Veelsoortige problemen van de Nederlandse visserij Vakmanschap is Meesterschap Kritiek op tweede kerncentrale bij Borssele Schade van eventuele staking voor melk handel geraamd op f 500.000 per dag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag v19 april 1973 Nr. 21271 Rede ir. Th. J. Tienstra BRUINISSE, 16-4. Ir. Th. J. Tien stra. directeur der Visserijen van het ministerie van landbouw en vis serij heeft op de jongste vergadering van Zevibel te Bruinisse een aantal klemmende vraagstukken in de vis serijen nader toegelicht. De tijd van de kleine kotters, die men in Zeela-nrtT 10 tot 15 jaar geleden gebruikte, achtte spreker voorgoed voorbij. Van garnalen is men ook in Zeeland overgeschakeld op de kleine Noord zee, visserij. Moderne schepen met een steeds groter motorisch vermogen, doen in de visserij steeds meer opgeld en juist deze trend is in Zeeland veel sterker, dan in overig Nederland. In dit opzicht hebben de Deltawerken geen invloed gehad, of juist mis schien stimulerend gewerkt, aldus ir. Tienstra, daarbij doelend op het wat ongeloofwaardig aandoende, argu ment, dat ook de garnalenvissers recht hebben op schadevergoeding, omdat de garnalenstand in de Ne derlandse zeegaten achteruit ging. Een somber beeld gaf ir. Tienstra vervolgens van de toekomst van de Noordzee visserij. Minder tong De tongvangsten bedragen jaar lijks 12.000 tot 15.000 ton. Er is een duidelijke overbevissing van de Noordzee op het gebied van tong. Nog niet van de schol, maar wij staan daar wel dicht bij terwijl de. haringvangsten al tot beneden het redelijke zijn gedaald. Door,de En gelsen wordt daarom nu reeds om een quotumregeling voor tong' en schol gevraagd. Deze quotering zal waarschijnlijk in de toekomst ook nog moeten worden aangevuld met „gesloten vistïjden". Memorerend de kabel jouwoorlog tussen IJsland en de andere landen wees de heer Tienstra er op, hoe de kabeljouwstand in het noorden de sastreus laag blijft. Er is nu ook daarvoor een z.g. „North West Atlantic"-quotum ingesteld. De haringvangsten waarvoor vergun ning was gegeven in maart voor 7000 ton werden door het bedrijfsleven zelf terug gebracht tot 4000 ton. In werkelijkheid werd 400 ton gevangen Quotering Als de opsporingsapparatuur beter wordt, met betere schepen, betere voortstuwing en betere vangmetho- den, dan kan quotering'niet uitblij ven. De visstand (tong en schol) wordt niet groter, zodat naast quo tering ook met een minder grote vloot zou moeten worden gevist. Een derde van onze vloot, zou in drie tot vijf jaar niet mogen vissen Wat door de Club van Rome is ge steld is al bewaarheid geworden in de visserij, maar Nederland schroomt maatregelen te nemen, wanneer die genomen moeten worden, zal dit moeten gebeuren in E.E.G. verband of met andere landen erbij (Rusland, Polen, de D.D.R. en Roemenië). Teveel kleine vis gaat bovendien verloren door te ruwe bevissing. De mosselarij Wat betreft de moeilijkheden in de mosselsector vond spreker dat men zich geen ziekte moet inbeelden. Een ingebeelde ziekte bestaat in wezen niet, maar de gevolgen zijn dezelfde. De uitkering ex art. 8 van de Del tawet is geen schadeloosstelling maar een tegemoetkoming in de schade. Uitvoerig ging hij nog eens na, wat er gebeurd was na de vergadering van 24 maart 1972 in de Concertzaal te Zierikzee waar besloten was, als schadejaren de jaargangen 1963-1969 te nemen. Daarop werden de bereke ningen gebaseerd. Toen men onge veer klaar was kwamen een aantal individuele protesten, die andere jaargangen eisten en daar de wet spreekt van vijf jaren voorafgaande aan het jaar waarin de schade is op getreden. moest men noodgedwongen de aanvankelijke berekeningen weer van de tafel vegen en voor ieder in dividueel opnieuw beginnen. Na tuurlijk worden door dergelijke ka priolen van de zijde van de kwekers de schadeafwikkelingen vertraagd. Natuurlijk heeft ook Zeeland nog een kans bij de mosselverwatering. Men zal dan echter wel moeten aan- PHNOM PENH. Vluchtelingen on derweg op autoweg 1 bij Phnom Penh dezer dagen. De gevechten ten zuiden van de Phnom Penh, drijven de burgers naar de hoofdstad van Cambodja. tonen dat de waterkwaliteit even goed is na de afsluiting als de water kwaliteit bij het Balkzand of bij Texel. Verder spreekt de prijs bij het aanleggen van kunstmatige verwa terplaatsen mee, die in verhouding moet staan tot de totale liquidatie- waarde. Huishoudelijke zaken In de vergadering van Zevibel werden de bestuursleden de heren J. de Winde, Breskens en M. Siere- veldt, Arnemuiden als bestuurslid herkozen. In de plaats van de heer H. Schot Bruinisse, werd de heer H. Hooger- heide, de heer Schot is overgescha keld naar de palingvisserij, gekozen. Rekening en begroting werden aan genomen? Vezel-vuilniszak doet liet wel DEN HAAG, 18-4. Volgens minis ter Stuyt van volksgezondheid biedt de thans ontwikkelde vezelvuilnis zak goede perspectieven. De be windsman hoopt dat het onderzoek naar de bruikbaarheid in het huishouden en de zakelijke mogelijk heden gunstige resultaten oplevert. Uit onderzoekingen van T.N.O. is al gebleken, dat de vezelzak biolo gisch goed afbreekbaar is. Om de bruikbaarheid te vergroten zal de zak nog met bepaalde middelen be werkt moeten worden om bestand te zijn tegen vocht. Gironummer 386971 voor hulp aan Afrika DEN HAAG, 18-4. Be Nederlands- Arabische kring heeft haar gironum mer opengesteld voor giften ten bate van de slachtoffers van de overstro mingen in Algerije en Tunesië. Het gironummer is 386971, ten name van de penningmeester vande Neder lands-Arabische kringen in Vleuten (Utrecht). Advertentie voordelen 1 vers bier 2 geen opener nodig 3 plezierig op tafel ook in pijpjes en m tinnetjes Aan het einde van de vei'gadering werd de heer Schot dank gebracht voor zijn niet geringe inbreng gedu rende vele jaren in het bestuur van Zevibel, al waren Schot en de voor zitter dikwijls het met elkaar niet eens De heren J de Winde en B. W. Schot gingen nader in op het door ir. Tienstra gestelde betreffende de con troverse Breskens-Vlissingen en de zaadvisserij op de Grevelingen. De heer P. Boogert (Yerseke) bestreed cijfers over het verloren gaan van mosselen, (het percentage) bij ver- voer en opvissen in juli en augustus. Loco-burgemeester S. A. Jumelet, heette de Zevibel vertegenwooi'di- gers en leden welkom, namens de gemeente Bx-uinisse. Daarna werd in hotel Stoi-m een gezamenlijke maal tijd gebruikt. DEN HAAG, 18-4. De PPR-l'rac- ties in de Tweede Kamer, Gedepu- teei'de Staten van Zeeland en de ge meenteraad van Borssele hebben zich gekeerd tegen het plan van de geza menlijke elekti'iciteitsbedrijven om in 1979 een tweede kerncentrale bij Borsele kritisch te maken. De nieuwe centrale zou een vermogen van 600 megawatt krijgen, zo blijkt uit het elektriciteitsplan 1978-1979 Vakantie en sociale verzekering UTRECHT, 18-4, Het Voorlich- tingscentx-um Sociale Verzekering heeft een. herziene folder „Vakantie en sociale verzekering" uitgegeven. In deze folder staat dat wie zijn va kantie voorbereidt, er verstandig aan doet te overwegen of er op het ter rein van de sociale verzekering nog iets te regelen valt. Vooral zieken.- fondsvei-zekerden en zij die een uil- kering ingevolge de ziektewet, de wet op de arbeidsongeschiktheids- verzekering of de werkloosheidswet ontvangen, kunnen daarmee voorko men dat zij in hun belangen worden geschaad. De folder is gratis te verkrijgen bij het V.S.V. in Amsterdam. Nijlpaardbaby in Artis AMSTERDAM, 18-4. Begin april heeft Tanja, het twaalf jaar oude nijlpaai'dwijfje in Artis. staande op het box-des van haar bassin, haar achtste jong geworpen. Daarmee werd het 55ste nijlpaax-dje sinds de oprichting van Artis op 1 mei 1838. geboren. Noi-maal bevallen nijlpaar den onder water, maar Tanja maak te een uitzondering op de regel en bleef tijdens de geboorte op het dro ge staan. Het jong schoot als een kanonskogel, gelukkig langs de be- tonnentrap die naar het bordes leidt in het water en kwam er zo toch nog ongedeerd vanaf. Trein verpletterde auto ALMELO, 18-4. Een automobilist die klem kwam te zitten op een overweg, terwijl er een trein in aan tocht was, heeft tevergeefs gepro beerd zijn auto van verplettering te ï'edden. De man rende de trein tege moet en wist de aandacht van de machinist te trekken. Deze remde uit volle macht, maar kon niet voorko- men dat hij de auto raakte en 100 meter meesleurde. Zware bom gevonden bij Kreekkrak-sluizen VLISSINGEN, 18-4. De Mijnop- ruimingsdienst uit Vlissingen heeft dinsdagavond een 500 kilo zware vliegtuigbom laten ontploffen in de omgeving van de nieuwe Kreek- kraksluizen (Schelde-Rijnverbinding) in Zeeland. 's-Middags vond een dragline-machinist het. gevaarte in zijn laadschop. Het ontstekingsme chanisme van de bom bleek zo ver roest te zijn dat er van demonteren geen spx-ake meer kon zijn. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 20 APRIL NED. I: Goede Vrijdag vandaag Voor de KRO. die op hei eerste net uitzendt is dat de aanleiding hel pro gramma enigszins sober te houden. Maar MIK kan er toch mee door. Om zeven uur komt de boertige leut van uit Treslong in Hilversum. Gait Jan Kruutmoes, Boer Voorthuizen, Drika, de Boertjes van Buuten, ze zijn allen weer van cle partij. Vijftig minuten aktualiteit volgen na het journaal in de rubriek Brandpunt. Onder cle titel „Pilatus en wij", een vertelling voor Goede Vrijdag, gaat clan een film van Andrazes Wajcla over het scherm. In de Duitse produktie wordt gespeeld door Poolse acteurs. De gebeurtenis sen in dit verhaal heeft de regisseur geplaatst in de tegenwoordige tijd en speelt in bekende plaatsen in West- Duitsland. Pilatus is de kernfiguur in de-film, die Juclas na zijn verraad laat ombrengen om zodoende zijn fa len tegenover Jezus goecl te maken. NED. II: Een en al liehtverteerbare kost. Daaruit bestaat hel pakket tv- progrennma's dat de TROS op het tweede nel brengt. Tussen zeven en acht uur kan men Calimero, De dol fijn Flipper en de gemaskerde Zorro op het scherm t:erwachten. Na het journaal komt dan Chiel Montagne weer opdraven met zijn „Op losse groeven" dut als gebruikelijk bol staat van het Nederlandse liecl. Een speelfilm, ook dat kan men van de TROS verwachten. „Alice" is zowel cle titel van cle Amerikaanse rolprent als de rnajnn van de hoofdpersoon daar in, een' eenzac\m en cian depres sies lijdend meisje, wier enige vriend haar dagboek is. Ze raakt verslaajd aan drugs en dat leidt er toe dat ze een-zwervend bestaan gaat leiden. Met deze speelfilm komt de TROS aan fiaar eind van de zend tijd. Tot slot komt dan de NOS nog met de rubriek Uit de Kunst. VRIJDAG 20 APRIL NED. I: 18.55 Ti-la-tovenaar; 19.00 Nieuws; 19.05 MIK; 20.00 Journaal; 20.15 Brandpunt; 21.05 Pilatus en wij; 22.15 De kruisweg in Rome; 22.30 Journaal. NED. II; 18.55 Ti-ta-tovenaar; 19.00 Nieuivs: 19.05 Calimero; 19.10 Flipper; 19.30 Zorro; 20.00 Journaal; 20.15 Op losse groeven21.20 Alice; 22.50 Uit de Kunst; 23.15 Openbaar kunstbezit: 23.20 Journaal, ZATERDAG 21 APRIL NED. 1Op paaszaterdag voert de NCRV op hel eerste nel een behou dend beleid. Het middag- en voor- avondprogramma kunnen er nog mee door wat het ontspannende element- betreft, na het journaal van acht uur biedt de buis overwegend serieus werk. Voor cle jeugd begint de tele- UTRECHT, 17-4. Van een eventu ele staking in de zuivelindustrie zal de zelfstandige nxelkdetailhandel een schade lijden van f 500.000 per dag. Als de staking doorgaat zullen de melkdetaillisten zich beraden op verhaal van de geleden schade. Dit heeft de Verenigde Nederland se Melkhandel meegedeeld in een brief aan de partijen bij de c.a.o. voor de zuivelindustrie. In deze brief spreekt de melkhan del zijn ongerustheid uit over de ge volgen van een conflict tussen werk gevers en werknemers in de zuivel industrie. Een paar kilometer voorbij het dorp, op een eenzaam stuk weg', zag hij in de bocht iets staan. Langzaam gas terugnemend en in een lagere vei-snelling schakelend, bemerkte hij, dat er een auto half over de weg staond met de motorkap open En een paar mannen, die gebogen ston den. blijkbaar zoekend naar de oor zaak van hun pech. Bex-eidwillig als Kees was. remde hij af. Hoewel weinig vei'stand van motoren hebbende, zou hij mogelijk kunnen helpen en anders was hij be reid hun wagen op te slepen naar de dichtsbijzijnde garage. Je kun zul ke mensen toch niet in deze felle kou laten staan. Op enkele meters afstand van de wagen stopte hij. Op hetzelfde mo ment, dat hij de handrem aantrok, sloeg zijn hart één slag over. Want hij herkende de wagen als de don kergroene Ford, die hij nu al twee keer had gezien. Vrijwel meteen kwamen de beide mannen overeind en keken naar hem. Eén van hen deed een paar passen in zijn richting Hoewel het al aardig donker begon te worden, ontdekte hij tot zijn schrik, dat het gezicht van deze man hem bekend voor kwam. Kees Hoogendijk was niet bang uitgevallen. Vast niet. Hoewel hij helemaal geen vechtersbaas was, had hij in zijn jeugdjaren verschillende sporten beoefend. Voeg daarbij het dagelijkse zware werk op de boerderij, dan kon men gevoeglijk aannerfle-dat zijn conditie in orde was. En tenslotte was hij lang en gespïeird. had»een paar stevige han den en trmen, zodat aangenomen kon WordeiT dat hij zijn mannetje zou staan als het nodig was. Nog nergens erg in hebbende, stapte hij uit, al was hij wel op zijn visie om vier uur met de Kijkkast, waaruit o.a. het olifantje Barbar, Ponny en Sonny en de dolfijn Oum komen slappen. Om tien over vijf beleeft het kindervolk dan de laat ste aflevering van de serie Follyfoot. Om zeven uur maakt de vrolijke zwerver Swiebertje zijn opwachting. Swieber heeft hel niet naar zijn zin, Want tijdens het werk voor een boer is hij in slaap gevallen en daardoor konden twee lammetjes de wei ont vluchten, „De wilde honden yhn Afrika" is de titel van een na het journaal uit te zenden documentaire, die het aanzien alleszins' waard is. De filmbeelden tonen wilde honden die over de Serengeti-vlakten van Afrika zwerven. Een echtpaar volg de de honden vier maanden op de voet. Veertig minuten aktualileilen worden vervolgens aangeboden cloor cle mannen van Hier en Nu. Daar mee wordt het kwart voor tien, tijd voor „Met gemengde gevoelens"een meditatief programma aan de voor avond van Pasen, viel o.a. bijbeltek- Gevolgen Niet alleen de consumenten en de veehouders zullen worden getroffen, maar, aldus de V.N.M., ook de 800U zelfstandige melkdetailhandelaren en de 2000 werknemers die zij in dienst hebben. Als het afhalen van melk in de winkel of de bezorging aan huis in de verdrukking komt. zal deze gx-oep van 10.000 gezinnen een groot gedeelte van zijn inkomen worden ontnomen. De V.N.M. doet een dringend be roep op de werkgevers en werkne mers in de zuivel, te voorkomen dat de melkvoorziening aan de consu ment gaat stagneren. hoede. Pas toen de man vlak voor hem stond, herkende hij hem als Jaap, de broer van Hettie, zijn ge scheiden vi'ouw. Degene, die voer op de wilde vaart. „Kijk, kijk, daar hebben we zo waar zwager Kees-'" riep hij uit. „Willem, kom eens hier.... je raadt nooit, wie er voor me staat!" Kees stond stil, zijn vuisten gebald gereed om toe te slaan, als het nodig was. Hoewel erg geschrokken bij het weerzien van Hettie's broer, wisUhïj zich te beheersen. De ander kwam ook naderbij. Kees herkende in hem de andere broei' van Hettie, Willem van den Hoek. Deze keek enkel en knikte. Niet als greet, want de gemene trek over zijn gezicht voorspelde niet veel goeds. „Dus in dit afgelegen deel van ons dierbaar vaderland heeft zwager Kees - o, pardon ex-zwager dat is waar ook: jullie zijn gescheiden - zich verborgen. Flinke vent, he? Zo te zien." Jaap wendde zich even naai zij n broer. „Geweldige knul," beaamde de andei-, „om zijn vrouw zo maar in de steek te laten en er stilletjes vandoor te gaan. Hoe gaat het er mee, held op sokken?" „Mag ik de heren vragen hun wa gen aan de kant te zetten, zodat ik er door kan?" Kees probeerde zijn stem zo goed mogelijk in bedwang te houden, hoewel een kille woede in hem omhoog kroop. De broers keken elkaar aan. „Wat is-ie beleefd, he? Nou, dat zijn we' nu net niet van plan. Bezwaar te gen?" „Wat willen jullie?" vroeg de be laagde man nu, kort en bondig. ..Zo mag ik het horen, ex-zwager. Inderdaad willen we wat. „Jaap knikte enkele malen. „Verhaal, sten, poezie, dans, zang en muziek. De rubriek Ander Nieuws biedt hier na een indruk van de lessen rabbijn se literatuur zoals die gegeven wor den aan de Roomskatholieke techni sche hogeschool in Amsterdam. Met zang, muziek en een preek worclt het paasfeest ingeluid. NED. II: De VARA begint vandaag op hel tweede net om twee uur 's middags al uit te zenden. Aanleiding: de Van Onderendag die in het Jaar beurs-congrescentrum in Utrecht wordt gehouden, 's Middags tot vijf uur en 's avonds van tien voor half negen tot kwart voor elf besteedt de VARA-tv aandacht aan deze mani festatie. Het tv-programma Van On deren zal de kijkers genoegzaam be kend zijn. Het heeft in de nog slechts korte tijd van haar bestaan een ste vige discussie opgang gebracht over de arbeidsverhoudingen Irf"óns land. De tweehonderd arbeicvers en beamb ten clie zich in Utrecht verzameld hebben maken voor zichzélf en de kijkers cle balans op van wal zij zelf kunnen en willen veranderen aan hun arbeidssituatie. Tussen de be drijven door wordt dit programma opgeluisterd door optredens van o.a. Frits Lambrechts. De zangeres zon der naam, Marius Monkau. Nelly Frijcla en Trins Snijders. Frits van der Poel praal het programma aan elkaar. Verder heeft cle VARA al leen nog maar een aflevering van Coronation Street te bieden, ZATERDAG 21 APRIL NED. I: 10.30 Teleac; 16.00 Nieuws: 16.02 Kijkkast: 17.10 Follyfoot; 18.45 Ti-la-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Swiebertje; 20.00 Journaal; 20.20 De wilde honden van Afrika21.05 Hier en Nu; 21.45 Met gemengde gevoe lens; 22.30 Ander Nieuws: 22.50 Journaal; 23.00 Paaswake. NED. II: 14.00 Van Onderen-dag: 1S.45 Ti-la-tovenacij-; 18.55 Nieuws; 19.05 Coronation Street; 2ÏÏ.00 Jour naal; 20.20 Van Ond&reh-dag;-, 22.45 Journaal. waarde-heer. Omdat je onze zuster zo gemeen aan haar lot hebt overge laten. Zonder één cent, smerige huf- ter! Wal wij willen, is dat je met ons meegaat, een eindje die kant op". Hij wees naar het weiland langs de weg. „Dank zij het ijs, zal dit geen moei lijkheden opleveren. En nu een beet je gauw, want we hebben lang ge noeg op je geloerd." Jaap van den Hoek probeex-de hem beet te grijpen, maar Kees was hem net even voor. „Blijf van me af, of het zal je bezuren. En donder op! Ik heb niks meer met jullie te maken." „Nee, maar wij wel met jou, smeerlap!" Ditmaal ,was Willem aan het woord. Met een dyik wierp hij zich op de man bij de auto, maar Kees was op zijn hoede en zwenkte opzij. Hoewel hij de vuist van de an der op zijn schouder voelde, school de zijne eveneens uit en raakte de belager op zijn kin. De man tuimelde met een vloek op de harde weg. Eén ogenblik verslapte Kees" aandacht en dat was net voldoende voor een kans van Jaap. Grommend wierp deze zich op Kees en probeerde hem de hals dicht te drukken. Maar Kees stompte een paar keer met zijn vuis ten in de maag van de aanvaller, zo dat deze zijn prooi moest loslaten. Ditmaal was het Willem weer, in tussen opgekrabbeld, die zich op hem wierp. Kees verweerde zich heftig en deelde harde klappen uit. Maar nu voegde ook Jaap zich erbij en tegen twee man kon Kees het niet bolwer ken. Hoewel hij met alle kracht, die in hem was, zich vex-dedigde en me nige rake klap en trap uitdeelde, werd hij op e-m gegeven ogenblik omhoog gelicht en met een smak op de grond geworpen. (wordt vervolgd) ^r&nóboerin FEUILLETON DOOR J. L. POSTHUMUS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 9