f EadlMs" FORMATEURS SLEUTELEN NIET MEER AAN DE 10-6 deze week bij EUROPESE VEILIGHEIDS CONFERENTIE Saigon wil algemene verkiezingen GEEN UITSPRAAK RAAD IN ZAAK VAN „SCHEUPHOEK" Ver. Staten en Noord-Vietnam gaan praten c<vL/ ZIERIKZEESCHE Rj NIEUWSBODE Zierikzee REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 21F8. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave- B.V. Drukkerij v/'h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiet 4 11 u B.T.W. Meer lijn in plan landbon ivinnseinn romige kervelsoep geroosterde lendebiefstuk of snoekbaarsfilet met gebakken champignons roomijs met warme chocoladesaus a 17.50 Staal C.H.U. buiten spel? HILVERSUM, 26-4. Fractieleider Tilanus van de C. H.U. heeft donderdagochtend in de actualiteitenru briek „Hier en nu" van de N.C.R.V. verklaard, het erg jammer te vinden dat de 10—6 verhouding van minis ters in het kabinet niet meer in discussie kan komen. De heer Tilanus reageerde hiermee op de brief van formateur Ruppert die hij woensdagavond laat had ontvangen. Hierin werd de C.H.U. gevraagd voor vrijdag te laten weten of men nog bereid is een geestverwant af te vaardigen naar heroverleg van ministerskandidaten. „We hadden gehoopt", aldus frac tieleider Tilanus, „dat er een rede lijker verdeling van zetels zou kun nen komen. Uit de brief van de heer Ruppert blijkt heel duidelijk dat dit niet kan." Drs. Tilanus zei de KVP en ARP bijzender erkentelijk te zijn voor het „royale" gebaar om een zetel voor de CHU te willen inruimen maar dit komt toch niet tegemoet aan ons kernbezwaar, dat het totaal van de verhouding tussen de drie christen democraten en de drie linksen in het kabinet niet juist is uitgebalanceerd. Want als wij binnen die zes een plaats zouden krijgen blijft toch die verhouding 6-10 bestaan, aldus de Christelijk-Historische voorman. Advertentie KOFFIE MELIU extra kwaliteit, fles 1000 gram |39 spaar mee voor 6gevel kop en scholels f8,95 35 sterretjes Voor-vergader ing Drs. Tilanus heeft ook bezwaar te gen de voorvergadering van kandi daat-ministers om dezelfde reden. „In die voorvergadering wordt het regeringsprogram vastgesteld op ba sis van het werkdocument van de informateurs Albeda en Van Agt. HELSINKI, 25-4. Het overleg van 34 landen ter voorbereiding van een Europese veiligheidsconferentie is wcensdag in Helsinki hervat. De af gevaardigden besloten lo dagen lang dagelijks in commissies bijeen te ko men om de voornaamste hinderpaal voor een akkoord tussen het westen en de Sowjet-Unie, namelijk vrije uitwisseling van inlichtingen, ideeën en mensen, uit de weg te ruimen De Russen die deze uitwisseling als een inmenging in hun binnenlandse aan gelegenheden beschouwen, zouden nu tot de overtuiging zijn gekomen dat een regeling van deze kwestie noodzakelijk is, wil de conferentie over de veiligheid in Europa die vol gens hen moet doorgaan, inderdaad gehouden worden. ZIERIKZEE. Woensdag werd in de tuin imn het rusthuis Borrendamme een beeld onthuld: „De drie generalies", een geslaagde schepping van een Amsterdamse kunstenares. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Wanneer het op besluitvorming aankomt en het opbouwen van een beleid dan meet je daar volop aan kunnen deelnemen in de volle sterk te waarin je eok in dat kabinet hoort te zitten, aldus he CHU fractieleider. Hij verklaarde te verwachten dat er donderdagmiddag in zijn' fractie „behoorlijk" gediskussieerd zal wor den en „dat men zeer diepgaand over het probleem waar de CHU nu voor staat zal nadenken". ZIERIKZEE, 25-4. Toch wel met iets opgevoerd tempo in verband met de wedstrijd Real Madrid—Ajax (voet- halbenen rijken ver), heeft de gemeenteraad van Zie rikzee, onder voorzitterschap van burgemeester Th. II. de Meester, zich woensdagavond heengewerkt dooi de agenda, waarin een „haakpunt" bleek een schrij ven van de P.v.d.A., federatie Schouwen-Duiveland, inzake het tracé van de toekomstige „Dammenweg" door het natuurgebied „De Schelphoek". Na een lange diskussie stemde de meerderheid in een stemverhouding 8 tegen 5 stemmen vóór, tegen een motie-Van der Wielen, 0111 adhesie aan dit schrijven te betuigen. Daarmede was het voorstel van het college, het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, aan genomen. Tevoren had de heer Van der Wielen benadrukt dat de fraktie van de P.v.d.A. niet voelt voor het standpunt van het college, maar juist tot een standpuntbepaling diende te komen. De fraktie hecht er waarde aan dat aan bedoeld schrijven de nodige aandacht wordt besteed. De heer Becu betreurde weliswaar de aantasting van het natuurgebied, maar wilde eerst wel eens de konsekwenties van een ander tracé kennen en weten welke problemen daar door aan de orde komen. De kwestie is al veel instanties gepasseerd en de mogelijkheid bestaat dat bij tracéverandering landbouwgrond moet worden doorsneden. Wethouder Asma meende Schelp- hoek een zaak voor de gehele regio te zijn. Er zijn nu eenmaal veel re creanten en nog niet is gezegd dat het huidige tracé de juiste beslissing is. Be wegen naar de nieuwe dam kronkelden trouwens door het hele gebied en de wethouder vroeg zich wel af, welke ingenieur vergelen hee zijn lineaal te gebruiken. Het leek hem niet juist het onderwerpel lij ke schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer De Moor wees op het rijks-karakter van de weg. Door het rijk (maar dan door een andere „tak") is een mooi gebied aangelegd en nu gaat een andere „tak" het weer stuk maken, terwijl het in Nederland toch gaat om zoveel mogelijk bescherming van natuur schoon. Alles dient in het werk te worden gesteld om een nieuw tracé te onder zoeken. Wethouder Bij de Vaate vond het overwegend bezwaar, dat een raad zich uitspreekt over de problematiek c.q. de gang van zaken in een andere gemeente, in casu Westerschouwen. De heren Simmers en Doeleman wa ren daar ook bang voor. In stemming gebracht werd hierna de motie Van der Wielen, met de al genoemde stemverhouding verworpen. Vietnam Een andere zaak die diskussie uit lokte was een schrijven van het ini- Verwachting tot vrijdagavond: Weinig wind Overwegend droog weer met wol kenvelden maar ook zonnige perio den; in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist; weinig wind; mi nimumtemperaturen rond 4 graden, maxima morgen van ongeveer 10 graden op de Waddeneilanden tot 14 in het zuiden van het land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 27 april. Zon op 5.19, onder 19.58. Maan op 2.51, onder 13.26. Nieuwe maan: 2 mei (21.55). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 27 april 10.08 22.42 3.45 16.23 Doodtij; 27 april. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 26-4. Het K.N.M.I. meldt: In de nacht van woensdag op don derdag trok een rug van hoge lucht druk over ons land. De temperatu ren daalden hierbij op enkele plaat sen tot 1 graad. Achter de rug werd met een zwakke noordwestelijke wind vochtige lucht van de Noord zee aangevoerd waardoor zich in hel zuiden en westen van het land op diverse plaatsen mist vormde. Inmiddels naderde een zwak kou front hel noorden van ons land. Op enkele plaatsen werd donderdagmor gen lichte regen gemeld maar veel activiteit vertoonde dit front niet. Verwacht wordt dat het front nog iets naar het zuiden zal trekken maar het zal vrijdag nog dicht bij ons land liggen. Er zal dan ook vrij veel bewolking zijn waarbij de mid- dagtemperaturen niet veel verschil len met die van donderdag Het blijft rustig weer. P.v.d.A.-motie verworpen ZIERIKZEE. Woensdagmiddag om streeks half één, Icwam een Citroen bestuurd door L. G. te Noordgouwe door nog onbekende oorzaak in een naast de Provinciale weg Zierikzee- Serooskerke gelegen sloot terecht. De bestuurder werd gewond opgenomen in het Zweedse Rode Kruis zieken huis le Zierikzee, evenals de mede- inzittende D. van E. uit Groningen. De wagen werd zeer zwaar bescha digd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) tiatiefcomité „Vrede voor Vietnam", betreffende de adoptie van de Noord-Vietnamese plaats Hon Gai. Het college van b. en w. stelde voor ook dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. Wethouder Asma merkte op dat men bij het fourneren van gelden voor Hon Gai van G.S. toch nul op rekest zou krijgen. De heer Groen zou het onbevredigend vinden als de raad het schrijven liet voor wat het was. Hij wilde overwogen zien een collecte in te passen in het schema. De voorzitter wist hoe ten aanzien van deze zaak politiek en menslie vendheid aan elkaar gekoppeld wor den. Hij wilde een eventueel steunen van het adoptief comité van de om standigheden laten afhangen en ver wees naar de collectes voor geheel Vietnam. Hij meende dat „Vrede voor Vietnam" deze collectes door kruist. Mede gelet op het advies van 't Amsterdamse collectecomité wilde hij het in het schrijven gedane ver zoek om medewerking afwijzen. De heer Groen achtte de verschillen in opvatting niet zo groot. Het ging hem om de idee op zich en wilde zelf ook verdere voorstellen van het comité afwachten. Hen diende een motie in om in dier voege een brief te doen uitgaan naar het comité. De motie werd aangeno men in een stemverhouding van 8/5. SAIGON, 25-4. Be Zuidvietnamese regering heeft voorgesteld op 26 au gustus in Zuid-Vietnam algemene verkiezingen te houden. Het voorstel is volgens minister van buitenlandse zaken Tran van Lam woensdag voorgelegd aan de Vietcong in Parijs Prins Bernliarcl opent nieuwe fabriek le Middelburg MIDDELBURG, 25-4. Prins Bern- hard heeft woensdag in Middelburg een nieuwe lampvoetenfabriek van de „Vitrite Works" geopend. De „Vitrite" is een dochteronder neming van Philips in Eindhoven. Als de fabriek over enkele jaren vol ledig in bedrijf zal zijn, zullen er twee miljard lampvoeten per jaar worden geproduceerd. In de nieuwe fabriek werken 65 mensen in drie ploegen. Het bedrijf in Middelburg heeft in totaal 700 mensen in dienst. Twintig jaar geleden namelijk werk ten er bij de „Vitrite"-fabriek in Middelburg al 550 mensen. Toen werden er 300 mil.,oen lampvoeten per jaar geproduceerd. Altijd nog om de vrede WASHINGTON HANOI SAI GON, 25-4. De Verenigde Staten en Noord-Vietnam gaan praten over een betere naleving van het door hen en door Zuid-Vietnam en de voorlopige revolutionaire regering- gesloten Pa- rijse vredesakkoord. Dit. is woensdag in Washington en Hanoi bekendgemaakt nadat eerder op de dag Saigon en de Vietcong el kaar voorstellen hadden gedaan over een politieke regeling met verkie zingen in Zuid-Vietnam. President Nixons bijzondere raad gever dr. Henry Kissinger en Hanoi's Le Due Tho, die samen het grootste aandeel hadden in het tot stand ko men van het vredesakkoord, zullen elkaar half mei opnieuw in Parijs ontmoeten om over de betere nale ving te spreken. Voor die tijd, en wel op 2-7 april, zullen de Amerikaanse onderminister van buitenlandse za ken William H. Sullivan .en zijn Noordvietnamese ambtgenoot Ngu yen Co Tach in Parijs bijeenkomen om het overleg tussen Kissinger en Tho voor te bereiden. PARIJS. Een rechtbank in Parijs heeft de Sowjetrussische voorlich tingsdienst veroordeeld tot 1.500 frank boete voor het publiceren van een artikel in Parijs waarin Joden werden belasterd en opgezet werd tot rassenhaat. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Advertentie Men kan een paard wel bij de beek brengen, maar het niet dwingen om te drinken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1