KWESTIE VAN SCHELPHOEK IN „WEER OF GEEN WEER" STREEKNIEUWS Jaarvergadering A.B.V.A. te Zierikzee cwwb dam 9 Oosterlandse firma levert aardappelen voor Tunesië Autobotsing bij „Blauwe Keet", Oosterland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 april 1973 Nr. 21273 „Pierepot van wegen trieste zaak" ZIERIKZEE, 23-4. In het bekende radioprogramma „Weer of geen weer" van Bert Garthoff, is de drei gende doorsnijding van het Schelphoekreservaat, op de eerste Paasdag een half uur ter sprake geweest. Namens de Natuur- en Vogelwacht „Schouwen-Duiveland' werd het weord gevoerd door F. Beekman, J, W. Eckhardt en J. P. C. Boot. De heer Van Erp van Staatsbos beheer gaf als iemand die 15 jaar in het reservaat gepionierd heeft ook commentaar. De heer Garthoff vond het triest dat er ,:een hele pierepot" van hoge wegen, viaducten en aansluitingen zou komen in een gebied dat na de her-verkaveling tot reservaat bestemd was, en eerst niet bestemd werd voor „de gierende glimmers en walmende zwoegkisten die samen ons autover keer vormen". Nogmaals werden de biologische waarden die ook in het speciale nummer van Sterna hadden gestaan, gememoreerd. De zeldzame plank- tonsamenstellïng, de meerkoeten die er strandgapers eten, de steeds gro ter wordende aantallen kleine broed- vogels, de landschappelijke afwisse ling met gevarieerde flora; dit alles zou kunnen blijven als er „geen snel weg kwam te razen als splijtende asfalt- en lawaaikerf" zoals Bert Garthoff het plastisch utdrukte. Einddoel Staatsbosbeheer De heer Van Erp vertelde dat Staatsbosbeheer zich als einddoel stelt De Schelphoek te maken tot een gemengd loofbos met de eik als do minerende boomsoort naar voorbeeld van de bossen in de Manteling op Walcheren. Ook stelde Bert Garthoff dat het kennelijk moeilijk is op te houden met al die wegen in de groene long van Zeeland en dat best getwijfeld mag worden aan de vierbaansweg over de toekomstige buitendam in de Oosterschelde. Voor Schouwen zelf hebben ze in ieder geval geen bete kenis. Hij was het met de „Vogelwacht" eens, dat de weg een paar honderd meter noordelijker moet komen en vond dat het heel best tot een rege ling kon komen met de landbouw. De heer Van Erp herinnerde eraan dat De Schelphoek eerder ontdekt is door de recreanten die er graag wandelen, vissen en zwemmen, dan door de Schouwenaren zelf die dat bebossen daar in ieder geval in het begin maar nauwelijks konden waar deren. De recreatieve druk wordt overigens nauwkeurig dn de gaten gehouden ten einde het gebied geen schade te laten lijden. Vooral de grote reactie tegen door snijding vanuit Zierikzee werd ge noemd door de heer Boot. Het interview werd opgenomen in het kamphuis dat op 100 m van de toekomstige weg komt te liggen en binnen de 400 m die als grens van vervuiling bij autosnelwegen wordt aangehouden. Publieke verkoping gebouwencomplex uien- en aardappelsorteerbedrijf Op woensdag 2 mei a.s. zal notaris Karsten te Zierikzee publiek verko pen in het Huis van Nassau, het ge hele gebouwencomplex, waar voor heen het uien- en aardappelsór- ZIERIKZEE, 21-4. Donderdag kwam de afdeling Zierikzee van de A.B.V.A. in het Huis van Nassau in jaarvergadering bijeen. Na opening door voorzitter de heer J. W. Manni, werden de verslagen van de secretaris de heer L. v. d. Bijl en penningmeester A. Struijk Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE goedgekeurd. Het ledental van de afdeling bleek in 1972 met 12 te zijn toegenomen. Districts-bestuurder, de heer Van Aalst huldigde 2 leden voor hun 40- en 6 leden voor hun 25-jarig lidmaatschap en reikte hen het bondsinsigne uit De periodic aftre dende bestuursleden J- W. Manni, C. Heijboer, en A. Timmer werden her benoemd, terwijl in de vacature-den Os alsnog getracht zal worden te voorzien. De spanningen Uitvoerig behandelde hierna de heer Van Aalst de spanningen van de laatste tijd o.a. het uitvoerings beleid 19.73 van het Centraal Ak koord, de pensioen-bijdrage ambte naren en de moeilijkheden rond het punt centen - procenten. Met de op wekking, door de voorzitter, pal te blijven staan tot behoud van de ver worven sociale voorzieningen en dank te hebben gebracht voor de goede opkomst werd de vergadering gesloten. De grote onrust die bij velen ont staan is, kwam in dit programma goed over. teerbedrijf van de firma Smits N.V. in was gevestigd, gelegen aan de Korte Achterweg, te Oosterland. De loodsen zijn voorzien van in gebouwde koelcellen, kantoor, werk plaatsen, opslagplaatsen en erf. Ver der het vrijstaand woonhuis met gro te garage, behorende bij genoemde opstallen, en staande aan de Sint Joostdijk, te Oosterland, genummerd 4. Gebouwd na de watersnoodramp van 1953 toen nog voor de landbou wer J. Kwaak. In 1958, na het ver trek van de heer Kwaak, werd het hele bedrijf gekocht door de firma Smits. Genoemde verkoping begint om 3 uur n.m. In de voormiddag van 2 mei zal in de gebouwen te Ooster land de verkoping plaats vinden van diverse werktuigen, 5 vrachtauto's, een Mercedes bestelauto, bunker met onderlosser, onderdelen van auto's etc. Deze verkoping begint 's mor gens om 9 uur. De dag ervoor, op dinsdagmiddag van 2 tot 5 uur be staat er gelegenheid voor bezichti ging van hetgeen ten verkoop zal worden aangeboden. ZIERIKZEE Vergadering C.P.B. De leden van de C.P.B. vergader den in het Ned. Herv. Verenigings gebouw te Zierikzee. De vergadering stond onder leiding van de presi dente mevr. Boot-Dieleman. Zij liet zingen Ps. GG 8 en ging voor in ge bed. Daarna las zij Job 1, waarover zij ook mediteerde. Allen werden har telijk welkom geheten inzonderheid mevrouw A. Vermet-de Ruiter uit Haarlem, die sprak over haar reis naar Suriname. Spreekster vertelde op boeiende wijze over het wonen, leven en wer ken aldaar. Ze heeft er drie weken handwerkles mogen geven aan chr. jonge vrouwen. Met de minister van landbouw en zijn vrouw maakte ze een trip van twee dagen gemaakt naar Coronie en Nickerie Na de pauze beantwoordde mevr. Vermet nog enige vragen en deed de presidente nog enige mededelingen. Ongelukken met Paasweekeinde In het afgelopen paasweekeinde hadden verschillende ongevallen plaats, waarbij drie mensen werden gewond. Op Goede Vrijdag had een botsing plaats op de Appelmarkt, tussen een V.W.-bus en een brom fiets. De bromfietsbestuurder die van het Havenplein kwam en richting Appelmarkt reed, nam de bocht te ruim, waarbij hij tegen de V.W.-bus. bestuurd door L. W. M. V. te Zierik zee, botste. De duo-passagiere M. B. moest met een bovenbeenfractuur in het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis te Zierikzee worden opgenomen. De bestuurder van de bromfiets P. A. J. K. liep hierbij een beenvleeswond op. Gp de Laan van St. Hilaire had donderdagmiddag tijdens een inhaal manoeuvre een frontale botsing plaats tussen twee personenauto's. Hierbij verleende dokter Bontkes Verscheping via Bruinisse OOSTERLAND, 20-4. Door de Noorse coaster „Noralil" werden momenteel in de haven te Bruinisse aardappels ingeladen van de firma Meijer N.V. te Oosterland, met be stemming Tunesië. Het is een zeer bijzender feit dat om deze tijd van het jaar nog aardappelen naar dit land worden ingevoerd. Oorzaak hiervan zijn de zware overstromin gen, die onlangs dat gedeelte van dit land hebben getroffen, waar de meeste aardappelen worden geteeld, omdat de grond daar er zich bijzon der voor leent. Ook heeft een langdurige koude periode het aardappelgewas daar geen goed gedaan, zodat feitelijk een chronisch tekort is ontstaan aan dit voïksvoedsel. Enige duizenden ton nen werden verscheept met bestem ming de haven van Tunis. Het pleit voor de firma Meijer dat pas maan dag jl. de aardappels verkocht zijn, en dat ze reeds vrijdag, slechts vier dagen later konden worden ver scheept. Na vier a vijf dagen kunnen ze in Tunesië arriveren. Het Ooster landse bedrijf levert 650 ton, en het moederbedrijf Kruiningen de rest. Er zijn weinig bedrijven te vinden die over zulke sorteercapaciteiten be schikken kunnen als de firma Meijer. Men kan per werkdag 800 a 1000 ton klaarmaken. Daarom is het niet ver wonderlijk dat deze te goeder naam en faam bekende firma, die tal van relaties in het Middellandse zeege bied heeft verworven, de leverantie aan Tunesië mocht verzorgen. Er worden in de bedrijven te Kruinin gen, Swifterbant, Scherpenisse en Oosterland dagelijks duizenden ton nen klaargemaakt, dat uiteraard aan tal van werknemers werk en brood geeft. In het Oosterlandse bedrijf werken ongeveer 18 personen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 'eerste hulp. Eveneens op de Laan van Sint Hilaire had zaterdag een aanrijding plaats, waardoor alleen blikschade ontstond. In de Lange St. Janstraat werd de geparkeerde auto van A. A. W. v. d. B. beschadigd. Ook werd in de nacht van zondag op maandag ingebroken- in het ben zinestation van heer K. van de Goot aan de Provineialeweg. Een ruit werd vernield en enige blikjes olie ontvreemd, die later werden terug gevonden. De dader(s) is (zijn) nog onbekend. RENESSE Uitvoering toneelvereniging „Op Drift" Nadat de toneelvereniging „Op Drift" dit seizoen met veel succes twee blijspelen heeftgespeeld (De Stier van Californië werd maar liefst 20 keer opgevoerd) spelen ze aan het eind van het seizoen een ernstig stuk. Zaterdagavond 28 april wordt in het dorpshuis te Renesse het toneel spel .Tussen twee vuren" gespeeld, van de schrijver Maarten van Spaan- doek. Het stuk wordt gespeeld door de dames: A. v. d. Wiel-Janse, C. Hoogerhuis-v. d. Linde, A. Verseput- Citters, en mej. J. Blom en de heren: C. v. d. Boogert, M. de Hamer, A. Padmos, J. v. d. Hoek en D. Kooman. Mevrouw J. Krijnse Locker-Krijger verzorgt de grime, de heer W. Lem- som is souffleur en de heer D. Dok man heeft de regie in handen. De avond zal worden besloten door een bal o.l.v. Wim Schell en zijn varian ten. Friteshal me! Pasen reeds geopend De nieuwe in aanbouw zijnde zaak van de heer Verboom aan de Hoge Zoom, naast bar „De Luifel", even eens van de heer Verboom, is reeds zo ver gevorderd dat de friteshal met Pasen reeds ingebruik is genomen. Het cafetaria dat er ook bijgebouwd wordt, zal waarschijnlijk half mei voor de opening gereed zijn. NOORDGOUWE Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het doctoraal exa men geneeskunde de heer S. Flik- weert te Noordgouwe. NIEUWERKERK Voetbalveld verlegd Enkele leden van de sportvereni ging SKNWK zijn afgelopen vrijdag de gehele dag in de weer geweest, om het voetbalveld te verleggen. Het veld moet nodig worden verbeterd en vooral de goals moeten grondig ver beterd worden, omdat het doelgebied een hele zandvlakte is. De verbete ring zal geschieden door de gemeen- tewerklui. Het veld lag voorheen van zuid naar noord en is nu gelegen van oost naar west. In augustus zal men waarschijnlijk weer gebruik maken van het veld. Dit zal zijn als het oefenprogramma van SKNWK is af gewerkt. Opbrengst Simavi-collecte De Simavi-collecte heeft in Nïeu- werkefk de mooie som van f 421.20 opgebracht.. Alle gevers en collectan ten worden hartelijk dank gebracht. Paasfeest zondagsschool Zondag eerste paasdag hield de zondagsschool in de Ned. Herv. kerk hel Paasfeest. Voorganger was de Ned. Herv. predikant ds. H. v. d. Heuvel. De kinderen, van de zon dagsschool zongen vele prachtige paasliederen. Leidster mej. C. Wan del las gedeelten uit de bijbel afge wisseld met zang van de kinderen. Lta Wandel, eveneens leidster las het paasevangelie uit Matthëus 28 1-10. Het vrije paasverhaal werd voorge dragen door leidster Mar ja de Valk. Hel: was een prachtig verhaal waar naar de kinderen met volle aan dacht hebben geluisterd. Na dankge bed zongen de kinderen met de ge meente „Ik zeg het allen dat Hij leeft". Na afloop van de paasviering brachten de kinderen uit de hoogste klassen paasmandjes (fruitmandjes) naar de (langdurig) zieke mensen in het dorp en ook naar de zieken in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis. De paasmandjes werden door de leidsters en de kinderen zelf opge maakt, het fruit en de vele „paas-ei- eren" werd door de kinderen zelf bijeengebracht. OOSTERLAND, 23-4. Zaterdag avond 21 april had er op Rijksweg 18 onder Oosterland, dicht bij café „De BlauweKeet" een autobotsing plaats. Omstreeks 7 uur kwam een perso nenauto bestuurd door de heer A. S. uit Den Haag, via de Brede Weg van Sirjansland aangereden, en wilde de richting Zijpe oprijden op de rijks weg. Uit de richting Zijpe naderde op dat moment de automobilist, de heer P. P. uit Bruinisse. Eerstge noemde schijnt de heer P. niet te hebben zien aankomen, want hij reed gewoon door met als gevolg een vrij hevige botsing. De heer S. werd gewond uit de auto gehaald, en op last van dokter Speelman uit Ooster land, die onmiddelijk gewaarschuwd was. per ambulance naar het Zweed se Rode Kruisziekenhuis te Zierik zee vervoerd, waar een beenbreuk werd geconstateerd. Na verbonden te zijn kon hij echter naar huis wor den gebracht. De andere chauffeur, de heer P. bekwam geen letsel. Beide personenauto's werden zwaar be schadigd en moesten met de takel wagen van garage Ista uit Ooster land worden weggesleept De Rijkspolitie stelde een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) OOSTERLAND Zwaluwen Jan Meerman Iz. de bekende natuur vriend en vogelliefhebber alhier heeft hier ter plaatse de eerste zwa luwen waargenomen. Hij nam een drietal waar die over het natuurge bied „Het Heerenhof" scheerden. Een teken dat de zomer op komst is. De Simavi-collecte De huis-aan-huiscollecte, die hier ter plaatse weer heeft plaatsgevon den ten bate van SIMAVI. de directe medische hulp in de tropenlanden, onder leiding van mevr. A. L. Bouw man-van der Reest, door de jonge dames: Alberdien Beije, Jannie Boo gert, Ida Dooge, Lian van den fou ten en Rian Rotte heeft opgebracht, de mooie som van precies f 300, Een dankwoord aan de milde gevers (sters) en niet minder aan de leiding en de collectanten is niet misplaatst. Paaszangdienst in Ned. Hervormde Kerk Zaterdagavond aan de vooravond van Pasen, werd in de hervormde kerk een interkerkelijke paaszang dienst gehouden, waaraan medewer king werd verleend door het Chr. Gem. Zangkoor „Een naam is onze Hope" o.l.v. P. Wessels en het plaat selijk fanfarekorps „Oefening en Uitspanning" o.l.v. A. Radewalt. Voorgangers in deze dienst waren ds. H. v. d. Heuvel en ds. A. S. Rien- stra. Het fanfarekorps opende de dienst met het spelen van twee lie deren: Verlosser,-Vriend en Leer mij, o Heer. uw- lijden recht betrachten. Na stil gebed, votum en groet zong de gemeente en het koor ieder twee versen van: Ik wil mij gaan ver troosten, Hierna ging ds. H. v. d. Heuvel voor in gebed. Na het zingen van: „Jezus leven van ons leven" volgde de eerste schriftlezing: Jo hannes 19 38-42. Koor met solobe geleiding van trompet (A. Radewalt) en trombone S. Stins) zong over het grote lijden van Christus en de we deropstanding. Tussen de tweede en derde schriftlezing (1 Corinthiërs 15 12-19 en 1 Corinthiërs 15 20-26) zong gemeente met koor: „Ik zeg het allen dat hij leeft". De tekst van de preek: Johannes 19, vers 42a: „daar dan legden zij Jezus neder", werd behandeld door ds. A. S. Rienstra. Na gebed en collecte zong koor met trompet (A. Radewalt) het lied: „Halleluja, de blijde toon, waarna ds. A. S. Rienstra de zegen uitsprak. Tot slot van deze prachtige dienst speel de het fanfarekorps nog twee liede ren: n.l. „Als ik 't wondere kruis aanschouw" en „Christus, onze Heer, verrees". Organist in deze dienst was W. Wandel. Benoeming Onze dorpsgenote, mej. M. Stouten Hd, momenteel werkzaam als hoofd kleuterleidster aan de Mevr. M. P. Stemerdingschool voor Chr. Kleuter onderwijs te Oost-Souburg, is. met ingang van 1 juni a.s. benoemd tot eerste leidster aan het Medisch Kleuterdagverblijf, een onderdeel van de Stichting „Kinderzorg" te Middelburg. Aanleg trottoir Door het Aannemers- en Wegen bouwbedrijf van de firma A. W. Wandel uit Nieuwerkerk wordt op het ogenblik in de Van den Abeele- straat, aan één kant een trottoir aan gebracht, vanaf de Molenweg tot even over de bocht, waar de straat naar het zuiden afbuigt. Verder zal dit trottoir worden doorgetrokken met straatklinkers omdat verder veel met zwaar vervoer dient gerekend te worden. Door deze werkzaamheden Voor enkele centen méér per glas geniet U van de allerbeste Hollandse Cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy. Vraag Uw Slijter de gratis Voordeelkaart voor het verzilveren van de puntenzegels, de extra attractie bij elk De Kuyper-artikcl is de Van den Abeelestraat nu in zijn geheel van trottoirs voorzien. Activiteiten op Koninginnedag Onder auspiciën van de plaatselij ke Oranjevereniging zullen hier ter plaatse, ter gelegenheid van de ver jaardag van H- M. de koningin op maandag 30 april a.s., enige evene menten plaats vinden, hoewel het zwaartepunt van feestelijkheden dit jaar wel in hoofdzaak zal worden verschoven naar 5 september: de herdenking van het zilveren rege ringsjubileum van de koningin. Op maandag a.s. zullen in de voormid dag alle schoolkinderen van het dorp, ook die van de beide kleuter scholen, in de gelegenheid gesteld worden een filmprogramma le bekij ken dat gegeven zal worden in de Conferentiekamer aan het Toren plein. Om 2 uur hieropvolgend zal er gestart worden met een oriëntatierit voor automobielen vanaf het Toren- plein. Eventuele deelnemers kunnen zich opgeven aan de start, 's Avonds om 7 uur hoopt de plaatselijke mu ziekvereniging „Oosterlands Fanfa re" een muzikale x-ondwandeling te maken over het dorp. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 5