RAAD DUIVELAND NIET ACHTER SCHRIJVEN P.v.d.A. INZAKE TRACEE VAN TOEKOMSTIGE „DAMMENWEG" Aanpassing onderwijs van brugklasse Tornado eist slachtoffers in Bangladesj STREEK NIEUWS Hoopvolle perspektieven voor de M.C. „De Koppeling" DUIVELAND. 18-4. De raad van Duiveland vergaderde dinsdagavond in het gemeentehuis te Nieuwerkerk onder voorzitterschap van burge meester J. D. de Kam. die de verga dering. waarop alle leden aanwezig waren, met gebed opende. Na het welkomstwoord werd een aantal vragen beantwoord, gesteld door raadsleden op de vorige vergadering Zo werd o.m. de heer Op 't Hof mee gedeeld dat er vermoedelijk a.s. na jaar begonnen zal kunnen worden aan de eerste Staphorsterkruising bij Nieuwerkerk. De wegwijzer onder Sir Jansland is inmiddels onder de aandacht ge bracht van de A.N.W.B., zowel als hei hek bij de school te Nieuwerkerk dat onder de aandacht is gebracht van de technische dienst van de ge meente. (Hier vroeg mevr. A. F. van der Zande-Vleugels Schutter naar). De waterloop langs de Hofweg (de Hofgracht) zal gezuiverd worden en de verlichtingsverbetering in de gemeente gaat vrij goed opschieten (vragen van de heer Stouten). Ten slotte had de heer Stoutjesdijk nog geattendeerd op een verkeersbord bij de ingang van de Van den Abee- lestraat in Oosterland, dat nu ook inmiddels is recht gezet. Verder kwamen de ..ingekomen stukken" ter tafel, n.l. een goedkeu ring door Ged. Staten op de tiende wijziging van de gemeentebegroting over het dienstjaar 1972. (Verhoging subsidie drumband te Nieuwerkerk). In behandeling kwam een schrijven van de Federatie Schouwen-Duive- land van de Partij van den Arbeid inzake het tracé van de toekomstige „Dammenweg" door het natuurge bied „De Schelphoek". De federatie was de mening toegedaan dat alles dient te worden gedaan om dit mooie gebied in zijn huidige vorm te hand haven en dat de mogelijkheid dient te worden onderzocht een ander tra cé te kiezen. De heer Op "t Hof (AR) was van mening dat dit geen aangelegenheid is waar de raad zich mee bemoeien moet. Wethouder Kuijper (PvdA) be toogde dat het hier gaat om naar een andere mogelijkheid té zoeken, en de heer Van Klinken (SGP) dacht dat het feitelijk al te laat was om hierover nog te discussiëren. Over het algemeen waren de mees te leden niet bereid om met de motie adhesie te betuigen Een voorstel van b. en w. om met het voorstel in te stemmen werd tenslotte door de raad met zeven tegen vier stemmen ver worpen. f Honden ruiken goud i MOSKOU, 16-4. Russische 4 f geleerden zijn bezig honden te f f dresseren voor hei zoeken naar f goud en zeldzame mineralen f f die niet met de bekende lech- f nische middelen kunnen wor- f den opgespoord. Dit heeft het f blad Moskowsik Kom^pmoletz f f bekendgemaakt. f f De idee van de-^reukzin van f J dieren gebruik te mak'pn voor f het zoeken ïvopr goud e.d. is f geboren in 1962 'toen^een Finse f geoloog een Duitse hérder af- f richtte voor hel opsporen van f zwavelhoudend gesteente. De f resultaten waren opzienba- f rend wam de hond ontdekte f .1330 monsters terwijl de geo- f loog met zijn technische appa- f ratuur er slechts 270 kon vin- f den. Het Finse onderzoek werd 'f in 1966 voortgezet door een f f team van hel Geologisch insti- f f. tuut van Moskou dat een eer- f ste groep van vijf honden had f f gedresseerd voor het zoeken f f naar mineraal gesteente. Na j vier maanden waren de hon- f f. den in staat met hun reukzin f f mineralen te ontdekken op een f f diepte van 13 meter. In hel f f verdere verloop van het onder- f f zoek bleek dat alleen honden f f en met name Duitse herders in f t slaat waren gesteenten te-.ont- f f dekken die zeldzame metalen f bevatten als beryllium, en wol- t t fraam. Vervolgens deed men f t dezelfde onderzoekingen met f paarden en beren die eenzelfde f f fijne reukzin hebben als hon- f f den. f i f Voor stemden de wethouders Kuij per (PvdA) en Overbeeke (AR) en de beide Pvd A-raadsleden A. L. Bakker en J. van 't Holt'. In het bestemmingsplan Nieuwer kerk IA bevindt zich een perceeltje grond, dat nog steeds eigendom is v an de heer M. Mol te Nieuwerkerk. Deze is niet bereid het perceeltje aan de gemeente le verkopen, maar wil er vervangende tuingrond voor in de plaats krijgen, omdat de gemeente de korenmolen te Nieuwerkerk heeft aangekocht met bijbehorende grond, kan de gemeente hiervan aan de heer Mol een stukje aanbieden. De heer Mol gaat hiermee accoord. Het te ruilen perceel zowel als het an dere, is beide groot 280 ca. Door de heer M. A. Bolle te Nu- mansdorp was een verzoek ingeko men de grond van de gesloopte krot woningen aan de Molenweg te Oos terland van de gemeente te mogen kopen voor de bouw van een bunga low. Omdat de gronduitgifteprijs in het bestemmingsplan Oosterland II voor bungalowbouw, inclusief b.t.w. f 34.85 bedraagt, en er weliswaar voor deze grond wel geen btw ver schuldigd is. vond het college het billijk de koper eenzelfde prijs te laten betalen als in het nieuwe plan. Voor de grond achter 30 meter, de z.g. ..achtergrond", wordt een bedrag van f 10.berekend. Het perceel is m zijn geheel groot 760 ca. waarvan 545 ca. voorgrond en 215 ca achter grond. In totaal voor een prijs van f 21.143.25. Het verzoek werd door de raad ingewilligd, zodat het perceel aan de heer Bolle wordt verkocht. Van de heer A. P. Luijendïjk te Hazerswoude was een schrijven ont vangen waarbij deze bezwaar maakt over berekening van de woonforen- senbelasting voor zijn A-woning. De raad heeft indertijd bepaald dat de belasting wordt berekend naar de oppervlakte van de vloeren, waarop hét verblijf van personen mogelijk isj buitenwerks gemeten. Volgens art. 4 wordt hoogte van de belasting bepaald naar rato van de hierboven- genoemde vloeroppervlakte. 'Is deze 60 m- of meer. dan bedraagt de be lasting f 200,Het bezwaar van de heer Luijendijk is dat zijn tweede woning een totale oppervlakte heeft van rond 75 m-, doch dat er onren dabele hoeken in zijn die maken dat de oppervlakte gereduceerd wordt lot minder dan 60 m-. Daarom achtte de schrijver het niet billijk de maten van de platte gronden te benutten om de aanslag te bepalen en mede, namens een vijftal andere bewoners van een A-woning op de Salvator- hoeve te Ouwerkerk, verzoekt hij een andere berekening te creëren. Woonforensenbelasting De raad besloot echter de huidige woonforensenbelastingverordening ongewijzigd te laten, alleen zag de heer Romeijn (VVD) graag dat erop het schiereiland een meer gelijklui dende verordening hiervoor in het leven zou worden geroepen. Hierna volgde een vaststelling voor een re geling inzake zorg en toezicht ar chiefbescheiden van de gemeente. Ingevolge het bepaalde in art. 23 van de Archiefwet 1962 moet dooi de raad een regeling vastgesteld worden betreffende de zorg voor de archief bescheiden van de gemeente en het toezicht op het beheer van deze be scheiden. Volgens art. 24 moet een ruimte aangewezen worden voor het bewa ren van archiefbescheiden, die ouder zijn dan 50 jaar. Hiervoor is reeds een kluis in het gemeentehuis in gebruik. In een bijgevoegd concept wordt genoemde regeling vastgesteld, die wordt aangehaald als „arehiefveror- dening". Ze treedt in werking op 1 mei van dit jaar. De raad besloot tenslotte voor de bewaring van de op de grond van artikel 5. eerste lid van de Archiefwet 1962 over te brengen archiefbescheiden van de gemeente lijke organen aan te wijzen de ar- chiefkluis in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. Vervolgens komt ter tafel een wijziging van de gemeen schappelijke regeling Beatrixsehool en in een bijgaand concept wordt be sloten tol het aangaan van een nieu we gemeenschappelijke regeling voor deze school met de daarbij behoren de brief van het tegenwooi'dige da gelijks bestuur van genoemde instel ling. Besloten wordt het concept vast te stellen. DEN HAAG, 18-4. De brugklasse van het voortgezet onderwijs moet aangepast worden aan in de afgelo pen jaren gebleken behoeften. Daar om is thans bij de Tweede Kamer ingediend een voorstel om de mam moetwet wat betreft de brugklasse, te wijzigen. De brugklasse heeft maar ten dele beantwoord aan het doel: doorstro ming naar bepaalde schooltypen. De mamoetwet kent thans twee soorten brugklassen, een voor de scholen voor algemeen voortgezet onderwijs en een voor het beroepsonderwijs. Dit onderscheid is een barrière ge bleken voor een betere doorstroming van het algemeen voortgezet onder wijs naar het beroepsonderwijs en omgekeerd. Voorgesteld is meer samenhang het elkaar te brengen, waardoor de doorstroming gemakkelijker wordt. Voorts is voorgesteld de scholen de bevoegdheid te geven naast de verplichte vakken voor de brugklas se zelf een aantal vakken op het rooster te zetten (bijvoorbeeld gods dienst voor bijzondere scholen, cul tuurgeschiedenis van het Christen dom en Friese taal). Tot dusverre moest de brugklasse van deze vak ken verstoken blijven. Flitsen uit hel buitenland STUTTGART. De felste staking van Westduitse drukkers sinds 21 jaren is bijgelegd. Bij de tweede stemming in tien dagen hebben 56.2 procent van de georganiseerde ar beiders van de drukkersbond ge stemd vopr het aannemen van een loonsverhoging van 10.8 procent en beëindiging van de staking. LONDEN. De scheidende ambassa deur van de Sowjet-Unie bij het hof van St. James in Londen. Mikhail Smirnowsky, logeert met zijn vrouw in het kasteel van Windsor, als gast van koningin. Elizabeth. Na het af scheidsdiner dat de Smirnowsky's dinsdagavond werd aangeboden, zouden zij de nacht op het kasteel doorbrengen. t r Zweefvliegclul) f „Haamstede" f f Inhakend op onze publikatie f f over de enorme schade, die de t f zweef vliegclub „Haamstede" f f opliep als gevolg van de 2e i f april-stormvestigen wij an- f f dermaal de aandacht op de f f s teunverle nj.ngsmoge lijkheid f f door storting bij de Ned. Mid- f denstandsbank te Zierikzee, op J f nummer: 6664.105.IS t.n.v. de J f Zierikzeesche Nieuwsbode. Op J f het stortingsbewijs s.v.p. ver- f melden: „Zweefvliegclub f r „Haamstede". SCHEVENINGEN, 1S-4. Hel zend- schip Veronica, dat tijdens de noordweslerstorm op maandag 2 april jl. van zijn ankers sloep en vastliep op hel Scheveningse zuider- strand bij de zeehaven, is in de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks vier uur vlot gekomen. Een sleep boot van de bergingsmaatschappij Smit-Tak had ruim een uur nodig het radioschip bij hoogwater, spring tij en een flinke noordwestenwind over de twee zandbanken heen naar zee te trekken. HORTOBAGY(Hongarije). In Hon garije werden gemeenteraadsverkie zingen gehouden. Ook de schaap herders op de poeszta konden hun stem uitbrengen. Een rijdende stem bus zocht hen ter plaatse op. trum weer, dat momenteel ten dien ste van het onderwijs aanwezig is. Nog enige rijmelarij en wat proza door de kinderen, en verder wordt de heer Buysse, oud-schoolhoofd uit Nieuwerkerk dank gebracht voor de hulp die hij heeft willen verlenen tijdens de afwezigheid door ziekte van jufrouw Sinke. Al met al een leuk schoolkrantje ditmaal weer. Collecte Hartstichting Ook hier ter plaatse zal vanwege de Nederlandse Hartstichting in de komende dagen een huis-aan-huis- collecte gehouden worden ten bate van deze Stichting. Tevens zal ge tracht worden wat leden te winnen voor deze dringende zaak. Gezien het steeds stijgende sterftecijfer, ook in ons land, behoefte deze aktie geen aanbveling, Er is hier ter plaatse een voorlopig comité gevormd, met als secretaresse mevr. A. H, Kwaak-van dei- Werf, Burgemeester van der Ha- vestraat 83, bij wie alle inlichtingen te krijgen zijn. Zierikzee in „flood-light" wacht al weer op koninginnnedag. Ook dan zal het zonder twijfel weer sprook jesachtig zijn, zoals op deze foto van het poortencomplex met witte brug. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NEW DELHI. 18-4. Een tornado die 15 derpen in de omgeving: van de hoofdstad Dacca verwoestte heeft aan meer dan 500 mensen in Bangla Besj liet leven gekost. Meer dan 1000 mensen liepen verwondingen op. Men vreest dat het aantal slacht offers nog hoger zal blijken te zijn als de officiële cijfers bekend wor den. OOSTERLAND „Schoolkrant" openbare basisschool Juist voor de Paasvakantie ver scheen als nummer 2 van de zesde jaargang weer het periodiekje: „De Schoolkrant", orgaan van de Open bare Basisschool alhier. Op de eerste twee bladzijden, als naar gewoonte, verschillende mededelingen door het schoolhoofd, de heer P. T, Bolken baas. Eerst het verheugende bericht datde school een viermansschool is kunnen worden door de grote toeloop van leerlingen in de laatste tijden, en dat juffrouw Sinke. na een ziekte verlof van zes weken, na de Paas vakantie haar taak op de school in de eerste klas weer zal kunnen her vatten. Juffrouw Steendijk uit Zie rikzee zal als vierde leerkracht na de Paasvakantie in tijdelijke dienst kunnen treden als onderwijzeres, tot aan de zomervakantie. Ze zal de tweede klas voor haar rekening ne men. In het rampgebied - het district Manikganj ten westen van de hoofd stad - zijn al meer dan 100 doden geborgen. De orkaan die met wind snelheden van meer dan 160 kilo meter per uur over het land raasde, heeft het 3000 huizen tellende dorp Jamsja van de aardbodem wegge vaagd. De schade aan de oogst en de veestapel wordt enorm gioot ge noemd. Verder nog verschillende medede lingen betreffende huisbezoekjes door de leerkrachten, en dat de prijs van de schoolmelk voorlopig gehand- haaft blijl't op één gulden, ondanks het feit dal de prijs hoger geworden is. Een groep sportieve jongens zal in de Paasvakantie, onder leiding van meester Uil deelnemen aan hei Paas- voetbaltoemooi te Zierikzee. Verder staat het vakantieschema bij de me dedelingen, voor de komende zomer. Vervolgens komen de leerlingen aan bod met gedichtjes en proza, meest over Pasen, en de lentetijd. Op vrij dagmiddag 23 maart woonde de hele school een poppen voorstelling bij in het Dorpshuis te Bruinisse. Een tweetal leerlingen gaven hierover een verslag ten beste. Rianda Dale bout heeft een kruiswoordpuzzel sa mengesteld, waarbij goede oplossers, één uit elke klas, een leuke beloning krijgen. Naar aanleiding van uitzen dingen van de Ned. Schoolradio heb ben een tweetal meisjes-leerlingen een verslagje gemaakt met als on derwerp: „Gezinnen". Ditmaal ging het over de Kibboets. Verder geven nog enige jongens het nut van een documentatiecen- iNa rustpauze van een jaar BURG HAAMSTEDE. 17-4. Na een rustpauze van bijna een jaar, dm tcch weer een hoopvolle mededeling van de motorclub ..De Koppeling". De vereniging organiseert namelijk op 21 juli a.s. aan het terrein aan de Vrconweg, de weg evenwijdig aan de Hogezoom. een „motocross" on der auspiciën van de KNMV. Er zal worden gereden in de series 50 cc. 250 cc (voor de eerste keer sinds het bestaan van de motorclub tellend voor het Nederlands kampioenschap) de 500 cc en de zijspan klasse, allen tellend voor het Nederlands kam pioenschap. Men hoopt dit jaar op een nog' grotere deelname dan vorig jaar. Het heeft het bestuur van de vereniging veel moeite gekost het. terrein aan de Vroon weg, eigenaren de heren Beije. evenals vorig jaar tot hun beschik king te krijgen, daar het publiek bij de vorige cross veel schade heeft aangericht aen de afrasteringen rondom het terrein. Waarschijnlijk heeft het publiek niet in de gaten wat voor deze motorclub op het spel staat. Ingang Er is toch' een ingang, waarom kan men daar dan geen gebruik van ma ken. Of zijn de entreegelden zo hoog dat de omheiningen dan maar moe ten worden weggebroken om toch maar gratis van dit sportevenement te kunnen genieten? Toch hoopt het bestuur op een grote publieke be langstelling, maar verwacht wel dat men dit jaar van de ingang gebruik zal maken. Aanstaande zaterdag 21 april trekt ..De Koppeling" naar Middelburg om het op te nemen in het clubkam pioenschap. Met de organisatie vrn deze cross opent M.C. „De Uitlaat", de motorclub voor Middelburg c.o. haar nieuwe terrein. Zeventien 50 cc origineel en stand aard en één 250 cc .standaard, allen leden van De Koppeling, zullen pro beren in Middelburg „hun beste beentje" voor te zetten. Men ver trekt met eigen vervoer, personen wagens met aanhangwagens, naar Middelburg. De aanvang der cross is s middags twee uur, de leden kijgen vanaf tien uur 's morgens ge legenheid te oefenen. Naar Sommelsdijk Daar op 30 april geen terrein be schikbaar is voor de crossers uit Burgh Haamstede zullen een veer tien tal leden naar Sommelsdijk ver trekken. De bedoeling van deze cross is te Sommelsdijk een cross-club op te richten „De Koppeling" zal daar in het strijdperk treden met twaalf standaard 50 ce'ers en twee zijspan- cumbinatic-s. De deelnemers zullen zich hier weer ten volle kunnen uit leven op hel motorcross gebied, waaruit weer overduidelijk blijkt hel gemis aan een eigen terrein. Maar niet getreurd, de club groeit en bloeit nog steeds, wat blijkt uit het ledental en waar nog steeds nieuwe leden zich aanmelden. Het bestuur stelt dan ook alles in het werk voor een eigen terrein, zodat de aktieve leden hun hart kunnen ophalen met de oefeningen, want Boeyes Bosch is sinds vorig jaar voor de loden ver boden terrein geworden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1973 | | pagina 6