden bij lawine in Tirol INNSBRUCK. 30-4. Bij een lawine in de Oostenrijkse Alpen zijn zondag drie mensen omgekomen. Het ongeluk gebeurde in het Kai- sertal bij Kienberg toen een sneeuw massa omlaag kwam en zes toeris ten meesleurde. Twee van hen kon den zichzelf bevrijden en een derde werd door leden van een reddings ploeg' uitgegraven. Hij was gewond. Voor twee toeristen van het uit West -Duitsland afkomstige gezelschap kwam de redding te laat. Zij werden dood onder de sneeuwmassa van daan gehaald. De bestuurder van een sneeuwrui mer, die bezig was de restanten van een vorige lawine op te ruimen, wordt vermist. Men heeft weinig hoop dat hij nog in leven is. Auto uit racebaan: Vijf doden en 16 gewonden ZACATECAS. 30-4. Tijdens auto races bij Zacatecas in Mexico is een deelnemende wagen in een bocht uit de baan gevlogen en tegen de be schermende muur waarachter toe schouwers stonden gereden. De be stuurder bleef ongedeerd, maar vijf mensen uil het publiek werden ge dood en zestien ernstig gewond. mand met stokbrood aan die ook be doeld was voor haar schoonzoon prins Claus. Aanleiding voor dit ge schenk was een uitspraak van prins Claus onlangs bij een bezoek aan de T.H. in Eindhoven dat hij in Neder land nog nooit goed stokbrood had gegeten. Het onlangs in Luyksgestel opgerichte bakkersmuseum liet dit niet op zich zitten. De koningin is dan ook gevraagd de stokbroden met prins Claus te delen. Historisch tafereel Op het gazon zorgden de harmonie uit Marum en de vaandelwacht voor de vrolijke noot. Zij kregen gezel schap van een 250 sterke groep uit Zuidlaren, gehuld in de klederdracht uit de tijd van Bartje. Ook tv-Bartje zelf in de persoon van Jan Krol was er, samen met de andere spelers uit de televisieserie plus twee geitjes. Na het défilé kwam de koninklijke familie dit historische tafereel van dichtbij bekijken. De prinsjes waren bijna niet weg te slaan bij de geitjes, maar toen de eerste regendruppels gingen vallen verdwenen ze naar binnen. Vóór het bordes nam de koningin de verjaarscadeaus in ontvangst die de meeste van de 38 defilerende groepen hadden meegebracht: een beeld van Bartje, poppen, kaas, een kruiwagen met turf, groenten en bloemen, gebak, een delfsblauw bord en zelfs dahliaknollen voor de paleis tuin. Koninklijke familie bezocht Dolfinarium HARDERWIJK, 30-4. De hele ko ninklijke familie heeft maandag een bezoek gebracht aan het Dolfinarium in Harderwijk. Na ontvangst door directeur E. den Herder van het Dol finarium genoot het gezelschap van een vier uur durende show, waarna prins Maufits een tochtje maakte in een door een dolfijn getrokken boot je. Ook werd het onderwaterpano rama bezocht. SAIGON. De Yietcong heeft maan dag een tweede groep van 322 Zuid- vietnamese burgergevangenen vrij gelaten in ruil voor 400 burgers die in Zuid-Vietnam werden vastge houden. Dit is dinsdagmorgen van militaire zijde in Saigon meegedeeld. BROUWERSHAVEN. Ondanks de nare weersomstandigheden, wist Brouwershaven nog wel wat van het koninginnefeest te maken. Muziek was er, mede door het optreden van Con Amore te Noordgouwe. Veel werk was gemaakt van de optocht, loaarvan hier „de kop" van start gaat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Afscheid voorzitter E. P. J. Krips heid, staande boven de partijen, zeer bezig met internationale problemen en de derde wereld en in dien zin ook inspirerend voor de jeugd. De burgemeester prees de beschei denheid. de toewijding en het ver antwoordelijkheidsgevoel van de ja rige koningin, die straks het 25-jarig koningschap hoopt te beleven. In haar jeugd had zij al het diepgewor teld besef, dat zulks haar taak en roeping was. Vijfentwintig jaar is al lang, maar toch nog kort. maar wat het allemaal betekende ziet men b.v. in het pas verschenen boek: „25 jaar. Moeder van een volk". Daarin leest men wat een lang en zwaar leven, met talrijke verplich tingen, die kwart eeuw is geweest. De burgemeester attendeerde er op dat zelfs de anti-monarchisten een grote bewondering en sympathie voor de koningin hebben. „Moest een president worden gekozen, dan werd koningin Juliana gekozen", aldus de heer De Meester, die zijn beste wen sen uitsprak voor een lang leven voor de koningin en een blije viering van haar jaardag. Na het Wilhelmus speelde de har monie, onder leiding van de heer E. A. de Looff. enkele prachtige kora len en Valeriusliederen, die op dit gevoelig moment van de dag diepe indruk maakten. Scheidende voorzitter Nadien vond heel kort - want het was koud - de huldiging plaats van de scheidende Z.O.V.-voorzitter de heer E. P. J. Krips. die twintig jaar lang dit werk heeft gedaan op voor treffelijke wijze. Hem werd dank ge bracht door de burgemeester, die hem prees voor het vele met dit werk voor de Zierikzeese gemeen schap te hebben verricht. „Ik krijg er eigenlijk nu al een beetje spijt van", aldus de heer Krips in zijn dankwoord. Niettemin persisteerde hij bij zijn besluit en vestigde de aandacht op zijn opvol ger notaris D. van Eek. Hij dankte voor het genoten vertrouwen, „Kunst en Eer" voor de stijlvolle opening van dit feest en hoopte dat het le dental van de Z.O.V., in de toekomst nog sterk zal mogen groeien. De jarige vorstin. ZIERIKZEE, Koninginnedag. - Zierikzee kent het ge heim van een stijlvolle feestopening. Zo was het altijd al, zo was het in het hijzonder maandagmorgen, de - helaas niet stralende - ochtend van Koninginnedag 1973. Niettemin ging op het Havenplein plechtig het rood-wit-hlauw omhoog en speelde de Kon. Harmonie „Kunst enE er" een ontroerend Wilhelmus. De sport- kindertjes van „Rust Roest" en „Delta Sport" (de kleintjes op feestelijke wagens) waren er ook al. ge reed voor de marsen door de stad. Aan zijn welkomstwoord verbond de hoogste magistraat van Zierikzee burgemeester Th. II. de Meester, de gevoelens van grote eerbied en dank baarheid jegens de jarige vorstin, uitmuntend door sociale bewogen- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wie nimmer dwaalt, wordt nooit verstandig. Goethe Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking Veel bewolking met plaatselijk regen of enkele buien maar in de kustge bieden ook verspreide opklaringen: minimumtemperaturen omstreeks 7 graden, maxima morgen rond 14 gra den; eerst weinig wind. later zwakke tot matige wind uit noordelijke rich tingen. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent.- ZON- EN MAANSTANDEN 2 mei. Zon op 5.09. onder 20.06. Maan op 4.24, onder 20.14. 3 mei. Zon op 5.07. onder 20.08. Maan op 4.54, onder 21.40. Nieuwe maan: 2 mei (21.55). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater 2.36 15.05 3.21 15.47 Laagwater 8.13 20.30 8.53 21.08 ZIERIKZEE. Met een handdruk dankt de burgemeester de scheidende Z.C voorzitter. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsb 2 mei 3 mei Springtij: 5 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-5. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van maandag op dinsdag verdrong een koufront de warme lucht, waarin maandag in het zuidoosten van het land nog mid- dagtemperaturen van 19 graden wer dén waargenomen. Dit koufront hangt samen met een actieve depres sie. die zich via de Britse eilanden naar Zuid-Noorwegen verplaatste. De lucht die' na het voorbijtrekken van het front over ons land is uit gestroomd, bezit beduidend lagere temperaturen en laat geeiv hogere maxima toe dan 10 tot 12 graden. In Spanje, het Middellandse Zeegebied, de zuidelijke Alpenstreken en in de Balkan weet de droge warme lucht zich te handhaven. Het is in deze contreien dan ook droog en zonnig weer met maximumtemperaturen die varieren tussen 20 en 25 graden. De overgangszone tussen de droge en warme lucht blijft dicht in onze buurt, zodat het weer de komende dagen een wisselvallig karakter zal dragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1