Oranjefeest te Nieuwerkerk ging bijna de mist in Wollen kunst in hal Geref. kerk Haamstede Eert bank die ook nu nog vele vakantie-ideeën heeft Soestdijk-defilé op beeldbuis C. Wandel en Zn ^r&nóbo&rin ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 april 1973 Nr. 21275 Nipt geen geld voor gas NIEUWERKERK, 25-4. De Vereni gingsraad Nieuwerkerk, het soebat ten om een handtekening van de burgemeester beu, besloot in haar dinsdagavond 24 april j.l. gehouden vergadering om het programma voor Koninginnedag- in zijn geheel ai' te lassen. Tot twee keer toe had de vereni gingsraad gevraagd om een formu lier te ondertekenen, nodig voor de leverantie van één cylinder ballon- gas voor de te organiseren ballon wedstrijd. Na twee verzoeken en evenzovele weigeringen, zou de vere nigingsraad vrijdag 2o april 1973 de definitieve beslissing vernemen, of van de burgemeester of van de com mandant van de brandweer In de vergadering van 24 april was echter noch van de één, noch van de ander iets vernomen. Tijdens de vergadering werd de grote teleurstelling over deze gang van zaken uitgesproken omdat dit, in tegenstelling tot eerder gedane beloften van volledige medewerking door de gemeente, als een tegenwer- KOUWENBERG lanifair gebi* doe-h' op kelen ied Postsfraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. king werd gezien, temeer omdat de aanschaf van een ander coort gas, waarvoor geen verklaring nodig is, de verenigingsraad f 140,- per cy linder meer gaat kosten Van deze meerprijs was ook de burgemeester op de hoogte. De door de vereni gingsraad opgemaakte kostenbegro- ting voor 30 april (f 700,-) kwam toch al veel hoger uit dan de door de gemeente toegezegde subsidie van f 0,60 per schoolgaand kind f 180) waardoor men het financieel niet verantwoord vond om deze kosten- begroting nog eens met f 140,- te verhogen, zeker niet wanneer men niet overtuigd is van de noodzaak van deze extra uitgave. De publikatie van de door de ver enigingsraad genomen beslissing gaf echter, na het verschijnen van de krant van woensdag, een dusdanige reaktie vanuit de bevolking dat de verenigingsraad het nodig oordeelde hierover intern overleg te plegen. Toen tijdens dit interne overleg de toezegging van de middenstands vereniging kwam om de meerdere kosten van het andere soort gas voor haar rekening te nemen, was de verenigingsraad van mening om, mede in het belang va nde dorps gemeenschap, het eerder ingenomen standpunt te moeten herroepen en het programma voor 30 april wel uit te voeren. Het programma Dit programma ziet er dan als volgt uit: 8.30 uur: koraalmuziek bij het ge meentehuis. 9.30 uur: uitreiking ballonnen bij het gemeentehuis. De labels voor de ballonnen worden via de scholen uitgereikt en kunnen dus vooraf worden ingevuld. Daarna, voorafge gaan door de muziekver. „Oefening en Uitspanning" en de drumband „De Vierbannen" een mars door het dorp met als einddoel het sportveld, waar de ballonnen worden opgelaten 11.00 uur: prestatieloop op de Ring voor de leeftijdsgroepen 8 t m 10 jaar en 11 t/m 13 jaar. 14.00 uur: straattekenwedstrijd op het plein van „Ons Dorpshuis" waar voor men vanaf half twee kan in schrijven. Na de tekenwedstrijd om plusminus 15.00 uur wordt een film gedraaid in „Ons Dorpshuis", waar na de uitreiking van de prijzen volgt 15.00 uur: prestatieloop op de Ring Ileel fraaie wandkleden HAAMSTEDE, 25-4. In de Gere formeerde Kerk te Haamstede is momenteel een expositie van wand kleden, getiteld „Van schaap tot by- bel" ingericht, gebracht door mevr. J. v. d. Broek-de Gooyer. Deze kunstenaresse brengt in de hal van genoemde kerk een grote verschei denheid van wandkleden naar voren de meesten met een bijbels motief. Alle kleden zijn vervaardigd van echte schapenwol, waarvoor mevr. Van de Broek zelf de boer opgaat, opgesierd met stukken ruw hout, houtkrullen en stenen, waardoor de uitbeelding van het betreffende kleed goed naar voren komt. De schapenwol wordt eerst gesponnen, daarna geweven. Het weven gebeurt niet op een weeftoest.el maar op een plank met spijkers. „Ik word bijzon der geinspireerd door de bijbel, om dat dit boek zoveel uiteenlopende verhalen bevat", aldus mevr. Van de Broek. De wol wordt niet gerei nigd maar ruw gebruikt evenals het hout en de stenen en zelfs noten gebruikt zij hiervoor. Wanneer men deze kleden zo ziet is het heel „ge woon" hoe deze materialen hierin zijn verwerkt. Heel bijzonder is het kleed „De ontsluiting" dat een voor stelling geeft van een geboorte van een kind Om nog een paar titels van kleden te noemen „Lente", hierin zijn stukken boomschors verwerkt, die aantonen dat de lente is begon nen. „Het paradijs", met Adam en Eva met de appel, een drieluik, ver der verschillende afbeeldingen van steden en vele anderen. Mevr. Van den Broek doet dit werk al zo'n veer tig jaar en zal na de expositie te Haamstede een expositie houden in een museum te Helmond. Het is be slist de moeite waard deze wandkle den eens te gaan bekijken, waai- met simpele materialen, geweldige doe ken uit te voorschijn komen. De expositie duurt nog tot en met dins dag 2 mei a.s. en is voor iedereen -toegankelijk. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Voor de zomer heeft u nu nog keus uit vele zonnige vakantiereizen. Mocht u in het vóór- of naseizoen willen gaan, dan profiteert u boven dien nog van interessante lage prijzen. Alle goede ideeën voor deze reizen vindt u in de prachtige vakantie gidsen van Fit en Hotelplan. Haal ze even. Of bel ons. Dan krijgt u ze gratis thuis. U kunt trouwens ook bij ons terecht voor vreemd geld. Voor reischeques voor als-je-er-bent. Een reisver zekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of de huur van 'n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettige vakantie! voor de leeftijdsgroepen 14 t/m 16 jaar en voor de liefhebbers van bo ven de 16 jaar. 19.30 uur: lampionoptocht vooraf gegaan door muziek en drumband. DODELIJKE ONGELUKKEN ENKHUIZEN. De 8-jarige D. Th. C. Vriend uit Hem (gem. Venhuizen) is bij het oversteken met zijn fiets onder een auto gekomen. De jongen was op slag dood. Het ongeluk ge beurde in Blokker. HOEK VAN HOLLAND. Op het strand van het Zuidhollandse 's Gra- venzande is het lichaam aangespoeld van een naar schatting 30 tot 35- jarige man. De politie heeft het lijk nog niet kunnen identificeren. De man was volledig gekleed. ROERMOND. De 29-jarige M. M. Webers uit Gttersum is om het le ven gekomen toen hij door onbeken de oorzaak van de rijksweg bij Swal- men raakte en met zijn auto tegen een boom botste. De man was op slag dood. DIEMJDN. De 18-jarige H. van Enel'dorp-Gastelaars uit Amsterdam is bij een verkeersongeluk in Die- men om het leven gekomen. De jon geman botste met zijn bromfiets tegen een vorkheftruck die de wég- overstak en hem geen voorrang ver leende. ROTTERDAM. De 37-jarige spoor- legger W. van Entschot uit Prinsen beek is op zijn werk in Rotterdam omgekomen. Op het terrein van het bedrijf „Combinatie Havenmond 3" werd hij aangereden door een ach teruit rijdende bulldozer. De man die onder de wielen terecht kwam, was op slag dood. HILVERSUM, 26-4. Be NOS-tele- visie zal op maandag 30 april een rechtstreekse reportage uitzenden van het défilé langs paleis Soestdïjk ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana. Op het gazon voor het paleis zal een manifestatie van de drie noorde lijke provincies worden gehouden met als middelpunt de groep van Bartje. De reportage (in kleur) is te zien van 10.30 tot 11.15 uur via Ne derland I. Voor de aanvang van hét avondprogramma (van 18.15 tot 18.45 uur) wordt - eveneens via Neder land I - een samenvatting uitgezon den. De NOS-radio zendt maandag on der de titel „Met onze felicitaties" van 20..0-23.55 uur via Hilversum I een gevarieerd programma uit ter gelegenheid van de verjaardag van de vorstin. In dit programma geven onder meer de commissarissen dei- koningin in de elf provincies weer, hoe er op de verschillende plaatsen feest wordt gevierd. Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 29 APRIL NED. I: In totaal acht uur televisie moet er voor zorgen, dat diegenen die vandaag hun huis niet uitkomen en verder ook niet weten wat se met hun vrije tijd aan moeten, zich al thans een beetje amuseren. De mid dag start met een aflevering van de Partridge Family, xoaarna de NOS- kiosk ontspanning en informatie biedt.. Aan politiek wordt ook gedaan in de rubriek Ter Visie. Daarmee is het rijd geworden voor de toto-uit slagen van Frits van Turenhout. Om vijf uur begint de IKOR uit te zen den. Eerst is er de rubriek Zingend Geloven in de onvoltooide tijd. Het resterende IKOR-kioartier gaat op aan hel programma „Keizer, koop man en koning te rijk". Voor het avondprogramma tekent de VARA. En dat houdt in om zeven uur 'n af levering uit de zowel spannende als geestige serie „McMillan en vrouw". Rock Hudson wordt als commissaris McMillan ontvoerd en zijn plaats wordt ingenomen door een dubbel ganger, die zo sterk op de politieman lijkt, dat zelfs diens vrouw Sally de persoonsverwisseling eerst niet in de gaten heeft. Na de vijf minuten jour naal maakt Koos Postema zijn op wachting op de buis i?oor het pro gramma 19-Toen Twee program ma's blijven er hierna nog over. Dat is allereerst in de serie. Signalement een portret van de'Engelse schrijver en kunsthistoricus John Berger. De VARA brengt in hét volgende sei zoen diens bekroonde serie Ways of Seeing, gebaseerd op essays over de beeldende kunst, op het scherm. La chen kan de kijkers tijdens de afle vering van „Twee malle meiden." Hierin moet een antieke commode worden verkocht willen Beryl en Sandra aan hel geld komen voor een reisje naar Torremolinos. Een in zicht. over het leven in tehxnzen van de humanistische stichting voor huisvesting van bejaarden geeft het filmpje dat het Humanistisch Ver bond in zijn tien minuien zendtijd op hel scherm brengt. NED. II: Het zondagagvond-pro- gramma vertoont het gebruikelijke beeld.. Om zeven uur het jeugd-pro- gramma „De geest in de gieter." Daarna deel 1 van Studio Sport met het accent op het voelbalgebeuren. Voordat Studio Sport 2 zvordt uitge zonden, kan men kijken naar Patio- ramiek waarin achtergrondinforma tie over aktuele gebeurtenissen, en aflevering 9 van de vermakelijke se rie Bemin de buren." Eddie en BUI beleven een feestje bij hun bedrijf. Om half tien is de t.v.-kijker gast bij Jack van Belle en diens programma Zienswijze, dat als gebruikelijk, een zivaanoichtig onderwerp aansnijdt. Dit keer de vraag welke rol de angst voor de dood in ons leven speelt. Hiermee is aan de NOS-avond. een eind gekomen. ZONDAG 29 APRIL NED. I: 14.45 Journaal; 14.47 Weekjournaal15.07 Partridge Fa mily; 15.30 NOS-kiosk; 16.20 Ter Vi sie16.55 Voetbaluitslagen; 17.00 Ge loven in de onvoltooid verleden tijd; 17.30 De keizer, koopman en koning te rijk; 18.20 Instructieve televisie; 18.55 Ti-ta-lovenaar; 19.00 McMillaxi en vrouw; 20.20 Jotirnaal; 20.25 19- Toen; 21.35 Signalement; 22.10 Twee malle meiden; 22.40 Journaal: 22.45 Humanistisch Verbond. NED. 11: 18.52 Schooltelevisie; 1S.55 Ti-la-tovenaar; 19.00 Journaal; 19.05 De geest uit de gieter: 19.30 Studio Sport 1; 20.20 Panoramiek; 20.45 Be min de buren; 21.10 Studio Sport 2; 21.35 Zienswijze; 22.35 Journaal. MAANDAG 30 APRIL NED. IDe viering van de verjaar dag van de koningin houdt in dat de camera's van de NOS staan opgesteld in Soestdijk voor hel traditionele dé filé waarvan de bevolking thuis van af half elf getuige zal kunnen zijn. De drie noordelijke provincies komen met een eigen manifestatie, waarin de t.v.-held Bartje centraal zal staan. Om kwart over zes volgt nog een herhaling van de reportage van het défilé op Soestdijk. Tot tien uur, wanneer de gong gaat. voor Televi- zier-magazine, houdt de AVRO in het avond-programma haar kijkers bezig met ontspannende t.v.-produk- ties. Om zeven uur opent Toppop de uitzending. Daarna staat het publiek een splinternieuw programma te wachten. Stripkwiseen vraag- en antwoordspel over elke week een an dere stripfiguur. Als eerste de bij ve len bekende figuur Asterix. Na het journaal als imnouds Peyton Place. De oude baas Martin Peyton heeft de geest gegeven en wordt vanavond begraven. Alles gaat niet van een leien dakje. Martha en Michaël zijn eindelijk weer eens een avondje al leen maar die ontmoeting wordt wreed verstoord. Maandagavond, eigenlijk geen avond voor een show van de Mounties. Toch is dit het ge val. Om tien over negen stappen de humoristen de buis binnen. Anne Marie David behoort tot hun gasten. Zij was winnares van het Eurovisie songfestival met het liedje „Tm re- connaitras". Ook aanwezig is Moni que van der Ven, hoofdrolspeelster uit de film Turks Fruit. Verdere me dewerkenden zijn: De Bleu Diamants, Conny van den Bos en Ina van Faas- sen. Om tien uur kondigen Jaap van Meekeren en zijn mannén zich aan voor Televizier-magazine. NED. II: Vanavond, tien over ne gen zendt de KRO de eerste rolprent uit in een cyclus rond de Italiaanse regisseur en acteur Vittoria de Sicca. Om zeven uur aflevering 41 van de BBC-serie De familie Ashton. Na het journaal komt de KRO met een do cumentaire die deels van Nederland se deels van Poolse makelij is. Onder de titel „Jerzij Winnicki" geeft de film een beeld van het leven van een eenvoudige Poolse arbeider. Via uit spraken en handelingen krijgt de Nederlandse kijker een inzicht in de Poolse levensomstandigheden. Daar na de eerste film uil de rond de Ita liaan Vittoria de Sicca opgebouwde cyclus. Een paar van zijn meester werken zijn Fietsendieven, Wonder in Milaan, en Umberto D. De eerste film met de Sicca is Brood, Liefde en fantasie, in 1953 gemaakt door Luigi Comencini waarin de Sicca een in een afgelegen dorp aangestelde po- litie-agent speelt. Hij ontmoet twee vrouwen waaruit hij zijn aanstaande vrouw zal kiezen. De een is een knappe uurige vrouw, die gestalte krijgt fn de persoon van Gina Lollo- brigida, toen 26 jaar oud. De filmco- medie belooft anderhalf uur kijkge not; Maandag 30 april, 21.10, Nederlund I: De Mounlies-show. Met als speciale gast Anne Marie David, de winnares van het Euro-visie songfestival. MAANDAG 30 APRIL NED. 1: 10.30 Défilé Soestdijk: 18.15 Samenvatting défilé Soestdijk; 18.45 Ti-ta-tovenaar: 18.55 Journaal; 19.05 Toppop; 19.30 Slripkwis; 20.00 Journaal: 20.21 Peyton Place; 21.10 De Mounties shoiv; 22.00 Televizier- magazine; 22.50 Journaal; 22.55 In structieve televisie. NED. II: 1S.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 De familie Ashton; 20.00 Journaal: 20.20 Drie korte do cumentaires; 21.10 Brood, liefde en fantasie; 22.40 Tele-zel: 22.45 Jour naal; 22.50 Instructieve televisie. DINSDAG 1 MEI NED. I: Musicalliefhebbers moeten hxin reeds voor vanavond gemaakte afspraken maar afzeggen, want het tv-avondje op het eerste net is er een om voor thuis te blijven. Op de eer ste dag van de maand, mei zet de VA RA de kijkers namelijk de musical „En nu naar bed" voor. Een verruk kelijk produkt van Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink. De VA RA heeft er de hele avond voor in geruimd. De musical is in feite een modern sprookje twor grote mensen over een goede en een kwade fee, die de zorg van een Nederlander op zich nemen. Omdat de twee feeën eikaars uitersten zijn wordt die jongen van de ene kant naar de andere geslin gerd. Maar het eind van het liedje is dat de knaap toch uitstekend terecht komt. Behalve deze musical biedt de tv weinig meer vanavond. Om zeven uur brengt de VARA ter gelegenheid van de dag van de arbeid, 1 mei, een programma over arbeid en strijd. Tien minuten blijven er tot acht uur dan nog over voor een t>erhaal van Simon Carmiggelt.. De rubriek Den Haag vandaag besluit om elf uur de uitzending met nieuws van het bin nenlandse politieke front. NED. II: Een nieuweling en een oude bekende haalt de NCRV in het vooravondprogramma op het scherm. De nieuweling is de serie „De ge heime schatten van de Rode Zee". Wie van fascinerend natuuropnamen houdt, gemixed met een dosis span ning, is met deze nieuwe aanwinst van de NCRV goed uit. De oude be kende is het spelletje „Zo vader, zo zoon", dat de komende maanden weer regelmatig zal worden uitge zonden. Na het journaal wordt de documentaire „Vermist" uitgezonden. Die handelt over het lot van piloten uit de Tweede Wereldoorlog. Óm ne gen uur heeft de kijker weer een ontmoeting met de Schotse predikant Adam Smith, wiens taak in zijn nieuwe parochie in Zuid-Afrika al lesbehalve eenvoudig is. Aktualitei- ten komen om tien uur van de man nen van de rubriek Hier en Nu. De NCRV gaat hierna de ether uit met het programma Geestelijke liederen waarin ditmaal zang van het NCRV- jetigdkoor. DINSDAG 1 MEI NED. I: 10.45 Schooltelevisie: 14.00 Voortzetting schooltelevisie; 18.45 Ti- ta-tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 1 mei 1972;-19.50 Simon Carmiggelt; 20.00 Journaal;'20.20 En nu naar bed; 22.55 Den'Haag vandaag23.05 Jour naal; 23.10 Instructieve televisie. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Journaal; 19.05 Geheime schatten van de Rode Zee; 19.30 Zo vader, zo zoon; 20.00 Journaal; 20.21 Vermist; 21.05 Adam Smith; 21.55 Hier en nu; 22.35 Geestelijke liederen; 22.45 Jour naal: 22.50 Instructieve televisie. „Hoe is dat nu mogelijk? Weet u zeker, dat het Kees was?" De man haalt zijn schouders op. „Tja. we weten niets zeker. Kan het zijn, dat die Kees een man heeft aangereden, geconstateerd heeft, dat hij ernstig verwond was en er in pa niek van door is gegaan? Hij is toch niet hier in huis, wel?" De spreker kijkt de boerin scherp aan. „Praat u alstublieft geen onzin, meneer, ik'krijg de schrik van m'n leven, als ik mijn wagen hier zie met één van uw mensen. En geen Kees. Hij is niet het type, dat in paniek wegrent, beslist niet. Dan verleent hij zeker eerste hulp." „U hebt telefoon?" Ze wees op het toestel. „Gaat uw gang, want ik wil weten, wat er met Kees gebeurd is." De man denkt even na, maar wendt zich dan tot zijn collega. „Roep jij de centrale eens op en vraag, of ze al iets weten omtrent de identiteit van die man. Laten ze des noods het ziekenhuis bellen." „Ziekenhuis Winschoten?" „Ja, dat is het dichtstbijzijnde, niet? Ze zullen hem toch niet hele maal naar Groningen brengen?" Een kwartier later zakt Christien Tollema verslagen op haar stoel neer. Want dan weet ze, dat de man op de weg Cornelis Hoogendijk heet, te oordelen naar zijn rijbewijs, dat ze in zijn binnenzak gevonden heb ben. En dat hij ernstig gewond is. De dokter moet, nadat hij het slachtof fer afgeleverd heeft aan het Win- schoter ziekenhuis, voor de tweede maal de mist in. Om de radeloze boerin te kalmeren. Ze begrijpt ondertussen één ding. Al die tijd heeft de onbekende het niet gemunt gehad op haar. maar op haar knecht. En die hebben ze nu te pakken gekregen. Maar wie ter we reld kan dat zijn? 15 In het ziekenhuis strijden de art sen om het leven van Cornelis Hoo gendijk. Niet vanwege de uitwendige verwondingen, die zijn niet zó erg. Maar de man heeft een zware her senschudding en verschillende in wendige kwetsuren. De eerste tijd wisselen de verpleegsters elkaar af, want dag en nacht moet de patiënt onder controle worden gehouden. Christien Tollema heeft hem be zocht. Els Stiekema heeft van een der maréchaussée's nadere bijzonderhe den gehoord. Ze weet nu, dat het slachtoffer knecht is op de boerderij van mevrouw Tollëma. Ze kennen haar, al hebben ze nauwelijks kon- takt met deze boerin. Dus rijdt ze op Nieuwjaarsdag naar de boerderij, praat wat met de vrouw en probeert haar op te beuren. Tenslotte rijden ze in de avond naar Winschoten, waar ze het slachtoffer bezoeken. Maar Kees' gezicht is vrijwel ge heel ingekapseld; bovendien zit hij onder de verdoving en herkent zo doende de boerin niet. Temeer ook, omdat hij bijna dadelijk weer buiten bewustzijn is. Na het korte bezoek is de boerin volkomen overstuur. Er moet een dokter aan te pas komen, die haar een kalmerend spuitje geeft. Na een uur is de vrouw in staat terug te gaan naar haar boerderij. Maar zal ze morgenochtend het noodzakelijke werk kunnen verrichten? Cit roentgen t voor Sc^u^cm^luiveland GARAGE Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS Els Stiekema gaat met gemengde gevoelens naar huis, waar ze vertelt van 'de situatie bij boerin Tollema. Vader Stiekema begrijpt: hier moet geholpen worden. Al loop je bij de omliggende boeren en boerinnen de deurdrempels niet plat. als het op helpen aankomt, moet je op elkaar kunnen rekenen. Zeker in deze streek. Dus dirigeert hij een van zijn vaste knechten naar mevrouw Tolle ma. Hij belt haar op en zegt, dat ze zolang hulp van hem krijgt. „Doe het rustig aan. mevrouw. En wat jouw knecht betreft, dat komt wel weer in orde, al zal het ongetwijfeld een tijd je duren." Christien Tollema is getroffen door deze geste. Ze accepteert de hulp met grote dankbaarheid. „Dat zal ik nooit vergeten, meneer Stiekema." „We zijn in de wereld om elkaar te helpen, als dat nodig is. En ik kan wel een poosje een knecht missen. Dan pakken we zelf maar wat har der aan. Overigens, met dit weer kunnen we toch niet veel doen, wel?" Daarmee is ze het eens. De toestand van Cornelis Hoogen dijk baart zorgen. De artsen verbloe men het niet. Is er familie, die ge waarschuwd moet worden? Weet de boerin het soms? Els Stiekema, die een keer of drie in de week naar Winschoten rijdt en soms de boerin meeneemt, vraagt op voorzichtige wijze naar bijzonderhe den. Christien weet enkel, dat hij van de Zuidhollandse eilanden komt en gescheiden is. Dat is alles, wat men in het ziekenhuis kan noteren. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 9