PASEN 1973 MET 875.000 BUITENLANDSE BEZOEKERS Dorpsbewoners vluchten voor aardgas FORMATIE-OPDRACHT MR. BURGER EN DR. RUPPERT Drie meisjes bij brand omgekomen Waarschuwing voor nieuwe inflatiegolf Noord-Ierland had rustig paasweekend Doden in het Paasverkeer V V r" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 april 1973 129ste jaargang Nr. 21273 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jarmewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie) 4 o/o B.T.W. In dit nummer Regio-aardappelen voor Tunesië „Slag om de bedden weer geivonnen" ASJDOD, 21-4. Het Britse passa giersschip Queen Elizabeth is zater dag aangekomen in de Zuid-Israëli sche havenstad Asjdod. De zeer scherpe veiligheidsmaatregelen die al voor het vertrek uit Engeland ge nomen waren, werden gehandhaafd tot dat het 65.000 ton metende schip aan de kade had afgemeerd. De Queen Elizabeth heeft 600 Amerikaanse en Britse toeristen, voornamelijk Joden, naar Israël ge bracht om er het 25-jarig bestaan van de staat mee te vieren Toen het schip Asjdod binnenvoer, lieten alle andere schepen hun sire nes loeien. WILLIAMSBURG (Michigan). 24-4. Gas en modder die uit geheimzinnige gaten in de grond worden geperst hebben de ongeveer vierhonderd be woners van Williamsburg op de vlucht gejaagd en het dorp als een spookdorp achtergelaten. Slechts politiemannen, geologen en personeel van de B.B. zijn nog in het dorp, waar sinds woensdag on geveer honderd a honderdvijftig ..aardgasgeisers" zijn ontstaan, die de fundamenten van vele gebouwen hebben ondermijnd. Van branden of slachtoffers is tot dusver geen mel ding gemaakt. Van officiële zijde is verklaard, dat het minstens drie weken zal duren om de „gasbel" af te sluiten, die ver moedelijk de oorzaak is van de ont stane situatie. Verwachting tot woensdagavond: Binnenland vrij zonnig Op de meeste plaatsen droog en vrij zonnig weer. maar in het Wadden gebied ook wolkenvelden; zwakke tot matige, in het Waddengebied af en toe vrij krachtige oostelijke wind;- minimumtemperaturen ongeveer 4 graden; maxima morgen van onge veer 9 op de Wadden tot omstreeks 15 graden in het zuiden van het land. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min.-temperaturen: van 0 tot 4 gra den onder normaal. Kabinetsformatie gaat vierde fase in Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZIERIKZEE. Vorige week vernielde een onbekende een ruit van de juwe lierszaak De Twaalf Apostelenaan het Havenplein en deed een greep in de etalage. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) DEN HAAG, 23-4. Koningin Juliana lieefl mr. J. A. W. Burger en dr. M. Ruppert maandagavond een for matie-opdracht gegeven. Aldus heeft het kabinet van de koningin meegedeeld. Het communiqué van het kabinet van de koningin luidde: Hare Majesteit der Koningin heeft maandagavond op paleis Soestdijk de heren mr. J. A. W. Burger en dr. M. Ruppert ontvangen en hen verzocht een kabinet te vormen, dat geacht kan worden in voldoende mate steun in de volksvertegenwoordi ging te zullen ondervinden. De heren Burger en Ruppert hebben de koningin verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. De opdracht aan de formateurs Burger en Ruppert is gegeven, nadat de beide informateurs mr. A. A. M. van Agt en prof. dr. W. Albeda bij monde van mr. Van Agt verslag - op de 146ste dag van de kabinetscrisis - hadden aangeboden. De beide informateurs ontvingen hun informatie-opdracht op dinsdag 11) april. Zij kregen het verzoek te onderzoeken op welke wijze op zo kort mogelijke termijn een kabinet zal kunnen worden gevormd, dat ge acht kan worden in voldoende mate steun in de volksvertegenwoordiging te zullen ondervinden. Werkdocument Na het aanvaarden van de op dracht stelden de heren Van Agt (minister van justitie) en Albeda (lid van de Eerste Kamer voor de A.R.P.) een werkdocument op, waarbij zij oud-informateur dr. M. Ruppert en oud-formateur mr. J. A. W. Burger consulteerden. Dit werkdocument omvat veertien punten en is bedoeld voor de besprekingen tussen kandi daat-bewindslieden van het te vor men kabinet. Met de aanwijzing van de forma teurs is de kabinetsformatie de vier de fase ingegaan. De eerste werd ge vormd door de informatie-Ruppert (van 4 december tot 31 januari). Dr. Ruppert had tot taak een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden tot het vormen van een kabinet dat zich verzekerd weet van een vrucht bare samenwerking met de volksver tegenwoordiging, dan wel mag ver trouwen in voldoende mate steun in de volksvertegenwoordiging te zullen ondervinden. ZON- EN MAANSTANDEN 25 april. Zon op 5.23. onder 19.54. Maan op 2.11, onder 11.01. 26 april. Zon op 5.21, onder 19.56. Maan op 2.33, onder 12.13. Laatste kwartier: 25 april (18.59). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 25 april 7.56 20.17 1.39 14.09 26 april 8.56 21.23 2.38 15.11 Doodtij: 27 april. Wethouder verdronken KOLHORN, 22-4. In de nacht zijn de 39-jarige loco-burgemeester en wethouder J. J. Engel van de ge meente Barsingerhorn en de 48-jari- ge heer J. C. Aalbers uit Kolhorn in het water van de Braaksluis nabij Kolhorn verdronken. DEN HAAG, 23-4. Het aantal buitenlanders, dat het Paasweekeinde (Goede Vrijdag tot en met tweede Paasdag) Nederland per auto heeft bezocht, wordt door het Nationaal Bureau voor Toerisme geschat op 875.000. Vorig jaar beliep dit aantal 700.000, maar het record hebben nog altijd de paasdagen van 1971, toen 900.000 buitenlandse toeristen ons land heb ben bezocht. Daar alle hotels pensions in de toe ristencentra waren volgeboekt, heb ben de V.V.V.'s een beroep moeten doen op niet-profcssionele particu liere verhuurders om alle buitenlan ders onderdak te brengen. Als gevolg daarvan hebben zich 15.000 particu lieren gemeld. „De slag om de paasbedden is ook dit jaar opnieuw gewonnen", aldus het Nationaal Bureau voor Toerisme. Het weer mag dan niet te spontaan hebben meegewerkt, tal van attrac- tiepunten hadden over gebrek aan belangstelling niet te klagen, waar bij kan worden opgemerkt, dat een aantal het op Tweede Paasdag uit zonderlijk druk hebben gehad. „Keukenhof" „onbetwist kampioen" Onbetwist kampioen van deze paasdagen is de bloemententoonstel ling Keukenhof met 139.000 bezoe kers (vorig jaar 50.000 en in 1971 95.000). Op de tweede plaats kwam Madurodam met 65.000 (vorig jaar 42.000). Derde was de efteling in Kaatsheuvel met 38.000 (17.000). In volgorde van de bij het Nationaal Bureau voor Toerisme binnengeko men bezoekersaantallen ziet de rang lijst er verder als volgt uit: luchtha ven Schiphol 33.894 (31.400), Rijks museum Amsterdam 33.380 (18.700), Artis 30.000 (18.000), diergaarde Blij- dorp Rotterdam 30.000 (17.500), Fle- vohof 28.200 (25.000), Bergmann Rondvaarten Amsterdam 28.000 (17.500), Spidorondvaarten Rotter dam 26.000 (16.000), de Scheveningse pier 24.500 (19.500), Avifauna 22.000 (20.000), Euromast Rotterdam 22.000 (17.000), Dolfinarium Harderwijk 20.000 (10.000), Dierenpark Wassenaar 12.729 (vorig jaar geen opgave), Lin- naeshof 12.000 (8.000) en het open luchtmuseum te Arnhem 12.000 (6.000). De overige attractiepunten, die bezoekersaantallen hebben ge meld lagen beneden de 10.000 bezoe kers. Telapparatuur In zijn schatting van 875.000 bezoe kers heeft het Nationaal Bureau voor Toerisme zestien grens-doorlaatpos- ten betrokken. Bij zeven daarvan kon gebruik worden gemaakt van door Rijkswaterstaat beschikbaar gestelde telapparatuur. Het grootste aantal buitenlanders kreeg de grens post Bergh-autoweg te verwerken: 132.130 gevolgd door de post Wern- hout-Hazeldonk met 125.000, Venlo autoweg E-3 met 100.000 en als vier de de doorlaatpost Keulse Barriere met 88.000 de overige doorlaatposten noteerden tijdens de paasdagen alle getallen beneden de 70.000. De paasdrukte begon bij enige pos ten aan de oostgrens donderdag avond al op gang te komen. Op Goe de Vrijdag barstte zij in alle hevig heid los en aan de Nederlands-Duitse grens kregen de posten in de och tend tussen de 12.500 en 15.000 auto's per uur te verwerken en des middags was het cijfer nog altijd 6.500 per uur. Ofschoon er zich hier en daar wel wat filevorming heeft voorgedaan heeft het .verkeer over het algemeen geen grote moeilijkheden gegeven. Meer moeite heeft, het gekost de bui tenlanders onderdak te brengen. Zoals het zich eerder op de dag al liet aanzien is het maandagavond rustig op de wegen in ons land ge bleven. Nergens heeft het tèrugke- rende paasverkeer voor grote moei lijkheden gezorgd. „In de avond was het een aflopende zaak. Het was iets drukker als op een normale zondag, maar daar was het dan ook wel mee afgelopen", aldus de verkeerscentra- le van de Rijkspolitie te Driebergen. Drama in Arnhem ARNHEM, 23-4. Drie van de negen kinderen uit het gezin Huiskes zijn maandagochtend bij een brand om het leven gekomen. De brand was uitgebroken in de achterkamer van een bovenverdie ping in de Hartogstraat. De meisjes waren op zolder. Een voorbijganger heeft tevergeefs getracht de meisjes te redden. De ooi-zaak van de brand is vol gens de politie waarschijnlijk spelen met vuur geweest door een of meer jongens uit het gezin. Het gezin telde tien kinderen. GENEVE, 23-4. Het tempo waarin de prijzen in West-Europa stijgen zal dit jaar mogelijk wat lager komen te liggen maar de kans bestaat dat zich vclgend jaar een nieuwe inflatiegolf voordoet. Dit staat in het maandag verschenen jaarverslag van de eco nomische commissie voor Europa (E.C.E.), een instelling van de Vere nigde Naties. Om het leven zijn gekomen drie van de vier meisjes, de 9-jarige Hen- drika, de 15-jarige Ciska, die in een internaat is, maar de paasdagen thuis doorbracht, en de oudste, de ruim 17-jarige Albertina. Arrestaties in Chinese moordzaak DEN HAAG, 23-4. De Haagse po litie heeft in het weekeinde drie Chinese restauranthouders aange houden verdacht van moord of'me deplichtigheid aan moord op de 60- jarige Chinees Yo Pio Tschin en diens 65-jarige vrouw Het zijn drie mannen die met het slachtoffer de hoofdfiguren waren in een Chinees gokhuis op Katendrecht, aldus de politie. AARSCHOT. Op de rijksweg Leu ven-Dies t zijn maandagmiddag bij een frontale botsing te Onze-Lïeve- Vrouw Tielt vijf mensen om het le ven gekomen; één werd ernstig ge wond. BELFAST, 23-4. Noordierse pro testanten hebben maandag vreed zame optochten door het centrum van Belfast gehouden om hun trouw aan Engeland te betuigen. Deze traditionele optochten voor tweede paasdag waren georganiseerd door de plaatselijke oranjevereni gingen. Zondag was het de dag van katholieke demonstraties, die even eens zonder incidenten verliepen. De katholieken herdachten de Paasop- stand van 1916, die uiteindelijk leid de tot de stichting van de Ierse republiek. In Belfast liepen zondag meer dan 10.000 mensen achter de blauwe vaandels van verboden Ierse republikeinse leger (I.R.A.). Ook op andere plaatsen in Noord-Ierland, in Dublin en in enkele Engelse steden werden herdenkingsbijeenkomsten gehouden. Betrekkelijk rustig De paasdagen zijn in Ulster be trekkelijk rustig verlopen. Een leger- woordvoerder meldde maar twee schotenwisselingen en geen bomaan slagen voor Belfast. Bij de schietpar tijen raakten een 18-jarig meisje, dat een pistool zou hebben gericht op een legerpost, en een burger, die per ongeluk door een sluipschutter werd getroffen, licht gewond. In London derry werden zondag enkele mensen gewond bij bomaanslagen. DEN HAAG, 24-4. Volgens een eerste telling heeft het verkeer, van Goede Vrijdag tot en met Tweede Paasdag zes uur 's avonds, 28 doden geëist, maar deze doden zijn niet al lemaal te wijten aan de extra druk te, die het toeristen verkeer op onze wegen heeft gebracht. Immers tij dens „gewone" weekends is het de laatste tijd ook wel enige keren voorgekomen, dat er meer dan twin tig slachtoffers zijn gevallen. Queen Elizabeth I in Israëlische haven Tijdens het paasweekeinde bezoch ten vele Nederlandse en Duitse toe risten de Westhoek. Alle zomerver blijven die maar enigszins verwarmd konden worden waren bezet. Het weer was de recreanten dan ook goed gezind, op tweede paasdag na, toen hel vrijwel de hele middag re gende. Velen vertrokken zeer ver spreid over de dag naar huiszodat geen filevorming plaats had. De stranden werden ook goed, bezocht, vooral op eerste paasdag, gingen ve len een „frisse neushalen. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Er is geen bodem in de put van f f het kwaad. f het kwaad- Da Costa

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1