Schenking antiek zilver uit Honolulu in dank aanvaard FELKE AANBOUWKEUKENS MEUB^LRAMA Moordenaar van negen vrouwen gepakt Kabinetsformatie Vijfling in Oregon Egypte gaat verduisteren Slachtoffers van aardverschuiving MEDEDELING AGENDA HULP VOOR ZWEEFVLIEGCLUB Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE. De gemeente Zierikzee ontving een schenking van mevr. E. E. ran Weel-van Dijk te Honolulu (Hawaï), bestaande uit 33 vorken en lepels. De kollektie antiek tafelzilver is afkomstig van de Schpuwse familie Hocke. Ook de wijnflessen zijn antiek. Archivaris W. H. Kei lees had de tafel netjes gedeki m de trouwzaal van het stadhuis, bij gelegenheid van de gehouden raadsvergadering. De raad had niet veel moeite het kostbare geschenk in grote dank te aanvaarden. (Foto: Zierikzeeschë Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 25-4. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester zijn nog verschillende belangrijke zaken aan de orde gekomen. Eén ervan gold het verlenen van garantie voor partikuliere woningbouw. Door betrokken aanvragers werden bedragen geleend van respekticvelijk: f 37.000, f 63.000 en f 68.000, rentende 8, 7.9 en 7.9 procent. Dertig procent van de op i' 13.839,13 geraamde subsidia bele kosten wordt verleend ter restauratie van het pand Poststraat 9 van de Kon. Zcelandia N.V. De uitbetaling zal eerst in 1976 kunnen plaats vinden. Idem f 5230,voor restauratie van het pand Nieuwe Haven 125. bij in onze showijoort Hoge KerRsrraat 12, Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1265 Medewerking zal worden verleend aan de Stichting Katholiek Onder wijs, ten behoeve" van de aanschaf van een duplicator. Een wijziging van het Ambtenarenreglement ging onder de hamer door. De raad ging gaarne akkoord met een schenking van mevrouw E. E. van Weel-van Dijk in Honolulu (Ha waii), bestaande uit 33 vorken en Iepels. Deze kollektie antiek tafel zilver is afkomstig van de familie Hocke. De voorzitter zei de schenking op zeer hoge prijs te stellen. Hij vond het een heel bijzondere zaak dat mensen aan de andere kant van de aardbol op deze wijze aan Zierikzee denken. ..Mijn grote erkentelijkheid wil. ik hierover uitspreken". Tot slot werden enkele begrotingswijzigingen goedgekeurd. Zij hebben betrekking op afsluiting van de kapitaalsdienst (1972), voorschot op de exploitatie kosten van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis (de raad hoopte dat hier ooit nog eens iets van terug komt), op bijstelling diverse posten gewone dienst (1972) en betreffende ontvang sten en uitgaven van een vorige dienst. Tenslotte een begrotingswijzi ging i.v.m. een toegestane subsidie verlening aan de Stichting C.J.V.- kamp Zierikzee. De heer Doeleman kreeg in dit verband nog een toe lichting inzake verwerking van toe ristenbelasting in de totaalbegroting van de stichting. De rondvraag Eij de rondvraag vroeg de heer Groen naar eventuele reakties op de gehouden ..hearing in plan West. Er zou toen een commissie uit de bewo ners worden gevormd, die wensen e.d. zou doorspelen naar het college. Wethouder Asma zei dat uit die hoek nog geen reaktie is gekomen. De heer De Moor wilde wel een briefje ge schreven zien. maar de voorzitter vond dat toch niet in eerste aanleg op de weg van het college liggen. „Men wil daar iets, men wil inpsraak en moeten we dan zelf daar iets aan gaan doen?" De heer Groen vestigde de aandacht op het groeiend kinder tal in plan West en informeerde naar een achtste lokaal voor de openbare basisschool. Wethouder Asma zei te onderzoeken of zo'n lokaal mogelijk is. Parkeerterrein De heer Van der Wielen had ver nomen dat ten aanzien van het par keerterrein Baden Powell-weg een dusdanige vertraging is opgetreden, dat het geheel niet voor het zomer seizoen gereed kan zijn. De wethou der deelde mede dat het wachten nog is op de goedkeuring van één tuin. De voorzitter zei te verwachten, dat die goedkeuring toch niet al te lang op zich zal laten wachten. De heer Simmers bracht een brief ter sprake van de direktie van Hotel Van Oppen inzake de verkeerssitua tie in de Verrenieuwstraat. Deze zaak zal worden bezien. Mevr. Beije attendeerde op het feit dat nog steeds in het Havenkwartier zich open woningen bevinden. Wet houder Bij de Vaate merkte op dat deze zaak is doorgegeven aan Pu blieke Werken. Alarm De heer Van den Doel informeerde naar de mogelijkheid van bijplaat sing van enkele paallichtpunten aan het Havenplein in verband met een recente inbraak in een juwelierszaak. Het is ter plaatse blijkbaar toch te donker. Hij sprak er zijn veront waardiging over uit dat de. politie eerst een half uur na de alarmering ter plaatse aanwezig was. Door de automatische beveiliging is alarm gegeven, maar de komst van de po litie duurde dus een half uur. „Het lijkt me goed. dat we ons zelf maar gaan bewapenen", aldus de heer Van den Doel. De heer Den Boer bereed zijn stok paardje: de vrachtwagencombinaties, die zo maar willekeurig hele nachten parkeren, zelfs op de plaats aan de Balie die gereserveerd is voor auto bussen. De voorzitter zei dat bepaal de maatregelen in voorbereiding zijn. maar de materie ligt nog niet zo een voudig. Te denken valt ook aan over leg met de betrokken chauffeurs. Over de woonwagenproblematiek zou nog deze week een bespreking op breder niveau plaats vinden, deelde de voorzitter tot slot mee. Ziekenfondsraad vernietigt overeenkomst fondsen tandartsen AMSTELVEEN, 26-4. De zieken fondsraad heeft donderdag' met 18 tegen 12 stemmen en twee blanco de overeenkomst die de ziekenfondsen met de tandartsen hadden afgesloten voor 1973, vernietigd. De bezwaren golden vooral de stijging van de vergoeding van prak tij kkosten niet ruim 13 procent, naast de verhoging van het netto- henorarium met ruim 11 procent Wijziging leerplichtwet DEN' HAAG, 26-4. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp tot wijziging van de leerplichtwet 1969. Deze wijziging beoogt de regionale invoering mogelijk te maken van de partiële leerplicht voor de vijftien jarigen mei een tweede dag per week. Vroom en Dreesmaim verbreedt werkterrein AMSTERDAM, 27-4. Het waren huisconcern Vroom en Dreesman gaat zijn vleugels uitslaan tot ver buiten de grenzen van zijn tegen woordige werkterrein. Er staan een aantal ambitieuze plannen op stapel voor winkels in autobenodigdheden annex auto-ser vice, doe-het-zelf-winkels, restau rants voornamelijk gericht op mee- neem-m-aaltijden, tuincentra en recreatieprojecten Via een grote ad vertentiecampagne zoekt de ontwik kelingsmaatschappij Vedemij Neder land B.V. (één van de twee houd stermaatschappijen van V. en D.) projectmanagers. Formateurs polsen kandidaat-ministers DEN HAAG, 27-4. De formateurs hebben heden (vrijdag) ochtend te gen half elf een gesprek gehad met drs. Lubbers (KVP). Tegen 2 uur werd prof. mr. W. F. de Gaay Fort man (ARP) verwacht, aldus heeft de Rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld. Man bedolven onder aardgasbuizen DIDAM. 26-4. Bij een bedrijfson geval in Didam is donderdagmiddag' de 24-jarige ongehuwde H. R. de Kok uit het Gelderse Druten om het leven gekomen. De Kok werkte bij een maatschappij die een aardgas- transportleiding aanlegt. Bij het ver plaatsen van een buis is een groot aantal andere buizen gaan i'ollen, waaronder De Kok werd bedolven. Man aangehouden met drie kilo hasj GRONINGEN, 27-4. Donderdag avond heeft de gemeentepolitie van Groningen de 25-jarige N. J. H. van R., student te Groningen aangehou den. Hij bleek in het bezit te zijn van twee kilo hasj. Op zijn kamer werd later die avond nog eens een kilo hasj aangetx-offen. De man stond bij de politie als dealer bekend Schapendieven gepakt ROOSENDAAL, 26-4. De gemeen tepolitie van Roosendaal en de Rijkspolitie in het district Breda hebben vier personen aangehouden, die worden verdacht van diefstal van enkele tientallen schapen de af gelopen weken in West-Brabant. Volgens de politie ging de 23-jarige C. R. uit St. Willebrord samen met de 38-jarige J. S. en de 23-jarige A. V. beiden uit Roosendaal 's avonds op schapenjacht. De gestolen dieren brachten zij naar de 39-jarige café houder F. J, in Roosendaal, die ze opkocht. Jongeman dood aangetroffen DEN BOSCH. 26-4. Naar donder dagavond is bekendgemaakt is woensdagochtend de 20-jarige W. L. uit Amsterdam in Den Dungen (bij Den Bosch) dood in de Zuid-Wil lemsvaart aangetroffen. Het stoffe lijk overschot van de jongeman, die al tien dagen werd vermist, is op last van de officier van justitie, mr. Duijkx, door de politie voor nader onderzoek in beslag genomen. SANTA CRUZ, 26-4. De politie van de Amerikaanse staat Colorado heelt Edmund Kemper, vermoede lijke moordenaar van negen vrou wen gearresteerd en overgebracht naar Santa Cruz in Californië waar hfj woonde en ook de moorden be dreef. Volgens persberichten heeft Kern- per al bekend in het afgelopen weekeinde zijn 52-jarige moeder Clerenell Strandberg en diens 59- jarlge vriendin Sara Taylor te heb ben vermoord. Het onthoofde lijk van de moeder is gevonden, Ook een hand ontbrak. De politie is van oordeel dat Kemper in de afgelopen maanden ook zes studentes heeft vermoord, die vermist zijn. Het negende slachtoffer van Kemper zou de 15- jarige balletleerlinge Aiko Koo zijn. PORTLAND, 2T-.4. De 28-jarige Amerikaanse Karen Anderson heeft donderdag, haar verjaardag, in een ziekenhuis in Portland (Oregon) een vijfling ter wereld gebracht. Moe der en kinderen drie jongens en twee meisjes, maken het goed. De kinderen wegen elk nog geen drie pond. Mevrouw Anderson had vorig jaar enkele vruchtbaarheidspillen geno men. Het echtpaar heeft al twee ge adopteerde kinderen. CAIRO, 27-4. Als onderdeel van voorbereidingen op een hernieuwd uitbreken van vijandelijkheden met Israël heeft de Egyptische regering bepaald dat de straatverlichting met een kwart moet worden verminderd, zo meldde vrijdag het Egyptische dagblad Al Achram. De maatregel gaat onmiddellijk in. De gedeeltelijke verduistering zal geleidelijk aan worden uitgebreid. „Weg van de Afrikaanse eenheid" ALGIERS, 27-4. De president van Algerije, Houari Boumedienne, heeft donderdag officieel de Trans-Saha- raroute geopend. Deze verkeersweg, die de kust van de Middellandse Zee met de ten zuiden van de Sahara gelegen landen zal verbinden, heeft de naam „Weg van de Afrikaanse eenheid", gekregen Gevaar voor kleine ziekenhuizen UTRECHT, 26-4. Het ministerie van Volksgezondheid is bezig, in overleg met het Centraal orgaan zie kenhuistarieven, het gemeenschap pelijk overleg van ziekenfondsorga nisaties en de Nationale ziekenhuis raad een soort draaiboek te ontwik kelen, om de geleidelijke sluiting van ziekenhuizen in de toekomst volgens model te laten vex-lopen. Het gaat daarbij om de benoeming van be windvoerders, de instelling van een liquidatiefonds, overleg met de werknemersorganisaties, en dergelij ke. Mei een vlot over de Atlantische oceaan MADRID. De Mexicaanse antropo loog Santiago Genoves heeft woens dag in Madrid uiteen gezet hoe hij zeer binnenkort met een gezelschap op een vlot de Atlantische Oceaan gaat oversteken van de Canarische eilanden naar Mexico. Hij gaat met zeven vrouwen en vijf mannen van verschillende natio naliteit op een vlot van twaalf bij zeven meter. Het doel van de onder neming is „het menselijk gedrag on der moeilijke omstandigheden en isolement te bestuderen". De reis duurt ongeveer drie maanden. Statemverk gekkenwerk DEN HAAG, 26-4. Het Zuidhol landse provinciale statenlid drs. D. Bark (D'66) heeft woensdag voor zijn funktie bedankt omdat het staten- werk veel te zwaar wordt om naast een normale werkkring te vervullen, zo schrijft hij in een brief aan de commissaris der koningin in Zuid- Holland. Het wordt „gekkenwerk", zo vindt hij. Deze moord zou Kemper al hebben bekend. Negen jaar geleden ver moordde de toen nog minderjarige Edmund zijn beide grootouders. WEEKEtNDE- V HTS EN DIENST Zaterdag 28 en zondag 29 april Dokter VV. Bontkes, Zierikzee, lel (0)110)2280. neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok- Ier Van Geer. De weritemddienst gaal in: zaterdag morgen, de weekeinddienst eindigt: maandagmorgen 8.00 uur. Dokter W. J. Terpslra, Brouwersha ven. 1 el. (fill 19) 280. neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. De weekeinddienst gaat in: zater dagmorgen, de weekeinddienst ein digt maandagmorgen 8.00 uur. Dokter J. N. T. de Bruin, Bruinisse, tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERAND- BRUINISSE gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110)-2780, neemt waar voor dokter Van der Zande en dokter Visser. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee. tel. (01110)-2180, heeft dienst Officier Oranje Nassau (Vervolg van pag. 1) doen, tot heil van de agrarische we reld en feitelijk voor de hele provin cie',- aldus de commissaris, waarna onder blitzvuur van fotolampen de „cei-emonie protocolaire" zich vol trok. Dankwoorden De heer Geluk i-eplicerend, dankte H.M. de Koningin voor de verleende ondei-scheiding en verder allen, die tot de verlening bijdroegen. Hij herinnerde aan de duidelijke fasering in zijn leven: ooi-log, ramp, herverkaveling, Z.L.M., poldcrcon- centratie, Cebeco. Vooral het werk voor de Cebeco spreekt aan, omdat het zo duidelijk ligt in het verlengde van de boer derij. Hij dankte zijn echtgenote en ver dere gezinsleden en allen, die hem in de loop der jaren zijn vertrouwen schonken. Tenslotte herinnerde hij aan zijn van zijn ouders genoten op voeding. ,Jk kom uit een evenwich tig gezin, met oudei-s die verstandig, vei-draagzaam en integer waren", al dus de heer Geluk, die zei in eigen gezin gepoogd te hebben deze tradi tie voort te zetten, al is het thans - de tijden veranderen - wel eens zo - dat wij steun moeten zoeken bij de jongeren". Nadien spraken burgemeester J. P. Schouwenaar en andere represen tanten van de vertegenwoordigde oi-ganisaties. QUITO, 26-4. Door een aardver schuiving, veroorzaakt door hevige regenval, zijn verscheidene huizen in het zuidwesten van Quito de hoofdstad van Ecuador, bedolven. Tot dusver zijn vijftien lijken ge borgen, maar gevreesd wordt dat het dodental tot 50 zal stijgen. Maandag 30 april (Koninginne dag) zal de ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE niet ver schijnen. Advertenties voor dinsdag 1 mei a.s. kunnen worden opgegeven tot maandagochtend, 11.30 uur. ADMINISTRATIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 aprii Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 19.30 uur. ouderavond Chr. Basisscholen. Haamstede Geref. Kerk, 10-5 wandkleden. Zaterdag 28 april Haamstede Geref. Kerk, 10-5 wandkleden. Renesse Dorpshuis, opvoering „Tussen twee vuren" door toneelvereniging ..Op Drift". Maandag 30 april Middelharnis Gx-ote kerk. 20.00 uur, orgelconcert. Dinsdag 1 mei Zierikzee R.K.-centrum (Mosselstraat). 19.30 uur, U.V.V.-afdeling. Huis van Nassau. 20.00 uur, afdeling P.v.d.A. Zaterdag 5 mei Serooskerke Dox-pshuis, 14.00 uur, start Schelp- hoek-wandel tochl over 8, 15 en 25 km. Advertentie m 111111111111111111111111111111111111111111111111 BIOSCOOP I DE CONCERTZAAL I ZIERIKZEE I telefoon (011101 2770 A.s. zaterdag geen voorstelling E E Maandagavond 30 april E (Koninginnedag) E aanvang~S).00 uur E De beste western van de laatste E E jaren: E AZEN ZIJN TROEF E Toegang 14 jaar E Na afloop is onze „Vinotheek" E E tot 02.00 uur geopend voor een E E drankje, hapje en een gezellig E muziekje. E iTi 1111111111111111111111 i 1111111111111111111111 iiTi Overval op postagentschap AMSTERDAM, 27-4. Drie gewa pende mannen hebben heden (vrij dagochtend) koi't na tien uur een overval gepleegd op een postagent schap op de hoek van de Mol ukken- straat en Valentijnkade in Amstei-- dam. De ovex-vallei-s verdwenen in een auto met een buitenlands ken teken. Dit is de 42e overval op een postale inx-ichting dit jaar. VERSLAG Gelukkig is de journalistiek van heel wat „bla, bla" ontdaan, want dezerzijds is er altijd enige veront rusting over het feit, dat men vroe ger zoveel humburg heeft geslikt. Wat waren dat toch voor mensen, die al die humburg slikten; het waren onze ouders en grootouders en we mogen dus niks zeggen. Even dit: er is een landelijke uitgeversmaat schappij, die zich beijvert om oude historische kranten opnieuw te her drukken en uit te geven. Eén zo'n nummer dwarrelde hier binnen: een nogal gevoelig nummer nl. van IS november 191S, een andere wereld, andere mensen, andere toestanden; dat is duidelijk. De verslaggever van .„Het Vader land" zag het allemaal gebeuren op het Malieveld en hij leidt zijn ver slag in met de eerste regel van het pöem: „Slaet opten trommele, van dirredomdeyne". Even verder: „Nu was de oorlog wel heelemaal verge ten, want we hadden weer juichend volk, overal behangen met oranje en zwaaiend met vlaggetjes, doende ou de reidansen, het volk in de loyale stemming van het Oranjefeest, alles verdragend, zelfs „om likdoorn-be- treding lachend", want heropgestaan waren: Hopmaarjanneke en andere liederen. Wie dacht er aan distributie en wie maalde er om griep, al moet het in de tot stikkens toe samenge perste menigte ook bacillenfeest zijn geweest, doch het is mogelijk dal de Oranjezon miljoenen heeft gedood". Nog eens nuchter terugkijkend, blijft veel verbazing over. Hoe be trekkelijk worden de dingen iri het licht der historie. Wat toen de harts tochten opzweepte bestaat in essentie nog wel, piaar de polarisering is er uitgehaald en daarom is de scheut water in de Oranjebitter, welkom geweest. Het lag in de aard der din gen en na-oorlogse mensen zijn een beetje (veel) andere mensen dan voor-oorlogse. Maar we wilden alleen schrijven over het schrijven van toen en dal was wel andere koek, evenals de so ciale en maatschappelijke toestan den, die plotseling aan hel schuiven gingen onder nawerking van de oor logsorgie 1914-191S. Het is allemaal 55 jaar geleden, of al 55 jaar geleden en als het goed gaat, gaan we ge woon. gezellig en ongedwongen maandag oranjefeest vieren. „Such is life in Holland" („Zo is hel leven in Nederland".) SCHEREILANDMAN Mogen we nog eens prikken in de gevoelens van de bevolking ten aanzien van de Zwecfvliegclub Haamstede, die door de april-storm zo katastrophaal werd getroffen? We willen de sierlijke en geluid loze vogels boven Westhoek en omgeving. Zo'n club prikkelt de fantasie van de jeugd en nodigt xiit tot verantwoord avontuur. Wat in lange jaren werd opgebouwd, werd in enkele uren vernietigd. Er moet iets aan gedaan en onze aktic is weliswaar nog bescheiden, maar begint toeh wel te draaien. We houden vol. al moet het een jaar zijn. Stortingen kunnen plaats hebben op bet nummer van de Zierik- zeesche Nieuwsbode, bij de Ned. Middenstandsbank te Zierikzee: 66 641 0518, onder motto: „Zwecfvliegclub Haamstede". Hieronder volgt een verantwoording van ontvangen giften: N. N. te Z.: f 100—; R. te S. f 50,—; B. te R. f 10,—; v. W. te H. f 10,—; R. te II. f 100,—. d. V. te H. f 5.—. mr. R. te Rotterdam f 100.—: B. te Z. f' 30,fa v. d. W. f 30,Graag volgende week weer zo'n lijstje. Daar kunnen we samen voor zorgen! uur expositie uur expositie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 2