m I MEUBELSHOW I INTERMEUBEL I ©AUSTIN MORRIS TULPEN Argentinië levert S.S.-er uit Kalmer-aan met Oranje-defilé I 2e Paasdag 1 KWESTIE „SCHELPHOEK" HOUDT GEMOEDEREN BEZIG MOGELIJK MET WEEKEINDE AANWIJZING FORMATEUR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 april 1973 129ste jaargang Nr. 21272 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 14,50; per maand 5,per jaar 55,Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 <V» B.T.W. In dit nummer: Toch behoorlijke tong-besommingen Verwachting tot zaterdagavond: Plaatselijk nachtvorst Wisselend bewolkt met enkele regen- of hagelbuien; zwakke tot matige wind. in hoofdzaak uit noordelijke richtingenminimum-temperaturen van 3 graden vlak aan zee tot om het vriespunt elders en plaatselijk nachtvorst, maxima morgen om streeks 8 graden. Voor Eerste Paasdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 21 april. Zon op 5.31, onder 19.48. Maan op onder 7.00. 22 april. Zon op 5.29. onder 19.49. Maan op 0.25, onder 7.49. 23 april. Zon op 5.27, onder 19.51. Maan op 1.09, onder 8.47. 24. april. Zon op 5.25, onder 19.53. Maan op 1.43, onder 9.52. Laatste kwartier: 25 april (18.59). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 21 april 5.25 17.51. 11.08 23.18 22 april 6.01 18.22 11.43 23.57 23 april 6.34 18.51 12.26 24 april 7.09 19.29 0.46 13.17 Doodtij: 27 april. Irtln\ Dealer: ISTA Oosterland Tel. (01114) 1495 Apehloom 2,50 per bos Bloemen- en tuincentrum Hogezoom 20 - Haamstede Telefoon (01115) 1383 WENEN, 19-4. Argentinië heeft zich bereid verklaard de vroegere SS-officier Josef Schwamberger aan West-Duitsland uit te leveren. Naar Simon Wiesenthal, de leider van het Joodse documeiltatiebureau in Wenen, donderdag heeft meege deeld is nu de 60-jarige Schwamber ger verantwoordelij k voor de dood van duizenden Joden. Tijdens 'de tweede wereldoorlog was hij commandant van het werk kamp Przemisl in Polen en later van het concentratiekamp Mielec. Na de oorlog werd hij in 1947 gearresteerd in Tirol. Hij bleek toen in het bezit te zijn van een koffer met buit. DEN HAAG, 19-4. Gezien de jaar lijkse toenemende belangstelling voor het défilé op Paleis Soestdijk op de verjaardag van koningin Juliana zal dit jaar voor het eerst de duur van het défilé tot een maximum van één uur worden beperkt. Aan het de- filé nemen dit jaar 36 verenigingen of groepen deel, zo deelt de RVD me de. Vorige jaren konden burgers zich vrijelijk bij het défilé aansluiten, maar dit jaar zal hun aantal worden teruggebracht tot drie groepen met een maximum van ongeveer duizend personen. Advertentie UJIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIII E Meelstraat 31 - Zierikzee E iTi 11111111111111111111111111111111 li 111111 li 11 ii in SEROOSKERKE. Soms - maar een plaatje is ergensaltijd een beetje bedriegelijk, lijkt in Schouwen de tijd te hebben stil gestaan. Deze boer onder Serooskerke, heeft voor enke le afrondende werkzaamheden, nog zijn 1 pk-havermaéhine van stal ge haald. Met de koude, maar fraaie voorjaarslucht boven het wijde land, samen genoeg elementen om aan een idylle te geloven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's f Niemand kan iels goed doen, als hij zijn werk niet voor zeer BURGH. Een belangrijke fase in de kerkrestauratie van Burgh is voltooid, zodanig dat mei Pasen de diensten in het gebouw kunnen worden gehouden. De foto toont de Burghse kerk in volle glorie. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Vergadering Natuur- en Vogelwacht BURGH. 19-4. In een volle zaal van liotel Bakker te Burgh kwamen donderdagavond de leden van de Na tuur- en Vogelwacht Scliouwen-Duiveland hijeen voor de jaarvergadering, onder voorzitterschap van de heer J. P. C. Boot. Aanwezig waren wethouder M. J. Steur, de ere-leden de heren Lysen en Kouwen en de heren D. Buitenhuis, F. Alt-a- en J. B. Hamer vande Ned. Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Al deze mensen werden Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Als deze mensen en natuur lijk de leden werden door de voorzitter welkom geheten. In zijn openingswoord, zei de heer Boot dat een ingezonden stuk in de Zierikzeesche Nieuwsbode had gestaan, bedoeld als oproep om meer gidsen aan te kunnen trekken. In de zomertijd is het te druk, zodat cén gids met zo'n 100 mensen door de duinen trekt en zich niet genoeg verstaanbaar kan maken. Deze rondleiding door natuurgebieden gebeurt op vrijwillige basis, hoogstens kilometervergoeding voor de auto kan in rekening worden gebracht. Het is nodig dat de mensen van buiten Schouwen, de kans krijgen de natuur te leren kennen. „Het is ons aller welzijn, wij kunnen de natuur niet missen", aldus de heer Bóót. Ook werden medewerkers ge vraagd om de plaatsen waar vogels broeden in kaart te brengen. Dit is een Europees projekt en wordt wel „Atlas projekt" genoemd. Het jaarverslag van de secretaris, de heer C. Verton en het financieel verslag van de penningmeesteresse, mevrouw Joppe-Muste is de leden toegezonden. Beiden wei-den goedge keurd. Mevrouw Joppe-Muste. die per 31 december 1972 aftrad als pen ningmeesteresse, werd opgevolgd door de heer F. Schoonakker. De li- nanciële commissie voor 1973 bestaat uit de heer Van de Schelde en de heer De Witte. Aftredend en her kiesbaar uit het bestuur zijn de he ren C. Verton, L. Kouwen en J. Vier gever. Zij werden herkozen. Kandi daat werden gesteld in de plaats van de heer J. P. C. Boot (voorzitter) die aftredend was en niet herkiesbaar, de heren dr. H. E. Boeke. Haamstede en F. Jansen, Brouwershaven. Bei den zullen zitting nemen in het be- stuu.r. Het ere-lid, de heer N. H. Lysen, wilde de voorzitter nog wel even in „het zonnetje zetten" zetten, voor het vele werk dat hij voor de vereniging heeft gedaan. „Uw naam is in heel Zeeland bekend, en niet alleen in Zeeland, maar ook van de radio, waarvoor u lezingen hield", aldus de heer Lysen. Aan het slot van zijn betoog bood hij de ex-voor- zitter het erelidmaatschap aan. De Schelplioek-kwestie De heer D. Buitenhuis te 's Gra- venzande hield vervolgens een lezing toegelicht met dia's over natuurmo numenten in Nederland, gevolgd door de film „verdronken land van Saaftinge" die door de heer J. B. Hamer, werd vertoond Rockanje. Tijdens de rondvraag kwam. de Schelphoekkwestie, omtrent het Dammenweg-tracée naar voren. De voorzitter zei dat er 473 getekende verklaringen en 738 handtekeningen waren binnengekomen. Verschillende verenigingen staan achter de aktie van de Vogelwacht. Het is niet de bedoeling van de Vogelwacht het bedryf van de heer Kloosterman, dat ongetwijfeld scha de zal ondervinden wanneer de weg uit het Schelphoekgebied zal worden gehouden, in de vernieling te druk ken. Ook werd gevraagd wat de invloed van de weg op het natuurgebied zal zijn? Hierop antwoordde de voorzit ter dat de weg precies het natuurge bied zal doorsnijden, het aardigste punt is dan verdwenen. Het is de Vo gelwacht zeer kwalijk genoitien, dat de verschillende instanties over deze aktie het hoe en waarom uit de pers hebben moeten vernemen. Het is ook bijzonder tragisch dat de plannen in het openbaar komen, wanneer aktie bijna onmogelijk is en zodoende veel geld gaat kosten", aldus een lid. De Natuur- en Vogelwacht heeft zich voorgenomen ter ondersteuning van deze aktie excursies in het Schelphoekgebied te organiseren. En wel op zaterdag 19 mei, woensdag 23 mei en zondag 27 mei. Tot slot van de vergadering dankte de voorzitter de medewerkenden aan deze avond en de bestuursleden voor hun medewerking die de heer Boot als voorzitter van de vereniging heeft ondervonden. OSS. In Heesch bij Oss is de 75- jarige C. A. van de Berg uit Berg- hem (N.-Br.) om het leven gekomen to enhij op de fiets een voorrangs- weg overstak en door een personen auto werd gegrepen. Het slachtoffer was op slag dood. De kabinetsformatie DEN HAAG, 19-4. De fracties van de progressieve drie, de K.Y.P. en de A.R.P. liebhen zich donderdag in positieve zin uitgesproken over bet door de infor mateurs Van Agt en Albeda opgestelde werkdocument ten behoeve van besprekingen tussen kandidaat-be windslieden van een te vormen kabinet. De G.H.U.- fraetie was donderdagavond nog in beraad bijeen. De verwachting is dal nog liet komende weekeinde, waar schijnlijk zaterdag, een of meer formateurs niet een forniatieopdracht zullen worden belast. inbreuk op Keerpunt 72 te constate ren. Inhoudelijk komt zij geheel overeen met die van formateur Bur ger. Zodra er een of meer formateurs zijn benoemd zal in progressieve kring overlegd moeten worden over de kandidaat-ministers. Het partijbestuur van de P.v.d.A., dat donderdagavond met Den Uyl van gedachten wisselde, ging ak koord met de door hem gevolgde lijn. In het bestuur gingen de gedachten niet uit naar het bijeenroepen van de partijraad. Nylon tapijt in gemêleer de kleuren, 400 cm breed voorzien van een kom- pakt-schuimrug. Onder- iapijt overbodig. Van 89,— voor 75,- per strekkende meter Zowel de confessionele fractieleiders Andriessen (K.V.P.) en Aantjes (A.R.P.) als de fractievoorzitters van P.v.d.A. en D'66, Den Uyl en Van Mierlo, stelden dat hun eindoordeel zal afhangen van de conclusies waartoe de te houden pre-constituerende vergadering van kandidaat-ministers zal leiden. Ook zullen zetelverdeling en te benoemen ministers daarbij punten van over weging uitmaken, zo voegden Andriessen en Aantjes hier aan toe. Zij toonden zich verheugd over het feit dat de aanpak in de formule van de beide informateurs nogal afwijkt van het program dat tot dusver als basis gold: Keerpunt '72 van de pro- gi-essieve partijen. Andriesen: „deze formule doet recht aan een reeële in breng van de christen^-demokraten". Aantjes ging nog verder: „de onaan tastbaarheid van Keerpunt '72 is van de baan". De antirevolutionaire leider prees Den Uyl om „zijn blijk van politiek Advertentie leiderschap en politieke moed door niet star vast te houden aan die on aantastbaarheid". Drs. Den Uyl, premier van een te vormen kabinet, zag het werkdocu ment als een aanvaardbare agende ring voor de besprekingen tussen be windslieden. Dat wilde niet zeggen dat hij bij voorbaat instemt met de formulering van de te bespreken punten m.b.t. programmatische op lossingen. Substantiële discussie tus sen de kandidaat-bewindslieden daarover moet naar zijn mening mo gelijk zijn, daarbij inbegrepen de kabinetskwestie. Kabinetskwestie De P.v.d.A.-fractie voelde dit door de informateurs aangedragen onder deel als een uitzonderlijk oneigenlijk punt, zowel naar formulering als naar plaats in het geheel. Want het stellen van de kabinetskwestie is bij uitstek een zaak van het kabinet zelf. Den Uyl meende in de formule van Van Agt en Albeda geen wezenlijke

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 1